Enige doelpunt kwam van een Oostenrijkse schoen af Chelsea alleen aan de leiding na grote zege op Aston Villa Klaas Nuninga kon het in zijn eentje ook niet af t FRIESLAND IS BOOS OP HEMEN Sparta speelde -in noodweer - gelijk tegen Floriana Malta s Arie den Hartog zegevierde in ronde Catalonië Slagveld in Glasgow Twee meldingen voor eerste prijs In 7 T mm m m s? O» UB mm HM IB® MAANDAG 19 SEPTEMBER 1966 PP Lelijke jout Aarts op voorgrond 4 beslissende ~»>f irv 4 t3li doelpunt: 21 voor Oostenrijk mm. - Weinig binding ui België Italië Portugal en Spanje Winst voor Fortuna 11 Pk ifft JKÜ fpl nn LI rk. 10 Ét Nuninga juicht. Glechner heeft de bal in eigen (Oostenrijks) doel ge werkt. v -f V. Tweede voorhoede van oranje-ploeg stelde diep teleur in Wenen EF Bobbv Tambling heeft er zaterdag voor gezorgd dat Chelsea alleen de ranglijst van de Engelse eerste divisie aanvoert. De linksbuiten van de Londenaren scoor de in de uitwedstrijd tegen Aston Villa maar liefst vijf doelpunten voordat hij geblesseerd het veld verliet. Chelsea, dat met 6-2 zegevierde, was de enige van vier leidende ploegen die op de achtste wed strijddag geen punt verspeelde. Het team van de produktieve Bobby Tambling staat met 12 punten eerste. Burnley, Stoke City en Tottenham Hotspur delen met elf pun ten de tweede plaats. De grootste belangstelling (62.000) ging zaterdag uit naar de derby tussen Man chester United en Manchester City. Dat vond mede zijn oorzaak in het debuut dat doelman Alex Stepney maakte, die deze week voor een bedrag van 50.000 pond sterling door United was gecontracteerd. Dank zij een doelpunt van Denis Law zegevierde Manchester United met 1-0. (Van een speciale verslaggever) „Wij hadden voor de rust de basis moeten leggen voor een overwinning", zei bondscoach Georg Kessler zondagmiddag na afloop van de met 2—1 van Oostenrijk verloren voetbalinterland. Hij had gelijk, maar dat is niet gebeurd en mede daardoor is deze vriendschappelijke ontmoeting de zesde tussen beide landen in het Weense Praterstadion op een grote teleurstelling uitgelopen. Zeker ook voor de 32.000 toeschouwers, want het is niet aannemelijk dat dezen door de 21 zege het schamele van het voet balduel van de in hun ogen favoriete ploeg zouden hebben vergeten. Het Nederlandse team is nauwelijks beter geweest. Zaterdagavond had het de operette Grafin Maritza bezocht, waarom hartelijk gelachen is. Blijkbaar heeft men het voetbalpubliek als wederdienst ook willen amuseren. Met „succes". Goed, het klonk wel eens meer hatelijk dan spontaan, maar de Weense humor heeft tenslotte de vele mislukkingen toch wel tot een soort „kolder" omgebogen, ook al is die dan ook niet zo bruisend en vol leven gebracht als de operette zelf. Grafin Maritza heeft dus niet kunnen inspi reren. Jammer. Het was zo mooi begonnen. De oranje spelers kregen van hun tegenstanders bloemen, welke gracieus aan dames op de tribunes werden doorgegeven, com pleet dus, zoals vedetten dat ook doen. Maar daarmee is ook deze vergelijking ten einde. In de eerste tien minuten was het zelfs interessant antwoord te krijgen op de vraag wat de spelers in het veld eigenlijk aan het doen waren. Het werd pas anders toen Pijs de beide elftallen wakker maakte met een enorm schot. De bal ging wel juist over de lat, maar het was tenminste iets. Er kwam zelfs nog meer, namelijk een lelijke fout van de zondag juist 25 jaar geworden Nederlandse stopper Daan Schrijvers die bij een voorzet miste, waardoor de Oostenrijker Sara een kans kreeg en benutte. Dat was dus 1-0. Een achterstand voor Nederland, maar de re actie bleef niet uit. Er ontstond zelfs vrij plotseling wat meer contact en al bleef het tempo traag er kwam een soort elf tal, dat in Klaas Nuninga zijn architect had. De Ajacied was tevoren in de Oos tenrijkse pers als de grote motor aange duid en hij werd dat inderdaad. „Evenals tegen Hongarije moest ik veel lopen", zei hij na afloop. „Maar terwijl ik er in Rot terdam voldoening van had, bleef die deze keer uit". Dat was een spijtige toevoeging, welke hij nader toelichtte met op te merken dat er te weinig verband in de aanval zat. Ook hij vond dat Nederland voor de rust had moeten winnen en verklaarde het uitblijven daarvan door naar voren te brengen dat er in de ploeg van zondag spelers stonden opgesteld die tactisch nog niet zo rijp waren. Hij noemde geen namen, maar dat deed de bondscoach wel: Aarts en Heijnen. „Beiden hebben getoond kwaliteit te bezitten ik vond Aarts nu de beste en het positieve van deze wedstrijd zie ik zelf hierin dat bei den en ook De Zoete die in de tweede helft voor Muller is ingevallen voldoen de zijn op onderdelen van het internatio nale voetbal. Hun tekortkomingen op tactisch gebied moeten dus worden opgevangen. Zij blijven bij de topgroep". Inderdaad is van het drietal Aarts het meest op de voorgrond getreden. Hi; heeft ais linksbuiten na een begrijpelijk wat schuchter begin „ik moest de an deren toch eerst aanvoelen" een goe de beurt gemaakt. Zijn positiespel was wel zodanig dat men aan hem althans een bal kwfjt kon. Nuttige voorzetten zijn daarvan het gevolg geweest. En tot twee maal toe heeft Van der Kuijlen daardoor voor de rust een prachtige kans gekre-^ gen. Zij werden echter op ëen dusdanige wijze gemist dat dit, gevoegd bij zijn remmende traagheid, er wel toe moet lei den Van der Kuylen tot de zwakste speler te bestempelen. - 'n .v.v. ,vw-. De uitslagen luiden: Arsenal-Blackpool 1-1, Aston Villa-Chelsea 2-6, Burnley- Tottenham Hotspur 2-2. Everton-West Bromwich Albion 5-4, Fulham-Leeds Uni ted 2-2, Manchester United-Manchester City 1-0, Nottingham Forest-Newcastle United 3-0, Sheffield Wednesday-West Ham United 0-2, Southampton-Liverpool 1-2, Stoke City-Sheffield United 3-0, Sun derland-Leicester City 2-3. Lijstaanvoerder FC Kaiserslautern heeft zaterdag dubbele winst geboekt. Zelf werd met 2-0 van Werder Bremen gewon nen en op één na alle concurrenten leden nederlagen. Stuttgart en Eintracht Braun schweig, die deze zaterdag tegen elkaar uitkwamen, behoorden tot de vier clubs die de voornaamste concurrenten van Kaiserslautern waren. Eintracht zege vierde en staat daardoor met 8 punten uit vijf wedstrijden op de tweede plaats. Kai serslautern, dat opmerkelijk veel moeite had met het laaggeklasseerde Werder Bremen, leidt met 9 punten. De uitslagen zijn: Schalke '04-München 1860 1-0, Bayern München-Borussia Mön- chengladbach 4-3, Kaiserslautern-Werder Bremen 2-0, Hamburger SV-Nürnberg 0-1, Borussia Dortmund-Rot Weiss Essen 0-0, Meidricher SV-FC Köln 1-0, Fortuna Düs- seldorf-Karlsruher SC 1-0, Stuttgart- Ein tracht Braunschweig 1-2, Hannover '96- Eintracht Frankfurt 2-1. Heijnen heeft herhaaldelijk geprobeerd met de PSV'er tot combinaties te komen en dat dit niet is gelukt heeft het spel van de ADO-speler nadelig beïnvloed. Met de vrij gunstige critiek van de bonds coach kunnen we het evenwel niet hele maal eens zijn. Heijnen wilde namelijk te veel zelf passeren, hoewel juist hij het sterkste deel van de vrij zwakke Oosten rijkse verdediging tegenover zich had. In de eerste helft ging het nog wel, maar na de rust werd het minder, hetgeen de ADO'er zelf ook toegaf. Toch is het de buut hem meegevallen. De Oostenrijkse ploeg noemde hij een tegenpartij welke was tegengevallen en in die mening wordt hij dan gesteund door de toeschou wers. Nederland had inderdaad van dit zeer matige elftal moeten winnen en dat dit niet gebeurd is, is eigenlijk wel wat blamerend. Het enige wat de oranje-ploeg in de eerste helft bereikte was een meer derheid, ook op technisch gebied en een vrij druk bezoek aan de Oostenrijkse doelman Pichler. Meer evenwel niet. Er was in werkelijkheid zo weinig bin ding in de Nederlandse voorlinie dat de Oostenrijkers zelf na 38 minuten voor de gelijkmaker hebben moeten zorgen. Hun back Glechner werkte de bal bij een voor zet van Heijnen in eigen doel, 1-1. Ook hier dus sprake van een verdedigingsfout en het derde doelpunt dat Oostenrijk in de 28ste minuut van de tweede helft de zege bezorgde, was al evenzeer een weg gevertje. Bondscoach Kessler verklaarde dat Flinkevleugel op een fluitsignaal voor buitenspel wachtte en daarom Viehböck liet spelen. Nu, deze deed dat dan ook en met een scherp schot, waarop Pieters Graafland onvoldoende reageerde, ging de bal in de hoek, 2-1. Oostenrijk is daarna de minst zwakke Flinkevleugel in duel met Viehböck. Bucek wacht af. V.vte. .Ji der beide ploegen gebleven, maar kon niettemin zijn droevige figuur toch ook niet meer redden. Zelf kreeg Nederland vlak voor het einde nog de kans op de- gelijkmaker maar Aarts kon er niet van profiteren. „Ik ben toch al niet sterk in het koppen, ik moest bovendien hoog op springen bij de voorzet van Israëls en kon dus geen kracht zetten. De keeper liet de bal wel los, maar ik kwam te val len en kon toen niets meer doen", zei hij. De gelijkmaker, welke inderdaad de krachtsverhoudingen beter zou hebben weergegeven, is dus uitgebleven, waar door Nederland in dit treffen dat zo heel vaak zwak-middenveld-voetbal heeft ge bracht, geen enkel doelpunt zelf heeft ge maakt. Dat is tekenend. Nuninga, onge twijfeld de beste Nederlandse speler, mis te duidelijk Cruyff en Keizer. De bonds coach ziet de oorzaak evenwel anders. „Er is nu weer na de rust minder goed gespeeld als in de eerste helft en dat komt doordat er ontzettend veel kracht voor nodig is om tekortkomingen te ca moufleren. Dat wreekt zich, vergt te veel van de conditie. Vooral bij Van der Kuij len die in dit opzicht door de militaire dienst gehandicapt is", was het oordeel van de bondscoach. Voor het overige wees de heer Kessler erop dat Pijs en Nuninga toch veel ge schoten hebben en misschien bedoelde hij met dit feit, dat wij volledig onderstre pen, te zeggen dat beiden de beste Ne derlandse spelers zijn geweest, waarmee hij dan ongetwijfeld gelijk heeft. De scho ten werden evenwel vrijwel steeds van grote afstand gelost en dit kwam door dat de Oostenrijkers bij de vele Nederland se aanvallen een vrij veld lieten om hun verdediging te sluiten, nodig omdat men daar de achilleshiel had. Met Glechner en Flögel als uitblinkers speelde het Oos tenrijkse team zeer matig en daarover zal men in Oostenrijk wel evenmin te spreken zijn als Nederland over het spel van de oranje-ploeg. Wereldkampioen achtervolging Tiemen Groen heeft zich de ergernis van zijn Friese streekgenoten op de hals gehaald. Als een man uit Fiesland zich boosmaakt steekt hij dat niet onder stoelen of ban ken. Zaterdag kon men in Surhuisterveen opmerkingen besluisteren die beter niet herhaald kunnen worden, maar het was wel heel duidelijk dat de snelle wieier- coureur uit Follega voor de Friezen heeft afgedaan. Tiemen zou die zaterdag middag in Surhuisterveen starten met on der andere de wereldkampioen stayers Piet de Wit en de Nederlandse wegkam- pioen Jan van der Horst. Deze twee wa ren er wel maar Tiemen liet verstek gaan. Hoewel juist voor hem een huldi ging op touw was gezet. De consul van de KNWU in Friesland, de heer Ebbens sprak van „een vervelende geschiedenis" en een „ergerlijke houding". „Hij is wet telijk gecontracteerd," zei de heer Eb bens. Hij had ten stelligste beloofd te zullen komen om te trachten te winnen. „Tiemen was er niet en dat betekent", verklaarde de verbolgen Friese consul, „dat hij contractbreuk heeft gepleegd. Daarbij komt dat Tiemen Groen een dub- De Nederlandse professional Arie den Hartog heeft zondag de ronde van Catalo nië gewonnen. De laatste etappe, een rit over 90 kilometer van Sittges naar Bar celona leverde een overwinning op voor De Belg Walter Godefroot, die de sprint won van het peloton. De Nederlander Gerben Karstens is zondag tweede geworden in de 146 km lange wegwedstrijd om de grote prijs van Landegem (B), bel contract had. want hij reed in de ronde van het IJsselmeer. Ik heb reeds met de sport-commissie van de KNWU getelefoneerd en meegedeeld dat ik Tie men voordraag maximaal te worden ge straft. Ik stel een maand schorsing voor". De heer Ebbens meende dat als Groen geen straf wordt opgelegd, men het re glement wel overboord kan gooien. „Groen", zo zei hij, „dient als een dood gewoon lid door de KNWU te worden be handeld als het eenvoudigste nieuwelinge- tje". Op onze vraag wat de heer Ebbens zou doen als Tiemen niet gestraft zou worden antwoordde hij met grote nadruk „dan ben ik geen consul meer. Ik stel in dit geval mijn functie beschikbaar. Ik wens dat de reglementen nageleefd worden. Een maand schorsing helpt beter dan een geldboete", meende de heer Ebbens, „want om een geldstraf van bijvoor beeld 25 gulden lachen de amateurs te genwoordig". Tiemen Groen De wedstrijd Floriana-Sparta, die als eerste ontmoeting tussen beide clubs voor de Europese beker voor bekerwinnaars in La Valetta op Malta werd gespeeld is in een gelijkspel 1-1 geëindigd. «Het gelijke spel was het resultaat van een gedenkwaardige strijd, die in een angstige vlucht van 'de toeschouwers ein digde. De wedstrijd werd gespeeld in een stromende regen, die tenslotte het ka rakter van een wolkbreuk aannam. Het veld veranderde in de laatste fase van de strijd in een moeras en tenslotte was er sprake van een overstroming, die bij een deel van het publiek paniek veroorzaakte Sparta heeft onder deze ongewone om standigheden de winst laten glippen. Na dat de Rotterdammers, die in technisch opzicht duidelijk de meerderen van hun gastheren waren, door Kemper in de 26e minuut de leiding hadden genomen, leken zij de wedstrijd in de hand te hebben Toen de regen eenmaal was gekomen bleken de gemiddeld wat lichter gebouw de Maltezen echter beter uit de voeten te kunnen. Na 65 minuten scoorde de Engel se speler-trainer Phillips de gelijkmaker en daarbij bleef het. De uitslagen in de eerste divisie van de Belgische competitie luiden: Daring-Char- leroi 1-1, Standard-Beeringen 3-2, Luik- Racing White 1-0, FC Brugge-Anderlecht 1-2, Mechelen-La Gantoise 1-1, Antwerp- Lierse 2-0, St. Truiden-Tilleur 4-2, Ware- gem-Beerschot 1-0. Na drie wedstrijden leidt Antwerp met 6 punten. FC Luik, Anderlecht, Standard, Beeringen en Waregem delen de tweede plaats met 4 punten. De uitslagen van de eerste competitiewed strijden in Italië: Atalanta-Juventus 0-2, Florence-Lazio 5-1, Foggia-Internat. 0-4, Lecco-Cagliari 0-1, Mantua-Bologna 1-1, Milaan-Venetië 2-1, Napels-Lanerossi 1-0, Roma-Brescia 1-0, Turijn-Spal 2-1. De uitslagen van de eerste dag voor de Portugese competitie luiden: Sporting- Braga 0-0, Academica-Atletico 2-0, Cuf- Belenenses 2-0, Beiremar-Vitoria 0-0, San Janese-Leixoes 0-1, Varzim-Port 0-3, Gui- maraes-Benfica 0-1. De Spaanse uitslagen zijn: Pontevedra- Real Madrid 0-1, Espanol-Sevilla 3-1, Gra- nada-Zaragoza 6-2, Valencia-Las Palmas 2-1, Elche-Hercules 4-0, Cordoba-Coruna 1-0, Sabadell-Atletico de Bilbao 1-0. Valencia en Real Madrid hebben met vier punten uit 2 de leiding. De derby tussen Celtic en Rangers is zaterdag in Glasgow niet alleen een moeilijke ontmoeting voor spelers en scheidsrechter geweest. Ook de poli- tie-agenten die de rust moesten waar borgen, hebben een (traditionele) ener verende strijd moeten leveren. Bij ongeregeldheden op de tribune arresteerde de politie 26 toeschou wers. Voorts liepen 30 personen ver wondingen op, voornamelijk doordat ze getroffen werden door flessen, die in de richting van het veld werden ge gooid. Fortuna '54 heeft zaterdag in Dresden met 1-0 gewonnen van de Oostduitse hoofdklasser Dynamo. Drie minuten voor tijd scoorde Chris Coenen het beslissen de doelpunt. UI MMM Omöfatcbop-Sl. WH - mm U.6.C.-S.C DHC-fC D»a D.f.C-Vit R«i».'S5»th*iK8#5<i De cijfers van sporttoto nr 3 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelne mers: 645.577, inleg 882.866, eerste prijs 160.239 twee meldingen, tweede prijs 87.404, derde prijs 43.702.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9