In de bollenstreek verschijnen steeds meer zware trekkers iotomGans AUTORIJDERS COROLY BROMFIETS COROLY RAiFFEISENBANK IJMUIDEN Personeelsgebrek en kosten nopen tot mechanisatie Betaling abonnementsgeld per giro C 0 R 0 LYI Burgerlijke stand van Velsen ƒ2.50 Off Dat een filmpro. jector perfect lopen moet is heel gewoon bij Gans LANGS Een Russisch passagiersschip SLUIZEN EN HAVENS Faillissementen Witte Zee Filmvoorstelling bij Traditie Rit In de vishal en op zee professoren,metselaars, veehouders DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 Behoedzaam BELANGRIJK! Kennemerlaan 5 (bij de brug) i/M m m 1 Drukkerij P. W. Nijssen Arie van der Veer Zij betalen zelf geen rekeningen meer. Onze bank doet dat voor hen. Heel eenvoudig, met een rekening-courant. Zo sparen zij tijd en hebben zij zekerheid. Doe als de professor, de metselaar, de veehouder en vele anderen. Kies rust, zekerheid en ge mak. Neem een rekening-courant bij onze bank. s De Spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 jjj-, SuS-v :Ks»V.J ....mi Er ronken steeds meer zware trekkers over de bloembollenvelden, ondanks de vele waarschuwingen over verwoestingen die deze zware machines aan de grond zouden toebrengen. Er heerst nog steeds een verschil van mening over de invloed van deze machines op de structuur van de bodem. Er zijn kwekers, die beweren na een jaar aan het gewas nog te kunnen zien, waar een trekker vóór het planten heeft gereden. Anderen weer zien geen verschil in hun gewas en de oogst. Het kweken van bloembollen is een zeer nauwgezet w erk, want elke fout wordt met een vermindering van de oogst afge straft. Men is zeer zuinig op deze dure grond van veertigduizend gulden per ha, en daardoor zijn oudere kwekers bang voor machines op hun „tuin". De laatste jaren zijn bodemkundigen aan het meten geslagen, maar door de ge compliceerdheid en de veelheid types zandgrond zal men nog wel even op een verantwoord advies moeten wachten. Ogenschijnlijk is de gehele bloembol lenstreek één grote egale zandvlakte Al heel vroeg echter ontdekten bloembollen kwekers verschil. Zo maar midden in zo'n tuin reageerde het gewas anders. Ze ont dekten, dat er grofkorrelige en fijnkorre lige gedeelten waren. De grofkorrelige waren het best. Bovendien kon men ook nog zien of de grond goed was door er een beetje zoutzuur op te laten vallen. Bruiste het dan was de tuin een beste hyacintentuin. Dr. K. v.d. Meer heeft zijn titel kort na de Tweede Wereldoor log gehaald door een onderzoek in te stellen. Hij heeft de verklaring gevon den. De verschillen zijn ontstaan, door dat men de duinen heeft afgegraven. Op de flanken van die duinen stonden bomen en struiken, waarvan de wortels de kalk uitloogden en humus vormden. De kem van zo'n duin echter bleef uit grofkorre lig kalkrijk zand bestaan. De strook waarop eens bomen hadden gestaan, was dus van een andere samenstelling. Het is begrijpelijk, dat er nogal ver- schillende graden van korrelgrootte zijn vast te stellen De machines zijn voor het bloembol lenvak in feite een levensbelang, want de zo vertrouwde handkracht verdwijnt meer en meer en de tweewielige machi nes kunnen eigenlijk niet meer voldoen aan de eisen van de steeds meer vergen de kwekers. Bovendien zoekt men naar de goedkoopste machine, waarvan de goedkoopte moet worden gevonden in de hoeveelheid verschillende werkzaamhe den. Een feit blijft echter dat een machi ne met meer mogelijkheden meer gewicht heeft en ook in aanschaf vrij duur gaat worden. Een heel belangrijk ding bij film projectoren is het filmtransport. Dat moet feilloos werken. Anders zouden uw mooie films beschadi gen. Daarom hebben wij al onze pro jectoren terdege op perfecte loop gecontroleerd. Niet goed, dan te rug, is ons standpunt hierin. U kunt overigens bij Gans keuze maken uit 12 verschillende film projectoren. Prijzen van 295.- tot 995 (afgebeeld de nieuwe Eumig Mark M v.a. 399.-). Super 8, Dub bel 8, Super 8 +- Dubbel 8, terug- projecteren, stilstaand beeld, auto matische filminleg, geluidssynchro nisatie u mag het zeggen. Inlichtingen en adviezen vragen mag u ook (kost niets). 12 Projectoren staan klaar om voor u (vrijblijvend) gedemonstreerd te worden. Komt u even langs of belt u vandaag nog voor een afspraak (telefoon 5705). Dit alles werkt een grote behoedzaam heid dus wel ir. de hand. Alleen bedrijven met schier onoplosbare transportproble men een ruilverkaveling zou geen luxe zijn of met een nog te groot aantal mensen op de tuinen, wagen de stap Soms met bijzonder veel succes. Een kweker, die zijn tuinen vrij ver uit elkaar had liggen en te veel aan tran sportkosten moest betalen, kocht een trekker. Met bevreesd gemoed heeft hij daarmede over zijn land gereden, zwaar beladen karren trekkend. Toen dit alles voorbij was en men het land voor de plan- terij ging klaarmaken, ontdekte hij tot zijn verbazing, zelfs op de minder goede tuinen, geen „platen" in de grond. Dit voorjaar was er in het hyacintengewas nergens te zien, dat een trekker eens rij- paden had gemaakt. Alles stond nog best. De oogst is eveneens niet anders dan an dere jaren. Op de tuinen wordt de oogst ook volko men anders verwerkt, een beetje „Ame rikaans". Alles wat op het veld gebeuren kan, zal men niet eerst in de verwer kingsplaatsen doen. Er was nu op een centrale plaats veel bedrijvigheid te be speuren. Een volkomen vreemd verschijn sel. De oudere kwekers of hun personeel die hun portie werk in het verleden wel hebben geleverd, spreken over de baas Moeizaam trekken de tractors de beukenhagen uit de bollenvelden. Het is een heel karwei, maar als het geklaard is, kan heel wat rendabeler worden gewerkt. die zich in zijn graf zal omdraaien, als hij die herrie op zijn tuin zou zien. Maar de nog betrekkelijk jonge mensen bekijken de kosten van investering en loon, calcu leren het verlies aan moeite en narigheid bij het werven van personeel en zijn te vreden. Zij werken prettiger, evenals „hun mensen" die weer het gevoel heb ben met hun tijd mee te gaan. Jonge manr.en hebben veel meer ma chines om mee te werken en veel minder overwerk. Kortom men werkt plezieriger. En ook op die tuinen is de oogst niet I slechter dan in voorgaande jaren. Met de toeneming van het aantal trek kers verschijnt echter ook het steeds nij pender wordende probleem van het klei ne bedrijf, waarop de kweker alleen of met een zoon het geld met eigen handen tijdens lange werkdagen uit de grond zal moeten graven. Hun bedrijven zijn niet voldoende om de factor arbeid door kapi taal te vervangen. Ook dat beïnvloedt de meningsvorming over de trekker op de bollenvelden. U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 11,70, postabonnees f 12,95. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien h voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetaHngen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor ixtldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE VOOR ZOVER bekend heeft Rusland een dertigtal passagiersschepen, die eni ge vaste lijndiensten onderhouden. Een bekende, al is het dan ruim vijfentwin tig jaar geleden, Is de Baltika, welk schip in 1940 nieuw werd afgeleverd door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam onder de naam Vyacheslav Molotov. Gedurende de maanden mei tot november vaart dit passagiersschip van 7494 bruto ton op de route Leningrad Londen met Helsinki en Rostock als aan loophavens. Het passagiersschip op de foto, dat on der de naam Rossia onder de vlag van de Sovjet-Unie vaart zullen we niet in Oost zee maar in de Zwarte Zee tegen kunnen komen. Dit schip 'vaart tussen Odessa, Eupatoria, Yalta, Novorossisk, Tuapse, «*-. V- voor al uw ACCESSOIRES naar I ar?\T&.i i rw- t w F Homveld-Bona- Hooelugt, d.; C. J. F. Uijtendaal-Lok< Laagste prijzen. Grootste sortering Bijv. Gevarendriehoeken Breestraat 108 - Beverwijk BEVALLEN: J. W F. Homveld-Bona rius, d.; T. Y. J. Langbroek-van Vliet, z.; R. A. Dijkman-Neve, d.; C. Prins-Wehr- meijer, A. Koster-Hoogeboom, d.; G. E. I D. van der Hoek-Schouten, d.; P. H. Jan maat-Lindeman, z.; J. Post-van Schaik, z.; G. L. N. Romijn-Liem, z.; A. C. Vrij- hoef-Roth, d.; H. C. Bruinzeel-van Aken, d I. L. Heyer-van Vuuren, d.; C. J. M. Zuidhoek-Witleman, z.; O. van der Plaats- Hooglugt, d.; C. J. F. Uijtendaal-Loker- man, z. OVERLEDEN: A. Webbe, 85 j„ weduw naar van C. van Amersfoort; M. Donker, 87 j., echtgenote van J. Dol. mc w -w-*; - r--*- -v/ v 1 - - De Arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 13 september 1966 in staat van faillissement verklaard: P. Moeke, handelend onder Firma P. Moeke en Zn., wonende te Haarlem, Vos- maerstraat 67. Rechter-Commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator: mr. H. A. de Ryp, advocaat en procureur te Haarlem, Zijl straat 47 rood. Jan Christiaan Severien, timmerman, wonende te Haarlem, Linschotenstraat 2 d rood. Rechter-Commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator» mr» V* J* Nolet, advo caat en procureur te Haarlem, Parklaan 5. Th. A. van Rijn, wonende te Haarlem mermeer, Raasdorperweg 76. Rechter- Commissaris: mr. G. H. Zweers. Curator; mr. W. C. A. Klaufus, advocaat en pro cureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Willem Hendrik Overbeek, antiquair, wonende te Haarlem, Jansstraat 25 zwart. Rechter-Commissaris: mr. G. H. Zweers. Curatrice: Jonkvrouwe mr. R. W. de Ra- nitz, advocate en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 60. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 13 september 1966 opgeheven het faillissement van: Willem Stevens, wo nende te Zaandam, Lijnbaanstraat no. 38, De zeesleper „Witte Zee", een zus terschip van de „Zwarte Zee is voor de eerste proefvaart buiten gaats vertrokken. Aan het eind van deze maand zal de zeesleper, die 77 meter lang en negen meter breed is, aan de rederij van Smit en Co worden overgedragen. uitgesproken d.d. 21 juni 1966. Rechter Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cura tor mr. C. J. Doorenbos, advocaat en pro cureur te Wormerveer, Zaanweg 66. 6EB00RTE- VERLOV1NGS- HUWELUKSKAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NUKO' OOSTERDUINWEG 31. UMUIOEN - TEL. 2029 Da druUwr dia aa tewna woont ook 'aaaonds oeoptnd Ter gelegenheid van de elfde Traditie Rit, die op zondag 18 september door de Pionier Automobielen Club wordt gehou den, heeft een doorlopende filmvoorstelling plaats. In een speciaal daarvoor inge richt paviljoen tegenover het restaurant in het wandelbos Groenendaal in Heem stede worden van ongeveer 11 tot circa 3 uur interessante films gedraaid over de „old-timers". Vertoond zullen worden „Home made car": het wel en wee bij de reconstruc tie van een oude auto en „Tuffend en Puffend"; een kort filmverslag van een van de PAC Traditie Ritten van Utrecht via Vreeland naar het Circuit Zandvoort. De zaak voor de beste OOK VOOR U De grootste keus. Altijd een VOORDELIGE AANBIEDING BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Sochi, Sukhumi, Poti en Batum. Het is de grootste van de vier lijnschepen die deze route bevaren. De drie andere zijn de Admiral Nakhimov, de Gruzia en de Abkhaziya. Wanneer we de Russische passagiers schepen nader bekijken treffen we er ver scheidene aan die voorheen een andere naam hebben gehad en tot een ander land hebben behoord. De Admiral Nakhi mov is bij voorbeeld de Berlin, groot 15286 ton, die in 1925 nieuw in dienst kwam bij de Norddeutscher Lloyd. Twee bekende passagiersschepen van de Ham- burg-Amerika Lijn, die voor de tweede wereldoorlog ook IJmuiden wel eens aan deden, de Caribia en de Cordillera, beide van 1932 en ruim 12.000 bruto ton heetten nu respectievelijk Ilich en Russ. De Sovetsky Sojus, bouwjaar 1923 en 23.000 ton groot is oorspronkelijk de Al- bert Ballin van de Hamburg-Amerika Lijn, kreeg in 1935 de naam Hansa en vaart sedert 1950 onder Russische vlag. De Ros sia heeft ook eens toebehoord aan de vloot van de Hamburg-Amerika Lijn al is het maar van korte duur geweest. In 1938 werd het schip nieuw in de vaart gebracht na te zijn gebouwd door de Deutsche Werft in Hamburg. De inhoud bedraagt 17.870 bruto reg. ton en in oor spronkelijke staat bedroeg de accommo datie voor de passagiers 185 in de eerste en 164 in de toerestenklasse. De naam luidde Patria en het schip was bestemd voor de dienst op de west kust van Zuid-Amerika. Het was het eer ste passagiersschip met diesel-elektrische voortstuwing waarvoor de energie gele verd werd door vijf dieselmotoren met een gezamenlijk vermogen van 15.000 pk. De dienstsnelheid bedraagt 17 knoop. Het schip is 178 meter lang. Na de tweede wereldoorlog is de Patria onder Britse vlag gekomen en kreeg de naam Empire Welland, waarna het schip in 1946 aan I Rusland werd overgedragen. Zeventig jaar geleden voer een ander stoomschip voor de Hamburg-Amerika Lijn dat herinnert aan een serie van vijf schepen waarvan de naam met een P be gon die in 1894 nieuw in dienst werden gesteld. Het waren de Persia, Prussia, Patria, Phönicia en Palatia afkomstig van verschillende werven, voornamelijk Duitse, met uitzondering van de Persia, die door Harland Wolff te Belfast werd gebouwd. Die Patria van 1894 was 7118 bruto ton groot en had in Stettin op de helling gestaan. Het schip is vijf jaar in bedrijf geweest. Op 17 november 1899 brandde de eerste Patria van de Ham burg-Amerika Lijn uit in het Engelse ka- Inaal. Er waren geen slachtoffe~s maar het schip moest als verloren worden be- schouwd. Woensdag In IJmuiden werden woensdag aange voerd 3160 kisten vis, waarvan 70 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 110 schol, 8 schar, 845 haring, 82 makreel, 1326 schelvis, 82 wijting, 228 kabeljauw en gul, 8 haai, 12 poon, 368 koolvis en 12 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 6.10-5.70, gr. tong 8.49-8.25, grm. tong 7.75-6.80, kim. tong 4.22-3.90, kl. tong I 4.44-3.85, kl. tong II 3.44-3.16, tar bot I 6.20-3.90. Per 50 kilogram: gr. schol, grm. schol, kim. schol en kl. schol I 88-72, kl. schol II 70-46, schar 40-31, v. haring 31-24, ma kreel 36-32, gr. schelvis 74-53, grm. schel vis 56, kim. schelvis 49-39, kl. schelvis I 32-26, kl. schelvis II 43-24, wijting 34-18, gr. gul 50-43, mid. gul 43-32, kl. gul 27-20, kl. haai 54-52, poon 25-23, kleine koolvis zwart 34-18, kleine koolvis wit 84. Per. 125 kilogram: gr. kabeljauw 260- 108, gr. koolvis zw. 160-58, gr. koolvis wit 168. Woensdag werden in IJmuiden (in gul dens) de volgende besommingen gemaakt: KW 94-2020, 42-10700, 121-14650, 93-8655, 182-4800, 88-7120. Aanvoer van donderdag Twintig vaartuigen hebben hedenmor gen in IJmuiden aangevoerd 2290 kisten vis, 13.300 kilogram tong en 1180 stuks stijve kabeljauw. Bij deze aanvoer waren 60 kisten schelvis, 60 wijting, 110 gul en kabeljauw, 1180 haring', 2600 kleine kistjes haring, 240 makreel, 90 kleine kistjes ma kreel, 320 schol, 5 tarbot en 115 varia. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: tarbot 6,50-6,-; grote tong 8,66-8,09; grootmiddel tong 7,82-7,36; kleinmiddel tong 4,39-4,02; tong één 4,34-4,09; tong twee 3,88-3,40. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 144- 126; middel kabeljauw 136-108. Per tien stuks: grote kabeljauw 172-100; middel kabeljauw 69-62. Per 50 kilogram: grove schelvis 65-52; schelvis twee 57-46; kabeljauw één 57-51; kabeljauw twee 56-33; kabeljauw drie 46- 30; grove schol 86-72; schol twee 75-59; schol drie 57-33; schar 61-33; wijting 56- 28; dichte wijting 28-35; haring 28-12,50; mareel 34-24; tarbot 254-144; griet 130; rode poon 50-27. Scheveningen In Scheveningen werden hedenmorgen aangevoerd 5 kisten schelvis; 20 wijting, 90 gul en kabeljauw; 270 haring, 325 kleine kistjes haring, 20 makreel, 85 kleine kist jes makreel, 300 schol, 70 stuks stijve ka- (beljauw en 9000 kilogram tong.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5