HUISARREST" VOOR DUIZENDEN VELSENAREN Wethouder Kolkman draait gaskraan open RE» KBVI BENZINE GULDENS Aardgas voor Velsen intensief voorbereid Diploma's voor geslaagde monteurs bij Hoogovens in IJmuiden BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Vechtstraaf 2 IJmuiden Enquête Molenaar VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1966 99 Maandag 19 september, des avonds omstreeks half tien, zal door wethouder J. G. Kolkman op het Velsense gasbedrijf het eerste aardgas voor deze gemeente in de gasbuizen worden toegelaten. Met deze officiële handeling, welke onder meer in aanwezigheid van de leden van de gascommissie zal worden verricht, wordt bij de jarenlange intensieve voorbereidingen de eer ste etappe afgesloten in de aardgasvoorziening, waarbij alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om ongelukken te voorkomen. Ook in dit opzicht zijn gemeentebestuur en directie tot het uiter ste gegaan en omdat in andere gemeenten is gebleken dat de meeste ongelukken ontstonden door een lekkage in de buizen, zijn niet alleen het hoofdbuizennet en de aansluitingen, maar ook alle toevoerbuizen achter de meters zorgvuldig „geperst". Hierbij zijn inderdaad nog enige lekkages ontdekt, welke uiteraard onmiddellijk werden verholpen. Voorts is besloten van het eerste ogen blik af slechts aardgas in de buizen toe te laten, dat met een penetrante geur is „geodoriseerd". Mocht er dus onverhoopt op een bepaald adres een lek in de toevoer ontstaan, dan zullen de be woners onmiddellijk door de onaangename en doordringende geur worden gewaarschuwd. De meeste ongelukken met aardgas in andere plaatsen zijn dan ook ontstaan, doordat het gas hier vrijwel reukloos was. Het behoeft daarbij nog nauwelijks te worden betoogd, dat het levensge vaarlijk is om bij eventuele storingen te trachten, de lekkage met brandende lucifers of andere open lichtbronnen op te sporen. Velserbeek N.V. uisarrest" N.V VERENIGDE BENZINE MIJ PER LITER CENTEN VOORDELIGER PER TANKVULLING SERVICE STATION SUPERBENZINE NORMAALBENZINE DIESELOLIE MENGSMERING MOTOROLIE Be grif) Ook dinsdag Veiligheid voor alles Wanneer aan de beurt T arief Bedrijfsleven STOFZUIGERS vanaf 63.50 DE VILDER Toen eind november 1965 via de pers de gang van zaken met betrekking tot de overgang op aardgas werd bekendgemaakt, werd tevens een inruil actie aangekondigd, die de verbruikers in de gelegenheid stelde oude gas toestellen tegen aantrekkelijke voorwaarden om te ruilen tegen moderne, voor aardgas beter geschikte apparaten. Deze inruilactie is thans nagenoeg voltooid en heeft een gunstig resultaat gehad. Tallozen maakten gebruik van de uitnodiging om voor aardgasvoorlichting naar de toonzaal van het gasbedrijf te komen. In ruime mate werd ook gebruik gemaakt van de inruilmogelijkheid, hetgeen wel blijkt uit de volgende voorlopige cijfers. Verwacht wordt, dat de totale verkoop van gastoestellen een omzetcijfer van ongeveer f 2 miljoen zal aanwijzen, waarbij dan bijna 8.000 gastoestel len, waarvan 2.500 fornuizen, 2.500 geisers en 800 gaskachels, zijn omgeruild. A anvoerleiding en buizennet Maandagavond wordt Velsen van het eerste aardgas voorzien Een der vele gasfornuizen wordt door een monteur omgebouwd. Gisteravond werden in de kantine van het opleidingscentrum van Hoogovens de diploma's uitgereikt aan de 46 geslaag den van de cursussen V.E.V.-hulpmon- teur en V.E.V.-sterkstroommonteur. Voor de cursus V.E.V.-hulpmonteur slaagden de heren: C. A. de Boer, J. Bunschoten, J. Geurtsen, K. Goudriaan, A. C. v. Haften, A. L. Koning, D. v.d. Meijden, A. D. J. Rouwen, M. Spies, R. F. Walian, S. J Zijp En voor de cursus V.E.V.-sterkstroom monteur de heren: K. J. Attema, C. J. J. Barbieri, P. T. Boom, W. Y. Boomsma, J. F. P. Dijk, J. J. van Dijk, P. van Eeden, G. de Geus, H. J. van Gooi, C. Iskes, S. H. Jansema, W. Keymans. T. M. Kroon, J. H. de Leur, H. Q. Leijen, H. Molenaar, L. B. Molenkamp. R. C. F. Mulder, F. P. P. Otten, J. J. Pirovano, E. Postma, R. R. Sasburg, C, J. Schoorl, G. S. M. Schoorl, G. J. N Schuijt, H J. Smit, J. F. Tromp, J. v. Veldhuijsen, M. A. Verkooijen, G. van der Vlerk, W. de Vries, J. H. van Waard, T. Wijdoogen, H. J. Zijlstra. HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 's Zaterdags van 10—18 uur SHOW van inruilautomobielen Zoals wij al eens eerder hebben ver meld is de gemeente voor de overgang naar het aardgas in drieëntwintig seclies ingedeeld, welke stuk voor stuk op het aardgas zullen worden aangesloten. Men hoopt op deze wijze omstreeks maart 1967 geheel Velsen van deze nieuwe licht en warmtebron te hebben voorzien. In sectie nummer één, de directe om geving van het Velsens gasbedrijf, zal maandagavond om zeven uur door enige ploegen een aanvang worden gemaakt met bij de ongeveer vijfhonderd omwo nenden de stand van de gasmeter op te nemen. Dit in verband met het nieuwe aardgastarief en het sluiten van de hoofd kraan. Dit dient huis voor huis te ge schieden, zodat het gewenst zal zijn dat één der bewoners zich voor deze avond een vrijwillig „huisarrest" oplegt, zodat de monteurs kunnen worden toegelaten. Als dit werk omstreeks negen uur ge reed zal zijn, wordt de gehele sectie van het gas afgesloten, dat tot dusver door Hoogovens werd geleverd. Daarna zal, door wethouder Kolkman officieel het eerste aardgas in de Velsense buizen worden toegelaten. De verbruikers zullen van deze ingrij pende maatregelen op duidelijke wijze op de hoogte worden gesteld. Uiteraard is het voor het ongestoorde verloop van de overschakeling van de gehele sectie ab soluut noodzakelijk, dat de medewerkers van het gasbedrijf toegang kunnen krij gen in elke woning. Ongeveer twee weken vóór de ombouwdag ontvangt iedere ver bruiker thuis een mededeling van het gasbedrijf, waarin richtlijnen staan, waar naar men moet handelen. De bewoners van sectie 1 hebben deze mededeling in middels al ontvangen. Een tweede kaart enige dagen vóór de ombouw her haalt de oproep om thuis te zijn op de avond van de ombouw. Die maandag avond zullen bovendien luidsprekerauto's in de sectie rondgaan, door middel waar van de aanwijzingen nogmaals worden herhaald. GEBOREN: Cassandra, d. v. H. J. M. Kenter en B. A. M. van den Berg; Miran da, d. v. M. A. van der Miessen en A. C. Grapendaal; Diana, d. v. C. van den Ou te- naar en G. Schuurmans; Jacobus N. T., z. v. J. J. A. Welp en M. E. van der Lem; Annemarie, d. v. J. Lootsma en T. E. van Westenbrugge; Lucia, d. v. H. J. Kop en A. Flentge; Simon, z. v. J. Kooiman en A. J. Slotemaker; Milco R., z. v. E. Jansen en A. C., Hoogland; Steven P. K., z. v. J. J. Spoel en A. A. van Eerden; Desiré A. C., d. v. J. T. J. Tromp en C. C. Schoo- nenberg; Justus F., z. v. F. F. Went en C. Flamman; Miriam, d. v. H. Lutz en K. J. M. Duin; Alexandra F. M., d. v. F. L. Steen en J. Brouwer; Hendrikus C. W., z. v. H. Lensen en M. C. de Vries; Willem R., z. v. K. Kramer en W. A. van der Linde; Petrus M„ z. v. W. T. van Zanten en C. C. Peetam; Paul C., z. v. J. A. Frans en M. T. T. Ramaekers. ONDERTROUWD: P. J. Blok en P. J Huisman; G. Seelemeijer en L. N. Na- rings; J. M. B. Gelens en J. J. M. Ettema; R. B. Zitter en H. E. Müller; A. Haanstra en M. de Vries; C. Ravesteijn en H. J. Bosman; R. Bosscher en A. M. M. van Waveren. GETROUWD: H. Wassink en M. Hen zen; A. H. Rolvink en S. A. de Vreeze; D. M. Böeseken en W. H. M. Hoenderdos; H. A. Schellevis en W. H. Kramer; J. Tuinstra en W. P. Lakeman; N. H. Koning en M. T. Schlamilch; M. C. A. Wouden berg en J. M. van der Heijdt; J. C. de Wildt en H. F. E. van Overmeeren; T. L. J. Kaandorp en C. J. Riteco; G. G. van der Kolk en W. de Valk; R. J. G. Wil- lemse en F. Driessen. OVERLEDEN: G. Dolfing, 65 j.; A. D. B. Koster. 57 j.; J. Bakker, 80 j.; D. H. van Kalkeren, 75 j.; T. Groot, 74 j., geh. geweest met P. J. Heijmans; A. Kok, 80 j., geh. geweest met H. P. Niesten; P. Stoop, 63 j. (in pand v.h. Van Oosten) paratuur zoveel mogelijk direct ombou wen, zodat geen stagnaties zullen ont staan. Een bijzondere organisatie vereist daarbij b.v. de ombouw van de toestellen in het Antonius-Ziekenhuis, welke in no vember zal geschieden. Wat de particuliere verbruikers betreft zullen zij, die gebruik hebben kunnen ma ken van de inruilactie, daarvan ook het nut ondervinden. De aangeschafte „norm- gastoestellen" kunnen in zeer korte tijd aan huis worden omgebouwd en de be zitters zullen deze toestellen dan ook weer snel kunnen gebruiken. Oudere gas- toestellen, die naar de werkplaats moeten om te worden omgebouwd, zal men enke le dagen moeten missen, waarbij dan de bruikleenkomforen een oplossing bieden. Vóór alles zal worden gezorgd voor zo gering mogelijke onderbreking bij ge bruik van gas in de keuken. Gehoopt wordt tenslotte dat de ver bruikers begrip hebben voor de omvang rijke organisatie en de vele noodzakelijke werkzaamheden, welke voor de gemeente een zeer kostbare aangelegenheid bete kenen; in april 1965 heeft de gemeente raad hiervoor een krediet van 4 miljoen gulden beschikbaar moeten stellen. Al» op aller medewerking kan worden gere kend, door thuis te zijn als het aardgas in de woning wordt toegelaten en de om bouw moet plaats hebben en tevens door de veiligheidsadviezen op te volgen, zal de overgang op aardgas ongestoord en met de vereiste regelmaat kunnen verlopen. Ook dinsdag zal het nog gewenst zijn thuis te blijven. Dan zullen hier namelijk de monteurs van de Gascon de onder neming welke met de ombouw is belast zich aan de woningen vervoegen om enkele kookbranders klaar te maken voor aardgas. Voor kooktoestellen, die niet direct zijn om te bouwen, wordt tijdelijk een bruik- ieenkomfoor beschikbaar gesteld. Eén- en tweepitsgaskomforen zullen door de me dewerkers van de maatschappij van in stallateurs worden vervangen door gratis aardgaskomforen. Alles is erop gericht het mogelijk te maken, dat ieder gezin in de loop van dinsdag ten minste twee De vrachtwagen wordt geladen met de inmiddels gesorteerde en ver pakte sets, die naar aanleiding van de enquête huis aan huis zullen worden bezorgd. branders ter beschikking zal hebben voor het bereiden van een warme maaltijd. De volgende dagen van de week zullen de monteurs van Gascon alle verdere gastoestellen, dus geisers, gaskachels en ovens geschikt maken voor aardgas. In verband met de veiligheid dient er nogmaals de aandacht op te worden ge vestigd, dat wanneer maandagavond de hoofdkraan eenmaal is dichtgedraaid, de ze door de verbruiker onder geen enkele voorwaarde meer mag worden geopend. Vanzelfsprekend geldt dit ook voor de. in gezetenen, die in de komende tijd op aardgas zullen worden aangesloten. Er kan dan van geen enkel gasapparaat meer gebruik worden gemaakt. Van de door de overgang op aardgas geboden gelegenheid wordt gebruik ge maakt om alle ouderwetse gasslangen te vervangen door moderne veiligheidsslan gen. die zijn voorzien van metalen ver bindingsstukken. Daar gesteld kan wor den, dat een groot deel van de ongeluk ken, die voorheen met gas voorkwamen, waren te wijten aan het gebruik van on deugdelijke en slecht bevestigde gummi slangen, is dit een belangrijke maatregel, die de veiligheid van het gasgebruik ten zeerste zal bevorderen. Hetgeen maandagavond in sectie één gaat bfeginnen, zal week voor week wor den voortgezet in de overige 22 secties, waarin de gemeente is ingedeeld. De tus sen 500 en 1100 verbruikers, die in een sectie wonen zullen stpeds door middel van de mededelingskaarten en de luid sprekerwagens door het Gasbedrijf van de ombouw op de hoogte worden gesteld. De op een binnenplaats van het gasbedrijf opgeslagen ingeleverde gastoestellen, die alle voor de schroot zijn bestemd. De aardgasstroom zal achtereenvol gens gaan door IJmuiden-Oost, Driehuis, IJmuiden-West, Santpoort en Velsen- Noord. Deze volgorde is bepaald door zuiver technische overwegingen op grond van de situering en dimensionering van het buizennet in de gemeente. Half maart 1967 hoopt het gasbedrijf met de gehele ombouw gereed te zijn en heel Velsen op aardgas te hebben over geschakeld. Uit de volgende globale op gave (de helft van de 23 wekelijks te behandelen secties) kan men opmaken wanneer de sectie, waarin men is inge deeld, ongeveer aan de beurt zal zijn: Troelstraweg en omgeving 3 oktober; Evertsenstraat e.o. 17 oktober; Abelen straat e.o. 31 oktober; Van Ostadestraat e.o. 14 november; Van Poptaplantsoen e.o. 28 november; Bellatrixstraat e.o. 12 december; Oud IJmuiden e.o. 2 januari; Saturnusstraat e.o. 16 januari; Antillen- straat e.o. 30 januari; Van Dalenlaan e.o. 13 februari; V'elsen-Noord 20 en 27 fe bruari. Niet in alle gevallen zijn de straten in hun geheel in een sectie ingedeeld; twij fel over het tijdstip van aansluiting be hoeft dat niet met zich mede te brengen; daarover ontvangt immers iedere ver bruiker thuis bericht. De overgang op aardgas geschiedt steeds op maandag, waarna de daaropvolgende dagen de om bouw wordt voltooid. Met deze regelmaat wordt slechts gebroken in de week, die begint met 5 december. De sinterklaas viering zal niet worden verstoord en men begint dan op dinsdag 6 december met de werkzaamheden. Tenslotte dient erop te worden gewe zen, dat de ombouw in Velsen een onder deel is van de gehele ombouw in Neder land. Het is daarvoor altijd mogelijk dat het voor onze gemeente opgestelde sche ma wordt beïnvloed door onverwachte gebeurtenissen elders in het land. Van af het moment van overschakeling op aardgas zal aan de verbruikers het hiervoor vastgestelde tarief in rekening worden gebracht. De medewerker van het gasbedrijf, die 's maandagsavonds de me ter komt opnemen en de hoofdkraan af sluiten, zal daarbij de verbruiker tevens een brief overhandigen, waarin wordt ver meld welke tariefgroep van het door de gemeenteraad vastgestelde aardgastarief voor de desbetreffende verbruiker het voordeligste is. Het aardgasverbruik wordt als volgt be rekend: tarief jaarverbruik prijs vast bedrag groep 1 2 3 4 in m3 0 tot 375 376 tot 630 631 tot 2300 boven 2300 per m3 28 ct 20 ct 10 ct 7 ct per maand 2,50 7,75 13,50 Overgang van een lagere naar een ho gere tariefgroep is altijd mogelijk. Omge keerd, dus overgang naar een lagere groep, kan eenmaal per jaar in een be paalde, nader bekend te maken periode. Dit geldt niet alleen voor de particulie re verbruikers, maar ook voor het be drijfsleven. Een speciale industrieploeg zal de bij bedrijven in gebruik zijnde ap- Excelsior e.s. Electrolux - H.E. - Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 440# De aanvoerleiding van de gasunie is ge reed. Voorlopig is Velsen aangesloten op een aanvoerleiding, welke van Woerden komt en via Spaamwoude door de polder in de richting van Driehuis loopt. De aan sluiting op de grote hoofdleiding, die in Noord-Holland in aanleg is, geschiedt in een later stadium. De ontvangstinstallatie van de Gasunie en de ontvangst- en meetinstallatie van het gasbedrijf zijn voltooid. Het gehele buizennet is door afsluiters verdeeld in secties. Er wordt nog gewerkt aan het on derzoek op lekken van het buizennet en de dienstleidingen. Nu dit werk voor het grootste gedeelte is geschied, blijkt wel dat er aan het gasnet yan Velsen weinig mankeert en dat niet veel reparaties no dig waren. Vele binneninstallaties zijn on derzocht en zonodig gerepareerd. Voortgegaan wordt met de eind mei begonnen enquête, die er op gericht is bij elke verbruiker op te nemen hoeveel en welke gastoestellen aanwezig zijn, opdat de benodigde ombouwonderdelen voor al deze toestellen besteld kunnen worden. De enquêteurs zijn vakmensen van Gascon, die in een speciale opleiding een grondi ge kennis hebben opgedaan van alle mer ken en types gastoestellen. De gegevens van de toestellen worden in code geno teerd en aan de hand daarvan bij het Gas bedrijf op ponskaarten verwerkt. Uit dit ponskaartensysteem rollen dan de gege vens die nodig zijn om de bestellijsten voor onderdelen op te stellen. Het op tra ditionele wijze opmaken van bestellijsten zou aanzienlijk meer tijd, maanden zelfs, in beslag nemen. Alle specifieke onderdelen voor de vele en zeer gevarieerde gastoestellen moeten op tijd worden besteld en er moet op worden toegezien, dat ze ook op tijd wor den afgeleverd. Daar verder besloten is de aanwezige één en tweepits gaskomfo ren gratis te vervangen door nieuwe aard gaskomforen, moeten ook hiervoor de no dige bestellingen worden verwerkt. Voor de eerste secties is dit alles reeds ge beurd en de nodige ombouwonderdelen liggen, per verbruiker gesorteerd en geëti ketteerd, in het magazijn bij het gasbe drijf te wachten op de ombouwdag. Niets is derhalve nagelaten om d» eigenlijke overgang op de nieuwe energie bron vlot en veilig te doen verlopen. De veelzijdige en veeleisende werkzaam heden betekenden een uitdaging voor het technisch en organisatorisch vermogen van het Gemeentelijk Gasbedrijf, dat aan deze uitdaging mede dank zij de goe de samenwerking met Gascon en met d* Maatschappij van Installateurs met succes kon voldoen. Alle medewerkers van hoog tot laag verdienen daarvoor bewon dering en dank. Begijnenstr.23 - 25 Tel.23288 Beverwijk

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5