Japanse ploeg heeft de leiding in het toernooi om wereldkampioenschap Boeiend gevecht tussen Russen en Japanners in topturnstrijd Hongaars elftal maakte Deense formatie tot kansloze ploeg badminton: nog maar één zonder verliespunten Handbalteams van Concordia en IJmond spelen thuis op winst Zilveren Molens inzet van wielerstrijd in Wijde Wormer SPORTHUIS HAARLEM Voronin vóór de cracks uit het Verre Oosten Jeugdige Kemper evenaarde het wereldrecord 1000 meter Barcelona legde beslag op beker Jaarbeurssteden Mager resultaat van Swansea Town Indiër Sen zwom Feestelijk voetbal van PSV tegen Leicester City over de Bosporus DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1966 Tafeltennisinterland tegen de Zweden Georg Kessler onder de 30.000 kijkers Voetbalcoach Taylor gaat niet naar VS Engeland schotvaardig tegen Ierse Vrijstaat (12-0) Grote Houtstraat 123 tel. 22085 (tussen de twee bioscopen) Marsmanplein 15-17 tel. 64562 (volop parkeerruimte) DOS plaatste zich voor volgende ronde Eerste ronde Europa Cup II Van der Horst in landen- omnium samen met Groen en Dolman Okker en Fleury in militaire finale WEEKABONNEMENTEN (Van onze speciale verslaggever) Op de eerste dag van de wereld kampioenschappen turnen is de strijd om de hegemonie van Japan by de heren te doorbreken door Rusland in alle hevigheid ingezet. Wel beschik ken de Japanners over de meest con stante ploeg, waardoor zij met een voorsprong van bijna drie volle pun ten het landenklassement aanvoeren, maar in het individuele klassement staat de 21-jarige Russische student Michail Voronin op de eerste plaats, al is zyn voorsprong op nummer 2, de Japanner Shuji Tsurumi slechts 0.15 punt. Zo viel er al op de eerste dag de grote verrassing dat niet de gedood verfde kampioenskandidaat Yukio Endo in het klassement leidde. De Olympisch kampioen faalde voor zijn doen met het paardvoltigeren, wat slechts 9.45 opbracht en kwam aan de brug ook al tot een matige pres tatie met 9.50. Zo kon Endo niet di rect opnieuw zijn kandidatuur stel len, al is zyn achterstand van slechts 0.35 bepaald voor hem geen onover komelijk bezwaar. Voronin beheerste de oefenstof aan de ringen het beste, verwierf zelfs het hoog ste cijfer, 9.80, en draaide verder zo con stant zijn andere oefeningen dat hij al direct een ernstige kandidaat voor de wereldtitel is geworden. Maar het ver schil is en blijft tussen de top-turners van Japan en Rusland uiterst gering. Een andere kandidaat voor de eerste plaats was ook lange tijd de Japanner Takeshi Kato die evenwel een bijna ze kere eerste plaats in het voorlopig klas sement verspeelde aan zijn laatste toe stel, rek, waarvan het overspreiden in gekruiste greep mislukte. Een andere Japanner zorgde ook al voor een verrassing met zijn vijfde plaats in het klassement. Bij een ieder staat hij bekend als Yamashita, maar onder die naam turnt hij niet meer. Yamashita stapte kortelings in het huwelijksbootje en draagt nu de naam van, zijn vrouw. Voortaan moeten wij hem Harihiro Mat- suda noemen. De Olympische kampioen paardspringen bleek aan talent niet te hebben ingeboet. Met de Russische luitenant Sergej Dia- midov, die na de eerste dag met een achterstand van slechts drietiende punt op de kansrijke derde plaats staat, zijn de favorieten wel genoemd. Dat de Rus sen echter in het landenklassement Japan nog zullen passeren valt niet te verwach ten, nu de zilveren-medaillewinnaar van de twaalfkamp van Tokio, Viktor Lisitz- ki, zich bij de training aan zijn schouder blesseerde en te elfder ure verstek moest laten gaan. In deze geweldige strijd tussen de Rus sen en de Japanners, waarvan alle 12 turners zich bij de beste 15 klasseerden, raakten de andere prestaties wat op de De Russische kanshebbers Diami- dov (vooraan) en Voronin bij de wereldkampioenschappen turnen. achtergrond. De zesde plaats van de Europese kampioen, Franco Menichelli, de zesde van de Joegoslaaf Miroslav Ce- rar en de twaalfde plaats van de Oost duitser Matthias Bremer, zijn er niet minder om. Bepaald verrassend waren ook de pres taties van de Amerikanen. Zonder hun bekende Ron Barak en Rusty Mitchell, die beiden coaches aan een universiteit zijn geworden en daardoor de profstatus verkregen. Nu met een jonge ploeg met een gemiddelde leeftijd van slechts 21 jaar en met Cohen en de genaturaliseer de Sakamoto, turnden zij naar een zesde plaats in het landenklassement. Frans Josef Kemper, Europees record houder 800 meter en 880 yards, egali seerde woensdagavond tijdens wedstrij den in Hannover het wereldrecord over 1000 meter met een tijd van 2 min., 16.2 sec., een record dat sedert 20.7.65 op naam stond van de Oostduitser Jurgen May. De 20-jarige Kemper, die dit jaar als een komeet naar boven kwam en on der andere met zijn fantastische 800 m record van 1 min., 44.9 sec. meteen de naam kreeg aangemeten een nieuwe Ru- dolf Harbig te zijn, werd woensdag ge- ruggesteund door pacemakers als de Europese 1500 meter-kampioen Bodo Tiimmler en zijn landgenoot de Europese recordhouder over 5000 meter Harald Norpoth. De Japanner Endo bezig op de brug. Dat het turnen intussen een top heeft bereikt staat vast. De prestaties, tot dus verre in Dortmund geleverd, overtreffen nu reeds de hoog gestelde verwachtingen. De stand luidt: ploegen: 1. Japan 287,85 pnt.. 2. Rusland 285.90, 3. Oost- Duitsland 278.80, 4. Tsjechoslowakije 275.80, 5. Polen 274.20, 6. Ver. Staten 273.45, 7. Italië 273.45, 8. West-Duitsland 273.20, 9. FranKrijk 272.35, 10. Joegosla vië 271.40. Individueel: 1. Voronin (Rusland) 57.90, 2. Tsurimi (Japan) 57.75, 3. Diamidov (Rusland) 57.60, 4. Endo (Japan) 57.55, 5. Yamashita (Japan) 57.25, 6. Meni chelli (It.) 57.20, 7. Cerar (Joegosl.) 57.15, 8. Kato 'Japan) 57.15, 9. Mitsuku- ri (Japan) 57.10, 10. Nakayama (Japan) 57.00. Het Nederlandse tafeltennisteam (da mes), dat 14 oktober in Helmond tegen Zweden zal uitkomen, bestaat uit Anne- marie Wijnants en Ria Bogmans (enkel spelen) en Ellen Kort en Annemarie Wij nants (dubbelspel). Het Zweedse team bestaat uit Marita Nilsson en Eva Jo hansson. In Roelofarendsveen zal eveneens op 14 oktober de jeugdinterland Nederland- Oostenrijk worden gespeeld. Voor deze wedstrijd zijn de volgende speelsters en spelers (niet ouder dan 18 jaar) aange wezen: Mieke ten Broek en Mary van Ruiten en Bert van der Helm, Peter Joels en Cas van Koetsveld. Een op twee plaatsen gewijzigd Hon gaars voetbalelftal, dat twee weken ge leden in Rotterdam tegen Nederland in het toernooi om de Europese beker voor landenteams, op het nippertje een gelijk spel: 2-2 behaalde, versloeg woensdag in Boedapest met maar liefst 6-0 Denemar ken. Het Hongaarse elftal zonder Sipos en Rakosi maar met Matrai en Ma- thesz kwam in de tweede wedstrijd van groep vijf bij de rust tot een 5-0 voor sprong en vond dat voldoende. Het gevoel reeds te hebben gewonnen was zo groot, dat de Hongaren na de pauze alleen maar een beetje met hun tegenstanders heb ben gespeeld. De doelpunten van de Hongaren kwa men op naam van Albert (eerste minuut) Meszoly (tiende). Bene (veertiende), Al- bert (tweeëndertigste), Farkas (zevenën- dertigste) en Varga (drieëntachtigste mi nuut). De beste speler bij de Magyaren was verdediger Matrai, die zijn 75e inter land speelde. De beste Deen was Enoksen, die verschillende malen doelman Szenti- mihalyi op de proef stelde, doch alleen ook niet opgewassen bleek tegen de sterk spelende Hongaren. Onder de 30.000 toe schouwers bekeek bondscoach Georg Kessler met argusogen de verrichtingen van de Denen, die op 30 november in Ne derland de eerstvolgende tegenstan ders zullen zijn. De opstellingen Hon garen: Szentimihalyi, Kaposzta, Matrai, Ihasz, Mathesz, Meszoly, Molnar, Bene, Al- bert, Varga, Farkas. Denemarken: L. Nielsen, J. Hansen, Boel, N. Möller, Worybie, Andersen, J. Hansen, B. Hansen, R. Möller, Enoksen, Lefrevre. Eric Taylor, één van de beste Britse voetbalcoaches, heeft meegedeeld dat hij het aanbod om voor 33.000 pond per jaar secretaris van de nieuwe Noordameri- kaanse prof-voetbalbond te worden van de hand gewezen heeft. Taylor heeft het besluit meegedeeld aan de directie van zijn club Sheffield Wednesday. Zijn be sluit is een opluchting voor veel Britse voetballiefhebbers die vreesden dat mét- Taylor veel talentrijke Britse voetballers naar de Verenigde Staten zouden verdwij nen. PLYMOUTH Het Engelse voetbal team bestaande uit spelers van de Engel se league, waarin zes spelers die deel uitmaakten van de ploeg die de wereld titel behaalden, maakte woensdagavond in Plymouth het dozijn vol in een wed strijd tegen de Ierse Vrijstaat. De 35.000 toeschouwers zagen een uiter aard zeer eenzijdige wedstrijd, waarin de doelpunten gelijkelijk over twee helften werden verdeeld. Johnny Byrne scoorde vier treffers, de overige kwamen op reke ning van Eastham, Conelly, Hurst en Payne. Het Oostduitse nationale voetbal elftal heeft woensdag in Gera een 2-0 zege op Roemenië behaald. De ruststand was 0-0. Doelpuntenmakers waren Noeldner en Frenzel. ADVERTENTIE In de competitie om de beste sportattributen voor badminton- cracks is er nog maar één die alleen maar winst haalt. Score: Rackets. Met precies de juiste bespanningen. In ruime sorte ring. Door kenners goedgekeurd Door kampioenen geroemd. (Winst: 4-0) Kleding. Prima pasvormVan bekende abriekenIn alle soor ten. Volop voorradig. (Winst: 4-0). Schoenen. Met binnen- vering. Stevige reputatie. In vele modellen. (Winst: 3-0.) Totaal dus elf tegen nul. Voor het sporthuis waar specialisten weten wat badminton-cracks nodig hebben. Het échte sport huiswaar kampioenen kopen: (Van onze handbalmedewerker) De dames- en herenploegen van Con cordia en IJmond spelen zondag thuis wedstrijden en ook de herenploeg van Rapiditas treedt als gastheer op. De Con- cordia-heren ontvangen om half vier aan de Van Oosten de Bruynstraat Always For ward uit Hoorn, dat vier punten bezit. De Haarlemmers staan met de maximale winst (zes punten) aan het hoofd van de ranglijst. Bij winst hebben de Concor- dianen voorlopig weer een concurrent minder. De Concordia-dames hebben een uur eerder tegen de Blinkert 2 goede winstkansen. De heren van IJmond volgen Concordia op de voet en zullen zich zondag door Blauw Wit 2 niets in de weg laten liggen. De punten blijven ongetwijfeld op „Ko ningsveld" (aanvang 12 uur). Om 11 uur krijgen de IJmond-dames het ook niet al te moeilijk tegen JHC, zodat de goede positie geen gevaar loopt. De heren van Rapiditas hebben het zoet van de over winning geproefd -en kunnen zondag om Barcelona heeft gisteren de beker voor jaarbeurssteden van de competitie I965-'66 gewonnen. De Catelaanse club won na verlenging mei 4-2 van een andere Spaan se club Real Zaragoza. Deze laatste had de eerste wedstrijd met 1-0 gewonnen. Na negentig minuten spelen in de tweede wedstrijd was de stand 3-2 voor Barcelo na, zodat een verlenging noodzakelijk was. Het beslissende doelpunt viel enke le ogenblikken, voordat de tweede verlen ging zou ingaan. Het Utrechtse DOS heeft zich geplaatst voor de volgende ronde in het toernooi om de Europese beker voor jaarbeursste den 1966-1967. Woensdagavond speelden de Utrechters met 2-2 gelijk tegen Basel. Aangezien de thuiswedstrijd door DOS met 2-1 gewonnen was kon de Utrechtse eredivisieclub zich met dit gelijkspel kwalificeren. De ruststand van deze ont moeting, die door scheidsrechter Kreitlein werd geleid en waarbij 6300 toeschouwers aanwezig waren, was 0-0. Voor Basel scoorde Frigerio twee maal. In de 69ste minuut maakte Wery het eerste tegen- punt en twee minuten voor het einde zorg de Van der Linden voor de gelijkmaker. FC Nürnberg heeft in hetzelfde toernooi een 1-2 nederlaag geleden tegen FC Va lencia, dat reeds tweemaal in het bezit van de beker is geweest. Eintracht Frankfurt was in Dublin (met 2-0) sterker dan Drumcondra Dublin. FC Antwerpen won in Luxemburg met 1-0 gewonnen van Union Luxemburg. De Italiaanse voetbalclubs (Juventus Turijn en AC Napels) hebben zich gekwa lificeerd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor jaar beurssteden. Juventus versloeg het Griek se Aris Saloniki met 5-0 (2-0) de uit wedstrijd hadden de Italianen reeds met 2-0 gewonnen en Napels versloeg sport club Wenen met 3-1 (3-1) na in Wenen al een overwinning vtn 2-1 te hebben be taald. kwart voor elf wellicht één of twee pun ten aan hun (nog schamele) totaal toe voegen nu Sagitta op bezoek komt. Voor de dames van Rapiditas liggen de papie ren minder gunstig. FSA verraste deze competitie met een grote schotvaardif- heid en de Haarlemse verdediging zal het zwaar te verduren krijgen. De dames van De Blinkert maken weinig kans tegen het weer sterke SEW, dat zeer produktief speelt en nog ongeslagen is. Full Speed bezoekt BSV in Blaricum, dat een jaar geleden de IJmuider dames de weg naar de eerste klasse versperde. Thans lijkt Full Speed ons iets sterker. De heren van De Blinkert tenslotte ontmoeten in Am sterdam Unitas, dat ons van gelijke kracht lijkt. De krachtverschillen zijn in deze af deling niet zo groot, getuige het grote aantal gelijke spelen tot nog toe. De ranglijsten luiden: Dames overg. klasse A: SEW 3-6 De Blinkert 3-3 Micrometers 3-3 Amstel 3-3 UDI 3-3 DES 3-3 VZV 3-2 Actief 3-1 dames le klasse 2e klasse B: FSA IJmond Concordia SDW Rapiditas ADO JHC Blinkert 2 heren Ie klasse: Blauw Wit Full Speed DWS AVA HHC Spirit BSV Zeeburg 2 2-4 3-4 3-4 3-4 3-3 2-2 3-1 3-0 heren 2e klasse B: Concordia IJmond Always Forw. 3-6 2-4 3-4 UD Amersfoort De Blinkert Unitas Aalsmeer 2 AAV Zeeburg Niloc 2 Blauw Wit 2 Rapiditas Sagitta Lijnden Tonido Swansea Town heeft woensdagavond in Swansea met 1-1 gelijkgespeeld tegen Slavia uit Bulgarije in een wedstrijd om de Europese beker voor bekerwinnaars. De ruststand was blanco. In de 60e mi nuut gaf Todd aan Swansea de leiding, maar tien minuten voor het einde maak te de Bulgaarse rechtsbuiten Tasev ge lijk. Voor hetzelfde toernooi won Stan daard Luik met 5-1 van FC Limassol. De ruststand was 2-0. (Van onze wielermedewerker) Samen met de wereldkampioenen Tie- men Groen en Eef Dolman zal de Haar lemmer Jan v. d. Horst, nationaal weg- kampioen der amateurs en triomfator in „Olympia's Toer door Nederland", zater dagavond bij de opening van het winter seizoen in het Antwerpse sportpaleis een landen-omnium rijden tegen een Belgische ploeg. Er staan bovendien stayerwed strijden voor profs en amateurs met sprints op het programma. Alles in het kader van de revanches van de wereld- kamDioenschappen. EINDHOVEN PSV heeft gisteravond als onderdeel van de Philips feestweek die tienduizenden belangstellenden naar het feestelijk verlichte Eindhoven trekt een voetbalwedstrijd tegen het Engelse Leicester City gespeeld. De Eindhovense ploeg, die door hulptrainer Milan Nicolic wordt getraind, speelde tegen de Engelsen met een elan en een inzet die zelfs Leicester, mèt doelman Banks, tot het uiterste dwong en PSV in de laatste com petitiewedstrijden niet meer heeft kun nen opbrengen. Het werd een ontmoeting op een ni veau dat de 15.000 toeschouwers en de ge hele Philips-top enthousiast maakte. Dat de Eindhovenaren toch met 3-1 verloren was het gevolg van kleine defensiefouten die in hoog tempo kundig werden afge straft. Voor de rust werd het 0-2 door midvoor Dougan en Goodfellow. Na rust maakte Van der Kuylen uit een pe nalty 1-2. Even voor het einde werd het 1-3 uit een kopbal van Stringfellow. Op de smalle polderwegen van de Wijde Wormer wordt zondag voor de 25ste keer door de Zaanlandse wielerclub „Door Training Sterk" het traditionele „Zilveren Molen" toernooi eghouden. Voor dit toer nooi bestaat onder de wielerclubs uit het westen van het land altijd veel belangstel ling en ditmaal zijn er voor de drie cate gorieën amateurs, nieuwelingen en as piranten maar liefst 67 ploegen van vier man elk ingeschreven. De eerste van de negentien aspiranten- ploegen bijt om half een het spit af in een wedstrijd over 16 km (1 ronde). Het Haarlemse „De Kampioen" heeft in deze categorie met Neeskens, Bakker, Van Berkel en Breure goede winstkansen. Aan de race van de nieuwelingen over 32 km (2 ronden) nemen 27 ploegen deel- Het eerste team vertrekt om twee uur. Met Pennings, Buis, Haayer en De Vos is de A-ploeg van „De Bataaf" weer favoriet voor de zege. Aan het hoofdnummer van de ama teurs, waarvan de start om half vier is, nemen 21 ploegen deel. Zij moeten 64 km (4 ronden) rijden. Favoriete clubs zijn het Haarlemse „De „De Kampioen" met landskampioen Jan v.d. Horst, Ted Blom, Roel Snijder en Cor Baars; „De Bataaf" uit Halfweg met Henny Schouten, Guus Zantingh, Melle Jongkind en Jan Zomer; het Beverwijkse „Kennemerland" met de broers Aad en Chris Duyker, Gé v.d. Winden en Jan Serpenti of het hoofdste delijke „Olympia" met Frans v.d. Ruit, Rink Cornelisse en Harry Jansen als sterke troeven. Het organiserende DTS moet het weliswaar zonder zijn regen boogtruidragers Tiemen Groen en Piet de Wit stellen, maar kan het met Harm Ot- tenbros, Piet van Dijk, Anne Koster en Cees Stam toch heel ver brengen. „West Frisia" moet de molen verdedigen en is door het gemis van Gerrie Bruin en Herman Hoogzaad minder sterk dan vo rig jaar. De finale in het herenenkelspel van het toernooi om de militaire tenniskam pioenschappen, die op de tennisbaan van Mariahoeve in Den Haag wordt gehou den, zal gaan tussen Tom Okker en Niek Fleury. Woensdag tijdens de halve fina les versloeg Tom Okker met gemak zijn tegenstander Carel Thyssen met 6-3, 6-0. De Indiase lange afstandzwemmer Mi- hir Sen heeft woensdag de 27,2 km brede Bosporus overgezwommen. De Indiër had voor deze overtocht, waarbij hij ge vaarlijke stromen en golven van twee meter moest trotseren, vier uur nodig. Nadat hij was aangekomen zei hij: „Ik ben de eerste man in de geschiede nis die de zeven wereldzeeën heeft over gezwommen." Hij voegde er even later aan toe, dat hij tevens zijn laatste lange afstandsrace had gezwommen en dat hij naar schatting al zo'n 9.600 km zwem mend had afgelegd. Aan het begin van deze maand slaagde Sen erin de Straat der Dardanellen (59 km) over te zwem men. Vorige maand stak hij van Spanje naar Marokko over via de Straat van Gibraltar en in april van dit jaar begaf hij zich in India te water en zette eerst in Ceylon voet aan wal. XWOOOOOOnnOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOtt dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21