Donner te ongeduldig tegen Del Corral Veel remises in tweede ronde van het zone-schaaktoernooi Anderlecht overspeelde V alkeakoska DWS speelde met moeite gelijk; ADO won met 1—0 Ook het kleine mannetje belangrijk in Laga-twee hockey-kampioen bekend! Damclubs in Kennemerland wacht een zeer druk seizoen Belg Raymond Ceulemans opnieuw wereldkampioen SPORTHUIS HAARLEM Amsterdamse Schaak Bond terug in de KNSB - STUURMAN PAUL DE HAAN Drie Zwitsers niet meer in nationale team DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 23 Zege van 110 voor de Europa-cup Na vijf jaar onderhandelen Fortuna '54 verloor van Lokomotiv Leipzig -:PP" I «SIt vp;: 'V |f m - Oostenrijkse selectie speelde oefenwedstrijd Kwartfinales van intertoto-voetbal Ook in de voorcompetitieom de beste sportattributen voor hockeyers, gaat het om winstpunten. Dit is de score: Hockey sticks, uit het juiste hout gesneden (één punt voor), door specia listen goedgekeurd twee punten voor), geroemd door cracks en kampioenen (punt 3), in ruime keus (4). Kleding, als ge goten (punt 5), in de juiste verenigingskleuren (punt 6), van alle bekende fabrieken (punt 7). Schoenen, van wereldmerk (punt 8), benijd om hun stevige reputatie (punt 9). En ivie wint. Met een, twee, drie, vier.... negen winstpunten? Het echte sporthuis: Sporthuis Haarlem, waar specialisten weten wat u nodig hebt. En u natuurlijk ook: u wint erbij alsu koopt waar kampioenen kopen. Sporthuis Haarlem: elk seizoen weer in gewonnen positie. Grote Houtstraat 123 tel. 22085 (tussen de twee bioscopen) Marsmanplein 15-17 tel. 64562 (volop parkeerruimte) 4 Acht atleten naar Tsjecho-Slowakije Axkit Hollandia snel in Hilversum In de tweede ronde van het Westeuro- pese zone-schaaktoernooi in Den Haag rijn tot nog toe vijf partijen in remise geëindigd: dat is meer dan de helft. De verbazing hierover is groot, omdat de puntendelingen van woensdag niet door vredelievendheid tot stand kwamen, doch als resultaat van heldhaftig verweer van de „kleiner" tegen de „reuzen". Zo slaagde bijvoorbeeld crack Gligoric ofschoon hij wit had er niet in de zwoegende Portugese kampioen Durao op de knieën te krijgen. Voor Gligoric was de teleurstelling •venwel lichter dan voor Donner, die ook al met wit tegen de Spanjaard del Corral de wind in de zeilen kreeg, doch wat ongeduldig te werk ging. Via een pre cieze verdediging lukte het zwart een re mise te verwerven. Een juweel van een gevecht werd geleverd tussen Tringov en Lee. In de tijdnoodfase maakte de Brit, die als enige nog puntloos is, een kost bare fout. Een prachtige zege boekte de Hongaar se grootmeester Bilek. Hij brak indruk wekkend door de verdediging van de Belg Boey heen, die in tijdnood iets snel ler tenonder ging dan wel werd ver wacht. Interessant was de remise in 22 zetten tussen Kavalek-Honfi. Hier werd de open Spanjaard ten tonele gevoerd, in een versie die we sedert het toernooi om het wereldkampioenschap 1948 ken- De meervoudige Belgische kampioen Anderlecht waarin de Nederlander Berg- holtz meespeelde heeft gisteravond in zijn eerste wedstrijd voor het toernooi om de Europese beker korte metten gemaakt met de Finse titelhouder Haka Valkealkos- ka. De Belgen wonnen de uitwedstrijd met 10-1. Bij de rust was de stand reeds 7-1. Himst vijf doelpunten scoren, de overige imst vijf doelpunten scoren, de overige treffers kwamen van Devrindt(3), Puis en Cauela. Makila scoorde voor Haka. CSK Sofia heeft zich op eigen terrein dankzij een 4-0 overwinning op Sliema Wanderers geplaats voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Vorige week ze gevierde de Bulgaarse club reeds met 2-1 in de eerste voorronde-wedstrijd. Bij de rust van de wedstrijd in Sofia was de stand 2-0. Linfield, de Noordierse kampioen heeft zich in Belfast geplaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Ieren, die vorige week in Luxemburg tegen Eris Bonnenweg in de eerste voorronde-wed strijd met 3-3 gelijkspeelden, zegevier den nu met 6-1. nen. Destijds gold het door wit toegepas te wapen als dodelijk: ditmaal glipte Honfi vrij gemakkelijk door de hinder nissen naar een puntendeling. De overige beslissingen kwamen geruis loos tot stand. De hangpartij tussen de Zwitser Roth en de Westduitser Pfleger werd door Roth gewonnen. Merkwaardig was hier, dat de sterke zwartspeler reeds van het begin af met moeilijkheden had te kampen. De uitslagen: Velimirovic (Joegosl.) Garcia (Sp.) 1-0, Donner (Ned.) - Del Correl (Sp.) Vi-Vi, Tringov (Buig) Lee (G.B.) 1-0, Bilek (Hong.) - Boey (Belg.) 1-0, Kavalek (Tsj. SI.) - Honfi (Hong.) '/«-'/«, Davie (Schotl.) - Mazzoni (Fr.) y2- Vï, Roth (Zw.) - Pfieger (W.D1.) 1-0, Littleton (Ierl.) - Conrady (Lux.) Vï-Vi, Gligoric (Joegosl.) - Dureo (Port.) Na twee ronden luidt de stand: 2 t/m 7: Bilek, Duro, Donner, Gligoric, Kavalek en Tringov l'/s pnt; 8 t/m 11: Del Corral, Honfi, Velimirovic en Pfleger 1 pnt; 12 t/m 17: Boey, Conrady, Davie, Carcia, Littleton en Mazzoni pnt; 18: Lee 0 pnt. De Amsterdamse Schaak Bond (ASB), die in 1955 uit de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond trad, zal zich waarschijnlijk weer bij deze organisatie aansluiten. De ASB heeft zich voor het lidmaatschap van de KNSB aangemeld. Een beslissing wordt in oktober genomen. De Geleense eredivisieclub Fortuna '54 heeft woensdag in de Oostduitse plaats Leipzig een vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Lokomotiv Leipzig met 2-0 verloren. Bij de rust was de stand 1-0 in het voordeel van de Duitsers. gp«gjMggS WJ 'W x t -r s tf&.v.' v,. Op de Amsterdamse Bosbaan wor den op 15 en 18 de Nederlandse en op 17 en 18 september de Noord- europese waterskikampioenschappen gehouden. Er wordt op het ogenblik druk getraind. Op de foto Peter Beaujean in actie. De Oostenrijkse selectiegroep waaruit het elftal wordt samengesteld dat zon dag in Wenen tegen Nederland uitkomt, heeft woensdag in Wenen een oefenwed strijd tegen de regionale club Wienerberg gespeeld. De „selectie" zegevierde met 5-0, na een ruststand van 3-0. (Van onze correspondent) In de eerste wedstrijd van de kwartfi nale der intertoto-competitie heeft DWS voor 5.500 kijkers op eigen veld met een 2-2 gelijkspel tegen de Poolse mijnwer kersclub Zaglebie genoegen moeten ne men. Wanneer de Amsterdammers op 6 oktober in Polen tot dezelfde matige ver richting komen, dan ligt een uitschake ling in het verschiet. De Polen namen door Szmidt (in de tweede minuut) en Galeczka (zestiende minuut door een strafschop wegens hands van Adam) een 2-0 voorsprong. Verdiend, want de gasten waren met als uitblinker Jarosik in de beginfase gewoon veel be ter. DWS beet, onder aanvoering van Kruiver, echter fel terug. Geurtsen bracht via een penalty een 2-1 stand op het sco rebord. Daarmede brak de rust aan, want Vonhof zag een prachtige inzet door de lat gekeerd. Kort na de hervatting werd het toch 2-2, toen Kruiver een pass van De Loop benutte. Ondanks aandringen van DWS bleef het daarbij. De DWS-er Joop Burgers heeft aan het duel een minder prettige herinnering overgehouden. De Amsterdammer brak namelijk tien minuten voor tijd bij een botsing zijn rechter onderarm. Burgers Een aanval van DWS. Kruiver schiet belaagd door Poolse verdedigers. zal zeker voor zes weken uitgeschakeld zijn. ADO heeft in Den Haag met een 1-0 overwinning op Gothenburg slechts een magere zege behaald in verhouding tot het grote veldoverwicht, dat de Hage naars bijkans de gehele wedstrijd heb ben gehad. Mogelijk was het ontbreken van de beide aanvallers Maassen en Van Miert hier debet aan. Toen Aarts in de 20e minuut, na goed voorbereidend werk van Van der Lee en Heynen de score had geopend, was dit een afspiegeling van het sterke overwicht gedurende deze eer ste 20 minuten. Daarna zijn de Hagenaars behoudens niet ongevaarlijke tegenaanvallen der Zweden voortdurend in de meerder heid geweest, maar onzuiver schieten en goed werk van doelman Lindberg ston den verder scoren in de weg. Uitblinkers bij ADO waren Van den Burch, Aarts en Heynen, bij Gothenburg doelman Lindberg en Bjoern Erecson. In ternational Berndtson speelde verdien stelijk toch bezondigde zich te veel aan hard spel. Er waren 22.500 toeschouwers. (Van onze correspondent) Miljoenen hebben zondagmiddag op het televisiescherm het grote ogenblik ge zien: de huldiging van de Laga-twee met stuurman, die bij de wereldkampioen schappen roeien op het meer van Bied iedereen kansloos achter zich liet. Op de beeldbuis verschenen breed en hijgend de twee reuzen Van der Graaff en Van Nes, die met hun lengte van ruim 1 meter 90 torenhoog domineerden over een klein, blond mannetje, dat bescheiden als laat ste aan wal klom, aarzelend zijn zonne bril afzette en geen spoor van vermoeid heid toonde, omdat hij tijdens de race alleen maar roerloos voor in de boot had gelegen: stuurman Paul de Haan. Toch is het ontvangen van de gouden medaille ook voor hem de beloning voor een af mattende prestatie geweest, die echter al voor de wedstrijd werd geleverd. Want behalve dat hij het roer bedient, het tem po opneemt en doorgeeft en wat com mando's roept, wordt van de stuurman verwacht, dat hij zo weinig mogelijk weegt. Vasten Toen Paul de Haan (18 jaar en 1 meter 67 lang) ongeveer anderhalf jaar geleden uit Suriname naar Nederland kwam om weg- en waterbouw te studeren, kreeg hij uit de West de raad mee, zich in Delft bij Laga aan te sluiten, hoewel roeien voor hem op dat moment nog een onbekende sport was. De leider van de vereniging nam hem van hoofd tot voe ten op, vroeg naar zijn gewicht en stelde aan de hand daarvan lakoniek vast, dat hij een goede stuurman zou zijn. „Normaal weeg ik ongeveer 54 a 55 kilo", vertelt Paul, die zelf „ergens op een sloot" met zijn kamergenoot wel eens even aan de riemen trekt, „maar door me te houden aan een dieet kwam ik op 52. Je moet daar echter wel mee oppas sen, want je loopt de kans dat je je be hoorlijk flauw en lusteloos gaat voelen". Met dit gewicht kwam hij ook in Bied aan, maar omdat het minimum voor een stuurman volgens de reglementen op 50 kilo ligt en er dus nog wel iets afkon, at hij een dag niet en draafde een ochtend driftig rondjes, zodat hij tenslotte deze uiterste limiet tot op 3 ons naderde. Men moet ever het nut daarvan niet te licht denken. Bij de race in de finale kwam dat niet tot uiting, omdat de Ne derlanders met een volle lengte voor sprong over de eindstreep gingen, maar het zou gebeurd kunnen zijn, dat De Haans bereidheid om zijn eten te laten staan, de beslissing had gebracht. Inge nieuze cijferaars hebben namelijk bere kend, dat voor de twee met stuurman iedere kilo een verschil van een halve seconde uitmaakt. „Natuurlijk", zegt Paul, „is mijn rol maar bescheiden geweest, maar toch heb ik het gevoel aan het behalen van dit wereldkampioenschap een bijdrage te hebben geleverd". Een mening die door alle Delftse studenten wordt gedeeld: de tengere „stuur" werd maandagnacht zo hartstochtelijk in de feestelijkheden be trokken, dat hij woensdagtochten nog niet anders dan een onduidelijk gepiep aan zijn stembanden kon ontlokken. En voor een met veel roodwit omhangen venster bij zijn studentenflat prijkten tussen vele Laga-leuzen de met vet krijt geschreven woorden: „leve Paul de Haan". Over de race zelf weet hij weinig te vertellen, omdat hij, liggend voor in de boot, de strijd niet heeft kunnen volgen. „Achter mijn rug bleken Van Nes en Van der Graaff zo enorm op dreef, dat ik al leen maar kon zien, dat er niemand voor of naast ons was". „Wij hebben geen rivalen gehad", vindt Paul de Haan, die pas anderhalve maand geleden aan Van Nes en Van der Graaff werd toegevoegd. En terwijl hij nog eens een cognacje inschenkt om zijn stem zijn oorspronkelijke kracht en zuiverheid terug te geven, zegt hij dankbaar: „het is voor mij een geweldige belevenis ge weest". Paul de Haan, (links) tijdens de huldiging van de Laga-twee door de burgemeester van Delft. (Van een medewerker) De elf damverenigingen, ingedeeld bij het district Kennemerland van de KNDB hebben allen het sein „verzamelen" ge blazen nu het nieuwe damseizoen voor de deur staat. Een druk programma aan competitie en persoonlijke wedstrijden moet worden afgewerkt, terwijl ook enke le toernooien zullen worden georganiseerd Verschillende clubs zijn reeds gestart met de onderlinge wedstrijden, andere speel den vriendschappelijke wedstrijden om straks goed getraind voor de dag te ko men. Van de 5 Haarlemse damverenigingen zal de onlangs in Haarlem-Oost opgerich te nieuwe vereniging DVS met 1 tiental aan de competitie 2de klasse deelnemen Deze zich snel uitbreidende damclub heeft reeds een jeugdgroep gevormd en neemt actief deel aan het organisatieleven. Elke vrijdagavond wordt geoefend in het speeltuingebouw „Kindervreugd" Godfr. v. Bouillonstraat, Haarlem. De Haarlemse damclub luidde het nieu we seizoen in met een simultaanseance, gegeven door clubkampioen J. B. Sluiter. De HÜC zal met 2 tientallen aan de com petitie deelnemen, onderscheidenlijk in de hoofd- en 1ste klasse. Op 1 juli 1967 be staat de HDC 60 jaar, ter gelegenheid waarvan jubileumwedstrijden zullen wor den gehouden. Gespeeld wordt in de bo venzaal van „Die Raeckse"- op maandag avonden. Damclub KNC de in Haarlem-Noord werkende vereniging, houdt elke maan dagavond club aan het adres Raadhuis straat 11. Deze actieve vereniging zal on der aanvoering van clubkampioen V. Mor- seld met 1 tiental uitkomen in de com petitie 1ste klasse. Damclub 't Oosten is op donderdagavon den in „Het Nut van 't Algemeen" Lan ge Veerstraat 16, regelmatig in training. W. de Jong, de viervoudige kampioen van Nederland streeft er naar het eerste tien tal weer te doen opklimmen tot de hoofd klasse. Met 2 tientallen wordt aan de competitie deelgenomen, nl. in de 1ste en 2de klasse. VKD heeft het afgelopen jaar in het be stuurlijke vlak een verjonging ondergaan en gelijktijdig een jeugdgroep gevormd. Twee tientallen, uitkomende in de 1ste en 2de klasse competitie zullen moeten aan tonen in hoeverre ook op speltechnisch terrein vorderingen zijn gemaakt. Op maandag houdt VKD clubavond in „De Schuylenburght" Kleverparkweg 15. Damclub Heemstede, inmiddels uitge- groeid tot de vereniging met het grootste aantal leden in Kennemerland, treft nu reeds voorbereidingen voor de viering van het 50-jarig bestaan in september 1967. Heemstede komt met 3 tientallen uit in de competitie. Het eerste tiental zal, ge zien de samenstelling, vermoedelijk een belangrijke rol spelen in de strijd om het kampioenschap hoofdklasse van Noord- Holland. Het 2de en het 3de tiental zijn ingedeeld in de 1ste klasse. Op dinsdag avonden houdt Heemstede zijn clubbijeen komsten in „De Princehof" Glipperweg 57, Heemstede. Damclub IJmuiden komt met een tien tal uit in de hoofdklasse eompetitie. On der leiding van B. Dukel, clubkampioen, zal DCIJ hoge ogen gooien voor het afde lingskampioenschap. In het Cultureel Cen trum te IJmuiden, wordt elke vrijdag clubavond gehouden. Damclub Sportief, de tweede damvereni ging in IJmuiden, speelt eveneens op vrij dagavonden in het Cultureel Centrum. Sportief zal met 1 tiental deelnemen aan de competitie 1ste klasse. Damclub Santpoort, verleden jaar door 2 tientallen in de competitie vertegenwoor digd, moest zich dit jaar beperken tot in schrijving van 1 team in de 1ste klasse. Clubkampioen A. Douma traint zijn team genoten op maandagavonden in het club lokaal „Cuss". Hoofdstraat 117, Santpoort. De in het „Statenhuis" Velserweg 12, Beverwijk, op dinsdagavonden spelende damclub BDC heeft plannen in voorbe reiding voor het organiseren van een be langrijk jeugdtoernooi. BDC zal met 1 tiental aan de 1ste klasse competitie deel nemen. Damclub Zandvoort houdt, na de zomer- drukte, thans weer elke maandag club avond in het „Gemeenschapshuis" School plein. C. Drayer Jr. werd, na 5 jaar ach tereen clubkampioen te zijn geweest, dit jaar gepasseerd door L. J. v. d. Werff. Een achttal Nederlandse atleten zal donderdag in het Tsjechische Ostrava aan internationale atletiekwedstrijden deelnemen. Het zijn de dames Truus Hennipman (Bataven), Corrie Bakker (Athleta), Hilda Slaman (Sagitta), Anne- loes Bosman (Numaga) en Rita van Slooten (ADA). Piet Beelen (Spartaan), Willy Willems (Kimbria) en Egbert Ny- stadt (DOS Dwingelo) reizen na de wed strijden in Ostrava door naar Praag waar zondag de dertiende internationale Rude Pravo-loop wordt gehouden. De uitslagen van de woensdag gehouden dra verijen en rennen te Duindigt: Prinses Zora-prijs: 1 Fernanda D. (A. Knij- nenburg); 2. Frieda O.; 3. Fury Hollandia: Toto: win. 6,60, pl. 2,10, 1,40, 1,60, koppel 7,—, cov. 3,90. Pearl Spencer-prijs: 1. Double Deter (E. Lee man); 2. Enigste; 3. Caymax. Toto: win. 5,70, pl. 1,60, 1,60, 6,50, koppel 15,40, cov. 4,20, trio 389,50. Persimmon-prijs: 1. Dakota Scotch (P. Smit); 2. David v. d. Lente; 3. Carmania. Toto: win. 3,10, pl. 1,70, 2,50, 2,90, koppel 16,90, cov. 9,40. Padua-prijs: 1. Zingly Sister (J. Wagenaar Jr.); 2. Aura van Zelda; 3. Barones Julia H. Toto: win. 4,pl. 1,60, 1,80, 3,10, koppel 8,80, cov. 10,40, trio 1179,40. Postduif je G.-prijs: 1. Axkit Hollandia (M. Vergay); 2. Cherie Spencer; 3. Bento Kitty. Toto: win. 4,50, pl. 1,70, 1,50, koppel 5,80, cov. 5,—. Paula B.H.-prijs: 1. Eddi Scotch (J. Geluk); 2. C. Damascus B.; 3. Bonnie Mars. Toto: win. 4,50, pl. 1,90, 1,70, koppel 6,30, cov. 4,10. Playsier-prijs: 1. Yellow Six (B. Dapper Jr.); 2. Zippora; 3. Jour de Java. Toto: win. 5,70, pl. 1,80, 2,1,30, koppel 47,40, cov. 9,40. Prinses Julia-prijs voor leerling-pikeurs: 1. Carla van IJmuiden (C. Groenewegen); 2. Clau- dy Williams; 3. Atie v. d. Lente. Toto: win. 2,20, pl. 1,10, 1,20, koppel 4,40, cov. 4,10. Confrontation-prijs: 1. Patricia (H. v. d. Kraats); 2. Silver Aster; 3. Blason. Toto: win. 5,30, pl. 1,10, 1,10, koppel 4,40, cov. 4,20. Totalisator-omzet 155.491, Drie Zwitserse Voetballers zullen niet meer in interlands mogen uitkomen. De Zwitserse voetbalbond heeft dit besluit ge nomen, nadat het drietal tijdens het toer nooi om de wereldbeker in juli een nach telijke autorit door Sheffield in gezelschap van twee Engelse meisjes had gemaakt. Hun gedrag werd betiteld als: „Onver antwoordelijk, onsportief en ongediscipli neerd." De drie topvoetballers, keeper Leo Eichmann, Werner Leimgruber en Köbi Kuhn, hebben gezegd niet tegen deze banvloek te zullen protesteren. VOETBAL. Het Joegoslavische Olympia Ljubljana heeft woensdagavond in de eerste wedstrijd van de eerste ronde van de Europese beker voor jaarbeurssteden in Joegoslavië met 3-3 gelijkgespeeld tegen Ferencvaros Boedapest. Bij de rust was de stand nog 1-3 in het voordeel van de Hongaren. De Belgische biljarter Raymond Ceule mans heeft zijn vijfde achtereenvolgende wereldkampioenschap driebanden be haald. In zijn laatste partij versloeg hij de Peruaan Humberto Suguimitizu met 60-32 in 52 beurten. Ceulemans heeft 16 punten behaald en Siguimitizu 14. Het match-gemiddelde van de Belg was 1,153 met een beste se rie van 10. De Peruaan had een beste se rie van vier en een gemiddelde van 0,615. De derde plaats was voor de Ja panner Keizo Kubo die in de laatste par tij de Oostenrijker Johann Scherz ver sloeg met 60-54. Zijn gemiddelde was 0,937 met een beste serie van zeven. Scherz had een gemiddelde van 0,843 en een beste serie van zes. Ceulemans speelde de beslissende partij voor een partijdig publiek. De Peruaan scheen meer last te hebben van de aanmoedigingskreten aan zijn adreg dan dat hij er moed uit putte. Ceulemans maakte in de eerste beurt een caram bole, maar de Peruaan begon met een serie van vier. Tot de vierde beurt had hij de leiding. Toen maakte Ceulemans een serie van 10 en nam de leiding. Van dat ogenblik af bleef hij voor. Met series van één, drie, drie en twee ging hij naar een voorsprong van 21-6 in de tiende beurt. Bij de 25ste beurt was de stand 36-17 en bij de 35ste 48-20, in de 38ste beurt kwam de stand op 54-27. Ceulemans had toen nog veertien beurten nodig voor de laatste zes punten, waarvan hij er drie in de laatste beurt maakte. De Belg heeft acht partijen gewonnen. Hij verloor alleen van Keizo Kubo. Hij vestigde tevens een nieuw matchgemid delde met 2,500. Zijn oude record stond op 2,068.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23