Vredesprijzen voor kardinaal Bea en dr. Visser 't Hooft Zomer was slecht, maar beter dan vorig jaar Het nieuwe Premiespaarplan: de kans RAIFFEISENBANK Nederlands belangrijkste draaischijf groeit bij Rotterdam Russisch in drie maanden KERKELIJK NIEUWS Onderscheiding van Duitse boekhandel Geen negen maar zes schepen getorpedeerd TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1 96A 9 Voor mei 1940 i% i Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken DE "RING" OM ROTTERDAM het projekt van de randwegen Drie Russen Geselecteerd (Door Ferdinand Dem) Ter gelegenheid van de jaarlijkse Internationale boekenbeurs in Frank fort aan de Main (van 22 tot 27 sep tember) wordt voor de zeventiende keer de Vredesprijs van de Duitse Boekhandel verleend. Dit jaar gaat de prijs van 10.000 D.M. elk naar kardinaal Bea in Rome en de Nederlandse protestanse teholoog dr. Willem Visser 't Hooft, de „twee partners van de grote wereldomvattende dialoog die er toe heeft geleid, dat de gescheiden christenen elkaar weer ontmoeten". De prijsuitreiking vindt ook dit jaar in de Paulskerk plaats. De laudiato wordt uitgesproken door professor Paul Mikat, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van de deelstaat Noordrijn-Westfalen. De eerste keer, dat deze vredesprijs na de oorlog werd verleend, ging hij naar Max Tau, een in Silezië geboren schrij ver, die bij de opkomst van het nationaal- socialisme naar Noorwegen emigreerde. Daar gaf hij zijn „Internationale Vredes- bibliotheek" uit. Op hem volgde als prijs winnaar Albert Schweitzer, de beroemde oerwouddokter, die in zijn boeken en met zijn werk de mensen „eerbied voor het leven" leerde. Toen de prijs voor de derde keer werd verleend, was Romano Guardini de uitver korene. Deze Italiaanse katholieke filo soof, in Verona geboren, was zijn leven lang als hoogleraar in de filosofie van de godsdienst verbonden aan verschillende Duitse universiteiten. Hij schreef boeken over Socrates, Hölderlin, Rilke, Pascal en Dostojewski. Zijn opvolger was Martin Buber, de be roemde joodse wijsgeer, bekend ook door zijn Chassidische verhalen en legen den en zijn nieuwe bijbel-vertaling. Ande re prijswinnaars waren onder meer Her mann Hesse, Thornton Wilder, Karl Jas pers, prof. Theodor Heuss, Paul Tillich, Gabriel Marcel en Carl Friedrich von Weiszacker. Voor de keuze van dit jaar was bepa lend, dat de religieuze verdeeldheid, waaronder de gehele christenheid lijdt, plaats begint te maken voor een waar achtige oecumenische geest. De ontmoe ting van de zolang gescheiden christe nen, aan het eind waarvan eenmaal de eenheid in vrijheid kan staan, zoals kar dinaal Bea eens formuleerde gaat uit Dr. Visser 't Hooft tijdens een toe spraak voor de Wereldraad van Kerken. van de dialoog der christenen van alle gezindten. Augustin kardinaal Bea (zijn naam luidde oorspronkelijk Behaim en zijn familie woonde in Zuid-Duitsland) nam als vertrouweling van paus Joannes de drieëntwintigste de leiding op zich van het tijdens de voorbereiding van het concilie opgerichte „secretariaat voor de eenheid der christenen". Vooral aan zijn onvermoeid werken is de „verklaring over de godsdienstvrij heid", misschien wel de meest ingrijpen de concilie-tekst, te danken. Niet minder grote verdiensten voor de verzoening der christenen, de „vrede op aarde", heeft dr. Willem Visser 't Hooft, de Nederlandse secretaris-generaal van de Wereldraad der Kerken, een „harts tochtelijk teholoog" steeds bereid zich in diepgaande theologische discussies te stor ten altijd ook om zelf te leren. Hij was tijdens het „Derde Rijk" en ADVERTENTIE De zomer van 1966 mag dan niet zo best zijn geweest, er zijn toch wel enkele pluspunten geweest. De zomer van 1966 was toch in het gehele land beter dan die van verleden jaar. In de tweede plaats ge droeg juni zich verdienstelijk met tot de achttiende van de maand veel zonnig en warm zomerweer. Ook leverde augustus in de derde week nog een uitzonderlijk zonnige week met tachtig uren zon in ze ven dagen, een prestatie die evengoed ver melding verdient. Toch is de balans naar de ongunstige kant uitgevallen. Het binnenland kwam er evenals verleden jaar beter af dan het strand. Om een juist beeld te kunnen ver krijgen van het respectievelijke strand- en vakantieweer zijn er op zes plaatsen aan de kust (Schiermonnikoog, Texel, Schoorl Zandvoort, Scheveningen en Vlissingen) gedurende honderd dagen (1 juni tot en met 8 september) elke dag aantekeningen gemaakt of het weer fraai, goed, matig of slecht verliep. In de oostelijke helft van ons land werden deze aantekeningen ge maakt in Drente (Paterswolde) Twente (Hengelo), Veluwe (Arnhem) en Zuid-Lim burg (Heerlen). Texel droogst Nemen wij eerst de regenval van vijf tien plaatsen tussen Schiermonnikoog tot Cadzand, dan zien wij dat Scheveningen met 391 mm (normaal 185 mm) de mees te regen kreeg. Verleden jaar was dit Schiermonnikoog met 369 mm. Texel kreeg de minste regen (256 mm). Verleden jaar was dit Vlieland met 202 mm. Gemiddeld langs het hele strand kwam 290 mm. neerslag voor (verleden jaar 255, in 1964 238 mm.) normaal 185 mm. Deze regenval was in het oosten en zuiden belangrijk hoger, namelijk 400 mm in Twente, Zuid-Limburg 380, de Ve luwe 360, in het noorden 260 mm. Van de honderd zomerdagen vielen er gemiddeld langs het hele strand 39 naar de goede en 61 naar de ongunstige kant (matig tot slecht) uit. Verleden jaar wa ren er dit 70, die ongunstig verliepen. Zee land met 43 goede tot mooie stranddagen was iets beter dan bij voorbeeld Schoorl met 35. Dat het sinds 1959 mis is geweest met ons strandweer geeft onderstaand staatje te zien van de laatste acht zomers: zo mer 1959 74 goed strandweer, zomer 1960 43, zomer 1961 36, zomer 1962 41, zomer 1963 39, zomer 1964 48, zomer 1965 30, zomer 1966 39 goed. Over deze steeds honderd zomerdagen •laat de balans duidelijk (sinds 1959) naar de ongunstige kant door. In de oostelijke helft van Nederland (binnenland) was de zomer met gemiddeld 53 gunstig en 47 on gunstig vakantieweer beter dan verleden jaar met 46 gunstig en 54 ongunstig. Ook het aantal zomerse dagen (boven 25 C), dat verleden jaar in het binnenland tus sen vier en tien schommelde, kwam nu op vijftien a twintig. Het was deze zomer vooral de juli maand, juist de maand met de topvakan tiedrukte door scholen, bouwvak enzo voorts, die het slechtst uit de bus kwam Het eerste grote complex van randwe gen in ons land ontstaat bij Rotterdam. Deze „ring" van autowegen omsluit een woongebied waarin 850.000 mensen wonen. Dit modernste wegenstelscl van ons land. waarin onder andere een autotunnel en een één kilometer lang viaduct komen, is niet alleen ontworpen voor het verkeer van thans maar vooral voor het verkeer van morgen. Het stelsel van de randwegen is nog lang niet voltooid. Nederlands modernste brug, de Van Brienenoordbrug (1,3 km. lang), is in februari van het vorig jaar geopend voor het verkeer. De doortrekking van HET BELANG VAK DE RANDWEGEN Bestaande en onlworpen autowegen de tweede wereldoorlog een ware „kata lysator" voor weldenkende mensen. Zijn werk in de Wereldraad verschafte hem diep inzicht in de vele vraagstukken, die de mensheid in deze tijd teisteren en be wegen. (Van onze correspondent) GRONINGEN Volgens de heer D Postema uit Groningen, die een speciale studie heeft gemaakt van de zeevaart, is het onjuist dat er vóór mei 1940 negen Nederlandse schepen door Duitse duikbo ten zijn getorpedeerd. Volgens de marine-deskundige L. van Münching uit Wassenaar zouden vóór mei 1940 negen schepen, waarbij de .Rijn stroom", de „Vecht" en de „Grutto" door een Duitse onderzeeër tot zinken zijn ge bracht, dus vóórdat ons land met Duits lanjj in oorlog was. De heer Postema spreekt dit tegen. Hij verklaart dat in maart 1940 geen schip getorpedeerd of op een mijn gelopen is en dat berichten over het tot zinken bren gen van enkele Nederlandse schepen be rusten op beweringen van Duitse duikboot kapiteins. Eén van hen is voor zo'n „wa penfeit" zelfs onderscheiden, hoewel dat „wapenfeit" alleen in zijn journaal be stond. De drie schepen waar het hier om gaat zijn volgens de heer Postema het slacht offer geworden van de activiteit van de Duitse luchtmacht, die onder meer op maart 1940 Nederlandse schepen met mi- trailleurvuur bestookte en op 30 maart 1940 bommen op Nederlandse trawlers gooide. ADVERTENTIE Veiserlumel'.., Coen-*C I L .Kr\„lnl msrerdam hun nel Urrechr =DenHa .2> Klaaswal .•T—k Goeree Willemstad Roosendaal Zundei+f'. j •,sv- V*'.;. /Sch.-Duiv lissinqen Antwerpen^/ BEL G J.iE Genl^ Brussel Haarlem Den Haag Amsherdam Den Haag SCHIEBRpEK VI'*.'" verkeersplein Keihei Kleinpolderplein Kalingsn -aansluihnj Schiedam CENTRUM Meiro- lunn 19 SCHIEDAM GAAR DINGEN ïBrienenootdbmg =L.3enelu*. =^=1unnel Bolnes PERMS Lombardijen 19* Zeeland, Belcjie Zeeland, Belgie Ontworpen wegen i Randwegen om iRollerdam •Randwegen om Rotterdam 0 Verkeersplein Rijksweg 16 naar Rijksweg 3 zie kaart is nog niet gereed. Het verkeer mag medio 1967 de openstelling van dit belang rijke wegvak verwachten. Bij Schiedam wordt hard gewerkt aan de Beneluxtunnel en midden 1967 zal deze autotunnel waar het verkeer tol zal moeten betalen geopend worden. Ge lijktijdig zal een wegvak van Rijksweg 20 voor het verkeer worden opengesteld van het oude gedeelte ten westen van Vlaar- dingen tot de aansluiting Schiedam. In uit voering in de noordelijke randweg is het viaduct Spaanse polder, dat bijna elf mil joen gulden kost. Men hoopt voor 1970 Rijksweg 20 tot aan het Kleinpolderplein gereed te hebben. Onvoorziene omstandigheden voorbehou- =3 Rijksweg (ind. geproiekh 19 Nummer van de Rijkswec den zouden in 1967 ongeveer 17 kilometer en in 1968 in totaal ca. 20 van het 41 kilometer lange net van randwegen ge reed zijn. Dit voltooide stuk autosnelweg zal aan kosten gemiddeld 16 miljoen gul den per kilometer vragen! De werken in de noordelijke randweg ten oosten van het Kleinpolderplein zijn in uitvoering. De zuidelijke randweg in de „ring" is een nieuw ontworpen Rijksweg en van de ze weg zijn nog geen werken uitgevoerd, met uitzondering van grondwerkzaamhe den bij het verkeersplein „ster", zie kaart. In de noordelijke randweg wordt het Kleinpolderplein een kostbaar geval. Voor 40 miljoen gulden komt er een verkeers plein met viaducten, kruisingsvrije ai sluitingen en onderdoorgangen. De randwegen krijgen overal twee maal drie rijstroken met vluchtbermen. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden hoopt men het project omstreeks 1970 gereed te hebben. Het doorgaande verkeer hoeft dan niet meer door de stad hetgeen een tijdsbe sparing van wel een uur mogelijk zal ma ken. Hoe belangrijk de „ring" om Rotter dam is toont onze kaart „Het belang van de randwegen", waarin alleen de voor de randwegen belangrijke verkeersverbindin gen zijn opgenomen. De randwegen vor men een „draaischijf" voor het grote ver keer noord-zuid. De ontworpen wegen lo pen uit op deze „draaischijf". Na 1971 gaat Nederland deze ontworpen autowegen aanleggen. Met België ontstaat dan een nieuwe belangrijke verbinding via Willem stad. „De nieuwe methode, die het Slavisch seminarium van de universiteit van Am sterdam in oktober 1965 heeft ingevoerd om de studenten in zo kort mogelijke tijd Russisch te Ieren spreken, Is in alle op zichten een succes geworden. De resulta ten van deze methode waren van dien aard, dat ik de studenten, die deze leer gang hadden beëindigd, met een gerust geweten naar Moskou zou laten gaan. Mede daardoor bestaat er in de litterai re faculteit een sterk verlangen om deze methode ook toe te passen bij het doceren van andere talen, gelijk bij voorbeeld het Italiaans, het Arabisch, het Deens, het Noors en het Zweeds. Ook voor een her scholing in het Frans, het Duits en het Engels waarbij het voornamelijk om een correctere uitspraak en om het aan brengen van verbeteringen gaat komt de bewuste methode in aanmerking". Dit zegt prof. dr. C. L. Ebeling, hoog leraar in de Slavische en Baltische taal kunde aan de universiteit van Amster dam, die samen met prof. dr. J. van der Eng het directoraat over het Slavisch seminarium aldaar voert. Het initiatief tot de bedoelde methode is destijds te Utrecht genomen door de heren E. G. Koezminsky en drs. A. H. van den Baar. De methode zelf is ont worpen op grond van een aantal in het buitenland bestaande methoden, maar zij is volkomen aangepast aan het Neder lands onderwijs. In tegenstelling tot alia andere methoden wordt ook een belangrij ke plaats aan de theoretische kennis in geruimd. Aan het onderwijs van deze nieuwe ex clusief universitaire methode hebben in het vorige academiejaar verschillende docenten meegewerkt, van wie naast prof. Ebeling en de heer Koezminsky drie Russen zijn te noemen, namelijk mevrouw T. Voogd-Stojdnova, mevrouw Koezminsky-Gutman en mevrouw I. Bek- ker-Timofeëve. Van Nederlandse zijde werd onder meer les gegeven door drs. E. Voogd („de rech terhand" van prof. Ebeling, die hem bij het organiseren van de leergang ter zij de stond). De eerste experimentele leergang, die opgezet was voor drie maanden maar tot vier uitdijde, werd na de vierde en de achtste week onderbroken door een zogenoemde „rustweek". Dit geschiedde op grond van een door Amerikaanse psychologen ingesteld onderzoek, waar uit gebleken is dat studenten aan wie men in korte tijd zo'n grote mate van kennis te verwerken geeft dan over verzadigd zijn en behoefte aan bezinning nodig hebben. Prof. Ebeling en zijn medewerkers heb ben oververzadiging ook bij hun leerlingen kunnen opmerken en deze opgevangen door hun in de „rustweek" een in Frank rijk ontworpen Russische cursus te ge ven volgens de „audio-visuele methode", die een uitstekende afleiding bleek te zijn. De cursus werd gegeven aan tien eer- ste-jaars-studenten, die uit vijfentwintig waren geselecteerd. Geconstateerd werd dat ook vele oudere-jaarsstudenten grote belangstelling voor de nieuwe methode hadden en gaarne wilden luisteren. Dat er intensief gewerkt werd blijkt uit het feit dat de colleges werden gegeven van 9 tot 13 uur en van 14 tot 16 uur, met in begrip van de kerstvakantie. De overgrote meerderheid van de stu denten kon deze wat schools aandoende stoomcursus in hoge mate appreciëren. Van de tien deelnemers slaagden er ne gen direct voor hun eerste tentamen. Bij de „klassieke methode" is dit meestal vijftien percent, in andere gevallen wordt dit tentamen eerst aan het einde van het tweede studiejaar afgelegd. De geslaagden bleken in staat te zijn een verhandeling over een niet al te spe cialistisch onderwerp te begrijpen en kon den gesprekken voeren op een wijze, die een Rus goed kon verstaan. Met andere woorden: hun spreekvaardigheid was on geveer gelijk aan die van kandidaten, die conventioneel onderwijs hadden gevolgd. Gezien deze uitstekende resultaten zal het Slavisch instituut van de rijksuniver siteit in Utrecht in oktober deze nieuwe methode ook gaan invoeren. Men zal ech ter, zowel in Amsterdam als in Utrecht, met het oog op het aanta} studenten, die in groepen moeten worden verdeeld, de cursus van drie a vier maanden over het gehele academie-jaar uitstrekken. Geref. Gemeenten Beroepen te Hardinxveld-Giessendam C. Wisse te Elspeet. Bedankt voor Leer dam M. G. Mouw te Middelburg; voor St. Catharinus (Ont. Canada) A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk D. Hakkenberg te Dordrecht. Bedankt voor Emmeloord J. Karens te Nieuwerkerk (Z); - voor Oud-Beijerland A. W. Verhoef te Barneveld. Tweetal te Arnhem A. Elshout te Sche veningen en A. Hofman te Zeist. Beroepen te Aagtekerke A. Hofman te Zeist. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Zaamslag C. J. Janssen te Oosterhout (N-B); - voor Wijk bij Heusden (toez.) A. J. Timmers te Elspeet. Beroepen te Lekkerland (Z.H.) (toez.) M. J. de Jongh voorheen te Nieuw-Nicke- rie (Sur.); - te Arnhem-Zuid J. C. Remijn te Santpoort. Aangenomen naar Udde 1 P. Westland te Groot-Ammers die bedankte voor Eist. (Utrecht). Bedankt voor Nieuw-Lekkerland C. Treure te Hasselt. Beroepen te Weesp (vac. E. Holtrigter) D. v. Boven te Middelburg; te Nieuwen- dijk B. Duisterhof te Aagtekerke; te Mets- lawier-Niawier L. Doorn, kand. te Huizen (N.H.). Aangenomen de ben. tot hulppred. te Everdingen M. Verwey, em. pred. te Drie- sum. Bedankt voor Sprang J. Vos te Rijssen; voor Wieringermeer (vac. J. v. Wouden berg) J. Voordouw te Giessen-Rijswijk; voor Nieuwdorp H. Feddes te Raard (Fr.). Benoeming tot leraar godsdienstonder wijs en schoolpastoor aan het Chr. lyceum te Hoogeveen is benoemd ds. A. J. On- stenk te Bathmen (O.). Beroepbaarstelling. De heer H. D. Hoogstraten, kand. te Utrecht is beroep baar. Geref. Kerken Beroepen te de Wilp (Gr.) A. C. Koe man te Kolhorn (N.H.); - te Geldermal- sen A. Segger te Middelstum; - te Hel mond W. A. Jelsma te Lochem; - t« Zuidland (vac. A. G. Baayen) A. J. de Bakker te Beetgumermolen. Beroepen te Nieuwleusden F. Dijkstra te Hijum-Finkum. Aangenomen naar Leeuwarden-West (vac. P. Riemersma) Z. C. Versluijs te Hoofddorp, die bedankte voor Andijk (vac. C. Dijkstra), Alphen a.d. Rijn-Noord en Enschede (vac. J. P. Dondrop). Beroepen te Elburg J. Baaijens të Lei- muiden. Bedankt voor Treebeek en voor Zwijn- drecht-Groote Lindt J. C. v. Veen te Maarssen. Beroepen te Bodegraven (vac. J. J. Tis- sink) C. v. d. Woude te Dronrijp.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9