Kosten wegenbouw niet gedekt ondanks hogere wegenbelasting Weg Haarlem-Half weg wordt verbeterd; nieuwe weg V elsen-Schiphol Marechaussee neergeschoten door een arrestant HET WEER Surveyor-2 is mislukking Buit van meer dan zes ton „Pond sterling is doodziek' Vliegtuigongeluk in Australië Aziatische conferentie over oorlog in Vietnam Adverteerders ontstemd over Ster-gegevens morris VELSEN n.v. UST MINISTER SUURHOFF VERKLAART Erhard loopt woedend weg! De beer was los Metaalfabriek in Lichtenvoorde zit moeilijk Geschenk van Philips voor Eindhoven Waar is de brand? Filippijns voorstel bij VN-ver gadering Ook in Boerenpartij nu stemmen tegen ir. Adams Schipper schiet op twee matrozen Hoe blijft u aantrekkelijk? SCHERK Herman Mulder regenkleding Spuiterij üitdeukerij en Plaatwerkerij 51e JAARGANG NUMMER 273 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12-.S0 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Presidium voor Tweede Kamer pagina 2 Bondsdag handhaaft minister Von Hassel pagina 3 PTT volgend jaar duurder pagina 19 IN DEZE W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 11, 13 Van Dag tot Dag 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9, 11, 13 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 7, 13 In de vishal en op zee7 Topsy 29 Radio en tv 25 Kunst25 Feuilleton 27 Beeldverhalen 27 Economisch nieuws 29 Scheepsberichten 29 Beurs 29 Ferdinand 20 Sport 21 Luidsprekers 4, 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Opklaringen Voor E-9 42 miljoen Bankroof in Johannesburg Franz Pick in jaarboek Het woord is aan Overeenkomst ADVERTENTIE 1 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Loilewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mfle IfWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWV VWVWVA/WWVWWtAA/WWWWWWVVWWWyWV\ BAD GODESBERG (AP) Bondskan selier Erhard is vanochtend kwaad weg gelopen uit een vergadering van de Bond van Ambtenaren, toen de bondsvoorzitter critiek op hem leverde. Erhard zou de voornaamste spreker zijn op het congres van de bond. Het congres werd geopend door voorzitter, Alfred Krause. Deze zei dat het hem speet dat hij Erhard en de leden van zijn rege ring niet kon bedanken voor een geslaagd ambtenarenbeleid. Zonder een woord te zeggen stond Er hard op en liep weg. Op de centrale varkensfokdag in de Markthallen te Meppel is de zestigjari ge heer E. Buter uit Meppel in zijn been gebeten door het varken Laurens. De heer Buter, die als belangstellende de keuring volgde, stond tussen de looprekken, waardoor een vijftigtal be ren naar de keuringsring werd gedre ven. Hij werd plotseling van achteren aangevallen door Laurens en finaal gevloerd. Men neemt aan dat Laurens zijn te leurstelling moest afreageren omdat even tevoren niet hij, maar Wodan was uitgeroepen tot kampioen van de dag. Laurens moest genoegen nemen met een la-prijs. „De voorgenomen verdubbeling van de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting zal niet voldoende zijn om het bouwprogramma van rijkswegen helemaal uit te voeren. Dit zegt mi nister Suurhoff in de toelichting op de begroting 1967 van het Rijks wegenfonds. Ruim 64 miljoen gulden van het Rijks wegenfonds zal volgend jaar worden be steed aan werken in de nabijheid van Rotterdam. In de omgeving van Amster dam zal voor 44 miljoen gulden worden uitgevoerd. De wegen naar de Coentun- nel vergen 20 miljoen, de doortrekking van weg (E-10) tussen de omlegging bij Schiphol en Amsterdam 3 miljoen, de ver breding van weg 5, gedeelte Haarlem- Halfweg 4,5 miljoen en de aanleg van weg 6, gedeelte Velsen-Schiphol 17 miljoen. Voor de verdere aanleg van de belang rijke route van het centrum des lands naar de noordelijke provinciën tussen Hoevelaken (via Zwolle, Assen en Gro ningen) en Nieuweschans (E-35) is 21 (van onze correspondent) ZWOLLE. De 22-jarige marechaussee L. de Boer is vannacht in het Zwolse politiebureau door een recalcitrante ar restant neergeschoten. De man werd le vensgevaarlijk gewond. Het schot werd gelost uit een pistool van een Zwolse politieagent, dat de arrestant in de agen- tenwacht ongezien uit een niet afgesloten kast had weggenomen. De Zwolse politie pakte vannacht na Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Droog weer met opklaringen. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige oos telijke wind. Iets koudere nacht. Morgenmiddag dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. een melding over een stukgeslagen ruit vijf militairen als verdachten op. Om wonenden hadden na het glasgerinkel militairen zien weglopen. De vijf soldaten, gelegerd in 't Harde, gedroegen zich vol gens de Zwolse politie lastig, in het bij zonder één van hen, een 21-jarige inwo ner van Zeist. In het politiebureau liet de wachtcom mandant de vijf mannen plaats nemen in de agentenwacht. Hij belde de konink lijke marechaussee zoals gebruikelijk in zaken waarbij militairen betrokken zijn. De man uit Zeist bleef zich lastig gedragen. Hij had het speciaal begrepen op een jonge agent, die, na zijn koppel en pet in de daarvoor bestemde kast ge legd te hebben, naar een ander lokaal ging teneinde de man niet verder te irriteren. De inwoner van Zeist kreeg toestem ming om zich even bij een fonteintje ach ter de kast op te frissen. In een onbe waakt ogenblik moet hij kans gezien heb ben de kast te openen en het pistool uit de holster te trekken. Toen de mare chaussee kwam weigerde hij mee te gaan. Na drie aanmaningen pakte mare chaussee De Boer hem aan. In de gang op weg naar buiten ontstond een worste ling, waarbij de arrestant het pistool trok en De Boer in de buik schoot. De 9 mm kogel veroorzaakte verwondingen die een langdurige operatie noodzakelijk maakten. PASADENA (Californië) (AP) De geleerden, die niet in staat zijn het rollen van de Surveyor-2, die op weg is naar de maan, te stoppen, hebben verklaard, dat de missie voltooid is. Het maanschot is op een mislukking uitgelopen. miljoen uitgetrokken. Daarvan zal 11 mil joen worden besteed aan de aanleg van weg 28, gedeelte Hoevelaken-Zwartemeer, en de bouw van een nieuwe brug over de IJssel. Voor de belangrijke noord-zuidroute, gevormd door de E-9 (Amsterdam- Utrecht - 's-Hertogenbosch - Eindhoven- Maastricht), wordt 42 miljoen geraamd, ten dele bestemd voor de verbreding van de brug over de Lek te Vianen. De oost-west-verbindingen 's-Graven- hage - Utrecht - Apeldoorn - Oldenzaal (E-8) en Ridderkerk - Gorinchem - Res- sen - Zevenaar (weg 15) zullen 24 miljoen en 11 miljoen kosten. Voor aanleg en uitbreiding van diverse over het gehele land verspreide werken zal nog 80 miljoen worden besteed. De bouw van de brug bij Zwolsche Hoek en het begin van aanleg van de aan die brug aansluitende wegver binding Zwolsche Hoek- Emmeloord vergt 8,5 miljoen, de aanleg van het ge deelte Lemmer-Joure van weg 38 3 mil joen en de aanleg van weg 34 gedeelte Coevorden-Drentsche Punt 3 miljoen. Voor de verbetering van het verkeers plein Oudenrijn is 5 miljoen uitgetrokken. De Metaalwarenfabriek „De Leeuw" in Lichtenvoorde verkeert in zodanige fi nanciële moeilijkheden, dat de kans van een verzoek om surséance van betaling en ontslag voor de 85 werknemers niet is uitgesloten, zo hebben wij uit betrouwba re bron vernomen. De fabriek vervaar digd hoofdzakelijk zadels voor fietsen, en rolschaatsen. De produktie is aanzienlijk groter dan de Nederlandse markt kan op nemen. Een belangrijke afnemer was tot dusverre N.V. Vredestein in Doetinchem JOHANNESBURG (AP) Twee ge maskerde blanken hebben vanochtend een overval op een bank gepleegd. Ze zijn er met 183.000 rands 626.000 gulden vandoor, gegaan. Zij stopten de bankbil jetten in een koffer en wandelden rustig naar buiten. Ze verdwenen daarna snel. Ir. F. J. Philips heeft gisteren namens de raad van bestuur der N.V. Philips het Eindhovense gemeentebestuur een bedrag van IV2 miljoen gulden als jubileumge schenk aangeboden waarvan één miljoen bedoeld is als bijdrage in een fonds voor de oprichting van een overdekte ijsbaan en een half miljoen als bijdrage voor de bouw van de nieuwe gemeentelijke mu ziekschool. Deze aanbieding geschiedde in het kader van een officiële ontvangst van de raad van bestuur door het college van B. en W. in de raadszaal. .99 NEW YORK (AP) Dr. Franz Piek, de wereldvermaarde monetaire deskundi ge, heeft gezegd dat de aantasting van de ruilvoet in de gehele wereld ongekende afmetingen heeft bereikt. Hij raamde dat de Amerikaanse papieren dollar dit jaar 6 aan koopkracht zal verliezen een totaal verlies van 132 miljard papie ren dollar of meer dan de gehele begro ting van het land, Piek legde zijn verkla ring af in verband met het verschijnen van het wereld valutajaarboek 1966. „Regeringen zijn dronken van het idee van de groei". De papieren dollar, aldus Piek, „dat een doodziek pond sterling met zich meesleept" is er slechter aan toe dan een jaar geleden". Hij voegde hieraan toe dat indien het pond devalueert de Ameri kaanse dollar „dezelfde dag" zal volgen. Hij wees op de grote kapitaalvlucht uit de VS, die het laatste jaar 20 a 30 miljard dollar bedroeg. Hij raamde dat 60 pet. van dit kapitaal belegd is in goud en an dere edele metalen, 20 pet. in eerste klas internationale aandelen en 20 pet. in an tiek, schilderijen, zeldzame manuscripten en boeken. Hij zei dat het buiten kijf is dat deze beleggingen groter zijn dan die in obligaties van de VS en van de Wereldbank. Rabindranath Tagore: De religies zullen één zijn als God dood is. BRISBANE (Reuter) Bij Winton, in de Australische staat Queensland, is van ochtend een viermotorig Viscount-ver- keersvliegtuig neergestort. Geen van de negentien passagiers en vier bemannings leden heeft het ongeluk overleefd. Het toestel was op weg van Mount Isa naar Brisbane. Het was eigendom van de Au stralische binnenlandse luchtvaartmaat schappij Ansett-Ana. Nee, deze mannen zijn niet op weg om een brand te blussen. Met zijn zevenen brengen zij een 5.53 meter lange python over naar een nieuw onderkomen in het reptielenhuis van Artis. NEW YORK (Reuter en AP). President Marcos van de Philippijnen heeft in een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, mede namens Thailand en Malei sië, voorgesteld een conferentie te houden van Aziatische landen. Hij verzocht de Sovjet-Unie een nieuwe „Tasjkent-conferentie" bijeen te roe pen om de oorlog in Vietnam tot een einde te brengen. Tasjkent is de stad waar India en Pakistan onder leiding van premier Kosygin van de Sovjet- Unie in januari vrede sloten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, toonde zich ingenomen met het voorstel van Mar cos. De bond van Adverteerders en de Ver eniging van Erkende Advertentiebureaus hebben hun ontstemming erover uitge sproken dat De Ster (Stichting Ether reclame) voor haar zg. „research-gege- vens" een prijs van 2500 gulden per jaar wil vragen. Men voert aan dat de STER de taak heeft de rapporten over zender- bereik gratis beschikbaar te stellen, dat is in de wereld van de reclame gewoon. Bovendien acht men de gegevens voor namelijk van belang voor De STER zelf, want met behulp van deze gegevens wor den de tarieven voor de etherreclame be paald. De BVA en de VEA hebben vooral behoefte aan exacte cijfers betreffende kijkdichtheid, reacties op bepaalde om roepprogramma's en de samenstelling van het publiek op een zeker ogenblik. De STER is voorlopig niet in staat de ze gegevens te verstrekken. De Stichting Etherreclame is van mening dat het he lemaal niet ongebruikelijk is dat adver teerders betalen voor de „research-gege- vens". In het buitenland is het aan de 'orde van de dag. Bovendien verklaart de STER dat het aantal aanvragen nog altijd stijgende is. Tenslotte voert de STER aan dat voor de adverteerders toch vooral de gegevens over het gezin als eenheid belangrijk zijn. Desondanks kan zij begrijpen dat er ook behoefte is aan uitvoeriger onderzoekin gen, maar daarbij wijst zij op het feit, dat zij géén gegevens aan het program ma-onderzoek kan en mag ontlenen. Bij K.B. is vastgesteld dat er geen wederzijd se beïnvloeding mag zijn tussen de re (dame-uitzendingen en de overige pro gramma's. ADVERTENTIE Htorbger- Juwelier Kampervest 51 Tel. Haarlem Vandaag zal minister Rusk een onder houd hebben met zijn Russische collega, Gromyko voor het eerst sinds meer dan een jaar. Eveneens vandaag, zal de Amerikaanse VN-gedelegeerde, Arthur Goldberg, in de Algemene Vergadering voorstellen doen over een regeling van de kwestie-Vietnam. President Johnson heeft gisteren op een persconferentie te kennen gegeven dat er nog geen aanwijzingen zijn dat Noortj- Vietnam geïnteresseerd is bij onderhan delingen. Johnson ontzenuwde daarmee geruchten volgens welke de Amerikaan se regering zou menen dat Hanoi wellicht bereid zou zijn op voorstellen van secre taris-generaal Oe Thant van de VN in te gaan. „Wij willen vrede. Wij zouden willen dat deze kwestie wordt uitgepraat in plaats van uitgevochten", aldus Johnson die eraan toevoegde „maar tot de agres sor bereid is zijn koers te wijzigen en te praten, hebben we geen andere keus dan de vrijheidslievende mensen te verdedi gen en te beschermen. En dat doen we.' De Russische regering heeft beschuldi gingen gepubliceerd dat China en de VS een geheime overeenkomst zijn aange gaan over Vietnam. „Izvestia", het rege ringsblad, zegt dat Peking en Washington overeengekomen zijn een militaire bot sing te vermijden. Het meldde voor de eerste keer dat de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Iy, verklaard heeft, dat besprekingen van China met de VS over Vietnam niet noodzakelijkerwijze uitgesloten zijn. Dit werd gedaan op een manier als om de indruk te vestigen dat de leiders in Peking deze opmerkingen nooit ontkend hadden. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) (020) 223596 - (Van onze correspondent) DEN HAAG, De twee man sterke fractie van de Boerenpartij in de Rijs- wijkse gemeenteraad zal zich van Koe koek en de zijnen distanciëren als de Boerenleider niet snel en duidelijk zijn mening geeft over het oorlogsverleden van het eerste Kamerlid ir. Adams. Dit verklaarde ons vanochtend de voorzitter van de Rijswijkse BP-fractie, de 27-jarige heer J. Looman. „Ook in Voorburg en in andere plaatsen van Nederland overweegt men een dergelijke stap", zei de heer Looman. „Wij stellen ons nog maar met één uit spraak van de heer Koekoek tevreden: namelijk dat ir. Adams zo snel de Eerste Kamer verlaat als zijn benen hem maar dragen kunnen". De Rijswijkse Boerenfractie vindt het maar een vreemde zaak, dat de heer Koe koek ir. Adams blijft steunen, terwijl de feiten langzamerhand toch genoegzaam vaststaan. „Je zou er bijna toe komen aan Koekoeks eigen oorlogsverleden te gaan twijfelen", aldus de heer Looman. Vele malen heeft hij reeds getracht voor het verkrijgen van een uitspraak in con tact met kopstuk Koekoek en kopstuk nummer twee, de heer Harmsen te komen. „Die mensen zijn er nooit, ik heb er nu genoeg van". Tenslotte onthulde de heer Looman, dat ook een van de BP-vertegenwoordigers in de Eerste Kamer („de naam wil ik nu liever nog maar niet noemen") het met de huidige gang van zaken volstrekt oneens is. NIJMEGEN. In de afgelopen nacht heeft de schipper van het Zwitserse schip „Kembs", dat aan de Waalkade in Nijmegen ligt op twee Duitse matrozen geschoten met een Flobertbuks. Beide matrozen werden niet ernstig gewond. De matrozen waren met de schipper en diens vrouw naar een café geweest. Daar kregen de mannen ruzie. De schipper en zijn vrouw gingen terug naar hun schip Korte tijd later kwamen de matrozen aan boord en drongen de kajuit binnen. Daar ontstond een vechtpartij, welke eindigde in de schietpartij. De schipper is opgesloten. Zijn wapen en enkele patronen zijn in beslag geno men. Ook de matrozen zijn na behande ling in een ziekenhuis overgebracht naar het politiebureau. Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 ADVERTENTIE Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal èn on misbaar! In flacons 2,95 Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flaconi f5,40). ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWgTR. 471 IJMUIDEN t

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1