Noord-Holland telt over dertig jaar drie miljoen inwoners N.Ph.O.-concert in Heemskerk *1 -- ■*- Opvarenden „Henry Dunant werden gastvrij onthaald MODERNE MAN Ft R1 fEX G E KI .EED! 2 JsP i IJMONDGEBIED WORDT TWEEDE RIJNMOND Negen tunnels onder Noordzee kanaal en IJ Ladderbeekstraat in Velsen-Noord wordt verbeterd Praatavond tussen bloemen en planten in Pieter Vermeulenschool Laag bod op vliegtuigen 9 Uw leverancier voor KOLEN en OLIE t r IÉ PSP'*: VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 De provinciale planologen in Noord-Holland hebben voor de toekomst als richtlijn aangenomen, dat de verdere ontwikkeling van deze provincie zich in het noordelijk deel dient te voltrekken. Men wil namelijk voor komen dat de randstad Holland nog meer zal dichtgroeien, waarvan uit eindelijk weinig aanlokkelijke huizenzeeën als in Londen, Parijs en New York het gevolg zullen zijn. Vandaar dat door hen mede naar het behoud van een behoorlijke groenstrook wordt gestreefd. Want men verwacht in deze kringen dat Noord-Holland omstreeks het jaar 2000 drie miljoen in woners zal tellen, voor welk aantal tegen die tijd noch in het agglomeraat Amsterdam, noch in Kennemerland voldoende woon- en recreatieruimte beschikbaar zal zijn. En omdat deze kernen ongetwijfeld voor die tijd reeds lang zullen zijn verzadigd, moet de noodzakelijke expansie dus aan de noordzijde van het Noordzeekanaal worden gezocht. Daarom wordt door de planologen gestreefd naar de volgende bevolkingscijfers: Amsterdam en omgeving 1.175.000 inwoners, Zaanstreek 225.000, 't Gooi 300.000, Kenne merland (Haarlem met IJmondgebied) 475.000, Alkmaar 250.000, Schagen 50.000, Hoorn (met Enkhuizen en Medemblik) 325.000 en Den Helder 150.000 inwoners. De communicatie tussen beide delen van de provincie hoopt men successievelijk te kunnen opvoeren tot elf oeververbindingen, waarvan negen tunnels. r Petrochemische industrie Luchtverontreiniging Recreatie P. Zwaanswijk Bij He kleine sluis te IJmuideti STOFZUIGERS DE VILDER Bromfietser reed in Velsen-Noord tegen auto op Gezien worden in Fortex WSÊÊÊÊm RHHEÜk i 1 speciaalzaak - sedert 1909 Kennemerlaan 61 - Tel. 5134 - IJmuiden Deze toch wel indrukwekkende cijfers werden donderdag verstrekt door de heer j. Hendriks, directie-secretaris van de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland, die als inleider een «preekbeurt vervulde op de regionale ulo-conferentie, welke onder auspiciën van het departement Haarlem van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in het Velsense raadhuis werd gehouden. Het gemeentebestuur van Vel- sen had voor deze bijeenkomst gaarne gastvrijheid verleend. Tijdens deze inleiding werd er door de heer Hendriks verder op gewezen, dat een dergelijk toenemen van het inwoner tal mede het gevolg zal zijn van de ves tiging van nieuwe industrieën aan het Noordzeekanaal, voor welke ondernemin gen de aantrekkelijkheid van deze streek door de vergroting van de havenmond nog zal toenemen. Volgens spreker is een dergelijke ontwikkeling niet alleen van internationaal belang, maar ook van grote nationale betekenis, omdat Neder land op deze wijze in staat zal zijn zich in Europa te handhaven. De oevers van het Noordzeekanaal vormen immers de toegangspoort tot het hart van Europa en omdat bovendien aan dit diepe vaar water nog enige hectaren terrein be schikbaar zijn, is het logisch dat de in dustrie zich bijzonder tot de IJmond voelt aangetrokken. t' «r- Volgens de heer Hendriks zal dit ge bied echter pas goed tot ontwikkeling kunnen komen, wanneer hier ook een pe trochemische industrie kan worden ge vestigd. Behalve dat Amsterdam hier door een noodzakelijk geworden nieuwe impuls verkrijgt, dient een dergelijke grote onderneming tevens als basis voor andere toeleveringsbedrijven en indu strieën, zoals fabrieken voor kunstmest, plastic en wasmiddelen. Het Noordzeeka naal wordt aldus een volwaardige tweede Rijnmond en een economische motor, waar de rest van de provincie met goe de gevolgen op kan worden aangesloten. In het vervolg van zijn betoog bracht de heer Hendriks ook de geruchtmakende luchtverontreiniging ter sprake, waarbij hij meende te mogen stellen, dat de juis te omvang hiervan nog niet door de we tenschap kan worden bepaald. Een en ander wordt evenwel beslist niet alleen door de industrie veroorzaakt, want ook de huisverwarming en het motorisch ver keer kunnen hiervoor mede verantwoor delijk worden gesteld. Toch was spreker ervan overtuigd, dat de moderne weten schap over enkele decennia voldoende zal zijn gevorderd om de eventueel kwalijke gevolgen te onderdrukken, terwijl de ver tegenwoordigers van de petrochemische in dustrie zich bovendien reeds bereid heb ben verklaard aan de te stellen normen te voldoen. De heer Hendriks achtte zich dan ook gerechtigd te verklaren, dat de voorbereidende besprekingen dikwijls te veel in het emotionele vlak zijn betrok ken. Tijdens de discussies, welke later van deze inleiding het gevolg zijn geweest, werd spreker in deze mening onder steund door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die nieuwe impul sen voor Amsterdam eveneens hoogst noodzakelijk achtte. Tevens wees de bur gemeester erop, dat de bestaande wetten niet voldoende zijn om deze industrie aan banden te leggen. Daarna gaf wethouder C. Ockeloen nog te kennen, dat de zo gevreesde luchtverontreiniging naar zijn ADVERTENTIE Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Vraag naar onze spaarregeling. Wegens de uitvoering van bestratings werkzaamheden zal de Ladderbeekstraat tussen de Wijkeroogstraat en de Meerwei denlaan te Velsen (noord), met ingang van 26 september gedurende twee maan den of zoveel korter of langer al de duur van de werkzaamheden zulks noodzake lijk maakt, in gedeelten voor alle verkeer zijn gesloten. stellige overtuiging geen aanleiding zal vormen tot zorgen in het algemeen. Tenslotte kon aan het einde van deze discussies nog van de heer Hendriks wor den vernomen, dat het allerminst is uit gesloten dat er nog een tweede en zelfs een derde petrochemische industrie ter sprake zal worden gebracht. Zo mogelijk kan een daarvan ook in de omgeving van Den Helder worden gevestigd. En wat de recreatie betreft onthulde spreker, dat door de planologen de aanleg van een tweede Amsterdamse Bos wordt overwo gen, terwijl het voorts in het voornemen ligt het duingebied meer voor de recrea tie open te stellen. Het behoeft nauwelijks te worden be toogd, dat inleiding en discussies door de aanwezige u.l.o.-docenten uit geheel Noord-Holland met de grootste belang stelling werden gevolgd, evenals door de talrijke gasten, waarbij zich onder meer vertegenwoordigers bevonden van Rijks waterstaat en de stichting „Rijnmond Noordzeekanaal". Voorts waren aanwezig verscheidene directeuren van Geweste lijke Arbeidsbureaus, wethouder A. J. Hermes van Beverwijk; de inspecteur van het u.l.o., de heer L. J. Stortenbe ker en de heer Th. Laan, lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland. Dit grote gezelschap was des morgens reeds in de Burgerzaal van het raadhuis officieel begroet door burgemeester mr. J. C. Bührmann, voor welke ontvangst en genoten gastvrijheid het gemeentebe stuur tijdens de lunch namens de Maat schappij werd bedankt door de heer J Schröfer, vice-voorzitter van het Haar lemse departement. De rest van deze re gionale con'ferentiedag werd tenslotte ge wijd aan excursies naar het voorlichtings centrum van de stichting „Rijnmond Noordzeekanaal" en de sluizen van IJ muiden. De deelnemers werden hier door middel van enige films uitvoerig over de historie en de huidige stand van zaken bij de havenwerken voorgelicht. DE „SERENATA", waarmede het con cert begon dat het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest donderdagavond in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk gege ven heeft, werd geschreven door de componist Pavel Josef Vejvanofsky. Hij leefde van 1640 tot 1693. Gelet op de voor treffelijke muzikale kwaliteiten van de uitgevoerde „Serenata" moet Vejvanofsky een talentrijk kunstenaar geweest zijn een componist met een nobele fantasie, die met een betrekkelijk eenvoudige in strumentatie een verrassend schoon resul taat bereikte. Onder leiding van de di rigent Henri Arends verkreeg het werk een gave uitvoering, waarbij de koper blazers zich door klankrijk spel onder- opli ni'WW prj PUUR als de „Serenata" bleek ook de volgende compositie van het programma, een Divertimento van Wolfgang Ama- deus Mozart. De ranke, broze structuur van het driedelige werk werd bij de vlot te uitvoering ongeschonden gehandhaafd, zelfs bij de grote bezetting van het or kest, waarvan de klank uitstekend door Dr. Prinsenhal verwerkt werd. De ionge Nederlandse pianist Jan Wijn heeft als uitvoerende kunstenaar een voortreffelij ke naam in Kennemerland. Op dit concert heeft hij deze opnieuw bevestigd met een fraaie muzikale en vir tuoos beheerste vertolking van het Piano concert in g opus 22 van Camille Saint- Saëns. De talrijke toehoorders hebben daarbij ook kunnen genieten van de be wust „geboetseerde", prachtig genuan ceerde vleugelklank, waarvoor de orkest klank een sonore veel-kleurige achter grond werd. Een van bewondering en er kentelijkheid getuigend applaus viel hem ten deel. Muzikale jeugd uit Heemskerk had voor dit N.Ph.O.-concert om de uitvoering van de Notenkraker-suite van Peter Iljutsj Tsjaikovsky verzocht. Aan haar „harte- wens" werd voldaan. Tsjaikofsky's ballet muziek, die met reden ook sprookjes-mu- ziek genoemd zou kunnen worden werd verfijnd gespeeld. Alleen de Bloemen- wals met de beroemde harpinleiding kwam op een nadrukkelijk dynamisch niveau, waarmede in elk geval een enthousiast klinkende afsluiting van de suite en daar mede van het gehele concert verkregen werd. Dr. M. J. Prinsen, de oud-commissa ris der koningin in de provincie Noord- Holland, naai' wie de indrukwekkende hal werd genoemd, en burgemeester Nielen van Heemskerk woonden het con cert met hun echtgenoten bij. ADVERTENTIE Sparen in jeugd geeft je later vreugd! Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen In de Pieter Vermeulenschool aan de Da Costal aan in Driehuis werd gister avond de dertiende bloemen- en planten- tentoonstelling, verzorgd door de leerlin gen van deze school geopend. Vestibule en gangen van het schoolge bouw waren herschapen in een herfstbos met behulp van de door de leerlingen gekweekte planten en opgemaakte bloem stukjes, terwijl toepasselijke tekeningen vervaardigd door de jongelui, het geheel voltooiden. Aan de tentoonstelling was een praat avond voor de ouders van de leerlingen verbonden. Zij namen plaats in het les lokaal waar hun kinderen dagelijks het onderwijs volgen en luisterden naar mijn heer De Kool, hoofd van de P-V.school, en juffrouw Rasmussens. De laatste ver telde iets over het moderne leesonder wijs, waarop een gezellige discussie volg de. Ook het teken- en schrijfonderwijs werd onder de loep genomen, waarbi; onder meer de linkshandigheid ter sprake kwam. De, in groten getale opgekomen ouders waren zeer dankbaar voor het initiatief om de speciale moeilijkheden in het eer ste leerjaar van het basisonderwijs als ouders met de onderwijzers te bepreken, r '^*0 91 Gistermiddag om half vijf is het hospitaalschip van het Nederlandse Rode Kruis de „J. Henry Dunant" IJmuiden binnengelopen, waar het ligplaats koos aan de laad- en loskade bij de kleine sluis. De 72 uit Overijssel afkomstige patiënten, het 36 man tellend verplegend personeel en de II bemanningsleden werden 's avonds hartelijk verwelkomd. Leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gingen aan boord om de patiënten bloemen en geschenken aan te bieden. ADVERTENTIE Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 17S - Telefoon 440S Hetzelfde gebaar maakten de gidsen van de St. Inaldagroep onder het zingen van een zelfgemaakt lied. Op de kade gaf de jeugddrumband van de IJmuider Har monie daarna een taptoe, die van allen veel bijval kreeg. Tenslotte werd de dag sluiting verzorgd door een kapelaan, ter wijl het zangkoor van de Nederlandse Baptistengemeente „IJmond" enkele lie deren ten gehore bracht. Vanzelfsprekend was de stemming aan boord geweldig. Niet alleen bij de patiënten van wie velen reeds tientallen jaren aan het bed zijn gekluisterd maar evenzeer bij het personeel en de bemanning. Het hospitaalschip, dat dit jaar 31 toch ten van een week kris-kras door Ne derland maakt, vertrok maandag uit Zwartsluis. Via Hattem, Doesburg en Krimpen ad Lek plaatsen waar de opvarenden ook gastvrfj werden onthaald arriveerde men in IJmuiden. Vanmor- ii gen om 9 uur werd de thuisreis via het IJsselmeer aanvaard. Morgenvroeg wor den de patiënten in Zwartsluis ont scheept. Op de hoek van de Wijkersitraatweg en het Stratingplantsoen in Velsen-Noord sloeg een presonenauto donderdagmiddag rechtsaf zonder dat de bestuurder, een 33- jarige rangeerder, op het achterop komen de verkeer lette. Een 18-jarige bromfiet ster uit IJmuiden-Oost botste tegen de achterzijde van de auto op en viel op het •wegdek» Het meisje kreeg verscheidene schaafwonden. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De proef van de Ko ninklijke Luchtmacht om voor het eerst in de historie vliegtuigen te verkopen ia niet geslaagd. De geboden prijzen waren erg laag. Een inwoner van Loosdrecht was met ƒ21.210.- voor de drie startklare vliegtuigen samen de hoogste bieder. Met 8.000.- voor een der toestellen stak hij eveneens boven zijn concurrenten uit, die slechts 750.- per toestel boden. Het bod voor incomplete en niet meer als vliegtuig te gebruiken Harvard® liep uiteen van 10.- tot 750.- per stuk. To taal waren er 73 inschrijvingen. De gun ning is aangehouden. De FORTEX-geklede man is een man van aanzien. Mannen met smaak ontdekken bij ons precies wat past bij hun persoonlijkheid. Bijvoorbeeld: dit éénrij kostuum met vest in een fijne ruit en met korrekte snit. v.a. 198.- Kolbert met aparte akkoladezakken 75.- en deze modern hooggesloten autocoat met rugsplit en ragianmouw 139.- Kom nu de veelzijdige FORTEX-kollektie kompleet is. Kleedt u altijd een klasse beter!

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9