KOEKOEK BALANCEERT OP DE RAND VAN HET NEST Onmiddellijk een landelijk congres Niet bewezen dat Adams fout was" HET WEER Scandinavië wil spoedig in EEG Ilse Koch komt niet vrij VS bereid luchtaanvallen op Noord-Vietnam te beëindigen Gezonken onderzeeboot boven water moms Woonkunst SLIJTERIJ SWIER Coebergh bessenjenever NIEUWE OOGST Adams: Ik blijf! Vier winnaars van eerste prijs Chinese raketbasis in Albanië IJmuider haven versperd door gestrand schip Mits Hanoi oorlog evenredig zal verminderen per hele fles 6.90,geen statiegeld 51e JAARGANG NUMMER 274 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129^.88. Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije F. SCHREGARDUS H. KOEKOEK Nederland in het jaar 2000 pagina 2 Wetsvoorstel IJmond nog dit jaar pagina 17 DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 9 Ferdinand6 Kennemer Kruimels 7 Medische verzorging7 Films 7 Topsy3 Radio en tv 13 Uitgaan in Haarlem 13 Kunst13 Feuilleton15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers14, 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Overwegend droog Bericht uit Zweden Het woord is aan Vietcong CAMEL - TWEED JASSEN PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE Roomboter - spritsen Slagroom -tompouces Grote gezinsboterkoek Room - chocolade hazenberg mmmheerlijk l uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 IJmuider Courant 99 Felle oppositie binnen Boerenpartij eist zuivering en democratisering Feiten, gebeurtenissen en ervaringen van de laatste maanden en dagen hebben een storm van critiek en protest doen opsteken in de gelederen der Boerenpartij tegen het duidelijke wanbeleid, dat de „boerenleider" Koekoek sedert de oprichting van de partij heeft gevoerd. De houding van de heer Koekoek tegenover her haaldelijke, dringende eisen tot democratisering van de partij-organisatie en zuive ring van de partij van elementen die het blazoen van de partij door een politiek duister verleden besmeurden, hebben geen resultaat gehad. De situatie is thans, dat een felle oppositie tegen de heer Koekoek is losgebroken, die in de eerste plaats een einde aan de persoonsverheerlijking rondom de „leider" wil zien gemaakt en bovendien diens eigenmachtig optreden en gebrek aan optreden in belangrijke partijzaken ten zeerste laakt. In Haarlem is aan deze oppositie een ondubbelzinnige uiting gegeven door de fractie der partij in de gemeenteraad, waarvan de heer F. Schregardus sr. de voorzitter is. De gemeenteraadsfractie van de Boe renpartij Haarlem heeft bij monde van de fractievoorzitter, de heer Schregardus, verklaard dat zij een onmiddellijk einde wil zien gemaakt aan de „Koekoekscul- tus", naar aanleiding van de groeiende zekerheid in de fractie dat het beleid van de heer Koekoek niet in overeenstemming is met de wil van de kiezers, die bij twee verkiezingen hun vertrouwen in de Boerenpartij duidelijk hebben laten blij ken. De Haarlemse afdeling wil een on middellijke democratisering van de partij- organisatie, onverwijld een landelijk con gres waar op democratische wijze een par tijbestuur moet worden gekozen en een drastische zuivering van bestuur en par tij. De Haarlemse afdeling heeft al se dert juni op het standpunt gestaan, dat de Koekoek-cultus moest eindigen, aange zien de heer Koekoek niet identiek met de Boerenpartij was. De kiezers hadden uitspraak gedaan en het bewijs was gele verd, dat een ruime oppositie tegen het regeringsbeleid door de Boerenpartij werd vertegenwoordigd. De pogingen om met de heer Koekoek tot een partij-organisa tie te komen, die aan het verlangen van de kiezers tegemoetkwam, leden voort durend schipbreuk. De houding van de heer Koekoek tegenover elementen in partijfuncties die om htm politieke verle den bewezen of niet onaanvaard baar moesten worden geacht, wordt door de Haarlemse afdeling ten sterkste afge keurd. In Haarlem heerst bij de Boeren partij de overtuiging dat deze houding Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: In het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noord. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. de Boerenpartij grote schade toebrengt, doordat bona fide mensen zich daardoor gaan distantiëren. In het belang van de Boerenpartij acht de Haarlemse afdeling het gewenst, dat de leiding van de par tij, op democratische wijze gekozen, zich volgens zuiver democratische richtlijnen volgens de wil van de kiezers inspant om 't vertrouwen der kiezers te behouden en het algemeen belang te dienen. Ofschoon moet worden toegegeven dat de heer Koekoek als startmotor voor de partijvorming zijn verdiensten heeft gehad, staat de Haar lemse afdeling op het standpunt dat in het belang van het voortbestaan van de partij en in het landsbelang een onmid dellijk einde moet worden gemaakt aan de persoonscultus rondom de heer Koe koek. Men zal zich in samenwerking met an dere afdelingen in den lande beraden over de stappen, die daartoe moeten wor den ondernomen. Het is wel duidelijk dat de gebeurte nis in de Eerste Kamer rondom de figuur van ir. Adams die door de V.V.D. af gevaardigde ir. Baas van collaboratie werd beschuldigd een druppel is ge weest, die een tot de rand gevulde em mer van ongenoegen over de houding en het beleid van de heer Koekoek heeft doen overlopen. De meerderheid der partijleden staat op het standpunt, dat de vertolking van de oppositie tegen het regeringsbeleid niet inhoudt, dat de partij een aantal ongure en ongewenste figuren de gelegenheid moet geven, de lakens uit te delen. Niet de opruiming van de democratie, maar de opruiming van uitwassen der demo cratie (zoals een te sterk dirigisme) is volgens de opvatting van die meerderheid de leuze geweest, waarmee de Boeren partij zoveel aanhang heeft verworven Als de heer Koekoek door een volkomen passiviteit ten opzichte van de democra tische eisen der partij organisatie en een eigendunkelijke goedpraterij over onaan vaardbare elementen in partij functies het prestige en de goede trouw van de partij tegenover de kiezers betreft, dan vreest de meerderheid der leden dat goede ele menten zich zullen distantiëren en de partij tenslotte zal blijven bestaan uit figuren, die geen recht of capaciteit heb- Ir. H. Adams zal Eerste-Kamerlid blijven, tenzij het hoofdbestuur van de Boerenpartij in dit opzicht een an der standpunt zal innemen. Dit heeft hij vanmorgen verklaard. Hij voegde daar echter aan toe: „Koekoek laat me nooit vallen" en zei verder dat hij, vóór dat men hem kandidaat stel de voor de Eerste Kamer, al voorge steld had te retireren, maar dat voor al de heer Koekoek hier niet van wil de horen. ben om iets bij te dragen tot de par lementaire democratie. Vandaar deze op positionele actie binnen de partij, die ernaar streeft zich van de heer Koekoek te ontdoen. ir. Adams heeft ingediend wegens beledi ging. Ook wil hij de verklaring afwach ten die de tweede BP-senator Snoek op 4 oktober in de Eerste Kamer over de af- faire-Adams zal afleggen. De verontrusting in de Boerenpartij manifesteert zich in reacties uit afdelin gen en raadsfracties in verschillende de len van het land. De B.P.-fractievoorzitter in Utrecht heeft zich reeds volledig van ir. Adams gedistantieerd. Zijn Groningse collega noemt het „bijzonder ongelukkig dat de selectie in het geval-Adams onvol doende is geweest." De afdeling Nijmegen van de Boeren partij heeft de heer Koekoek telegrafisch medegedeeld, dat ir. Adams uit de partij verwijderd moet worden „als er ook maar een gedeelte waar is wat over hem wordt beweerd." De afdeling Rheden waartoe ir. Adams behoort, stelt zich op het standpunt dat hij nooit kandidaat gesteld had mogen worden voor de Eerste Kamer. Bij de kandidaatstelling heeft Rheden indertijd al fel bij het hoofdbestuur geprotesteerd. Boerenpartijleider Koekoek zei vanmor gen: „Er is niet bewezen, dat Adams in de oorlog fout is geweest. Hij is nergens bij geweest, maar mocht het tegendeel blijken, dan is het hoofdbestuur mans ge noeg om met hem te praten. Wij hebben ken. Het is allemaal bangmakerij ge die zich niet laat opdraaien is Koe koek." Hij is overigens niet van plan met ir. Adams te gaan praten. Hij vroeg zich af waarom afdelingen, die zich willen dis tantiëren, dit niet schriftelijk aan de par tijsecretaris hebben laten weten. „Dan kan het tenminste in het hoofdbestuur worden besproken", aldus de heer Koe koek. „Ze moeten niet denken dat wij een opgeraapt zootje zijn.'" B.P.-Kamerlid Voogd schort zijn oordeel over de kwestie op tot de rechter uit spraak heeft gedaan over de klacht die De cijfers van de sporttoto nr. 8 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelne mers: 646.337, bruto inleg 882.865,80, to taal prijzenbedrag: 291.346,Eerste prijs 160.240,30, 4 meldingen, per kolom 40.060 bruto. Tweede prijs 87.403,80, 147 meldin gen, per kolom 595,bruto. Derde prijs 43.701,90, 192 meldingen, per kolom 224,10 bruto. Extra prijs toto nr. 6: vier winnaars en extra prijs toto nr. 7: 12 win naars. De Utrechtse boerenfractieleider in de gemeenteraad zei: „Als het allemaal waar is, moeten ze Adams' andere oog ook dichtslaan." De fracties van de Boerenpartij in Rijs wijk en Voorburg hebben vandaag een ge zamenlijke verklaring uitgegeven, waarin met die mensen in RijswUis,IÜets te mg-. -öj verwijdering van ir. Adams uit de ken. Het is allemaal bangmakerij. De eni- barb] en zijn bedanken voor het lid maatschap van de Eerste Kamer eisen. Ivar Norgaard, de Deense minister van Economische Zaken, heeft in een vraag gesprek verklaard dat zijn land de ande re Scandinavische landen binnenkort zal voorstellen zonder Engeland toe te tre den tot de Europese Economische Ge meenschap. Begin oktober zal de Deense premier Jens Otto Krag zich in die zin uitlaten tegenover de Zweedse premier Tage Er- lander, die de opening van het Deense parlement op 4 oktober komt bijwonen. De nieuwe houding van Scandinavië wordt ingegeven door het ongeduld van de Deense landbouwwereld en het begin nende ongeduld van de Zweedse industrie. Tot dusverre heeft Scandinavië willen wachten tot Engeland toetreedt om dan onmiddellijk te volgen. „Hoe eenier Scandinavië lid wordt van de EEG hoe beter", aldus Norgaard, „en gezien de economische moeilijkheden in Engeland denken we niet dat dit land spoedig lid zal worden". (Van onze redactie buitenland) ANTWERPEN De „Gazet van Ant werpen" bericht dat de Volksrepubliek China in Albanië een lanceerbasis voor raketten bouwt. „Als de basis klaar is kan elk willekeurig punt in Europa wor den bestookt". Het Belgische blad ontleent dit nieuws aan „enkele Zweedse provinciale bla den". Het is afkomstig van Bjoern Hall- stroem, correspondent van het Zweedse persbureau de Verenigde Provinciale Pers. Die maakte het bericht dinsdag te lefonisch over uit de Joegoslavische plaats Dubrovnik. Hallstroem meldt de „robot-installaties- in-aanbouw" te hebben gezien. Ze ver rijzen ten zuiden van de Albanese ha venstad Durazzo aan de Adriatische Zee. Hallstroem geeft bijzonderheden, on der andere over de Chinese technici die de basis bouwen en die wonen in een ho tel in Durazzo. „Het hele gebied is afge zet", aldus de Zweed. „De haven van Durazzo mag men alleen betreden als men in het bezit is van een speciale ver gunning. Er liggen schepen uit commu nistisch China te lossen". Jean de Boisson: Zelden kan men staat maken op een staatsman. Bij het binnenlopen van de haven van IJmuiden is de splinternieuwe 19.633 brt. metende onder Liberiaanse vlag varende bulkcarrier „Challenger" donderdagmid dag gestrand in de haventoegang van IJ muiden. Het met bauxiet geladen schip was onderweg van Trinidad naar Amster dam om daar de lading te lossen. Het schip blokkeerde de toegang tot de Noordersluis, zodat het verkeer via deze sluis voor alle scheepvaartverkeer naar en van Amster dam door de rijkshavenmeester voor geslo ten moest worden verklaard. De stremming duurde tot donderdagavond half zeven, toen vijf sleepboten van N.V. Bureau Wijs muller met een gezamenlijk vermogen van bijna 6000 paardekrachten er in slaagden de „Challenger" vlot te brengen. Het schip is naar Amsterdam gesleept. Oorzaak van de stranding is vermoedelijk het plotseling uitvallen van de hoofdmotor geweest. (Vervolg op pagina 5) MUNCHEN (Reuter) De „heks van Buchenwald", Ilse Koch wordt niet in vrijheid gesteld. Dat heeft de minister van Justitie van de Westduitse deelstaat Beieren bekend gemaakt. Onlangs werd wereldkundig dat overwogen werd het vonnis van levenslange gevangenisstraf dat destijds tegen haar was uitgesproken te herzien. (Van onze correspondent) NEW YORK. In een grote rede, waarin Vietnam het hoofdthema was, heeft de Amerikaanse ambassadeur b(j de Verenigde Naties, Arthur Gold berg, gisteren voor de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties uiteengezet waartoe de Verenigde Staten bereid zijn om het conflict- Vietnam te beslechten. Washington wil de bombardementen op Noord- V 'xk-' .js mm 3 <iv - i t: -5,"« Vietnam stopzetten, als het een ge heime of een openlijke verzekering krijgt dat de communisten van hun kant dan ook de oorlogshandelingen zullen verminderen. Verder is het bereid alle Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken als Ncord-Vietnam instemt met een tijdschema waarbij alle buitenlandse troepen Zuid- Vietnam verlaten. Tenslotte zeggen de Amerikanen toe dat deelneming van de Vietcong aan eventuele onderhandelingen geen onoverkomelijk probleem is, maar in tegendeel meer een denkbeeldige barrière voor overleg dan een werkelijke. Daarnaast verklaarde Goldberg nogmaals nadrukkelijk dat de Amerikanen alleen in Zuid-Vietnam zijn om die staat te helpen tegen de gewelddadige agressie, dat Ame rika's doeleinden beperkt zijn, dat geen sprake is van een „heilige oorlog" tegen het communisme (zoals secretaris-generaal Oe Thant heeft gesuggereerd), dat Wash ington niet poogt, een invloedssfeer in Azië te scheppen, noch uit is op militaire bases, dat men Zuid-Vietnam niet wil dwingen een bondgenoot van de Verenigde Staten te worden, dat evenmin wordt be oogd het Noordvietnamese regime omver te werpen of China te bedreigen en dat niet gestreefd wordt naar onvoorwaarde lijke overgave van de communistische te genstander. Vandaag is een begin gemaakt met de berging van de gezonken West duitse onderzeeboot „Hai". Deze foto werd gemaakt op het ogenblik dat de Westduitse drijvende bok „Mag nus III" de toren van de S 170 boven water tilt. Bok en haai zetten koers naar het eiland Borkum. (Telefoto-AP). Met deze uitspraken beantwoordde Gold berg het drie-punten-programma van de secretaris-generaal der Verenigde Naties Oe Thant, waarin stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam, beper king van de landoorlog en erkenning van de Vietcong als gesprekspartner werden voorgesteld als de beste methode om de weg naar de conferentietafel te plaveien. Alleen op het punt van de erkenning der Vietcong gingen Goldbergs woorden iets verder dan de uitspraken der Amerikanen tot nog toe. Uit een passage van de rede valt namelijk op te maken dat Washington geen bezwaar meer zou hebben de Viet cong een zelfstandige plaats aan de con ferentietafel te geven. De Amerikaanse ambassadeur verpakte verder in zijn rede over Vietnam feitelijk een reeds bekend Amerikaans standpunt in nieuwe bewoor dingen. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15SS2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 94 - Amsterdam ADVERTENTIE INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 Telefoon 20874 - Haarlem w ADVERTENTIE DEZE ZATERDAG smelten op uw tong. Probeert u ze ook eens 12 stuks 1.85 TIJDELIJKE PRIJS 1.70 nogmaals wegens enorm succes. Doosje met 6 stuks' 2.40 gemakkelijk om steeds in huis te hebben 2.15 met noten 100 gr. 1.10 ADVERTENTIE ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1