Planbureau herstel verwacht in 1967 van evenwicht Van een wordt loonraming afgezien Eind 1967 bij Rijkspolitie 6600 man Rijksuitgaven verhonderdvoudigd DavitamonIO Elke dag. Ruim tien miljoen gulden meer voor kernenergie Soldij wordt verdubbeld Tekort over '67 geheel gedekt UITGAVEN ONTVANGSTEN Speling in begroting is tamelijk klein uw matras iBBKÉf Ontwikkelings landen krijgen 450 miljoen Belasting innen kost 33 miljoen meer Voor 1966 nog gat Premie sociale wetten op 1 juli één pet. hoger Hier moet een ventilator komen TEKORT IE 19 11323 m Haarlems matrassenhuis 1176 Minder ongunstig 4 ovmnm soc. voo«~ 9 2tEWfw©e;N Huis der Koningin ITHO i .--" .N" - >•-•'.v<*. «f«fa «re BEGROTtNGSBEEl O 19B7 SAiOO: AANwiatHm roste* Het Centraal Planbureau ziet mo gelijkheden om volgend jaar voor het eerst sinds 1963 weer een overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans te bereiken. Het Plan bureau verwacht dat de overbeste ding, ontstaan door de loonexplosie van 1963/'64 en de toen sterk opge voerde woningbouw, nog dit jaar haar keerpunt zal krijgen, waardoor vol gend jaar wederom een evenwichtig niveau van het totaal der binnenland se bestedingen kan worden bereikt, Dat zal echter niet gaan zonder forse prijsstijging. een In de macro-economische verkenning voor 1967, naar traditie tegelijk met de Miljoenennota verschenen, voorspelt het Planbureau dat de economische groei vol gend jaar niet ai te zeer zal achterblijven bij die in de voorafgaande jaren. Onder invloed van de liquiditeitskrapte en on dersteund met door de regering te nemen beperkende maatregelen, zal er een ze kere ontspanning optreden die uitmondt in een lichte stijging van de werkloos heid tot 2 percent van de beroepsbevol king en een verminderde stijging van de reëele binnenlandse bestedingen. Bij de bedrijfsinvesteringen in vaste activa (excl. woningen) treedt zelfs nauwelijks of geen groei op. Niettemin zal de groei van de produktie nog 4 percent bedra ten, terwijl de arbeidsproduktiviteit met ,5 percent toeneemt. Dankzij een sterke stijging van het ex portvolume venvacht het Planbureau een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans van ca. 0,8 miljard. De liquiditeitspositie van het bedrijfsleven wordt niet ongunstiger. De stijging van het prijspeil voor consumptiegoederen met 4,5 percent is voor anderhalf percent toe te schrijven aan de verhoging van enkele indirecte belastingen, de huurver hoging en andere autonome factoren. De verlaging van de loon- en inkomsten belasting kan echter een prijsdrukkend effect tot gevolg hebben. Verwacht wordt dat er eind volgend Jaar 6600 rijkspolitiemannen zullen zijn. Bovendien zal de opleidingsschool voor het korps rijkspolitie bevolkt worden door het maximale aantal van 300 aspirant- rijkspolitiemannen. Dat is allemaal het gevolg van wer vingsacties, waarbij onder meer vrijstel ling van militaire dienst in het vooruit zicht wordt gesteld. Al die politiemannen gaan naar schatting 118 miljoen gulden kosten. Voor materieel, auto's en motoren zal daar, zo wordt verwacht, 20 miljoen bij komen. De gemeentepolitie zal daarentegen agenten tekort blijven komen. De ge meentepolitie, die naar raming 308 miljoen gulden zal kosten (35 miljoen meer dan dit jaar), zal opnieuw krachtige pogingen doen agenten te werven. ADVERTENTIE Er is in deze verkenning anders dan vorig jaar van afgezien een loonra ming te geven. Aangezien het loonbe- leid materieel nog institutioneel vaste vor men heeft aangenomen, mede doordat een eventuele invoering van spaarloon nog een punt van discussie vormt, is op ver zoek van de regering uitgegaan van een stijging van de contractlonen met 3,5 per cent conform de verwachte stijging van de arbeidsproduktiviteit. De totale loon kostenstijging van 1966 op 1967 is uiter aard groter, bijna twee keer zo groot. On der invloed van de versnelde aanslagre geling voor de inkomstenbelasting zal de reëele particuliere consumptie slechts matig stijgen. Het Planbureau meldt dat de ongunstige uitkomst voor de betalingsbalans in het eerste kwartaal van dit jaar, die nogal ongerustheid heeft gewekt, voornamelijk een incidenteel karakter heeft gedragen. De slechte oogstresultaten 1965, de mond en klauwzeerepidemie en de tijdelijke ex portdaling voor enkele fabrikanten, heb ben de betalingsbalans ontwikkeling in het begin van dit jaar ongunstig beinvloed Er bestaan goede aanwijzingen dat deze tegenvallers later in het jaar worden ge- comoenseerd, waardoor het uitvoervolu- me met 8 a 9 percent wordt vergroot anderzijds beloopt de toeneming van het invoervolume 9 percent. Er resulteert dan een betalingsbalanstekort op lopende re kening van 300 miljoen, hetgeen min der ongunstig is dan zich begin dit jaar liet aanzien. De gemiddelde stijging van de con tractlonen wordt voor dit jaar geraamd op 7,5 procent, terwijl de totale loonkos tenstijging van '65 op '66 op ruim 10 pro cent wordt begroot. Het consumptieprijs- peil loopt op met 5,5 procent, waarvan 2 procent kan worden toegeschreven aan autonome factoren als huurverhoging, verhoging van indirecte belastingen, e.d. Geprojekteerd tegen een stijging van de consumptie-uitgaven door gezinnen met ca. 10 procent betekent dat een volume stijging van 4,5 procent. Het Planbureau verwacht dit jaar een groei van de produktie met 5,5 procent. De spanning op de arbeidsmarkt blijft groot, de monetaire verkrapping houdt aan en de rentestand bereikt een onge kend hoog peil. De monetaire krapte zal in '67 naast de investeringen van de lagere overheid ook remmend gaan wer ken op de particuliere investeringen. ©CSTUU» V- NATJONAS.1 SCMUl.© <4 VOUKS- huisv€ 12 ÊÊÊ^mmÊÈ JUStiXm EN 5 POUTtE IN fO WAT£f?ST MAN OCt- VJSS IN UN»» V«t«3«U«0 tn ccm«n De rijksbegroting voor 1967 is de eerste begroting in de geschiedenis van ons land die een uitgaventotaal laat zien dat hoger is dan 20 miljard gulden. Het is nog slechts vijf jaar geleden, dat het uitgaventotaal de grens van 10 miljard overschreed. Het was in 1908 dat het eindcijfer van de be groting slechts één percent bedroeg van het huidige, namelijk bijna 200 miljoen. In nog geen zestig jaar zijn de rijksuit gaven verhonderdvoudigd. 1908 1962 1967 Bevolking j5,8 min 11,8 min 12,6 min Nationaal inkomen 2,3 mld 44,0 min 75,8 mld Uitgaven rijksbegroting 194 min 11.160 min 20.152 inln Idem in #/o nat. inkomen 8,4 pet 25,4 pet 26,6 pet Idem per hoofd der bev. 33 946 1599 Prijsindex nat. inkomen 100 432 567 De rijksfinanciën zijn enorm in belangrijkheid toegenomen, zo blijkt uit deze tabel. Afgezien van de geldontwaarding is de sterke stijging van de uitgaven in de laatste 60 jaar, behalve door de groei van de bevolking, vooral veroorzaakt door een verschuiving van taken (en belastingen) van ge meenten naar het rijk en van particulieren naar het rijk, bijvoorbeeld op het gebied van de particuliere charitas door de subsidiëring van het onderwijs, door de leningen voor de woningwetbouw, door de hulp aan de landbouw en de ontwikkelingsgebieden en door bijdragen aan sociale ver zekeringen e.d. Een vergelijking van 1908 met 1967 toont, dat de uitgaven voor jjustitie en politie en die voor handel en nijverheid zich in evenredigheid met de totale uitgaven ontwikkelden. De uitgaven voor algemeen bestuur, voor de landsverdediging, voor verkeer en waterstaat en die voor de nationale schuld blijven bij deze ontwikkeling belangrijk ten achter. In het bijzonder zijn de uitgaven voor het „huis der ko ningin" achtergebleven. In 1908 bedroegen die bijna 1 mil joen, in 1962 4 miljoen en in 1967, rekening gehouden met het aanhangige voorstel tot verhoging, 7 miljoen. Daaren tegen zijn de uitgaven voor buitenlandse betrekkingen (w.o. belangrijke uitgaven voor ontwikkelingshulp), landbouw, onderwijs, sociale voorzieningen en volksgezondheid aanzien lijk meer dan evenredig gestegen. Het meest opvallend is de stijging van de uitgaven voor volkshuisvesting, die thans ruim 10 percent van het totaal belopen, terwijl zij van de begroting 1908 slechts een half percent uitmaakten. ADVERTENTIE Op de nieuwe begroting staat een be drag van 450 miljoen gulden voor hulp aan ontwikkelingslanden. De regering heeft het bedrag ondanks de matiging die wordt nagestreefd, ten opzichte van 1966 met 40 miljoen gulden verhoogd. Voor hulp aan Zuidoost-Azië is een aanzienlijk hoger bedrag uitgetrokken, waarmee men Indonesië in het bijzonder tegemoet wil komen. Dit jaar zullen in 1967 leningen aan Latijns-Amerikaanse landen (die de Nederlandse investeringsbank voor ont wikkelingslanden N.V. verstrekt) tot 18 miljoen gulden worden gegarandeerd. Het voornemen bestaat om in het be lang van de ontwikkeling van technische procédé's en apparaturen in de militaire sector met een aantal nieuwe projecten te beginnen, waaraan ook door het mini sterie van economische zaken zal wor den deelgenomen. De regering is van plan om ter bevordering van de econo mische groei in de naaste toekomst over te gaan tot het subsidiëren van gericht ontwikkelingswerk. Dit ontwikkelings werk zal rechtstreeks bij de industrie moeten plaatsvinden. Ter stimulering van ontwikkelingsacti viteiten op kernenergetisch gebied wordt een bedrag van 16,4 min. aangevraagd, tegen 6 min in 1966. De overgang van de fase van het onderzoek naar die van de industriële toepassing begint steeds meer gestalte te krijgen. De ervarig leert, dat deze industriële ontwikkeling nog belangrijke bedragen vergt. De uitgaven voor handel en ambacht zijn 9 min hoger geraamd. Hiervan is 6 min bestemd voor de uitkeringen bin nen het kader van de ontwikkelings en saneringsmaatregelen voor het Midden en Kleinbedrijf, die voor het eerst in 1967 zullen plaatsvinden. De uitgaven voor het industriële beleid zullen 102 min vergen. Ter verbetering van de infrastructuur in Zuid-Limburg is het de bedoeling gedurende vijf jaar jaar lijks 12,5 min aan verplichtingen aan te Het innen van de belasting gaat in 1967 naar schatting 33 miljoen gulden meer kosten dan dit jaar. Dit is toe te schrij ven aan uitbreiding van de activiteiten van de fiscus, o.m. als gevolg van een toeneming van het aantal belastingbeta lers. Ondanks dat hoopt de belastingdienst het komende jaar met honderd man min der toe te kunnen, dankzij automatisering en centralisatie. k/wwwvvvvwvvuwwvwvwwvwwwwvwwvwwwwwvvwwvwwwwvvvwwvw MINISTER DE JONG MOET 115 MLN. OP ZIJN UITGAVEN BESNOEIEN De defensiebegroting 1967 is op gesteld met inachtneming van de afspraken die voor de periode 1964/1967 zijn neergelegd in de defensienota 1964. Het eindcijfer van de defensiebegroting bedraagt 2.993 min. Om bij te dragen tot de noodzakelijke beperking van de uitgavenstijging zullen de kasuit gaven 115 min. beneden de begro tingsbedragen blijven. Dit bedrag zal dan in 1968 boven het begro tingsplafond ter beschikking staan. De eventuele kosten die voortvloeien uit de Franse actie ten opzichte van de NAVO, zullen boven het defensie plafond ter beschikking komen. Het is echter niet zeker welke uitgaven in 1967 zullen worden gedaan. De moge lijkheid tot verwezenlijking van de verdere plannen en zeker het tempo daarvan, zal sterk afhankelijk zijn van de plafonds, die door het volgende ka binet voor de periode na 1967 zullen worden overeengekomen. De eerste bestellingen ten behoeve van de nieuwbouw van twee onderzee- bootbestrijdingsfregatten zullen binnen kort worden geplaatst. De bouw van zes fregatten van de „Van Speyk'-klas- se, uitgerust met wasp helikopters met doelzoekende torpedo's komt in 1967-1968 gereed, evenals het uitrusten van de Neptune-vliegtuigen met mo- derne onderzeebootbestrijdingsappara- tur. Van de zesde brigade zal in 1967 één pantserinfanteriebataljon paraat worden! Het grootste deel van deze brigade zal met nieuw materieel zijn geformeerd. Ook het mechanisatie- programma voor het gehele legerkorps met AMX, Yp 408 voertuigen en met de Amerikaanse gepantserde amfibie voertuigen mll3 nadert in het komen de begrotingsjaar zijn voltooiing. De vervanging van de lichte tanks van de verkenningseenheden wordt voorbe reid. De verhoging van de vuurkracht van het legerkorps vordert goed. De opbouw van de vijf in Duitsland gelegerde groepen geleide wapens NIKE en HAWK voor luchtverdedi ging zal in de loop van 1967 en 1968 worden voltooid. Het „minimal facili ties" meldings- en gevechtsleidings- systeem, als voorloper en onderdeel van het uitgebreide „NADGE" pro gramma, zal in 1967 in werking ko men. De in uitzicht gestelde nieuwe be zoldigingsregeling voor de dienstplich tigen zal op 1 januari 1967 in werking treden. Deze maatregel komt in de praktijk neer op bijna een verdubbe ling van de inkomsten voor hen, die momenteel soldij genieten. De voor ziening in de behoefte aan vrijwil lig dienend personeel van de drie krijgsmachtdelen blijft voortdurende aandacht vergen. De resultaten van de werving van technische specialisten zijn bevredigend. De mogelijkheid tot uitbreiding van het vrijstellingsbeleid wordt sterk beperkt door de toene ming van het aantal afkeuringen van dienstplichtigen van ca. 22 percent in de jaren tot 1964 tot naar schatting 28 percent voor de lichting 1967. gaan. Het steunbedrag dat over 1965 aan de gezamenlijke steenkolenmijnen zal worden uitgekeerd is, met inbegrip van de rente, op 15 min vastgesteld en zal in 1967 worden uitgekeerd. Voor 1967 worden geen bedragen meer aangevraagd voor kapitaalverstrekkin gen aan de staatsmijnen. Bij de opstel ling van de ontwerpbegroting is er van uitgegaan, dat per 1 januari 1967 de Staatsmijnen in een n.v. zullen zijn om gezet. Dit houdt in, dat deze onderneming in beginsel voor de dekking van haar ka pitaalbehoeften zelfstandig op de kapi taalmarkt zal kunnen opereren. ADVERTENTIE te dun of laat het versleten even weten ons prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze ƒ10.— tot ƒ25.— voor spiraal of ledikant. inruilactie uw oude t/WWMVWWWWWWWW>W/Vt#>'>*MMW>*VVVW****WWVWWWVWW*>lA#»A#VWWl»MMUWWl#l#in#l*lAAn»l»i»WWWWWWV%4 Voor 1967 kan de financieringsbehoefte van het rijk met inbegrip van het ver wachte tekort van het gemeentefonds worden gesteld op 1,2 miljard. Op de vóórinschrijfrekening zal ongeveer een zelfde bedrag aan reserveringen beschik baar komen. Dit zal dus toereikend zijn om in de thans geschatte financierings behoefte te voorzien. Het aanbod op de open kapitaalmarkt, die mede wordt gevoed door rond 560 miljoen aflossin gen van het rijk op binnenlandse ge vestigde schuld kan daardoor wat de overheidsvraag betreft, in de eerste plaats beschikbaar blijven voor gemeenten en provincies. Daarnaast kan de wenselijkheid zich voordoen, dat het rijk in 1967 méér ka pitaalmarktmiddelen tot zich trekt, aan gezien het tekort over 1966 nog niet ge heel is gedekt. De financieringsbehoefte van het rijk in 1966 is met inachtneming van het vermoedelijke tekort van het ge meentefonds berekend op ruim 2,1 mil jard. In de behoefte van financierings middelen wordt tot een bedrag van on geveer 1.050 miljoen voorzien door in de loop van het jaar beschikbaarkomen- de reserveringen op de voorinschrijfreke- ningen en voor -450 miljoen door twee inmiddels geplaatste staatsleningen. Hoewel minister Vondeling de omvang van het ongedekte tekort over 1966 in de miljoenennota niet aangeeft, maakt een berekening duidelijk dat dit rond 600 mil joen gulden moet bedragen. De invoering van drie belangrijke wet ten op het gebied van de sociale verze kering, oorspronkelijk gedacht op 1 ja nuari maar om budgettaire redenen uit gesteld tot 1 juli 1967, heeft voor de werknemers een stijging van de totale pre mielast met ongeveer één percent tot ge volg. Dat blijkt uit de vandaag versche nen Miljoenennota; de premielast voor de werkgevers blijft per saldo gelijk. Het gaat hier om de invoering van twee nieuwe volksverzekeringen, name lijk die tegen zware geneeskundige risi co's en de uit te breiden verplichte zie kenfondsverzekering (tot de kring van de zelfstandigen en de beiaarden), alsme de de invoering van de arbeidsonge schiktheidsverzekering voor loontrekken- den.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 12