en Rusland nadert auto-tijdperk POLLE, PELLI EN PINGO Zonsverduistering verstoorde levensritme van insekten KATTEN SHOW IN BLIJDORP RECHTER TIE 6 RAMMETJE FOK PANDA EN DE MEESTER m 17 M DONDERDAG 22 SEPTEMBER 19 66 Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Wtlly Corsari gemakkelijk!. Beatles in Tivoli To beat or not to beat, dat is vrij naar Shakespeare de kwes tie. Ook voor variété- en circusdi recteuren, die tegenwoordig alleen volle zalen krijgen als zij tiener zangers en beatgroepen in hun voorstellingen inlassen. In ons land is Tony Boltini met „pop in de pis te" begonnen; in het Kopenhaagse Tivoli-pretpark vond men een an dere trekpleister: vier olifanten, die als Beatles ten tonele verschijnen. Heavy beat zogezegd, die vooral bij 't jeugdige publiek in de smaak valt. Elke voorstelling is tenminste uitverkocht. Elke poes heeft een kans Oosterse tapijten Aziatische kunstnijverheid Zijlstraat 59 - Haarlem. Tel. 21376 Ook gevestigd: HEEMSTEDE, BINNENWEG 1 A 119) Opeens was zij zeer vrouwelijk en niet hard of koel meer. Het fascineerde hem. Jongensachtig, in die kleding, met dat slanke li chaam en het korte, krullende brui ne haar en toch zo vrouwelijk op eens. „Wil je iets drinken?" vroeg zij, toen hij de sleutel bij zich had gesto ken. „Graag". Ze nam uit een kast een paar fles sen en twee glazen. „Cognac?" „Heel graag". Ze schonk hem een cognac in en zichzelf een sherry en zei: „Good luck". „Cheerio". „Sigaretten heb ik niet op het ogenblik". „Ik wel". Hij bood haar aan uit een halfleeg pakje en ze aarzelde even. „Ik heb nog meer". Het was niet waar. Ze nam een sigaret en hij stak er ook een op aan het vlammetje van een aanste ker, die ze hem voorhield. „Nog benzine?" „Werkt zonder benzine gelukkig". Hij dronk zijn glas leeg en zei: „Ik breng de sleutel vannacht nog terug. Maar het kan laat worden". „Morgen is ook goed". „Neen, het is beter zo vlug moge lijk. Als er iets mis mocht gaan". Ze haalde even de schouders op- „Dan weten ze wie het pakhuis heeft gehuurd". „We kunnen zeggen, dat we heb ben ingebroken. „Ze zijn niet gek. Maar goed, breng de sleutel terug". Hij doofde zijn eindje sigaret uit in een asbak en zei: „Ik heb me nog niet voorgesteld". „Dat is geen mode meer" zei ze en glimlachte weer. „Ik heet Alex. Ik zie nooit in, waarom je niet je eigen naam zou gebruiken, tenminste je voornaam". „Ik word Charlie genoemd". Ze ging met hem mee naar bene den, liet hem wachten, deed de voordeur open en zei: „Een ogenblik". Ze sloot de deur weef. Even later hoorde hij zware voetstappen op de keien van de gracht. Ze moest zeer scherpe oren hebben, hij had niets gehoord. Na een tijdje keek ze naar buiten en zei toen: „In orde". „Goedenavond". „Goedenavond". Hij stapte op zijn fiets en reed naar het afgesproken punt van sa menkomst. Grappige vrouw. Een prachtig interieur. Rijk zeker. Die meubels waren stuk voor stuk veel waard en hij had een paar andere dingen gezien waar wijlen zijn oom, die van antiek hield, verrukt over zou zijn geweest. Prettig dat ze zo stil was. Niemand was bijna meer rustig. Al dat opgewonden gedoe, dat geklets. Ze deden opschepperig, of ze waren fanatiek. Het maakte hem kriegel. Hij was in het sta dium, dat de avontuurlijke span ning al was overgegaan in een span ning alléén om het gevaar, waarin Charles Charlotte hij toch diep in zich nog niet geloof de. Niet voor hemzèlf. Toen hij de sleutel terugbracht, deed zij hem open in een kimono. Ze zei: „Je kunt wel blijven slapen als je wilt". „Dank je, maar beter van niet". Hij dacht nog dikwijls in de twee jaren die volgden, aan het huis, dat zo stil was geweest, de vrouw, die zo stil was geweest. Het was die stilte, waarnaar hij soms terugverlangde, met een vreemd heimwee. Maar het was een gek leven. Je kwam in een huis, waar je graag nog eens zou terugkeren, maar dat zou wel nooit gebeuren en je ontmoette een vrouw, met wie je nog wel eens had willen praten en je zou haar waarschijnlijk nooit terugzien. Of zien misschien nog wel, maar dan, als deze stil zwijgende kameraadschap niet meer bestond, die geen verschil in stand, bezit of geloof meer kende. Nooit te voren had hij het voor mogelijk ge houden dat dit kon gebeuren hiér. 2 In 1944 keerde hij op een namid dag terug naar het huis, waar hij nu sinds enige tijd woonde. Er zou van avond een samenkomst zijn bij hem. Hij zuchtte. Je was nooit meer al leen. Hij woonde met twee anderen samen. Ze hadden hém opgenomen, toen hij overijld moest vertrekken uit zijn vorige woning. Daar had hij nog zoiets als een privéleven gehad en gezellige kamers, bij een geschik te pensionhoudster. Hier zat je er altijd middenin, vooral nu ze bij hem samenkwamen. Ze beweerden, dat het veiliger was- Hij kon het er niet mee ééns zijn. Het was een arbei dersbuurt en er woonden nog ver schillende gezinnen in hetzelfde huis. Ze waren allen goed, maar kletsen deed bijna iedereen, zonder kwade bedoelingen, maar met de fataalste gevolgen. Het regende en een scherpe wind sneed in zijn gezicht. Hij dacht weer aan Indië en toen snel aan iets an ders, want aan Indië kon hij niet meer denken zonder angst-visioenen over zijn ouders in een Jappen kamp. Die angst hield hem 's nachts dikwijls uit de slaap en besprong hem telkens overdag. De sombere straat was nog grauwer en vuiler dan anders. Er liepen maar enkele mensen, gebogen voortsjokkend te gen de wind in. Hij dacht dat deze straat een schrijnend beeld gaf van de hopeloosheid en ellende, die de meeste mensen had overweldigd na de ramp van Arnhem. Honger, kou de, angst. Opeens zag hij een klein meisje op een stoep zitten. Een meisje dat bij hem in huis woonde. Hij had haar wel eens lekkers gegeven, in een tijd, toen zoiets nog bestond. De moeder was alleen met drie kinde ren, de vader was naar Duitsland ge stuurd en ze hoorden niets meer. Ze hief een gezichtje naar hem op, zo vervallen, als verschrompeld, dat het een al oud dwergvrouwtje leek. Ze stond op en kwam naar hem toe. Hij zei triest: „Ik heb niets voor je". (Wordt vervolgd.) A/VWWWWWlAfWVWWlflMIWWWWWWVWWWWWWWWVVWWWWWWWWWWWWWVWWVWWW MOSKOU Rusland lijkt het auto tijdperk binnen te treden. In zeker op zicht is dit een van de meest revolu tionaire ontwikkelingen in Rusland sinds de revolutie. Tot nu toe heeft de Sovjet-Unie nauwelijks kunnen zien wat de auto in het leven kan beteke nen. Openbaar vervoer doet vrijwel alles. Terwijl er in Amerika op dui zend inwoners 374 auto's zijn en in Frankrijk 176, telt Rusland er maar vier. Maar het nieuwe vijfjarenplan duidt aan, dat hierin verandering gaat komen. De nieuwe Sovjet-mens zal kennismaken met de vreugden en de verschrikkingen van het autotijd perk. In de komende vijf jaar gaat de auto-produktie stijgen van 200.000 wa gens tot 800.000 per jaar. Er worden twee nieuwe fabrieken gebouwd. De prijzen zullen verlaagd worden. Auto's zijn gemiddeld vier maal zo duur als in het Westen. Als het een ander pro- dukt betrof zou dit allemaal niet zo veelbetekenend zijn, maar de auto is iets speciaals. Hij symboliseert een nieuwe, meer Westelijke houding te genover het leven. In het ijzeren tijd perk van Stalin was er voor de parti culiere auto geen plaats. De mensen werden gebruikt als produktie-appara- ten. Hun werk was belangrijk, niet hun plezier. Kroesjtsjev begon het levenspeil te verhogen en gaf de mensen meer van het nationale produkt. Hij zag hoe slecht het voor de internationale repu tatie van het communisme was als het bij de goede dingen des levens zo ver achter bleef op het Westen. Maar des ondanks was Kroesjtsjev sterk anti auto. Tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten zag hij het grote com plex van autowegen rond San Francis co, overvol met de Amerikaanse droom op wielen. Hij was niet onder de in druk en zei: „wat een verspilling". Naar zijn opvatting zijn particuliere auto's nutteloos voor de maatschap pij, omdat zij materiaal en arbeids krachten gebruiken, die nuttiger kun nen worden aangewend. Kroesjtsjev breidde het openbaar vervoer uit. Daardoor kon niet alleen de verspilling van de particuliere auto's worden vermeden, maar ook alles wat er bij hoorde parkeerplaatsen, ben zinestations, garages en autowegen. Brezjnev en premier Kosygin huldigen waarschijnlijk eveneens het standpunt over de nutteloosheid van de particu liere auto. Maar zij tonen een \pieuwe response op de verlangens van de men sen, die niet meer de arme en een voudige massa vormen. De Sovjet- Unie heeft het punt bereikt, dat zij haar positie als een van de grote we reldmachten kan behouden en toch COP. MARTEN TOONDER 52. De machinst zette zijn handen in de zij en zijn gezicht nam een dreigende uitdrukking aan. „Vertel op!" riep hij. „Wat heb je aan mijn trein zitten knoei en? Je wilde de wagon met goud stelen, huh? Maar dat zal je niet lukken.ik bedoel: dat is je gelukt! Waar is m'n rijtuig 36-113? Zeg op! „Ik w-weet niet", zei Panda. „Ik wist niet dat er goud in zat. Heus niet! U kunt misschien beter naar Joris gaan u weet 1Wel de Ster van Puthra-Puthra! Die had zeker de een of andere bedoeling toen hij me zei dat ik de kop peling los moest maken". Wat de bedoeling van Joris ook was geweest het stond nu wel vast dat het rij tuig met z'n kostbare inhoud in verkeerde handen was gevallen. Nadat de gemaskerde gestalte de wissels had teruggezet en achterop de wagon was gesprongen, had hij voorzichtig wat aan de rem getrokken, zodat het gevaarte langzamerhand snelheid verloor en nu rustig langs een verlaten kade reed. Aan het einde daarvan liepen de rails dood op een zolderschuit, en zodra het treindeel daarop tot stilstand was gekomen, greep de gemaskerde een lange stok. „Sucessum garantia est!" prevelde de onbekende. „Om de ouden te her halen, als zij binnen waren. Thans zal ik mij naar een afgelegen oord reppen om mij ongestoord te kun nen verlustigen in het glanzen van dit metaal". En met deze woorden begon hij het vaartuig weg te bo- ...MAAR ER OOK. IETS VAN MAKEN. WAT VIN OEN JULLIE VAN EEN LOKOMOTIÊF2 DIT1SDE .DATKANHEEL^00^ LET MAAR OP: ALS JE ZO'N GROTE IJZEREN TON NAAR HUIS SLEEPT, DAN KAN JE ER NIET ALLEEN WATER INDOEN... ■ZEfe, JONGENS, IK HEB EEN OUDE KACHELPIJP vMEEGEBRACHT OH, WAT svv C0.ENMKEH ,2213-E- haar burgers luxe kan bieden. De da gen van de aangehaalde buikriem zijn voorbij. Rusland kan zich veroorloven zijn hulpbronnen te „verspillen" zoals Noörd-Amerika en de Westeuropese landen doen. Het gevolg, is, dat de particuliere auto op grote schaal gaat komen. Er is geen twijfel aan, dat het Sovjet-publiek dat wil. Wachtlijst en hoge prijzen hebben de Russen er niet van weerhouden in het bezit van auto's te komen. De kleine Moskwitsj kost 4500 roebel (5000 dollar) vijf maal een gemiddeld jaarsalaris. De Wolga kost ongeveer 6000 roebel. De komende Russische Fiats zullen niet veel goedkoper worden. WENEN, (AP). Het gedrag van insekten gedurende een totale zonsverduistering komt overeen met dat van primitieve, bijgelovige men sen: zij „verliezen hun hoofd" Dit is de bevinding van een Oostenrijkse groep geleerden en biologen, die tijdens de jongste zonsverduistering een studie hebben gemaakt van de insekten. De leider van de groep, dr. Harold Schweiger, had Turkije als plaats voor hun studies uitgekozen omdat de verduis tering in grote gedeelten van dat land totaal was. Zij ontdekten, dat mieren reeds een half uur voor de maximale verduistering ophielden voedsel te zoeken. Zij kwamen in grote aantallen uit de mierenhopen en renden doelloos heen en weer. Pas twee uur na de verduistering werd hun gedrag weer normaal. De biologen merkten op, dat honderden houtluizen, duizendpoten en nachtinsek- ten begonnen rond te kruipen, ofschoon zij normaal alleen 's nachts tevoorschijn komen. Daglichtvliegers, zoals bijen, vlinders en sommige soorten vliegen zetten zich niet neer voor de nachtrust, toen het don ker werd. Zij vlogen nerveus van bloem tot bloem, daar zij hun oriëntatievermo- gen hadden verloren. Op het hoogtepunt van de verduistering zaten vele van deze insekten op bloemen of op de grond. Zij probeerden te vliegen, maar konden slechts enkele kleine sprongen maken. De vogels hielden op met zingen, maar de onderzoekers merkten op, dat mussen eksters en bastaard-nachtegalen bleven rondvliegen. Men probeert nu vast te stellen, wat het abnormale gedrag van de insekten heeft veroorzaakt. De geleerden willen weten, in hoeverre het tijdselement invloed op hen heeft gehad en of hun abnormaal gedrag niet mede werd veroorzaakt door fysische storingen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het aantal huis katten in Nederland is ontelbaar. Bij na niemand ziet iets bijzonders in het huisdier, dat de kinderen vaak mee naar huis hebben gebracht, omdat de ouders van een vriendje of vriendin netje niet wisten wat ze met de ge zinsuitbreiding van de eigen huispoes moesten beginnen. Dat zo'n kat een even volwaardig dier" mag worden genoemd als de dure raskatten blijkt uit een plan dat de Nederlandse ver eniging van kattenvrienden op zater dag 22 en zondag 23 oktober voor de derde maal gaat verwezenlijken. IN DE RIVIERAHAL van de dier gaarde Blij dorp in Rotterdam wordt op die dagen een internationale show gehouden, waarop niet alleen Siame zen, Persianen of de nog zeldzamere „Manxkatten" dat zijn: de staartloze katten van het Britse eiland Man wel kom zijn, maar ook de gewone huis- tuin-en-keukenkat. De laatstgenoem den worden gekeurd door een dieren arts en de kat, die als beste uit de bus komt, wat conditie betreft, krijgt een prijs. In de eerste plaats wordt er op gelet of de kat niet te dik of te mager is, of het vel glanst en of het gebit voor 100 percent in orde is. VORIG JAAR namen 60 huiskatten en 220 raskatten aan de tentoonstel ling deel, afkomstig uit Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland. De organisatoren hopen natuurlijk op één heel bijzondere kat, wat betreft ras en conditie, bijvoorbeeld een Manxkat, een ras dat op het vasteland in West- Europa bijna niet voorkomt. Hun con tinentale sterkte wordt geschat op 15 stuks. DE INSCHRIJVING voor de tentoon stelling sluit voor de huiskatten op 1 oktober, voor de raskatten op 24 sep tember. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij mevrouw Cramer, Prove- nierssingel 24 a, telefoon (010)-280829 te Rotterdam. De expositie is zaterdag 23 oktober (van 14.00-18.00 uur) en zon dag 24 oktober (ven 1-0,00-18.00 uur) te bezichtigen. ADVERTENTIE C.V. voorheen 14. Terwijl de apotheker Yuan Kai zich achterin de tuin terugtrekt, gaan rechter Tie en Tsjiao Tai naar het huis en klop pen aan. De deur wordt niet meteen ge opend, zodat de Rechter gelegenheid heeft om- zijn trouwe helper een paar dingen te zeggen: „Ga naar de gerechts dienaars bij de poort, Tsjiao Tai, en laat ze de wijkmeester waarschuwen om een draagbaar te brengen en het lijk naar het gerechtsgebouw te vervoeren. Lijkschou wer Wang moet een grondige sectie ver richten. De doodsoorzaak staat wel v'ast, maar misschien brengt hij nog iets nieuws aan het licht. Als je die bood schap doorgegeven hebt, breng je me vrouw Meng bij mij. Dan heb ik intus sen gelegenheid om de bediende te ver horen". Hij is juist uitgesproken als de deur door de huisjongen wordt geopend. Het is een knappe, maar stuurs kijken de jongeman en de rechter vraagt zich meteen af of hij misschien meer van de moord zou kunnen weten. Misschien was hij verliefd op de vrouw van de dichter. Onbewust van deze verdenking laat de huisjongen Rechter Tie binnen in de rui me maar spaarzaam gemeubileerde hal. Terwijl Tsjiao Tai weer naar buiten gaat, ,zet de Rechter zich aan de eenvou dige bamboetafel. Diefstal kan in elk ge val geen motief zijn geweest, peinst hij. Zo te zien leefde de dichter heel sober. 632. Het duurde maar luttele ogenblik ken, eer MacDoodle merkte, dat zijn ge liefde muziekinstrument verdwenen was. Meteen greep hij Bram woest in zijn baadje. „Ha, ik heb je door, zoetwatermatroos," brulde hij. „Jij moest natuurlijk mijn aan dacht afleiden, terwijl een handlanger mijn 'doedelzak stal. Maar je hebt even pech gehad, kereltje. Ik had je te gauw door. Wie niet sterk is, moet Schot zijn, zeggen we altijd." Hij was in ieder geval sterk genoeg om Bram in bedwang te houden. Tutu wil de tussenbeide komen en het zou de sterk ste papegaai ter wereld niet moeilijk zijn gevallen Bram te bevrijden. Maar de zee man verbood het. „Weglopen zou een bewijs van schuld zijn. Ik heb niets te vrezenwant ik heb niets gedaan. Het zal gauw genoeg blijken, dat ik met deze hele zaak niets uitstaande heb." Toch voelde Brammetje zich wel een beetje onbehaaglijk toen hij kort daarna door een politie-auto werd gehaald en naar de gevangenis werd gebracht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17