Tekort op begroting van ruim een miljard valt mee Minister zijn Vondeling heeft lesje geleerd Automatisch meetnet voor luchtvervuiling Gesprek over spaarloon PERSCOMMENTAREN Het \rtle Volk Minister wil positie van visserij versterken Extra heffing voor huurders met hoog inkomen in goedkope woningwethuizen HET PAROOL Be fekgowf DEWAARHEID IK. Dekknecht vermist Vakbekwaamheid van de vissers wordt bevorderd In de toekomst wellicht ook gedwongen leningen i NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT DINSDAG 2 0 SEPTEMBER 1966 13 Schadepost Ongelukken Woningen Minister Veldkamp: Lonen Apt af Alle dagbladen hebben vandaag commentaar geleverd op de Troon rede en de Miljoenennota Hieronder volgen passages uit enkele landelijke avondbladen. PLANNEN VAN MINISTER BOGAERS Toekomstplan Spaarquota ALGEMEEN HANDELSBLAD Financieel Dagblad Commentaren uit ciale dagbladen: Het Vaderland enkele provin- Haagsche Courant Utrechts Nieuwsblad (Van onze financiële medewerker) Verleden jaar heeft het toen pas aan het bewind gekomen kabinet niet jeugdig enthousiasme getracht een goede beurt te maken door als de jon geman, die veel te royale fooien geeft, de uitgaven tot vèr boven de krachten te doen stijgen. Het kabinet is intus sen een jaar ouder geworden en, zo als bij eerste oogopslag uit de begro ting voor 1967 blijkt, ook een tikkeltje wijzer. Weliswaar wordt nog geen pluim op de hoed verdiend met een begrotingstekort van meer dan een miljard, maar de financiering daarvan getuigt toch van heel wat meer wer kelijkheidszin dan de voorstelling die in het voorgaande jaar werd gegeven. Natuurlijk moet Sijmen het gelag be talen van de verdere verhoging van de toch al zo omvangrijke staatsuitgaven tot boven het formidabele bedrag van 20 miljard, dat bij de minister zelf herinne ringen opriep aan het jaar 1908, toen er een jammerklacht rees omdat de staat bijna 200 miljoen op de verlanglijst had geplaatst. Dat bedrag weis honderdmaal kleiner dan de som, die nu bij de optelling van de verlangens van alle departemen ten op de begroting verscheen. Ongetwij feld heeft de minister van Financiën er het mes moeten inzetten toen de ministers in de loop van mei hun wensen hadden kenbaar gemaakt, want de wensen gingen de stijgingsnorm, welke de minister in fe bruari had gesteld, met minstens 100% te boven. Een pleister op de wonde voor de ver hoging van diverse belastingen is de om standigheid dat de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting volgens de wette lijk vaststaande datum van 1 januari 1967 wordt geëffectueerd. Dat zal vooral voor de hogere inkomens een heel stuk sche len. Het tekort van 1,2 miljard valt eigen lijk erg mee, vooral als er rekening mee wordt gehouden dat de algemene loon stijging ook een schadepost voor de schatkist betekent. Weliswaar stijgen de inkomsten uit loon- en inkomstenbelasting door de progressieve werking onevenredig met de loonsverhoging, maar zelf heeft de staat een uitgavenstijging 690 min al leen voor algemene salaris- en pensioen maatregelen. Daarnaast moest dekking worden gezocht voor de vergroting van de uitgaven voor onderwijs, volkshuisves ting, rentebetaling op nationale schuld en sociale voorzieningen. Bij de verhoging van de uitgaven heeft het kabinet niet de in april 1965 voorgenomen lijn doorge trokken. De ervaring van het afgelopen jaar heeft geleerd dat de situatie van de (van onze parlementaire redactie) Het landelijke meetnet, dat zal worden opgericht ter constatering en voorkoming van luchtverontreiniging, zal in grote ma te worden geautomatiseerd. Dat deelt minister Veldkamp mee in de toelichting op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Alvorens tot de definitieve opbouw van het meetnet over te gaan wil de minister eerst de resultaten van een aantal proef nemingen afwachten. Deze proeven zullen één tot twee jaar vergen. Met de regio nale en lokale autoriteiten is in beginsel overeenstemming bereikt over de vormen van samenwerking op technisch gebied. Minister Veldkamp kondigt een wijzi ging van de hinderwet aan, die is bedoeld om op korte termijn een doeltreffender bestrijding van de luchtverontreiniging mogelijk te maken. Later zal een wet op de luchtverontreiniging volgen, waarin de adviezen van de staatscommissie-Visser, die op dit terrein werkzaam is, kunnen worden verwerkt. Verder is in voorberei ding een wet tot regeling van de zieken- huisbouw, een wijziging van de wet op de geneesmiddelenvoorziening, een wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de volksgezondheid, een wet tot be heer van het oppervlaktewater, een wet voor geestelijk gestoorden (ter vervan ging van de krankzinnigenwet) en een regeling van de organisatie van het am bulancevervoer. kapitaalmarkt de as is waar om het gehe le uitgavenbeleid dient te draaien. Het is daarom goed dat ditmaal het begrotings tekort binnen zodanige grenzen wordt ge houden, dat geen beroep op de open kapi taalmarkt vereist is. De omstandigheden zullen bepalen of er toch nog wat wordt geleend, maar in directe financieringsnood behoeft de schatkist niet te verkeren, zo als in het afgelopen jaar geschiedde toen door een ongezonde financiering door middel van het aangaan van kas geldle ningen moest worden getracht de bodem van de schatkist bedekt te houden. Bij het opstellen van de begroting is ditmaal rekening gehouden met de indertijd door minister Zijlstra gestelde norm van de stijging ten opzichte van die van het nationale inkomen. Verleden jaar is dat niet gebeurd en daardoor zijn ongelukken nauwelijks te voorkomen geweest. De regering heeft er ditmaal duidelijk naar gestreefd de open kapitaalmarkt geheel vrij te laten voor de gemeenten, die met dé financiering in de knoop zijn geraakt en teveel met kort geld moeten financieren. Het programma van de wo ningbouw zal wat worden afgeknepen om de uitgaven van de gemeenten voor bij komende werken meer in overeenstem ming met de beschikbare middelen te brengen. Er komen maar 117.500 woningen tegen 125.000 waarin de vorige begroting heeft voorzien. De begroting is er op gericht dat de kapitaalmarkt zoveel moge lijk open blijft voor de gemeenten. Daar bij moet ook rekening worden gehouden met de afnemende kapitaalbehoeften van de Gasunie en het gereed komen van ande re kapitaalintensieve werken. De schat kist zal zich kunnen behelpen met de mid delen, die op de zogenaamde voorinschrijf- rekening beschikbaar komen. Dat zijn voor een belangrijk deel middelen, die (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering wil de invoering van het spaarloon maken tot een van de centrale punten van overleg met het bedrijfsleven over de voor 1967 te volgen loonpolitiek. Dat blijkt uit de toelichting op de begro ting van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Minister Veldkamp zegt daarin dat een gedeeltelijke aanwending van de loon stijging voor besparingen van groot be lang zou zijn zowel om de bestedingen te beteugelen als om meer kapitaalmid delen te verkrijgen. Hij vertrouwt er op dat de S.E.R. in zijn advies over het te volgen loonpolitieke systeem aandacht zal schenken aan de mogelijkheid het niet consumptieve deel van de loonstijgingen te beleggen in spaarloon dan wel in extra-bijdragen aan de pensioenfondsen. Over beide mogelijkheden wil hij daar na met het bedrijfsleven praten. De minister kondigt in de toelichting op zijn begroting de instelling van een be zitsvormingsfonds aan, dat de beschik king krijgt over de honderd miljoen gul den, die de regering vorig jaar voor dit doel heeft afgezonderd van de netto-op brengst vein de Breedbandtransactie (ver koop aandelen Breedband aan Hoog ovens). Het wetsontwerp, dat de instel ling van het fonds zal regelen, voorziet in de financiering van een aantal tege moetkomingen aan kleine spaarders, al dus de bewindsman. Minister Veldkamp meldt in zijn toe lichting op de begroting voorts dat in de periode oktober 1961 tot oktober 1965 de gemiddeld verdiende bruto-weeklonen in de nijverheid voor meerderjarige manne lijke arbeiders jaarlijks met bijna tien percent en voor meerderjarige vrouwe lijke arbeidskrachten met 12,4 percent zijn gestegen. In oezelfde periode zijn de lonen ook reëel aanzienlijk gestegen: het gemiddel de bruto-weekloon ging voor alle nijver heidsarbeiders met 46,8 percent omhoog. In hetzelfde tijdvak steeg het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud met 15,7 percent. Dit betekent dat er globaal genomen in vier jaar tijd een reële loon stijging van 25 percent is opgetreden. Een dergelijke aanzienlijke stijging is eer der nog niet voorgekomen, aldus minister Veldkamp. De minister kondigt aan dat hij in het komende begrotingsjaar een aparte ar beidsvoorwaardenwet hoopt in te dienen, waarin het definitieve systeem 'van loon vorming gestalte moet krijgen. In voorbereiding is verder een wet tot regeling van het minimum-inkomen, een wet op de bedrijfsorganisatie, een wet tot regeling van het stakingsrecht, en een wijziging van de wet op de ondernemings raden, bedoeld om het raadplegen van de ondernemingsraad bij ingrijpende maatregelen ten aanzien van de structuur van de onderneming verplicht te stellen. De regering streeft voorts naar een ge coördineerd beleid voor de aantrekking, toelating, tewerkstelling en opvang van buitenlandse arbeidskrachten, zodat ge bleken tekortkomingen kunnen worden opgeheven en moeilijkheden in de toe komst voorkomen, zegt de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. J. G. de Meijer, in zijn toelich ting. als uitgaven voor pensioenen e.d. aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds op de begroting staan. In feite vindt er in het geheel geen betaling plaats en is er alleen sprake van een boekingspost, die de pre miebetaling omzet in een vaste schuld van het rijk. Teneinde de kapitaalvoor ziening te verruimen wil de regering streven naar een vergroting van de spaar- quota. De loonbeweging zal in hoofdzaak be palen of de verwachtingen van de regering ten aanzien van het uitgavenpeil in ver vulling gaan. Rechtstreeks heeft zij geen invloed op de loonbeweging en er moet worden afgewacht wat de organisaties onder elkaar uitknobelen. Een leidraad is echter wel gegeven door uit te gaan van de premisse dat de loonstijging niet groter zal zijn dan 3,4 percent. Van haar kant heeft de regering getracht alles te doen om te verhinderen dat er door overheids maatregelen aanleiding zou zijn om op krachtige loonsverhoging aan te dringen. De opvoering van de opcenten voor de motorrijtuigenbelasting zal een groot deel van ons overgemotoriseerde volk raken, maar die post blijft buiten de begroting, omdat de opbrengst bedoeld is als een extra douceurtje voor het Rijkswegen fonds. dat steeds meer geld nodig heeft om het wegennet op peil te brengen. Voor het transportbedrijf dat door de hogere motorrijtuigenbelasting en andere verho gingen in de knoop raakt kan tariefsver- boging uitkomst brengen. Wat dat betreft kan een voorbeeld wor den gevonden in de voorgenomen tariefs verhogingen van PTT. Het postbedrijf maakt grote verliezen en de inkomsten van de andere sectoren zijn nodig om te voorzien in de investeringsbehoeften, die al zijn opgelopen tot 425 min. De achter stand van de telefoonaansluitingen is tot 180.000 aanvragen opgelopen, een hoger cijfer dan ooit is voorgekomen. Dat is voornamelijk te wijten aan de achterstand bij de bouw van nieuwe centrales. De versnelling van de belastingheffing, waarover liier en daar nogal wat misbaar is gemaakt, zal dit jaar een vermeerde ring van de inkomsten van de staat met 557 min opleveren. De versnelde heffing zal in de toekomst voortgaan, zodat er geen kuil gegraven wordt voor toekomsti ge kabinetten. De eenmalige inhaal werkt dit jaar voordelig. Dé .mtMeTsnvanW-Rijfc Wragen ra 19 miljard qM. DIKS 19 MILJARD GULDEN men zou ca194 nodig Hebben om lol 19 miljard Ie lellen men zou ca.600jaar elke sekonde één gulden uil kunnen geven hei duurt ca.519.890 eeuwen eer er 19 mil jard dagen zijn verlopen I men kan er ieder mens op aarde ca |5,5gulden van geven 19 miljard hoofdharen NAAST elkaar geven een lengte van 380km 19miljard graan- 1 korrels wegen ca De zeventienjarige M. J. de Leyser uit Terneuzen, dekknecht aan boord van de cutterzuiger „Utrecht" van de firma Van Oord uit Utrecht, die verbredings werkzaamheden in het kanaal Terneuzen- Gent uitvoert, wordt sinds maandagmid dag vermist. Men vreest dat de jongen te water is geraakt. Het kabinet heeft moeite gehad om de nodige gelden voor haar wat afgeremde plannen te vinden. Dat geld is gevonden door een serie financiële maatregelen, die de kleine inkomens ontzien en de kosten van levensonderhoud niet veel zullen doen stijgen. Maar daarmee sluit de zaak niet. Er moet voor 1968 een andere dek king zijn. Daarom heeft de regering be sloten nu al een wetsontwerp in te die nen, waarin een verhoging van de omzet belasting in 1968 wordt vastgelegd. Deze regering heeft kort, te kort, tijd. Dat ver klaart de haast waarmee zij aan het werk is getrokken en de grote hoeveel heid plannen en ontwerpen, die nu op ta fel komen. Wat het dekkingsplan betreft is de kor te levensduur van het kabinet een beetje een moeilijkheid. Anderzijds is die korte levensduur ook wel enigszins gunstig, want een zo ingewikkeld samenspel van maatregelen als nu is uitgevonden moet liefst maar voor een keer gelden. Dat is dan ook de bedoeling. Het blijft een ken merk van dit kabinet, dat het in elk ge val iets wil doen, al is het dan maar no ta's samenstellen. Dat is dan voorshands een bezigheid die de uitgaven niet recht streeks omhoog duwt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Biesheu vel van Landbouw en Visserij wil in zijn visserijbeleid trachten de positie, van de Nederlandse visserij te ver sterken, mede met het oog op de ont wikkelingen in de E.E.G. Hy ver wacht dit te kunnen bereiken door middel van een aantal op elkaar af gestemde maatregelen, die ten doel hebben de rationele produktie en af zet van kwaliteitsvis te bevorderen. Voor dit produkt lykt een lonende afzet, met name op de Westeuropese markt, verzekerd. Deze maatregelen zullen naar verwachting passen in een toekomstig E.E.G.-visserijbeleid. Om de beoogde structuurverbetering in de visserij effect te geven, wil de mi nister de vakbekwaamheid van de vis sers stimuleren. Daartoe heeft hij 245.000,- uitgetrokken als rijksbijdrage in een studiefonds voor de bemanningen. Het is de bedoeling met behulp van dit fonds opvarenden, die daartoe geschikt zijn, te stimuleren na hun verplichte leer tijd nog enige tijd de school te bezoeken voor het behalen van aanvullende diplo ma's. Over de sport- en beroepsvisserij wordt opgemerkt dat gestreefd wordt naar een optimale visstand in de verschillende vis wateren. De subsidies ter verbetering en uitbreiding van het viswater zullen wor den verbeterd. Voor het IJsselmeer zal een neleid op lange termijn worden opge steld. De verdeling van het viswater, met name van de visrechten, zal bij wij ziging van de Visserijwet worden geré geld. De plannen van minister Bogaers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zijn volgens zijn begroting voor 1967: Uitstel van de huurverhoging van 1 januari tot 1 juli 1967. „Woonbelasting" voor gezinnen in goedkope woningwetwoningen, die daar op grond van hun inkomen niet behoren te wonen. Gedwongen leningen van woning- wetbewoners aan de staat. Een nieuwe regeling voor de be vordering eigen-woningbezit als keuzemogelijkheid naast de gel dende. Overdracht van woningwetwo ningen aan de bewoners. De „woonbelasting" moet ervoor zor gen dat het rijk niet onnodig veel geld uitgeeft aan woningwetwoningen. Aan ge zinnen, die op grond van hun inkomens in te goedkope, maar voor het rijk dure huizen wonen, wil minister Bogaers dan ook heffingen opleggen. Daarmee snijdt dan het mes aan twee kanten: niet al leen is de schatkist erbij gebaat, maar ook de doorstroming wordt bevorderd, voor wie meer kan betalen, worden de woningwetwoningen namelijk duurder en dus minder aantrekkelijk. De inkomensgrens, waarboven de hef fingen zullen moeten worden betaald, moet nog worden vastgesteld. De minis ter denkt aan inkomens, die „enigszins liggen boven de grens van de sociale ver zekeringen". Die grens ligt thans op 11.500 per jaar. Dit jaar komt hij nog met een wetsvoorstel. Bovendien wil de minister gedwongen leningen hebben van gezinnen met hoge inkomens, die in een nieuwe of bestaande woningwetwoning trekken. De grootte van de leningen als bijdrage in de fi nanciering van de woningwetbouw ligt tussen de 500 en 1000 gulden. Voor bewoners van nieuwe B-woningen, die comfortabeler zijn en duurder dan de A-woning, heeft de minister nog hogere gedwongen leningen in liet hoofd. Hij wil van hen een financiering van tien percent van de stichtingskosten, ongeveer 2500 gulden. De leningen geven rente en wor den terugbetaald als de bewoners verhui zen. De minister wil al deze maatregelen op korte termijn invoeren. In de toekomst wil hij financiële bijdragen van alle be woners van woningwetwoningen, ook van degenen, die lagere inkomens hebben. Hij wil slechts een uitzondering maken voor bewoners van bejaarden- en keuzewonin- gen. Bij een onderzoek in 1964 is geble ken dat veel yjoningwetwoningen zijn be zet door bewoners, die een inkomen heb ben dat boven de grens voor de sociale voorzieningen ligt. In 1964 was dat één op de drie of vier. Voor de financiering van de woning bouw moet volgens de ninister worden gezocht naar middelen om de spaarquo ta omhoog te brengen en naar additionele middelen. Anders zal niet alleen de wo ningwetbouw, maar ook het hele woning bouwprogramma in gevaar komen. De spaarquota kan, wat de woning bouw betreft, volgens minister Bogaers gunstig worden beïnvloed door bevorde ring van het eigenwoningbezit. Hij wil naast de tegenwoordige bedrage-ineens een regeling invoeren van een rijksbijdra ge in termijnen. Door de eerste termijnen over bijvoorbeeld een periode van tien jaar hoger te stellen en daarna te laten aflopen kan de bewoner-eigenaar in zijn huis „ingroeien". Bovendien wil de minister de over dracht bevorderen van woningwetwonin gen aan de bewoners. Er is belangstelling van de woningbouwcorporaties voor deze mogelijkheid. Een landelijke corporatie- in-oprichting wil woningwetwoningen bouwen met de bedoeling deze na verloop van tijd over te dragen aan de bewoners, wanneer deze een bepaald bedrag heb ben gespaard. De tweede fase van een vrijer beleid wil de minister in de loop van 1967 laten ingaan in die gemeenten, waar dit jaar augustus de eerste fase inging. Minister Bogaers wil in 1967 een bouw programma van 117.500 tot 125.000 wonin gen. Dat kost twee miljard. Van die 117.500 woningen zullen er 57.500 als wo ningwetwoning worden gebouwd. Als blijkt dat 125.000 woningen mogelijk wor den zullen 60.000 woningwetwoningen ge bouwd worden. Een verschuiving van het woningwet programma naar de particuliere bouw heeft volgens de minister geen zin. Hij meent dat de particuliere bouw al moeite heeft met het onderbrengen van 60.000 a 65.000 particuliere woningen wegens de kapitaalschaarste. Vergroting van het aantal particuliere woningen zonder krachtige steun van de overheid is uitge sloten. Daar is geen geld voor. VIUJ, ONVEKVEEHD In de miljardennota, althans zo op pa pier, valt wel wat te waarderen. Voor wie, gezien de eindeloze touwtrekkerij er over, mocht hebben verwacht, dat er een barokke lappendeken van halfslachtige compromissen tevoorschijn zou komen, moet het stuk een meevaller zijn. De regering zet gelukkig haar op de uitbreiding van een aantal publieke voorzieningen gerichte beleid voort. Maar zij doet dat nu met de voet op de rem, in een poging de economie naar het evenwicht terug te voreen. Een zwak punt is dat de handhaving van de begroting 1967 in zeer sterke ma te afhankelijk is van wat er aan het loon- front te gebeuren staat. giticuwe <ll*stcr5amsc§« gfrurant Het meest in het oog lopende kenmerk van de plannen van het kabinet-Cals voor het komende jaar is: voor ons de lusten, voor onze opvolgers de lasten. Het is dui delijk dat het ministersteam, dat dan de heer Cals c.s. gaat aflossen, van meet af aan in de positie verkeert, de pikzwarte was van zijn voorgangers te moeten doen. Een dwangpositie dus, waaruit het toe komstige kabinet zich alleen zal kunnen redden ten koste van bijzonder onpopulai re maatregelen, nel De troonrede 1967 ademt een sfeer van benauwenis en gezien de huidige situatie niet ten onrechte. De nadruk wordt dan ook gelegd op de noodzaak van het spa ren. Dat is weinig aanlokkelijk onder een regering die de inflatie zelf in de hand heeft gewerkt. Het is een troosteloos ge zicht het kabinet-Cals te zien uitstaren over de nog rokende puinhopen van de eens met zoveel zelfvertrouwen aangekon digde ombuiging van het beleid en in haal achtergebleven gemeenschapsvoor zieningen. VOtKSDAGtUED VOO» NEDEHUNO Het kabinet-Cals zet in grote lijnen de politiek voort van het afgelopen jaar. Door de regering zijn op geen enkele positieve manier de lessen getrokken uit de verkiezingen, waar deze regeringspar tijen de kous op de kop kregen. Integen deel, de regering wil de politiek die ge richt is op belangen van enkele grote mo nopolies en waaraan alle andere belan gen ondergeschikt gemaakt worden op verscherpte wijze doorzetten in de komen de tijd. De overheidsuitgaven zijn nog steeds excessief te noemen. De dekking uit nieuwe middelen is broddelwerk, omdat het kabinet de omzetbelasting niet mocht verhogen van de regeringsfracties. Hier uit volgt dat in de sector van de parti culiere consumptie, waarin overbesteding heerst ten gevolge van de opeenvolgende loonexcessen, niets gaat gebeuren. De werkgevers kunnen in hun verantwoorde lijkheid voor hun bedrijven in geen enkel opzicht op dit kabinet rekenen. Integen deel, zij hebben er alles van te vrezen. Politiek en economisch zitten er aan deze schijnbaar plausibel lijkende rijks begroting nogal wat haken en ogen. Wij willen de betekenis van de conflictstof niet overdrijven, maar hopen dat de re gering er niet het probleem van uitbrei ding der recessieve verschijnselen bij' krijgt. Aan de uitgavenkant is de rege ring er betrekkelijk in geslaagd, op elf percent na, de stijging der uitgaven in de hand te houden, maar het beleid aan de inkomstenkant is gecompliceerd, ter wijl de ramingen van de baten aan de hoge kant lijken. Een jaar ouder en een tikkeltje wijzer, minister Vondeling heeft zijn lesje ge leerd. Daardoor geeft de begroting 1967 blijk van een beter financieel beheer dan haar voorgangster. De kapitaalmarkt is de as waarom het uitgavenbeleid dient te draaien, daarom is het goed dat ditmaal het begrotingstekort binnen zodanige grenzen is gehouden dat een beroep op de open kapitaalmarkt is vereist. Deze Troonrede, wisselvallig als de in houd ervan is, markeert een belangrijk punt. Het punt namelijk waarop zicht baar wordt, dat het kabinet-Cals niet al leen meer denkt aan het snel uitvoeren van een reeks al dan niet dogmatische programmapunten, zoals tot nu toe. Het punt waarop hier en daar doorklinkt de gedachte dat de huidige coalitie zij het waarschijnlijk met voor een deel andere personfen ook na de verkiezingen zou kunnen voortbestaan. DE SCHULD DIE W'J HEBBEM 9'° Ontwikkeling nanon.schuld 1954-1966 "tapis roraal binnenland en buitenland alleen buihenl schuld

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13