Rijk gaat grote subsidie geven voor recreatieplannen SIMCA1300 G. INI A SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ In Europa 7000 kernkoppen van VS opgeslagen KEKA benzine GULDENS Ook steun voor stichting van sporthallen Nu ook cosmetica van Mary Quant 01 Nieuwe „wijze man" Zwaarwichtige club vergadert Commando's onder water naar overkant 'O Wijkertoren Rally in Beverwijk Havenberichten POSTSPAARBANK RENTE TOT v/h „KENNEMER-GARAGE" N.V. Vechtstraat 2 IJ mui den Schoonheids-instituut „M 0 L E N D IJ K" ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 7 PTT Dealer voor Gem. VELSEN: KENNEMERLAAN 224-226 - IJMUIDEN Telefoon 02550 - 4324 6238 Dierenmishandeling en cosmetica (1) Dierenmartelarij en cosmetica 2 Dierenmartelarij en cosmetica 3 Reactietest Het Dekkingsplan N.V VERENIGDE BENZINE MIJ PER LITER CENTEN VOORDELIGER PER TANKVULLING SERVICE STATION SUPERBENZINE NORMAALBENZINE DIESELOLIE MENGSMERING MOTOROLIE Gratie Oranjereis Gevaarlijk aardgas (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Gemeenten, die grote openluchtrecreatieprojeeten ter hand willen nemen kunnen volgend jaar een grotere subsidie krijgen dan tot nog toe. Evenals vorig jaar is voor zulke plannen 18 miljoen gulden uit getrokken op de begroting van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De subsidie, die tot nog toe maximaal vijftig percent bedroeg, wordt aangepast aan het belang van het plan. Minister Vrolijk wil daarmee tegemoet komen aan kleine gemeenten, die recrea tieprojecten van veel meer dan lokale betekenis willen verwezenlijken, maar die er geen geld voor hebben, zo deelt hij in de toelichting op zijn begroting mee. Naar de aard van de plannen zijn er nu subsidiemogelijkheden: Voor plannen van nationale betekenis wordt 100 per cent subsidie verleend: voor plannen van landelijke betekenis, die evenwel tegelij kertijd in een duidelijk lokale behoefffe voorzien 75 percent, en voor voorzienin gen die meer dan regionale, maar geen landelijke betekenis hebben 50 percent. Voor voorzieningen van uitsluitend plaatselijk belang kan geen rijkssubsi die worden verleend. Sporthallen Op de begroting voor 1967 is 2,4 mil joen uitgetrokken voor subsidiëring van de stichtingskosten van overdekte sport accommodaties. De subsidies zullen voor lopig alleen worden toegekend voor sport hallen. Minister Vrolijk spreekt de ver wachting uit dat door de wijziging van het subsidiebeleid voor de landelijke I sportorganisaties de bouw van niet-kost- bare sporthallen mogelijk zal zijn. De sporttechnische eisen, die aan dergelijke hallen zullen worden gesteld, zijn in stu- die Uit de begroting blijkt dat ook in 1967 bepaalde internationale sportmanifestaties I voor subsidie in aanmerking kunnen ko men. In voorbereiding zijn een nota in zake de sport en een meerjarenplan voor de openluchtrecreatie, alsmede wetsont werpen op de openbare bibliotheken en op voorzieningen op het terrein van samen levingsopbouw en sociale dienstverlening. Ook de situatie van de jeugd in de maat schappij is onderwerp van een diepgaande I studie, waarbij de mogelijkheid van een .wettelijke regeling voor de subsidiëring van het jeugdwerk onder ogen gezien wordt. Verzetspensioenen Binnenkort kan de indiening worden verwacht van wetsontwerpen betreffende verdere sanering der buitengewone pen sioenen, verzachting van de degressie bij de vaststelling van de pensioengrondslag, optrekking van het invaliditeitspensioen en verruiming van de aanspraken op bui tengewoon pensioen voor de weduwen van de gepensioneerde deelnemers aan het verzet. Beleidstaak Minister Vrolijk zegt in de toelichting op zijn begroting dat de economische ontwikkeling, de ruimtelijke ordening en een positief gericht welzijnsbeleid elkaar wederzijds op gunstige wijze kunnen be ïnvloeden. Een beleid dat is gericht op het cultureel en maatschappelijk welzijn zou te beperkt zijn indien het zich slechts ten doel stelde de aanpassing van indivi du en samenleving aan de veranderde omstandigheden te bevorderen. Cultureel en maatschappelijk welzijn bevatten ook waarden op zichzelf, die gestimuleerd die nen te worden. Als algemeen doel van zijn beleid ziet de minister: bij te dra gen en het bevorderen van het tot stand komen en doelmatig functioneren van een gespreid en op gedifferentieerde behoef ten afgestemd geheel van voorzieningen ten behoeve van het cultureel en het maatschappelijk welzijn. In de doelstel ling is begrepen het voor een ieder toe gankelijk maken van deze voorzieningen. Het wegnemen van belemmeringen van ADVERTENTIE 5 psychologische en materiële aard en het scheppen van materiële omstandigheden, die het welzijn van de persoon in de col lectiviteit helpen bevorderen, zijn onder delen van deze beleidstaak. Mr. J. van Andel uit Den Haag, voor zitter van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven, is benoemd in de „Com missie van Wijze Mannen" als opvolger van prof. mr. P. J. Verdam, die minister van Binnenlandse Zaken is geworden. De commissie werd eind juli ingesteld met het doel een aantal vraagstukken te onderzoeken, die samenhangen met de handhaving van de openbare orde in Amsterdam. In Buarle-Nassau is donderdag de „club van 250" bijeen geweest. Dat was een gewichtige aangelegenheid, want elk van de leden moet minstens 250 pond wegen. Er wordt streng gecontroleerd. Als er een pondje aan ontbreekt, staat men buiten de club. Maar zo'n pondje kan natuurlijk snel worden bijge werkt, want het lidmaatschap is in ieder geval wel een fikse hap waard. ADVERTENTIE De ruimste wagen in de klasse. Pittige esprit, prachtige konstruktie, lage prijsl 66 Een groep van zes Belgische comman do's is vrijdag in vijftien uur en 22 mi nuten onder water zwemmend Het Ka naal overgezwommen. De militairen wa ren gestoken in het tenue van kikvors mannen en uitgerust met snuiver-appara ten. Een zevende comfnando gaf de strijd op, omdat hij zeeziek werd. De Britse mode-ontwerpster Mary Quant, die zich speciaal heeft toege legd op het ontwerpen van mode voor Engelands beat-minnende generatie, gaat nu ook een serie kosmetische ar tikelen op de markt brengen. Ze noemt het zelf „Mary's great idea". Dat gro te idee is gekomen toen ze haar man nequins bezig zag, terwijl zij zich op maakten. Ze zag hoe zij min of meer geheime en dure trucjes toe pasten om er goed uit te zien en zo met meer succes kleding van haar ont werp te showen. Maar waarom niet een alles-in-één collectie? En zo kwam „Mary Quant Cosmetics ltd." in de wereld, bestaande uit een eenvoudige „no-nonsense" make-up voor alledag en helemaal aangepast aan de „look" van vandaag. Behalve aan de naam Mary Quant zijn haar producten te herkennen aan een eenvoudige bloem op de flesjes, potjes en doosjes. Van af vandaag is deze make-up ook in Nederland te koop. Het is verheugend dat een krant eens schrijft over de vivisectie en aan het pu bliek laat weten, wat dit voor een dier kan betekenen. De tijd lijkt stil te staan. Er wordt immers veel gesproken over de rechten van de mens, maar het dier blijft volkomen rechteloos en de dierenbescher ming geniet geen enkele steun van over heidswege. Ieder dier zelfs dat in de wildernis leeft bij de gratie van de mens. Volgens onze godsdienst mogen we be schikken over alles wat nodig is voor ons levensonderhoud. Dit betekent echter niet dat we de dieren mogen misbruiken voor het verwerken tot cosmetische middelen. De mens, het enige levende wezen met verstand, heeft de plicht de zwakkere te beschermen en niet hem onnodig leed te berokkenen. Het wordt tijd dat de rege ring (en niet alleen in ons land) strenge controle gaat uitoefenen op de praktijken met dieren. Mevrouw A. HISSINK, Haarlem. Ik sta volkomen achter de ingezonden brief van mevrouw A. de Koning-de Vries over cosmetische dierenmartelarij. De Nederlandse Bond ter Bestrijding van Vivisectie heeft getracht door te dringen lot een bekende farmaceutische fabriek in Haarlem, maar de toegang werd gewei gerd. Vanuit tuinen van omwonenden heeft men echter ;kunnen vaststellen, dat (iaar inderdaad levende honden aanwezig zijn ten bate van de vivisectie. Nog steeds sparen hoofdbestuur en af delingen kosten noch moeite om aan deze ellendige toestand een eind te ma ken, maar de overheid is van de nood- zaak hiervan nog niet geheel doordron gen. Met veel geduld en veel brieven hoopt men iets te bereiken voor het weerloze dier. Iedereen moet hieraan meewerken en onder meer zijn huisdier 's nachts niet I los laten lopen. Terwijl de mensen slapen sluipen onverlaten rond die de dieren op pakken en afvoeren naar laboratoria als materiaal voor proefnemingen. Ook wil ik nog eens wijzen op het gevaar van het te koop aanbieden van dieren door mid del van advertenties. A. J. GROOTEGOED CZN, Bloemendaal. De verschrikkelijk gemene, perverse grondstoffen uit katten, waarover u in uw artikel over de „Beauty Without Cruelty"- actie schreef, zal voor een vrouw met enige innerlijke beschaving een reden zijn zich haar verdere leven te onthouden van dit soort schoonheidsmiddelen en bij de reformhuizen te rade te gaan, waar men zich specialiseert op middelen die zonder dierlijke bestanddelen gemaakt worden en die wèl zo goed voldoen. Hoe meer men daar koopt des te meer zullen de betrokken fabrikanten op allerlei gebied vervaardigen, zodat de collectie steeds wordt uitgebreid. Zo kunnen de vrouwen zélf de ergerlijke misstanden uit de we reld helpen. Trouwensik kan mij niet indenken, dat er één man bestaat die er plezier in kan hebben een vrouw te kussen, die zich met de eerder aangedui de kattensubstantie heeft besmeurd! Ik I vind het een griezelig vies idee. J. C. STREBE-LANGENDONK, Overveen In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Ik vraag me af of het zo langzamer hand niet hoog tijd wordt dat diegenen, die een rijbewijs hebben gehaald- aan een reactietest worden onderworpen. Na drieënveertig jaar rijervaring meen ik wel iets te mogen zeggen over de tegen woordige rijvaardigheid: Ik ben ervan overtuigd dat zeker tachtig van de jion- derd verkeersongelukken zouden kunnen worden voorkomen als iedere berijder van een motorvoertuig op zijn reactiever mogen zou worden getest. Een gedresseerde aap en hond kunnen een mechanisme bedienen, dus zou den zij ook in een auto kunnen zitten. Maar snel reageren is een aparte gave. Bij een experimentele test waren er slechts twee van de twaalf proefperso nen, die het vereiste reactievermogen De Kamer heeft een dekkingsplan, zo las ik wat geschokt. We hebben dus een Kamer die voortaan ook stieren fokt. Het klinkt een beetje wonderlijk, je moet wel éven wennen. In plaats dus van het kakelen van hanen en hennen Klinkt in Den Haag zo dadelijk het brullen van een stier, een nukkig, ongemakkelijk en beslist gevaarlijk dier. Ach, alle beetjes helpen en ze kunnen het gebruiken! Als nu de Trèveszaal maar niet zo naar de stal gaat ruiken. - Boer Koekoek is deskundig dus die kan de zaak wel an, Dat is nog één geluk, we hebben wél de juiste man! De kielen en de klompen zal het Rijk wel weer verstrekken - Misschien zelfs kan het dekkingsplan ook déze kosten dekken. Nee, alles is nog niet zo somber als een ieder zegt - Die fokkerij, dat is wel wat, dat lijkt me lang niet slecht. Als nu de boeren maar geregeld met hun koeien willen komen, Dan loopt de zaak nog beter dan we hadden kunnen dromen. Het eerste kalf dat is gefokt door de vergadering Krijgt zéker naam en toenaam van minister Vondeling! W. SLUITER-BRAND, Heemstede. ROME (Reuter en AP) Vijf minis ters van defensie hebben in Rome onder voorzitterschap van minister Robert Mc- Namara van de VS overeenstemming be reikt over de wijze waarop de bondgeno ten «n Amerika een grotere zeggenschap over het kernbeleid zullen krijgen. In een communiqué van deze NAVO- werkgroep voor kernplanning de zo genaamde „McNamara-commissie" wordt verklaard dat de ministers het eens zijn geworden over „een stelsel van permanente regelingen voor het kernbe leid in de NATO". De Amerikaanse minister van Defen sie deelde op de vergadering mee dat de VS sedert 1961 hun kernkoppen in Euro pa verdubbeld hebben tot 7.000. De VS zouden hiermee willen bewijzen dat zij hun militaire kracht in Europa niet ver zwakken voor de oorlogvoering in Viet- ADVERTENTIE bleken te bezitten. Daarom zou men een dergelijke test verplicht moeten stellen, ook voor bromfietsers. Van belang is het ook dat men fietsers verbiedt naast elkaar te rijden: als er een bromfiets passeert ontstaat een le vensgevaarlijke situatie. Laten berijders van motorrijtuigen ook bij avond meer met knipperlichten werken, dat zou vele aanrijdingen voorkomen. Op het kruispunt Zijlweg bij de Sierkan in Haarlem ligt haast iedere dag glas en aarde op de weg! Beter verlichte ver keersborden van de ANWB zijn broodno dig, de borden, die men op nog tal van plaatsen aantreft, zijn alleen nog ge schikt voor paardentractie. A. DE GRAAF, Haarlem. ADVERTENTIE (in pand v.h. Van Oosten) De Berkelse arts krijgt geen gratie. Hij heeft de moord op zijn vrouw bekend maar krijgt in het geheel geen kans meer in de maatschappij terug te keren. Een rechtvaardige straf, maar de nazi- beul Lages heeft gratie gekregen wegens zijn ongeneeslijke ziekte. Zijn vrouw kan hem iedere minuut bezoeken. Zij heeft twintig jaar doelloos in Duitsland rondge lopen, maar nu kan zij haar man de ogen dichtdrukken als hij gestorven is. Hier lopen zeventigduizend vrouwen en kinderen rond. die geen man of vader meer hebben. Deze vrouwen zouden ook graag bij hun mannen geweest zijn toen zij waren neergeknald. Mevr. VAN MARSBERGEN-STUMPEL, Haarlem-noord. Naar aanleiding van diverse publicaties over „Oranjereizen" wil ik u meedelen dat wij onlangs een zevendaagse reis naar Valkenburg hebben gemaakt met dit reisbureau, die in één woord fantastisch was. Er waren die week 642 bejaarden uit alle delen van het land, en zij waren zonder uitzondering zeer tevreden over de reis en het verblijf in het hotel. Ik hoop dat de directie van Oranje- reizen nog lang zal kunnen doorgaan met dit werk om bejaarden in voor- en na seizoen te laten genieten. De secretaresse van de katholieke bond voor bejaarden en gepensio neerden, afdeling Heemstede, mevr. N. VOORWERK-VOGELS. Onlangs zijn ook bij ons de kachels voor stadsgas omgebouwd op aardgas. Ik schafte een nieuwe aardgaskachel aan, die echter de argwaan van een huisge noot wekte, nadat zij was aangesloten. Hij vermoedde namelijk dat de verbindingspijp niet goed aansloot, waardoor gas de ka mer zou binnenstromen. Bij een door ons aangevraagde controle bleek dit inderdaad het geval te zijn. Hiermee is mijns in ziens een schandelijke nalatigheid blootge legd. Het is dan ook iedereen in een soort gelijke situatie aan te raden ook alles te laten controleren. De persoon die deze pijp bij mij heeft aangelegd en mij uitdrukke lijk verzekerde dat alles in orde was, is immers ook nog in vele andere hui zen werkzaam geweest. Bovendien is hij wellicht niet de enige die uit gemakzucht met levens speelt. I A. Bar, Haarlem. maakt u attent op onderstaande prijzen Gezichtsmass., masker, make up, compl7-5" Peeling 12.50 Manicure 2.95 Wenkbrauwen en wimpers verven f 3.50 Acne behandeling, v.a4.95 Sauna, org. Fins 6.00 Lichaamsmassage, complƒ12.50 Santpoorterplein 1 - Tel. 6 06 43 Ruime parkeergelegenheid. pe Kennemer Motor en Auto Club (K.A.C.) te Beverwijk zal zondag voor de zesde maal dat de vij'fendertigjarige club bestaat een Wijkertoren-Rally hou den. Evenals vorige keren komt nu ook weer de opbrengst ten bate van het Hen ri Dunantfonds van het Rode Kruis. Uit genoemd fonds worden vakantie trips georganiseerd voor invaliden. De rit staat open voor geroutineerde rijders en beginners. De start en de finish zijn op het Meerplein bij café „Promenade" De lengte van de rit is ongeveer 70 kilome ter, langs goede wegen. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Kaap Falga van Rundvik, Zaandam; San- dön, Calais; Havelland, Antwerpen; Rijn stroom, Shoreham; Keizersgracht, Calais; Brinio, Londen, IJmuiden; Brinda. Lon den, IJmuiden; Bandah, Hampton Roads; Res Nova, Par; Hardy Merchant, Londen; World Merchant, Port Arthur; Hanni Lehne, Kemi, Velsen; Prins Bemhard, Hamburg; Hera, Canada, IJmuiden; Bri tish Icy, Genua; Maas, Hamburg, Zaan dam; Notos, Mantyluoto; Hanne Scan, Rotterdam; Jade, Oosterhout, IJmuiden; Dolfijn, Gent, IJmuiden; Friso, Plymouth; IJmuiden; Nascence, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Par thenon naar Curacao; Bern, Par, Velsen; Equator, Londen, IJmuiden; Frema, Goole, IJmuiden; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Regulus, Helsinki, Velsen; Randfonton, Antwerpen; Hans Priess, Frederikshaven; Reint, Odense; Mars, Rijeka; Geestdijk, Hull; Texelstroom, Rotterdam; Devonia, Tilbury; Hanne Möl- ler, Odense, IJmuiden; Harfry, Dunston; Nerlandia, Gothenburg; Bruse, Moss; Jans, Londen; Zeeburgh. Stockholm; West Riding, Goole; Vela, Stavanger; Santa Helena, Vaestervik, IJmuiden; Trigon, Felixtowe; Mithras, Rotterdam; Saarland, Antwerpen; Amstelborg, Domsjo, IJmui den; Radja, Antwerpen; Loke, Malmo; Noordborg, Delfzijn; Sandön, Stockholm; Keizersgracht, Passages; Reestborg, Sta de. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Jo hanna Buitelaar van Klaipeda; Merwe- stad, Par; Pergo, Great Yarmouth, IJmui den. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden; Brunla naar Moss, IJmuiden; Graveland, Bremen; Ganymedes, Willemstad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7