Het probleem van de atheïstische staat DS. BE RUYS DISCUSSIES OVER RELIGIE IN DE SOVJET-UNIE Predikante tussen twee werelden Conferenties Met pensioen m ..?i Ék4 Discussie Bi jbelgenootschappen 30 mille tekort Recreatie k '*sm Geen uitwijzing Dialoog Actie-schoolslag voor christelijk onderwijs Vredesconferentie Heroriëntatie Bep Andreas Chinese bijbel Algemeen secretaris voor baptisten (Van onze correspondent) MOSKOU. Het probleem van de religie is in de Sovjet-Unie weer eens in het middelpunt van de be langstelling geplaatst, en dat niet alleen doordat de „Raad voor religieuze aangelegenheden" van de Sovjet regering er onlangs bij de oecumenische raad van ker ken in Genève over heeft geklaagd dat pas uitgevaar digde Russische decreten ten onrechte als vyandig tegenover de kerk zouden uitgelegd zjjn. Men beleeft de laatste tijd in de Sovjet-Unie tal van religieuze ge beurtenissen. Wij hebben al melding gemaakt van de radicale groepering bij de baptisten, die streeft naar verandering van leiding of, zo men wil, naar grotere onafhankelijkheid. Eind vorig jaar hebben twee pries ters van de Russisch-orthodoxe kerk in een uitvoerige brief aan president Podgorny geprotesteerd tegen de hui dige „op een grove manier de Sovjet wetgeving over religie en kerken ver zakende activiteit" van de regering, met het gevolg dat zij nu door de Mos- kouse patriarch Alexei wegens „op standigheid tegen het patriarchaat" uit de kerk zijn gestoten. Kort geleden zijn enkele buitenland se predikanten, onder wie een Neder lander, na een poging bijbels de Sov jet-Unie binnen te smokkelen het land uitgewezen. Enkele dagen geleden zijn voorts in Rostov aan de Don enige priesters tot niet nader aangeduide ge vangenisstraffen veroordeeld, omdat zij op „onwettige zondagsscholen" jon geren godsdienstonderricht hadden ge geven. Niettemin heeft Moskou van de Al banese communistische partij het ver wijt gekregen het „atheïstische com munisme" te verraden: dit naar aan leiding van een in de Sovjet-Unie als atheïstische propaganda bedoelde bij belse geschiedenis, waarvan de oplaag van honderdduizend exemplaren in een handomdraai was uitverkocht. Wellicht zijn het al deze gebeurtenis sen, die er het regeringsblad ,Izves- tia" toe hebben gebracht de voorzit ter van de raad voor religieuze aan gelegenheden, Vladimir Koerojedof, stelling te laten namen tegenover een hele serie ingezonden stukken. Daarbij kwam steeds weer aan de orde dat de Russische wetgeving de gelovigen absolute vrijheid geeft om naar de kerk te gaan. Voorts verweer de Koerojedof zich tegen de beschul diging van een Franse krant, die hem een „nieuwe aanslag op christelijke cultus" had verweten. Hij voerde aan dat ter verbetering van het lot der ge lovigen bijvoorbeeld de strafmaat voor vergrijpen tegen de wet „over de schei ding tussen kerk en staat er tussen school en kerk" wezenlijk is vermin derd. Niettemin blijft de hoogste straf voor zulke vergrijpen drie jaar gevangenis, al betaalt men dan nu vijftig roe bel voor een misdraging die vroeger tot opsluiting in een cel leidde. Strafbaar zijn volgens de nieuwe de creten: het organiseren van religieuze samenkomsten en processies, die de maatschappelijke orde in gevaar zou den kunnen brengen, het houden van bijbelcursussen voor minderjarigen, voor wie het grondwettelijke recht op gewetensvrijheid blijkbaar niet geldt, de vervaardiging en verspreiding van drukwerk, dat in verband met de re- Dertig mille bedraagt het tekort dat de budgetcommissie van de wereld bond van bijbelgenootschappen heeft op haar begroting van 23 miljoen gulden voor subsidies in het boekjaar novem ber 1966-november 1967. Het is overi gens de eerste keer dat men een te kort heeft. Deze subsidies zijn bestemd om te voorzien in tekorten die de bij belgenootschappen in verschillende landen hebben voor zaken welke zij niet geheel zelf kunnen financieren. Dit vertelde de algemeen secretaris van het Nederlands bijbelgenootschap, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken, die de vergadering van de budget-commissie in Londen en la ter die van het uitvoerend comité van de wereldbond van bijbelgenootschap pen in Berlijn heeft bijgewoond. Naast het genoemde tekort is er nog voor driekwart miljoen gulden aan ta ken die de wereldbond door gebrek aan middelen niet kan vervullen, het geen dus betekent dat projecten moe ten worden uitgesteld. Niet opgenomen in de begroting is bij voorbeeld 85 mille voor een noodzakelijk geachte nieuwe zetmachine voor de drukkerij in Indonesië. De gelden voor de subsidiepot worden opgebracht door tien bijbelgenootschap pen, waaronder het Nederlands bijbel genootschap dat een half miljoen gul den voor dit subsidiewerk bijdraagt. ligieuze opvattingen tot verzaking van de bestaande wetten oproept, het hou den van collectes voor religieuze or ganisaties, de bevordering van religi euze vooroordelen op een bedrieglijke manier en het verplichten van gelovi gen deel te nemen aan religieuze bij eenkomsten. Tegelijkertijd worden echter ook alle Sovjet-burgers met gevangenisstraf be dreigd, die medeburgers trachten te benadelen vanwege hun religieuze opvattingen. Het is om tal van redenen niet ge makkelijk zich een duidelijk beeld te vormen van de godsdienstvrijheid in een communistische staat en zeker niet in het geval van de Sovjet-Unie. Prin cipieel is het niet eenvoudig onder één noemer te brengen hoe zich een staat die het atheïsme in het toekomstbeeld van zijn samenleving heeft verwerkt zich tegelijkertijd even objectief tegen over als overleefd beschouwde reli gies meent te kunnen opstellen. De radicale eisen de religieuze ge meenschappen geheel te verbieden, moesten uit tactische overwegingen af gewezen worden. Maar terwijl de strijd met administratieve middelen officieel is beëindigd beweren in ieder geval de eerder genoemde priesters van de or thodoxe kerk dat er van een voortdu rende, gedeeltelijk via geheime monde linge instructies bedreven uitholling sprake is, zodat de strijd tegen de kerk toch in feite wordt voortgezet. Vanzelfsprekend zijn veel van de klachten der priesters door een bui tenstaander niet te controleren: ander zijds zijn juist zij nooit het onderwerp van de huidige discussie geworden. Een discussie die de indruk wil wekken dat alles voor het welzijn van de re ligieuze gemeenschappen is gedaan in de machtige atheïstische staat de Sov jet-Unie. Eén van de grote bolwerken van het christendom in Rusland is wel de grote liefde die het volk de iko- nen nog steeds toedraagt. Een be roemde is deze Christuskop, die „het grimmige oog" wordt ge noemd. Dostojevski schreef het eens aldus: „het Russische volk be grijpt weinig van het geloof, maar het heeft Christus in zijn hart ge sloten". Een Sovjet-functionaris temidden van geestelijken. De foto werd genomen bij de viering van het feest, gewijd aan de her eniging van de Grieks-katholieken met de Russisch-Orthodoxe kerk, die twintig jaar geleden tot stand kwam. Op deze in Lwow (Lemberg) genomen foto ziet men van links naar rechts archimandriet Augustin, bisschop Methodi, aartsbisschop Josif, aartsbisschop Grigori, de gevolmachtigde van de Sovjet voor religieuze aangelegenheden N. P. Vinitsjenko, metropoliet Pimen, aartsbisschop Alexei, aartsbisschop Damian en aartsbisschop Nikolaj. De Stichting Recreatiecentra van de Nederlandse Hervormde Kerk (in Ne derland heeft deze Stichting acht centra met omstreeks één miljoen overnach tingen in 1966) heeft een uitgebreid ter rein van 47 hectare gekocht in het Fran se gebied Dordogne, dat steeds meer in de vakantiebelangstelling van de Ne derlanders komt te staan. „Als enige oplossing voor de pro blematiek rond de Berlijnse Muur zie ik de erkenning door de NAVO-landen van de DDR (Deutsche Demokrati- sche Republik). Het kleine Nederland zou daar wel iets aan kunnen doen omdat Nederland een beweeglijker po litiek kan voeren dan de grote staten. Er is nog een te summiere en te een zijdige voorlichting over Oost-Duits- land. Wij moeten verder kijken dan de „Muur". Naar mijn mening wordt de verhouding Bonn-Ulbricht soms te zwart afgeschilderd. Media als tv en radio, ook de pers zouden daar in Ne derland veel aan kunnen doen". Dat is de mening van de Nederland se hervormde predikante ds. A. E. (Bé) Ruys, die nu al zeventien jaar in West-Berlijn werkzaam is en sedert de oprichting van de Muur, nu vijf jaar geleden, zeker enige keren per week de controles passeert om haar gemeenteleden in Oost-Berlijn te be zoeken. Deze kleine beweeglijke vrouw heeft zowel in Oost- als West-Berlijn een oecumenische gemeente weten op te bouwen met elk zevenhonderd leden. Toen zij met vakantie in Nederland was vertelde zij ons met nimmer af latend enthousiasme over haar erva ringen. Ds. Ruys werkt met een kerke- raad, die uit leden van „diverse plui mage" bestaat. Sinds 1956 werkt zij samen met twee gereformeerde vica rissen met preekrecht. De gemeente in West-Berlijn draagt een Nederlands karakter, die in Oost-Berlijn is veel Duitser van aard. Bé Ruys en haar team krijgen daar veel meer te ma ken met het leven van alle dag. Er Men hoeft niet bang te zijn dat de oecumenische patriarch in Istanboel door de Turkse regering uitgewezen zal worden, aldus verzekerde de Turkse ambassadeur in West-Duitsland naar aanleiding van een uiting van bezorgd heid hierover van een oecumenische commissie in Berlijn onder leiding van de afgetreden bisschop Dr. Dibelius. De ambassadeur stelt nadrukkelijk vast in zijn mededeling, dat in Turkije vrijheid van godsdienst bestaat en de leiders van de christelijke kerk worden dan ook zeker geëerbiedigd. „Wij ho pen van harte, dat eenzelfde verdraag zaamheid tegenover de Turken op Cy prus en in West-Thracië van toepassing zal zijn." Uit Istanboel is bericht, dat pa triarch Athenagoras voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaarding in 1948 ontvangen is door de Turkse presi dent. Het voornaamste onderwerp van gesprek tijdens deze ontvangst zou de moeilijke positie van het patriarchaat geweest zijn zoals die is ontstaan door verschillende maatregelen van de Turkse regering. wordt daar gewerkt en geleefd in col lectief verband en dat brengt uiter aard een heel eigen problematiek met zich mee. Ds. Ruys heeft in haar praktijk veel te maken met het communisme. Haar positie maakt dat zij op een kruispunt tussen twee werelden staat en dat de dialoog tussen christenen en marxisten haar voortdurend bezighoudt. Het „Hendrik Kraemer-Haus", dat speciaal deze vraagstukken bestudeert, speelt hierin dan ook een voorname rol. Maar ook heeft zij te maken met de onopgeloste vragen in de verhouding tussen Nederland en Duitsland. „Ik noem er enkele: in de oorlog hebben zowel Nederlandse als Duitse moeders haar zoons verloren; er zijn de span ningen rond Claus; we hebben te ma ken met het probleem van het anti semitisme en dan is er de demagogi sche wijze waarop een en ander soms wordt geïnterpreteerd". Ds. Ruys woont in het al genoemde Hendrik Kraemer-Haus, een ouderwet se villa aan de Limonenstrasse in West-Berlijn, het oecumenische cen- Onder de naam „Actie school-slag" zal dit najaar met medewerking van radio en televisie een grote actie wor den gehouden voor steun aan christe lijk onderwijs in vijf werelddelen. De actie wordt gesteund door vrijwel alle protestantse kerken in Nederland en door alle organisaties op het gebied van christelijk onderwijs. Het streven is een bedrag van ten minste vijf miljoen gulden bijeen te brengen. De Nederlandse hervorm de kerk, de gereformeerde kerken en de christelijk gereformeerde kerken hebben zich in een gezamenlijk schrij ven achter deze actie gesteld. Ande re protestantse kerken hebben adhe- sie-betuigingen gegeven. De actie, die wordt georganiseerd door de unie „Een school met de bij bel" is vooral gericht op hulp aan on derwijs in de ontwikkelingslanden van Azië en Afrika en in centra van Neder landse emigranten en aan noodlijdend onderwijs in Italië, Frankrijk en Bel gië. Twintig percent van de gelden uit de actie zal worden besteed voor steun aan noodlijdend onderwijs in Neder land, waarbij met name wordt ge dacht aan onderwijsvormen voor gees telijk en lichamelijk gehandicapten. De N.C.R.V.-televisie zendt teams uit naar Indonesië. Suriname, Brazi lië, Canada, Italië en Vlaanderen voor televisie-reportages, die in november 1966 worden uitgezonden. trum voor Oost-West-contact en in het bijzonder gericht op de dialoog tussen christenen en marxisten. Prof. Krae- mer was de man van de dialoog, de pionier van de wereldkerk. Hij was een theoloog met een geheel eigen kijk op het christendom, namelijk in gesprek met islam en boeddhisme, zegt ds. Ruys, die met voldoening con stateert dat de eerste contouren van de dialoog zich beginnen af te tekenen. „Er zijn in ons huis discussiegroepen gevormd, die zich bezighouden met de dialoog als achtergrond van de kerk van vandaag." Ds. Ruys heeft niet alleen in Oost- Duitsland rondgekeken. Zij heeft an dere Oosteuropese landen bezocht en ook actief deelgenomen aan de Praag se vredesconferenties onder leiding van prof. Hromadka. Ds. Ruys stelde ook een boekje samen dat een aantal artikelen bevat, tussen 1959 en 1963 geschreven en gepubliceerd over de situatie binnen de DDR. Het is opge nomen in de Carillonreeks van Ten Have onder de titel „Nieuwe oriën tatie". In de inleiding van dit boekje zegt zij onder meer: „Als wij niet al te doof zijn geworden door de wat luid ruchtige propaganda, die ons vertelt wat je van christenen achter het ijze ren gordijn verwachten moet, is de kans groot dat wij op een verrassende en nieuwe wijze de klank van het evangelie herkennen". Ds. Ruys zegt dat vele Nederlanders ervan uitgaan dat een goed christen niet anders dan een hartstochtelijk tegenstander van het communisme kan zijn, die het systeem afbreuk doet waar hij maar kan. Bn omgekeerd vinden zij dat iemand die meent als christen onder een communistisch re gime te kunnen leven en die ook moge lijkheid ziet tot een positieve bijdrage aan de opbouw van een socialistische maatschappij onmogelijk een goed christen kan zijn. Ds. Ruys verwerpt dit schema. Zij betoogt dat een heroriëntatie noodza kelijk is; een heroriëntatie op drie thema's: „Het getuigenis in een athe ïstische wereld". „Dienst in een socia listische maatschappij" en „Nieuwe vormen van gemeente zijn". Ds. Bé Ruys Op 28 en 29 oktober 1966 houdt de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk op „De Pietersberg" te Oosterbeek zijn 47ste jaarlijkse conferentie over „De legitimering van het gezag" De volgende aspecten worden bespro ken: „Het gezag in onze samenleving", door dr. C. Boekestijn te Amstelveen, lector in de sociale psychologie aan de V.U. te Amsterdam en „Religieus - ethische aspecten van het gezag" door ds. C. Aalders te Utrecht, wetenschap pelijk medewerker voor de pastoraal - psychologische leergang van de theolo gische faculteit der Rijksuniversiteit t« Utrecht. Op de tweede conferentiedag wordt een visueel beeld met toelichting ge geven door J. W. van Hillo, hoofd af deling documentaire programma's van de N.C.R.V. televisie; daarna volgt een forum. Nadere inlichtingen kunnen worden aangevraagd bij het bureau van d« Centraal Bond voor Inwendige Zen ding, Stadhouderskade 137, Amster- dam-8, tel 020-726410-733757. Op huize ,De Vuurslag" (Den Aler- dink) in Laag Zuthem wordt op 29 ok tober een conferentie gehouden over „Zingen met Barnard en Oosterhuis". Programma: herhaling en gesprek over de proefbundel 102 gezangen en in voorbereiding zijnde gezangenbun del door F. A. Mehrtens, muziekadvi- seur bij het IKOR. Oefenen en zingen van nieuwe kerk liederen o.l.v. F. A. Mehrtens. Radio opname voor het Ikor-programma „Zingt het voorbedachte lied". „Als Christus op aarde terugkeert, zal hij degenen uit Afrika verdrijven die zijn naam misbruiken om te kun nen doorgaan met dit werelddeel on der hun macht te houden", aldus een nieuwe versie van de bijbel, zoals de ze onder de naam „Chinese bijbel" door Chinese communisten in Genève wordt uitgegeven. Dit meldt de „Weekly Tribune", een te Genève verschijnend weekblad in de Engelse taal. Volgens dit blad wordt deze bijbel regelmatig vanuit Genève naar Azië, speciaal Zuid-Korea, en naar Afrika verstuurd. Het boek wordt uitgegeven door „de revolutionaire pers". De Unie van Baptistengemeenten in Nederland heeft tot algemeen-sekreta- ris benoemd ds. Th. van der Laan, op het ogenblik nog verbonden aan het European Baptist Theological Se minary te Rüschlikon, Zwitserland. D«. van der Laan, die deze benoeming aanvaardde, volgt hiermee ds. T. Jans- ma op, die deze funktie reeds sinda 1946 kombineerde met de administra tieve verantwoordelijkheden van d® Unie. Het ligt in de bedoeling, dat d® nieuw benoemde de sekretariaats- werkzaamheden in het bureau van d® Unie zal overnemen, terwijl ds. Jans- ma zich voortaan uitsluitend zal be lasten met de administratie van d® Unie. De groei van de Unie en de uit breiding van de diverse taken die door de Unie van Baptisten worden onder nomen, maakten deze uitbreiding van de unie-staf noodzakelijk. Ingevolge het Motu Proprio .Eccle siae Suae" heeft de 77-jarige mgr. Olaecha Loizaga, aartsbisschop van Valencia (Spanje) de paus zijn ontslag aangeboden. In het motu proprio wordt bisschoppen en zielzorgers gevraagd zich uiterlijk op 75-jarige leeftijd terug te trekken. Op 11 oktober wordt het van kracht. In verband hiermee is be langrijk dat er momenteel 56 kardina len ouder dan 75 jaar zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 14