Militaire inmenging van V.S. in Zuidoost-Azië dure last President Johnson: „Geen permanente bases" KOFFIE VHflE Houten kogels Peking maakt Moskou sterker in de Oosteuropese landen Omstreden plan van McNamara Strijdmacht van VS moet jonge arme Amerikanen gaan opleiden Maand gevangenisstraf voor lastig vallen van paartjes waarom Koffie Hag? Auto tegen lantaarnpaal Kort economisch nieuws T afeltennistoernooi in IJmuiden KAMPERMAN Zwolsman praat verder over fusie sigarenbelangen Forse winststijging bij AKU en Enka V oorlichtingscentrum Semafoorduin alleen voor groepen DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 13 Escalatie mogelijk KOFFIE HAG f.2,48 HAG f.2,35 1 met hart voor uw gezondheid AILAND Verhoren ADVERTENTIE Morgenavond De Kuyper «SI Opleiding „Kanonnevoer HAARLEMSE POLITIERECHTER Chinezen op zoek naar drukkerij in Oostenrijk (Van onze correspondent) WENEN Al enige tijd stelt China alles in het werk om een drukkerij in Wenen te kopen of te pachten. Het wil namelijk de Duitse editie van het informatieblad „Nieuw China" hier laten drukken om zo gemakkelijker Europese landen via de Duitse taal te kunnen beïnvloeden. Peking koos hiervoor Wenen in het neutrale Oos tenrijk uit, omdat geen van de com munistische nabuurlanden van Oos tenrijk een drukkerij ter beschikking wil stellen, ook niet Ulbricht in Oost- Duitsland. Minder aandacht ADVERTENTIE WASHINGTON De Ameri kaanse president Johnson heeft on langs op een persconferentie ge zegd dat het helemaal niet Washing- tons bedoeling is permanente bases te vestigen op het vasteland van Zuid- oostazië. Die uitspraak moet echter met een flinke dosis skepsis worden bekeken. Johnson mag oprecht zijn met die uitlating, maar dat houdt niet in dat de enorme militaire bases, waaraan op dit moment in Zuid-Viet- nam nog gebouwd wordt, tenslotte niet toch min of meer permanente be huizing van Amerikaanse militairen, vliegtuigen en raketten zullen worden. Er zijn tenslotte thans Amerikaanse troepen en bases in West-Europa, Japan, Okinawa, Guam, de Philippijnen, Zuid- Korea, Thailand, IJsland, Groenland en Cuba zonder dat ook maar één Ameri kaanse president van tevoren aankondig de dat het zijn bedoeling was in deze lan den permanente bases te vestigen. Dat dit zo gebeurde was het gevolg van de koude oorlog en het Amerikaanse wan trouwen tegenover de communistische be doelingen. Eenzelfde koude oorlogsituatie zal echter bestaan als de hete oorlog in Vietnam door de Amerikanen ooit tot een einde wordt gebracht. Op een definitieve aftocht van de Amerikanen uit Zuid oost-Azië is dan nauwelijks te rekenen en het lijkt erop dat ook velen op verant woordelijke posten in Washington dat niet verwachten. OVERDENKT men de Amerikaanse po sitie, uitgaande van de veronderstelling dat de strijd in Zuid-Vietnam niet via on derhandelingen in de naaste toekomst wordt bijgelegd, dan is er weinig reden tot afgunst. Vooral ook niet, omdat het streven naar een militaire beslechting van het conflict in Vietnam tenslotte ook nog een uitbreiding van de oorlog tot gevolg zou kunnen hebben, waardoor een on gunstig beeld zou ontstaan voor de V.S. zelf, zowel als wellicht voor de rest van de wereld. Een escalatie van de oorlog wordt een steeds reëlere mogelijkheid sinds steeds meer landen betrokken raken in de strijd. Behalve op Noord-Vietnam werpen Ame rikaanse vliegtuigen nu geregeld bommen af boven Noord-Laos en af en toe boven Cambodja. Vaststaat dat ook speciale ge heime Amerikaanse eenheden opereren ADVERTENTIE Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? Slaapt u slecht ais u's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAGI Pittig, rijk van aroma èn ...coffeïnevrij, dus veilig voor het hart en zenuwen, maag, lever en gal. Er is nu ook coffeïnevrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in huis te hebben! coffeïnevrij CCHEIXEVIUf Oploskoffie Op de kruising Warande-Wijk aan Dui nerweg-Plantage te Beverwijk reed gis termiddag een personenauto tegen een lantaarnpaal. De bestuurder kreeg het stuur in zijn maagstreek, terwijl door de hevige klap zich een tand door zijn bo venlip boorde. Ook 2 inzittende kinderen liepen bij deze botsing een kapotte boven lip op. De drie slachtoffers werden voor behandeling naar het St. Jozefziekenhuis in Heemskerk overgebracht. Het ongeluk gebeurde, doordat de personenauto geen voorrang werd verleend door de bestuur der van een bestelwagen. BIRMA Bhisonoelok NochonR LANDEN in Laos en waarschijnlijk ook in Cambod ja, door welke landen de infiltratieroutes van de Noordvietnamezen zouden lopen. Bovendien is Thailand nu in de oorlog ingeschakeld. Maar liefst acht Amerikaan se bases zijn in dat land te vinden, ge deeltelijk nog onder constructie, waarvan per maand ruim 1500 vliegtuigen opstij gen, die bombardementen uitvoeren op Noord-Vietnam en Noord-Laos. Het aan tal Amerikaanse manschappen in Thailand beloopt nu 32.000. Zo dramatisch is de opbouw van de Amerikaanse strijdkrachten in Thailand (sinds januari rond 20.000 manschappen meer, terwijl één van de bases, Utapao aan de kust, zo groot is dat de kosten meer dan 1,75 miljard gulden bedragen, dat de senaatcommissie voor buitenland se betrekkingen verhoren gaat houden over de situatie. Vooral acht men verontrustend dat com munistische opstandelingen in het noor den van het door een rechts autoritair re gime geregeerde Thailand steeds roeriger worden, en dat volgens betrouwbaar lij kende berichten nu steeds Amerikaanse soldaten betrokken zijn bij het bestrijden van deze communisten. Het einde van Amerika's militaire in menging in Zuidoost-Azië lijkt nog niet in zicht. Komt er binnen afzienbare tijd geen conferentie tot stand, waarbij een neutralisering van dit gebied onder in ternationale garanties uit de bus rolt, dan lijkt Washington nog een lange tijd te zullen moeten leven met de impopulaire en dure last van een grote militaire pre sentie op Aziës vasteland, duizenden mij len van Amerika's eigen kusten. Als. U niet vergeet morgen één of meer De Kuyper's dranken in huis te halen, kunt U morgenavond al genieten van Neerlands beste borrel. Midden in de bossen van Zuid- Vietnam ontdekten Amerikaanse mariniers een opleidingskamp van de Vietcong. Ze vonden dit van hout en bamboe gemaakte kanon, een na bootsing van de 105-mm-houwitzer, die met houten kogels moet worden geladen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Op het eerste gezicht lijkt de fenomenale militaire inspanning, die de Verenigde Staten opbrengt om bovenop hun wereldwijde verplichtingen ook nog een fikse oorlog in Vietnam te voeren, in lijnrechte tegenstelling te staan tot de belangen van de door president Johnson afgekondigde oorlog tegen de ar moede. De miljarden immers, die nodig zijn om via beter onderwijs, redelijke werkloosheidsuitkeringen en andere sociale voorzieningen een reëel bestaansmini mum te garanderen aan de rond 35 miljoen Amerikanen die onder de welstands- grens leven, gaan op aan' militaire uitgaven. De oorlog tegen de armoede wordt slechts met zwak geschut gevoerd als men hem vergelijkt met de oorlog in Vietnam, die over 1966 waarschijnlijk tussen de twaalf en twintig miljard dollars gaat kosten. Minister van Defensie McNamara, wiens veelzijdige energie niet alleen in zijn eigen Pentagon maar ook op terreinen van buitenlands beleid en nationale econo mie meer dan slechts merkbaar is, heeft nu echter geprobeerd om aan die tegen stelling tussen militaire inspanning en oorlog tegen de armoede een einde te maken. Hij heeft dit gedaan door, heel slim, aan te kondigen dat het leger voort aan mee gaat strijden in de krijg tegen de armoede door meer armen mee te laten vechten in het leger. In de praktijk komt dit hierop neer: tot nu toe werden er jaarlijks rond 600.000 opgeroepenen afgekeurd, een derde van het totaal. Van deze 600.000 wees men er rond 300.000 af op medische gronden. De overblijvende 300.000 stuurde het leger rechtsomkeert, omdat zij te gebrekkige opleidingen hadden om het krijgsbedrijf te kunnen leren of omdat zij dermate asociale houdingen ten toon spreidden dat Amerika's strijdmacht van hen verschoond wilden blijven. Van deze laatste 300.000 nu, die voor een groot deel stammen uit de arme bevolkingslaag van rond 35 miljoen mensen, wil McNamara er in de toekomst 100.000 niet méér laten afkeuren. Via speciale opleidings- en trainings cursussen wil hij deze jongelieden alsnog geschikt proberen te maken voor het oor- logshandwerk, wat meteen betekent, aldus de minister, dat zij na het afzwaaien ook geschikter zullen zijn voor de burger maatschappij. Tenslotte is Amerika's de fensieapparaat 's werelds grootste oplei dingsinstituut en het zou zonde zijn als allerlei jongelieden, die niet zozeer door domheid maar meer door de sociale om standigheden waaronder zij opgroeiden een opleiding gemist hebben, geen gebruik zouden kunnen maken van de mogelijk heden daarvan, zo vindt McNamara Dit klinkt uiteraard allemaal heel waar en handig, maar. onomstreden is het project van de dynamische McNamara toch bepaald niet. In het parlement zijn er nogal wat volksvertegenwoordigers, die vinden dat het leger niet de juiste plaats is voor sociaal-economische experimenten en die daarom een paar jaar geleden een soortgelijk project, maar toen op veel klei nere schaal, torpedeerden. Anderen in het Congres vrezen dat het inschakelen van een zo groot aantal (McNamara hoopt 85.000 van de 100.000 bruikbaar te kunnen maken) zwakke broeders in de Ameri kaanse legerscharen de trotse defensie der Verenigde Staten ten dele tot een „domme kracht" zou kunnen maken en dat het gevaar zou bestaan dat legerkorp sen gevormd zouden worden uit louter domkoppen. Weer anderen, vooral in intellectuelere kring, vragen zich af of het ministerie van Defensie zich eigenlijk wel als een soort onderwijsinstelling of opleidingsinstituut mag zien. Zouden misdeelde staatsburgers door het militaire apparaat ooit opgevoed kunnen worden tot volwaardige deelne mers aan een democratische samenleving in een, zo mogelijk, vreedzame wereld? Zeker niet de domste critici wagen dit te betwijfelen en één van hen heeft McNa- mara's plan voor de grap zelfs vergeleken met denkbeelden in het huidige, door de Amerikaanse regering zo gesmade China: ook Mao Tse-Toeng en Lin Piao beweren immers dat het leger zo'n uitstekende school voor het volk is! Het minste sympathie voor McNamara's idee om een aantai arme jongeren zich in de welvaartsmaatschappij „te laten in vechten" hebben overigens de negerorga nisaties. Omdat een derde van Amerika's armen negers zijn hoewel slechts elf percent der totale bevolking gekleurd is zal ook een derde van McNamara's 100.000 uit negers bestaan. Dit heeft al een aantal negerleiders ertoe gebracht om te zeggen dat het hele plan ten doel lijkt te hebben jongens uit arme' milieus, en ne gers in het bijzonder, te voeren aan de kanonnen, die in Vietnam met de dag luider bulderen. Reeds nu is het percen tage negers dat in Vietnam vecht en sneu velt hoger dan het negerpercentage der totale Amerikaanse bevolking, zo zeggen sommigen. Als straks ook nog McNama ra's panklaar gemaakte „sufferds" in de strijd geworpen worden, wordt dit per centage nog hoger. De leider van één der strijdbaarste negerorganisaties CORE Floyd Mc- Kissick. heeft het plan dan ook al een „cynische methode om zwarte jongeren te straffen voor de sociale ellende, die het grootste deel der maatschappij hun oplegde", genoemd. De meestal kleurrijke parlementariër, Adam Clayton Powell, noemde het lumineuze idee van de minis ter van Defensie „het afslachten van men selijke wezens, die niet tot de elite beho ren". Dit lijken nogal grote woorden, ver verwijderd van het bezonken oordeel, waaraan vele Amerikanen het hart ver pand hebben. Maar ook met enig bezink sel lijkt het oordeel onvermijdelijk dat elke militairisering, hoe ingrijpend of ge ring ook, van een zo kwetsbare zaak als de oorlog tegen de armoede verwerpelijk gevonden moet worden. Door de koude oorlog en de kleinere hete oorlogen van de laatste twee decen nia is het Amerikaanse militaire apparaat toch al uitgegroeid tot een onoverzienba re macht, die grote invloed heeft op het reilen en zeilen der Amerikaanse econo mie, alsook vaak op het denken in de buitenlandse politiek. Een militaire vinger in de toch al gistende pap van Amerika's huidige sociale omwenteling waar ras senintegratie en strijd tegen de armoede hoofdbestanddelen van zijn lijkt een meer dan overbodige vitbreiding van de rol van het Pentagon in de Amerikaanse samenleving. „De man een knaak, dan ben je van ons af. Maar anders gaat de auto de sloot in, en een kraanwagen is duurder". Met die bedreigementen stonden in de avond van 9 september op de Voormaadweg in Santpoort vijf jongelui uit Haarlemmer- liede rondom een auto waarin een ver loofd paartje uit Haarlem zat. Vanmorgen werden de vijf jonge man nen, twee landbouwers van 18 en 31 jaar, een veehouder van 20 jaar, een 18-jarige loodgieter en een even oude chauffeur, door de Haarlemse politierechter veroor deeld voor afpersing tot een maand on voorwaardelijk en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had drie maan den onvoorwaardelijke en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De jongelui waren in een café tot de plannen gekomen maar weer eens een vrijend paartje te gaan wegjagen. Zij had den dat al meermalen gedaan en meestal hadden hun bedreigingen geld opgeleverd. Ook de 22-jarige werktuigbouwkundige uit Haarlem, die zij die avond bedreigden, betaalde een tientje, meer geld had hij niet bij zich. De werktuigbouwkundige en zijn ver loofde merkten die avond plotseling hoe Voor B. Minkema en Zonen N.V., fabrikant van de Erres Wasapparatuur, zal in Hardenberg binnenkort een nieuwe uitbreiding gereed ko men, waarna een oppervlakte van 5000 vierkante meter voor produktie beschikbaar zal zijn. De Nederlandsche Bank heeft besloten het kasreservepercentage voor de periode van 22 september tot en met 21 oktober 1966 onveran derd vast te stellen op nul. er vijf mannen om hun auto stonden die het voertuig begonnen heen en weer te schudden. Toen de man wilde wegrijden, tilden zij de auto op zodat de achterwie len geen houvast meer hadden. Nadat het even later wel lukte om de auto in bewe ging te zetten, plaatsten de vijf mannen hun eigen auto dwars op de doodlopende weg. Zij hadden de nummerplaten van deze auto met zakken bedekt. Om hun bedreigingen kracht bij te zet ten werd er ook met een luchtbuks ge schoten en op het dak van de auto gesla gen. De werktuigbouwkundige zag toen als enige uitweg om maar te betalen. Vrijdagavond om halfacht, begint in de Sint Franciscusschool aan de Zeeweg te IJmuiden een tafeltennistoemooi, georga niseerd door de T.T.V. „Fusia". IJmond zeskampen. Het is de bedoeling deze „IJmondzeskampen" elk jaar te herhalen Aan deze zeskampen wordt deelgeno men door leden van de tafeltennisvereni gingen VTC, IJmuiden; Doko, Velsen- Noord; VGZ Velsen-Noord; Rapidity, Be verwijk; Heemskerk en Fusia (IJmui den). De heren spelen in de klassen 1, 2, 3 en 4; bovendien is een damesklasse ge vormd. Voor de winnaars van de zeskampen zijn prijzen beschikbaar, terwijl ook een verenigingswisselprijs zal worden uitge reikt. Deze wisselprijs is beschikbaar ge steld door de Velser Sport Stichting. Alle communistische partijen in cen- traal-Europa en op de Balkan veroorde len namelijk het optreden van Mao Tse- Toeng en staan meer aan de kant van Moskou. Ook de communistische partij in Oostenrijk veroordeelt Peking, zodat zij haar grote drukkerij „Globes" niet voor China ter beschikking stelt. Nu zoekt Teking naar een zogenaamde neutrale drukkerij in Wenen, die het in formatie-materiaal ook gemakkelijk kan verzenden naar andere landen waar Duits wordt gesproken, omdat drukwerken uit het neutrale Oostenrijk een minder ver dachte indruk maken. Met uitzondering van het onbelangrijke Albanië vindt China in Centraal-Europa en op de Balkan geen enkele steun. Men kan zelfs zeggen dat Moskou door Pe- kings politiek moreel sterker is gewor den. Mao dwingt de verschillende com munistische partijen kleur te bekennen en het gevolg is, dat zij in ieder geval niet voor Peking stemmen. Nu waren de meeste communistische staten ook al trouw aan de Sovjet-Unie voordat het conflict Moskou-Peking uitbrak. Dit geldt vooral voor Tsjecho-Slowakije, Hongarije Bulgarije en Oost-Duitsland. Maar zelfs het vrijgevochten Joegoslavië en het naar grotere vrijheid strevende Roeme nië worden nu automatisch in de richting van Moskou gedreven. HET GEZAMENLIJKE front tegen China heeft tot gevolg dat ook de afzon derlijke communistische partijen dichter bij elkaar komen te staan. Men zou hier kunnen spreken van een satanisch spel van Mao: want politici, zoals de Joego slaaf Tito en de Oostduitser Ulbricht, die elkaar vroeger niet konden uitstaan, ko men nu dichter bij elkaar. Tot nu toe was Tito voor Ulbricht een soort verra der die hij nauwelijks communist wilde noemen. Tito van zijn kant beschouwde Ulbricht Wij presenteren u onze bontcollectie 1966-1967 Waaronder verrassend jonge, modellen tegen zeer aantrekkelijke prijzen Een bezoek aan onze zaak verplicht u tot niets. Ruime parkeergelegenheid Bontspecialisten Wagenweg 11Haarletn.Tfn 12924 Lid Stichting Bontwaarborg. niet alleen als een onhandige, maar ook als een onmenselijke politicus, want Tito accepteerde weliswaar de muur van Ul bricht in Berlijn nog op grond van econo mische overwegingen, maar hij veroor deelt tezamen met het gehele Joegoslavi sche volk het bevel van Ulbricht om elke vluchteling bi] de Berlijnse muur eenvou dig neer te schieten." Voor Peking is heel deze ontwikkeling het beste bewijs voor de juistheid van zijn „culturele revolutie", want volgens de Chinezen zijn de communistische lan den in Oost-Europa en op de Balkan door hun liberalisatie al dermate bedorven, dat hij ze alle als revisionistische slap pelingen veroordeelt. De Verenigde Handelsonderneming Scheveningen" N.V., waarin de Exploita tiemaatschappij „Scheveningen" (EMS) een belang heeft van meer dan tachtig pet, verwacht over 1966 een winst te be halen, die niet veel zal afwijken van het resultaat over 1965. Deze winst zal uit andère bronnen afkomstig zijn dan die in het vorige jaar, toen het resultaat voor een belangrijk deel afkomstig was uit ren te op een aan de EMS verstrekte lening van bijna acht miljoen gulden. Thans zijn hiervoor in de plaats geko men een aantal onroerend goed-projec- ten in en rondom Arnhem. Verwacht wordt dat het batig saldo uit de sigaren- industrie, die de vennootschap bezit in het Brabantse Hapert, beduidend hoger zal zijn dit jaar dan in 1965, toen met de sigarenfabricage en de handel in rookar tikelen slechts een winst werd behaald van ruim 24.000. De jaarwinst 1966 zal overigens nog sterk afhankelijk zijn van het tijdstip, waarop de flats die in Arn hem worden gebouwd, in de verkoop komen. Een en ander heeft de enige commis saris van de VHS, de heer R. Zwolsman, gisteren in de jaarvergadering meege deeld. De heer Zwolsman verklaarde nog, dat de reeds gevoerde onderhandelingen over een samenwerking van de VHS-siga- renbelangen met een andere binnen- of buitenlandse industrie op dit terrein de volgende maand zullen worden hervat. Volgens hem zal nog dit 'jaar bekend worden, of de besprekingen met succes kunnen worden bekroond. De omzet van de met de A.K.U. geli eerde onderneming American Enka Cor poration bedroeg over de eerste 36 we ken van dit jaar dollars 140.960.000 tegen dollars 133.230.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De netto winst was dollars 14.068.000 of dollars 2,63 per aandeel tegen dollars 10.624.000 of dollars 1.98 per aandeel over dezelfde periode van 1965. De heer Stull, president-directeur en voorzitter van de board van American Enka zei dat, zoals verwacht, de afzet in het derde kwartaal ten gevolge van de vakanties wat lager was geweest dan in de eerste twee kwartalen. De heer Stull deelde voorts mee dat de nieuwe draad- en xabelfabriek, die in Siloam Springs (Arkansas) gebouwd wordt, in het vierde kwartaal van dit jaar in bedrijf zal ko men. Met ingang van zaterdag 24 september zal het Voorlichtingscentrum van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal op het Semaphoreduin te IJmuiden gesloten zijn voor individuele bezoekers. Na telefonische of schriftelijke af spraak is de expositie ook voor groepen van maandag tot en met zaterdag te be zichtigen. Men wende zich hiervoor tot het Bureau van de Stichting, Havenge bouw 2e verd., Amsterdam; tel. 020- 220665.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13