Prof. het van der Hoeven critiseert rijksstudietoelagenbeleid Academisch jaar geopend Klein deel Nederlandse kaas vertoont weer wat afwijkingen De Beurs Voorbehoedmiddelen vrij voor minderjarigen 25 .MIJ, HOLSTER Mill Gronings-Drentse contactavond in Velsen Verstekelingen overboord gezet Films en warme maaltijden voor bejaarden in Velsen Hospita's vliegen uit met AS VA WETSONTWERP BEOOGT: De „pil" valt er niet onder Pienter jongetje NKV -voorlichting en werfactie in IJmond Rotterdam verwacht rijksbijdrage voor openbaar vervoer SCHEEPVAARTBERICHTEN Lening CMC sterk overtekend Meer werkruimte voor handenarbeid nodig IIIICENTRALE VERWARMING?!! II VIJFHUIZEN - 'TEL. Ö25Ö8-4S6 If: MAANDAG 19 SEPTEMBER 1966 7 Daggeld lager De rector-magnificus van de uni versiteit van Amsterdam, prof. dr. mr. J. van der Hoeven, heeft vandaag in zijn rede ter opening van het nieuwe academische jaar kritiek ge uit op het nieuwe rijksstudietoelagen beleid van de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. I. A. Diepen horst. „Vele gevallen van studenten zijn bekend, die voor 1965/1966 toela gen van enkele duizenden guldens ontvingen en wier aanvrage voor 1966/1967 is afgewezen of zeer sterk verminderd op grond van het inko men van de ouders. Voor studenten die nu met de studie beginnen zijn de financiële consequenties plotseling be langrijk verzwaard. Met alle begrip voor de moielijkheid der problematiek van een billijke en juis te vaststelling van een systeem van stu dietoelagen moet mij toch van het hart dat onderwijsvoorzieningen als deze ge kenmerkt behoren te worden door een grote mate van continuiteit. Juist de uni versitaire studies eisen vele jaren en het is schadelijk voor een regelmatig studie verloop als geheel onverwachts en zeer kort voor de aanvang van een nieuw stu diejaar maatregelen worden bekendge maakt die de financiële omstandigheden waaronder de studenten leven ingrijpend veranderen in ongunstige zin aldus prof Van der Hoeven, die het bezwaarlijk vond „dat de nieuwe regeling meer dan voor heen de nadruk legt op het verband tus sen het inkomen der ouders en de hoog te van de studietoelage. Vooral voor meerderjarige studenten en dat is de meerderheid dient dat verband losser te worden en op de duur te verdwijnen. De financiële afhankelijk heid van volwassen studenten van hun ouders moet worden verminderd, niet versterkt". Hij wees er verder op dat de laatste jaren de studentenmaatschappij meer en meer wordt vereenzelvigd met de bedrijvers van geruchtmakende mani festaties in het maatschappelijke en po litieke leven, die graag waarden op de kop zetten of ontkennen, zich in woord en daad op uitdagende en ergerniswekkende wijze uiten, eventueel hun haar lang laten groeien en vooral de openbare orde zien als iets, dat voornamelijk bestaat om te worden verstoord. Prof van der Hoeven stelde daartegen over dat de studenten in werkelijkheid in hun gedrag niet essentieel verschillen van hun generatiegenoten buiten de universi teit. Een student heeft niet meer maar ook niet minder rechten en plichten dan zijn medeburgers, betoogde hij verder. „Het maatschappelijk engagement van de jongeren is de laatste jaren toegeno men, iets wat voorheen algemeen wen selijk werd genoemd. Dit heeft bij een aantal hunner een bewust maatschappe lijk en politiek non-con'formisme tot ge volg. Wanneer men bedenkt dat vele studen ten hun verre van gemakkelijke taak on der naar verhouding zeer ongunstige om standigheden moeten volbrengen (onvol doende huisvesting en niet aflatende fi nanciële zorgen) dan is het te meer ver klaarbaar dat hun maatschappelijke en politieke houding vaak meer actief dan beschouwelijk is". Naar aanleiding van het conflict tussen de hoogleraren Hoijtink en Colpa zei de rector, dat de universiteit zeker niet zal aarzelen stappen te ondernemen „als het grondige justitiële onderzoek dat naar aanleiding van de uitgesproken beschuldi gingen en op grond van het beschikbare materiaal wordt ingesteld tot conclusies mocht leiden". Prof ir H. J. de Wijs, rector-magnifi- cus der technische hogeschool te Delft, achtte het nodig dat de hogeschool meer autonomie wordt gegund in de besteding van de gevoteerde gelden. Er zijn nu 29 hoogleraarvacatures. Verontrusting heerst over on- en onderbezette lectors plaatsen. In vele afdelingen zijn er meer niet dan wel bezet. Prof. mr. E. H. 's Jacob, rector-mag- nificus in Groningen, zei dat met een ge richt subsidiebeleid, dat weer steunt op een weloverwogen adviesprocedure, veel is te bereiken. Hij vond dat men de ver keerde kant zou uitgaan wanneer de op- prof drs R. Bungert heeft maandag de rector magnificus van de Nederlandse economische hoogeschool in Rotterdam, professor ingenieur T. J. Bezemer, gezegd dat volgens hem een grotere mate van autonomie van de onderwijsinstellingen een van de middelen is die de doelma tigheid van het Nederlandse wetenschap pelijk onderwijssysteem kan vergroten. Een gering gedeelte van de Nederland se kaasproduktie blijkt dit jaar een soort gelijke afwijking te hebben vertoond als in de jaren 1964 en 1965. Trad het gebrek in die voorgaande jaren op bij kaas van vier a tien maanden oud, dit jaar werd het in augustus Ontdekt bij kaas die in april en mei, drie a vier maanden tevoren dus, gemaakt was. Later in het jaar moeilijk- gemaakte kaas heeft nog geen lossing gezocht zou worden in de ontwik- heden opgeleverd. Wel gaat kaas van sep- keling van steeds meer inter-universitai-1 tember vorig jaar, die nog bewaard en re instituten. Hij pleitte voor nationale in stituten, waar een manager een sleutel functie zou moeten bekleden Over de nieuwe studietoelagenregeling zei hij dat de middengroepen het zwaarst worden getroffen. „Wanneer er te weinig geld beschikbaar is om alle gegadigden te helpen verdient het eerder aanbeveling de geschiktheidseisen voor de toekenning van een rijksstudietoelage hoger te stel len, waardoor althans de bekwaamsten hun wegen naar de universiteit vinden" zei hij. Prof Geerts (Nijmegen), die het recto raat aan prof dr. A. J. M. Vendrik over droeg, hekelde de wijze waarop de rege ling van de rijksstudietoelagen is herzien, Hierdoor wordt bijna vijftig percent van de studenten in Nijmegen financieel ge troffen. Het leidt tot grote onbillijkheden voor veel studerenden en hun ouders, zo als hij met tal van voorbeelden aantoon de. Prof dr. H. M. Scheffer zei bij zijn af scheidsrede in Utrecht dat door het stre ven naar een kortere studieduur door in tensivering van de studieprogramma's meer van het wetenschappelijk personeel wordt geëist. Is er geen uitbreiding mogelijk dan zal dit zijn weerslag hebben op het wetenschappelijk onderzoek en derhalve leiden tot verarming van de research- werkzaamheid aan de universiteiten en hogescholen. Prof. dr. A. R. Hulst wordt de nieuwe rector-magnificus. Tijdens een plechtigheid in de Pieters kerk in Leiden heeft Prof. dr. J. Qank- meijer het rectoraat van de universiteit in Leiden overgedragen aan prof. dr. K. A. H. Hidding. Hij vroeg zich af of de Tweede Kamer zich volledig heeft ge realiseerd dat de weigering, het aantal studenten kunstmatig te beperken, feite lijk een opdracht aan de regering is de universiteiten in staat te stellen de oplei ding op verantwoorde wijze te verzorgen en daarbij de belangrijke taak van het onderzoek niet te verwaarlozen. Bij de overdracht van zijn ambt aan tot nu toe goed gebleven was, nu plotse ling ook aan het gebrek lijden. Het is moeilijk, een exacte schatting te geven van de hoeveelheid waarom het gaat. De voorzitter van de Federatie van Verenigingen van Kaashandelaren, de heer Van Dommelen, spreekt, met alle reserves, van „honderdduizenden kilo's met die van. vorig jaar mee misschien wel een miljoen". Dat zou dan ongeveer een half percent betekenen van de totale Nederlandse jaarproduktie van om en na bij 200 miljoen kilo. Het gebrek uit zich in scheuren in de kaas, een fenolsmaak en een onaangena me geur. De aldus aangetaste kaas is niet schadelijk voor de gezondheid en kan nog als grondstof aan de smeltkaasindus trie worden afgezet. De groothandel, zo verzekerde men ons van die zijde, doet alles om de kaas uit de winkels te houden en krijgt zelf over het algemeen de scha de van de fabriek vergoed. Evenals vorig jaar wordt ook nu het stremsel ervan verdacht, de hoofdoorzaak te zijn. Alleen deed het gebrek zich toen voor bij coöperatieve zuivelfabrieken, die hun stremsel betrokken van de coöpera Een geestdriftig gezongen Gronings en Drents volkslied klonk zaterdagavond uit ruim honderd monden bij de Gronings- Drentse contactavond welke gehouden werd in de gemeentelijke vergaderzaal in de Abelenstraat te Velsen. Op deze altijd opvallend gezellige en intieme avonden ontmoeten de in de IJmond woonachtige Groningers en Drentenaren elkaar om te samen op z'n „Gronings-Drents" de avond door te brengen, waarbij hun gedachten natuurljjk altijd bij hun geboortestreek zjjn die zij nimmer kunnen vergeten. Voorzitter W. Prins opende de avond weer op zijn bekende gezapige manier die de leden van de „Martinitoren" wel van hem gewend zijn. Hij heette een ieder hartelijk welkom; in het bijzonder de .Jantjes" uit IJmuiden die voor deze avond het muzikale gedeelte voor hun rekening namen, alsmede de heer J. Sluyters die de aanwezigen enkele voor drachten liet horen. Onmiddellijk na het zingen van de volks liederen togen de dames aan het werk om de aanwezigen van koffie met een dik tieve stremselfabriek te Leeuwarden, ter-1 wijl nu, wat de april- en meikaas betreft, PIRAEUS, (AP) Kapitein B. Stuve van het Duitse vrachtschip Rudger-t Vin nen uit Bremen is in het Griekse Pirae- I us in staat van beschuldiging gesteld j voor het in de nacht van negen septem ber zonder bijstand in zee achterlaten I van twee mensen. De 42-jarige Stuve wordt ook beschuldigd van het helpen van mensen om illegaal Griekenland j binnen te komen. De 31-jarige Turkse on derdaan Halil Drefi beschuldigt de kapi tein ervan hem en zijn metgezel in zee geworpen te hebben. Ze waren versteke lingen op de 'Rudgert Vinnen en mochten in Egypte niet aan wal. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 343-344 119.80-120.40 94.50-95.70 86.00-86.50 2de tijd'. 68.30 119.50 94.70 Het tarief voor daggeld (call money) is vandaag opnieuw met een half percent verlaagd tot 3Y2 pet. De recente betalingen van het rijk aan de gemeenten hebben tot een ruimere geldmarkt geleid waardoor een verlaging van het tarief verantwoord wordt geacht. een deel van de afnemers van de parti culiere stremselfabriek te Amersfoort met de moeilijkheden zit. Dat zijn meren deels particuliere, maar ook nog enige coöperatieve kaasfabrieken, plus zelkazen- de boeren. Of het stremsel werkelijk de hoofdoor zaak is? Naar aanleiding van de gevallen van vorig jaar heeft het Nederlands In stituut voor Zuivelonderzoek in Ede een onderzoek ingesteld met praktijkproeven. Voordat die praktijkproeven begonnen Het bestuur van „De Martinitoren" had voor een gezellig programma gezorgd; er werd gekiend, gezongen, muziek gemaakt, en er was hersengymnastiek onder lei ding van de heer W. Siegers. De amateur voordrachtskunstenaar Johan Sluyters droeg onder andere voor „De Nachtega len", „de Negerhut van oom Tom" (het gedeelte van Eliza's vlucht) en „de Kin deroorlog", waarna de heer Sluyters met een enthousiast applaus uit de zaal werd beloond. Voorzitter Prins deelde zijn clubgenoten mede dat de feestavond in het Hervormd De Europese Investeringsbank zal met een le ning van 2,4 miljoen dollar deelnemen aan de financiering van een kunstmestfabriek nabij Dakar in Senegal. De cineast S. de Waard uit Rotterdam zal op 27, 28 en 29 september op drie verschillende plaatsen in Velsen opnieuw voor aantrekkelijke ontspanning zorgen voor de Velsende bejaarden. Uitgaande van de Federatie Bejaarden zorg kunnen de bejaarden dan weer eens genieten van dia's en films over Oosten rijk onder de titel „Grüsz Gott". Dinsdag 27 september om half drie is de eerste voorstelling in het jeugdgebouw „De Ha ven" aan de Schipbroekerweg te Sant herhaling op dezelfde tijd in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden en de derde voorstelling is don derdag, 29 september in het hervormd wijkgebouw aan de Dijckmansstraat in had het instituut de in^uk dat is e„r een kon zijn veroorzaakt door besmet strem sel, terwijl kaasbereidingsmethoden, die de kaas gevoelig maakten voor de gebre ken, mede debet konden zijn aan het ver schijnsel. Maar de definitieve conclusies uit dit onderzoek heeft het insfituut nog niet bekendgemaakt. Onder het jnotta „Vlieg er eens uit met de AS VA" (Algemene Studenten Vereni- zaterdag 24 september verplaatst is naar zaterdag 15 oktober. Daar zal dan het „Vierdaagse Cabaret" uit Groningen op treden, welk cabaret ook in februari van (dit jaar in IJmuiden is geweest W1J1.8CÜUUÏÏ „all Het winterpiogiamma van de Gronings yejsen ^oord,'eveneens om half drie. In Drentse vereniging „De Martini oi en pauze zullen de bezoekers koffie aan- vermeldt echter nog meer: in novem er geboden krijgen op de gratis te verkrijgen wi« I toegangsbewijzen bij de bekende adres sen. voor haar leden het toneelspel „Wie zon der zonde is" van Eugène O'Neill. Laat in de avond vertrokken de leden van de „Martinitoren" met een voldaan gevoel huiswaarts, na weer eens een ech te ouderwetse feestavond met elkaar te hebben beleefd. De bewering dat Groningers en Dren- ging Amsterdam) hebben zondag twintig lenaren stugge mensen zijn zal door een zorgd krijgen. Binnenkort hoopt het bestuur van Fe deratie Bejaardenzorg te kunnen begin nen met de warme maaltijdenvoorziening. Thans is er een wachtlijst van ruim vijf tig personen, die straks hun bereide maaltijden in roestvrijstalen sets thuisbe- hospita's van evenzoveel Amsterdamse studenten een rondvlucht boven de hoofd stad gemaakt. Zij waren voor dit uitstap je uitgenodigd omdat zij tijdens de afge lopen ASVA-huisvestingsactie kamers aah studenten hebben verhuurd. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer zijn twee wetsontwerpen inge diend waarmee wordt beoogd de strafbepalingen over anti-conceptio- nele middelen uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen en op grond waarvan bij algemene maatregel van bestuur voorschriften kunnen wor den gegeven voor de invoer, vervaar diging en aflevering van mechanische anti-conceptionele middelen. Het eer ste ontwerp houdt de opheffing in van de strafbaarheid van het ver strekken van middelen ter voorko ming van zwangerschap aan minder jarigen onder de achttien jaar en van het openlijk tentoonstellen en aan bieden van zulke middelen. Het andere ontwerp betreft de medische hulpmiddelen en heeft een bredere strek king dan alleen het treffen van regelin INCASSO WEEKABONNEMENTEN Do incasso van het abonnementsgeld iedare week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden aOvergang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. gen voor voorbehoedmiddelen. De „pil" valt niet onder de voorgestelde wet op de medische hulpmiddelen, maar blijft onder de werking van de Wet op de Genees- middelenvoorziening. Om verkoop van voorbehoedmiddelen aan minderjarigen beneden de achttien jaar en het openlijk tentoonstellen ervan mogelijk te maken moet het Wetboek van Strafrecht worden veranderd. Daarin wor den beide handelingen namelijk nog als zedenmisdrijven beschouwd. De minister van Justitie, prof. Samkal- den, heeft bij het opstellen van het wets ontwerp de rapporten van de commissie- De Brauw, samengesteld uit de Hervorm de Raad voor Kerk en Gezin, de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervor ming en de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming, en de commissie-Borghart, ingesteld door het r.k. Centrum voor Staatkundige Vorming, ter harte genomen. Beide commissies zijn voor een ruimere verspreding van voorbe hoedmiddelen en van openlijker verkoop, al vreest de commissie-Borghart een ver mindering van sociale weerstanden tegen voor- en buitenechtelijk geslachtsverkeer. De minister van Justitie is van mening dat verbreiding van gezonde denkbeelden omtrent zedelijk gedrag en maatschappe lijk verantwoorde beleving van de sexua- liteit de gevaren die het wetsvoorstel meebrengt beter kan bestrijden dan de strafrechter. Daarom wil de regering goede sexuele voorlichting bevorderen via „daartoe bevoegde organen en instel lingen op het gebied van jeugdzorg en volksgezondheid". Sexuele voorlichting zal een belangrijk onderdeel vormen van de gezondheids voorlichting van overheidswege. Instan ties die zich ermee bezig houden, zullen worden gesubsidieerd. Er wordt gewerkt aan de oprichting van een „Instituut voor Sexualiteit in Gezin en Maatschappij' Onlangs is er een voorlichtingsfilm ge maakt op rijkskosten. In het voorstel om het Wetboek van Strafrecht te veranderen wordt provin- cië- of gemeentebesturen die het er niet mee eens mochten zijn de pas afgesne den. In artikel II van het ontwerp luidt het kort en bondig: „Bij provinciale of gemeentelijke verordening worden geen bepalingen vastgesteld betreffende mid delen ter voorkoming van zwangerschap. Bestaande bepalingen worden nietig ver klaard." QUALITY CIGARETTES 4sb ieder die zo'n avond bij De Martinito ren" heeft doorgebracht stellig naar het I land der fabelen worden verwezen. Een IJmuidense sigarenwinkelier deed een dezer dagen aangifte bij de politie dat hij driehonderd dubbeltjes uit een van zijn sigarettenautomaten miste. Hij had per ongeluk de sleutel van de bewuste automaat in het slot laten zitten, hater vond hij de sleutel in de gang van zijn woning terug. De zelfde dag vervoegde zich een jongetje aan de winkel. Het had de vermiste dubbeltjes bij zich. Het knaapje ver telde dat het de sleutel in de automaat had zien zitten. Toen op zijn aanbellen niet werd open gedaan had hij de auto maat geopend en het geld, zoals hij zei, zolang in bewaring genomen om het later aan de winkelier terug te kunnen geven. Dit wordt mogelijk gemaakt door een ruime bijdrage van het Koningin Juliana- fonds en bijdragen van de bij de Fede ratie aangesloten instellingen en organisa ties. Het particulier initiatief in Velsen terzake van de warme maaltijdenvoorzie ning is van groot belang. Indien men dit werk wil steunen kan men vrijblijvend bijdragen storten op giro 504188 ten name van de Raiffeisenbank te IJmuiden ten gunste van de Federatie Bejaardenzorg Velsen. In haar najaarsbijeenkomst heeft de afdeling IJmuiden van het Nederlands Katholiek Vakverbond het winterpro- gramma besproken en aanvaard. De voorzitter, de heer A. J. Kwakken- bos lanceerde het idee om honderd plaat selijke kaderleden in november actie te doen voeren in het kader van de grote landelijke propaganda-actie, die ten doel heeft twintigduizend nieuwe leden voor het N.K.V. te werven. Men heeft groot vertrouwen in het wel slagen van deze actie, gezien het enthou siasme bij de aanwezigen om zich in te zetten opdat zal worden voorzien in een sterk gevoelde behoefte, namelijk om een sterker front te vormen in deze tijd van verder gaande fusies en andere concen traties van werkgevers. Er zal voorts een serie voorlichtings- aldus B. en W. van Rotterdam in de toe-1 bijeenkomsten worden gehouden over de lichting op de gemeentebegroting voor nieuwe ontwikkelingen in Noord-Holland 1967. en in de IJmond in het bijzonder. Lei- .1 draad zullen hierbij zijn een door de VRnttPrJ provincie opgesteld Structuurplan, getiteld „Driemiljoen Noordhollanders en een B. en W. van Rotterdam verwachten dat het rijk een bijdrage zal geven in de exploitatie van het openbaar vervoer in de drie grote gemeenten: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Wij hebben re den om aan te nemen dat ernstig wordt I gezocht naar een mogelijkheid om de drie grote gemeenten enig soelaas te geven, Abida 17 te Port au Prince. Acmaea 18 te Londen. Alcor 19 te Duinkerken. Alkes 18 te Karachi. Aludra 17 te Rio Grande do Sul. Ammon 19 te Houston. Archimedes 17 v. Port of Spain n. Paramaribo. Arendskerk 17 v. Lissabon n. Kaapstad. Argos 17 v. Catacolo n. Hamburg. Averdijk IB v. Acajutla n. Mazatlan. Bait 18 te Cebu. Balong 19 te Barcelona. Barendrecht 17 ten anker Genua. Bawean 19 te Buena Ventura. Biiliton 19 v Suez n. Djibouti. Blitar 17 te Mombasa. Borneo 17 te Amsterdam. Caltex Arnhem 17 v. Suez n. Bahrein. Caltex Naples 19 v Fredericia n. Norresundby. Caltex Nederland 18 te Balikpapan. Caltex The Hague 18 v. Pladju n. Dumai. Camerounkust 16 v. Abidjan n. Lagos. Ceres 18 te La Libertad. Chiron 19 te Point a Pitre. Dahomeykust 18 te Abidjan. Diemerdijk 16 v. Cristobal n.' Le Libertad. Esso Amsterdam 18 v. Amuaybay n. Le Havre. Forest Hill 18 v. Lyttelton n. Whangarei. Forest Lake 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Friesland 19 v. Bizerta n. Setubal. Gaasterdijk 17 v. Miami n. New Orleans. Geestland 18 te Barbados. Gooiland 18 v. Hamburg n. Bremen. Gulf Swede 17 v. Escravos n. Gulfhavn. Hathor 17 v. Piraeus n Saloniki. Hercules 18 te Nickerie. Hermes 18 v. Callao n. Matarani. Houtman 18 te Dar es Salaam. Isis 18 te Georgetown. Kaap Hoorn 17 v. Bangkok n. Singapore. Kara 18 te Teesport. Karachi 17 te Port Said Karimun 19 te Apia verw. Katwijk 18 te Yawata. Kermia 18 v. Sewaren n. Curagao. Khasiella 17 v. Curasao n. Cristobal. Krebsia 17 v. Seattle n. Martinez. Kylix 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Leiderkerk 18 te Doha. Lekhaven 18 v. Ilhaeus n. Rotterdam. Loosdrecht 18 v. Arica n. Antofagasta. Lycaon 17 v. Djakarta n. Palembang. Marne Lloyd 17 v. Loureneo Marques n. Beira. Memnon 18 v. Charleston n. Baltimore. Mentor 19 te Antwerpen verw. Moordrecht 17 v. Mena al Ahmadi n. Suez. Moerdijk 17 v. Portland n. Stockton. Munttoren 17 rede Rio de Janeiro. Neder Weser 17 v. New York n. Tripoli. Noordwijk 17 v. Lipari n. Amsterdam. Radja 18 v. Antwerpen n. Rotterdam. Randfontein 18 te Antwerpen. Roepat 20 te Kobe verw Rijn 17 v. Luanda n. Durban. Schiedijk 18 te Bremen. Seine Lloyd 17 v. Miri n. Tandjong Mani. Sepia 18 v. Khora la Maya n. Rio de Janeiro. Servaaskerk 19 v. Suez n. Singapore. Simonskerk 17 v. Durban n. East London. Sinon 17 v. Willemstad n. Trinidad. Sinoutskerk 17 v Bremerhaven n. Hamburg. Soestdijk 17 v. New York n. Rotterdam. Solon 17 v. Georgetown n. Rotterdam. Spaarnekerk 16 v. Manila n. Kobe. Stad Delft 17 ten anker rede Calcutta. Stad Vlaardingen 16 v. Baltimore n. Joegoslavië. Stad Zwolle 17 v. Tampa n. Porto Augusto. Steenkerk 19 te Fremantle. Steenwijk 17 te Safi. Steven 17 v. Mutsamudi n. Rode Zee. Straat Frazer 18 te Lobito. Straat Magelhaen 18 te Hongkong. Straat Magelhaen 18 te Hongkong. Tamara 18 te La Plata. Tero 17 v. Balboa n. Savannah Themis 17 v. New York n. Kingston. Theron 19 te Kingston verw. Tjiluwah 19 v. Sydney. 21 te Brisbane verw Tjiwangi 18 te Hongkong. Towa 17 v. New York n. Kaapstad. Ulysses 18 te Callao. Videna 21 te Geelong verw. Vitrea 18 te Kharg Eilanden. Vlieland 18 te Madang. Vlist 17 rede Mobile. Waardrecht 17 v. Hamburg n. La Plata. Waterland 17 v. Rio Grande n. Santos. Wieldrecht 18 te Madras. Wonosari 18 v. Suez n. Aden. Zuiderkerk 17 v. Zanzibar n. Beira. openbaar vervoer in Amsterdam Rotter dam en Den Haag zou dan het resultaat zijn van het gezamenlijk optreden van de ze drie steden, een jaar geleden, toen zij de gemeentebegrotingen gelijktijdig pre senteerden. In een nota zetten de drie ste den destijds de 'financiële noden uiteen en de ontoereikendheid van de huidige finan ciële verhouding met het rijk. De grote steden verkeren in een moei lijke situatie, onder meer omdat het vaak niet mogelijk is de hogere loonkosten in de gemeentelijke bedrijven door te bere kenen. Bij de vervoersbedrijven bij voor beeld leidt een verhoging van de tarieven tot het afnemen van het aantal passa giers. Elke loonsverbetering betekent een aderlating voor het gemeentelijk budget, omdat de loonstijgingen in de bedrijven voor de gemeenten niet door het rijk ge compenseerd worden, aldus B. en W. van Rotterdam. De inschrijving op de 7^2 pet. zeven jarige obligatielening 1966 tegen 99 pet groot vijf min gld ten laste van de coöpe ratieve vereniging tot het Verwerken en verhandelen van melk, Coöperatieve Melkcentrale G.A. in Den Haag (C.M.C.), is sterk overtekend. Op de inschrijving moet een zeer belangrijke reductie wor den toegepast. De goud- en zilvernotering is volgens een op gave van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven, onveranderd gebleven. De informatie- koersen voor gouden munten luiden tientjes 36,50ƒ37,50, ponden f 36,50—ƒ38,50, 20 franc Napoléons 36,00—38,00, 20 franc Vrenelis 40,0042,00 en 20 frank België 34,00f 36,00. ontwikkelingsplan van de provinciale be stuurders van het N.K.V. Het eerste doel van deze voorlichting is: allen die op de een of andere wijze leiding geven in de vakbeweging te infor meren over de veranderde situatie met betrekking tot de werkgelegenheid, daar mede verband houdende opleidingsrichtin gen, alsmede woon- en recreatiemogelijk heden in de toekomst. De aan de plannen verbonden kosten zetten de centrale wel voor een aanzien lijk begrotingstekort, maar het dagelijks bestuur van de centrale heeft de taak aan vaard hiervoor uitvoerbare oplossingen te zoeken. De handenarbeid mag zich op de ver schillende niveaus in een toenemende aandacht en belangstelling verheugen. Zowel in het onderwijs als in jeugdvor- ming en volksontwikkeling zijn er blijken te over van erkenning en positieve waar dering. Hoe zeer dit de pioniers in de handen arbeid verheugt, toch is er reden de naaste toekomst met zorg tegemoet te zien. Dit geluid tekenden wij op tijdens de algemene vergadering van de vereni ging voor handenarbeid, die in „Hof van Holland" te Hilversum is gehouden. De vereniging meent dat naast de ver eiste research en de scholing van leer krachten en jeugdleiders ook het schep pen van geschikte werkruimte met volle energie ter hand moet worden genomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7