'n ster*matras STERK Onderzoek van biosfeer in het IJmondgebied in Eerste zeshonderd woningen in Velsen aangesloten op aardgas Nieuwe hoogoven IJmuiden Verenigingsnieuws uit de IJmond de ruijter jeugdschoenen, Neem nu een kwartaalabonnement! Auto in brand in Santpoort Havenberichten Wethouder J. G. Kolkman draaide toevoer naar buizen net open Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 oktober gratis DINSDAG 20 SEPTEMBER 1966 5 de vriend van kindervoeten! De gemeenschappelijke regeling Meetpunten Ervaring Stroomverdeler uit auto ontvreemd Velsen-IJ muiden Nieuw begin Beverwijk .V, In IJmuiden verkrijgbaar bij woninginrichting MARKTPLEIN 30 (voor beter schoenwerk) Kennemerlaan 95 IJMUIDEN Lange Nieuwstraat 797 SANTPOORT Hoofdstraat 152 In het laatst van vorig- jaar heeft de ge meenteraad van Velsen besloten tot het beschikbaar stellen van een krediet ten bedrage van vijftig cent per inwoner voor het onderzoeken van de biosfeer in het IJmondgebied. Van provinciale zijde wordt gestreefd naar coördinatie van de metin gen, welke in de verschillende delen van het Noordzeekanaalgebied worden ver richt. Met dit doel voor ogen zijn besprekin gen gehouden onder voorzitterschap van een lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Deze besprekingen hebben geleid tot het instellen van twee werkgroe pen: één voor het bestuderen van de be stuurlijke aspecten van de coördinatie en één voor het nagaan van de technische problemen. De bestuurlijke werkgroep staat onder leiding van een lid van Gedeputeerde Sta ten. De leden zijn aangewezen door de col leges van burgemeester en wethouders van de tot het Noordzeekanaalgebied be horende gemeenten, te weten Amsterdam, Assendelft, Jisp, Koog aan de Zaan, Krom menie, Oostzaan, Westzaan, Wormer, Wor mervee, Zaandam, Zaandijk, Bennebroek, Beverwijk. Bloemendaal; Castricum, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer, Heemskerk, Heemstede, Uitgeest, Velsen en Zand- voort. Voor de gemeenten, welke behoren tot Noord- en Zuid-Kennemerland hebben in deze groep zitting genomen de heren A. van der Veldt, wethouder van Haarlem en C. Ockeloen, wethouder van deze ge meente. De technische werkgroep staat onder leiding van de heer dr. D. L. Kedde, rijks inspecteur van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu in de provincie Noord-Holland. Het onderzoek in deze groepen heeft ge leid tot het ontwerp van een gemeenschap pelijke regeling. De doelstelling van de regeling is te bevorderen, dat het in de atmosfeer bren gen van schadelijke stoffen in het Noord zeekanaalgebied niet zodanig plaats heeft dat daarvan gevaar, schade aan de ge zondheid, eigendommen of bedrijven dan wel hinder van ernstige aard wordt onder vonden. Voor het bereiken van deze doelstelling wordt een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam gevormd, genaamd „Interregio naal meetnet inzake luchtverontreiniging rond het Noordzeekanaal", waarvoor als bestuur optreedt de „Centrale coördinatie commissie Luchtverontreiniging Noord zeekanaalgebied". Tot de taak van deze commissie behoren: 1. Het bevorderen, dat in en in de di recte omgeving van het gebied rond het Noordzeekanaal het meetnet op uniforme wijze wordt ingericht en geëxploiteerd; 2. Het bevorderen van onderzoekingen, c.q. waarnemingen van meteorologische aard in het gebied rond het Noordzee kanaal; 3. al het overige te bevorderen, wat van nut kan zijn met het oog op het bepaalde onder 4; 4. het geven van advies aan de deelne mers, de rijksoverheid of anderen en het geven van voorlichting aan de burgerij aangaande al hetgeen met. de werkzaam heden van de centrale coördinatiecommis sie in verband staat, indien en voor zo ver haar zulks gewenst voorkomt. De commissie zal bestaan uit ten hoog ste 9 leden. Tot de leden zullen in ieder geval behoren: a. één lid, vertegenwoordigende het col lege van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland; b. twee leden, vertegenwoordigende het college van Burgemeester en Wethouders van Amsterdam; c. één lid, vertegenwoordigende de Zaan streek; d. twee leden, van wie één is aangewe zen door de gemeenten Beverwijk, Heems kerk en Velsen en, één door de gemeente Haarlem, tezamen vertegenwoordigende Noord- en Zuid-Kennemerland. Met de hiervoor aangegeven doelstel ling, taakomschrijving en samenstelling heeft het college zich kunnen verenigen. Het college wijst er echter met nadruk op, dat niet is gestreefd naar een uiter ste perfectie, maar dat is getracht te ko men tot een samenwerkingsregeling welkt de mogelijkheid opent om op korte ter mijn te beginnen met de tenuitvoerleg ging van een meetprogramma. Voor het verkrijgen van de nodige ge gevens zal een meetnet worden aangelegd bestaande uit 35 meetpunten. De verde ling van deze punten is als volgt geko zen: 17 punten in Noord- en Zuid-Kenne merland, 8 punten in de Zaanstreek, 8 punten in Amsterdam en omgeving, 2 re ferentiepunten. De referentiepunten zijn zodanig geko zen, dat hier niet door de industrie be zoedelde lucht kan worden gemeten, ten einde een bepaalde nulwaarde te kunnen vaststellen. Bij het onderzoek van de op de meet punten verkregen monsters zal de para- rosanilinemethode worden toegepast. De ze methode wordt in Amsterdam reeds enige jaren met succes in praktijk ge bracht en biedt bepaalde voordelen boven de methode, welke thans nog in de Zaan streek wordt gebruikt. Toegezegd is reeds, dat in de Zaanstreek eveneeni op genoemde methode zal worden omge schakeld. Dat reeds thans met deze me thode wordt begonnen, heeft bovendien het voordeel, dat, zodra het Rijk, in het kader van de wet op de luchtverontrei niging een landelijke coördinatie zou gaan verwezenlijken, direct kan worden aan gesloten, aangezien reeds vast staat, dat van rijkswege ook de para-rosanilineme- thode zal worden gebezigd. De meetresultaten zullen centraal wor den verwerkt door de geneeskundige dienst vdn de gemeente Amsterdam en de keuringsdiensten voor waren te Haarlem ern'of Alkmaar. De aan de regeling verbonden kosten zullen in het eerste jaar een bedrag ver gen van ongeveer 0,05 per inwoner. Deze kosten kunnen voor de IJmondge- meenten worden bestreden uit het hier voor genoemde reeds beschikbare kre diet voor het onderzoek van de biosfeer. Samengevat kan worden gesteld, dat de regeling na het opdoen van ervaring wellicht nog voor verbetering vatbaar is maar dat nu in het voorliggende ontwerp gunstige mogelijkheden aanwezig zijn voor een goede ontwikkeling in de toe komst. B. en W. achten dit van eminent belang, zulks mede in verband met het feit, dat aangenomen kan worden, dat de wet op de luchtverontreiniging nog wel geruime tijd op zich zal laten wachten. Het is de bedoeling aan de gegevens welke uit de metingen worden verkregen en de conclusies welke daaruit kunnen worden getrokken volkomen openbaar heid te geven. Het college acht het gewenst dat Vel sen toetreedt tot deze gemeenschappe lijke regeling en geeft de gemeenteraad van Velsen in overweging het onderwerp- besluit te bekrachtigen. Voor een juist begrip diene, dat dit op geen enkele wijze een stellingname in houdt inzake de gewenstheid of de nood zaak van de vestiging van nieuwe indus trieën in het Noordzeekanaalgebied, al dus burgemeester en wethouders van de gemeente Velsen. ADVERTENTIE zet de zon spelenderwijs naar uw hand met LUXAFLEX aluminium jaloezieën fffiraotrirri r- ir-r -r—ir urn T Vakkundige plaatsing. Pasklaar voor uw raam. ADVERTENTIE De Velsense wethouder, de heer J. G. Kolkman, zorgde er maandag avond op het terrein van de ge meentelijke gasfabriek voor dat het eerste aardgas naar de aangesloten woningen kon stromen. Daarbij toonde hij zich een bekwaam „sleutelaar". De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 oktober a.s. een abonnement op IJmuider Courant -B- per kwartaal ƒ11.70 Handtekening: V kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. Aan het Van den Berbh van Eyzinga- plantsoen in Santpoort-Zuid is maandag avond een personenauto in brand geraakt door kortsluiting in de motor. De schade beperkte zich tot verbranden bedragingen en een geblakerde motorkap. Maandag aangekomen te IJmuiden: Freia, van Vargon; Vechtborg, Hernösand; Leonidas, Oporto; Hugo Oldendorff, Mantyluoto; Strabo, Bordeaux; Conger, Manchester; Pergo, Shoreham, IJmuiden; Zaanstroom, Rotterdam. Brinda, Workington. IJ muiden; Mithras. Aalborg: Yorksand. Kemi, Zaandam; St. Helena. Gothenburg. Velsen; Kan- daw, Rotterdam; Tilla Doris. Rotterdam; Feh- marn, Drammen; Axel, Sundsvall, Zaandam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Izhorales, naar Kragerö; Fivelborg, IJstad, IJmuiden; Oranje. Norwich; Oranje Nassau, Southampton; Luther, IJstad, IJmuiden; Tasman, Norwich; Raket. Dublin; John V Barry; Butendiek, Barry; Heinrich Knuppel, Rotterdam; Mare Liberum, Dagenham; Kong Alf, Middlesborough. IJmui den; Twe«lo, Norwich; Antartica, IJstad, IJmui den; Hertha, Poole, IJmuiden; Netherlands Coast, Rotterdam; Tilly, Delfzijl. Zaandam; Hunter, Rotterdam, Zaandam; Alberta, Delfzijl, Zaandam; Gazelle, Rochester, Zaandam; Darm stadt, Bremen; Lapwing, Nantes, IJmuiden; Rossen, Londen, Velsen. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Eagle, van Rotterdam; Pollux. Mantyluoto; Gabonkust, Antwerpen; Randfontein, Antwerpen: Sarpedon, Paramaribo; Noordborg, Hamina; L. Armori caine, Boulogne; Hontestroom, Sheerness. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Tasmanië, naar Kingslynn; Bramber, Leith. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) bodemschat een groot goed zal blijken te zijn en zal worden voor iedere Neder lander en voor iedere Velsenaar", zei de heer Kolkman. Met nadruk gaf de wet houder de verzekering dat alles wat men selijkerwijs mogelijk moet worden ge acht is gedaan en gedaan zal worden om de overgang zo harmonisch mogelijk te doen verlopen, de verbruiker zo min mo gelijk ongerief te bezorgen en eventuele gevaarlijke situaties te voorkomen. Hij zei er van overtuigd te zijn dat de burgers be grip zullen hebben voor de kolossale om vang van het karwei en bereid zijn een niet te voorziene kleine plooi ongerief Een 26-jarige student uit Nijmegen heef bij de Velsense politie aangifte gedaan van de verdwijning van de stroomverde ler uit zijn auto die hij het afgelopen weekeinde in Santpoort had geparkeerd. De waarde van het gestolen onderdeel is ongeveer 55. De werkzaamheden aan hoogoven 6 op het terrein van Hoogovens IJmuiden vor deren goed. Naar verwachting zal de oven eind 1967 met de produktie kunnen begin nen. Op het ogenblik steekt het stalen bouw werk al ruim vijftien meter boven de grond. Als de oven is afgebouwd zal zij (in hoogoven-jargon is een hoogoven vrou welijk) met een hoogte van negentig me ter voor elke zeeman bij IJmuiden een baken vormen. De draagring bovenop (zie foto) wordt geschraagd door acht ondersteuningsko lommen, die elk 11.000 kilo wegen. Duide lijk zijn in de wand de openingen voor de later aan te brengen koelplaten te zien. Eind oktober begint het metselen van de vuurvaste „binnenvoering" van de oven. De aanvoer van de grondstoffen ijzererts en kooks naar de voorraadbunkers zal per band geschieden. De produktiecapaci- teit zal ca. 1 miljoen ton ruwijzer per jaar bedragen. Off. Luxaflex - dealer WONINGINRICHTING Mirkipl«n 29 Umui«l,n 02550-7541 Marktplein 29 - IJmuiden - Telef. 7541 (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto). glad te strijken. Tenslotte sprak de wet houder de wens uit dat in een goed samen spel van gemeentebestuur, gasbedrijf en burgerij een resultaat zal mogen ont staan waarover iedereen zich kan verheu gen. Nadat „het sleutelen" de heer Kolk man uitstekend was afgegaan begaf het gezelschap zich naar een van de af- blaaspunten op de Trompstraat hoek Kortenaerstraat waar de wethouder het laatste restje hoogovengas deed ontvlam men. Naar ons van de zijde van het gas bedrijf werd meegedeeld heeft zich gis teravond in de sectie I geen enkele moei lijkheid bij de omschakeling op aardgas voorgedaan. Wethouder Kolkman steekt het res tant Hoogovengas aan dat uit een van de afblaaspijpen ontsnapt om plaats te maken voor het aardgas. De directeur van het Gemeentelijk Gasbedrijf, de heer P. J. de Klerk kijkt belangstellend toe. DINSDAG 20 SEPTEMBER In 1898 kreeg IJmuiden een tweede gas fabriek, ditmaal een watergasfabriek waarvan de concessie op naam stond van Vrouwe Teuntje Johanna Cenin-Keij- zer, die met de gemeente een contract had voor de levering van ongecarbureerd watergas aan de afdelingen IJmuiden en de Heide. In 1909 besloot de gemeente raad tot de aanleg en exploitatie van een gemeentelijk gasbedrijf. Twee jaar later werd de eerste gemeentelijke gashouder gevuld met lichtgas dat werd betrokken uit Haarlem. Er werd toen door de ge meente 600.000 m3 per jaar van verkocht tegen 7 cent per m3. Hoogovens In 1928 begon de gemeente cokesoven- gas af te nemen van Hoogovens. De jaaromzet vloog omhoog tot 16,5 miljoen m3 per jaar. De prijs voor particulieren bedroeg 14% cent. Hoogovens was, aldus de heer Kolkman, een goede en betrouw bare leverancier. Als tevreden afnemer zeggen we dit bedrijf hiervoor dank. Na dat in 1959 in de provincie Groningen aan zienlijke gasbronnen werden aangeboord, de grootste van Europa, werd het spoe dig duidelijk dat de gehele energievoor ziening voor een grote ommekeer stond. Wethouder Kolkman zei dat het aardgas verwonderlijk snel ook de gemeente Vel sen heeft bereikt, al ging dit ten koste van grote inspanningen en kwam er veel technisch en organisatorisch vernuft aan te pas eer het zover was. Alle hierbij betrokken diensten en bedrijven komt voor deze veelomvattende arbeid veel dank en waardering toe. Wij staan aan een nieuw begin. Wij zullen met aardgas moeten leven. Ik doel dan niet in de eerste plaats op het veilig gebruik, dat per slot niet moeilijker is dan bij het tot dusver gebruikte gas, maar speciaal op de inpassing van aard gas in ons dagelijks leven. Als algemene warmtebron zal het ons leven zonder twij fel gemakkelijker en ook goedkoper kun nen maken. Ik hoop dat de Nederlandse Zeewijkschool, 20 u.: Jaarvergadering oudercommissie. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19-21.30 uur. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30-17.30 u. en 19-21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 uur; filiaal gemeentebiblio theek en r.k. bibliotheek in Santpoort- Noord, gebouw „Spaamberg", Wüstelaan 79: 14.30-17.30 uur. R.k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96. IJmuiden: 10-12 en 14.30-17.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertstraat 13: 14-17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. DINSDAG 20 SEPTEMBER „De Opgang", 20 uur: Bijeenkomst film club „IJmond dubbel acht". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 20.15-21.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21.30 uur. WOENSDAG 21 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 uur; 10-11.30 uur (dames zwemmen), 12-13.45 uur; 14-15.30 uur; 16-17.15 uur en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur en 19-21 uur. R.k. leeszaal. Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur en 15-18 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 14-17 uur. ADVERTENTIE Op de binnenplaats van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Trompstraat in IJmuiden verzamelde zich maandagavond om half tien een aantal mensen om getuige te zijn van een voor de Velsense „huishouding" bijzonder belangrijke handeling. Wethouder J. G. Kolkman liet daar namelijk door het omdraaien van een in de Velsense kleuren geschilderde grote sleutel het eerste aardgas stromen in het buizennet van de gemeente. Daarmee was de eerste sectie van het Velsense aardgasnet, omvattende ongeveer 600 woningen, in gebruik gesteld. Totaal zullen er successievelijk 22 secties van aardgas worden voorzien. Tegelijk met het inlaten van het eerste aardgas werd op een negental afblaaspunten in de omgeving van het gasbedrijf het zich nog in de buizen bevindende restant hoogovengas verbruikt. Belangstellenden bij de aanvang van het aardgastijdperk in Velsen waren burge meester mr. J. C. Bührmann, de wethouders J. van Leeuwen en C. Ockeloen, de directeur van de gas- en waterbedrijven, de heer P. J. de Klerk en voorts een aantal andere medewerkers die bij de voorbereiding van de aardgasvoorziening betrokken zijn. Wethouder Kolkman herinnerde er in zijn toespraak aan dat de gaslevering in Velsen in 1879 was begonnen toen IJmui den drie jaar bestond. De oliegasfabriek die voor dit doel was opgericht en in par ticuliere handen was, leverde de gemeen te gas voor 1,9 cent per uur en per vlam petroleumgas voor de straatverlichting. De eigenaar van de gasfabriek, Theodo- rus Cenin, moest ook zorgen voor het ontsteken en doven van de lichten in de lantaarns.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5