„Werkgevers collectief verantwoordelijk voor gedupeerde arbeiders" PTT komt met diverse tariefsverhogingen Pessers wordt nu definitief voortgezet Zwolsman in 1967 met pensioen Regering geeft 61 bedrijven uit Wens ABC-voorzitter W. Liefaard «I 10$ h Scheveningse werf koopt De Hoop Kerkelijke lening van TA pet. a 98 Union Rijwiel en Kaptein in Unikap AKU leent 50 min onderhands Renault-delegatie in Moskou Hoger winstsaldo Wilson Limonade Zuid-Afrikaansch Handelshuis SCHEEPVAARTBERICHTEN Verlies postdienst in 1967 wordt geraamd op 45 miljoen Soekarno „leende" waardevol antiek „Perikles"-protest tegen studie- toelagenbeleid KLM bestelt nog twee DC 8-63 Kort economisch nieuws DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 19 ir%v Gezinnen Winst fors lager In Oostelijk Flevoland Met het NV\r naar het buitenland Gisteren op het Damrak WALL STREET: Zeer flauw De voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (ABC) (ruim 48.000 leden), de heer W. Liefaard, heeft de gezamenlijke werkgevers geadviseerd zich eens te be raden over de vraag of zij als werkge vers niet collectief de verantwoordelijk heid dienen te dragen tegenover werkne mers, die tengevolge van fusies, sluiting van bedrijven en dergelijke in moeilijk heden worden gebracht. Hij deed deze suggestie vanochtend in de rede, waar mee hij het driedaagse congres van zijn bond in Krasnapolsky in Amsterdam opende. De heer Liefaard herinnerde er in dit verband aan, dat toen het in het begin van het jaar tijdens de actie voor de ge organiseerde werknemers nog tegen de vakbeweging ging de werkgevers geza menlijk vele miljoenen guldens op tafel brachten. De heer Liefaard meent dat de ze. miljoenen nu voor vreedzamer doelein den kunnen worden gebruikt. Als er lan delijk geen oplossing kan komen voor het probleem van de door fusies en sluiting gedupeerde werknemers, zal het op een an dere wijze moeten worden geprobeerd. ADVERTENTIE Verras uw vrienden overal - n ter wereld. Vraag een fol- der aan uw slijter of aan w ERVEN LUCAS BOLS w ROZENGRACHT 10}AMSTERDAM „Sc De aandelen in de N.V. Wollenstoffen- Industrie voorheen A. Pessers Azn, die familiebezit waren, zijn onlangs aan nieu we eigenaars overgedragen. Het bedrijf in Geldrop, dat enige tijd geleden in moeilijkheden raakte en voorlopige sur séance van betaling kreeg, zal in volle omvang onder nieuwe leiding worden voortgezet. Overleg tussen de aandeelhouders, de vakbond, de bewindvoerder en de heer G. W. Borgemeester uit Wassenaar di recteur van een Leidse textielfabriek, heeft ertoe geleid dat de heer Borge meester de leiding van het bedrijf op zich neemt. De huidige directie is afge treden. De uitlevering van geplaatste en nog te plaatsen orders is volledig gega randeerd, zo deelt de heer Borgemeester mee. Het bedrijf, dat reeds over een goed gevulde orderportefeuille beschikt, kan zijn activiteiten ten volle voortzetten. Van de zijde van de bewindvoerder wordt vernomen dat de schuldeisers in de over enige tijd te houden crediteuren vergadering hoogstwaarschijnlijk een ak koord wordt voorgelegd. Over de inhoud van dit aanbod is thans nog niets con creets te zeggen. De heer Borgemeester wilde niet meedelen welke groep de aan delen Pessers heeft overgenomen. De heer G. W. Borgemeester uit Wasse naar, die de directie van de Wollenstof fenfabriek Pessers in Geldrop heeft over genomen, is directeur van de N.V. J. J. Krantz en Zoon, fabriek van lakens en wollen stoffen in Leiden. De NV Scheepsbouwwerf De Hoop te Neder-Hardinxveld is eigendom geworden van de Sleephelling maatschappij „Sche- veningen" NV te Scheveningen, die de aandelen van dit bedrijf in bezit heeft ge kregen. Deze transactie heeft geen conse quenties voor de ongeveer 60 werknemers van de Hardinxveldse werf. Zij werken nu onder directie van de heer A. Pronk die ook directeur is van de sleephelling maatschappij. Na het overlijden van de heer P. A. Calje ongeveer een jaar gele den was voor „de Hoop" geen nieuwe di recteur benoemd. Het bedrijf is nog regel matig van opdrachten voorzien geweest, maar de orderportefeuille was niet om vangrijk. Thans heeft men de bouw van twee sleepboten voor buitenlandse reke ning op het programma twee klepbakken en een aantal pontons voor binnenlandse opdrachtgevers- De diaconie der Gereformeerde Kerk van Kollum gaat over tot de uitgifte van 1 min 7% pet obligaties in stukken van 1000 en 500 tegen 98 pet. De inschrij ving kan vanaf heden geschieden. Zodra de lening is voltekend wordt de inschrij ving gesloten. De storting is op vrijdag 14 oktober. De lening is apart aflosbaar in 1972 t.m. 2001, en wel 1972 t.m. 1981 drie pet per jaar, in 1982 t.m. 3y2 pet per jaar. In 1967 t.m. 1976 zal geen versterkte of vervroegde aflossing mogen plaatsvinden. De opbrengst van de lening zal worden gebruikt voor de gedeeltelijke financie ring van de nieuwbouw bij het bestaande bejaardenoord „Bethesda" in Kollum. Met de totale uitbreiding is ca. 1.250.000 gemoeid. De heer Liefaard gelooft trouwens dat er ook nog vele grote bedrijfstakken zijn, die gezamenlijk de risico's der werkne mers, werkzaam bij minder welvarende collega's kunnen dragen zonder dat hun dat veel behoeft te kosten. De A.B.C.- voorzitter kondigde aan, dat het scheppen van waarborgen voor werknemers, die door sluiting, fusies of andere ontwikkelin gen in moeilijkheden komen, bij de ko mende onderhandelingen ongetwijfeld aan de orde zal komen. Over de loonpolitiek zei de heer Liefaard dat de industriële lonen in de afgelopen drie jaar met 30 tot 33 percent omhoog gingen, terwijl de loonkosten voor de on dernemingen met 45 percent stegen. De A.B.C.-voorzitter heeft de indruk dat in deze drie jaar ongeveer tien percent ten goede is gekomen aan de verhoging van de levensstandaard van het gemiddelde werknemersgezin, want de hogere prijzen maakten veel ongedaan. Terugziende zou de heer Liefaard bereid zijn een milder oordeel te geven over de loonpolitiek dan drie jaar geleden. De ontwikkeling in 1966 heeft hem evenwel de mogelijkheid voor een milder oordeel heel erg moeilijk ge maakt. De A.B.C. heeft nooit begrepen waarom midden in het jaar de spelregels moesten worden gewijzigd en waarom voor de landelijke economie niet van be tekenis zijnde C.A.O.'s onverbindend ver klaard moesten worden. Nog minder spreekt de A.B.C. de noodzaak daartoe aan, als blijkt, dat het gaat om C.A.O.'s voor werknemers die bij de ontwikkeling van het loonpeil zijn achtergebleven. Union Rqwielenfabriek in Den Hulst en Motorrijwielfabriek Kaptein in Utrecht hebben, na het aankondigen van de fusie, een holdingmaatschappij opgericht onder de naam Samenwerkende Rijwiel- en Mo torindustrie Unikap. Tot donderdag 20 oktober kunnen de aandeelhouders Union hun aandelen om ruilen in aandelen Unikap in de verhou ding 1 1. Voor 2000 aandelen Kaptein worden 6500 aandelen Unikap gegeven. Voor de aandelen Unikap zal beursnote ring worden aangevraagd. Dit blijkt uit een bericht dat gisteren is gepubliceerd. De nieuwe vennootschap wordt via de beide werkmaatschappijen de grootste le verancier van tweewielers in Nederland. Het maatschappelijk kapitaal van de houdstermaatsctfappij is vastgesteld op nominaal 10 min, waarvan 3.450.000 geplaatst. Aandeelhouders Union krijgen over het boekjaar 1965-'66 een interimdividend van 3% percent. Union keerde over 1964-'65 tien percent dividend uit, Kaptein 27 per cent dividend over 1965. Het ligt in de be doeling in het eerste kwartaal van 1967 aan de aandeelhouders van de houdster mij. een dividend uit te keren over de periode 1 januari t.m. 31 augustus 1966 Aandeelhouders van Union worden opge roepen voor een buitengewone vergadering op 28 september in Amsterdam. AKU heeft onderhands leningen afge sloten tot een bedrag van 50 miljoen. De storting geschiedt in de tweede helft van 1967. De rente bedraagt 7V2 percent De leningen zijn a pari geplaatst. In de jaarlijkse andeelhoudersverga- dering van de Vereenigde Vorstenland- sche Cultuurmaatschappij (WC) heeft de heer R. Zwolsman lid van de raad van be stuur van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) en tevens de enige commissaris van de WC, meegedeeld dat hij volgend jaar met pensioen hoopt te gaan. Aanvankelijk zou de heer Zwols man al dit jaar zijn directiefunctie in het EMS-concern neerleggen, maar de thans vrijwel afgesloten consolidatie en reorga nisatie van de groep heeft meer tijd ge vergd dan hij heeft kunnen voorzien. De heer Zwolsman wil het roer pas uit han den geven als de afronding van het con cern haar beslag heeft gekregen. Met de publikatie van de jaarverslagen van enkele EMS-maatschappijen is intus sen al iets bekend geworden van de con cern-reorganisatie. Voor een volledig in zicht verwees de heer Zwolsman naar de binnenkort te houden aandeelhoudersver gadering van de Cultuurmaatschappij Ser- badjadi, naar het op korte termijn te ver wachten verslag van de N.V. Zwolsman- groep die binnenkort zullen verschijnen. Dan zal ook duidelijk worden, aldus de heer Zwolsman, of er binnen het concern zodanig met allerlei aandelenpaketten en gelden is geschoven, dat ik daarbij per soonlijk voordeel heb genoten ten koste van „outside"-aandeelhouders. Een der aandeelhouders in de vergadering van de WC had hierop namelijk gezinspeeld. De heer Zwolsman liet doorschemeren dat het tegenovergestelde wel eens eerder het geval zou kunnen zijn. MOSKOU, (Reuter) Een groep hoge functionarissen van het Franse staats- automobielconcern Régie-Renault is op het ogenblik in Moskou voor overleg over wetenschappelijke en technische samenwerking. Dit is bekendgemaakt door het Russische persbureau Tass. Renault zou samen met Peugeot plan nen hebben voor een vele miljoenen dol lars vergende herbouw en modernisering van de Moskvitchfabriek in Moskou. Uit de berichten bleek echter niet of dit het onderwerp van bespreking is tussen di recteur Michel Maison van Renault en functionarissen van de regering der Sow- jet-Unie. In de officiële verklaring die woensdagavond werd uitgegeven staat al leen dat de delegatie van Renault „bespre kingen over wetenschappelijke en tech nische samenwerking met de Sovjet-Unie voert op het gebied van de automobiel- Blijkens een tussentijds verslag is de omzet van Wilson's limonadefabrieken N.V. over de periode 1 januari t.m. 30 juni 1966 toegenomen tot 2,93 (v.j. 2,17) min. De brutowinst liep op tot 1,1 0,8) min. De inkomsten uit di versen daalden tot 57.614 79.734). De Algemene kosten stegen tot 898.032 702.539). Het saldo-winst verbeterde tot 84.984 50.046). De N.V. Zuid-Afrikaansch Handelshuis heeft, blijkens het verslag over 1965, te lijden gehad van de sterke kostenstijging, waardoor de winst aanzienlijk beneden die van 1964 kwam op 178.241 (v.j. 551.340). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van acht percent, waar voor een bedrag van 187.599 aan de di videndreserve wordt onttrokken, die daarna nog 86.781 bedraagt. Blijkens de winst- en verliesrekening bedroeg de winst op goederen en produkten 5,96 5,63) min. Commissies, brachten op 845.810 (ƒ716.074), diverse baten 127.568 (ƒ33.382). De algemene kosten en de personeelskosten stegen tot 5,99 (ƒ4,83) min. Hiervah in mindering ge bracht 150.000, ten laste van de onvoor ziene verplichtingen, waarna nog op de ze rekening resteert 300.000. Aagtekerk 21 v. Singapore n. Port Swettenham. Acmaea 23 te Rotterdam verw Adrastus 21 v. Liverpool n. Swansea. Alehiba 22 te Beyrouth. Alcor 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alhena 21 v. Salvador n. Las Palmas. Alkes 21 v. Karachi n. Suez. Ammon 21 te New Orleans. Area 21 te Curasao. Argos 21 t.h.v. Algiers n. Hamburg. Artemis 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Asmidiske 21 te Lake Superior. Bali 21 v. Cebu n. Bugo. Bengalen 21 v. Bremerhaven n. Hamburg. Billiton 22 ten anker Djibouti. Boissevain 22 te Durban. Caltex Eindhoven 22 te Bahrain verw. Camerounkust 21 te Port Harcourt. Charis 22 v. Port au Prince n. Houston. Chiron 22 te Sint Maarten. Congokust 21 v. Dakar n. Antwerpen., Dahomeykust 22 te Monrovia. Diloma pass. 21 Misiri Eilanden, n. Khora la Maya. Doelwijk pass. 21 Kurla Murla n. Milazzo. Eos 22 te Famagusta. Forest Hill 22 te Auckland. Gaasterland 2l te Rio de Janeiro. Geestland 21 v. Dominica n. Preston. Geeststar 22 te Dublin. Hathor 21 te Izmir. Heemskerk 21 v. Colombo n Bombay. Hermes 21 v. Arica n. Antofagasta. Hoogkerk 23 te Chittagong verw. Isis 21 te Nickerie. Ivoorkust 21 te Calabar. Kaap Hoorn 21 v. Singapore n. Danang. Karachi 21 te Djibouti. Karimun 21 te Suva verw. Katelvsia 21 v Hamburg n. Lulea. Katwijk 21 v. Yawata n. Nagoya. Kerkedijk 21 v. Newport News n. New York. i De tariefsverhogingen bij PTT zul len over de diverse onderdelen van het bedrijf worden uitgesmeerd. Dat blijkt uit de toelichting van minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) op de PTT-begroting voor 1967. Bij het opstellen van de begroting was het overleg over de verdeling nog niet afgerond. De tariefsstijging moet er samen met de verkeersgroei en de doorwerking van de per 1 juli getrof fen verhogingen toe leiden dat de exploitatiebaten met f 307,9 miljoen tot f 1760,6 miljoen zullen toenemen. Aangezien de lasten worden geraamd op f 1737,5 miljoen, resteert een voor delig exploitatieresultaat van' ruim 23 miljoen gulden. Voor telegrafie, telefonie en girodienst wordt een voordelig saldo van samen 71 miljoen geraamd, voor de draadomroep een nadelig saldo van 3,5 miljoen gulden. Ook voor de postdienst wordt wederom een nadelig saldo van 45 miljoen gulden geraamd (over 1966 een tekort van 60 mil joen gulden ondanks de tariefsverhogin gen van januari en juli). Gestreefd wordt naar een sluitende exploitatierekening. Daartoe wordt het systematisch onder zoek naar mogelijkheden om de effi ciency in de dienstuitvoering verder te vergroten, voortgezet. Voorts is er een on derzoek gaande naar de mogelijkheden om de indirecte subsidiëring, die het bedrijf verleent bij enkele sterk verliesgevende postale dienstverleningen, zoals de cate gorie nieuwsbladen, te elimineren. P.T.T. verwacht een verdere toeneming van het verkeer van brieven, drukwerken en nieuwsbladen. Het aantal rekening houders bij de girodienst stijgt sterk. Er worden minder telegrammen verzonden, maar de vraag naar telexaansluitingen neemt toe. Als gevolg van de grote vraag moet ook voor de telex rekening worden gehouden met een tijdelijke groei van het aantal wachtenden. De vraag naar tele foonaansluitingen 'vertoont een regelmati ge stijging, hetgeen betekent dat bij de beperkte technische mogelijkheden ook het aantal wachtenden groter wordt. Het komend jaar zo blijkt uit de be groting 1967 van het minister van finan ciën, zullen 61 bedrijven in Oostelijk Fle voland worden uitgegeven met in totaal 2360 hectaren. Dit uitgifte-areaal is klei ner dan voor 1965 en 1966, toen respec tievelijk 83 bedrijven samen 3185 ha. groot en 80 bedrijven van samen 3155 ha groot werden uitgegeven. Ook in de periode tot 1975 zullen de jaarlijkse uitgiften in Oostelijk Flevoland niet veel meer dan ongeveer 2500 ha. kunnen bedragen. Een voorlopig plan voorziet in de uit gifte van 19 fmitteeltbedrij ven met in to taal 184,5 ha. in Oostelijk Flevoland. De eerste uitgifte van landbouwgronden in Zuidelijke Flevoland zal niet voor 1975 kunnen plaatsvinden. Kinderdijk 21 v. Bremërhaven n. Antwerpen. Korovina 22 te Napels. Kosicia 21 te Bombay. Kossmatella 22 te Bukom. Koudekerk 22 te Genua. Kryptos 21 v. Abadan n. Kaapstad. Lelykerk 21 v. Antwerpen n. Bremen. Loosdrecht 22 te Valparaiso. Maron 21 v. Antwerpen n. Amsterdam. Memnon 22 te Philadelphia. Minos 21 v. Piraeus. Moordrecht pass. 21 Ras Fartak n. Stiez. Neder Eems 22 te Hamburg. Neder Elbe 22 te Long View. Neder Rhone 22 te Barcelona. Ondina 22 te Tranmere. Onoba 22 v. Thameshaven n. Mena al Ahmadl. Oostkerk 22 v. Melbourne n. Sydney. Oranjefontein 22 te Southampton. Palamedes 22 te Curasao. Philidora 20 v. Jabeldhanna n. Rotterdam. Philine 21 v. Durban n. Kharg Island. Philippia 21 v. La Spezia. Pres. William V. S. Tubman 21 v. Philadelphia n. Pascagoula. Prins Casimir 21 v. Avonmouth n. Antwerpen. Provenierssingel 21 v. Buena Ventura n. Guayaquil. Rempang 21 v. Port Said n. Genua. Sambas 19 v. Sampit n. Hongkong. Schiedijk 21 v. Bremen n. Rotterdam. Senegalkust 21 te Hamburg. Sliedrecht 21 v. Port Churchill n. Engeland. Socrates 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Kampen 21 v El Fferrol n. Rotterdam. Stad Utrecht pass. 21 Gibraltar n. Livomo. Statendam 21 v. Los Angeles n. San Francisco. Steenkerk 21 v. Fremantle n. Adelaide. Stentor pass. 21 Gibraltar n. Piraeus. Straat Bali 20 v. Pointe Noire n. Lobito. Straat Colombo 22 te Bombay. Straat Florida 21 te Rio de Janeiro. Straat Johore 23 te Portland Vic verw. Straat Lombok 23 te Melbourne verw. Straat Torres 22 v. Sydney n. Melbourne. Sumatra 22 v Barcelona. Tara 23 te Salvador verw. Tero 22 te Savannah. Theron 20 v. Kingston n. Nassau. Tjipanas 22 te Shanghai verw. Waterland 22 te Rio de Janeiro. Wonosari 21 v. Aden n. Whyalla. Zwijndrecht 21 v. Geelong n. Lumut. In navolging van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, dat daarmee dit jaar op bescheiden schaal is begonnen, wil ook het Nederlands Verbond van Vakver enigingen (NVV) volgend jaar voor zijn leden reizen naar het buitenland gaan or ganiseren. De stichting vakantieverblij ven van het NVV treft daarvoor reeds thans voorbereidingen. Men denkt aan rei zen per trein of per vliegtuig naar eigen verblijven in Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië, Griekenland en zo mogelijk ook Is rael. De stichting vakantieverblijven van het NVV heeft in ons land thans reeds een groot aantal vakantieoorden, cam pings, bungalowparken en dergelijke. Met de volledig verzorgde buitenlandse reizen wil men de service aan de NVVleden uit breiden. DJAKARTA President Soekarno be zit een rijke verzameling antiek, die hij „geleend" heeft van de 83-jarige Neder landse Lucy Mary Trail. Ze verkeert in behoeftige omstandigheden en woont in een tehuis voor bejaarden ergens op West- Java. De collectie staat in de paleizen van de president. Dat heeft de procureur-ge neraal, generaal-majoor Soegiharto, be kendgemaakt. Onlangs won mevrouw Trail een proces tegen een in China geboren Indonesische advocaat. De rechtbank gelastte hem al le eigendommen van de vrouw, die haar waren ontnomen, terug te geven. Een groot deel van haar zeer waardevol antiek is echter nog steeds in het bezit van de president. Soegiharto zei dat de voor malige regering-Soebandrio de kunstvoor werpen had „geleend" voor Soekarno's paleizen. H Kt W WatfipTTTlS t> rt 4 ItoytwKnO Na. studie te hebben gemaakt over de inhoud van de dinsdag gepubliceerde Miljoennota, doch volgens de beurs thans miljardennota, was men op het Damrak benieuwd hoe de koersen zouden reage ren. Het dient te worden gezegd, dat de internationale waarden voor het meren deel vriendelijker waren gestemd, echter met weinig zaken. Kon. Olie en Unilever boekten elk een gulden winst op resp. 124,20 en 86,40. Philips verging het minder goed door Amerikaans aanbod. Hier daalde de koers tot ca. 91,50 hetgeen een gulden lager was t.o.v. het voorgaande slotniveau. AKU was veertig cent hoger op de zeer gunstige winstcijfers over de eerste 36 weken van het lopende boekjaar van de Amerikaanse dochter de American En- ka. Voor Hoogovens werd 330 (onv.) als advieskoers opgegeven, KLM werd lager geadviseerd ingevolge de koersdaling voor dit fonds in Wall Street. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U. 66-66.50 Hoogovens Kon. Olie 122.30-122.80 122.30 Philips 90.30-90.50 90.30 Unilever 85.50-85.80 85.70 K.L.M. 495-505 VERHANDELDE FONDSEN 20 sept. 21 sept. Totaal 384 382 Hoger 123 (32%) 108 (28.3»/») Lager 156 (40.6»/o) 186 (48.7%) Gelijk 105 (27.4%) 88 (22%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. 66.80gb-67 Hoogovens Kon. Olie 123-124 Philips 90.70-91.50 Unilever 85.70-86 K.L.M. 510 2de tijdv. Slot- koersen 21 sept. Slot- koersen 21 sept. A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Kon. Paketvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5% Ned. 1964 5V*% Ned. 1964-11 5%% Ned. 1965 6% B.N.G. 1965 5'/,% Ned. Gas 4%% A.K.U 5%% Hoogovens Alk. Bank Nederl. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S. Robeco [nterunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast Amsterd. Droogd. Bensdorp Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Bredero Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curag. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker 67.50 332 91.70 gl 86.30 124.20 gl 70% 124 gb 80.10 106% 525 84 gl 161% 162 131% 87'/, 89'/, 93'/, 925u 98 96 237'/, 47.70 187 465 83.50 370 192 156.00 73.50 90.00 410 718 168 332 308 84'/, 400 178 385 327 310 619 480 425 300 1 145% 180.50 395 269 Ford Van Gelder Zn. Gelderl.-Tielens Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeijer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machinef. Holec Holl. Beton Indoheem Internatio Kempen-Begeer Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketien Koudijs Leidsche Wol Lindeteves* J acob Meneba Muller Co Chem. F. Naarden Ned'. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij Van Nelle Nijverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rijn-Schelde Sch. Expl: Mij Scholten Honig Schuttersveld Smit Transform. Spaarnestad Stokvis Zn. Technische Unie Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt. Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 922 b 94 380 412 145 830 92.00 178 130 365'/, 400 b 208 254 31.50 240 b 117 315 b 184 448 gl 126 320 136'/, 291 304»/, 360 179 288 7^'/, 240 88 255 84.00 212 168 138'/, 78.00 122 212 595 gb 123'/, 271 87'/, 82.00 gb 115 132'/, 116 gb 414 155'/, 400 166.00 20 sept. 21 sept. 20 sept. 21 sept. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied Chem. A.C.F. Ind. Afti. Can. Am Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 28% 31'/, 52'/, 66% 605-6 46'/, 30 35'/, 36% 49'/, 43'/, 55'/, 51% 30 72 29% 59% 37^ 43'/, 33% 51'/, 175 120 89% 77% 49'/, 28'/. 30'/, 51'/, 67% 59 46'/, 29'/, 35% 49% 42% 55 51 30 71'/, 29% 56'/, 37% 43' 33'/, 49% 169'/, 117% 87'/, 76 49'/, Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont. Ward Radio Corp Republic St Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh Woolworth Ford K.L.M 40% 82% 67'/, 32% 26'/, 44 33% exd. 34% 51'/, 60% 41% 32% 64% 34% 67% 76% 8'/, 31% 42% 38% 46% 21% 43'/, 147% y°/« 39'/, 80'/, 65'/, 31% 26% 41% 33% 34 51% 59'/, 41'/, 30% 63 34 66% 74'/, 8% 30% 41% 38 45'/, 21 42% 139'/, Wall Street heeft gisteren een zeer flauwe stemming te zien gegeven. Het Dow Jones gemiddelde voor industrie fondsen daalde aan het slot ruim 12 pun ten tot 793.59. Een rol speelde deze keer berichten over nieuwe financiële maatre gelen van president Johnson. Ook was er weer angst voor hogere belastingen. Fairchild Camera werd het drukst ver handeld. Het fonds daalde 14'/, punt tot 146'/,. Verder verloren Du Pont 5"/,, Ge neral Motors 1%, Boeing 3'/,, Xerox 7'/, IBM 6»/, en KLM Airlines 8%. De Dow Jones indices: industrie 793.59 12.42); sporen 196.55 3.06) en openbare nutsbedrijven 127.75 0.18). De Amsterdamse vereniging van voor uitstrevende studenten „Perikles" heeft in een brief aan de minister van Onder wijs en Wetenschappen geprotesteerd te gen het rijksstudietoelagenbeleid. De ri goureuze beperking van de rijksstudie toelagen met 16 miljoen gulden kan alleen maar leiden tot een verdere stagnatie van de moeizaam op gang komende demokra- tisering van het wetenschappelijk onder wijs. De gevolgen treffen wederom de lage en middelbare inkomstengroepen in ons volk. Wij kunnen in deze maatregelen dan ook niets andere zien dan een wel- doordachte poging om de academische op leiding voor te behouden aan de kleine groep welgestelden om de universitaire studie opnieuw te maken tot een voor recht voor de financiële top van onze maatschappij", aldus „Perikles". Over het rapport van de commissie voor de rijksstudietoelagen zegt de studenten vereniging: Een meer vulagire verheer lijking van bekrompen 19de eeuwse stand punten hebben wij de laatste jaren niet onder ogen gehad". De KLM heeft.nog twee DC-8-63 straal vliegtuigen besteld, die in de loop van 1968 zullen worden afgeleverd. De lucht vaartmaatschappij heeft reeds twee vlieg tuigen van dit type in bestelling voor le vering in 1967. De DC-8-63 is een vergro te uitgave van de thans in gebruik zijn de DC-8 en kan met een elf meter lange re romp en maximaal 234 zitplaatsen dan ook 84 Dassagiers meer vervoeren. De aanschaffingsprijs bedraagt 36 mil joen gulden per stuk.. Het Japanse ministerie van verkeer en water staat heeft de Mitsui Shipbuilding and Engi neering Company Ltd. toestemming verleend om in Chiba bij Tokio een dok te bouwen dat naar men zegt het grootste ter wereld zal wor den. De toegestane grootte van het dok wordt opgegeven als 250.000 ton deadweight, maar scheepsbouwdeskundigen zijn van oordeel dat er supertankers tot 500.000 ton d.w. zullen worden gebouwd. Rusland heeft bij de Britse onderneming ..Bentley Engineering" een order geplaatst voor de volledige apparatuur voor twee textielfabrie ken, gespecialiseerd in de vervaardiging van tricot, ter waarde van vijftig miljoen gulden. Ze zijn eind 1969 gereed. Onder garantie van de Britse regering is de Russen een lening van 39 miljoen gulden verstrekt, aflosbaar In tien jaar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19