Dalam-proces onthullend voor voormalig Indonesisch regime nieuwtjes kijken bij Maranka M/aranka /Meubelen Surveyor-2 te pletter gestort De tas voor de jeugd! 1&5 Kernwapenarsenaal van wereld geïnventariseerd DIGING q Advocaat in Ben Barka-proces in opspraak mm Van dag tot dag Het jaar 2000 George Ball verlaat Buitenlandse Zaken Joesoef Dalam: „De pers draaide vanzelf Toenadering tussen India en Indonesië Kongo klaagt bij Veiligheidsraad over Portugal Raketproef baan in China nog rustig ruime keus uit bankstellen telegrammen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 3 41 Onvoldoende salaris Drie adressen Akk. Soek" Viertaktrijders opgelet Een machtige tas, grote maat. Kleurecht, afwasbaar lederrex, in naturel, rood, zwart en groen. 4 grote gespen dubbele klep. Staat op 4 bodemtips. ALLÉÉN BIJ DIANA LONDEN (Reuter en AP). De Verenigde Staten hebben nog steeds drie maal zoveel kernraketten als de Sovjet-Unie en de Noordatlantische Verdragsorganisatie beschikt nu over meer grondstrijdkrachten dan de ver dragsorganisatie van Warschau. Dit staat in het jaarverslag van het In stituut voor Strategische Studies, een in 1958 opgerichte particuliere organi satie voor onderzoek op militair ter rein, waarbij 28 landen zijn aange sloten. G-boot j'ortaens TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN Minister Bogaers heeft gisteren in Den Haag de tweede nota voor de ruimtelij ke ordening gepresenteerd. In deze nota wordt niet alleen een overzicht gegeven van de ruimtelijke situatie van het mo ment maar wordt ook geschetst hoe deze ontwikkeling tot het jaar 2000 zou kun nen verlopen. Een Indrukwekkend werkstuk, dat cul mineert in de kleurenkaart van het Ne derland anno 2000. Vol trots zei minister Bogaers gisteren dat nog nooit eerder een kaart is vervaardigd, waarop alle aspecten van het toekomstige Nederland 70 gecombineerd worden vertoond. De kaart geeft een beeld van de stedelij ke concentraties, van de wegen- en spoor wegnetten, van „centrale open ruim ten" en parkgebieden. Duidelijk ziet men er de consequentie van het idee van de „stadsgewesten", dat in de nota zo cen traal staat en dat het ook mogelijk moet maken dat in de toekomst vijftig tot ze ventig percent van de bebouwing uit een gezinswoningen zal bestaan. Men moet zich echter niet vergissen: de nota bevat geen nationaal plan. Zo als minister Bogaers gisteren in de pers conferentie verklaarde, hier is geen spra ke van een bindende ontwikkeling, maar van een leidraad bij de toekomstige be spreking over de verdere ontwikkeling van ons land, die onder meer vergt, dat in 2000 geen verhouding van vijftien mil joen inwoners beneden de lijn Alkmaar- Arnhem en vijf erboven, maar van veer tien tegen zes zal zijn ontstaan. Veel vraagpunten zijn in de nota dan ook „open" gehouden om het vrije ge sprek niet te verstoren. Opvallend is dat bijvoorbeeld bij het hoofdstuk verkeer. Als vervoersmogelijkheden worden daar de middelen van nu genoemd met als toppunt van vooruitgang de metro. Over monorail wordt niet gesproken, hoogstens over „railstelsels op vrije baan", binnen lands luchtverkeer wordt vrijwel niet aangeroerd en op de ruimteschets voor 2000 komt de metro voor Amsterdam zelfs niet voor. De commissie heeft dit opzettelijk ge daan om de mogelijkheden zoveel moge lijk open te houden. Maar juist omdat hier geen bindende regeling is hadden we toch wat meer visie op de mogelijk heden van de toekomst verwacht. In een visie op het jaar 2000 zijn deze dingen niet weg te denken. Rollende trottoirs,- parkeer-torenflats, het zijn alle facetten van een moderne samenleving, die in de nota veel meer aandacht hadden ver diend. De nota geeft ook geen uitsluitsel over de gedachten die leven met betrekking tot de IJmond. De gemeentebesturen in onze omgeving zullen bij een bestudering van de ruimteschets zien, dat de situatie in IJmuiden juist zo is getekend als nu het geval is: geen verlengde spoorlijn, geen zeebad. Over mogelijke industrie bij de buitenhaven wordt niet gerept. Wél is op de schets het plan voor het Spaarn- dammerwoud aangebracht. „Bent u er inderdaad zeker van de opdringende in dustrie langs het Noordzeekanaal met deze buffer te kunnen stoppen?" hebben we de minister gisteren gevraagd. „Dit punt staat zeer in de aandacht van de regering" was het antwoord. „We subsi diëren de bufferstrook en de adviescom missie is druk aan het werk om de situ atie aan het Noordzeekanaal te bestude ren." Ook uit kringen van de commissie hebben we gehoord dat men er zeker van is dat de industrie kan worden gestopt en dat het bij twee raffinaderijen zal blijven. Interessant is hierbij wat de nota over Mobil Oil-kwestie zegt: „Het convenant inzake de vestiging van petrochemische industrieën in het Noordzeekanaalgebied mag als voorbeeld gelden van samenwerking tussen de rijks-, provinciale en gemeentelijke over heden. Van de publikatie van het resul taat daarvan de technische voorwaar den welke aan Mobil Oil gesteld zijn zal een stimulerende invloed uitgaan op de gemeentebesturen". We dachten dat de hele gang van zaken met Mobil Oil bepaald geen voorbeeld was van hoe het in een democratie zou moeten gaan. In dit verband kan ook worden gezegd dat de woorden die de nota aan de luchtvervuiling wijdt niet bijster indrukwekkend zijn. Er wordt ge wezen op een wijziging van Hinderwet en Hinderbesluit, en aangedrongen op inscha keling van deskundigen van de rijksover heid bij het vooroverleg over de vestiging van sterk de lucht verontreinigende in dustrieën. Een wetgeving op landelijk ni veau wordt noodzakelijk geacht, een lan delijk meetnet wordt aangekondigd. Maar zolang de gang van zaken bij Mobil Oil als een voorbeeld wordt gezien zien wij er nog niet zoveel in. VWVVWWWWWWWWWWWWWWWIWWWWWinMWWW I rf\/t/%AAA/MUW%AAA/W»AAAAiWMWIAAAJWWMMWWWMtAAA#WMMVW< Washington, (REUTER) De Ameri kaanse minister van Justitie, Katzen- bach, zal George Ball vervangen als onderminister van Buitenlandse Zaken. (Van een speciale medewerker) DJAKARTA. „Als het geld op was, werd eenvoudig een nieuwe drukorder gegeven", bekent de man die minister voor de Centrale Bank in Indonesië was, aan de rechter voor wie hij in Djakarta terecht staat. Hoe het allemaal in zijn werk ging, staat hem niet meer helder voor ogen: ,.de pers draaide vanzelf". Er wordt in de zaal om gelachen. De rechter gaat niet door op de kwestie. En daardoor blyft onvermeld dat de persen waar van het Indonesische geld rolde, na'- dat Joesoef Moeda Dalam in 1963 de leiding van de centrale bank in han den had gekregen, de vraag niet kon den bevredigen al draaiden zij 24 uur per etmaal door. De rechter informeert waarom de bil jetten van 10.000 roepiah in rode en in groene uitvoeringen verschenen, en niet met beide kleuren verwerkt op hetzelfde biljet. Technische moeilijkheden: met meerkleurendruk moesten de persen langzamer draaien, bekent de 52-jarige Joesoef Moeda Dalam, wiens naam let terlijk vertaald Jozef Jong-Van Binnen luidt. Hij beroept zich er echter op het geld altijd te hebben laten drukken op verzoek van de minister van Financiën, HET PROCES tegen Dalam, dat met het uitspreken van de doodstraf op 9 sep tember ji. zou eindigen, begint 31 augus tus. De oud-minister staat terecht we gens zijn aandeel in de dans om het gou den kalf, maar in feite staat ook het sys teem terecht. Het systeem dat de combi natie van bankdirecteur enerzijds en playboy anderzijds mogelijk maakte en dat van de communistische student uit Vrouwen, variërend van filmsterren tot achttienjarige tieners, werden aangetrokken als motten door het licht van beloofde auto's, huizen en vanzelf draaiende geldpersen. De voormalige directeur van In donesië''s centrale bank Joesoef Moeda Dalam. ADVERTENTIE Ontwerp van Harry de Groot. Een bankstel waarvan de be studeerd nonchalante kussens passen in het moderne mode- beeld.4-zitsbankmet 2fauteuils. Anegang 39-Haarlem- Tel16340 Geopend van 9-6 uur - 's maandags van 1 -6 uur. Amsterdam een man maakte wiens voor naamste verlangen was steeds meer vrouwen te bezitten. Vrouwen, variërend van filmsterren tot achttienjarige tieners, aangetrokken als motten door het licht van beloofde auto's, huizen en stukken grond. Het proces, waarover de kranten die er hun voorpagina's graag aan zouden wijden, slechts beknopt kunnen schrijven, maar dat dagelijks onderwerp van ge sprek is in de „warong kopi", de koffie- huisjes langs de weg, is voor studenten en jongerenorganisaties die de waarheid- en-niets-dan-de-waarheid wensen te ho ren, reden om luid hun stem te verhef fen. Tegen het requisitoir van de aankla ger brengt de verdediger weinig in. Zijn doel is duidelijk slechts het leven van de beklaagde te redden. OP DE EERSTE DAG van het proces wordt Dalam gebracht in een grijsgroene gevangeniswagen. De aanklacht behelst vier punten: Ondermijning van het staatsgezag. Illegale invoer van wapens en muni tie uit Tsjechoslowakije. Verduistering van gelden. Overtreding van artikel 279 van het burgerlijk wetboek: getrouwd met meer dan vier vrouwen. EEN VAN DE getuigen is die eerste dag de filmster Noerbani Joesoef. Zij be kent een krediet van twee miljoen dol lar te hebben ontvangen om onder andere scooters te betalen. Op de vraag hoe dit mogelijk is geweest, vertelt zij het fiat van president Soekamo te hebben gehad Een dag later verdedigt beklaagde zijn kredietsbeleid, waarvan hij zegt dat het de inflatie niet heeft bevorderd. Hij geeft toe van Bram Tamboenan, die een kre diet van tien miljoen dollar in de wacht sleepte voor de import van Japanse auto banden persoonlijke geschenken te hebben ontvangen. Mijn salaris was niet vol doende, aldus Dalam, hetgeen de rechter niet verwondert gezien het te grote aan tal echtgenotes. Op de avond van die tweede dag luis tert de rechtszaal naar Rochani Suradji, secretaresse voor de buitendienst, het geen betekent dat zij de vriendinnetjes voor de baas afhaalde. Zij somt op her haaldelijk naar een van Dalams drie adressen te hebben gebracht: Sari Naru lita (zesde vrouw, was in december 1964 verliefd geweest op één van de „Blue Diamonds"), Cara Oliviero (ex-vrouw van George de Fretes, leider van een in Nederland opererend Hawai-ensemble) Titik Puspa (Fiat 1300 op afbetaling) Baby Huwa (intieme vriendin van me vrouw Dewi Soekamo. bezit met bril jan ten afgezette slofjes), Fifi Maukar (zou zich thans in Nederland bevinden), Ja jah (derde vrouw), Ida Zubaedah (vier de vrouw). Salmah (tweede), Djufriah (vijfde, bungalow ter waarde van zestig miljoen roepiah, Fiat 1300), Tina Wowo runtu (Volkswagen) en nog vier anderen (huizen en Fiats 1300). De geldcirculatie komt de derde dag aan de orde. Dalam doet zijn verhaal, maar het is de accountant Soejoed, een getuige-deskundige, die zijn vinger op de zere plek legt. Van de nieuwe minister voor de Centrale Bank had hij opdracht gekregen de boekhouding van de afbeta lingen en van het fonds der revolutie na te gaan. Aan „speciale" afbetalingscon tracten was voor een bedrag van 227 mil joen dollar uitgegeven, waarvan pas 130 140 miljoen waren gerealiseerd. Wie uitstel van betaling ontving, leverde ech ter als tegenprestatie een bijdrage in het 'fonds der revolutie. DE VIERDE DAG levert de volgende sensatie: als getuige deskundige ver schijnt nu de huidige gouverneur van de bank. „Alles wat speciaal heette, is in feite corrupt geweest", verklaart hij. Op de vraag van de rechter of de buiten landse exporteurs al zijn betaald, luidt het antwoord: „De vorderingen komen dagelijks binnen. Ik vraag steeds maar weer uitstel van betaling, gelukt dat niet dan komen de ambassadeuren van het land in kwestie ook nog eens aankloppen" Het proces begint tenslotte veel van een toneelvoorstelling met bijzonder veel mooie vrouwen te krijgen. Vrouwen, auto's, huizen, kattebelletjes met een Akk. Soek.". President Soekarno, die het proces op de voet volgt, verdedigt zich in een rede: „Ik heb inderdaad een bijdrage van 600.000 roepiah ontvangen voor het fonds der revolutie, maar ik heb die gebruikt om aan Oost-Duitsland de bouw van het planetarium te betalen", „Het grootste schandaal van deze eeuw", schrijft het dagblad „operatie" als het proces ten einde is. Djakarta wacht af of dat juist is. Over enkele weken staat Soebandrio terecht. PASADENA Reuter) De dinsdag door de Amerikanen gelanceerde Sur- j veyor-2 is op de maan te pletter gestort Het toestel had een zachte landing moe ten maken, waarna foto's zouden zijn ge nomen van het maanoppervlak. Vieren twintig uur na de lancering is het in een tollende beweging geraakt, toen gepoogd werd een kleine koerscorrectie aan te brengen. In januari zal opnieuw een Sur- I veyor worden gelanceerd. NEW DELHI (Reuter) India en In donesië hebben elkaar beloofd de geschil len uit het verleden „te vergeten en te streven naar vriendschap en economische samenwerking." India heeft een krediet van honderd miljoen roepie ruim 47 V2 miljoen gulden gegeven als bijdrage tot het herstel van de Indonesische economie, ADVERTENTIE Binnenkort ook voor u de meest veilige auto met 4 takt motor te be zichtigen bij FIRMA FLINTERMAN - SAAB-dealer Zandvoortselaan 365 - Bentveld. Telefoon 42212 ADVERTENTIE $jJ®? HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 168 Amsterdam Kalverstraat 165 - Nieuwendijk 95 - van Wou- straat 71 - Bos en Lommerweg 365 - Ferd. Bolstraat 54 - de Clercqstraat 28 - 1e van Swindenstraat 115-117. Hilversum Kerkstraat 18 ApeldoornHoofdstraat 144 NEW YORK (AFP) De regering van Kongo heeft om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd ter behandeling van de kwestie van de „aanwezigheid en opleiding in Angola van Europese huurlin gen." Die zouden tot taak hebben de wet tige regering in Kongo omver te werpen. In een brief aan de Veiligheidsraad zegt de regering van Kongo dat sprake is van een ernstige bedreiging van de wereldvre de, omdat de republiek zich in staat van oorlog met Portugal zal beschouwen, zo dra de huursoldaten „van de oppositie, on der leiding van Tsjombe" Kongo aanval len. De Veiligheidsraad zou Portugal moe ten verzoeken een einde te maken aan „wat terecht agressie genoemd kan wor den." Men verwacht dat de Rus Fedorenko, die deze maand voorzitter van de Veilig heidsraad is, onmiddellijk de leden van de raad zal raadplegen over het Kongolese verzoek. ADVERTENTIE UITNOI tiftl Begin 1967 zullen de V.S. naar schat ting over 934 intercontinentale ballistische raketten beschikken en de Sovjet-Unie over 300. De vloten van het Westen zul len dan zijn uitgerust met 624 ballistische raketten tegen de communistische landen met 150. Het Westen zal dan 595 zware bommenwerpers voor lange afstanden heb ben, de communisten 200. Wat de bom menwerpers voor middelgrote afstand be treft is de verhouding voor het westen on gunstiger. Het zal er begin 1967 over 222 kunnen beschikken, de communistische landen daarentegen over 1.200. De weste lijke ianden zullen dan naar schatting 195 onderzeeboten van het klassieke type en zeventig kernonderzeeërs hebben, de com munisten respectievelijk 395 en vijftig. Begin 1967, aldus het jaarverslag, wordt het aantal manschappen in actieve leger dienst van het westelijke bondgenootschap geschat op ruim 4,7 miljoen. De landen van de NAVO nemen hiervan ruim 3,2 miljoen voor hun rekening. De communis tische landen zullen in die periode 5,8 miljoen man onder de wapenen hebben, van wie ruim 2,8 miljoen tot de legers van de landen van de verdragsorganisatie van Warschau behoren. Over China wordt het volgende naar vo ren gebracht: De Chinese produktie van uranium voor militaire doeleinden is nu zeker twee jaar op gang. Hoeveelheden voldoende voor een kleine voorraad wa pens moeten nu beschikbaar zijn. Alles wijst er op dat met de grootste inspan ning gewerkt wordt aan de ontwikkeling van ballistische raketten. Van de verdach te activiteit op de raket-proefbaan in Sin- kiang is echter rog niets waargenomen. De door de Chinezen gebouwde onder zeeër in de G-klasse is operationeel, „maar beschikt vermoedelijk nog niet over de drie raketten met een reikwijdte van 650 kilometer, welke tot de voorgeno men bewapening behoren." ADVERTENTIE Goud-Qlöer -Ztorloge* - ^eltum^leet Gr. Houtstraat 6, Haarlem, Tal. 02500-10616 (Van onze correspondent) PARIJS Het proces over de moord op de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka, dat donderdag in Parijs zijn zes tiende zittingsdag beleefde, heeft weer eens een nieuw incident opgeleverd. Na een langdurig verhoor, waaraan bijna twee zittingen werden besteed, heeft een der getuigen de vrouw van de gecom promitteerde politie-inspecteur Souchon eindelijk de naam onthuld van de man die haar had aangespoord haar echtge noot tot een valse beschuldiging te bren gen. Het is, zo verklaarde madame Souchon, die gisteren een zenuwinstorting nabij scheen, mr. Hayot, advocaat van de dub belspion Lopez geweest, die haar tijdens de instructie van het proces had aange raden haar echtgenoot te bewegen de naam van inspecteur Caille te noemen als de man die Souchon indertijd zou hebben gedekt bij zijn actieve medewer king aan de ontvoering van Ben Barka. Door die verklaring zou Souchon de me deverantwoordelijkheid aan de kidnapping dan op de hooggeplaatste politie-chef, Caille die toch al in een bedenkelijk daglicht stond en indirect zelfs op de minister van Binnenlandse Zaken, hebben kunnen afschuiven. Aan het verzoek van zijn vrouw, die langs die weg haar man hoopte te kunnen redden, had Souchon echter geen gevolg gegeven. Nadat mevrouw Souchon de naam van mr. Hayot genoemd had, werd de zitting door de president van de rechtbank on middellijk verdaagd. Mr. Hayot ontkende de beschuldiging tegenover de deken van de Parijse balie. Daarmee was het inci dent voor het moment, en formeel geslo ten. Onder het publiek en de leden van jury hechtte men over het algemeen echter veel meer geloof aan de uitlatingen van de getuige dan aan de ontkenning van de advocaat. Men voorspelt dan ook, dat mr. Hayot, die sinds een dag of tien door zijn befaamde collega Tixier Vignancour Wordt geassisteerd, tengevolge van het inci dent de verdediging van Lopez spoedig neer zal moeten leggen. RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van half negen tot half zas, óók zaterdags Verf. Panamese studenten, die tegen de Verenigde Staten demonstreerden, heb ben de Amerikaanse ambassadeur, Adair, met rode verf bekogeld, toen hij een plechtigheid in de universiteit van Panama verliet. Gangsters. Donderdag heeft de politie van New York een inval gedaan in een restaurant waar dertien onderwereld figuren vergaderde. Verscheidene van de gangsters waren lid van de Mafia ook wel Cosa Nostra genoemd. Secretaris. Valentin Boelgakow, eens de particuliere secretaris van de Russische schrijver Leo Tolstoy, is op het land goed van Tolstoy ten zuiden van Mos kou overleden. Hij was 79 jaar. Opium. Een partij van een halve ton on geraffineerde opium en een grote hoe veelheid grondstof voor morfine zijn in beslag genoemen aan de grens tussen Frankrijk en Zwitserland. Vluchteling. Een twintigjarige Oostduit ser, is verdronken toen hij het Westen zwemmend probeerde te bereiken. Het lijk van de jongeman werd aan de wes telijke oever van de snelstromende El be gevonden in Schnackenburg in Be- nedensaksen. Ontslag. Het parlement van de Maleisi sche staat Serawak heeft Stephen Ka- long Ningkan als eerste-minister ontsla gen. Hij en zijn aanhangers boycotten de zitting, die met goedkeuring van de federale regering was bijeengeroepen door de gouverneur, nadat Ningkan had geweigerd dit te doen. Arrestaties. Donderdag zijn in de Brazi liaanse stad Bahia bij een gevecht tus sen studenten en politie tientallen mensen gewond geraakt. Er zijn hon derd arrestaties verricht. Marihuana. De Zwitserse politie heeft in een bagage-kluis op het vliegveld van Zürich vijf kilo marihuana gevonden. De smokkel zou het werk zijn van een internationale bende- Besnoeiing. De Belgische regering is van plan dp strijdkrachten te reorganiseren en de militaire uitgaven te besnoeien. Dit heeft minister van Defensie, Pos- wick, donderdag gezegd. Het plan, dat ook voorstellen voor herziening van de Belgische militaire rol in de NAVO om vat, zal worden voorgelegd aan de At lantische bondgenoten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3