„Ik zou willen dat ik iets kon doen Senator J. W. Fulbright vreest China's deelneming aan oorlog Bestuur van Boerenpartij vindt noodraad voorbarig HET W moms Verfrissingen in Het Kanaal Protestdemonstratie tegen komst van de NAVO VERTONING VAN „AFRICO ADDIO" NIET VERBIEDEN! Kadar van plan af te treden Militaire opbouw van de VS gaat gestaag door Anti-tankgranaat op Binnenhof Massale vissterfte in zandput bij het Spaarne Ether-piraat in de Sovjet-Unie Fietser verongelukt Superslagerij De IJmond 51e JAARGANG NUMMER 276 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks 99 Troeven Slechte ervaringen Gerechtelijke uitspraak wordt afgewacht Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Topsy 19 Rustig weer Mr. Zeegers fff Het woord is aan regenkleding - «SBC SU 2» Vmm ■ppl - Conclusie na discussie: ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK UTTER IEDT 'T 'este DINSDAG VOORDEEL 500 gram1.58 Gebr. gehakt 150 gram 65 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (AP). „lk ben verschrikkelijk ontmoedigd over de loop die de gebeurtenissen in Viet nam nemen. China is ervan overtuigd dat de Verenigde Staten oorlog willen. Ik denk dat Peking zal reageren op een uitbreiding van de oorlog door deel te gaan nemen aan het conflict". Dit zei de voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen, J. W. Fulbright, in een vraaggesprek. Fulbright zei dat hij er niet in ge slaagd was president Johnson en an dere regeringsautoriteiten ervan te overtuigen dat er groot gevaar be staat voor een dergelijke ontwikke ling. „Ik zou willen dat ik iets kon doen om ons ervan te weerhouden in een wereldoorlog te geraken, maar ik weet niet wat ik moet doen", aldus Fulbright. De militaire opbouw van de Amerika nen in Zuid-Vietnam gaat gestaag door. Dat meldt onze correspondent in Was hington. Amerikaanse correspondenten in Saigon rapporteren steeds vaker dat door Amerikaanse militairen steeds openlijker wordt gesproken over een drastische uit breiding van de oorlog, zelfs over troe penlandingen in het zuidelijke deel van Noord-Vietnam. Washington is teleurgesteld over de ne gatieve reacties van de communisten op de Amerikaanse vredesvoorstellen voor Vietnam, zoals die gedaan werden in zijn rede voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties door ambassadeur Arthur Goldberg. Maar de Amerikaanse rege ring hoopt dat het laatste communistische woord nog niet is gesproken. Zij gelooft dat het kernprobleem thans is de Vietna mese communisten ervan te overtuigen dat de Amerikanen oprecht zijn in hun streven naar vrede en dat zij na een re delijke overeenkomst werkelijk hun troe pen zullen terugtrekken. Vandaar dat de Amerikaanse positie door Goldberg zo geformuleerd werd (stopzetten der bombardementen na een communistische verzekering dat vermin dering van de oorlogsonderhandelingen volgt; terugtrekken van de buitenlandse troepen onder internationaal toezicht, er kenning van de Vietcong als een der ge sprekspartners) dat de communisten de Amerikaanse oprechtheid kunnen testen door hen de nietskostende verzekering te geven en naar de conferentietafel te ko men, nadat de Amerikaanse bombarde menten zijn stopgezet. In westelijke V.N.- kringen is dan ook de afgelopen dagen gezegd: als de communisten aan de Ame rikaanse oprechtheid twijfelen, laten zij deze dan testen; in de huidige situatie is niets gemakkelijker. Bijna alle waarnemers, cómmunisten incluis, hopen uiteraard dat deze Ameri kaanse benadering realistisch is en zal werken, zodat het bloedbad in Vietnam tenslotte veld zal ruimen voor een touw trekken aan de conferentietafel, waaraan bijna niemand ontkent dit de com munisten een aantal uitstekende troeven in handen zullen hebben. Het is de vraag of de rede van Gold- berg bij de communisten inderdaad een indruk van Amerikaanse oprechtheid ge wekt zou kunnen hebben. Zoals bekend hebben de communisten altijd weinig vertrouwen in eclatante initiatieven in de schijnwerpers der wereldopinie en gelo ven zij eerder in geheime diplomatie. Bovendien gaan de Amerikaanse uitspra ken over oprechte vredelievendheid niet alleen nog altijd gepaard met groot scheepse bombardementen op Noord- Vietnam, maar bovendien vielen zij de afgelopen dagen samen met een aankon diging van minister van Defensie McNa- mara, dat de produktie van oorlogsvlieg tuigen, met dertig percent wordt verhoogd, terwijl ook juist bekend geworden is dat het aantal kernkoppen voor raketten ver dubbeld werd. Vele neutrale waarnemers achten de kans groot dat de communisten in Viet nam, die al tweemaal slechte ervaringen hadden met onderhandelingen met wes terlingen, liever fanatiek zullen doorvech ten dan ingaan op Amerikaanse voor stellen. Sportiej 11-15 Ferdinand13 Luidsprekers 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: In het algemeen veel bewolking, maar in het zuiden van het land ook verspreide opklaringen. Over wegend droog weer. Zwakke wind, maar later in het waddengebied matige wind tussen noord en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Boerenpartij zal ir. Adams vragen zijn zetel in de Eerste Kamer ter beschikking te stellen als de gerechtelijke uitspraak in het conflict tussen hem en de liberale senator ir. J. Baas ten nadele van ir. Adams zou uitvallen. Dat heeft partijlei der H. Koekoek de samenwerkende raads-fracties in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant laten we ten in antwoord op hun initiatief om een noodraad in te stellen, die de Boerenpar tij moet zuiveren van elementen met een oorlogsverleden. De noodraad zal worden gevormd door een vijftiental fractielei ders voornamelijk uit niet agrarische ge meenten. Het hoofdbestuur vindt deze actie voor barig. De heeV Koekoek heeft meegedeeld dat het hoofdbestuur de ongeruste raads fracties niet zal tegenwerken wanneer zij bezwarende bewijzen over het oorlogsver leden van ir. Adams weten aan te voe ren. Wel zal de heer Adams de gelegen heid moeten worden geboden zich tegen over eventuele beschuldigingen te verdedi gen. De boerenpartij wil een rechtvaardi ge behandeling van de affaire en zal daarom niet binnenskamers een mening vormen, maar de uitspraak van de rech ter afwachten. Met de noodraad willen de vijftien raadsfracties een herhaling van de affai re-Adams voorkomen, zo heeft de initia tiefnemers, de Rijswijkse fractieleider J. Looman, toegelicht. Het doel van deze in terne controle is om nog voor de komen de kamerverkiezingen in mei te kunnen aantonen dat geen elementen op openba re posten zitting hebben, waarop critiek mogelijk is wegens hun houding in de oorlogsjaren. Mr. dr. A. Zeegers uit Amsterdam, die destijds de „vrije boeren" uit Holland- scheveld voor de kantonrechter in Mep- pel en de rechtbank in Assen verdedigde, heeft zich geheel gedistantieerd van de Boerenpartij. „Die verdediging heb ik belangeloos ge daan", verklaart hij nu. „De cassatie voor de Hoge Raad is destijds op een flop uitgelopen. Eén dag voordat de zaak door de Hoge Raad zou worden behandeld, werd ik daarvan op de hoogte gesteld De desbetreffende vrije boeren hadden hun dagvaarding maar naar de heer Koekoek in Bennekom gestuurd. Waarschijnlijk zijn de papieren daar in de prullenmand verzeild geraakt, zoals daar zoveel in de prullenmand terecht komt", aldus mr Zeegers. Mr. Zeegers heeft de heer Koekoek van maart 1963 tot mei 1964 geholpen. O.m. heeft hij het beginselprogram voor hem opgesteld. Lid van de B.P. is hij echter nooit geweest, vertelde hij In maart 1963 had de boerenpartijleider hem ge vraagd zich kandidaat te stellen voor de Kamerverkiezingen. Voor hem was de derde plaats beschikbaar. Daar heeft hij voor bedankt. Na de verkiezingen is hij opgebeld door de heer Harmsen. De B.P. zat met de handen in het haar, want begin september moest in het kader van de door regering ter beschikking ge stelde zendtijd een televisie-uitzending worden verzorgd. De heer Harmsen vroeg mr. Zeegers of hij deze uitzending voor zijn rekening wilde nemen. Hij kwam met de heer Harmsen overeen dat zij sa men voor de televisie zouden komen. Na 6 mei 1964 heeft mr. Zeegers zich met twee andere advocaten gedistantieerd van de heer Koekoek en zijn partij. „De Boerenpartij dient ge zuiverd te worden van iedereen die ook maar in enig opzicht een besmet verleden heeft." Dat is de mening van ir. W. Stam, auteur van het boekje „De Boerenpartij" en een van de belangrijkste theoretici van deze partij. In commentaar op de affaire- Adams zei hij vanmorgen: „Ik dacht dat ten aanzien van ir. Adams wel geconsta teerd kan worden dat dit het geval is". (Van onze correspondent) DEN HAAG Bij de trap van de I Ridderzaal op het Haagse Binnenhof is vanmorgen een vervaarlijke, tachtig een timeter lange bazooka anti-tank oefengra naat gevonden met daarop geschilderd een doodskop met het woord „Vondeling" Voorbijgangers zagen de zware, in een plastic zak verpakte granaat vanmorgen om kwart voor acht liggen en belden de politie. Agenten namen geen risico en be trokken de wacht tot de vuurwapendes- kundige van de Haagse politie, brigadier P. T. Kemper, op het toneel verscheen. De granaat blijft in plastic verpakt op het hoofdbureau tot er een vermoedelijke dader is gevonden. Comtesse Diane: Het fatsoen verbiedt ons, te bezwijken voor een verleidingmaar als wij sterk zijn gebleven, troost het fatsoen ons zelden. Een massale vissterfte heeft op het ogenblik plaats in de afgegraven zandput bij de vuilnisbelt langs het Spaarne in Schalkwijk. „Vanmorgen om zes uur zag het hier zwart van de dode vissen", vertelde een Haarlemse hengelaar die vanmorgen bedrogen uitkwam toen hij wilde gaan vissen in de put. Vanmorgen dreven grote snoeken en baarzen dood op het water en lagen de kleine vissoorten dood tegen de kant. De meeuwen hielden krijsend grote oprui ming onder de dode vis. Onder de opper vlakte hapten honderden vissen na,ar lucht. De oorzaak van deze sterfte is waar schijnlijk zuurstofgebrek. Enige weken geleden is de verbinding van de put met het Spaarne namelijk gedempt. De toe voer van vers water werd toen afgeslo ten. Het is ook mogelijk dat gifstoffen van de vuilnisbelt de vissterfte hebben veroorzaakt. Een jonge Russische ether-piraat heeft paniek onder zijn luisteraars ver oorzaakt door namens alle Russische radiostations om te roepen dat Ameri kaanse raketten boven Russisch ge bied waren doorgedrongen. De jonge man was lid van een groep die jazz muziek, populaire liedjes en „soms ge mene moppen uitzondt", aldus het weekblad „Nedelja". F ons Hermans en pater Dodenbier openen de stoet. ADVERTENTIE Barteljoriistraat - Haarlem - Tel. 155S2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55J6 - Amsterdam Op het kruispunt Tweede Kruisweg- Boenderweg in 's-Gravcndeel is vanmor gen de 64-jarige heer A. van der Stel uit deze gemeente met zijn fiets door een auto aangereden. Hij was op slag dood. Belgische parachutisten hebben bij wijze van oefening in formatie Het Kanaal overgezwommen. De tocht begon bij Cap Gris Nez en eindigde, vijftien uur en 22 minuten later, m Dover. De para's droegen kikvors- pakken en ademden door snorkels. Onderweg werden zij door hun vol gers voorzien van eten en drinken. (T elefoto). Onder grote belangstelling heeft zater dagmiddag in Maastricht een protestde monstratie plaats gehad tegen de komst van de NAVO in Zuid-Limburg. Aan het hoofd van de stoet liep de voorzitter van het organisatiecomité, Fons Hermans, met naast hem de missiepater prof. S. M. Dodenbier. Andere leiders waren het PSP-raads- lid H. Smies van Maastricht, provolei der Roling en de vrouw van de Hoens- broekse dichter Bertus Aafjes. Daarach ter droegen tal van jongeren spandoe ken. „Mammie, wij willen niet sterven „Weg met de NAVO, weg met het War schaupact", „Benelux begint te ontwape nen" en „In ons huis geen kruitvat", wa ren de leuzen waarmee stelling werd ge nomen tegen de komst van het admini stratieve hoofdkwartier van de geallieer de troepen in Centraal Europa, „Afcent", naar Brunssum. Aan de betoging in Maastricht deed een grote groep van de organisatie „Socialis tische Jeugd" uit Amsterdam mee. Ook uit Amsterdam was een groep PSP-ers gekomen, die de kersverse brochure „Von Kielmansegg" te koop aangeboden. De pelotons gemotoriseerde en gewa pende politiemannen, marechaussees en militairen, die in gereedheid werden ge houden hoefden niet uit te rukken. Bijna geruisloos trok een stoet van een paar honderd jongelui en een vijftal volwas senen door een viertal straten van de Maastrichtse binnenstad. "•■■CnN; vf „Niet verbieden" was de unanieme I slotconclusie over Jacopetti's omstreden film „Africa addio", die in Utrecht in een besloten voorstelling is vertoond aan een veertigtal vertegenwoordigers van de Utrechtse provogroep „Volte", de P.S.P., de jongerengroep van de P.S.P., redacteu ren van het studentenblad „Trophonios", I de politie en de pers. 99 Na de vertoning van de film was er ge legenheid tot discussie, wat ook het geval zal zijn als „Africa Addio" volgende week in de Utrechtse bioscoop „Camera" in roulatie gaat. De directie zet in de „cine- cave" onder de bioscoop een verzegelde zeepkist neer voor ieder die zijn mening over de film in het openbaar wil spuien, terwijl in de vitrines de schriftelijke reacties worden opgehangen. Een verbod van de film, zoals onder meer is bepleit door de Nederlandse Stu denten Raad en het P.v.d.A.-Kamerlid Van der Goes van Naters, werd algemeen afgewezen omdat een dergelijk verbod in strijd zou zijn met de democratische op vattingen en blijk zou geven van „be voogding" van het publiek en van een kwalijke regentenmentaliteit. Enkele kwalificaties over „Africa Ad dio" tijdens de discussie: „Een vuil stukje journalistiek", „tendentieus", „smake loos", „negatief", „onbedoeld racistisch". De meeste aanwezigen twijfelden aan de objectiviteit van de film, hoewel anderen van oordeel waren, dat de blanken er ook niet te best afkomen, of dat Jacopetti in elk geval voor een interessant stuk ge schiedschrijving heeft gezorgd en alleen maar de doodsstrijd van het „oude" en de barensweeën van het „nieuwe" Afrika heeft willen laten zien. ADVERTENTIE per 500 gram J tiAS 250 gram 1.98 N. RES - PLEIN 1945 no. 53 BOEDAPEST (Reuter) Janos Kadar, de leider van de Hongaarse Communisti sche Partij, wil aftreden. Men verwacht dat Kadar op het con gres van de partij in november zijn func tie van partijleider zal neerleggen en een ander in zijn plaats zal worden benoemd. Kadar wil al enige tijd aftreden. Zijn gezondheid laat te wensen over. Hij was aanwezig op het vliegveld van Boedapest toen de Russische partijleider Brezjnev daar zondag aankwam. Het is niet be kend of Breznjevs bezoek aan Hongarije verband houdt met Kadars toekomst. Kadat, die 54 jaar is, werd leider van de door Moskou gesteunde regering van Hongarije na de mislukte opstand van 1956. Hij werd toen beschouwd als een gunsteling van Kroesjtsjev. Zijn positie bleef onaangetast na Kroesjtsjevs val in oktober 1964. ADVERTENTIE Magere Speklappen

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1