en Weer villa uit de tijd van Trajanus ontdekt OLD A POLLE, PELLI EN PINGO Puzzel van de week h RECHTER TIE KRAMMETJE FOK KEUKENCENTRUM Grando 19 ct PANDA EN DE MEESTER ran Nieuw succes van Nederlandse oudheidkundigen in Rome VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 15 Otts vervolgverhaal Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsari ROME (ANP) In de afgelopen zomer heeft dr. M. J. Vermaseren leraar in de klassieke letteren aan het Vossiusgymnasium in Amsterdam met een groep medewerkers zijn opgravingen op de Aventijn in Rome voort gezet, waarhij hij onder meer een nieuwe Romeinse villa ontdekte. Ook deze opgraving werd gesubsidieerd door de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek Z.W.O. Zij had plaats op een terrein aan de rechterzijde van de basiliek van Santa Prisca, waar in de jaren 1951-1958 de villa van keizer Trajanus werd ontdekt. Het feit dat zich in deze particuliere woning van de keizer een uiterst belangrijk heiligdom van de Perzische god Mithras bevond, heeft deze opgravingen wereldbekendheid gegeven. DROOMKEUKENS origineel FORMICA IT SENORITAS Rijike oogst iokomotief! -• IKlIKiBiilMÜBUl alii V' 1 'V: JUUWWWWWWWWUWV 120) Het kind zei: „Moe laat zeggen dat er bezoek voor u is". Hij stond even zeer stil en kon een ogenblik niet denken. Toen zei hij: „Bedank je moeder van me". Het kind ging naar binnen. Hij dwong zichzelf, rustig om te keren en weg te lopen. Niet eer hij de hoek om was, begon hij te rennen. Na een tijd, in een drukkere straat, durfde hij langzamer lopen. Zijn hart bonsde met zware slagen. Een man en een vrouw kwamen langs hem. De man, een skelet in een versleten pak, met een gezicht als een doodskop, klaagde over de koude. Maar hij voelde het zweet langs zijn lichaam lopen en op zijn voorhoofd staan. Hij vloekte in zichzelf. Dit was de tweede maal, dat hij nog net de dans ontsprongen was. De eerste keer was op een dag toen hij werd aangehouden met zijn zak vol valse persoonsbewijzen. Het ging alleen om zijn fiets. Van dat ogenblik af had hij beseft, dat zijn heldhaftige overschilligheid maar een onbewuste pose was geweest, kwajongensgedoe, naaperij van keiharde helden uit Amerikaanse films. Hij had nooit ge weten wat het was, bang te zijn. Daarom had hij zich verbeeld, dat hij geen angst kende. Dat kon hij zich daarna niet meer verbeelden en het maakte alles niet gemakkelijker. Hij begon erover te denken, waar hij heen kon gaan. Een paar namen schoten hem door het hoofd, maar hij vroeg zich af, of die adressen veiliger waren dan het zijne, als ze de anderen te pakken hadden. Ge wone kennissen? Hij had ze vrijwel niet meer. Evelien? Hij had in het begin van de oorlog een verhouding met haar gehad en was er met gro te moeite van afgekomen. Ze zou dadelijk weer aan hem kleven en opnieuw willen beginnen en daar stond zijn hoofd helemaal niet naar. Geen enkele vrouw trok hem meer aan. Ze waren ook zelden meer aan trekkelijk, de vrouwen die hij ont moette, verwaarloosd, onverschillig. Hij was zelf altijd erg verzorgd ge weest en ze plaagden hem wel eens, dat hij er nog keurig bijliep, nooit vergat zich te scheren en zijn na gels te verzorgen. Het kon hem krib big maken. Was het zo heldhaftig, er ongeschoren en vies bij te lopen, met zwarte nagels? Het regende en vroor, de straten werden glad. Het was bijna acht uur. Te gek als je werd opgepakt, omdat je te laat op straat was. Zo weinig roemvol als je er dan aanging, en dat kon gebeuren, er waren wel lui alleen daarvoor opgesloten en vastge houden en op een gegeven mofnent, als represaille voor iets, omverge- schoten. Als je dood ging, dan ten minste voor iets dat de moeite waard was. Ook klets, dacht hij woedend tegen zichzelf, je begint ook al met die fra ses, alles flauwe kul, je knijpt 'em als een ouwe dief voor je hachje, maak jezelf niets wijs. Hij was mis selijk van honger en doodmoe, zijn Charles Charlotte hoofd bonsde, ergens op een gracht kreeg hij lust, op een stoep te gaan zitten en maar af te wachten wat er zou gebeuren. Misschien zou niemand hem zien, maar je kon zachtje be vriezen in zo'n nacht, zijn overjas had hij allang geruild voor blikken met eten. Hij dacht met woede aan die blikken thuis. Ook naar de bliksem. Had hij dan teminste de jas nog maar gehad. Opeens kreeg hij een schok. Hij tuurde naar een huis. Ja, dit nummer was het geweest, op deze gracht. Ze had hem toen gezegd, dat hij kon blijven slapen. Maar dat was twee ja ren geleden. Misschien was ze er niet eens meer. Maar hij kon het probe ren. Hij belde driemaal, zoals die avond en na een tijdje werd de deur ge opend op de ketting en haar stem vroeg: „Wie is daar?" „Alex," zei hij en toen, omdat hij niet kon aannemen dat ze zich dat zou herinneren: „Ik kom van Jef." Ze schoof de ketting weg en hij ging binnen. De straal van een zaklan taarn speelde even over z'n gezicht en scheen toen voor zijn voeten. Zoals destijds was haar gezicht een witte vlek. „Ik ben niet gestuurd," zei hij, „ikhet is mis ik dacht als ik vannacht hier kan blijven het is bijna acht uur zo rot als je daarvoor nou gepakt wordt." Daar begin ik weer, dacht hij woe dend. „In orde. Kom maar mee." Even stil en rustig als toen. Hij volgde haar de twee trappen op en dezelfde kamer binnen en stond toen even verbaasd te staren. Hij herinnerde zich een enorme ruimte en nu leek dit een klein vertrek. Toen zag hij, dat er een zwaar gordijn ge spannen was over de hele breedte van het vertrek. Ze zei: „Het is hier niet te harden zonder verwarming. Dat gordijn helpt wel. Doe je jas uit, die is drijfnat. Daar in die oude kist zijn dekens. Ga zit ten, ik maak wat koffie voor je." Alles zo rustig, dacht hij, alsof er niets aan de hand was. Ze droeg ook nu een lange broek en een witte trui, daarover nog een korte bontmantel. Aan haar voeten had zij hoge, met bont gevoerde laar zen. Ze leek, dacht hij, op een re clame voor een of ander wintersport oord. Haar gezicht was nog bleker en harder dan toen. Hij trok zijn jas uit, hing die in de gang aan een kapstok, nam een deken uit de kist en wikkelde zich daarin. Met een zucht van opluchting ging hij toen in een diepe stoel zit ten. Op een tafeltje ernaast lag een boek. Hij las de titel: l'Entrave. „Wat betekende dat ook weer? Wat doezelig zat hij er over te denken, tot zij binnenkwam en hij koffie rook. „Echte?" vroeg hij verbaasd. „Ja, ik heb nog wat. Maar suiker en melk heb ik niet meer. Ik heb het grootste deel van wat ik kon ham steren bij mijn moeder gebracht." (Wordt vervolgd.) vvvvvvwvvwwwWWWWWWWWWWWWWWWWWWIfWVWWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWVWVWWW HET RESULTAAT van de nieuwe op gravingsperiode 1964-1966 is dan de ont dekking van een zeer uitgebreide nieuwe villa, waarvan men tot nu toe de eige naar niet kent. Wel werd er in 1965 op dit zelfde terrein een porfieren borstbeeld van een Romeinse keizerin gevonden, maar helaas was de kop zelf verloren ge gaan. IN EEN ONDERHOUD MET het A-N.P. heeft dr. Vermaseren de nieuwe vondst toegelicht. Van de genoemde kerk af tot aan de straatzijde (een afstand van on geveer zeventig meter), strekt zich de nieuwe villa uit met zeer uitgebreide vertrekken, waarvan tot nu toe een tien tal is onderzocht. Zeer waarschijnlijk is deze villa gelijktijdig gebouwd met die van keizer Trajanus. Beide villa's zijn van elkaar gescheiden door een zeer smalle weg. De opgraving was uiterst moeilijk ën kostbaar, omdat men op som mige punten zeven tot acht meter diep moest graven om tot de vertrekken door te dringen. Het ziet er naar uit, dat ook van deze villa rond het einde van de vierde eeuw na Christus grote gedeelten zijn afgebroken om met het gebruikte materiaal de basiliek van de heilige Pris ca op te bouwen. De verschillende andere perioden van de bouwgeschiedenis dienen nog te wor den onderzocht. Wel staat reeds vast, dat aan de nieuw-ontdekte villa een groot ge bouw in peperine (grauw-groene Italiaan se tufsteen) uit de republikeinse tijd voorafging. Misschien heeft men hier te doen met de resten van een zuilengaan- drij of een handelsgebouw. Een ogenblik werd gedacht aan de vondst van een re publikeinse tempel, maar dit is minder waarschijnlijk omdat er geen tempel op de Aventijn bekend is, die aan het einde van de eerste eeuw na Christus is afge broken. BIJ DE OPGRAVING van 1966 is de gehele plattegrond van de villa aan het daglicht gebracht. In de toekomst zal men de nog dieper gelegen vertrekken zorg vuldig uitgraven, conserveren en voor het publiek openstellen. Bij de opgraving werd dr. Vermaseren terzijde gestaan door drie jonge archeo logen van verschillende universiteiten, de heren J. Berkvens, J. H. Bloemers en J. J. V. M. Derksen. Ieder van hen heeft een aparte opgra- ADVERTENTIE Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten. Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165- 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7/70 ving in een van de twee villa's ver richt. De heer Bloemers (Groningen) heeft van de nieuwe villa een onder grondse gang opgegraven, die leidde naar waterreservoirs. De heer Berkven (Lei den) heeft met zijn werk aan de villa van Trajanus enkele zeer belangrijke nieuwe vertrekken toegevoegd. De muren kwa men hier te voorschijn alsof ze gisteren waren gebouwd. De opgraving van de heer Derksen (Nijmegen) lag onder de kerk en moest vanwege het grote gevaar voor een instorting halverwege onderbro ken worden. Men hoopt deze opgraving het volgende seizoen te kunnen voortzet- ADVERTENTIE 3 AjKt ten. De heer Derksen zal dan tevens in acht andere vertrekken moeten doordrin gen. DIT JAAR zijn uitzonderlijk veel vond sten gedaan. De catalogus bedraagt ruim 5000 stuks, waarin nog niet volledig zijn opgenomen de honderden stukken glas en ongeveer 2000 fragmenten pleisterwerk. Verschillende inscripties, meestal chris telijke, verscheidene resten van sarcofa gen, overblijfselen van beeldhouwwerken, lampen en terracotta's (onder andere een kopje van de Egyptische god Serapis) zijn te voorschijn gekomen. Zij zijn opgesteld in het sierlijke „antiquarium", dat sinds 1958 bij de Santa Prisca voor het publiek is opengesteld. De crypte van deze vroeg-christelijke basilica (ongeveer 400 na Christus), is in tussen gedeeltelijk veranderd in een mu seum voor de talrijke christelijke voor werpen, die bij deze opgravingen zijn ge vonden. Dr Vermaseren meent er nog drie jaar nodig te hebben om het gehele complex volledig te onderzoeken. CO» MARTEN TOONDER 53. De volgende dag nam bankdirecteur Muntenaar reeds vroeg plaats achter zijn bureau. Hij zette het telefoontoestel binnen handbereik en wachtte tevreden af. „Een mooie ochtend!" stelde hij vast. „Typisch zo'n ochtend om een fraaie goudlading in mijn kluis op te bergen. Ik ben blij dat ik advies heb gevraagd van die Puthra-man! Dat geeft een veel zekerder gevoel!" Op dat moment werd zijn gedachtenloop onderbroken door het gerinkel van de telefoon en hij nam de hoorn op. Doch al luisterende maakte zijn glimlach plaats voor een grote ontzetting. „Wie?" riep hij uit. „Stations chef? Wat!!? Goudwagon weg? Verdwenen?!!" „In derdaad", sprak de chef aan de andere kant van de lijn. „Trein 618, vertrektijd 22.14, is hier zojuist binnen gelopen. Wagon 36-113 ontbrak. De goudwagon, juist! We hebben echter een verdachte een zekere Pan da!" „Verdachte.mompelde Panda verdrietig. Het is weer eens hélemaal fout gelopen. Ik dacht dat Joris eerlijk was geworden. Maar het ziet er naar uit, dat hij het goud heeft gestolen en mij ervoor laat op draaien. Ik had hem nooit mogen vertrouwen. OH WAT EEN FUN DONDEREND GEtlMD, WANNEER JE EEN 6ATIM EEM r UZ-EREN TOM StAAT WE HÉ68EN 20 EEN MOOIE 1K6E100F, DAT6RER6ENS IET5MIS IS J MOET DIE BUIS DAAR MISSCHIEN D6 ANDE RE KANT 0PWUTEN? >- DAT IS GEDAAN 22.W-F. PUZZEL No. 38 Horizontaal: 1. bewijs van verdriet; 4. pl. in Drente; 7. pl. in Gelderland; 11. jong dier; 12. krantenjongen; 13. rijstbrande wijn; 15. dierengeluid; 16. titel; 18. uniek; 19. vrucht; 21. bontsoort; 23. cijfer; 24. godin; 26. dwarsweg; 28. bouwmateriaal; 31. rivier in Frankrijk; 32. muziekteken; 34. deel van een jas; 35. steekwapen; 39. vallei; 41. aanwas; 44. meisjesnaam; 46. wapen; 48. jongensnaam; 49. ieder; 51. lus; 53. voorzetsel; 56. wondje; 58. fami lielid; 59. vervoerbedrijf; 60. kleur; 62. pret; 63. lopend touw; 64. plaats in Afrika; 65. stemming; 66. open plek in het bos. Vertikaal: 1. klap; 2. dwaas; 3. Oosterse titel; 5. dierenverblijf; 6. ogenblik; 8. wa pen; 9. sportartikel; 10. ambtskleding; 14. knaagdier; 15. dunne; 17. begin; 18. gra veren; 20. ruige; 22. vogel; 25. monster; 26. op deze wijze; 27. geografische mijl; 28. te zijner plaatse; 29. windrichting; 30. voorkeur bij koop; 33. bid; 36. bevel; 37. nauwte; 38. hijswerktuig; 39. kindergroet; 40. de lezer heil; 41. betaalmiddel; 42. kwajongen; 43. goud (Fr.); 45. reisje; 47. koeiemaag; 50. plaats in Noorwegen; 51. muziekteken; 52. jong dier; 53. bezittelijk vnw.; 54. plaats in O.-Europa; 55. eerlijk; 57. gevangenis; 61. bijbelse naam. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL No. 37 Horizontaal: 1. droog; 6. renet; 10. Leo; 11. pastoor; 14. gat; 16. anno; 17. gt.; 18. pm.; 19. vete; 20. Heerlen; 23. ep; 25. pa; 26. KMA; 27. nl.; 29. ho; 30. Nora; 32. se; 33. gr.; 34. Omar; 36. sire; 38. lee; 40. tram; 41. Ie; 42. ode; 43. rug; 44. sg.; 45. rede; 47. tzt.; 49. inkt; 51. Deli; 52. ja; 53. uk; 54. eren; 56. on; 57. er; 59. som 61. at; 62. ro; 64. onthuld; 68. Elbe; 70. oe; 71. li; 72. kepi; 74. roe; 75. venster 78. die; 79. traan; 80. rakel. Vertikaal: 1. den; 2. rond; 3. op; 4. gage; 5. ut; 6. Rome; 7. er; 8. egel; 9. tat; 10. laken; 12. stekel; 13. oplage; 15. tenor; 20. ha; 21. rm; 22. nn; 24. poseren; 25. paro die; 28. lorgnet; 29. hamster; 31. ri; 35. ma; 37. Ede; 39. enz.; 40. tui; 46. el; 47. tasten; 48. tumult; 50. kr.; 51. Dover; 55. notie; 58. ro; 60. oh; 61. ad; 63. ober; 65. noen; 66. lier; 67. rede; 69. lot; 73. pil; 75. va; 76. ss; 77. ra. De prijswinnaars vindt u elders in dit blad. 15. „Ik wil je graag een paar vragen stellen, jongeman," zegt Rechter Tie tot de huisbediende. „Allereerst dit: Heb je vannacht nog iets bijzonders gehoord'' Iets dat verband zou kunnen houden met de moord?" „Dat zou moeilijk kunnen, Edelachtbare," is het stroeve antwoord, „ik ben hier alleen overdag, 's A vonds ga ik naar het huis van mijn vader, de tuinman Hoe, vlak naast de loestélijke stadspoort." Het antwoord is een kleine te leurstelling, maar Rechter Tie laat zich niet ontmoedigen. „Hoe beviel het je hier? Had je het naar je zin?" vraagt hij. „Het loon is karig, maar ik hoef hier ook niet hard te werken," zegt de jongen. De rechter glimlacht fijntjes en merkt op: „De meesteres van het huis is jong en aantrekkelijk. Dat maakt zeker ook veel goed?" De huisjongen loopt rood aan en zegt driftig: „Wat bedoelt u daarmee, Edelachtbare? Ik heb m.evrouw Meng al tijd alle respect betoond en ik ga over twee maanden trouwen met een meisje van het land. Die dametjes uit de grote stad kunnen me gestolen worden." De rechter strijkt eens over zijn baard en vraagt: „Weet je verder niets dat een aanwijzing zou kunnen zijn. Had de dichter geen vij anden?" „Door zijn vrienden zal hij wel niet vermoord zijn," zegt de huisjongen stug, maar Rechter Tie had duidelijk de indruk dat de bediende even aarzelde. 633. Tutu was het er niet erg mee eens, dat Bram zich zo lijdzaam naar de ge vangenis had laten brengen. Maar tegen de wil van zijn baas durfde hij zich niet te verzetten. Terwijl zijn vlerken jeukten moest hij toezien, hoe Bram achter de tralies terechtkwam van de plaatselijke gevangenis, die over drie weken het hon derdjarig bestaan zou vieren. „Fijn, dan is de gevangenis tenminste bij het eeuwfeest in gebruik," had de com missaris gezegd. „Dat geeft een extra fleurig tintje aan de herdenking." „Wacht eens even," had Bram daarte genin gebracht. „Over drie weken ben ik 'i'.er toch zeker wel uit?" Dat denk ik niet," zei de commissa ris. „Maar ik ben onschuldig." „Misschien wel.maar het kan lang duren voordat we daarover zekerheid hebben," zei de commissaris. Dat had Bram wel aan het denken ge zet en hij kreeg bepaald haast om weg te komen toen Tutu die een tanden borstel voor Bram wilde halen opge wonden aan het tralievenster kwam om hem te vertellen, dat het goede schip Kokanjespoorloos verdwenen was!

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15