„Programma lijkt op geforceerd doorvoeren persoonlijke ambities" HET WEER Man gedood door explosie van gasfles Regering-Erhard verkeert in grote moeilijkheden Brede blik uit de ruimte Demonstratie tegen vrijlating Twee Nederlandse journalisten op SS-congres gemolesteerd Zeker 10.000 mensen omgekomen Professor Zijlstra president van de Nederlandse Bank moms Werkgevers contra Veldkamp Ook akkoord van Renault met Bulgarije Meisje aangereden op zebrapad Franz-Josef Strauss loert op een nieuwe ministeriële mogelijkheid Britse treinrover gearresteerd VS heeft te weinig oorlogsvliegers Bankkringen aangenaam verrast Opvolger van de scheidende dr. Holtrop In Serawak zou communistische opstand dreigen Lh<j£$ff Superslagerij De IJmond 51e JAARGANG NUMMER 270 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1966 is.amoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. I I T| T 1 1 TP Tj^ Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. (■Jff||l lil I 11 1 V >1111 I IJ lil Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X JL X JL VA X V^a X X VbXi XXI» kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. per week. Losse nummers 20 cent. Giro- Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie; H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der iV KKANT IN DEZE W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 fn de vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9-13 Topsy14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Koude nacht Tijdens werk aan spoorbaan UTTER IEDT 'T ESTE DINSDAG VOORDEEL 1.58 1.98 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 Het woord is aan Hongersnood op Lombok REGENKLEDING ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK De Nederlandse werkgevers zijn be zorgd over de wijze, waarop minister Veldkamp doorgaat met de uitvoering van zijn sociale verzekeringsprogramma. „Het programma wekt nog steeds meel de indruk niet gericht te zijn op een even wichtige, verantwoorde voorziening in noodzakelijke behoeften, maar veeleer op een geforceerd doorvoeren van persoon lijke ambities, die allang niet meer over eenkomen met wat in brede lagen van ons volk wordt gewenst". Dit is een citaat uit het hoofdartikel van „De Onderneming" het blad van het Centraal Sociaal Werkgevers- Ver bond. Het blad meent dat het uitstel van de arbeidsongeschiktheidswet er slechts de schijn van heeft te passen in het ver soberingsprogramma en dat in feite ande re motieven een rol hebben gespeeld. Vol gens de werkgevers kost het uitstel de overheid meer geld, omdat de premies het tekort op de interimuitkeringen moe ten financieren en daarna worden gebruikt PARIJS (AP) Renault, dat onder handelingen gaat voeren over de verkoop van kennis en machines aan de Sovjet- Unie, heeft juist een overeenkomst met een Bulgaarse fabriek gesloten voor de assemblage van 10.000 Franse wagens per jaar in Bulgarije, zo wordt hier van welingelichte zijde vernomen. De Bulgaarse firma Bulet, welke de overeenkomst met Renault sloot, zal be ginnen met de assemblage van de R 8 en geleidelijk steeds meer onderdelen in Bul garije laten maken. De overeenkomst voorziet ook in de uitwisseling van inge nieurs en technici tussen de twee firma's. De vorige week heeft Renault zoals ge meld, meegedeeld dat een contract ge sloten was voor de produktie van 30.000 auto's per jaar in Roemenië. Met de pro duktie zal in 1969 begonnen worden in Pitest, ongeveer 120 km van Boekarest. De achtjarige Adrietje Molenaar uit IJmuiden heeft zondagmiddag omstreeks half drie een herenschudding en verwon dingen aan gezicht en benen opgelopen toen ze bij het oversteken van een zebra pad op de Rijksstraatweg in Haarlem tegen een motorfiets liep. Het meisje is opgenomen in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden. De motorrijder, een 47-jarige veehou der uit Sint Maarten, is naar het zieken huis Sint Joannes de Deo in Haarlem ge bracht, maar kon na behandeling zijn weg vervolgen. Het meisje stak met haar moeder de zebra nabij de Muiderslotweg over. De vrouw bleef op een der vluchtheuvels staan, maar het kind liep door. Ze Werd geraakt door de motorrijder. Beiden kwamen ten val. Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Droog weer met zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Meest zwakke wind. Koude nacht met hier of daar nacht vorst. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. om de schuld af te lossen, die het rijk heeft aan het invaliditeitsfonds. Bij het aangekondigde uitstel zullen de gelden niet vrijkomen, aldus het blad. De werkgevers geloven ook niet dat door het uitstel voor de eerste helft van het volgend jaar meer ruimte wordt ge schapen voor loonsverhogingen. Immers, een half jaar uitstel biedt geen soulaas. Bovendien vraagt de wet voorlopig bijna geen hoger premiepercentage dan nu reeds voor de te vervangen wetten wordt betaald. „Wij hebben dan ook de indruk", al dus het blad van de werkgevers, „dat dit uitstel in feite ten doel heeft gehad het gehele sociale verzekeringsprogram ma van minister Veldkamp buiten de be grotingsdiscussie te houden, teneinde het per 1 juli 1967 ongeschonden tot uitvoe ring te brengen". (Van onze correspondent) Een ontploffende gasfles heeft de 39-ja- rige spoorwegopzichter B. de Jong uit Wier den in de nacht van zaterdag op zondag het leven gekost. Twaalf van de drieëntwintig mannen, die de rails aan het lassen waren bij de overweg in de Vlierdijk te Zunderen, werden min of meer ernstig gewond door brandend gas en rondvliegende scherven. De mannen, voornamelijk personeels leden van de aannemersfirma Koedijk uit Zwolle, waren onder leiding van en kele spoorwegmensen bezig tussen Borne en Almelo spoorstaven te verwisselen. Zij gebruikten bij het lassen karretjes waarop twee gasflessen stonden. Toen een van de gasflessen niet wilde werken boog opzichter De Jong zich over het apparaat en trachtte het euvel te verhelpen. Op dat ogenblik ontplofte de fles. Hij was vrijwel op slag dood. Daar de mannen dicht bij elkaar werkten, was het aantal gewonden groot. (Van onze corespondent) BONN De regering-Erhard verkeert in moeilijkheden. De ontslag aanvrage van minister Ludger Wes- trick, vorige week, dreigt het effect van een lawine te krijgen. Politiek heeft die ontslag-aanvrage in West- Duitsland veel beroering gewekt. Men begint de achtergronden ervan zo langzamerhand in hun verband te zien. Op het moment dat Westrick zijn ont slagbrief opstelde, bepleitte Franz-Josef Strauss in het parlement de instelling van een soort super-mmisterie van Financiën en Economie. Dat moet dan verstrekkende bevoegdheden en een duidelijke zelfstan digheid krijgen. Aan het hoofd van zulk een super-mi nisterie ziet de ambitieus gebleven oud minister van Defensie uiteraard zichzelf. De mogelijkheid hiertoe zou in het door Westricks aftreden veroorzaakte vacuüm een schone kans zijn. Enkele zondagbla den voorspellen al kabinetswijzigingen in de komende maand. Anderen wijzen erop, dat kandidaten voor dit saneringsplan als de ministers Dahlgrün (Financiën) en Von Hassel (Defensie) pas rond de jaarwisse ling hun voor het pensioen benodigde minimumaantal van vier dienstjaren zul len hebben uitgezeten en dat van geen mens mag worden verlangd, dat hij zich in het zicht van deze veilige haven zal offeren. Trouwens, Strauss zelf heeft zijn repu tatie van Beiers vat vol tegenstrijdigheden eveneens alle eer aangedaan door prompt bij thuiskomst in München te verzekeren, dat hij er allerminst naar streeft nog vóór de verkiezingen in zijn geliefde Beieren die in november op het programma staan naar Bonn te vertrekken. De diepere reden van deze schijnbare tegenstrijdigheid is, dat Strauss even als de meeste andere vooraanstaande en tot hun politiek geluk thans buiten het kabinet gebleven politici wel graag minister wil worden, doch niet onder Erhard. Men kan zich afvragen, door wie Erhard eigenlijk nog wordt gesteund. Het antwoord moet luiden: door de nagel, waarmee de CDU zich als partij aan hem heeft vastgeklonken en door de liberale vice-kanselier Mende, die ietwat roeke loos zijn bestaan aan dat van Erhard heeft gekoppeld. Maar de Liberalen hebben dit week einde te verstaan gegeven, dat het het ein de van de coalitie zou betekenen, indien Erhard thans Franz-Josef Strauss op een belangrijke post in de regering zou trach ten terug te krijgen. LONDEN (AP) Ronald „Buster" Edwards, op wie de Britse politie meer dan drie jaar jacht heeft gemaakt in ver band met de grote treinroof, is vandaag in Londen gearresteerd. De bijzonderheden van de arrestatie werden niet onmiddellijk bekend gemaakt. Edwards verdween in augustus 1963 spoe dig nadat een bende de posttrein van Glasgow naar Londen overviel en er met meer dan 26 miljoen gulden vandoor ging. Magere Speklappen 500 gram Hachévlees 500 gram Gebr. gehakt 150 gram (Van onze correspondent) BONN Twee Nederlandse journalis ten, Roelof Kiers van de AVRO en Mar tin van Amerongen van het weekblad „Vrij Nederland" zijn zondag in moeilijk heden geraakt toen zij weigerden te gaan staan bij het weerklinken van het „Deutchland, Deutschland über alles". In Rendsburg in noord-Duitsland, waar zij een vergadering bijwoonden van oud-le den van de Waffen-SS, konden ze ter nauwernood het vege lijf redden, toen oud-SS'ers de Nederlanders naar de keel vlogen „wegen belediging van het Duitse volk". Het is in de Bondsrepubliek geen ge bruik deze eerste strofe van het 125-ja- rige volkslied als nationale hymne aan te heffen. Het zingen ervan wordt door de bondsregering officieel „afgeraden". Niemand is verplicht ervoor te gaan staan, zoals wél wordt verwacht bij het derde couplet, handelend over „Reinig- keit und Recht und Freiheit". Na de oorlog is dit couplet gepromoveerd tot volkslied voor de Bondsrepubliek. Op vergaderingen van oud-strijders en ook bij de neo-nazistische NPD echter plegen de eerste drie coupletten ten ge hore te worden gebracht. Het tweede neemt men er dan bij wijze van verbin dende tekst bij, omdat het nu eenmaal te opzichtig zou staan het derde te nege ren. Maar het gaat bij dit soort bijeen komsten natuurlijk om het eerste cou plet, dat uit volle borst wordt uitge galmd. Toen de twee Nederlandse verslagge vers zondag zomaar op hun stoel bleven zitten twee anderen, redacteuren van eeh Amsterdams weekblad, stonden w 1 op en werden ongemoeid gelaten galmde er nog méér van achter de be- Tijdens de optocht, door het Ausch- witz-comité georganiseerd, liep deze dame met een portret van één van haar naaste familieleden. Het op schrift luidde: „Vermoord door Lages". Achthonderd kilometer boven het aardoppervlak maakte de Gemini-11 een foto. Het resultaat is verbluf fend. De zevenhonderd mm kleuren film leverde een plaat van Ethiopië, Somali, de Rode Zee en de Golf van Aden. Links in het beeld ziet men de rendez-vous-antenne van het Amerikaanse ruimtevaartuig. (Telefoto). August Vermeylen: Verdraagzaamheid is in vele gevallen maar een vorm van moeheid. DJAKARTA (AP) Meer dan 10.000 mensen zijn tussen november 1965 en april 1966 in 35 dorpen op Lombok van honger gestorven. Dat is zaterdag in Dja karta bekend gemaakt. De cijfers zijn gepubliceerd door dr. Arbain Yoesoef, het hoofd van de ge zondheidsdienst op Lombok. Het eiland met zijn anderhalf miljoen inwoners, is ook getroffen o'oor ziekten. Het voedsel tekort geldt voor de helft van het eiland. In het noordelijke deel wordt tweemaal per jaar rijst geoogst. De mensen daar hamsteren zo dat de mensen in het zui den niets krijgen WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse marine en luchtmacht hebben een ernstig tekort aan personeel, in het bij zonder aan jonge piloten. Dat hebben de bevelhebbers van deze beide onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten be- kendgemaakt.- Dit tekort, ontstaan door de vergroting van de oorlogsinspanning in Vietnam en de toenemende vraag naar piloten door de burgelijke luchtvaartmaatschappijen, is dermate kritiek geworden, dat men in de afgelopen twee jaar ruim tweeduizend bevoegde militaire piloten, die burgelij ke functies bekleedden, in actieve militaire dienst heeft teruggeroepen. Oud-minister Zijlstra zal één dezer da gen worden benoemd tot president van de Nederlandsche Bank. Hij volgt in deze functie dr. M. W. Holtrop op, die vol gend jaar met pensioen gaat. Prof. dr. J. Zijlstra, die gisteravond weigerde te be vestigen dat zijn benoeming ophanden was, omdat er nog geen officieel bericht was, zal in zijn nieuwe functie zijn vele maatschappelijke en politieke bezigheden moeten opgeven. Hij kwam in 1952 op 34-jarige leeftijd in de landspolitiek als minister van Eco nomische Zaken. Jarenlang beheerde hij deze portefeuille met groot élan, om haar na jaren te ruilen voor die van Finan ciën. Na het aftreden van het kabinet De Quay werd de oud-minister lid van de Eerste Kamer voor de anti-revolutionai ren. Vele malen heeft hij nadien de de gens gekruist met zijn opvolgers in de regering, de minister Witteveen en Von deling. In politieke kringen was men aange naam verrast door de benoeming van dr. Zijlstra. Men is van mening dat hij een rijpe ervaring meebrengt voor het ver vullen van de functie van leider van de centrale bank. Ook in bankkringen is het bericht met instemming begroet. Dr. Holtrop, die deze functie 20 jaar heeft vervuld, genoot groot gezag in politieke en bankiers-kringen. De laat ste jaren heeft de president van de Ne derlandsche Bank vele malen een waar schuwend geluid laten horen over de drei gende inflatie en de consequenties van dien. Dr. Holtrop bleek daarbij een zeer duidelijk zelfstandig standpunt in te ne men, los van politieke o.verwegingen, die vaak een rol spelen bij verklaringen van ministers van Financiën. Men neemt nu in politieke kringen voor zeker aan, dat prof. Zijlstra zich wat dit betreft evenmin on betuigd zal laten. stuurstafel op het podium in de tent, waar de gewezen wapenbroeders congres seerden. „Hondsvod" en erger werd de zittenblijvers naar het hoofd geslingerd. Een knokploeg oud-SS'ers werkte beide reporters met geweld de tent uit. Kiers en Van Amerongen zijn van plan bij de politie aangifte te doen. Zij zou den tevens de Nederlandse consul-gene raal in Hamburg inlichten. De HIAG zo heet de organisatie van de Waffen-SS, die voor de twaalfde keer in successie vergaderde heeft een re solutie aangenomen, waarin er bij de bondsregering op wordt aangedrongen nu eindelijk de leden toch eens het gewenste staatspensioen „als gewone soldaten" toe te kennen. Natuurlijk liet de vergadering evenmin na de kortgeleden overleden SS- generaal Josef (Sepp) Dietrich te geden ken, die door bestuursleden van de HIAG ten grave was gedragen met een staal- helm op de kist. KOEALA LOEMPOER (Reuter). De Maleisische vice-premier Toen Abdoel Ra- zak heeft vandaag meegedeeld dat de federale regering vreest dat in Serawak op Borneo wellicht een gewapende com munistische opstand wordt voorbereid. „Deze ernstige toestand vormt een bedrei ging voor het gehele land", zei Razak op een spoedbijeenkomst van het Maleisische parlement. Veiligheidstroepen hadden in de oer wouden van Serawak vier communistische kampen ontdekt. Dit jaar waren boven dien vijf geheime wapenopslagplaatsen gevonden. De communistische organisatie in Serawak zou nu over ruim duizend goedgeoefende leden en enkele duizenden aanhangers en sympathisanten beschik ken. Enkele dagen geleden is in Serawak de noodtoestand uitgeroepen. De centrale re gering van de Federatie Maleisië staat vierkant tegenover de eerste-minister van Serawak, Dato Stephen Kalong Ningkan. Prof. dr. J. Zijlstra Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. tSHI Leidsesiraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam per 500 gram J 250 gram 1.98 N. RES - PLEIN 1945 no. 53

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1