i# -B* DE VILDER 'A CENTRALE VERWARMING SHOW L HULP VERKOPER „Vogelvrienden in de IJmond, verenigt U! f concierge-af |D Carillonklanken over Velsen Uitspraken Haarlemse rechtbank I FILM EN FILMWERELD ELEGTRISGH KOKEN ons aanbod: ons assortiment: uw garantie: uw warmte adres Ome Toon Vormingscursussen voor jonge meisjes VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 7 Medische verzorging tijdens het weekeinde Voorlichting en installatie rr n u Noodhaken verdwijnt Kennemer Kru me s (City). Niemand minder dan Lawrence Durrell, schrijver van het Alexan der Quartet, is ook de auteur van het verhaal dat speciaal voor de film „Judith" werd geschreven. Toch doet men er goed aan de litteraire kwali teiten van Durrell niet af te meten aan de inhoud van deze film, die uit eindelijk slechts schijnt te zijn bedoeld om Sophia Loren de gelegenheid te geven in verleidelijke werkkleren door een kibboets te wandelen, die onder voortdurende bedreigingen van een vijandelijke overval aan de grens met Syrië ligt. De film speelt in de voor Israel zo kritieke jaren 1947-1948 en behandelt, evenals „Exodus" het laatste jaar van de Engelse bezetting en de eerste maanden van de Israëlische vrijheidsstrijd. Sophia Loren moet in de doorzichtig- dramatische handeling de joodse vrouw Judith voorstellen, die destijds door toe doen van haar Duitse echtgenoot in een concentratiekamp terecht is gekomen en nu door de Israëliërs wordt ingeschakeld om deze nazi-misdadiger te vinden, voor al omdat deze bij de Syrische troepen optreedt als militair adviseur. Hoe Judith zich van deze opdracht kwijt en onder invloed van de dappere kibboetsleider Peter Finch haar persoonlijke wraakge voelens leert overwinnen, laat deze film van Daniel Mann uitvoerig zien. Zonder dat deze er evenwel een ogen blik in slaagt de indruk weg te nemen, dat hier lichtzinnig en voornamelijk ter wille van de commercie zaken aan de orde worden gesteld, die in wezen te tragisch moesten worden geacht om voor romantisch vertier te dienen. En dit ver wijt geldt niet alleen de makers van de film, maar ook de schrijver Lawrence Durrell, die men te integer zou mogen achten om zich naast dit soort gelegen heidsschrijvers te plaatsen. Het deel van het publiek dat de bioscoop echter louter voor zijn vermaak of genoegen bezoekt, zal tot en met woensdag door Sophia Lo ren en Jack Hawkins allerminst worden teleurgesteld. Zij kunnen zondagmiddag ook de be faamde knapen nog eens gaan bekijken, die met „Yeah!, Yeah!, Yeah!.hier zijn De Beatles!" (A hard day's night) een deel van hun vermogen incasseerden, of donderdagavond naar „Too hot to hand le", welke film zijn sporen in de amuse mentssector eveneens al ruimschoots heeft verdiend. (Stadsschouwburg). Wanneer een sce narioschrijver op een kwade dag om een onderwerp verlegen zit, kan hij altijd nog zijn toevlucht nemen tot het mysterieuze Oosten, waar dooi een gehaaid auteur ADVERTENTIE op ZATERDAG 24 SEPTEMBER en 1 OKTOBER in onze SHOWROOM, Lorentzstraat 6, IJmuiden Wij tonen u o LUCHTVERWARMING o RADIATORENVERWARMING o HAARDKETELS o LUCHTVERWARMERS o MEERKAMERVERWARMING o H-PLAN SYSTEEM o GAS- EN OLIESTOOK altijd wel een verhaal uit kan worden gedistilleerd. Hij neemt dan in de eerste plaats een steenrijke radjah, die zijn zin nen op een diamant van onschatbare waarde heeft gezet, om hem vervolgens te omringen met een stoet van schone vrouwen en enige niets en niemand ont ziende booswichten, waarbij de nobele held evenmin ontbreken mag en dan brengt zijn routine het verhaal over, avon tuur en romantiek verder wel op gang. Zo is het waarschijnlijk ook gegaan voor „Strijd om de tempelschat", welke film in dit theater tot en met zondag zal wor den vertoond en waarbij het publiek dan ademloos kan toezien bij de vele verwik kelingen, welke zich afspelen rond tem pels met afgodsbeelden en heidense of ferplaatsen. Zondagmiddag gaat het hier weer wat kalmer toe, maar dan draait de Nederlandse jeugdfilm „Sjors en Sjim- mie op het pirateneiland", en deze beken de stripfiguren Worden nu eenmaal ge acht nog niet met liefde en hartstocht in aanraking te zijn gekomen. Beverwijk (Kennemer theather). In dit theater draait gelijk met de IJmuidense „City de reeds bovenomschreven film „Judith", zodat voor dit weekprogramma kan wor den volstaan met de vermelding van de namen van „Onrijpe liefde" en „De te rugkeer van Lemmy Cantion" welke films hier respectievelijk zaterdagnacht en zondagmiddag zullen worden ver toond. (W.B.-theater). De Amerikaanse film ,De driehonderd Spartanen" wil een ge dramatiseerde behandeling zijn van de legendarische slag bij Thermophvlae, waar 480 jaar voor Chr. Leonidas en zijn drie honderd dappere Spartanen een hopeloze strijd leverden met de overmachtige Per zische invasietroepen. In deze reconstruc tie van een historische gebeurtenis met zulke verstrekkende gevolgen, kan men zondagmiddag Richard Egan de rol zien vertolken van Leonidas. terwijl niemand minder dan Sir Ralph Richardson gestal te geeft aan de Atheense redenaar The- mistocles, die vurig pleit voor een mach tig Grieks leger, als enige mogelijkheid om de indringers uit Perzië terug te slaan. Deze film wordt dan vrijdag en za terdag door de oorlogsfilm „Guandalea- nal" en zondag en maandag door de thriller „Zeven dieven" geflankeerd. (Luxor). De formule van „Mondo cane" is door de Fransman Edouard Logereau met wat meer respect voor nuances en menselijke gevoelens toegepast op Parijs zodat het publiek hier tot en met woens dag via „Geheim Parijs" een reeks ver borgenheden wordt voorgeschoteld, die variëren van een vrouwenjacht in het Bois de Boulogne, tot een feest onder de clochards en een bezoek aan vreemde sektes als maan-aanbidsters en ei-vereer ders. Er is achter Logereau's camerazwerf tochten langs de duistere kanten van de Lichtstad een eerlijker opzet merkbaar dan in vroegere films van het Mondo ca ne-type en de ontdekkingen van vreemd soortige gewoontes en toestanden zijn bi, deze Franse regisseur dan ook eerder verrassend en soms zelfs vermakelijk dan bewust schokkend. Dat hij ook wel gruwelijke vondsten deed op zijn onder zoekingstocht door Parijs, een karwei dat hem bijna vier jaar bezighield, was te verwachten, maar ze zijn minder doel, dan toevallige onvermijdelijkheden ge worden. Voor de bewonderaars van de traditionele western, roffelen dan zon dagmiddag nog de „Trommen des doods". ADVERTENTIE GEVRAAGD (ervaring gewenst) voor de zaterdagen BREESTRAAT 138 BEVERWIJK TEL. 02510 - 23083 IJMUIDEN: Artsen: van zaterdag 17 tot maandag morgen 8 uur: J. J. Wuite, Röntgen- straat 1, tel. 4953; W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen ver loskundige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te verne men welke verloskundigen de dienst waarnemen. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen: G. Zegel, P. Pottersstraat 21, IJmuiden, tel. 4832. Wijkverpleging „Het Groene Kruis", voor IJmuiden en IJmuiden-Oost zuster A. N. Enklaar, Bonekampstraat 6, IJ muiden, tel. 02550-8163; voor Velsen- Zuid en Velsen-Noord zuster I. C. Bo venkerk, Stationsweg 5, Velsen-Zuid, tel. 02550-2338; voor Driehuis en Sant poort zuster G. Kolkman, Delftlaan 739, Haarlem-Noord, tel. 02500-62044. Wit-Gele Kruis, zuster T. van der Laan, Verbindingsstraat 17, Velsen-Noord, tel. 02510-26443. Dierenarts: de dienst voor zieke huis dieren in de IJmond wordt dit week einde waargenomen door de dierenarts P. A. van Omloo, Van Roosmalenstraat 9, Uitgeest, tel. 02513-2296. SANTPOORT: Arts: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-Station, tel. 02560-8320. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem-Noord, tel. 02500- 52956. BEVERWIJK; Artsen: Voor de artsen Fierstra sr. Fierstra jr., Lange Plantinga, Reddin- gius, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur M. Plantinga, Noorderwij kweg 1, tel. 02510-23340; zondag, van 9 tot 24 uur L. J. Vreeling, Vondellaan 29, Bever wijk, tel. 02510-23364. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Peeters, Swaab, Vos en Zijlmans, van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur G. J. Vos, Arendsweg 124 Beverwijk, tel. 02510- 23586. Apotheek: Voor Beverwijk, Velsen- noord en Heemskerk, zaterdag, zondag en nachtdienst, geopend tot 30 septem ber: Apotheek J. Kroonenburg, Wijker- baan 13 te Beverwijk, tel. 02510-26815; zaterdagmorgen van 8 tot 12.30 uur is eveneens geopend Apotheek Duinwijk. Populierenlaan in Beverwijk, tel. 02510- 23388. Apotheek De Heemskerkse, Kerk- weg 11 te Heemskerk, is niet de wee kends, wel alle avonden in deze week geopend. Tel. 02510-3249. ADVERTENTIE Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Zaterdagmiddag van vier tot vijf uur middags zal het carillon van de stad huistoren weer worden bespeeld door v beiaardier Hein de Ligt. Het programma van deze bespeling is samengesteld uit de volgende stukken: Toccata IV van Jo- han Franco; Ah! Ie bel oiseau, maman I en Ah! Vous dirai-je, maman, twee chan sons populaires; Rigaudon van J. Ph. Ra- meau; Le reveil (rondeau) van Fr. Cou- perin; Gavotte van Are. Corelli; La bonne aventure, Gué! en Charmante Gabrielle, twee chansons populaires; Aminte (tambourin), Menuet d'exandet en Maman, dites-moi, drie bergerettes; O ma tendre musette en Les folies d'Espagne, twee chansons populaires; Divertissement I pour carillon, Barcarolle en Bourrée van Géo Clément; Toccatine van Leen 't Hart. De Haarlemse rechtbank heeft een 51- jarige winkelier uit Bennebroek veroor deeld tot een boete van vierhonderd gul den en een jaar ontzegging van de rijbe- I voegdheid. Deze veroordeling was con form de eis. De winkelier reed op 27 mei in de Grote Houtstraat in Haarlem met zijn auto door het rode verkeerslicht en kwam in botsing met een 18-jarig meisje dat een bromfiets bereed. Het meisje liep verwondingen op. Een 64-jarige aannemer uit Lisse werd I veroordeeld tot een boete van 250 en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor vier maanden met drie jaar proeftijd. Hij reed op 16 maart met zijn auto over de Schipholweg en kwam bij het linksaf slaan in aanraking met een bromfietser. Tengevolge van de aan rijding kreeg de bromfietser een wervel breuk. Tegen de aannemer was vijfhonderd gulden boete en vier maanden ontzegging geëist. ADVERTENTIE ukrijgtelke warmte die u wenst! Wij willen u deze winter precies de warmte geven die u wenst van precies de soort die u het best past (ook financieel). bestaat uit de beste soorten antraciet en andere vaste brandstoffen, prima huisbrandolie (PAM) en vloeibaar gas (de veilige Calpam-flessen). Wij zijn als grote warmte-expert, leverancier van zowel de haarden en kachels als de brandstoffen. Onze deskundigheid op dit gebied garandeert u zorgenvrij stoken, volledige service en de meest voordelige warmte. Kennemerlaan 44 - IJmuiden - Telefoon (02550)-4643 De meeste vogelliefhebbers, die in hun huiskamer een of meer beweeg lijke zangkanaries in kooien of een volière hebben ondergebracht, zullen er wellicht niet van op de hoogte zijn dat de „stamvader" van deze lief hebberij de zogenoemde Harzer zangkanarie is geweest. In oude kronieken wordt reeds beschreven hoe marskramers en vogelhandelaren uit de Harz ook naar Nederland kwamen, om deze vogels hier aan de man te brengen. Zij droegen hiervoor een speciale mand op de rug, die geheel met in kleine kooien geplaatste zangkanaries was gevuld. Op heel oude gravures ziet men een dergelijke vogelkoopman nog wel eens afgebeeld. Tropische vogels en kleurkanaries kende men in die dagen nog niet. In deze oude tijden was het bezit van een of meer' zangvogels een soort sta tussymbool, want de kanaries waren toen namelijk prijzig, zodat alleen rij ke kooplieden en andere welgestel- den zich enige zangvogels konden per mitteren. Deze omstandigheden zijn in middels grondig gewijzigd en in vele huiskamers vindt men thans soms fraaie volières, waar een of meer gevederde vrienden hun vrolijke lie deren ten beste geven. Deze Harzer kanarie is het begin ge» weest van een zangvogelcultuur, waar mee werd getracht de nachtegaal te evenaren, van welke pogingen onder meer de Belgische „Waterslager" het gevolg is geweest. Er werden vooral in dit land omvangrijke vinkenwed- strijden georganiseerd, waarbij de vo gel met de mooiste vinkenslag tot kampioen werd uitgeroepen. Vooral in de laatste jaren heeft de ze vog'elsport een geweldige vlucht ge nomen en de bezitters van parkieten, kleürkanaries en tropische en andere vogels hebben zich verenigd in de Ne derlandse Bond van Vogelvrienden, die reeds ongeveer dertigduizend le den telt. De in Beverwijk gevestigde volièrevereniging „Vogelvreugd" is hier met haar driehonderd leden even- Het is in de omgeving van de heer A. Wijker, concierge van het oud katholiek verenigingsgebouw aan de Wilhelminakade in IJmuiden al gerui me tijd bekend, dat hij destijds met het oog op zijn gevorderde leeftijd een verzoek om ontslag heeft ingediend. Dit ontslag is hem inmiddels door het kerkbestuur op de meest eervolle wij ze verleend, zij het dan ook dat men deze actieve concierge slechts node zal zien vertrekken. Want de heer Wijker heeft ruim twin tig jaar zijn beste krachten aangewend om dit gebouw omstreeks 1930 als villa aangekocht in goede staat en ten dienste van het verenigingsleven te houden. Hij aanvaardde deze func tie direct na de oorlog op een ogen blik, dat het enige positieve punt be stond uit het feit, dat het gebouw de bezetting had doorstaan. Vraag echter niet hoe, zodat de heer Wijker zich onmiddellijk moest gaan bezighouden met het herstel, waarnaast hij zich even actief bemoeide met de opbouw van het oud-katholieke verenigingsle ven. Ook verzorgde hij de zondags school, waarbij de kinderen dikwijls op hun baldadigheid moest worden gewe zen. Overigens in hun eigen belang, want velen van hen hebben later in ditzelfde gebouw hun bruiloft nog ge vierd. Als inwonend concierge heeft de heer Wijker lange tijd het nodige ongerief moeten doorstaan tijdens de door hem en een aantal vrijwilligers uitgevoerde herstelwerkzaamheden, waarbij „Ome Toon" echter steeds het stimulerend voorbeeld is geweest. Ten behoeve van deze restauratie wist hij bovendien nog tonnen oud papier te verzamelen, zo dat hij tot vreugde en verwondering van het bestuur niet minder dan 7500 •in de kosten van de verbouwing heeft bijgedragen. Door dit alles zal de karakteristieke en vertrouwde figuur van „Ome Toon" niet alleen bij de oud-katholieken in IJmuiden worden gemist, maar ook bij de vele anderen, die geregeld van het verenigingsgebouw gebruik hebben ge maakt. Vandaar dat het ons aan geen enkele twijfel onderhevig lijkt, dat men de heer Wijker aan het eind van deze maand bij zijn officiële vertrek niet zonder meer uit deze, met zoveel en thousiasme en toewijding vervulde functie zal laten gaan. En het kerkbe stuur ziet zich dan voor het moeilijke probleerr^ geplaatst, naar een geschikte .opvolger voor „Ome Toon" uit te zien. eens bij aangesloten. Het-bestuur hier van heeft nu onlangs geconstateerd dat de echte zangkwekers, welke ca tegorie eenmaal de pionier is geweest, thans tot de minderheid behoren. Van daar dat is besloten tot het organise ren van een speciale bijeenkomst voor alle zangkanariekwekers in de IJmond, ten einde deze tak van sport weer nieuw leven in te blazen. Deze avond wordt woensdag 28 sep tember om 20 uur gehouden in „De Promenade",' Meerstraat 72 te Bever wijk en is toegankelijk voor alle vo gelliefhebbers uit de gehele IJmond, onverschillig of zij lid zijn van „Vo gelvreugd" of niet. Als sprekers zijn uitgenodigd de heren Butter en Van Eist, beiden keurmeesters-kwekers, die zich op hun gebied een nationale re putatie hebben verworven. Eerstge noemde werd enkele jaren geleden door zijn zangers nog wereldkampioen en de heer Van Eist wist op het Ne derlands kampioenschap beslag te leg gen. Nu de buitenvuurtoren op het IJmui dense semafoorduin haar nieuwe plaats heeft betrokken is het tijdelijke kust licht overbodig geworden. Men heeft dan ook een begin gemaakt met de verwijdering van dit noodhaken. Zo solide staat het op zijn grondvesten dat pneumatische hamers er aan te pas moeten komen om het van zijn betonnen fundament te ontdoen. De bezoekers zullen hier onder meer via de geluidsband de mooiste zang en de juiste toeren van vogels van we reldklasse kunnen besluisteren zoals de waterslag, de fluit- en belrol en de staaltonen. Beide keurmeesters zullen daarbij een causerie houden over de kweekmethodes, die door hen voor het bereiken van succesvolle resultaten worden toegepast. Voorts wordt uit voerig voorlichting gegeven over de beste manier, waarop zangvogels in elke woon- en huiskamer kunnen wor den ondergebracht. Deze instructieve bijeenkomst is dus uiterst nuttig voor elke vogelliefhebber, zelfs voor hem die zich slechts in het bezit van een enkele kanarie verheugt. Nadere in lichtingen over „Vogelvreugd" en de ze speciale bijeenkomst worden gaar ne verstrekt door de heer J. van Eeken, Arendsweg 42 a, Beverwijk; telefoon 02510-23039. Door de stichting „Zonnebloem- Klimop" in Velsen en Beverwijk wordt binnenkort weer een aanvang ge maakt met de ontwikkelingscursussen, die zijn bedoeld voor reeds in het ar beidsproces opgenomen jongemeisjes. De stichting beoogt deze meisjes het dragen van verantwoordelijkheid bij te brengen, onder meer door het ontwik kelen van haar persoonlijkheid, zodat zü later een eigen plaats in de gemeen schap kunnen innemen. Er wordt door de stichting ge streefd naar het vormen van groepjes, bestaande uit telkens zestien meisjes, die het vormingsinstituut dan één och tend of middag per week kunnen be zoeken. Het lesprogramma omvat de volgende onderdelen: mens en maat schappij, vrije expressie, sport, spel en dans, huishouden en koken en kle ding en verzorging van het uiterlijk. Omdat hier de vorming van de totale mens wordt beoogd, zullen de onder delen van dit programma zoveel mo gelijk op elkaar worden betrokken. Omdat zowel door het bedrijfsleven, als door particulieren en winkelbedrij ven in de IJmond het grote belang van deze cursussen wordt ingezien, worden geregeld veel jeugdige meisjes door haar werkgevers in de gelegen heid gesteld, het vormingsinstituut in bedrijfstijd en met behoud van loon te bezoeken. Deze cursus is echter ook opengesteld voor jongemeisjes,die na haar veertiende jaar geen school meer bezoeken. Er zijn cursussen voor meis jes van 14 tot en met 16 jaar en voor ouderen van 17 jaar af. Laatstge noemde categorie zal echter ook een avondcursus kunnen volgen, die op twee avonden per week wordt gege ven. Nadere inlichtingen over de stichting „Zonnebloem-Klimop" zijn maandag avond van 7 tot 9 uur te verkrijgen bij de leidster van de cursus, die aan het adres Willebrordstraat 61 te IJmui den spreekuur houdt. Ip, Beverwijk worden telefonische inlichtingen ver strekt onder nummer 02510-27804. lUWtAAAAftAABAABAAAAAAAAAAAAAAAAAAAIUIJWtlWMWtAfWUMWVWWWWWVAAAAAAAAAAAAAAAAAfMUWVAAAAA

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7