Levenslang voor Erber in tweede Auschwitz-proces Even voor de plons Wegpirate achtervolg Toerisme met de trein groeit voorspoedig Wegpirate na een wilde achtervolging gegrepen morris Een passagier omgekomen Woonkanst HET WEER Schuld T eixeira bijna 130 min N.V. Auto-Shop Haarlem Ilse Koch krijgt revisie van vonnis Verkeer eiste twee slachtoffers Eerste flinke staking in Engeland V oetbalinterland niet op de TV Zuidwest-Afrika zelf gaan besturen IJmuidense kotter smokkelde drank en sigaretten Weinig hoop voor bemanning van Hai Ook Berlijn in NS-programma Oldenzaal zwemt eindelijk gemengd Functionaris van Philips wordt vermist r WÊÊËÊËm Ie JAARGANG NUMMER 268 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening Umuider Courant no. 129288. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Spaans vliegtuig in zee Slechts flitsen op radio Aanbeveling voor de VN PERMANENTE overlevende W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Films7, 15 Med' sche verzorging9 In de vishal en op zee9 Topsy10 Ferdinand11 Haar journaal13 Schrijvende lezers 13 Radio en tv 15 Uitgaan in Haarlem 15 Kunst15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Koude nacht NTS HERHAALT „DE BEZETTING" Hartewens Festival begint 27 december pagina 13 Moeilijkheden in KSG pagina 19 (Van onze correspondent) UTRECHT. Het mag de Neder landse Spoorwegen financieel niet voor de wind gaan: het toeristische vervoer per trein blijft zich goed ont wikkelen. De vakantie-dagtochten trokken deze zomer weer tien per cent meer liefhebbers, het aantal reizigers met de auto-slaaptrein steeg zelfs met veertig percent. Ook de meerdaagse reizen waren een groot succes (in vijf jaar een stijging van zeshonderd tot elfduizend deel nemers). Directeur: Mr. H. C. van der Mye Het woord is aan MEUBEL - EXPOSITIE CAMEL - TWEED JASSEN Alles voor uw Auto Roomboter spritsen Advocaat gebakjes Grote gezinsboterkoek hazenberg IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré BONN Drie kampbeulen van Ausch witz zijn vanochtend in Frankfort veroor deeld. De 69-jarige Jozef Erber kreeg, conform de eis levenslang. De 61-jarige Wilhelm Burger werd tot acht jaar tucht huisstraf veroordeeld. Hij kon als vrij man de rechtszaal verlaten, omdat van deze straf de acht jaar die hij al in Polen heeft uitgezeten, werden afgetrok ken. De 57-jarige Gerhard Neubert, kwam er met drie jaar en zes maanden tucht huisstraf af. Tegen Burger was twaalf jaar geëist, tegen Neubert acht jaar. In hun vonnis zegt de rechtbank van Frankfort dat voor geen van de drie verdachten de noodsituatie „Befehl ist Be- fehl" had gegolden. Zij hebben de moorden en mishandelingen op eigen ge zag uitgevoerd en voor zover er van op drachten sprake was, stond geenszins vast dat ze door het weigeren hiervan eigen leven werkelijk zouden hebben ge waagd. Voor de jurisprudentie is deze princi piële opvatting evenzeer van belang als de constatering, dat er eigenlijk sprake is van een bepaald type Auschwitzmoor- denaar: geen der verdachten was nog veroordeeld voor dat hij naar Auschwitz kwam. geen hunner beging na de oorlog misdaden. Integendeel alle drie leiden zij als procuratiehouder (Burger), pianostem mer (Neubert) en textielarbeider (Erber) voor het oog van de buitenwereld een zeer achtenswaardig bestaan, tot de jus titie hen enkele jaren geleden eindelijk in de kraag greep. Dit vonnis betekent voorlopig de afslui ting van het tweede Auschwitz-proces. Er is nog hoger beroep mogelijk. Vorig jaar december is dit proces begonnen, nadat in augustus het eerste Auschwitzproces met zes veroordelingen tot levenslang, elf kortere gevangenisstraffen en drie vrij spraken was geëindigd. Er zijn ditmaal meer dan honderd getuigen gehoord. En kele malen zijn ook Oost-Europeanen door de Westduitse justitie in hun woonplaats bezocht. MUNCHEN (AP) De Beierse justi tie heeft opdracht gegeven een revisie van het vonnis tegen Ilse Koch, de vrou welijke beul van Buchenwald. Óverwogen moet worden of zij vrijgelaten kan worden. Ze is na de oorlog tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. UT 2T~_" WJWW De landing van de astronauten Con rad en Gordon in de Atlantische Oceaan was een stukje bewonde renswaardig precisiewerk. De cap sule van de Gemini-11 kwam hangend aan een reusachtige para chute in het water neer, vlak bij het vliegdekschip Guam. Van het schip af konden televisiecamera's de terugkeer naar de aarde haarscherp opnemen. Op pagina 3 geeft onze ruimtevaartmedewerker een uiteen zetting over de betekenis van de ruimtereis van de Gemini-11. MADRID (AP Een Spaans charter vliegtuig van de Spanta is tussen Las Pal- mas en Teneriff op de Canarische Eilanden in zee gestort. De 23 passagiers en drie bemanningsleden hebben het ongeluk overleefd. Een inzittende wilde het zin kende toestel niet verlaten en is omge komen. In Halfweg is de 55-jarige heer K. Kra mer uit Zandvoort dodelijk gewond bij een verkeersongeval. Hij verliet in de na middag het terrein van de „Phoenix" om naar huis te keren. Bij het waarnemen van de autobus waarmede hij naar Zand voort zou reizen, is hij gaan hardlopen en daarbij vermoedelijk gestruikeld. Hij kwam daarbij voor de wielen van een uit de richting Haarlem naderende perso nenauto en werd ernstig gewond. Enige uren later is hij in een ziekenhuis over leden. De 19-jarige mejuffrouw M. E. de Kwaadsteniet uit Abbenes is donderdag overleden aan de verwondingen, die zij op 10 september opliep bij een verkeers ongeval. Zij stond toen met haar brom fiets met draaiende hulpmotor op een erf van een boerderij. Plotseling schoot de bromfiets vooruit de rijweg op om on der een juist passerende auto terecht te komen. LONDEN (AFP-DPA) Het door de „British Motor Corporation" als gevolg van de deflatiepolitiek van de Britse la- bourregering aangekondigde ontslag van vijfduizend arbeiders in de automobielin dustrie heeft vandaag tot de eerste wilde staking in 't industriegebied van Midden- Engeland geleid. Een duizendtal arbei- beiders bij de produktie van carburators in een bedrijf in Birmingham hebben uit protest tegen de ontslagaankondiging het werk neergelegd. Deze staking zou zich snel kunnen uitbreiden. Vijfhonderd voormannen in de automobiel-industrie in genoemde stad hebben de bevoegde vakvereniging-instanties verzocht de twin tigduizend aangeslotenen officieel tot sta king op te roepen ingeval de B.M.C. haar ontslagaanzegging niet intrekt. (Van onze correspondent) Van de zondag in Wenen te spe voetbal-interland Oostenrijk-Nederland de NTS geen televisie-reportage uitzend omdat, zoals men in Bussum zegt, „gi aanbieding van de Oostenrijkse tv is komen voor uitzending van de wedsti via het Eurovisie-net". Wel zal er samenvatting van deze ontmoeting w den uitgezonden in het eerste Sport Beeld-programma op Nederland 1 (21 uur tot 20.30 uur). Óok de radio laat een rechtstreekse reportage van d wedstrijd betreft, verstek gaan. De vc balliefhebber zal 's middags genoei moeten nemen met flitsen van deze terland welke in het programma „Ma thon" (van 15.00 tot 17.00 uur), door T Koomen zal worden gepresenteerd. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Met snelhec van soms ver boven de honderd ki meter per uur heeft een automobi: uit Breda gisteravond op de rijksv Assen-Zwolle een 44-jarige automo liste achtervolgd, die een aanrijd had veroorzaakt maar aan de h was gegaan. De wilde achtervolgi die by Havelte begon, had na een i bij Zwolle succes. Daar zag de da haar weg versperd door dwars o1 de weg geplaatste vrachtauto's, jacht was ten einde. De automobilii een inwoonster van Odoornerve Van de zondag in Wenen te spelen voetbal-interland Oostenrijk-Nederland zal de NTS geen televisie-reportage uitzenden, omdat, zoals men in Bussum zegt, „geen aanbieding van de Oostenrijkse tv is ge komen voor uitzending van de wedstrijd via het Eurovisie-net". Wel zal er een samenvatting van deze ontmoeting wor den uitgezonden in het eerste Sport in Beeld-programma op Nederland 1 (20.05 uur tot 20.30 uur). Óok de radio laat wat een rechtstreekse reportage van deze wedstrijd betreft, verstek gaan. De voet balliefhebber zal 's middags genoegen moeten nemen met flitsen van deze in terland welke in het programma „Mara thon" (van 15.00 tot 17.00 uur), door Theo Koomen zal worden gepresenteerd. NEW YORK (Reuter) De speciale VN-commissie voor Kolonialisme heeft donderdag een aanbeveling voor de alge mene vergadering opgesteld waarin ge zegd wordt dat de V.N., desnoods met geweld, het bestuur over Zuidwest-Afrika van Zuid-Afrika moeten overnemen. Zuid- Afrika heeft destijds het mandaat over dit gebied van de Volkenbond verkregen. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Met snelheden van soms ver boven de honderd kilo meter per uur heeft een automobilist uit Breda gisteravond op de rijksweg Assen-Zwolle een 44-jarige automobi liste achtervolgd, die een aanrijding had veroorzaakt maar aan de haal was gegaan. De wilde achtervolging, die by Havelte begon, had na een uur bij Zwolle succes. Daar zag de dame haar weg versperd door dwars over de weg geplaatste vrachtauto's. De jacht was ten einde. De automobiliste, een inwoonster van Odoornerveen, werd ingerekend. Een na zes uur was zij op de rijksweg langs de Smildervaart bij Havelte op de achterste wagen van een file stilstaande auto's gebotst. Zij bedacht zich geen mo ment, reed haar beschadigde wagen ach teruit, draaide het fietspad op en ging er langs de stilstaande auto's vandoor. Enkele automobilisten zetten de achter volging in. Eén van hen was de heer Peters uit Breda. In Havelte pikte hij een rijkspolitieman op<-waarTfa~cté~'5chrervtïï"-t™ ging over de op dat moment zeer drukke weg werd vervolgd. De vrouw wrong haar auto door het verkeer en voerde haar snelheid tot het maximum op. De heer Peters en de po litieman reden echter in een snellere wagen en zij slaagden er dan ook in hun auto vier keer vóór de wagen van de wegpirate te manoeuvreren. De stoptekens die de politieagent gaf, maakten geen enkele indruk op de vrouw, die haar ge vaarlijke rit met onverminderde snel heid voortzette, nadat zij er steeds weer in slaagde langs de wagen van de heer Peters te schieten. Zelfs dreigende geba ren met het dienstpistool van de politie man vermochten de vrouw niet tot andere gedachten te brengen. Aan schieten be hoefde niet te worden gedacht, want dat zou op de drukke weg veel te gevaarlijk zijn geweest. De auto's raasden voort langs Meppel en Staphorst in de richting Zwolle. Voor bij Staphorst veranderde de heer Peters van tactiek. Hij voerde zijn snelheid zo hoog mogelijk op, waardoor hij de auto van de vrouw enkele kilometers achter zich liet. Deze voorsprong gaf hem de tijd om in Zwolle bij de rotonde enkele vrachtauto's aan te houden en chauffeurs te verzoeken hun zware voertuigen dwars over de weg te zetten. Juist op tijd was deze geïmproviseerde maar zeer solide versperring gereed. Voor de vluchtelinge betekende dit het einde van de dolle rit. Zij was in het bezit van een geldig rij bewijs en verkeerde niet onder invloed van drank. Zij vertoonde geen spoor van emotie. Volgens de politie is zij vroeger verpleegd in een psychiatrische inrich ting. De douane in IJmuiden heeft donderdag in de vissershaven aan boord van de kot ter IJM 4 tweeduizend sigaretten en twin tig flessen sterke drank in beslag geno men. Deze zouden ons land zijn binnen gesmokkeld. INTERIEURS HAMBURG (AP en Reuter) Van de SI opvarenden van de in de Noordzee ge zonken Duitse onderzeër Hai zijn er ver moedelijk twintig omgekomen. Dat deel de een woordvoerder van de Duitse ma rine vanochtend mee. Zware zeeën ma ken het bergingsvaartuigen onmpgelijk het wrak te onderzoeken. Men hoopt er in te slagen de Hai te lichten, als de zee kalmer is geworden. In de Westduitse kranten wordt de ma rine-leiding verweten dat het schip niet zeewaardig zou zijn geweest. Er worden pijnlijke vragen gesteld aan minister Kai Uwe von Hassel, de Westduitse mi nister van Defensie. Ook is er scherpe critiek op het feit dat pas alarm werd ge slagen twaalf uur nadat de Hai was ge zonken. Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Droog weer met enkele zonnige perioden. Matige wind tussen noordwest en west, maar in het binnenland vannacht weinig wind. Koude nacht. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De 59-jarige vrouw werd eens door over levenden uit het concentratiekamp bruut en pervers genoemd. Een woord voerder voor het ministerie van Justi tie heeft verklaard dat de revisie-proce dure die automatisch voor alle gevange nen tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde komt, binnenkort zal beginnen. De weduwe van de commandant van Buchenwald werd eerst tot levenslang ver oordeeld door een Amerikaans Hof voor misdaden jegens tfb méftSÏTeith— Uit de bewijzen bleek dat zij gevangenen liet doodmaken om van hun huid lampekap- pen te maken en dat zij achter talloze andere sadistische misdaden zat die in het kamp werden bedreven. In 1948, een jaar nadat het vonnis ge veld was, werd dit gewijzigd in vier jaar gevangenisstraf door de toenmalige Ame rikaanse militaire goeverneur, generaal Clay. Zij werd in 1949 vrijgelaten uit de Amerikaanse gevangenis voor oorlogsmis dadigers in Landsberg, maar zat negentig minuten later in een Duitse gevangenis. In 1959 veroordeelde een Duitse recht bank haar tot levenslang. Kort nadat zij haar straf begon beviel zij. Wie de va der van het kind was, is nooit bekend gemaakt. Volgens de gevangenisdirec teur is zij een mogel-gevangene. Zij heeft Engels gestudeerd en gedichten geschre ven. (Van onze correspondent) HILVERSUM „De bezetting" van dr. L. de Jong wordt opnieuw door de Nederlandse Televisie Stichting uitgezon den. Dat is gisteren bekend gemaakt, toen het eerste exemplaar van het boek „De Bezetting" als standaardwerk aan de programma-secretaris van de N.T.S., de heer J. W. Rengelink werd aangeboden. De eerste tien afleveringen elk van een uur zullen met een tussenpoos van veertien dagen vanaf 11 oktober worden uitgezonden. De andere elf delen worden het volgend seizoen op het scherm ge bracht. De televisie-uitzendingen zullen worden begeleid door discussie-program ma's onder leiding van dr. J. Bruins Slot. De reizen naar het buitenland met speciale treinen als Bergland-express, Hotelplan en Zon-express, trokken tien percent meer deelnemers dan in 1965. Nederland staat daarmee na Duitsland op de tweede plaats in Europa. De ervaringen met de vakantiedagtoch ten bewijzen van hoeveel belang het in het toeristisch bedrijf is met nieuwe ele menten te komen. De meest-gevraagde Voor het eerst in de veertigjarige geschiedenis van het overdekte zwem bad in Oldenzaal mogen van woensdag af mannen en vrouwen gelijktijdig zwemmen. In besloten kring werd voorheen wel gemengd gezwommen, maar hiervoor moest speciale toe stemming worden gevraagd. bestemmingen vprmden deze zomer niet de grote steden, maar Harderwijk met zijn Flipper-dolfijn (van vierduizend tot der tienduizend) en de Efteling in Kaatsheu vel, waar men dank zij koningin Fabiola als scriptgirl van 24.000 op 33:000 kwam. De verzorgde achtdaagse reizen naar in totaal zeven bestemmingen waren deze zomer voor een bepaalde periode uitver kocht. Om aan de vraag te voldoen wor den er voor het seizoen 1967 twee be stemmingen bij gezocht. De aanmelding ervoor geeft een illustratie van de deze zomer opgetreden vakantieverschuiving: juni verdrong augustus van de tweede plaats. Voor het winterseizoen heeft de NS ver- De Amsterdamse Teixeira-groep heeft een totale schuld van bijna 130 miljoen. Het aantal schuldeisers van de groep be nadert de 2.000, zo blijkt uit de thans ter griffie van de Amsterdamse Recht bank gedeponeerde crediteurenlijsten van de in staat van voorlopige surséance ver kerende Amsterdamse vennootschappen van de Teixeira-groep. Het gaat hierbij om het bankierskantoor Gebr. Teixiera de Mattos, zijn enige beherende vennoot, de dochteronderneming Forum- Bank N.V. de effectenfirma Dunlop en Co. en het commissionairshuis de weduwe Gerbert Rebel. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De secretaris van de ideeënbuscommissie van Philips' telecom- municatie-industrie in Hilversum, de 46- jarige L. C. Weesing, is sinds maandag morgen spoorloos. Hij zou die morgen bij zijn arts komen, maar verscheen daar niet. Hij verkeerde in enigszins overspannen toestand. Een ongeluk wordt gevreesd. scheidene nieuwe plannen. De driedaagse reizen naar Ootmarsum en Valkenburg worden aangevuld met twee nieuwe mo gelijkheden: Montferland en Zeeland. Naar het buitenland organiseren de spoor wegen deze winter tweedaagse reizen naar Brussel (boven het normaal trein- tarief slechts 1.80 voor een hotel plus drie maaltijden), een vierdaagse naar Londen, drie keer een vijfdaagse naar Berlijn met excursies door Oost- en West- Berlijn en in januari en februari een aantal driedaagse tochten naar Winter berg in Sauerland. In een kleurige krant met een oplage van 250.000 gaat NS zijn toeristische herfst- en winterwaar aanprijzen onder de modieuze titel: tips voor mini-trips. Seneca: Niets is zo doodeenvoudig als de dood zelf. 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem J Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15352 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 94 - Amsterdam Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500 -12575 DEZE ZATERDAG: smelten op uw tong. Probeert u ze ook eens 12 stuks 1.85 TIJDELIJKE PRIJS 1.70 nogmaals wegens enorm succes. Doosje met 6 stuks 2.40 gemakkelijk om steeds in huis te hebben 2.15 i mmm heerlijk De 23-jarige bootsman Pieter Sil- bernagel is tot nu toe de enige over levende van de ramp met de Duitse onderzeeër Hai. Room- chocolade met noten 100 gram 1 10

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1