AUTO- Ongevallen-analyse staat nog in de kinderschoenen VEILIGHEIDSGORDEL IS SLECHTS EERSTE STAP IN DE GOEDE RICHTING suggesties ÉÉlilÉ Erbij ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 Kindergordel Kop in 't zand Veiliger auto's De mensen zijn te laks c«n ze even aan te doen. Naar schatting de helfl van de gemonteerde veiligheidsgordeli wordt niet gebruikt. Ze zouden eigen lijk wettelijk verplicht moeten wordea Daar zijn ze in de VS en Duitsland mee bezig. „Er vallen toch ook slachtoffer! juist wndat ze in een gordel zaten" zegt men. Een verkeerd standpunt na tuurlijk. De brandspuit wordt toch ook niet afgeschaft, omdat er weleenj iemand zijn nek over gebroken heeft?" DE HEER BASTIAANSE is voorzich tig in zijn conclusies en bemoeit zich alleen met de persoonlijke beveiliging in voertuigen. Hij zegt:' „Maar neem nou het wegennet. Wat moet daar alle maal nog niet aan gebeuren? Somi lijkt het of de overheid op de wegen bouw wil bezuinigen. Hoe vaak zie je geen bordje „slipgevaar". Laten ze zorgen dat dat bord er niet hoeft te staan". ZO PROBEREN in Nederland de heer Bastiaanse en cijn collega's de ja renlange achterstand in te lopen. De veiligheid moet het verkeer inhalen. De VS hebben misschien een kleine voor- sprong. Maar de verkeersveiligheid staat ook daar in haar kinderschoenen. Sterker nog: zij moet eerst leren lo pen. kwetsbaar. De pop is daarom uit gerust met een imitatie-atlas en draaier. Pinokkio en zijn volwas sen broer, de pop Olivier, onder gaan vrijwel dagelijks proefbotsin- gen. Een slede-kanon vuurt hen met iedere gewenste snelheid af: met heup-, schouder- of driepunts gordel, helemaal zonder gordel en soms Pinokkio op schoot bij Oli vier. ONDANKS DIT onderzoek is een hon derd percent veilige gordel nog steeds niet uitgevonden. Wel is aangetoond dat de gordel tot nu toe de belang rijkste stap vooruit betekent op de weg naar veiliger verkeer. De gordels hal veren de kans op lichamelijk letsel. De eerste veiligheidsgordels kwamen in 1958 op de markt. In ongeveer 20 percent van de auto's in Nederland zijn ze inmiddels gemonteerd. Toch is die gordel nog geen vanzelfsprekendheid geworden. RUIMER GEZEGD: na 63 jaar nog steeds niet. Want in 1903 vond de Fransman Gustave Désirée Leveau de eerste veiligheidsgordel (kruiselings over de schouders) uit. Hij zei toen: „Onze auto's rijden nu reeds harder dan een paard. Wie weet, halen we nog eens snelheden van 40 of misschien zelfs 50 kilometer per uur. Het is mis dadig om je niet vast te binden bij zul ke snelheden". Leveau pratte tegen lege banken. De mensen lachten hem uit. De snelheden zijn nu vertienvoudigd. De autotech niek nam een halve eeuw voorsprong op de verkeersveiligheid. Het weten schappelijk verkeersonderzoek komt pas de laatste jaren op gang. Het ver schijnsel verkeersongeval is nog on ontgonnen gebied, de slachtoffers zijn reeds ontelbaar. PINOKKIO, de kinderproefpop van RAI-TNO in Delft lijkt spre kend op een kleuter. Zijn gewrich ten zijn extra soepel en zijn hoofd is in verhouding tot de rest van het lichaam zwaarder dan bij volwas senen. De wervelkolom van een kind is door die overbelasting zeer DE GROTE HANDICAP is een ge mis aan bruikbare statistische gege vens. De heer J. C. Bastiaanse, hoofd van het beproevingscentrum van RAI- TNO (instituut voor wegtransportmid delen) zegt: „Via het Centraal Bureau voor de Statistiek krijgen we wel veel binnen. Maar dat is niet genoeg. Voor een zuivere analyse van een auto-on geluk zijn 120 vragen nodig. Een politie agent kan dat onmogelijk allemaal in vullen. Daarom moeten we zoveel mo gelijk zelf bij elkaar schrapen". „Veel details zijn echter niet meer te achterhalen. Daarom zijn we wrak ken gaan „lezen". In het begin valt dat niet mee. Je ziet op een autokerk hof al die verfrommelde hoopjes staal en je denkt: hoe moet ik hier ooit iets wijzer van worden? We pakken er een wrak uit. Dat gaan we stap voor stap ontleden. Tot we vermoeden hoe de botsing verlopen moet zijn en wat er met de inzittenden is gebeurd. Dat trekken we na, net als bij een puzzel: kijken of de oplossing juist is. We krij gen het steeds beter onder de knie. Al leen blijken de verwondingen dikwijls minder erg dan we dachten". „VOOR PINOKKIO is nu een kinder gordel ontworpen, die volgens weten schappelijke berekeningen een maxi- Eerste fase: Olivier wordt af geschoten mum aan veiligheid biedt aan een kind. De gordel is inmiddels in de handel gebracht, maar over praktij kgegevens beschikken we nog niet". Het kind krijgt een gemakkelijk in stelbaar broekje aan, waaraan een laag staartje is verbonden. Aan dat staartje is een ring bevestigd die vrij glijdend gekoppeld is aan een band. De band is vertikaal tussen de hoeden- plank en de vloer gespannen. De kruis band van het broekje dient om te voor komen dat het heupgedeelte van de gordel naar boven werkt. In dit kruis- bandje is een naad gestikt met een stikselsterkte van ongeveer 20 kilo. De ze naad breekt bij een botsing, waar door het kruis niet belast wordt. Het kind kan nu zitten, staan, liggen en naar buiten kijken. Door deze be veiliging ontstaat bij een botsing het zogenaamde knipmeseffect. Het kind schiet met benen en bovenlichaam ho rizontaal naar voren, maar de billen blijven op hun plaats. Het gevaar voor een nekbreuk wordt hierdoor veel klei ner, omdat je de hele wervelkolom naar voren schiet. In de meeste geval len zal het kind zelfs met zijn hoofd het dashboard niet raken, omdat het klein is. DE EXPERTS hebben nog niet kun nen uitmaken wat de beste gordel is. Volgens een onderzoek in de VS maakt de enkele heupgordel de meeste kans. Vanwege dat knipmeseffect. De heer Bastiaanse zegt: „Er zijn zoveel fac toren waar we rekening mee moeten houden. Geen twee ongelukken zijn ge lijk aan elkaar, iedere auto reageert anders en hetzelfde geldt voor iedere bestuurder. Onze proefpoppen zijn zo goed mogelijk nagebootst, maar een mens kan duizend en één bewegingen maken, als hij een botsing ziet aanko men. Dat kunnen Pinokkio en Olivier natuurlijk nooit". DE PSYCHOLOGIE van de wegge bruiker is het beginpunt in de proble matiek van de verkeersveiligheid. De heer Bastiaanse: „De mensen zijn ge wend geraakt aan hoge snelheden. Wat dat betreft zijn we verder dan Leveau. Veertig kilometer per uur, daar lachen we om. Maar bij een botsing met die snelheid krijgt de nek een stoot van 600 kilo te verwerken. Dat overleeft niemand. De mensen staan er niet bij stil. Ze steken de kop in het zand. Het zal wel zo'n vaart niet lopen. Slechts weinigen durven er voor uit te komen dat ze eigenlijk niet geschikt zijn om achter het stuur te zitten, of dat ze het desnoods wat langzamer aan moe ten doen". DAAROM MOETEN de weggebrui kers tegen zichzelf beschermd worden. We kunnen daarbij van drie kanten te werk gaan: voorkoming van ongeluk ken, een taak voor onder meer de rechterlijke macht, verkeersdeskundi- gen (wegen- en bruggenbouwers) me teorologen, autofabrikanten; voorko ming van lichamelijk letsel, het werk van anatomen, specialisten in persoon lijke beveiliging en autoconstructeurs; nazorg, van reddingsploegen, artsen, revalidatiecentra en verzekerings maatschappijen". IN DE CONSTRUCTIE komt het ac cent steeds meer op de veiligheid te liggen. „Je kunt het een ondernemer nooit verwijten dat hij dat niet eerder gedaan heeft. Tenslotte heeft de con sument ér nooit om gevraagd. De vei ligheid moet betaald worden. Die Ame rikaanse advocaat Nader is daar heel ver in gegaan met zijn boek „Onveilig bij iedere snelheid". Hij stelde glas hard dat je een bepaald merk niet moest kopen, omdat het onbetrouwbaar was. Dat was een nieuw geluid. Er zijn nu trouwens weinig autotests waarin 'n auto duidelijk wordt afgekraakt. Er wordt hard gewerkt aan veiliger auto's dat geloof ik graag, maar zo lang er jaarlijks nog zo'n 150 knieën verbrijzeld worden door uitstekende contactsleuteltjes of handremgrepen, deugt er bitter weinig van". „EEN ERNSTIG nadeel van de vei ligheidsgordel is, dat het tijd kost om hem vast te maken. Derde fase: Na de botsing De eerste veiligheidsgordels anno 1903

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15