Geen vervroegd pensioen voor spoorwegpersoneel Maar politie-ambtenaren met 60 jaar uit dienst VAN NIEL en Vrijwel ieder huis in ons land vertoont scheuren, zegt stichting bouwresearch .4'-° m Agenda voor Haarlem en de IJmond ZAANSE KLOK DRAKACEL Advies opgevolgd in grote verscheidenheid Duitse vader vraagt om onderzoek naar een eventueel zedenmisdrijf Automatenkrakers voor rechtbank Regionale u.l.o.- conferentie over het N oordzeekanaalgebeid Japanse staalmagnaten morgen in IJmuiden Fransman neergeslagen door vader en zoon [Politie gaat inhalers in het oog houden Slachtoffer van Hirosjima-bom Erfenis voor gemeente Koninklijk bezoek Mr. Jonkman gaat memoires schrijven Bromfietser overleden na aanrijding met dronken student „Johannes Althusius" vraagt klaarheid Koel weer OUD HOLLANDSE KLOKKEN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 196 6 HORLOGERIE Kort nieuws Schuldige reed snel door zo'n sukkel-slaapje.... ...is meestal wat beverig en be nauwd, maar soms geeft het de moede mens weer wat meermoed. Maar is men erna ook uitgerust? Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras ,.s SS H aarlem INDUS elsen-IJmuiden Beverwijk Sa De regering is niet bereid in de spoor wegpensioenwet een recht op vrijwillig vervroegd ouderdomspensioen op te ne men. Een afwijking van de spoorwegpen sioenwet -ten opzichte van de algemene burgerlijke pensioenwet op het punt van het vervroegd ouderdomspensioen is niet gerechtvaardigd, aldus de Memorie van Antwoord op de spoorwegpensioenwet. In deze Memorie van Antwoord, onder tekend door de ministers van Binnenland se Zaken en van Financiën, wordt een vroegere pensionering dan op 65-jarige leeftijd niet in overeenstemming genoemd met de thans in ons land heersende al gemene opvattingen over het vermogen tot arbeidsverrichting. De noodzaak van een vrijwillig vervroegd ouderdomspen sioen bij de NS is, aldus de Memorie van Antwoord, niet aanwezig. Het onderbrengen in één wet van de pensioenvoorzieningen voor het overheids personeel en het NS-personeel wordt ver worpen omdat van unificatie geen admi nistratief voordeel is te verwachten en de afwijkende financiële structuur van het spoorwegpensioenfonds het beter maakt ,JZen enkele reis Geldermalsen me neer", vroeg een man aan een NS-be- ambte achter het loket op het station Tiel. „Het spijt me wel maar dan zult u toch naar een ander vervoer middel moeten uitkijken, want de laat ste trein is net vertrokken", zei de dienstdoende beambte. Toen de betrok ken ambtenaar even later buitenkwam bleek dat de man inderdaad naar een ander vervoermiddel had uitgekeken. Zijn brommer was verdwenen. Diverse uitvoeringen in eiken, noten en teak. Prijzen 150.- 198.75 236.25 189.- 222.- 540.- GROTE HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM TEL. 10371 Speciaalzaak sinds 1883 (Van onze correspondent) ALKMAAR De officier van Justitie bij de Alkmaarse rechtbank jhr. mr. A. J. Reigersman heeft van de vader van de twaalfjarige Heinz Goeddertz, die in au gustus in het gezin van een veehouder te Heerhugowaard heeft gelogeerd, een aangetekende expressbrief ontvangen, waarin deze aangifte doet van mishande ling en van het plegen van een zedenmis drijf. Hij vraagt de officier een onder zoek in te stellen. De officier van justitie beschouwt de ze aangifte nog niet als een officiële aan klacht en wacht het onderzoek af dat naar aanleiding van deze brief door de Duitse politie in Bonn zal worden ingesteld. Hij verwacht dat hem daarna het dos sier van deze zaak door de officier van justitie te Bonn zal worden toegezonden. Pas daarna zal worden beoordeeld of een vervolging tegen de veehouder uit Heer hugowaard zal worden ingesteld. Tegen acht jongemannen heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank, wegens een groot aantal gelddiefstallen uit sigarettenautomaten in en buiten Amster dam, diefstallen uit auto's of medeplichtig heid aan een en ander, gevangenisstraffen geëist. Zij varieerden van een jaar, waar van vijf maanden voorwaardelijk plus voorwaardelijke terbeschikkingstelling der regering tot een maand geheel voorwaar delijk met een boete van honderd gulden. Er waren 99 gevallen van diefstallen uit sigarettenautomaten bekend geworden. dit fonds gescheiden te houden van het al gemene burgerlijke pensioenfonds. Bij KB van 7 september is bepaald dat aan politie-ambtenaren van rijks- en ge meentepolitie bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd eervol ontslag zal worden verleend. Dit functioneel leeftijds ontslag wordt verleend met ingang van de eerste van de maand volgende op die waarin de ambtenaar deze leeftijd be reikt heeft. Aan een politieambtenaar, die bij het van kracht worden van het Koninklijk Besluit reeds de zestigjarige leeftijd heeft bereikt, zal met ingang van 1 oktober 1966 eervol ontslag worden verleend, ten zij hij heeft verzocht of er mede instemt dat bedoeld ontslag op een later tijdstip zal ingaan. In dat geval kan het ontslag tot uiterlijk 1 januari 1967 worden opge schort. Onder auspiciën van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel wordt donderdag 22 september in het Vel- sense raadhuis een regionale conferentie dag gehouden voor u.l.o.-docenten uit de IJmondgemeenten, Haarlem en omstre ken, Alkmaar en de Zaanstreek. Het on derwerp van deze conferentie luidt „Ont-1 wikkelingen in en om het Noordzeeka- naalgebied". Dit onderwerp zal worden ingeleid door de directie-secretaris van de Provincia- nale Planologische Dienst van Noord-Hol land, de heer J. Hendrikse, die spreekt over „Het Noordzeekanaal als onmisbare factor voor welvaart en welzijn in Noord- Hollands toekomst". De middag van deze conferentie wordt verder gewijd aan na dere informatie, waarbij voorts de tech nische problematiek van het kanaal en de sluizen van IJmuiden aan de orde zal komen. Het programma vermeldt tenslot te excursies naar het Voorlichtingscen trum van de stichting Rijnmond- Noord zeekanaal, de sluizen van IJmuiden en I de gemeente Velsen. Op Schiphol is vanochtend uit Tokio een missie bestaande uit zestien Japanse staal magnaten aangekomen, die deel uitmaken I van het ijzer- en staal-instituut van Japan. De meesten van hen zjjn directeuren van grote staalmaatschappjjen. Na de V.S. en Rusland neemt Japan met een jaarproduktie van 40 miljoen ton staal de derde plaats in op de wereldranglijst van staal producerende landen. Daartoe betrekt het evenals ons land het erts uit het buitenland, voornamelijk Azië. In ons land zal de missie, die onder lei- I ding staat van de president van het ijzer en staal-instituut, prof. dr. K. Sano, mor gen een bezoek brengen aan de Hoogovens in IJmuiden en zaterdag op weg naar België langs het Europoortgebied reizen. DELDEN Een vader en zoon uit het Overijssel Delden hebben gistermiddag een Franse chauffeur van een truck met oplegger, de 35-jarige F. R. uit Grenoble, zo geslagen, dat hij ernstig werd gewond. Beide Deldenaren gingen er na de vecht partij met hun vrachtauto vandoor, maar konden na vijf kilometer voorbij Delden door de politie worden aangehouden. In het kader van de kernthema-actie „achter vrij, voor vrij, dan pas inhalen" van het Verbond voor Veilig Verkeer, gaan rijks- en gemeentepolitie van maan dag 19 tot en met vrijdag 30 septemner repressief optreden. Er zal bijzonder worden gelet op het juist afstand hou den, jnhalen en uitwijken. 5S Groningen: 050. Teneinde een snellere af wikkeling van het interlokale telefoon verkeer mogelijk te maken zal het net nummer 05900 van het telefoonnet Gro ningen (dit omvat ook Haren, Hoogkerk en Ruischerbrug) in februari worden ge wijzigd in 050. Kernenergie. Dr. Glenn T. Seaborg, voor zitter van de Amerikaanse commissie voor kernenergie, zal morgen in ons land zijn voor een bezoek aan het reac torcentrum van Euratom en het RCN te Petten. Dodelijk arbeidsongeval. De 52-jarige schilder C. Mes uit Rotterdam is dins dag bij onderhoudswerkzaamheden aan de Waalhaven van een vijf. meter hoge stelling gevallen. De man kwam met zijn hoofd op een betonnen vloer te recht en werd met ernstig letsel naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren daarna is overleden. Anti-militaristische leuzen. De rijkspolitie van Havelte heeft proces-verbaal opge maakt tegen vijf leden van de zich noe mende anti-groep, die in het afgelopen weekeinde anti-militaristische leuzen hadden geverfd op de openbare weg voor de Johannes Postkazeme te Steenwij- kerwold en hadden getracht pamfletten uit te delen aan de wachtposten voor het Amerikaanse Navo-depot te Darp op de Havelterberg. DEN HAAG Nederlandse woningen scheuren, en niet zo'n klein beetje ook. Uit een inspectie van na 1950 gebouwde woningen is komen vast te staan dat er bijna geen huis in Nederland is dat geen scheuren vertoont. Vandaar dat de stich ting bouwresearch aan dit .onderwerp een studie heeft gewijd. Die studie heeft zijn neerslag gevonden in het achtste rapport van de stichting „Scheuren in woningen" geheten, dat vanmiddag in Scheveningen ten doop is gehouden. Scheuren brengen slechts zelden de vei ligheid in gevaar, ze vormen ernstige De Japanner Boesoeke Sjimoe is een van de slachtoffers van de Ameri kaanse kernbom op Hirosjima. Hij reist de wereld rond om over zijn verschrikkelijke ervaringen te ver tellen. Gisteren kwam hij op uitno diging van het Britse parlement in Londen aan om enkele lezingen te houden. „geluidslekken" en in de meerderheid van de gevallen veroorzaken ze slechts geringe schade, zoals scheuren en plooien in behang, afbrokkelen van pleisterlagen, natte plekken en andere esthetische be zwaren, zo vertelde vanmiddag ir. F. K. Ligtenberg, directeur van het TNO-in- stituut voor bouwmaterialen en bouwcon structies. Maar ondanks dat vormen scheuren toch niet een onderwerp van geringe be tekenis. Ongeveer een vijfde deel van ons nationaal vermogen is in huizen belegd en scheuren in woningen veroorzaken er gernis, regelmatig terugkerende onder houdskosten er waardevermindering. Veel scheuren worden veroorzaakt door een gebrek aan zorg bij de bouw. Het onderzoek, dat de stichting bouwre search aan het TNO-instituut heeft opge dragen hee'ft twee ton gekost. Het nieuwe rapport gaat na hoe scheu ren kunnen optreden, maar het doet de ontwerper en de uitvoerder tevens sugges ties aan de hand die scheurvorming kun nen voorkomen. Ook is een hoofdstuk op genomen dat repareren en camoufleren van reeds ontstane scheuren behandelt. (Van onze correpondent) HENDRIK-IDO-AMBACHT. De ge meente Hendrik-Ido-Ambacht in Zuid-Hol land heeft een erfenis gekregen ter waar de van een half miljoen gulden. Wat Am bacht er precies mee gaat doen is nog niet bekend. De gemeente is thans in overleg met de notaris wat er met het vermogen moet worden gedaan. Ambacht ontving deze erfenis van de weduwe L. A. Spoor-Van Tichelt, de schoondochter van de heer W. Spoor, die van 1896 tot 1911 burgemeester van H.I.- Ambacht is geweest. Mevrouw Spoor overleed op 8 september te Breda en overeenkomstig haar wil is zij inmiddels in alle stilte te Westerveld gecremeerd. Eveneens overeenkomstig haar wil is na genoeg haar gehele vermogen bestemd voor de gemeente H.I.-Ambacht. De waarde van deze nalatenschap is nog niet precies bekend, maar vast staat dat zij de half miljoen te boven gaat. Delen van „Vliegend Fort" gevonden. De len van een vliegtuig, die deze week door Rijkswaterstaat vier kilometer uit de kust van Edam uit het IJsselmeer zijn opgehaald, zijn geïdentificeerd als stuk ken van de stuurhut van een Boeing B 17 „Vliegend Fort". De koningin brengt een bezoek aan Limburg. In het centraal laborato rium en de staatsmijn in Geleen nam zij kennis van het omscholen van mijnwerkers. Het is de bedoeling dat te zijner tijd de memoires zullen verschijnen van mr. J. A. Jonkman, thans nog lid en voorzit ter van de Eerste Kamer. Op de vraag van een uitgever of hij zich tot het schrij ven van zijn memoires zou willen zetten heeft mr. Jonkman zich bereid ver klaard het te proberen. In de memoires zal onder meer aan dacht worden geschonken aan de ont wikkeling in de verhoudingen tussen Ne derland en Indonesië gedurende de laat ste 25 jaar. (Van onze correspondent) DEN HAAG Een dronken 22-jarige Rotterdamse student heeft vannacht met zijn auto op de Lange Vijverberg in Den Haag de hem tegemoet komende achttien jarige bromfietser F. L. J. van der Bol aangereden. De bromfietser overleed op weg naar het ziekenhuis. De student reed zonder stoppen en met verhoogde snelheid door. Kort na het ongeluk werd hij op rijks weg 13 door de Rotterdamse politie klem gereden en gearresteerd. Hij werd naar een Rotterdams politiebureau gebracht en vandaar naar het hoofdbureau in Den Haag. De bromfietser was met zijn hoofd te gen de stoeprand gesmakt. De politie zoekt getuigen van deze doorrijding. Be langrijk is niet name of de student wel °P de „goede" weghelft heeft gereden. De stichting Johannes Althusius, „een verzamelpunt van anti-dirigistische pro testanten heeft zich met een schrijven gewend tot de besturen van de AR en de GHU, waarin de besturen van deze par tijen gevraagd wordt zich duidelijk uit te spreken over een aantal punten, zodat „de kiezers weten wat en waarvoor zij eigenlijk kiezen". In het bijzonder wordt gevraagd naar welke niet-confessionele partij (PvdA of VVD) de voorkeur uitgaat bij een eventu ele samenwerking in een komende rege ringscombinatie, omdat de stichting de PvdA een totalitaire dreiging acht. l De „harde" matras met alle comfort van een „zachte". 'WWWWWVWWWWWWWWWVWVWWIIVWWIIVW 'WWWWWWIAIWWWWVWWWVWWWVWWWVWWWW Het KNMI deelt mee: Een depressie, die zich gisteren in het zeegebied ten zuiden van IJsland ophield, is daarna naar het zuidoosten getrokken en beweegt zich vandaag in betekenis af nemend over het midden van de Noord zee naar Denemarken. Het front van de ze depressie passeerde in de- afgelopen nacht met regen ons land. Vooral in het westen en noorden van het land waren de hoeveelheden groot. In het algemeen viel daar tussen 15 en 25 mm. De wind, die voor het front aan de kust tot stormach tig aanwakkerde, is achter het front be langrijk afgenomen, maar zal waarschijn lijk vanavond bij ruiming naar noordwest tijdelijk weer in kracht gaan toenemen. Een volgende depressie beweegt zich over het Groenlandse plateau eveneens naar het zuidoosten. Morgen zal de in vloed hiervan in Nederland nog niet merkbaar zijn, maar in het algemeen moet worden gerekend op aanhouden van koel en wisselvallig weer. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. o Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Cinema Palace, 14 en 19.30 u.: „Gejaagd door de wind", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Terreur van de straat", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Ik, Dr. Fuman Cho", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Arabesque", 14 j. Minerva, 20 u.: „Exodus", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Derek Flint", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De avontu rier van de Goudkust", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Boeven en bikini's", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt)Expositie van werk van Aad de Haas. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 u. Tot 17 oktober. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16); Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos- COMPRESSOR HORLOGES dubbel beveiligd, zelfs onder hoge druk vanaf 82.50 sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van tekeningen, aquarellen, gouaches en etsen van Thierry Veltman. Dagelijks van 12 tot 18 u. Tot 24 september. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 uur. Dinsdag gesloten. Artifieia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werk uit eigen col lectie. Dagelijks van 9.30-18 uur. Tot 30 september. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werken van Dirk Breed. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zon dag van 14-17 uur en 20-22 uur. Tot eind september. Woonhuis Jacobus van Looy: Op donder dag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. DONDERDAG 15 SEPTEMBER City,' 20 uur: „De gluurder". VRIJDAG 16 SEPTEMBER City, 20 uur: „Fantomas slaat weer toe". Stadsschouwburg: „Wat het daglicht niet verdragen kan". Hervormde kerk, Kanaalstraat, 20 uur: Concert door de chr. oratoriumvereniging „Looft den Heer", met o.a. „Die Nelson Messe". Expositiezaal, Heidestraat, 20 uur: Wou ter Kobbe opent tentoonstelling van Frits Vanèn (bewegingsmotieven). DONDERDAG 15 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Actieman Harder". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Lady L", met Sophia Loren. VRIJDAG 16 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Actieman Harder". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Lady L", met Sophia Loren. W.B. Theater, 20 uur: „Lord Jim". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen en tekeningen van Ab Jongmans, te bezichtigen van 9- 18 uur. Laatste dag. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon regen regen regen regen regen regen regen geh. bew. regen regen licht bew. regen regen onbewolkt regen regen zw. bew. geh. bew. mist onbewolkt onbewolkt zw. bew. licht bew. onbewolkt mist onbewolkt zw. bew. licht bew. mist n.o. onbewolkt mist half bew. half bew. half bew. half bew. a S i 17 18 18 17 18 18 19 19 17 16 w wnw wzw w nw zzw zw zw zw zzw windst. 18 wzw 16 nw w wnw zw zw zw w 21 windst. 23 n zzw zzw zzw zzo 17 20 18 20 17 21 26 18 17 19 19 windst. 20 windst. 26 z w 22 19 nnw 30 windst. 27 nnw 25 windst. 28 windst. 28 n 32 vi 3 28 20 11 21 20 6 2 0 9 3 8 11 4 5 17 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0.1 Vrijdag 16 september Zon op 6.15 uur; onder 18.54 uur. Maan op 8.16 uur; onder 19.48 uur. Maanstanden Nieuwe maan 14 september 20.14 uur Eerste kwartier 21 september 15.25 uur Volle maan29 september 17.48 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 september Hoog water 3.45 uur en 16.09 uur. Laag water 12.01 uur en uur. Vrijdag 16 september 'Hoog water 4.26 uur en 16.51 uur. Laag water 0.25 uur en 12.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2