è*SMÊÈSk Op 1 januari 1968 In de loop van 1967 Op 1 juli 196 7 Op 1 januari 1967 Actie van regering om sparen te bevorderen LUCKY STRIKE Give a man a Lu Geld voor sporthallen AUTORIJDEN WORDT DUURDER Wegenbouw mag niet vertraagd worden Minder geld voor de wetenschap Lagere belasting voor ongehuwden boven de 40 jaar Uitstel van huurverhoging met half jaar 115 miljoen hulp voor de West WmÊ' ,.- sdBMmÊm 1 MmÊM§&MÊêËm& DINSDAG 20 SEPTEMBER 1966 Verhoging van de omzetbelasting met twintig opcenten. De verhoging geldt niet voor de goederen met een tarief van zeven percent en meer. Dat zijn over het algemeen de duur zame consumptiegoederen, zoals radio's, t.v.'s, auto's en brom mers. Tegenover al deze verhogingen staan slechts een paar be lastingverlagingen. Op 1 januari gaat de loon- en inkomsten belasting omlaag door het ingaan van de veelbesproken „twee de moot" van de indertijd door minister Witteveen voorge stelde belastingverlaging. Ergens in 1967 kan dan misschien nog gehoopt worden op verlaging van de belasting voor vrij gezellen tussen 40 en 65 jaar en op verlaging van de over- werkbelasting. Benzine4 cent per liter duurder. Gasolie 2.2 cent per liter duurder. Textielomzetbelasting van 0 naar 1,5 percent. Schoenenomzetbelasting van 0 naar 2,5 percent. Tot de verhoogde belasting op textiel en schoenen werd vorig jaar al besloten. Brood en melk duurder door afbraak van de overheids subsidies. Hurenomhoog voor de beter gesitueerde be woners van woningwetwoningen. PTT-tarieven, Paspoortleges, boetes, loodsgelden, octrooi- gelden en keurings gelden omhoog in verband met gestegen kosten. Motorrijtuigen belasting omhoog met naar schatting 35 a 40 percent. De meeste Nederlanders zullen de financiële moeilijkheden van de staat ook in hun eigen beurs merken. Door verhoging van belastingen, huren en sociale premies zal het leven weer een flink stuk duurder worden. Wat ons te wachten staat is dit: Hurengemiddeld met 10 percent omhoog. Sociale premies 1 percent hoger voor de werknemers. Besparingen Bevredigend DE VERWACHTING VOOR 196? ^7 4%. LEVEN IN 1967 WORDT FLINK STUK DUURDER s Minister Vondeling vindt rust op het loonfront noodzakelijk De regering gaat een actie voeren ter bevordering van het sparen. Dit kondigt minister Vondeling in de miljoenennota aan. Besparingen zijn nodig voor het herstel van het evenwicht in onze economie. De regering vertrouwt, dat op ruime ■chaal bereidheid zal bestaan, aan een oproep in die richting gehoor te gven. De uitwerking van de spaaractie zal binnenkort in een nota aan de Staten-Generaal bekend worden gemaakt. Minister Vondeling wijdt de hele slotbeschouwing van de miljoenennota aan de noodzaak, dat het evenwicht in de economie wordt hersteld. De bestedingen zijn te hoog, de besparingen te klein, het verloop van de betalings balans is ongunstig en investeringen komen in de knel. Dit laatste blijkt vooral bij de gemeenten, maar ook in de particuliere sector (moeilijkheden bij de finan ciering van de woningbouw). Eén van de vereisten voor evenwichts herstel is rust aan het loonfront. Mede door de druk van de arbeidsmarkt gaat de inkomensontwikkeling de ontwikke ling van de produktiviteit ver te boven. Wanneer de loonstijging drie jaar achter een boven de tien percent ligt, kan men geen redelijk prijsverloop meer verwach ten, aldus dr. Vondeling. De geldontwaar ding wekt toenemende ongerustheid. Er dreigt een gewenning aan hoge nomi nale stijgingspercentages bij een veel lagere toeneming van de produktiviteit. De regering wil zelf de rust aan het loonfront bevorderen door uitstel van de huurverhoging met een half jaar. Ook heeft het kabinet met dit doel afgezien van belastingverhogingen die in 1967 de kosten van het levensonderhoud verho gen. Het kabinet vindt het noodzakelijk, de aangekondigde algemene verhoging van de omzetbelasting pas op een later en waarschijnlijk gunstiger tijdstip te la ten ingaan, namelijk op 1 januari 1968. Minister Vondeling wijst er overigens wel op, dat de verhoging van de omzet belasting een wezenlijk deel uitmaakt van het dekkingsplan (het plan tot financie ring van de uitgavenstijging). De verho ging van de rijksuitgaven èn de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 werken door in de toe komst. Het kabinet zou het onverant woord vinden, daartegenover te volstaan met een dekking die voor een groot deel slechts voor 1967 geldt en het wezenlijke probleem verschuift naar hef volgende kabinet. De noodzaak van besparingen (waar mee dus gepaard gaat een geringere toe neming van de consumptieve bestedin gen) motiveert minister Vondeling door enerzijds te wijzen op de betekenis van particuliere bedrijfsinvesteringen, die be langrijk zijn voor de toekomstige econo mische groei en de werkgelegenheid. An- ADVERTENTIE derzijds legt hij er de. nadruk op, dat tal van overheidsvoorzieningen moeten wor den gewaarborgd en dat de woningbouw en de investeringen van de overheidsbe drijven voortgang moeten vinden. Dr. Vondeling geeft toe, dat de rijks- financien het afgelopen jaar geen bijdra ge tot een stabiele ontwikkeling hebben geleverd. Door allerlei tegenvallers van incidentele aard zijn de begrotingsbedra gen voor 1966 aanzienlijk overschreden. De begroting 1967 blijft binnen de bud gettaire ruimte. Deze begroting kan uit conjunctureel oogpunt stellig positief wor den gewaardeerd, aldus de bewindsman. Het begrotingsbeeld voor het komende jaar is ook bevredigend wanneer men naar het saldo en de financiering z iet, schrijft de minister. Het rijk zal zijn ka pitaalbehoefte geheel kunnen dekken met de gelden die op de voorinschrijfrekenin- gen (bijv. van het algemeen burgerlijk pensioenfonds) beschikbaar komen. De minister gaat er dan even aan voorbij, dat er, wat de begroting van 1966 betreft nog een ongedekt gat van plm. 600 min moet worden gefinancierd en vervolgt: op de open kapitaalmarkt behoeft voor de dekking van het tekort van volgend jaar geen beroep te worden gedaan. Integen deel vloeien door aflossing van staats schuld nog middelen naar die markt toe. Hierdoor draagt het rijk bij tot oplossing van de financieringsproblemen in de an dere sectoren, met name voor de ge meenten. De regering vindt het niet lichtvaardig, erop te vertrouwen dat tegenvallers als in 1966 zich in 1967 niet zullen herhalen. Zij voegt daar overigens aan toe, dat bij een verbetering van het economische kli maat volgend jaar niet mag worden ge dacht aan vermindering van de terughou dendheid op het gebied van de rijksuitga ven. Zou er al, door een snelle verbete ring van de betalingsbalans en van de prijsontwikkeling, een zekere ruimte in de economie ontstaan, dan zouden daar van toch in de eerste plaats de onder druk staande investeringen, zoals die van de gemeenten, moeten profiteren. Voorwaarde voor een evenwichtige ont wikkeling op langere termijn is een juiste verhouding tussen sparen en investeren De begroting van 1967 betekent een be langrijke bijdrage tot de zo noodzakelijke besparingen. Benzine duurder en verdubbeling van de opcenten van de motor rijtuigenbelasting het autorijden lijkt in het komende jaar minder plezierig te worden. ■De produklie vandeinduslrie tehjgtmef deprijzensHjgen omvallen ca.27% v.h.nal. inkomen deuilvoershjgl meilO er zullen ca. 57.000 werklozen jWzijn de invoer slijgl' mei 4,5 Het tempo, waarin dit jaar het cultuur en recreatiebeleid is geïntensiveerd, kan in 1967 slechts ten dele worden gehand haafd, zo meldt de vandaag verschenen Miljoenennota. De groei van de uitgaven (in totaal 416 min gulden) beloopt 36 miljoen gulden ten opzichte van 1966. Het aantal gevallen waarin voor 1967 een uit breiding van activiteiten is voorgenomen, is beperkt. Voor de eerste keer zijn gelden opge nomen voor de subsidiëring van investe ringen voor overdekte sportaccommoda ties. Voorts is rekening gehouden met de herziening van de subsidieregeling voor sportorganisaties. Hogere bedragen worden voorgesteld voor de activiteiten in de stimuleringsgebieden en de streken met omvangrijke ruilverkavelingen. Voorts zullen gelden ter beschikking ko men voor bijzondere toneelactiviteiten in het noorden van het land. Ten behoeve van de ontwikkeling van het Nederlandse filmwezen is eveneens een bedrag opge nomen. Tengevolge van kostenverhogende factoren, zoals gewijzigde inzichten ten aanzien van de bouw van kruisin gen, aansluitingen, beveiliging, e.d. en ten gevolge van opgetreden loon- en prijsstijgingen zou zonder nadere maatregelen ernstige vertraging ont staan bij de uitvoering van het rijks- wegenbouwprogram. Ten einde deze vertraging zoveel mogelijk te beper ken zal een wetsvoorstel tot verdub beling van de opcenten van de motor rijtuigenbelasting worden ingediend, hetgeen dus betekent, dat autorijden duurder wordt. Hiervan wordt een extra opbrengst van 107 miljoen in het rijkswegenfonds verwacht Nadere bijzonderheden uit het hoofdstuk verkeer en waterstaat: De werken aan de „Rotterdamse ruit" zullen naar verwachting in 1967 zover ge reed komen, dat Het verkeer van de ooste lijke en westelijke zijde van deze ruit ge bruik zal kunnen maken. De gemeenten krijgen 10 miljoen als bijdrage in de kosten van maatregelen ter verbetering van verkeers- en vervoers voorzieningen. De helft ervan zal ten goede komen aan voorzieningen ten behoeve van het openbaar vervoer. Voor volgende jaren wordt een flinke stijging van deze bij dragen verwacht. De sluiting van de meerdijk van Zuide lijk Flevoland wordt tegen het einde van 1967 verwacht. De eerste bewoners van Lelystad zullen zich medio 1967 kunnen vestigen. De sluiting van het Volkerak en het Haringvliet wordt i.v.m. de bezuinigingen iets vertraagd. Enkele minder dringende onderdelen van het Deltaplan zullen later worden uitgevoerd. Om dezelfde redenen zal het niet mogelijk zijn, in 1967 een be gin te maken met de werken voor de nieuwe havenmond in Scheveningen. Hogere bedragen worden uitgetrokken voor liet Europoortproject en het Amster dam-Rijnkanaal. Naar het zich laat aan zien zullen de werken aan de nieuwe havenmond in IJmuiden in 1967 gereed komen. De PTT krijgt van het rijk 58 mil joen meer kapitaal ter bestrijding van de achterstand in de telefoonaansluitingen. Ondanks deze belangrijk hogere kapitaal- verstrekking zal de wachtlijst van gega digden nog aanzienlijk blijven. De totale uitgaven van verkeer en wa terstaat bedragen 1.947 miljoen. Dat is 140 miljoen meer dan in de vorige be groting, maar te weinig om alle plannen binnen de aanvankelijk gedachte tijd uit te voeren. Voor volgend jaar zal de groei van de uitgaven voor het wetenschappelijk onder zoek enigszins moeten worden afge remd. Daardoor is het, zo meldt de Mil joenenota, niet mogelijk het uitgavenpeil voor de instellingen van wetenschappelijk onderwijs en onderzoek, dat in het alge meen financieel schema 1966-1969 is aan gegeven, in alle opzichten te handhaven. Voor de exploitatie van de autonome instellingen voor wetenschappelijk onder wijs en voor de academische ziekenhuizen is 658 miljoen uitgetrokken. Voor inves teringen in deze instellingen en voor in vesteringen in het wetenschappelijk on derzoek is 379 miljoen opgenomen, waar van vier miljoen is bestemd voor het in ternationaal opleidingscentrum voor luchtkartering te Delft en voor het insti tuut voor sociale studiën te Den Haag. Voor de verdere uitbreiding van de me dische faculteit te Rotterdam zijn enige verhogingen aangebracht. De uitgaven voor onderwijs en weten schappen worden voor 1967 geraamd op 5.101 miljoen, dat is 729 min. meer dan voor dit jaar werd vastgesteld. Hoe wel de ramingen voor het komende jaar opnieuw een stijging vertonen, is voor zover mogelijk terughoudendheid betracht bij het vaststellen van de begrotingspos ten. Het toepassen van de nieuwe richt lijnen voor de rijksstudietoelagen is er oorzaak van dat voor dit doel met een bedrag van 91 miljoen kan worden vol staan. Het aantal aanvragen voor de nieuwe cursus is ca. 9000 onder de oor spronkelijke raming gebleven, waardoor ook het aantal toekenningen bij de oor spronkelijke ramingen zal achterblijven. Tegenover alle belastingverhogende maatregelen stelt minister Vondeling (Financiën) in zijn miljoenennota aan de Tweede Kamer ook een paar be lastingverlagingen in het vooruitzicht. Hij is van plan een verlaging van de inkomstenbelasting voor vrijgezellen in te voeren. De verlaging zal slechts gelden voor vrijgezellen van 40 tot 65 jaar. Het budgettair nadeel van deze maatregel wordt beraamd op 37 mil joen gulden. Ook wordt een wetsont werp voorbereid waarin de belasting op overwerkloon afhankelijk wordt ge maakt van de conjunctuur. Het is de bedoeling deze belasting waar de vak centrales ernstige kritiek op hebben uitgeoefend afhankelijk van de con junctuur te verlagen of te schorsen. Het staat nu vast dat de tweede moot van de verlaging van de inkom sten- en loon-belasting op 1 januari 1967 zal ingaan. Hoewel deze verla ging een budgettair nadeel van 710 miljoen gulden oplevert wil de rege ring niet tornen aan de wettelijk vast gestelde ingangsdatum. Het veelbesproken plan tot verla ging van de inkomstenbelasting door middel van spaarbrieven is nu hele maal van de baan. De regering, al dus minister Vondeling in de miljoe nennota, heeft besloten de afhandeling van dit wetsontwerp te laten rusten. De regering heeft Suriname en de Ne derlandse Antillen volgend jaar 115 mil joen gulden ontwikkelingshulp toegedacht (dit jaar 103 miljoen). Hoeveel geld de rijksdelen in de vorm van leningen en bijdragen a fonds perdu zullen krijgen is nog niet bekend.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11