Secretaris-generaal Oe Thant schreef een somber rapport „Rijke landen hebben alleen oog voor eigen voorspoed" Twee Britse ministers toch naar Rhodesië vertrokken Socialistische nederlaag Mode tot in het laatste detail. STOUTENBEEK Drijvende kraan sleept de „Hai" naar Helgoland Survey or-2 moet donderdag het centrum van maanschijf raken DANSSCHOOL T. GRIEK Kamp voor Kongolese huurlingen in Frankrijk ontdekt Waarnemers uit Indonesië naar VN-vergadering Politieke storm steekt op in Bonn Razzia in Djakarta op communisten Vallende meteoor verontrustte VS MAANDAG 19 SEPTEMBER 1966 3 Opzienbarende schending Missie onder leiding van gouerneur Gibbs Hel Verkiezingen in Zweden „Aanval op armoede Zowel het model als de stof zijn helemaal 'in'. Gemaakt uit rijk glanzende laken in een sportief model met zadelsteek garnering en ceintuur van dezelfde stof. Een voorbeeld van couture op hoog niveau. De prijs valt mee. 198. (Van onze correspondent) BONN. Aan de trossen van de drijvende kraan „Magnus" wordt de Westduitse onderzeeër „Hai" vandaag naar Helgoland gesleept. Het woens dagavond gezonken schip kon gister middag eindelijk worden gelocali- seerd door middel van echopeilingen. Het werd toen ook van veertig meter diepte gelicht, maar dat betekende nog lang niet eveneens geborgen. Ho ger dan vijftien meter werd de „Hai" niet opgetakeld en onder het water wordt de onderzeeër nu achter de kraan naar Helgoland getrokken. Het is een lugubere gedachte, dat in de „Hai" op deze wijze ook dertien lijken van bemanningsleden worden meege sleept. Zeewaardig „Alsof de zon doorbrak" ramm 1 NEW YORK (Reuter en AFP) De scheidende secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zegt in zijn laatste jaarlijkse rapport aan de Algeme ne Vergadering van de wereldorganisatie dat het conflict in Vietnam het meest ernstige aspect vormt van de betreurens waardige toestand waarin de wereld zich bevindt. In het somberste en meest kritische rapport tot dusver, waarin Thant uiting geeft aan zijn teleurstelling over de gang van zaken, spaart hij geen enkele groep van staten. „De grote mogendheden zijn niet in staat hun wederzijds wantrouwen te overwinnen. De rijke landen hebben voornamelijk oog voor hun eigen voor spoed en de arme landen blijven geklui sterd in hun chronische armoede en ana chronistische sociale structuren", aldus de secretaris-generaal van de VN. Over Vietnam merkt Oe Thant op dat men het belang van het Vietnamese volk, dat voorop behoort te staan, uit het oog heeft verloren en het land tot een voor werp van een ideologisch conflict is ge maakt: „Alleen geduld en begrip kunnen een einde aan de strijd maken, geweld is geen oplossing. De mogelijkheden van de VN om aan een oplossing mee te wer ken worden onder meer bemoeilijkt door dat China geen deel uitmaakt van de we reldorganisatie." Groot-Brittannië moet stoutmoediger maatregelen nemen om de „groep blanke rebellen" in Rhodesië in te tomen. De apartheid in Zuid-Afrika is „de meest op zienbarende en anachronistische schen ding van de rechten van de mens." Een aantal staten Oe Thant noemde ze niet met name hebben niet genoeg gedaan om hun conflicten afdoende tot een oplos sing te brengen. De secretaris-generaal doelt hierbij op Griekenland, Turkije en Cyprus, Israël en de Arabische staten en India en Pakistan. Aanwezigheid van VN- troepen of waarnemers ontheft dergelijke staten niet van de verplichting ernstig LONDEN (Reuter) De Britse minis ter voor Gemenebestzaken, Herbert Bow- den, en minister van Justitie, Sir Elwyn Jones, zijn gisteravond per vliegtuig naar Rhodesië vertrokken. Hun vertrek was eerder op de avond op het laatste mo ment uitgesteld in afwachting van een op heldering van premier Smith's houding jegens de missie. De Britse premier Wil son gaf later een verklaring uit waarin hij zei dat de ministers alsnog zouden vertrekken, maar dat dit geenszins een erkenning van het bewind van Smith in hield. De besprekingen die de missie in Salis bury zal voeren, en die tot doel hebben de Rhodesiërs in te lichten over de jong ste besluiten van Groot-Brittannië ten aan zien van de onafhankelijkheidskwestie, zullen onder auspiciën van gouverneur Sir Humphrey Gibbs staan. (De Britse rege ring verklaarde na de Gemenebest-confe rentie in Londen, die verleden week ein digde, dat het blanke minderheidsbewind in Rhodesië een laatste kans zal worden gegeven de crisis door onderhandelingen te regelen.) Premier Smith zei in te stemmen met besprekingen mits deze op regeringsni veau worden gehouden. Als minister voor Gemenebestzaken had Bowden echter geen enkele zeggenschap in de aan gelegenheden van een onafhankelijk Rho- PARIJS (AFP) De Franse politie heeft in het departement Ardèche, onge veer honderd kilometer ten zuiden van Lyon en zestig kilometer ten westen van Montélimar, een opleidingskamp voor vrijwilligers voor Kongo ontdekt. Het kamp was gevestigd in een afgelegen boerderij en ging schuil onder de naam van een Belgische maatschappij, A m - worlds. Zaterdag arresteerde de Fran se politie ongeveer dertig mensen, onder wie de directeur, de Belg Thierry de Bonnay. De huurlingen kregen er hun eerste militaire vorming en tekenden een contract als „technicus". Het nieuws over de ontdekking van het kamp heeft in Brussel sensatie veroor zaakt. Reeds lange tijd deden geruchten de ronde over het bestaan van een der gelijk kamp in Europa. DJAKARTA (AP en ANP) Generaal Soeharto heeft meegedeeld, dat Indone sië een groep waarnemers zal zenden naar de aanstaande zitting van de alge mene vergadering van de VN. De waar nemers hebben de opdracht „de moge lijkheden te bestuderen van de terugkeer van Indonesië in de Verenigde Naties" Men verwacht dat de delegatie onder lei' ding zal staan van minister van Buiten landse Zaken, Malik. Indonesië trad vo rig jaar januari pit de volkenorganisatie uit protest tegen het lidmaatschap van Maleisië in de Veiligheidsraad. De Philippijnse president, Marcos, zal woensdag officieel een beroep doen op In donesië terug te keren in de Verenigde Naties. desië. Hij kon slechts optreden als bood schapper van de Britse regering. Bowden zei voor zijn vertrek dat hij hoopte, in Rhodesië een groot aantal ver tegenwoordigers uit alle lagen van de bevolking te ontmoeten. Zou Smith als een van hen, willen komen praten dan zou hij worden ontvangen. Van onderhan delingen kon echter geen sprake zijn. Het bewind in Rhodesië is onwettig, aldus Bowden. De verboden Rhodesische Afrikaanse Nationalistische Beweging ZANU (Zim babwe African National Union) heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt ge zegd: „Wij zullen voor de blanke kolonis ten in Zimbabwe (Rhodesië) een hel op aarde stichten". Volgens de beweging la ten de besluiten van de recente Gemene best-conferentie inzake Rhodesië haar geen andere keus dan de guerrilla tegen het regime-Smith te verhevigen. Zij zal voorts geen enkele interim-regering er kennen, die zou worden aangesteld door de „Britse kolonisten-gouverneur Hum phrey Gibbs". De beweging noemde de Grondwet van 1961 onwettig en zou zich ook hiertegen verzetten. STOCKHOLM (Reuter en AFP) De Zweedse sociaal-democratische partij, die al vierendertig jaar aan de regering is, heeft bij de gemeenteraadsverkiezin gen van gisteren een zware nederlaag geleden, zo zwaar dat premier Tage Er- lander de mogelijkheid overweegt van ontbinding van het parlement en uit schrijving van algemene verkiezingen. „Er is sprake van een aardverschui ving. We kunnen de mogelijkheid van het uitschrijven van nieuwe algemene ver kiezingen uit uitsluiten", aldus de Zweed se minister-president in een toespraak voor radio en televisie. De sociaal-democraten kregen, bij een opkomst van 78.7 percent, 42.8 percent van de stemmen ruim acht percent minder dan bij de verkiezingen van 1962. De grootste winst boekten de communis ten, die 2.7 percent omhoog gingen en op 6.6 percent kwamen. De Centrumpartij, die in sommige districten was samenge gaan met de liberalen, won 0.7 percent en kwam daarmée op 14 percent. De stemgerechtigde leeftijd was in Zwe den verlaagd van 21 tot 20 jaar, waardoor dit jaar 400.000 jongeren voor het eerst aan de verkiezingen konden deelnemen. Secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant. naar een oplossing voor conflictsituaties te streven. De Algemene Vergadering en de Veilig heidsraad dienen met fantasie en voor uitziende blik initiatieven te nemen om het vermogen der VN tot regeling van geschillen te vergroten, in plaats van zich te beperken tot pogingen om een einde te maken aan de conflicten. De VN hebben dit jaar opnieuw beperk te vorderingen gemaakt op het gebied van de ontwapening, de economische en so ciale ontwikkeling, dekolonisatie en de rechten van de mens. Het gevaar van verdere verspreiding van de kernwapens maakt internationale waarborgen nodig, niet alleen ten aanzien van kernreactors maar ook van keminstallaties die aanzien lijke hoeveelheden splijtbaar materiaal produceren, gebruiken of verwerken. Er zou een einde moeten komen aan alle kernproeven, ook de ondergrondse. Oe Thant waarschuwt dat een technische doorbraak „het onbehagelijke evenwicht van de vrees" zou kunnen verstoren. De secretaris-generaal vraagt de aan dacht van de Algemene Vergadering voor een noodzakelijke grootscheepse „aanval op de armoede". In 1967 zou men het streefcijfer van 200 miljoen dollar voor het ontwikkelingsprogram van de VN die nen te bereiken. In het afgelopen jaar stagneerde de internationale hulp aan economisch-zwakkere landen, terwijl de capaciteit van de rijkere landen groter was geworden. Oe Thant wijst op het belang van economische en sociale voor uitgang voor de wereldvrede. De voornaamste handelspartners van Zuid-Afrika hebben niet alleen de speciale verantwoordelijkheid maar ook de midde len om dit land van zijn huidige koers af te brengen. Bestrijding van de ras sendiscriminatie in het algemeen is een dringende zaak, aldus Oe Thant. Haarlem, Houtplein 10 Beverwijk, Breestraat 65 - Alkmaar, Langestraat 79 De officier van justitie, die met de zaak is belast, wilt dat het wrak zoveel mo gelijk „in de oorspronkelijke staat" zal blijven. Daaronder verstaat hij dat er absoluut niet mee wordt gemanipuleerd door de marine. Tevoren was wel het laatste sprankje hoop uitgeblust, nog (Van onze medewerker ruimtevaart) De Amerikanen hopen donderdag de tweede Surveyor voor het maken van foto's op het midden van de van de aar de af zichtbare maanschijf te plaatsen. Het ligt in de bedoeling deze Surveyor, die 280 kilo weegt en vrijwel gelijk is aan de eerste, dinsdag op Kaap Kennedy te lanceren. Wanneer het schot slaagt wordt het de twaalfde treffer op de maan en de derde zachte landing waarbij het in strumentarium onbeschadigd blijft. Vijf treffers waaronder één zachte landing staan op Russische naam, en tot dusver zes treffers waaronder eveneens één zach te landing op naam van de VS. De eerste Surveyor maakte twee juni jongstleden een perfecte landing in de „Zee der Stormen", van waaruit meer dan 11.000 bijzonder interessante foto's Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 DEZE WEEK aanvang alle clubs. Nu nog inschrijven Bij onderstaande clubs kunnen wij alleen nog heren inschrijven! Leuke groep 20—30 jaar, dinsdagavond. Vergevorderde groep. GoudScholieren, vrijdagavond. naar de aarde werden geseind. Deze toon den stenen op de maanbodem en ook de tails van de bodemstructuur. Leerzaam waren de opnamen van de landingspoten, waaruit bleek dat het honderden kilo's wegende gevaarte nauwelijks in de maan bodem was 'weggezakt. Men heeft daar uit, en uit andere details, geconcludeerd, dat de maanbodem stevig genoeg is om ruimtevaarders te dragen. Na het geslaagde experiment met de Surveyor-I stuurde men de eerste Lunar Orbiter naar een baan om de maan om eventuele landingsterreinen nabij de maanequator fotografisch in kaart te brengen. Helaas zijn de meest-detailrijke van de 215 foto's van de Lunar Orbiter mislukt, waardoor men het landingsge bied van de tweede Surveyor enigszins op goed geluk af heeft uitgekozen. Deze keuze viel op de Sinus Medii, een vlakte in het hart van de van de aarde af zicht bare maanschijf. Als doel in deze vlakte werd een plek gekozen 22 kilometer ten noorden van de krater Oppolzer, die een doorsnee heeft van veertig kilometer. Wanneer de Surveyor daar landt, is het zonlicht er net weer verschenen, zodat de Surveyor ongeveer veertien dagen de ge legenheid zal hebben voor fotograferen in zonlicht. De hoogte van de zon wijzigt geleidelijk, waardoor de schaduwen ver anderen. Uit de schaduwbeelden van de zelfde objecten op verschillende tijdstip pen kunnen belangrijke nauwkeurige hoogtemetingen worden verricht. iemand onder de ingeslotenen levend te. kunnen bergen. De kikvorsmannen heb ben de romp van de „Hai" zorgvuldig af getast en voortdurend klopsingnalen ge geven, die echter onbeantwoord bleven. De gedachten aan een luchtbel in de „Hai", waarin zich dan nog bemannings leden in leven hadden moeten houden, bleek op even valse basis te berusten als de hele operatie met 't schip, dat voor zee waardig doorging, doch waarvan inmid dels is gebleken dat: De radioverbindingen om de haver klap haperden, de telegrafische inrichting voor het uitwisselen van commando's onder water even dikwijls defect was, de luiken niet waterdicht waren, er zich slechts drie zwemvesten aan boord bevonden en, de „Hai" kort geleden (eveneens bij de Doggersbank) al bijna was ge zonken. Niet alleen de justitie wil uitpluizen, in hoeverre het schip werkelijk zeewaar dig was. Ook de defensiecommissie van het Westduitse parlement wenst te weten, hoe het mogelijk was dat het schip de Noordzee bevoer. In Bonn steekt in verhevigde mate een storm op: woensdag houdt het Westduitse parlement het defensiedebat en minister Kai Uwe von Hassel, die zich dit week einde ook weer twee van zijn „Star fighters" zag ontvallen (de nummers 62 en 63 in de rij) krijgt er met zijn ondeugde lijke onderzeeërs letterlijk een harde dobber aan. De Duitse bok Magnus-III uit Ham burg die bezig is met de berging van de gezonken Duitse onderzeeër „Hai". Vanmorgen werd een tweede tros vastgemaakt aan de „Hai". DJAKARTA (Reuter) In de Indonesi sche hoofdstad Djakarta is een aantal mensen gearresteerd en zijn honderden vuurwapens in beslag genomen bij een tweedaagse razzia van het leger op onder gronds werkende communisten. Bijzon derheden van de actie werden vanochtend bekendgemaakt door de stafchef van het garnizoen van Djakarta, brigade-generaal Soetopo Joewono. Hij waarschuwde de 3Vz miljoen inwoners van de stad, op hun hoede te zijn voor communistische agita tie. Generaal Joewono onthulde dat volgen de maand drie mensen terecht zullen staan die, naar men vermoed, een hoofd rol in de opstand van vorig jaar hebben ge speeld. Zij zijn de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, de voor malige luchtmachtbevelhebber Omar Dha- ni en de vroegere brigadecommandant, ko lonel Latief. CARO (Reuter) Een reusachtige me teoorsteen heeft zaterdagavond een groot deel van het midden-westen van de Ver enigde Staten in een helder licht gezet. „Het was alsof in het noordoosten de vroege ochtendzon doorbrak", zei een functionaris van het federale bureau voor de luchtvaart in Kalamazoo, een plaats in het westen van Michigan. In een deel van deze staat kreeg de politie veel telefoontjes van ongeruste mensen, die meldden dat de meteoor steen was „ontploft" en dat losgeslagen gloeiende delen van de steen brandjes hadden veroorzaakt. De politie ging op onderzoek uit en deelde later mee, dat „niets ernstigs" was gebeurd. Uitgebreide zoekacties leverden geen spoor op van de meteoor. Deskundigen zijn van mening dat de kans gering is dat er ooit stukken van de meteoor zul len worden gevonden. Roemenië. Roemenië telt nu 19.105.056 in woners, 9.2 percent meer dan bij de laatste volkstelling in 1956. Boekarest s uitgegroeid tot een stad van 1.430.337 inwoners. Goud. De douane in Bombay heeft mee gedeeld, dat gesmokkeld goud ter waar de van meer dan 3.6 miljoen gulden, in beslag is genomen in een leegstaand huis in het centrum van de stad. De douane vond er 3600 goudstaven. Brand. Een geweldige brand heeft een deel van de Turkse stad Tokat, de hoofstad van de gelijknamige provin cie, in de as gelegd. Het centrum van de 40.000 inwoners tellende stad is ver woest. Van persoonlijke ongelukken werd geen melding gemaakt. Ontslag. Het centrale comité van de Oostduitse communistische partij heeft dr. Loeschau „wegens onwaardig ge drag" uit dat comité ontslagen. Brand. In Parijs heeft een brand de le vens geëist van drie kinderen van een Italiaanse metselaar, die alleen thui» waren. De vader was naar zijn werk en de moeder deed boodschappen. Regering. Zondagmiddag heeft radio- Cairo meegedeeld dat in Jemen een nieuwe regering is gevormd door maar schalk Abdallah Sallal, die zowel pre mier als president van Jemen wordt. De nieuwe regering bestaat uit een vice- premier en twaalf ministers, van wie geen enkele deel uitmaakte van het vo rige kabinet. Bezoek. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, zal van 21 september tot vier oktober in Noord-Amerika zijn. Op Amerikaanse uitnodiging brengt hij dan onder ande re een bezoek van drie dagen aan Washington. Voorts zal hij het begin van de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering der VN bijwonen en zijn Canadese ambtgenoot Martin ontmoe ten. Verwijt. De Britse premier, Wilson, heeft in een gesprek voor de Duitse televisie Westduitse zakenlieden het verwijt ge maakt dat zij zich niet gehouden heb ben aan de sanctiemaatregelen tegen het bewind van Ian Smith in Rhodesië. Vrede. Paus Paulus heeft de rooms-ka- tholieken verzocht voor de wereldvrede te bidden, het vraagstuk dat hij als voornaamste punt in de encycliek aan roert die vandaag verschijnt. „Wij moeten veel vraagstukken oplossen, vooral voortvloeiend uit het concilie en die met betrekking tot de wereldvrede", zei de paus tot enige duizenden katholie ken op het St. Pietersplein. Noodweer. Bij zwaar weer in Italië zijn negen mensen om het leven gekomen. Een gezin van vijf mensen kwam om, toen de door de regen gezwollen Cerva- ro buiten haar oevers trad bij Goffia. Hun auto werd van de grote weg ge spoeld. In Midden-Italië waar de regen- stormen vergezeld gingen van hagel en harde wind, werden een man en een vrouw door elektrische stroom gedood bij Spoleto, toen een hoogspanningslei ding van 10.000 Volt afknapte en de ka bel op hen trecht kwam.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3