Wienese ontdekte het geheim van wereldkampioen Don Spero „Als ik nog meer kan trainen word ik Olympisch kampioen" Kessler presen teerde nieuwe voorhoede: heijnen EDO, op volle sterkte, heeft zondag in Haarlem rijk alleen De opstellingen Twee debutanten ☆v.d.KUIJLEN NUNINGA AARTS ADO-spelers in oranje Honkbal-restanten Meisjes DEM favoriet voor nationale titel Titelstrijd voor tennisclubs ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1966 9 „Ik stapte niets vermoedend het revalidatiecentrum Hoogstraat in Leersum binnen. Moet je nagaan, ik zat eigenlijk nog boordevol indrukken van het roeien in Bied. Je hebt daar allemaal oer-gezonde levenslustige lieden meegemaakt. Ik leefde nog in een roes. En daar stap je dan de drempel van Hoogstraat over en je zit midden in een wereld vol tragiek en narigheid. Van gezonde sportmensen ineens tussen invaliden, van wie je wel gehoord hebt, maar die, zo recht voor je, met hun gebreken en soms verschrik kelijke handicapk, een verlammende indruk op je maken". (Van onze sportredacteur) „Het was alsof ik vandaag een geweldige klap op mijn hoofd kreeg". Skiffeur Jan Wienese, trotse bezitter van de zilveren medaille na de wereldkampioenschappen roeien, kneep zijn ogen even dicht. „Ik ben van daag (donderdag) voor het eerst stage gaan lopen als masseur en leraar heilgymnastiek. Ik stapte niets vermoedend het revalidatiecentrum Hoog straat in Leersum binnen. Moet je nagaan, ik zat eigenlijk nog boordevol indrukken van het roeien in Bied. Je hebt daar allemaal oer-gezonde, levenslustige lieden meegemaakt. Je hebt zelf alles uit je body gehaald en voelde je er heerlijk bij. Daarna de feestelijke ontvangst. Ik leefde nog in een roes. En daar stap je dan de drempel van Hoogstraat over en je zit midden in een wereld vol tragiek en narigheid. Van gezonde sportmensen ineens tussen invaliden, van wie je wel gehoord hebt, maar die, zo recht voor je, met hun gebreken en soms verschrikkelijke handicaps, een ver lammende indruk op je maken. Het was alsof ik een klap op mijn hoofd kreeg. Ik weet niet of ik het daar volhoud". Later, tijdens het gesprek, ebde de eerste indruk wat weg. „Tot november blijf ik daar werken. Daar na ga ik weer ergens anders naar toe om praktijk op te doen". jHEHBH «g-r Ogen open Wegpraten Olympisch kampioen Hans Rombouts Nederlands jeugdelftal twee keer tegen Duitsers Haarlem en RCH kampen beide met gewonde spelers Wereldkamipoenschappen turnen op de televisie SPORTPARK SCHOONENBERG - IJMUIDEN TELSTAR II G O AHEAD II kAAA*WMWW%AJWWWWlAJWtA/lAA/tAAA/WWWVWW\S«AA'UWWfcAJI#«n#kJMWWlMWl*WWVWtAAAAJWWWWlA#WWWMVWMl#WWWWWWIJWWWWWtfl AAWAixw/wmAiuuMuiAAAAAAAAAAAAAAowwwwiiiiw»»»»»!»»... "»«-n*'iftft<vwfwwwvvvwwwuMinnnnnnnnnn W V-V v - - ..„VS V. -V 9'9* m m De blonde Amsterdammer had zijn trainingspak meegenomen naar Leersum. „Gelukkig maar, nu kon ik de reactie van net schokkende begin er uitlopen in de bossen daar. Ik heb een uur rondge draafd. Ik zit bovendien nog barstensvol energie na die kampioenschappen. Het is natuurlijk logisch. Je hebt bij de voor bereiding een surplus aan krachten en conditie opgebouwd. Je kunt niet zeggen: vandaag zijn de wedstrijden geweest. Nu is het afgelopen. Nu doe ik niets meer. Dat heb ik voor mezelf uitgemaakt. Ik heb dat duidelijk gevoeld. Het vreemde is, dat het ons nooit gezegd is. Zoals je naar de top bent geklommen door een strenge training, zo moet je nu van die top weggaan door regelmatig afnemende training. Je lichaam moet weer wennen aan de nieuwe minder inspanningen vragende omstandigheden. Als ik niet weer in de "boot zou stappen zou al die opgespaarde energie zich omzetten in vet om het hart. Nou, dat moet ik niet". En Jan Wienese 24 jaar oud en van af zijn dertiende jaar roeier was dan ook woensdagmiddag in een wherry ge stapt, ook om wat af te reageren. „Ik vloog. Geweldig. En dat in die zware boot. In een mum van tijd had ik 2 km afgelegd. Door die krachtsexplosie gingen me ineens de ogen open. Ik dacht aan Don Spero, de Amerikaanse crack, die me in de finale van Bied versloeg. Ik had Don Spero twee dagen voor de wedstrij den niet op het water gezien. Die Ame rikaan (wij hebben onze nationale jacks uitgewisseld) is een linkert. Hij werkt op een atoomlaboratorium, dus dan ben je niet op je achterhoofd gevallen, wel? Nu, roeiend in mijn wherry, heb ik begre pen. dat Don Spero gewoon zijn energie heeft opgeladen door twee dagen niet te roeien. Ik heb het zelf gemerkt. Dan „explodeer" je gewoon. Datzelfde ga ik volgend jaar ook eens proberen. Wij zijn hier nog te bang. Wij durven de boot niet uit, bang dat de motor van de con ditie afslaat. Je moet gewoon durven en het ervaren. Dat is eigenlijk de les, die Ik na deze wereldkampioenschappen heb opgestoken". Wienese, de enige burgerroeier aan de top in Nederland temidden van de stu denten „het maakt weinig uit, hoor, want verscheidene studenten studeren niet of weinig serieus. Ik kan goed met ze op schieten. Als je maar over van alles kan meepraten. Bovendien studeer ik ook, zij het niet aan een universiteit" Wienese had tot zijn verbazing gemerkt, dat hij na Bied suffig was, prikkelbaar dat hij pijn aan de hartstreek had, dat hij wei nig eetlust had. Het werd hem duidelijk, dat dat een te veel aan energie was, dat er uit moest. En nu was hij dan weer de vriendelijke gemakkelijk pratende sportman, die hele maal opgaat in zijn hobby. „Weet je, als je in je skif zit, dan moet je natuurlijk ergens mee bezig zijn. Je voedt eigenlijk jezelf op, terwijl je aan de riemen trekt. Dat gaat niet ineens. Naarmate je ouder wordt, word je vaster van karakter, kun je de situaties beter aan, ook bij tegen slag. Daarom heeft een skiffeur zeker twee jaar van harde voorbereiding nodig om op dit nummer iets te kunnen berei ken. In het begin had ik het ook moei lijk als sculler. Ik had steeds in ploe gen geroeid, in vieren vooral. Maar ik merkte, dat ik aanleg als skiffeur had en daarom ben ik in een „eenmansboot" ge stapt. „Wat doe je als je in de boot zit? Je jut jezelf op, maar weet toch heel goed, hoe ver je kunt gaan zonder je over de kop te roeien. Je bouwt wat kleine filo sofietjes op. Je praat de moeilijkheden, als die er zijn, weg. Zo had ik al voor de Nederlandse kampioenschappen een pijn lijke knie. Ik hoorde van de dokter, dal het niet zo erg was, dat een bandje licht gescheurd was. Het deed wel pijn. Wel, je zit in de boot en zegt tegen je zelf: flauwekul van die knie. Je praat het weg. Zo gaat het ook met hoofdpijn. Je moet keihard voor je zelf zijn, anders ben je nergens in een wedstrijd. Voordat je aan de start van een wedstrijd komt, heb je «1 zoveel overwinningen op je zelf moeten boeken. Daar heeft een buitenstaander geen idee van". De van kracht bruisende Wienese stopt ineens, eigenlijk wat ver baasd over de confidenties die hij doet. „Het is echt niet overdreven, wat ik zeg", verontschuldigt hij zich. Wanneer de „zilveren" roeier volgend jaar zijn drie jaar durende studie voor heilgymnastiek en massage heeft afge maakt, gaat hij een eigen practijk op bouwen. „Dan heb ik ook wat meer tijd om te roeien. He$ klinkt misschien wat opschepperig, maar ik ben er van over tuigd, dat het zo is: als ik maar genoeg tijd heb om te trainen, veel te trainen, word ik Olympisch en wereldkampioen. En ik zal proberen, dat ik er de tijd voor kan krijgen". Wienese, die vol lof is over de bege leiding van zijn coach, dr. Dokkum „ik ben nog nooit zo hard onder handen ge nomen" vindt wel, dat er nog grotere successen dan nu al behaald zijn in Bied te veroveren vallen door de Nederlandse roeiers. „Er kan veel meer uitgehaald worden. Het is bijv. jammer, dat de acht van Nereus, die het toch aardig gedaan heeft en veel voor de toekomst beloofde, uit elkaar gaat. Ja zeker,", zegt hij met nadruk, als hij een verbaasd gezicht te genover zich ziet, „de acht gaat uit el kaar. Iets anders is, dat Sjoerd Wartena, volgend jaar stopt met coachen. Ook heel jammer." Wie er ook stopt met roeien. Jan Wie nese niet, een Jan Wienese, die eerlijk toegeeft, dat hij door de plotselinge con currentie van Harry Droog extra werd gestimuleerd en tot zijn grote prestaties kwam. Voorlopig gaat hij wat aftrainen, zijn lichaam aanpassen aan de nieuwe situatie. Van de winter gaat hij trainen bij Nereus „daar ben ik ook lid van, dus eigenlijk ben ik een studenten roeier" blijft hij turnles geven bij de vereniging DOS in Duivendrecht (hij heeft het ClOS-diploma met specialiteit gym nastiek) en werkt hij nog, zo lang het weer het toelaat als zeilinstructeur op het Amsterdamse Nieuwe Meer. Maar de stu die en het stage lopen blijven voorop staan. Als ik mijn diploma heb, kan ik me nog intensiever op het roeien toeleg gen. Maar morgen ga ik weer naar Hoog straat". En aarzelend: „Dan waardeer je nog eens extra, hoe fijn het is om gezond te zijn. Het is toch wel erg voor die men sen Er wordt het komende weekeinde nog op bescheiden wijze gehonkbald. Er zijn wat promotie-degradatiewedstrijden. Het programma daarvan luidt: Zaterdag 17 sept. Prom. naar le klasse: VolewijckersQuick (A); ThamenADO; Degr. uit 2e klasse: QuickHazenkamp; Res. 2B: K'land 2HVGA 3; Prom. naar land-comp.: RFC 2—Storks 3; HCTIW 2— Donar 2. Zondag 18 sept. Prom. naar res. 1: Scho ten 2—CK 2. Op de sintelbaan van het sportpark Adrichem organiseert de atletiekvereni ging D.E.M. zondag op uitnodiging van de K.N.A.U. de nationale meisjesclub- kanrpioenschappen. Aan deze jaarlijkse titelstrijd om de Gerritsen en Van Kem penbeker nemen de beste zes meisjes- ploegen van ons land deel. Het Amster damse A.D.A. zal zjjn vorig jaar gewon nen titel moeten verdedigen tegen de sterke meisjesploegen van Sagitta uit Amsterdam, Atmodes uit Haarlem, GAC uit Hilversum, De Spartaan uit Llsse en het Beverwijkse D.E.M. De organiserende vereniging is met haar meisjesploeg dit jaar bijzonder sterk voor de dag gekomen. In de jeugdcom- petitie van het district Noord-Holland be zet de Beverwijkse ploeg de eerste plaats, o.a. voor A.D.A. en alle andere Noord hollandse verenigingen. Het ziet er ook wel naar uit dat D.E.M. zondag a.s. een vooraanstaande rol zal gaan spelen. Met talentvolle atletes als Henny Zwart, Hen- ny Oorthuis, Mieke Ackermans, Marietje Valkenberg behoort de ploeg van trainer Pallesen tot de favorieten. Het zal zeer waarschijnlijk een spannende strijd wor den met titelhoudster A.D.A., dat met de bekende meisjes als Willy Wokke, Willy Kok en Lenny Schuurmans aan de start verschijnt. Ook Sagitta, dat niet aan de competitie heeft deelgenomen, moet niet worden onderschat. Deze hoofdstedelijke ploeg heeft o.a. Greet Hulst, Elly van Doom (zusje van Hilda Slaman-van Doom), Hilde Jager en Kitty Schat in haar midden. Het Haarlemse Atmodes kan mogelijk een vierde plaats in de wacht slepen, indien de meisjes Mieke Krammer, Dina Kamphuis, Merkje van Giffen, Ine Jongert, Anneke Warnas en anderen tot goede prestaties weten te ko men. Spartaan en GAC zullen dan met een minder gunstige klassering genoegen moeten nemen. Ook volgend jaar zal Nederland kwali ficatiewedstrijden moeten spelen voor het UEFA-jeugdtoemooi voetbal dat van 5 tot 13 mei in Turkije wordt gehouden. De Nederlandse junioren zullen tweemaal te gen West-Duitsland uitkomen om een plaats in het eindtoernooi. De ontmoetin gen moeten vóór 1 april zijn gespeeld. Negen landen zijn zonder meer tot de eerste eindronde toegelaten, t.w. Rusland, Italië, Turkije, Oostenrijk, België, Oost- Duitsland, Polen, Roemenië en Zweden. De groepsindeling voor Nederland is als volgt: Groep B: winnaar Nederland - West- Duitsland, winnaar Frankrijk - Zwitser land, Oostenrijk en winnaar Hongarije - Tsj.-Slowakije. Het Nederlands elftal dat morgen middag in het Praterstadion te We nen tegen Oostenrijk uitkomt is door bondscoach Georg Kessler als volgt samengesteld: doel: Pieters Graaf land (Feyenoord), achter: Flinke- vleugel (DWS), Israel (Feijenoord), Schrijvers (PSV), Veldhoen (Feijen oord), midden: Pys (PSV), Muller (Ajax), voor: Heynen (ADO), v. d. Kuylen (PSV), Nuninga (Ajax), Aarts (ADO). Reserves: Van Leeuwen (GVAV), De Zoete (ADO), Suurbier (Ajax) en Warnas (Go Ahead). Wat uit de samenstelling van de selectie reeds viel op te maken, is dus gebeurd: er zyn twee debutanten, de ADO-spelers Heijnen en Aarts, die in hun clubelftal sterk op de voorgrond treden. (Van onze sportredactie) Het voetbalpubliek moet het dit week end zonder ere-divisievoetbal stellen. In verband met de interlandwedstrijd Oos tenrijk-Nederland is er voor de hoogste afdeling van het betaalde voetbal name lijk geen programma vastgesteld. Hier door èn door het feit dat zowel Haarlem als RCH uitwedstrijden spelen, heeft EDO zondag het rijk alleen in Haarlem en om geving. De mannen van trainer Klijn spelen zondag op het Noordersportpark tegen het Rotterdamse Excelsior. De thuisclub zal het in deze wedstrijd niet gemakke lijk krijgen. Excelsior is deze competitie beter begonnen dan zijn tegenstander. Het behaalde uit vijf wedstrijden de volle winst, terwijl EDO slechts op één over winning kan bogen. Trainer Klijn heeft Slisser vervangen door Bosdijk die de vorige week uit het elftal was gelaten. Op meer dan een gelijkspel zal de EDO- aanhang wel niet rekenen. EDO's tegen stander Excelsior verschijnt met de vol gende formatie: V.d. Wekke, G. de But ter, Luck, Mühlenbruch, Koster, Weber, A. de Butter, Velberg, Munne, Beek en Brandt. Ook het elftal van Haarlem ziet er an ders uit dan de vorige week. Houben is namelijk nog niet hersteld van de blés sure die hij in de wedstrijd tegen Roda opliep. Zijn plaats in de voorhoede wordt nu door Peijs ingenomen, terwijl De Boer de opengevallen plaats in de middenlinie zal bezetten. Haarlem moet in staat wor den geacht twee punten rijker uit Heeren veen terug te keren. De club van die naam heeft namelijk in deze competitie nog maar weinig gepresteerd. De opstel- EDO (thuis tegen Excelsior): Amama; v. d. Zon, Disselköter, Witkamp, De Looze, Spiers, v. d. Putten, Hup, Bos dijk, Koene en Burke. Haarlem (uit tegen Heeifenveen)Pa- ternotte, Wentink, Koster, Peters, Smit, De Boer, Kruijer, Robert, Peijs, Coupe rus en Van Haaren. RCH (uit tegen De Volewijckers): v. d. Meeren, Pirovano, Mussche, Koning, Honout, Fransz, Van Wooning, Van Doesselaar, Hendriks, De Goede en Meijer. ling van Heerenveen wordt waarschijn lijk: Vrind, W. de Jong, S. de Jong, J. Bunnig, Zv^art. Wuijts, Efdée, Woest, Hui- tema, Joustra en Nijhuis. RCH gaat zondag naar Amsterdam bij De Volewijckers op bezoek. De Heemste denaren hebben nog steeds niet de be schikking over Maslo, Nanai en Croes. Maar ook zonder deze drie spelers moet de goed draaiende Racing de Amster dammers in bedwang kunnen houden. De Volewijckers staan immers helemaal on deraan de ranglijst. De opstelling van de Amsterdammers is: Houtkooper, Ellens, Schaft, De Ruiter, Bijl, Adriaanse, Leu- ser, Van Dijk, Fens, Engelsma en Pe tersen. Alleen het meespelen van links buiten Petersen is in verband met een blessure nog onzeker. -Si „Men moet dit zien in het raam van een bedachtzame opbouw", aldus de bondscoach. En hij voegde eraan toe: „De afspraak is gemaakt dat de doel- verdedigers en één veldspeler mogen wor den vervangen en ik denk daarvan ge bruik te maken". De kans is dus reëel aanwezig, dat doelman Tony van Leeuwen na de rust het laatste bolwerk zal worden en dat Suurbier, De Zoete of Warnas ook zal worden opgesteld. Dat is natuurlijk vreemd, want hoewel beide landen de wedstrijd beschouwen als voorbereiding voor de Europa-Cup voor landenteams „ik ga daarom ook vol gende week naar HongarijeDenemar ken", verzekerde de bondscoach een echte interland is het niettemin. En het resultaat ervan wordt internationaal ook als zodanig aangemerkt. Daarom is de gedragslijn wat opmerke lijk maar toch ook weer verklaarbaar als men het doel van Kessler: „ik wil een brede basis van tenminste 20 spelers", in aanmerking neemt. In elk geval heeft hij voor de rust niet aan de ingespeelde verdediging willen tornen, „want ik realiseer mij dat Oos tenrijk een sterk elftal heeft". De op stelling is een 4-2-4 formatie, maar de bondscoach geeft onmiddellijk toe dat het wel op 4-3-3 zal uitdraaien, waarbij dan Klaas Nuninga achter de voorlinie zal spelen. Hoe de Ajacied dat zelf vindt? „Dit spel ligt mij het beste", zei hij er van. „Ik kan het ook wel uithouden, want nu ik full-prof ben kan ik veel beter trai nen. Vóór die tijd moest ik dat steeds alleen doen en dat kwam mijn conditie niet ten goede." Nuninga ziet de strijd van zondag met vertrouwen tegemoet. „Het wordt natuur lijk zwaar, maar ik ben er niet bang voor", aldus de Ajaxied. Ook de bonds coach noemde de komende strijd „bijzon der lastig", waarbij hij niet alleen de sterkte van de tegenstander als oorzaak De spelers van het Nederlands elf tal in KNVB-kostuums. V.l.n.r. Nu ninga, Van Leeuwen, Israel en Pieters Graafland. noemde, maar ook het vrij oneffen ter rein. Merkwaardigerwijs zijn echter ook de Oostenrijkers niet gerust over het re sultaat en in de pers kan men als voor spelling een gelijkspel lezen. Nuninga's naam doet daarbij opgang en bij de trai ning, welke de ploeg vrijdagmiddag on derging een slevige training wel was Klaas ook het doelwit der vele fotogra fen. Daarom mag aangenomen worden dat juist hij een zware wedstrijd tege moet gaat. Het resultaat daarvan is natuurlijk belangrijk, want voor een deel zullen de prestaties van de ploeg er door bepaald worden. Redenen om even als Oostenrijk, een gelijkspel als een goed resultaat te beschouwen. Aan de wereldkampioenschappen turnen, die in Dortmund worden gehouden, wijdt de N.T.S. drie reportages: Woensdag 21 september van 22.50 tot 23.05 uur op Ne derland 1 (samenvatting van de verplich te oefeningen voor heren); Donderdag 22 september van 23.05 tot 23.20 uur op Ne derland 1 (samenvatting van de verplichte oefeningen voor dames); Zondag 25 sep tember van 16.45 tot 18.50 uur op Ne derland 2 (finale heren en finale). Alle uitzendingen worden door Klaas Boot van commentaar voorzien. (Van onze speciale verslaggever) „Het was voor ons een grote ver rassing dat wij bij de selectie kwa men na die g ade wedstrijd welke 't Nederlands elftal tegen Hongarije heeft gespeeld", vonden de 25-jarige Heijnen en de 24-jarige Aarts er zelf van toen zij rustig naar de tele visie zaten te kijken in het parkhotel „Schönbrunn" te Wenen. „Immers, als je bij een selectiegroep komt, Heynen krijg je meteen een goede kans", al dus Aarts. „In ADO kwamen "wij aardig mee, maar dit hadden we toch niet gedacht. Op het ogenblik zijn wij niet nerveus", aldus Heijnen, „maar wat het zondag wordt weten we natuurlijk nog niet. We zullen echter 100 percent geven en er alles uithalen wat erin zit". Beiden verze keren zij dat tenslotte het alles ge ven ook het doel- is waarvoor je voetbalt en dat kan hoopgevend wor den genoemd voor de komende ont moeting. „Als je zo'n kans krijgt, moet je die aangrijpen", aldus Aarts. Beiden zijn zij zeer ingenomen met hun verkie zing, evengoed als met hun verbinte- Aarts nis bij ADO. Halve dagen werken zij bij de PTT en voor de rest is het voetballen. Heijnen is vier jaar gele den van WV gekomen en Aarts drie jaar terug van Willem II, maar ze spelen graag in Den Haag. „Fantastisch zoals wij nu in de Oranjeploeg zijn opgenomen. Dat is ons erg meegevallen. Van vriendjes politiek hebben wij niets gemerkt". Heijnen, die op herhalingsoefening is,heeft zijn verkiezing op een bijzon dere manier ervaren. In het militair tehuis werd hem gezegd dat hij een bepaald telefoonnummer moest bel len en toen hij dat deed kreeg hij de mededeling dat hij in Rotterdam moest komen om een kostuum aan te meten, voorzien van de Nederlandse Leeuw. <>a (Van onze tennismedewerker) Vandaag en morgen gaan de tennis clubs uit het district Haarlem, op het tennispark „Eindenhout" aan de Wagen weg in Haarlem, hun krachten meten. De Haarlemse clubkampioenschappen, offi cieel de A. M. Tijsselingkampioenschap- pen geheten, vormen de laatste jaren een spannend en sfeervol sluitstuk van het tennisseizoen. De krachtsverschillen zijn zo gering dat men veelal pas na de laat ste partij de eindstand kan opmaken. In de A-afdeling is de overmacht van de Haarlemsche LTC, de laatste jaren steeds geslonken en de onttroning als „eeuwig kampioen" lijkt niet ver meer. De samenstelling van de teams, de be schikbare speelsters en spelers, is daar bij uiteraard van grote invloed. De Haar lemse LTC heeft dit weekend als rivalen Heemstede, Brederode en Groenendaal. In de B-afdeling zal Bloemendaal opruk ken naar de A-afdeling, maar zal eerst moeten afrekenen met Zandvoort, WOC en Bennebroek. De C afdeling wordt ge formeerd door Jatiloo, ABC, HBC en Vel- serbeek. Zaterdag begint men om elf uur, zondag om tien uur. ZONDAGMIDDAG 2.30 UUR

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9