„Prijzen gaan we doorberekenen" Fel protest van wegvervoerders tegen de belastingverhogingen Bouwvakbonden vrezen stijgende werkloosheid HET WEER Senator van VVD slaat Boeren-collega blauw oog Politie arresteert 81 man in roerige residentie Paul Reynaud overleden morris ff weekend-systeem |f Uüop Baggermolen gekapseisd Ongeluk voorkomen door snelle reactie WW Senator Fulbright uit critiek op VS-beleid in Azië Velserpont in aanvaring met een Nederlandse kustvaarder Tumult in Eerste Kamer WINDSOR bankstellen...? 51e JAARGANG NUMMER 272 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Poolse grens3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Ferdinand16 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Aanhoudend droog BEGROTINGEN Buitenlandse Zaken pagina 2 Defensie en Justitie pagina 9 Waterstaat pagina 13 Begrip KNMB Het woord is aan LAMSVA CHTJASJES Van gronden tot glanzen* voor zessen klaar! I YjaGDUE! SAUNA en MASSAGE BOUWES PALACE INRICHTING IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De NOB-wegtransport waarbij het merendeel van de Nederlandse Wegvervoerondernemers is aange sloten heeft fel geprotesteerd tegen de in de Miljoenennota voor 1967 aan gekondigde belastingplannen met be trekking tot wegverkeer en wegver voer. Veruit het grootste deel, te we ten bijna 260 miljoen gulden, van de voor volgend jaar voorgestelde be lastingverzwaringen zal moeten wor den opgebracht door de gemotori seerde weggebruikers. De NOB acht dit des te onbillijker, omdat de ge motoriseerde weggebruikers ook zon der enigerlei belastingverhoging, aan verkeersbelastingen reeds aanzienlijk meer betalen dan er aan verkeers- voorzieningen wordt uitgegeven. De NOB-wegtransport becijfert dat er uit verkeersbelastingen dit Jaar onge veer 1626 miljoen guldens in de schatkist De heer De Vries uit Heemstede, vis sende aan de noordkant van het Noord zeekanaal, was er gistermiddag om on geveer vijf uur vermoedelijk de enige ge tuige van toen plotseling bij de Hemburg de grote baggermolen „Ajax", baggeren de aan de zuidkant van het Kanaal, kap seisde. De bemanning kon zich op het laatste moment redden aan boord van de aan stuurboord liggende lege baggerbak. In een minimum van tijd waren de rijkshavenmeester en de rijkspolitie te water aanwezig. Het uitgaande zeever- keer van Amsterdam werd door de ge meentehavendienst gewaarschuwd voor het obstakel. De scheepvaart ondervond praktisch geen vertraging. Vermoedelijk zal het gevaarte in de loop van vandaag weer overeind getrok ken worden. Momenteel zorgt een sleep boot van de firma Goedkoop ervoor dat de baggermolen Ajax tegen het talud blijft zitten opdat ze niet afglijdt in het Noordzeekanaal, waardoor de scheep vaart alsnog gestremd zou kunnen wor den. Topsy IS Verwachting van het K.N.M.3 geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Droog weer met enkele wolken velden en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtin gen. Morgen dezelfde of iets lagere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. zullen vloeien. De uitgaven voor verkeers- voorzieningen becijfert ze op een miljard gulden. Deze wanverhouding, zo zegt de NOB, zal zich ook volgend jaar voor doen. Nog zonder verhoging van de ver keersbelastingen zal dan de totale op brengst uit die belastingen (door het nor male accrès) met 190 miljoen gulden stij gen tot 1816 miljoen gulden. Uit deze meer opbrengst kunnen de hogere rijksuitga ven voor verkeersvoorzieningen reeds met groot gemak worden gefinancierd. Verder zegt de NOB dan nog dat de belastingverhogingen, waar enigszins mo gelijk, toch in de vrachtprijzen zullen worden doorberekend. Dat zal leiden tot verhoging der kosten, ook van de eerste levensbehoeften, aangezien driekwart van alle in Nederland vervoerde goederen per auto gaan. Worden de belastingverhogin gen niet doorberekend (omdat de concur rentieverhouding dat niet toelaat of omdat het officiële tariefplafond dat niet toe staat) dan zullen ze de toch reeds zwak ke rentabiliteit van het merendeel der wegvervoerbedrijven nog verder onder graven. Ook de bouwbonden hebben fel gerea geerd op de Miljoenennota. De in de Centrale Commissie Bouwnijverheid (CCB) samenwerkende bouwbedrijfs bonden van het NW, het NKV en het CNV zeggen met verontrusting te hebben kennisgenomen van het bouwprogramma waaruit blijkt dat de produktie het vol gend jaar nauwelijks groter zal zijn dan dit jaar. Volgens de bonden kan hieruit worden geconcludeerd, dat dit bouwpro gramma een stijgende werkloosheid on der de bouwvakkers zal veroorzaken. Op grond hiervan vreest de CCB dat de door het Centraal Planbureau voor 1967 (Van onze correspondent) HILVERSUM, Door een snelle en juiste reactie van twee automobilisten is gisteren rond het middaguur een ver schrikkelijk ongeluk voorkomen. Voor de gesloten automatische beveilig de overweg aan de Oosterengweg te Hil versum stond een bestelwagen met achter het stuur de 42-jarige chauffeur C. V. Een 67-jarige automobiliste, mevrouw G. S.-S. wilde zich achter deze bestelwa gen opstellen, doch haar voet gleed van de rem op het gaspedaal met het gevolg dat zij met vol gas op haar voorligger botste. Beide auto's schoten onder de halve boom door, terwijl de trein naderde. De heer V. en mevrouw S. kwamen tegelijk op dezelfde gelukkige gedachte om vol gas een goed heenkomen te zoeken. Even later passeerde met grote snelheid de trein. Ir. H. Adams (Boerenpartij) Ir. J. Baas (VVD) verwachte werkloosheidsstijging zich in sterke mate in de bouwnijverheid zal vol trekken. De bouwbedrijfsbonden hebben er begrip voor dat de overheid door een zekere temporisering van haar uitgaven een bijdrage wenst te leveren tot het her stel van het economisch evenwicht, maar betreuren het dat deze bijdrage tot uit drukking komt in een verdere aantasting van de werkgelegenheid in de bouwnij verheid die in grote delen van het land nu reeds ernstige zorgen baart. De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond zegt het te betreuren, dat, zo als hij uit de troonrede destilleert, de re gering mikt op een loonsverhoging, die uit gaat boven het voor 1967 geraamde per centage van de arbeidsproduktiviteit, te weten ca. 3Vz percent. Deze gedachten- gang is volgens de KNMB in strijd met het in „macro-economische verkenningen 1967" door de regering gekozen uitgangs punt met betrekking tot de loonontwikke ling in 1967. Het streven van de rege ring om de bezitsvorming te versterken door middel van een systeem dat direct of indirect is gekoppeld aan de loonont wikkeling (spaarloon) acht de KNMB onjuist en funest voor de werkelijke bete kenis van het vormen van bezit. De KNMB is tenslotte verontwaardigd over de plannen het tempo van de inning van de inkomstenbelasting te versnellen. Hier door vervalt het ogenschijnlijke voordeel van de belastingverlaging per 1 januari 1967 geheel of ten dele. Haagse Jan Greshoff: De ouderdom begint op het moment dat men vrede sluit met de wereld. WASHINGTON (Reuter en AP) „Ik krijg de indruk dat de Amerikaanse po litiek in Azië steeds meer gaat lijken op een koloniaal bestuur". Dit zei gisteren de voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, J. W. Fulbright. Fulbright leidde een lange vergadering achter ge sloten deuren waarbij onderminister van Buitenlandse Zaken, Bundy, werd onder vraagd over de aanwezigheid van een Amerikaanse strijdmacht in Thailand. De vergadering is geheim, omdat de regering van Thailand niet wil dat de Amerikaanse troepensterkte in dat land bekendgemaakt wordt en omdat „een meerderheid van de commissie van me ning is dat midden in een oorlog beter geen getuigenverklaringen over een bond genoot kunnen worden afgelegd." De Amerikaanse senator zei dat de re- geringspolitiek ervan uit schijnt te gaan dat de Chinezen „ongeneeslijk agressief zijn". Vele vooraanstaande geleerden zijn het met deze opvatting echter niet eens. Met ingang van volgende week zullen in de Verenigde Staten de militaire keu ringseisen lager worden gesteld, om toe lating mogelijk te maken van twintigdui zend Amerikaanse jongens, die anders niet voor het vervullen van de dienst plicht in aanmerking zouden zijn geko men. Een provo wordt door twee agenten opgebracht. Ten gevolge van de dichte mist heeft hedenmorgen omstreeks kwart voor acht op het Noordzeekanaal, ter hoogte van de PEN-centrale, een aanvaring plaats gehad tussen de rijkspont 7 en de binnenlopende Nederlandse kustvaarder „Waver- stroom" (489 b.r.t.). Op het moment van de aanvaring was de pont ge heel gevuld met werknemers, die op weg waren naar de aan het Noordzeekanaal gevestigde indu strieën. Uiteraard ontstond onder hen de nodige consternatie en zij, die zich aan de linkerkant van het zoek ingesteld. vaartuig hadden opgesteld de zijde waarmee het vaartuig met de „Waverstroom" in aanvaring kwam stoven verschrikt door de rond vliegende glassplinters naar alle kanten uiteen. Wonder boven won der raakte echter niemand gewond. De pont werd aan de linkerzijde licht beschadigd en behoefde daar door niet uit de dienst te worden genomen. Ook de „Waverstroom" heeft zijn reis naar Amsterdam kunnen voortzetten. Naar de oor zaak van de aanvaring wordt door de rijkspolitie te water een onder- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, De liberale senator ir. J. Baas heeft gisteren in de koffiekamer van de Eerste Kamer de pas beëdigde senator van de Boerenpartij, ir. II. Adams, een blauw oog geslagen. Dat gebeurde kort na de vergadering, waarin 37 nieuwe en her kozen leden van de Eerste Kamer waren beëdigd. Daar waren voor het eerst twee leden van de Boerenpartij bij: de heren Adams en Snoek. Na de plechtigheid had de heer Baas het woord gevraagd voor een „persoon lijk feit". Hij zei dat de heer Adams hem in 1944 had toegebeten: „Ik zal ervoor zorgen dat jij zo spoedig mogelijk wordt gedeporteerd". De heer Adams reageerde tijdens de vergadering niet op de beschuldigingen. In de koffiekamer kwam hij evenwel naar de heer Baas toe en schreeuwde: „Jij proleet!", waarop de heer Baas hem een klap op het linkeroog gaf. Beide senatoren hebben de politie in de zaak gemengd. Hoofdinspecteur Hassel- man van de Haagse politie maakte voor de heer Baas, die een aanklacht wegens belediging overweegt, een proces-verbaal op, van de heer Adams nam hij een aan klacht wegens mishandeling in ontvangst. De heer Baas had in zijn verklaring toe gelicht, waarom hij onmogelijk collegiaal met senator Adams kon omgaan. De he ren Baas en Adams waren in de oorlog beiden leraar aan de rijkslandbouwwin- terschool te Emmen geweest. Voor de klas had ir. Adams systematisch zijn natio- naal-socialistische ideeën naar voren ge bracht, zo zei de heer Baas. „Hij trachtte het verzet te breken door als leraar jonge mensen, die vaak ternauwernood aan de arbeidsinzet naar Duitsland waren ont komen, met zijn ideeën te beïnvloeden en politiek te vergiftigen". Er ontstond rumoer in de Kamer toen de heer Baas zijn toespraak had beëin digd. De heer Adams, die van tijd tot tijd met een zakdoek over zijn hoofd had ge veegd, zat ijverig aantekeningen te maken. Hij bleef schrijven en zweeg, de hele vergadering door. Toen voorzitter Mazure de hamer pakte om de vergadering te sluiten boog ir. Adams zich naar een ambtenaar en fluisterde iets. Via de grif fier kreeg de voorzitter een papiertje met de aantekening dat de heer Adams wel licht het woord zou willen. Prof. Mazure liet de hamer vallen. De vergadering was voorbij. Hij lichtte later toe waarom hij de ver gadering had gesloten: „Na de verklaring van de heer Baas verwachtte ik dat de heer Adams het woord zou vragen. Ik heb daarom zeer langzaam gezegd, dat wij overgingen tot de orde van de dag, daarbij de heer Adams in het oog houdend. Toen hij van deze gelegenheid geen gebruik maakte nam ik aan, dat hij van het woord afzag". Over het briefje dat hij op het aller laatste ogenblik kreeg toegeschoven zei de heer Mazure: „Ik achtte mij niet ge roepen de vergadering te verlengen om te informeren of de heer Adams inder daad het woord wilde, omdat ik het mo ment in een reeds verlopende vergadering daarvoor niet geschikt achtte". Prof. Mazure heeft de heer Adams toe gezegd dat hij zich in de volgende verga dering mag verdedigen. Of hij dat ook doet? „Dat weet ik nog niet", zei hij nors, „ik wil eerst zien hoe het met dat oog afloopt". De Haagse politie, versterkt met tien Amsterdamse „provo-bestrijders" en 155 politiemannen uit de provincie, heeft gis termiddag éénentaehtig arrestaties ver richt. Zij heeft echter niet kunnen belet ten dat in Den Haag zeker zes rookbom men zijn gegooid, waarvan drie tijdens de tocht van de gouden koets. Onder de arrestanten was het Amsterdamse provo raadslid Bernhard de Vries, dat een in specteur zou hebben geslagen. De ongeregeldhéden namen vooral vorm aan na de plechtigheden, toen hon- PARIJS, (AFP) De Franse oud premier Paul Reynaud is vanochtend in Parijs op 87-jarige leeftijd overleden. Reynaud was lid van het oorlogskabinet van Daladier. Maart 1940 volgde hij deze op als pre mier, maar drie maanden later, na de Franse nederlaag tegen de Duitsers, trad hij af. Hij werd opgevolgd door Pétain, die hem liet arresteren. Reynaud heeft enkele jaren in een Duits concentratie kamp gezeten. Na de oorlog-was Reynaud enkele ma len minister. Van 1919 tot 1962 heeft hij vrijwel onafgebroken zitting gehad in de Nationale Vergadering lange tijd als lei der van de onafhankelijk-republikeinen. Reynaud was een tegenstander van de overeenkomst van München in 1938. Hij was een voorstander van Europese inte gratie. Reynaud overleed in het Amerikaanse zidkenhuis te Neuilly, waar hij was ge opereerd aan zijn blindedarm. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam ADVERTENTIE derden provo's samendromden op het als parkeerterrein gebruikte plein. De politie joeg de jongeren niet van het plein, maar joeg ze heen en weer, waarbij het publiek verontwaardigd reageerde op het harde optreden. Pas toen een Haagse commis saris het bevel overnam paste men een afdoend middel toe: iedereen moest van het plein en niemand mocht er meer op. Het aantal gewonden is beperkt geble ven. Een rechercheur werd door een jeep tegen een muur klem gereden en een vierjarig meisje kreeg een brandwond toen een politieman een rookbom in het publiek teruggooide. De incidenten waren gistermiddag be gonnen toen een 24-jarig Amsterdams provomeisje „Asbakken" en „Claus her- aus" riep toen de stoet passeerde. Ver schillende rookbommengooiers werden daarna aangehouden, onder wie een ne gentienjarige „full-timeprovo" uit Heem stede. (Zie verder pagina 2) ADVERTENTIE Gemakkelijk zittend in een solide, degelijke afwerking. Bankstellen, die uw' kamer gezellig maken. In cretonne, khelim, go belin, Schotse ruiten of skaiv.a. ƒ710.— Ruime keus vindt u bij meubelen Sedert 1S4» )001 HAARLEM 's Maandags gesloten. ADVERTENTIE ADVISEUR VOOR HERENKLEDING W 7 HERENKLEDING BARTELJORISSTRAAT 5 ADVERTENTIE waar jong en oud zijn perfecte conditie behoudt. SAUNA - MASSAGE - „KEEP-FIT" - GYMNASTIEK Alle inlichtingen: telefoon 02507-3871.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1