Comité D'66 vindt dat onze Nederlandse democratie essentieel tekortschiet Onderlinge afhankelijkheid regering-parlement te groot Grepen uit het program Sparen in spaarbewijzen levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. PREMIE SPAARPLAN Zinloze boemel van Duits Vietnam-hospitaalschip Mysterieuze dood van geleerde Auto rijdt vijf seminaristen dood 9 BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 Band te los NU AL BELASTINGVERLAGING OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Nuchter oordeel .the famous taste of New York (JlGA^ETTES Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker. het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit té komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van 100,krijgen. Door te sparen in spaarbewijzen. Wat is een spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van 25,Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus sneller. Hoaveai Over een gespaard bedrag in spaar bewijzen per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouwnadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100, Een voorbeeld Als u dus samen in dit jaar f 500, spaart in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van 100,U mag natuurlijk ook minder dan 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20 Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratis brochure! BONN In de haven van Singapo re ligt het hospitaalschip „Helgoland", dat eigenlijk allang op de rede van Saigon had moeten dobberen. Meer dan een maand geleden is deze West- duitse humanitaire bijdrage aan Zuid- Vietnam uit Hamburg weggestoomd. Toen al werd het door Bondsministers en andere notabelen opgeluisterde af- scheidsceremonieel door enkele wan klanken verstoord: de enorme inves tering van tien miljoen DM, waarmee de veerboot „Helgoland" tot hospi taalschip werd omgebouwd, zou om gekeerd evenredig aan het rendement zijn. Scheurbuik Trapjes te smal Bedden gammel Keuken onbruikbaar Niet te vroeg BVD Van geval tot geval Tegen verstarring TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! (Vervolg van pagina 1) Het comité D '66 is van mening dat het Nederlandse democratische systeem in essentieel opzicht tekortschiet. Daarbij wjjst men met name op het totstandkomen van de regering en de samenstelling van de Tweede Kamer. Ook vindt het comité dat de regering veel te afhankelijk is van de Kamer, of liever van de regeringscoalitie. „De vorming van een coalitie gaat vaak gepaard aan netelige onderhandelingen. Men moet het eens worden over de verdeling van de ministerszetels. Men moet de ideologieën van de samenwerkende partijen trachten te verenigen. Men moet daarom vooral concessies doen om zich te verzekeren van het zo noodzakelijke parlementaire vertrouwen". Het comité meent dat daardoor rege ring en parlement sterk aan elkaar ge bonden zijn. De diepwortelende weder zijdse afhankelijkheid is schuld aan on verkwikkelijkheden, zegt het comité. De kiezer heeft geen invloed op de vorming van het kabinet, zomin op samenstelling als programma. Bovendien zijn de moge lijkheden van het kabinet smal en kwets baar, doordat de basis uit compromis sen bestaat, en steeds weer nieuwe com promissen moeten worden gesloten. De meerderheid van de parlementsle den wordt hierdoor ook gebonden, aldus het comité. Ministers maken hier gebruik van en dreigen met aftreden als hun plan nen worden verworpen. De evenredige vertegenwoordiging in de Tweede Kamer wordt ook gecriti- ceerd. Het comité vindt dat daardoor de persoonlijke band met de kiezer te los is. „De kiezer stemt op een partij, een anoniem ondoorzichtig instituut." Want steeds meer verliezen de partijen de scherpe eigen trekken waaraan men n vroeger duidelijk herkende. Hun uit gangspunten naderen elkaar steeds dien ter, vloeien ineen. Gevolg daarvan is één grote, bewaasde gelijkvormigheid." Het comité meent nu dat het onze de mocratie kan baten als de regering kan regeren zondei de remmende vertrou- wenseis die thans wordt gesteld en als de Tweede Kamer een directe connectie heeft met de kiezers. Als mogelijkheid noemt het de rechtstreekse verkiezing van de minister-president en de verkiezing van de Tweede Kamer volgens een districten stelsel. „Onze suggestie is deze: elke partij brengt een kandidaat-premier naar voren. Deze presenteert zich aan het volk en licht het in over zijn denkbeelden en plann voor komennde vier jaar. Op ba sis daarvan tracht hij de kiezers voor zich te winnen. Hij moet vijftig percent van de stem- ADVERTENTIE Al Is dan de verlaging van de Inkomsten- en loonbelasting en kele maanden uitgesteld - het mag toch wel eens duldelQk ge zegd worden dat een andere kostenvermindering wel degelijk een feit Is. Deze kan men dage lijks constateren op de markt - het grootste, gezelligste en voorde ligste koopcentrum. Wat men daar aan uitgaven spaart maakt een aardig deel van de „vaste lasten" goed. Marktkoopman en straathande laar slagen er steeds in, hun klan ten royale keus uit honderden kwalitèltsartikelen te bieden te gen prijzen die nu eens géén aan slag op hun portemonnee beteke nen. De markt ls dan ook voor alle verstandige hulsvrouwen de beste weg naar goedkoper leven en daar komt nog bi) dat het onge dwongen rondkijken op zichzelf al een genoegen is. Kopen op de markt ls altijd profi teren van meevallers, want ELL Veertien dagen na zijn nog wat raadselachtige dood is de 68-jarige dr. Piet Brouwers uit Ell begraven. Even raadselachtig als zijn dood zijn ook de laatste vijftien jaar van zijn leven ge weest. Weinig inwoners van Ell hebben in die vijftien jaar een woord met de ge leerde man gewisseld. Het grootste ge deelte van zijn leven bracht hij in Frank rijk door. Aan de universiteit van Frei burg behaalde hij zijn doctorstitel in de Franse staatswetenschappen. Een paar jaar heeft hij een baantje gehad op de gemeentesecretarie van Ell-Hundel. Maandag werd hij dood in zijn schamele woning aan de Laagstraat in Ell gevon den. Dinsdag is hij in een verzegelde kist onder toezicht van de rijkspolitie van Hunsel begraven. Dr. Piet Brouwers bemoeide zich in het dorp met niemand. Zijn zuster, mevrouw E. Verwielen-Brouwers, zorgde voor zijn eten en de bewassing. Nooit bracht zij het eten bij hem binnen. De laatste veer tien dagen bleef dat eten onaangeroerd voor de deur van de woning staan. Tel kens als ze een nieuwe maaltijd voor zijn deur plaatste nam mevrouw Verwielen het niet aangeroerde eten weer mee te rug. Pas maandag kwam ze op andere gedachten. Ze sprak er met enkele boe ren over en besloten werd de politie te waarschuwen. Die trof de man even la ter dood aan temidden van enorme sta pels boeken. De politie wilde over de doodsoorzaak geen mededelingen doen. De familie heeft alleen laten weten, dat Piet Brouwers aan een hartverlamming is gestorven. Verder wordt er angstvallig gezwegen over de dood van de eenzame geleerde, DOMODOSSOLA (AP) Een auto is ingereden op een rij leerlingen van een rooms-katholiek seminarie in Domodosso- la in Italië die op een bergweg liepen, Ze waren op een nachtelijke pelgrims tocht. Vijf van hen kwamen om het le ven en zeven werden gewond. Er liepen 38 studenten in de stoet. Ze liepen achter elkaar. Ze waren op weg van hun school naar een kapel. I Drs. J. P. A. Gruyters is één van de I leden van het initiatief comité D'66. men halen. Als dat geen van de kandi daten gelukt moet herstemming plaats vinden tussen de twee hoogst genoteer den. De nieuwe minister-president moet een kabinet samenstellen. En hij zal dat doen met ministers die zijn denkbeelden delen en ze ook willen realiseren". Het comité betoogt dat dan de kaarten wel op tafel moeten komen. Er komt een duidelijk programma, zodat de kiezer zich veel feitelijker kan oriënteren. „U kiest nu voor een regering. U heeft veel minder reden bevreesd te zijn dat de beloften, waarvoor u zwichtte, door compromissen verdund zullen worden of verminkt of misschien wel geschrapt". De nieuwe premier hoeft geen moeiza me coalitie-onderhandelingen te begin nen, betoogt het comité. Zijn programma blijft ongeschonden: het produkt van een consequente visie. De minister-president zal veel minder moeilijkheden ondervin den bij het samenstellen van zijn kabi net. Met zijn ministers kan hij zijn plan nen voorleggen aan de Tweede Kamer en trachten ze aan de man te brengen. „Dreigen met aftreden heeft geen zin. De Kamerleden zullen zich daardoor niet laten intimideren. Ze worden niet door vrees voor een coalitiebreuk gehinderd", aldus D'66 dat vindt dat de Tweede Ka mer dan ook veel beter kan functioneren, nu ze onafhankelijker staat. Het Kamerlid kan neutraal toeschouwer zijn en voorstellen beoordelen op hun fei telijke inhoud. Dat betekent dat het Ne derlandse volk wetten krijgt, die nuch ter zijn beoordeeld en getoetst en niet „in vredesnaam" goedgekeurd. Als de verstrengeling tussen regering en Kamer ontward is kan het parlement een nauwere relatie aangaan met de kie zers, zegt het comité, dat daarvoor het kiezen in districten aanbeveelt. Het comité meent dat bij een conse quente toepassing van deze hoofdgedach ten de politieke partijen gedwongen zul len zijn zich te hergroeperen. De Ne derlandse kiezer zal zich op de duur gaan uitspreken in grotere politieke eenheden, oordeelt D'66. „Wij achten dat wenselijk. Onder die omstandigheden zal het nieuwe stelsel tot zijn volle recht komen". We geven hierbü enkele uitgangspunten voor het politiek program van de eventueel te stichten party D '66, die naast de hierboven al genoemde punten de aandacht vragen. De partij zal streven naar een radica le democratisering van de Nederlandse samenleving in het algemeen en van het Nederlandse politieke bestel in het bij zonder. Zij zal streven naar volstrekte handhaving van de geestelijke vrijheid en bevordering van de grootst mogelijke ont plooiing van ieders individualiteit op ba sis van gelijke kansen. De partij beoogt onduidelijkheid in het politieke leven te bestrijden. Zij zal daarom een duidelijke consequente politiek voeren, die steeds het program voorop stelt. De Nederlandse staatsvorm monar chie of republiek zal worden beoor deeld volgens normen van democratische doelmatigheid. Vanzelfsprekend is de waarde van historisch gegroeide verhou dingen dan mede in de beschouwing be trokken. De partij zal zich verzetten tegen elke inbreuk, hoe gering ook, op de geestelij ke vrijheid. Zij gaat uit van de gelijk- berechtigheid van alle geestelijke stro mingen voor de overheid; geen enkele i) Per deelnemer maximaal f 250,—. Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50,—v (Van onze correspondent) „Voor de helft van dit bedrag", aldus becijferden deskundigen, „had men in het binnenland van Vietnam werkelijk effec tieve lazeretten kunnen bouwen, waarvan de trapjes niet te smal waren om ambu lances door te laten, de bedden niet gam mel en de keuken niet onbruikbaar". De Fransen hebben dit in het hartje van het gevechtsterrein inderdaad gedaan. De Duitsers echter gaven er de voorkeur aan met vlag en wimpel te verschijnen in de hoofdstad, alhoewel uitgerekend daar, in vergelijking met het oerwoud, een teveel aan ziekenhuisbedden is. Artsen met tropenervaring kritiseerden het Duitse Rode Kruis in deze zin. West- duitse reporters benen het schandaal nu nog verder uit. Van Bonn moet de kapi tein van de „Helgoland" opdracht hebben gekregen er in elk geval voor te zorgen, dat hij niet voor de elfde september in Saigon zou arriveren, omdat dan het pro pagandistisch effect van het goede gebaar verloren kon gaan in de wirwar der Zuid- vietnamese verkiezingen. De „Helgoland" beschikt echter over uitstekende moto ren, volgens zeelui het enige uitstekende aan de uitrusting. De kapitein werd dus tot een soort cruise gedwongen. Zigzag gend over de Stille Oceaan wachtte hij de instructie om koers te zetten naar Vietnam af. Onder deze omstandigheden openbaar de zich echter een gebrek aan drinkwater en groenten, maar ook een gemis aan medicamenten tegen scheurbuik en an dere ziekten. De materialen bevonden zich wel aan boord, maar ze waren niet te ontdekken, doordat de inventarislijsten waarschijnlijk in Hamburg waren blijven liggen. Toen ook nog de airconditioning uitviel, zakte de stemming onder de twaalf art sen en de vijftig man verplegend perso neel tot onder het nulpunt, in tegenstel ling tot de temperatuur aan boord, die tijdens deze zinloze boemel onder een wolkenloze hemel tot boven de veertig graden Celsius steeg. Waarschijnlijk zijn alle medicamenten in deze bakoven wel voorgoed bedorven, maar we hoeven er nauwelijks meer naar te zoeken, meende de geneeskundige lei der van de „Helgoland". Intussen is de kapitein op eigen gezag Singapore bin nengelopen voor het repareren van de airconditioning. In elk geval zal de „Helgoland" dus nooit te vroeg in Saigon aankomen. Zelfs wanneer ze echter aan het eind van deze week voor Saigon het anker zal uitwerpen, dan nog zal generaal Ky zelf niet per soonlijk aan boord komen, ondanks zijn bewondering voor de Duitsers. Zuidviet namezen hebben Bonn laten weten, dat ze eigenlijk veel liever wat militaire on dersteuning hadden gehad. Zij tonen zich allerminst gevoelig voor de Westduitse opvatting dat juist de Bondsrepubliek alle schijn moet vermijden aan de strijd deel te nemen. Van elke zak kunstmest en elke am bachtsschoolleraar die door Bonn naar Zuid-Vietnam wordt gezonden, verwach ten de Duitsers echter wel dat hij met ere in een driekoloms kop in de kranten zal worden genoemd. Daarom was de Westduitse ambassade in Saigon (die al eens op de korrel is genomen omdat de buitengewoon ambassadeur Schmidt' Horix, voormalige SS-Untersturmbann führer, moet zijn geweest) er ook zo be zorgd voor dat de „Helgoland" weieens ongemerkt zijn taak zou kunnen beginnen Dit gevaar is nu echter wel voorgoed uitgebannen: de „Helgoland" zal echter wel meer in het nieuws komen, omdat de Duitsers door het weigeren van de vlag van het Internationale Rode Kruis te voeren zich de mogelijkheid op de hals halen, dat de Zuidvietnamese politie op elk ogenblik aan boord kan binnen vallen en patiënten, bijvoorbeeld politieke vluchtelingen, van boord kan slepen. In antwoord op een vraag uit het parlement heeft de Westduitse regering inderdaad moeten toegeven dat ze verzuimd had zich tegen dit risico voldoende te wape nen. geestelijke stroming kan daarom aan spraak maken op bijzondere bescher ming. De grondwettelijke vrijheid van druk pers dient te worden voorafgegaan door de grondwettelijke erkenning van het recht van vrije meningsuiting. In begin sel dienen alle politieke activiteiten in het openbaar te zijn toegestaan. De wet mag slechts de hoogst noodzakelijke beperkin gen aanbrengen. De overheid heeft een dienende taak. Dit behoort tot uitdrukking te komen in een bescheiden optreden. Die bescheiden heid zal o.a. moeten worden betracht: a bij de toepassing van de wet in het openbaar; bijv. de rechtshandhaving; b bij het optreden naar buiten op het re presentatieve vlak; c bij de inrichting van overheidsgebou wen. f Openbaarheid zij regel in het over heidsbeleid. Het recht van toegang van de individuele burger tot nader te om schrijven overheidsdocumenten moet ver ruimd worden. De instelling van een Om budsman verdient ernstige overweging. De zin van het bestaan van de B.V.D. dient te worden bestudeerd. Scherpere controle op deze instelling is in ieder ge val noodzakelijk. Een maatschappij met gelijke kansen kan slechts worden bereikt door een vol ledige democratisering van het onder wijs. Vooral de voorlichting en opsporing van talent dienen grondig ter hand te worden genomen. De staatkundige, socia le en culturele vorming moet in een zo vroeg mogelijk stadium bij het onderwijs worden betrokken. Aangezien het prijsmechanisme de grondslag vormt van onze economische orde, dient het overheidsingrijpen op dit terrein zich in beginsel te beperken tot maatregelen van globale economische politiek. Deze politiek moet gericht zijn op het handhaven van een hoog peil van werkgelegenheid, op het handhaven van de waardevastheid van het geld en op het evenwicht van de betalingsbalans. Binnen dit kader dient het beleid gericht te zijn op het tot stand brengen van een zo be weeglijk mogelijke economie en een ge zonde economische groei. Tot de taak van de overheid behoort het scheppen van voorwaarden waardoor het econimisch leven zich op basis van ondernemingsgewijze produktie op een evenwichtige wijze kan ontwikkelen. Daartoe behoren de verwezenlijking en instandhouding van een zo groot mogelij ke concurrentie, met name door het te gengaan van kartel- en monopolievor ming, dit vooral in het belang van de con sument. t Door het voortdurend proces van eco nomische groei kunnen bepaalde sociale categorieën buiten hun schuld bedreigd worden in hun bestaan. De overheid dient in een dergelijke situatie, die van geval tot geval beoordeeld wordt, die maatre gelen te nemen, welke naar de normen van sociale rechtvaardigheid gewenst zijn. De vraagstukken van bevolkingsgroei en bevolkingsdichtheid beheersen het perspectief van de komende decennia. Dit verleent een bijzonder gewicht aan de openbare, d.w.z. door de overheid te ver schaffen voorzieningen en aan de nood zaak van ruimte ordening en bevolkings politiek. De bevolkingspolitiek moet gericht zijn op een afremming van de bevolkings groei. Middelen zijn: intensieve voorlich ting op sexueel gebied; verruiming van de mogelijkheden voor geboorteregeling; herziening van het kinderbijslagstelsel. Nederland slaagt er veelal niet in op doelmatige wijze zijn buitenlandse poli tiek te voeren door gebrek aan soepelheid en door vast te houden aan verouderde ideologische uitgangspunten en denkpa tronen. De partij wenst deze verstarring te doorbreken. Het uitgangspunt van iede re buitenlandse politiek moet zijn de handhaving van internationale vrede en veiligheid en een zo groot mogelijke wel vaart voor allen, met name in de ont wikkelingslanden. De handhaving van internationale vre de en veiligheid vereist steun aan het streven naar vermindering van spanning in de wereld en een verdere ontwikke ling van de internationale rechtsorde. De partij is voor een voortzetting en versterking van de Atlantische samen werking. Dit sluit intensieve economische en culturele contacten met andere lan- dpn, waaronder die van Oost-Europa, geenszins uit. Het denken in statische machtsblokken moet worden vermeden. De Nederlandse buitenlandse politiek dient blijk te geven van meer verbeeldingskracht en eigen denkwerk dan tot dusver het geval is ge weest. Het bondgenootschap met de Ver enigde Staten bijvoorbeeld, wint aan in houd, wanneei Nederland niet automa tisch de Amerikaanse politiek overal ter wereld steunt, maar een constructieve bij drage tracht te leveren aan een verbete ring van die politiek, wanneer deze naar het oordeel van de Nederlandse regering tekort zou schieten. De gaullistische hegemoniepolitiek in Europa wordt afgewezen. Het Nederland se beleid dient gericht te zijn op voorko ming van de verspreiding van kernwa pens en het bevorderen van het streven naar wapenbeheersing, wapenverminde- ring en ontwapening.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9