Miljoenennota vol versoberingen Nederland zal volgend jaar zeer zuinig moeten leven Begroting voor het eerst boven de twintig miljard HET WEER IJmuider Harmonie marcheert in Bagneux Geen TV van Ajax-Besiktas Prins Claus voor het eerst bij uitspreken van de Troonrede Indonesië wil weer in de VN Dr. Veldkamp wijzigt ziekenfondswet morris UST Felle critiek van RAI op duurdere Zeeloodsen in IJmuiden steunen proefneming met helikopter benzine Dodelijk ongeval in Haarlem-Noord Filibuster had succes in Senaat Wachten op de stoet J. Smallenbroek krijgt ƒ200 boete DE LIMBURGSE KOLENHANDEL 51e JAARGANG NUMMER 271 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Zie voor een verdere detaillering van de Miljoenennota pagina 2, 3, 11, 12 en 13 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Ferdinand8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Topsy10 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Buitenlands nieuws 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 7 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Vrij warm Het woord is aan Tegen provo's PUM F E IJ E SUEDE - NAPPAJASJES LANGE NIEUWSTE 47,1«MIJDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Nederland moet het volgend jaar zuinig leven om het evenwicht in de economie te herstellen. De regering kondigt in Troonrede en Miljoenennota een versobering van het overheidsbeleid aan. Van de burgers worden nieuwe lasten gevraagd; de lonen mogen minder snel stijgen. De voornaam ste financieel-economische maatregelen die het kabinet-Cals wil nemen zijn: VERZWARINGEN: Versnelde inning van de inkomstenbelasting. Verhoging van de benzine- en gasolieaccijns. Verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Hogere tarieven voor overheidsdiensten. Verhoging van melk- en broodprijzen. Huurverhoging op I juli 1967. Heffingen op huren van bepaalde woningwet woningen. Verhoging van de sociale premies op 1 juli 1967. Verhoging van de omzetbelasting op 1 januari 1968. Belasting op speculatiewinsten. VERLICHTINGEN: Verlaging van de loon- en inkomstenbelasting op 1 januari 1967. Extra-belastingverlaging voor oudere vrijgezellen. Verder belooft de regering: Bouwprogramma van minstens 117.500 en maxi maal 125.000 huizen. Krachtig prijsbeleid. Subsidies voor verbetering van het wegvervoer en het openbaar vervoer. Bevordering van de bezitsvorming. dieke heffing te betalen. De opbrengst van deze heffing zal in 1967 ongeveer 70 miljoen gulden bedragen. Voorts wil de schatkist 45 miljoen gul den innen door kopers van woningwet woningen te verplichten tot extra-aflos singen. Verder wordt overwogen bewo ners van duurdere woningwetwoningen te verplichten tot nader te bepalen bijdra gen. Deze maatregelen zullen ongeveer 15 miljoen gulden opleveren. Een belangrijke verhoging van de in komsten wordt tenslotte verkregen door de verdubbeling van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Daardoor zal een extra bedrag van 107 miljoen gulden in het rijkswegenfonds vloeien waardoor ernstige vertraging van het rijkswegen bouwprogramma zal worden voorkomen. De opcenten nu nog 65 centen voor iedere gulden wegenbelasting werden in de loop van vorig jaar ingevoerd ter financiering van het pas ingestelde rijks wegenfonds. De verdubbeling van deze opcenten zal tot gevolg hebben dat de be lasting voor de kleinere auto's met onge veer dertig tot vijftig gulden per jaar zal worden verhoogd. Voor de zwaardere auto's zal de verhoging vermoedelijk ma ximaal 75 gulden bedragen. Een forse beperking zal ook worden aangebracht in de militaire uitgaven. Mi nister De Jong zal het volgend jaar 115 miljoen gulden minder mogen uitgeven. Besloten is evenwel dat dit bedrag in 1968 boven het defensieplafond ter beschikking zal staan. De begroting voor het volgend jaar geeft een uitgaventotaal te zien van ruim twintig miljard of wel ruim twee duizend miljoen meer dan het totaal van de be groting 1966. Het tekort van 1176 miljoen is iets groter dan het geraamde tekort voor 1966. Deze begroting is hoger dan ooit te voren, maar zo zegt minister Von deling in een toelichting zij wordt toch gekenmerkt door soberheid. De econo mische situatie dwingt de regering er toe het wat kalmer aan te doen, omdat er heel weinig ruimte is voor nieuwe plannen. Het belangrijkste onderdeel van het dekkingsplan wordt gevormd door de ver snelde heffing van de inkomstenbelasting waardoor de fiscus in 1967 een eenmalig Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Koude nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag zonnig en vrij warm weer. Overwegend zwakke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. extra bedrag zal ontvangen van 300 mil joen gulden. De tweede belangrijke in komstenbron (130 miljoen) is de verho ging van de benzineaccijns met 4 cent per liter. Deze laatste verhoging zal volgens de regering alleen voor 1967 gelden. Verder wordt de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting nog met een jaar verlengd waardoor de fiscus nog weer eens 43 miljoen incasseert. De ver hoging van de accijns op gasolie met 2,20 per 100 liter brengt nog eens 60 miljoen extra in het laatje. De veelbesproken spe culatiewinstbelasting, die binnenkort zal worden voorgesteld, zal de schatkist ver moedelijk 5 miljoen gulden opleveren. Zoals reeds werd aangenomen wil mi nister Vondeling het gat dat in de rijks begroting 1968 zal ontstaan door de ver snelde heffing van de inkomstenbelasting dichten door een verhoging van de omzet belasting. De verhoging zal, zo blijkt uit de miljoenennota, twintig opcenten bedra gen en zal niet gelden voor die artikelen waarvoor begin dit jaar de omzetbelasting werd verhoogd (zoals auto's, televisietoe stellen, radio's enz). De ingangsdatum, 1 januari 1968, is gekozen om de prijsstij- gende tendensen in het jaar 1967 zoveel mogelijk te beperken. Naast de verhoging van de belastingen heeft minister Vondeling nog een heel rijtje andere maatregelen aangekondigd om de touwtjes zoveel mogelijk aan el kaar te knopen. De belangrijkste van deze maatregelen hebben betrekking op de woningwetbouw. Nog dit najaar zal de regering een wetsontwerp indienen waar door bewoners van woningwetwoningen met een inkomen boven een nader te be palen grens verplicht worden een perio- Het Nederlandse loodswezen is voorne mens om proefnemingen te gaan verrich ten met het beloodsen per helikopter De vereniging „De Nederlandse Loods", die dit onderwerp reeds geruime tijd in onderzoek had, heeft besloten zijn volle medewerking aan deze proefnemingen te verlenen, zoals kwam vast te staan op een vergadering van zeeloodsen te IJmui den, welke maandag werd gehouden. De zeeloodsen op deze standplaats zullen er het hunne toe bijdragen, om van deze proefnemingen, waarbij ook loodsen van de Nieuwe Waterweg betrokken zullen zijn, tot een succes te maken. Indien de proeven, waaraan de betref' fende loodsen op vrijwillige basis hun medewerking verlenen, een positief resul taat opleveren, dan zal het in de toe komst in vele gevallen mogelijk zijn, om ook onder slechte weersomstandigheden waarbij de normaal uitgeoefende loods dienst gestaakt is, schepen via de heli kopterbeloodsing van een loods te voor zien. De RAI (Nederlandse Vereniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie" kan zo heeft zij ons als commentaar gegeven uit wat in de Miljoenennota is gepu bliceerd slechts concluderen, dat het ver schil tussen wat de automobilist aan be lastingen moet opbrengen en wat voor hem aan wegen etc. door de overheid wordt uitgegeven, nog groter is gewor den als gewoonlijk met een hoog nadelig saldo voor de automobilist. Dat de regering, ondanks de van veel zijden uitgeoefende felle kritiek op de in 1964 en 1965 aangekondigde belastingver hogingen voor het wegverkeer, de benzi- ne-accijns en de opcenten op de motor rijtuigenbelasting opnieuw heeft ver hoogd, duidt erop, dat men in overheids kringen de sociale en economische bete kenis van de auto nog immer onderschat. Dit, terwijl met ruim anderhalf mil joen auto's bijna de helft der Neder landse gezinnen gemotoriseerd is. Volgend jaar, zo zegt de RAI verder, zullen de automobilisten meer dan tien percent van de staatsinkomsten gaan op brengen, te weten een bedrag van meer dan twee miljard gulden aan motorrijtui genbelasting en nog een half miljard aan het exorbitant hoge weeldetarief der om zetbelasting. Omstreeks half acht maandagavond is een 23-jarige leerling-verpleegster van het Diaconessenhuis in Haarlem op de Spaam- damseweg in Haarlem dodelijk veronge lukt. De uit Wormerveer afkomstige ver pleegster A. L. C. van Waveren reed met haar bromfiets op de Spaarndamseweg tussen de Jan Gijzenkade en het dorp Spaarndam. Toen ze een voor haar rij dende bromfietser inhaalde heeft ze deze geraakt. Beiden kwamen ten val. De verpleegster viel op de weg en werd over reden door een uit de richting Spaarndam komende personenauto. Op weg naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo is ze over leden. De Haarlemse politie verzoekt getuigen van het ongeval zich met haar in verbin ding te stellen. Jean de Boisson: Arme mensen krijgen niet gemakkelijk gelijk. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft de behandeling van het omstreden wetsontwerp over gelijke burgerrechten voor negers tot het einde van dit jaar uitgesteld. Met 52 tegen 41 stemmen besloot de Senaat weliswaar de filibustercampagne van de tegenstanders te verbieden, maar men kwam (tien) stemmen te kort voor de benodigde meer derheid van twee derden. Filibuster-acties ellelange redevoe ringen worden soms in de Amerikaanse Senaat toegepast om voortgang bij de behandeling van wetsontwerpen te ver tragen. Senator Mike Mansfield, de leider van de democratische meerderheid, zei dat het nu geen zin had de behandeling van het wetsontwerp voort te zetten. Volgend jaar zal opnieuw worden getracht het er door te krijgen. De negerleider dominee Martin Luther King heeft verklaard dat het in de ijs kast zetten van het wetsontwerp donke re dagen in het vooruitzicht stelt. „Dege nen die er verantwoordelijk voor zijn, hebben belangrijke steun gegeven aan die krachten in de negergemeenschap die ge weld bepleiten", zei King die leider is van een campagne voor geweldloosheid. De IJmuider Harmonie heeft tijdens het afgelopen weekeinde met groot succes deelgenomen aan de fraaie optocht in het Franse Bagneux, waar deze week op uitbundige wijze het herfstcarnaval wordt gevierd. Hier marcheert de IJmuider Harmonie langs een van de boulevards van de Parijse voorstad, in gezelschap van de charmante majorettes van Bag neux. Duizenden enthousiaste Fran sen zagen het feestelijke schouwspel aan zich voorbijtrekken. (van onze sportredactie) Er komt geen TV-uitzending van de wedstrijd tussen Ajax en het Turkse Be- siktas, die volgende week woensdag in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt gespeeld als eerste ontmoeting voor de Europa Cup. Met de kaartver koop loopt het, aldus Ajax, uitstekend en men verwacht ook wel een vol stadion. De reden voor het niet uitzenden van het duel op de TV is, dat Anderlecht op de zelfde avond de returnwedstrijd tegen het Finse Valkeakoska in Brussel speelt. TV-uitzending van Ajax-Besiktas zou An derlecht kunnen schaden. Het contact tussen Ajax en Besiktas is zeer gering om niet te zeggen nihil. De Turken corresponderen namelijk niet. Bij Ajax weet men dan ook nog niet, wan neer de ploeg in Amsterdam arriveert en hoeveel supporters er mee komen. Ook niet bekend is in welk hotel Besiktas logeert. Vanmorgen vroeg al hadden hon derden belangstellenden zich een plaatsje veroverd langs de route die de koningin naar de Ridderzaal zou volgen. Mensen die allerlei verver singen aan te bieden hadden deden goede zaken. Deze speldjeskoopman moest echter ervaren dat de speld jesrage verleden tijd geworden is. DEN HAAG De residentie vertoon de vandaag weer het bekende beeld van Prinsjesdag met mensenmenigten voor paleis Lange Voorhout en langs de met hekken, militairen en politie afgezette rou te van het paleis naar het Binnenhof. Het waren geenszins alleen Hagenaars, want uit vele delen van het land waren er men sen op deze mooie zonnige najaarsdag naar Den Haag gekomen om Prinsjesdag mee te beleven. Draaiorgel- en accordeon- muziek vrolijkte hun „wachttijden" op. Op het statige Voorhout, waar honderd man van het eresquadron van de lucht macht stonden opgesteld, zorgde de lucht machtkapel voor muzikale attracties. Tegen één uur kwamen koningin Julia na, prins Bemhard, prinses Beatrix, prins Claus en de prinsessen Margriet en Christina naar buiten. De koningin en prinses Beatrix en hun echtgenoten namen plaats in de gouden koets, de beide andere prinsessen in de calèche. Onder gejuich zette de stoet zich in beweging, op weg naar de Rid derzaal. Op hetzelfde ogenblik dreunde het eerste van de minuutschoten, gelost door een afdeling rijdende artillerie op het Ma lieveld. Iedere minuut daverde een salvo door het geloei van de kermis op dit ter rein heen, een lange reeks schoten, die pas eindigde nadat de koningin, na het uitspreken van de Troonrede in de Rid derzaal, in het paleis was teruggekeerd. In de Ridderzaal verhieven zich de hon derden gasten toen het koninklijk gezel schap binnenschreed. De koningin en prins Bernhard begaven zich naar de verho ging, waarop in tegenstelling tot andere jaren slechts twee troonzetels stonden. De prinsessen en prins Claus namen op een der eerste rijen plaats. Deze nieuwe plaat sing zal de komende jaren gehandhaafd worden. Daarna klonk in de Ridderzaal, op het Binnenhof en in de Nederlandse huiska mers via radio en televisie de stem van de vorstin, die na het lezen van de Troon rede, de nieuwe zitting der Staten-gene- raal voor geopend verklaarde. Tegen half twee opnieuw 't Prinsjesdag beeld. De koninklijke stoet reed terug naar het paleis Voorhout. Daar verscheen het koninklijk gezin nog even op het balcon. Het officiële deel van Prinsjesdag 1966 was voorbij. NEW YORK (Reuter) Indonesië heeft maandag formeel verzocht weer lid van de Verenigde Naties te kunnen wor den. Het verzoek is gedaan in een „zeer dringend" telegram van de Indonesische ambassadeur in Washington, L. N. Palar, aan secretaris-generaal Oe Thant. „Met ingang van vandaag neemt Indo nesië zijn plaats in de wereldorganisatie weer in", aldus het telegram. De Indone sische delegatie staat onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik. Oudminister van Binnenlandse Zaken J. Smallenbroek is vanmorgen door het Haagse kantongerecht veroordeeld tot een boete van 200 subs. 40 dagen hechtenis. De heer Smallenbroek werd schuldig be vonden aan een aanrijding van een stil staande auto in de nacht van 15 juli. De heer Smallenbroek, die niet was verschenen, werd vertegenwoordigd door de deken van de orde van Haagse advo caten, mr. A. Mout, die ter verontschul diging aanvoerde dat de minister overver moeid was en zijn chauffeur met vakan tie was. Alle Nederlanders die een inkomen heb ben van 12.750 per jaar of minder wor den verplicht verzekerd in het zieken-, fonds. Daartoe heeft minister Veldkamp bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend ter wijziging van de ziekenfonds wet. Onder deze nieuwe regeling zullen onder meer de werkgevers voor hun per soneel de gehele premie moeten betalen, terwijl verder de bestaande vrijwillige en verplichte ziekenfondsverzekering alsme de de vrijwillige bejaardenverzekering gaan verdwijnen. Meer over dit wetsont werp op pagina twee. Voor het station Hollandse Spoor deelde een jongeman vanmorgen pamfletten uit, vervaardigd door het provo-comité „De Parel van de Jordaan", die beledigend ge acht werden voor koningin Juliana. De jongen zag kans aan arrestatie te ont komen. De politie hield reizigers uit binnen komende treinen nauwlettend in het oog. Enkele jongelui, die rookbommen op zak hadden werden gearresteerd. Ook in de binnenstad lette de politie extra scherp op. Voor een provowoning in de Nieuwe Schoolstraat, waar rechercheurs vannacht een inval deden en die vandaag door de jongelui als verzamelpunt zou worden ge bruikt, stonden agenten op post, die jeug dige bezoekers van buiten de stad weg stuurden. Hetzelfde gebeurde bij een provowoning in de Westerbaanstraat, waar de politie enkele weken geleden bij een inval 30 jongelui arresteerde. ADVERTENTIE Voor de BETERE ANTRACIET Brouwersvaart 106 - Telefoon 10748 HAARLEM ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15Iff Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166 V

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1