Op zoek naar nieuwe ideeën Amerika bouwt wagens die om reactie van publiek vragen Kostbare ontwerpen niet voor seriebouw Kaar journaal FERRY OFFERMAN: couture voor de avond Prof. dr. M. Euwe verwacht tegen 1971 ruim 1.000 computers Fa. B. ENGELENBERG Gemeente-opzichter in Bakel ten onrechte ontslagen Veel gevallen van vergiftiging in Hoogeveen Kantoorpersoneel hoeft niet bang te zijn voor werkloosheid Drink ais tjonge"moet zijn/ DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 11 MÊm In Amerika zijn verschillende auto's gebouwd, die waarschijnlijk nooit in groten getale op de weg zullen komen. Het is zelfs zeer de vraag of er ooit meer dan een enkel exemplaar de fa briek zal verlaten. Het zijn de „droomwagens" van de Amerikaanse auto-industrie, modellen die met een brede visie en vooral veel flair zijn ontworpen, waarbij echter nauwkeu rig de grens van het aanvaardbare in het oog werd gehouden. Droomwagens OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „ALPHA" MUURVERVEN Mannequin Evelyne in een wollen bouclé ensemble afgezet met witte nerts. Verwisselaar V oorwielaandrijving licht en tintelfris! i 1«<»T (Van onze medewerker voor automobilisme) Want deze auto's hebben tot doel de gunst van het publiek te verwerven. Met hun vaak gedurfde vormgeving, en de bundel technische verfijningen die schuil gaat in motor en carrosserie vormen zij de voelsprieten van een auto-industrie, die naast een goed besef van reclame toch wel degelijk de nieuwsgierigheid bezit, naar wat er onder het koperspubliek aan wensen leeft. Ford vormde zich een beeld van die wensen en schiep de Mustang. Het bleek een schot in de roos. En de Amerikaan se ontwerpers zagen plotseling duidelijk hoe die koper van vandaag eruit zag; sportief, gewend aan comfort, een ster ke hang naar snelheid, gevoel voor schoonheid en een groeiend besef dat de wagen die hij bereed een veilige wagen diende te zijn. Het antwoord kwam in de vorm van „droomwagens"; een blinkend brokje aas dat voorlopig alleen maar geld heeft gekost. Soms zit er meer achter zo'n experi menteel model. American Motors Corporation is daar het voorbeeld van. Vier wagens, de Ca valier, de Vixen, de AMX en de Marlin reizen al enige tijd Amerika door om het geschokte vertrouwen in deze fabriek weer op de been te helpen. American Motors die getracht heeft de compactcar in Amerika ingang te doen vinden, is sinds enige jaren aan het verliezen. Het marktaandeel kelderde ieder jaar en de voorraden onverkochte modellen stegen onrustbarend. De experimentele modellen, die inder daad nieuwe ideeën op het gebied van de automobielbouw herbergen, zijn er in. de eerste plaats voor om te tonen, dat Ame rican Motors nog steeds bestaat en zel'fs in staat is wagens te leveren die huidige modellen ver achter zich laten. De Cavalier; strak en sierlijk met verwisselbare segmenten. Is het echter een koopmansprodukt om wille van de reclame, of een oprecht zoe ken naar de volmaakte wagen die iede re fabriek zo graag zou willen produce ren? Het feit. dat General Motors tien jaar lang heeft gezocht naar een juiste con ceptie voor deze vijfenhalve meter lange en meer dan twee ton zware wagen, pleit voor het laatste- Waarbij de fabriek zich uiteraard niet de mogelijkheden liet ont gaan om reclame te maken met het uit eindelijke produkt. In de haven van New York werd een Toronado eens opgehangen aan de ket ting van de koppelomvormer, een onder deel van de turbo-hydramatic transmis sie. Het was deze transmissie, waardoor een voorwielaandrijving mogelijk werd, die de wagen snel beroemd deed worden. Ondanks deze populariteit zal de wagen niet in grote aantallen worden geprodu ceerd. Meer dan een verkoopsucces, hoop te men bij General Motors op een duide lijk antwoord uit het publiek op de auto technische vernieuwingen die in de wagen zijn verwerkt; onder andere de reeds ge noemde transmissie, een effectief venti latiesysteem, en een zeer ongebruikelijk veersysteem. Wellicht luidt de Toronado een nieuw hoofdstuk van automobielbouw in. Het is echter zeker dat de wagen behoort tot de selecte groep droomwagens die de Amerikaanse auto-industrie de weg naar de „auto van morgen" moeten wijzen Maar de ontwerpers hebben ingezien, dat dit niet kan zonder de eisen van het pu bliek te kennen. De XVR; een dreigend stuk automobielbouw. De centrale raad van beroep heeft als zijn oordeel uitgesproken dat de heer J. M. P. Vaes drie jaar geleden ten onrechte is ontslagen ais gemeente-opzichter van Bakel. In Bakel ontstonden enkele jaren gele den moeilijkheden rond het gemeentelijk woningbouwbeleid. Het weinig gelukkige beleid van de gemeente werd door velen als wanbeleid betiteld. De gemeente poog de de schuld af te wentelen op de opzich ter, die zich daar uiteraard hevig tegen verzette. Hij werd ontslagen toen de gemeentelij ke dienst bouw- en woningtoezicht werd ondergebracht bij de kring Son. Omdat zijn functie overbodig werd volgde ontslag. De opzichter ging tegen dit ontslag in be roep bij het ambtenarengerecht in Den Bosch, dat hem in het gelijk stelde. Het ontslag werd nietig verklaard. Het gemeentebestuur van Bakel was het niet met deze uitspraak eens en ging op zijn beurt in beroep. Voor de centrale raad verklaarde de opzichter dat hij zich inder tijd fel had verzet tegen het wanbeleid van het gemeentebestuur. Hij had zich niet kunnen verenigen met het feit dat er ge discrimineerd werd bij het verlenen van bouwvergunningen, dat clandestiene bouw oogluikend werd toegelaten en dat men de hand lichtte met de gemeentelijke bouw voorschriften. Naar zijn oordeel had het gemeentebe stuur hem als een lastige pottekijker be- schouwd. Men had daarom uitgekeken naar een goede gelegenheid om hem te ontslaan. Naar zijn oordeel was hij geheel ten on rechte ontslagen. Een mening die de cen trale raad van beroep deelt. /Va diner in hotel „Hotnan" HOOGEVEEN Vele tientallen perso nen zijn ziek geworden nadat zij het af gelopen weekeinde hadden gedineerd in het hotel „Homan" te Hoogeveen, zo is pas nu bekend geworden. Het is nog niet precies na te gaan hoeveel patiënten er zijn, men vermoedt tachtig a negentig. Allen moeten het bed houden en vertonen verschijnselen als diarree, braken en ho ge koorts, die mogelijk op paratyfus kun nen wijzen. Een vrouw is in een zieken huis opgenomen. De keuringsdienst voor waren te Assen onderzoekt dit omvangrijke vergiftigings- geval. De hoteldirectie vermoedt* dat pudding de oorzaak is. ADVERTENTIE Doolstraat S9 Haarlem Tel. 1iIJ2 Couturier Ferry Offerman, die giste ren zijn najaars- en wintercollectie showde in zijn pand (en) aan de Am sterdamse van Baerlestraat, begon zijn uitgebreide collectie met twee zeer jeugdige modellen. Het waren twee kleurige jurkjes bestemd voor een klei ne internationale boutique-collectie, met als bijzonderheid twintig schuin ver werkte stofbanen in het voorpand. Daarna was het met de jeugd ge beurd. Tailleurs, mantels, combinaties van jurken en jassen en japonnen wa ren duidelijk afgestemd op de wat oudere vrouw die zeer chique gekleed wenst te gaan. Mantels in prachtige felle uni-kleuren wisselden af met eenvoudige rechte mouwloze japonnen met als enige ver siering een eenvoudig ceintuurtje of een knopenrij. Garneringen met bont zijn helemaal „en vogue": ook Ferry Offerman gebruikte bever en nerts voor kragen en mouwen. Maar het mooiste moest echter nog komen. Het accent van de collectie viel op de avondkleding en dat beteken de korte en lange avondjurken, idem mantels en capes voor evenzovele be zoeken aan schouwburg, theater en bal zaal. Prachtige handgeborduurde ge- pailleteerde stoffen, goud- en zilver brokaat, mousseline en zuiver zijde waren verwerkt voor een in meer dan één opzicht schitterende collectie. Uit zonderlijk waren de perfect zittende rugdécolleté's en ook bij Offerman zijn blote schouders troef. Kapper Loek Limburg nad gezorgd voor vlecht- kapsels, waarbij het (kunst)haar soms tot in de taille reikte. Ferry Offerman laat zich niet ver leiden tot „wilde" creaties. Af en toe shockt hij met 'n zeer opvallende kleur, maar over het algemeen zijn ontwer- pen van zijn hand zeer draagbaar en van een eenvoudige chique. Hij heeft weliswaar zeer duidelijk de mode van de toonaangevende buitenlandse huizen gevolgd, maar men zou hem desondanks een „tijdloze" ontwerper kunnen noe men. De computer en andere elektroni sche apparaten nemen weer een voor aanstaande plaats in op de in het RAI- gebouw te Amsterdam van 20 tot 28 september te houden efficiencybeurs. Maar in tegenstelling tot enkele ja ren geleden zullen er nu maar weinig bezoekers zijn, die speciaal om zo'n „wondermachine" te zien naar de ten toonstelling komen. De computer is immers niet meer weg te denken uit onze samenleving. Zonder dit apparaat zou er geen ruim tevaart meer zijn, geen snelle voor uitgang bij wetenschappelijke onder zoekingen, geen geautomatiseerde produktie en, wat Nederland betreft, waarschijnlijk geen postgiroverkeer Het „elektronisch brein" is ondanks zijn jeugdige leeftijd al in de derde generatie. De eerste generatie was de computer met gloeidraadverwarmde radiobuizen, de tweede werd ingeluid door de transistor en een kenmerk van de derde generatie is de „multi-programming" waarbij di verse berekeningen vrijwel gelijktijdig kunnen worden uitgevoerd volgens uiteen lopende programma's. Nederland dacht in 1956, dat het op den duur niet meer dan 20 computers binnen zijn grenzen zou krijgen. Nu, tien jaar la ter, staan er 450. Dat aantal werd overi gens in 1963 voorspeld door professor dr. Max Euwe, directeur van de stichting het Nederlands Studiecentrum voor Admini stratieve Automatisering. Oud-schaak meester Euwe (65) voorspelt nu: „In 1971 zullen er in ons land 1.000 computers in gebruik zijn en in 1975 zal dat aantal tot circa 2.000 zijn opgelopen." Prof. Euwe baseert zijn prognose op rapporten van zijn studiecentrum. Goede prognoses zijn onmisbaar, omdat je niets hebt aan een computer zonder bedienend personeel. En om personeel te kweken, daarvoor is een opleidingstijd van twee jaar nodig en voor sommige functies wel vier jaar. Om in 1971 die duizend com puters te kunnen bemannen moet er in teemontwerpers, die pas na vier jaren op leiding zelfstandig kunnen werken. Waar een computer wordt geplaatst wordt het werk van vele kantoorbedien den uit handen genomen. De ervaring leert, dat minstens de helft geschikt om voor de nieuwe beroepen te worden opgeleid. In de meeste gevallen betekent het tevens een financiële vooruitgang; de junior-programmeur verdient ca. 10.000 en de senior-programmeur loopt op tot ca 20.000. „Het probleem is niet om mensen voor de opleiding te vinden," aldus prof Euwe. „De moeilijkheid is die opleiding zelf. Het zijn nieuwe beroepen, waarvoor nog vrijwel geen leerboeken zijn geschre ven. Het onderwijs staat of valt met het aantal docenten. Dat aantal is nu nog te gering. Ik zie als enige oplossing, dat er een nauwe samenwerking komt tussen de diverse opleidingsinstituten." Zullen 2.000 computers in het jaar 1975 niet het gevaar van werkloosheid oproe n? Prof. Euwe gelooft van niet. „Nie mand koopt zomaar een computer. Zo' apparaat wordt aangeschaft omdat het werk met gewone mankracht niet meer mogelijk is. Wordt de computer niet ge kocht dan betekent dat een economisch verlies. De praktijk leert, dat er door de computer indirect vaak meer werk komt Uit Amerika komen af en toe wel geruch ten over werkloosheid, die door de compu ter is ontstaan. De bedrijven hebben daar toestemming van de vakbonden nodig om een computer te kunnen aanschaffen Maar ik heb nog nooit gehoord, dat zo' toestemming is geweigerd." Prof. dr. Max Euwe. vijf jaar tijds een kleine 10.000 man wor den opgeleid. „Die opleiding van ca. 2.000 mensen per jaar is onze grootste zorg." De computer heeft nieuwe beroepen ge schapen: systeemanalisten, operators, pro grammeurs, en projectieleiders. Die op leiding moest uit de grond worden ge stampt. Veel is al gedaan door de impor teurs van computers, gesteund door de fa brikanten. Voorts zijn er enige schriftelij ke leergangen en ten slotte is er het Studiecentrum van Prof. Euwe, dat niet opleidt voor een bepaald merk computer, maar een algemeen onderricht geeft. De opleiding van operator is de eenvou digste; deze blijft beperkt tot de bedie ning van de machine. Dan zijn er de programmeurs en de systeemanalisten, die een avondcursus van twee jaar moe ten volgen en ten slotte zijn er de sys- Een combinatie van een korte avondmantel van zilver-brokaat met een sportief jurkje van zil- ADVERTENTIE ver-lamé. De stof van de jurk komt in de voering van de jas terug. In het bijzonder springt in dit rijtje mo dellen de vierdeurs Cavalier naar voren. De wagen is voor een deel opgebouwd uit volkomen identieke en dus verwisselbare elementen; een gerationaliseerd ontwerp dat produktie en reparatie aanzienlijk vereenvoudigt. Portieren, motorkap, kof ferdeksel en andere carrosseriesegmenten zijn in hun geheel verwisselbaar. Er zijn daarnaast van andere fabrieken experimentele ontwerpen in de publiciteit gekomen; onder andere Vauxhall met zijn XVR en de Oldsmobile Torona do; hoewel deze laatste niet alleen re clamedoeleinden dient en wel degelijk verkocht wordt, al zal het aantal ver kochte exemplaren slechts enkele tiental len bedragen. De XVR; een geheimzinnige lettercom binatie voor een dreigend geheimzinnig stuk automobielbouw, naar tegenwoordi ge begrippen zelfs extravagant te noe men. „De XVR is ontworpen om een goe de hanteerbaarheid en een grote mate van veiligheid te bieden" aldus een folder van Vauxhall. Waarschijnlijk bezit de wa gen thans nog slechts nut als reclame-ob ject, al is het niet uitgesloten dat bepaal de technische toepassingen in de XVR Ia- ter de wagens zullen sieren waarin wij rondrijden. Van veel meer betekenis is intussen de Toronado; de grote Amerikaanse wagen met voorwielaandrijving die in zijn korte bestaan reeds een zekere faam heeft ver worven, zowel door zijn constructie als rijn rij-eigenschappen. Reclame maken met de Toronado; een ketting, onderdeel van de transmissie houdt de wagen hier in de lucht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11