Regering geeft de middenstand) gelegenheid zich uit te kopen Vergoedingen hangen af van de leeftijd 'n ster matras Miljoenen Spanjaarden leven in grote armoede 't is weer tijd voor op zee spoedig mogelijk Subsidie voor wateronderzoek Tnode- /bewuste mannen dragen HAZEWIND Minimum loon van f 165 per maand Politie arresteert j y akantie gangers brandkastkrakers en autodieven Gift voor uitbreiding veiligheidsinstituut bruynzeel keukens zaandam Luchtvaartcentrum in Amsterdam W eekeind-nadeel voor V en D Mr.Wiarda rechter in Europees hof steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken 11 dinsdag SEPTEMBER 1966 &4 Examens (Van onze correspondent) BARCELONA. Spanje kent, vol- I gens het Instituut voor Sociale Stu dies en Toegepaste Sociologie in Ma drid, een „gordijn van de armoede", dat een groot deel van het volk van de sociale vooruitgang uitsluit. Het betreft de twintig percent van de bij na 35 miljoen Spanjaarden die niets bezitten. Volgens dit instituut ver andert de situatie van deze zeven miljoen Spanjaarden nauwelijks. MP li ADVERTENTIE De regering gaat ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, die ten minste 55 jaar oud zijn en die hun bedrijf willen liquideren, uitkopen tegen een vergoeding van f 2.000 als mede een welvaartsvaste periodieke uitkering, waarvan de hoogte volgens schaal wordt vastgesteld. Voorwaar de is dat men tien jaar zijn bedrijf heeft uitgeoefend en de laatste drie jaar een fiscaal inkomen uit het be drijf heeft gehad die onder een be paalde grens is gebleven, zo blijkt uit de toelichting op de begroting van Economische Zaken. Op de begroting van economische zaken voor 1967 is een hoger bedrag uitgetrok- ken voor consumentenvoorzieningen. Het is de bedoeling, zo blijkt uit de toelich ting van minister Den Uyl, daarmee het gesubsidieerde vergelijkend warenonder zoek weer op gang te helpen. Aan de commissie consumentenaangele genheden is advies gevraagd over een betere voorlichting aan het publiek over de mogelijkheden bij de aankoop van goederen, waarvoor dat bij stofzuigers, fototoestellen en grammofoonplaten be paalde ontwikkelingen zullen optreden, nu het ontheffingsverzoek ten aanzien van de collectieve vertikale prijsbinding in deze branches is afgewezen. De algemene maatregel inzake kartels die de toelating tot de uitoefening van een bepaald be drijf regelen, is vrijwel gereed. Over de spanningen in het 150 jaar oude boekhandelskartel zegt drs. Den Uyl dat verruiming van de verkoopmogelijkheden van het boek gewenst is. In het kader van het informele kartelbeleid wordt thans naar een bevredigende oplossing gezocht. ADVERTENTIE Ook ondernemers onder de 55 jaar kun nen zich laten uitkopen, maar zij kunnen allen recht laten gelden op een liquida tievergoeding van 2000. tot 5000 al naar gelang de aard van hun geval. Sa neringshulp zal slechts worden gegeven als daarmee de structuur van het betrok ken verzorgingsgebied kan worden verbe terd en het voorzieningsniveau van de consumenten niet belangrijk wordt aan getast. Ondernemers die capabel kunnen worden geacht een in zichzelf gezond be drijf efficiënt te beheren, maar die tijde lijk in moeilijkheden zijn geraakt, kun- nen ook"hulp van de overheid krijgen. Voor deze ontwikkelingshulp komen in aanmerking ondernemers die tenminste drie jaar gevestigd zijn en die een fis caal inkomen hebben welke een nader vast te stellen welvaartsgrens niet te bo ven gaat. Ontwikkelingshulp kan worden gegeven ten behoeve van uitbreiding, ver plaatsing of omschakeling van het bedrijf naar een andere branche. De hulp kan bestaan uit kredietverlening met staats garantie, tegemoetkoming in de kosten van bedrijfsdoorlichting, vergoeding van aanloopkosten van het nieuwe bedrijf en dergelijke. De Stichting die het ontwikkelings- en saneringsfonds gaat besturen, zal op kor te termijn in het leven worden geroepen, zo meldt de toelichting. Het fonds krijgt voor 1967 de beschikking over zes mil joen gulden. In het bestuur zitten verte genwoordigers van de middenstand en van de overheid, waarbij de laatsten meerderheid van stemmen hebben. De besluiten behoeven de goedkeuring van de minister. Het begin dit jaar in het leven geroe pen Centraal Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf, waarin werkgevers en werknemers samenwerken met de over heid, zal bij de werkzaamheden van het fonds worden betrokken. Het instituut zal onder meer bondsconsulentgn oplei den ter voorlichting van de georganiseer de middenstand. Ook de bestaande waar borgfondsen zullen bij de ontwikkelings- en saneringsmaatregelen worden betrok ken. De uitvoeringsvoorschriften voor de op sporing en ontginning van nieuwe gas- en oliereserves in de Noordzee, zullen bin nen enkele weken verschijnen. Dat deelt minister Den Uyl (Economische Zaken) mee in de toelichting op zijn vandaag verschenen begroting voor 1967. De voor schriften worden uitgevaardigd op grond van de Mijnwet voor het continentale plat, die naar bekend, de staat een be langrijk deel van de winst toekent. ADVERTENTIE iiiMggg^^ In IJmuiden verkrijgbaar bij dWoninginrichting e ru liter MARKTPLEIN 30 -> Amsterdam. (G.U.). Doctoraal psycho logie: mej. M. Zijlstra (Amersfoort), H. W. J. Boerwinkel (Amsterdam) en T. Benschop (Amsterdam). Utrecht. De heer H. P. Hooymakers uit Driebergen is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op heet proefschrift: „Quenching of excited alkali atoms and 'nydroxyl radicals and related effects in flames" (Uitdoving van aangeslagen alkali atomen en hydroxyl radicalen, en verwante verschijnselen in vlammen). Groningen. Doctoraal economie: E. G. Sweerts (Oosterbeek) en H. G. Voogd (Gro ningen). Doctoraal psychologie: F. J. van den Broek (Groningen). Doctoraal klassieke letteren: mej. A. J. Enuma (Groningen). Doctoraal Frans: mej. A. E. M. Mutsaers (Utrecht). Doctoraal geneeskunde: mej. E. Postma (Enkhuizen) en F. Dijk (Groningen, K.), J. F. Heres (Groningen), K. J. Pruis man (Hoogezand), H. Hultink (Gramsber- gen), J. J. M. van Overbeek (Groningen), J. J. Grote (Uithuizen). Doctoraal rechts geleerdheid: mevr. C. M. I. Moolhuysen— Fase (Groningen) en A. A. Lyclama a Nye- holt (Groningen), G. J. Heeres (Hoogezand). Idem (notariële studierichting): H. Th. van der Brug (Apeldoorn). Utrecht. Doctoraal rechtsgeleerdheid: ,T. A. H. Kuijper (Utrecht). Doctoraal sociale geografie: G. M. Kelder (Utrecht), H. J. Oldeman (Harderwijk). Doctoraal sociolo gie: mej. J. van Wachem (Hilversum), S. E. M. Everwijn (Utrecht). Propaedeutisch examen theologie W. W. Nijdam (Haarlem). Arts: Chr. M. Eijkman (Zeist), W. J. A. M. van de Kar (Prinsenbeek), J. C. den Toom (Utrecht). Amsterdam. Doctoraal economie: J. G. D. Hoogland (Amsterdam). Eindhoven. Ingenieur in de afdeling dei- scheikundige technologie: M. W. M. F. Arts (Wamel), T. T. Beekhuizen (Helmond), J. G. Heesen (Winterswijk), C. N. M. Keule- mans (Eindhoven), P. A. N. van Luijt (Eind hoven), H. T. H. Nie, met lof (Eindhoven), A. C. M. Oomens (Rijen), W. W. J. M. San ders (Son). Leiden. Doctoraal Nederlands recht: mej. M. V. Volmer (Leiden), mevrouw A. M. Fruin—Helb (Chaton), F. A. Bierman (Rot terdam), J. M. Boll (Amersfoort). Doctoraal 2 geneeskunde: mej. R. Stoffelsma (Haar lem) en L. J. Berlijn (Den Haag), E. Essed (Voorburg), J. Hueting (Rotterdam), H. V. M. v. d. Kroon (Breda). Artsexamen: mevr. J. M. E. Vos—Niel (Delft) en S. Schroten (Voorburg), A. W. A. Ulijn (Den Haag).- REGENKLEDING HAZEWIND: modeaangevend in Regen- en Sportkleding van kreukherstellend "JêUenka l voor Heren, Jongens en Kinderen. Deze twintig percent van de totale be volking trekt de laatste tien jaar niet meer dan vijf of zes percent van het na tionale inkomen. Hun lot vormt een van de ernstige problemen voor de Spaanse regering, te meer omdat het ambitieuze economische vierjarenplan, dat in 1964 van start is gegaan en ten doel heeft in korte tijd Spanje op het niveau van de Westeuropese naties te brengen, weinig of geen verbetering in de situatie van deze groep heeft gebracht. Zij zal nu profiteren van het besluit van de Spaanse ministerraad om het of ficiële minimum-salaris van zestig pese ta's (ofwel drie gulden zestig) per dag op te voeren tot vierentachtig peseta's (dat is vijfeneenhalve gulden). Deze maatregel houdt in, dat de Spaanse re gering meent dat ieder van zijn onderda nen moet kunnen bestaan van een mini mum loon van honderdvijfenzestig gulden in de maand. twaalf liter wijn of twee flessen cognac en één plaats in de zon in de stieren- arena. Met de jongste verhoging is in tótaal 52.000 miljoen peseta's per jaar gemoeid (ruim drie miljard gulden), waarvan 30.000 miljoen ten laste van de staatskas. De ruim zeven miljoen Spanjaarden die van deze verhoging zullen profiteren be staan volgens statistieken tot nu toe van salarissen van minder dan 2500 peseta's in de maand. Tenminste een miljoen zes honderdduizend gezinnen moeten het daarvan zien te doen. De zorgzame vaders verdienen dit schra le loon veelal als wegwerkers, landarbei ders, stratenvegers, enzovoorts. Andere statistieken uit betrouwbare bron laten zien dat een Spaans gezin om normaal en fatsoenlijk te leven tenminste 75.300 pese ta's per jaar nodig heeft, of ruim ƒ4500. In Barcelona heeft een gezin van vier personen minimaal 113 peseta's nodig voor het dagelijkse levensmiddelenpakket. DE ZORGELOZE vakantieganger die een appartement in Spanje heeft gehuurd 1 en ondanks zijn gebrekkige talenkennis op een naburige markt de nodige levensmid delen probeert in te slaan, kan narekenen dat hij in het huidige Spanje met vijfen eenhalve gulden per dag niet erg ver komt. Dat bedrag is nauwelijks genoeg voor één pond biefstuk of één pond verse kabeljauw. In een heel goedkoop restau rant kan men er anderhalve volle maaltijd voor kopen en op een caféterras gaan er niet meer dan vijf of zes ijsjes uit. Die 84 peseta's zijn wel toereikend voor (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindhovense poli tie heeft een goede slag geslagen door de daders van enkele brandkastkraken en een drietal internationale autodieven ach ter slot en grendel te zetten. Als daders van de brandkastkraak in de DAF-garage „De Burgh" te Eindho ven, waarbij 17.000 gulden verdwenen, heeft de Eindhovense politie twee ge- broeders uit Eindhoven gearresteerd. Ze (LpotnrVPri HiT BV Mil C werden bij hun nachtelijke kraaktochten I VJt» IU1 VC11 U<1DJ lau geassisteerd door een andere twintigjari- ge Eindhovenaar. Behalve bij de DAF ifltprtlP Of) IllChtDlTD forceerden zij nog een brandkast bij een HIlCLllC lULIll^ Jf meelhandelaar. In een fabrieksgebouw aan de Tongelresestraat vonden zij de sleutel van een brandkast die ze aldus op heel gemakkelijke wijze konden leegro- ven. De Eindhovense politie heeft bovendien een andere groep Eindhovenaren aange houden: een negentienjarige, twee twin tigjarigen en een 22-jarige, die zich maar liefst aan 125 diefstallen uit auto's in Frankrijk en België hadden schuldig ge maakt. Gisteren is sectie verricht op het lijkje van de vijf maanden oude Jan Spitsbaard, die zaterdag in het woonwagenkamp te Maarssen dood in zijn kinderwagen is aangetroffen. Nadat was gebleken dat het jongetje niet kon zijn gestikt heeft de pa tholoog-anatoom dr. M. Voortman van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium sectie verricht. Daarbij is gebleken dat de baby een infectie op de luchtpijp had, die is overgeslagen op de longen. Het bestuur van het dit jaar 75 jaar bestaande veiligheidsinstituut in Amster dam is gistermiddag bij de druk be zochte jubileumreceptie in het Hilton hotel verrast met een bedrag van 75 000 gulden, bedoeld als basis voor de uit breiding van het instituut met een spe ciaal centrum ter bevordering van de veiligheid in de particuliere sector. Het geld werd bijeengebracht door een cömité uit het bedrijfsleven, dat de afge lopen maanden een speciale jubileumac- >tie onder de Nederlandse bedrijven heeft gevoerd. Het centrum, waarmee nu een begin kan worden gemaakt, staat al geruime tijd op het verlanglijstje van de instel ling, omdat gebleken is dat de veilig heid in de privé-sfeer nog veel te wen sen overlaat. Een keuken kan meer zijn dan alleen keuken. Een Bruynzeel keuken bewijst datDaarin is letterlijk aan alles gedacht: het gemak van een pannen- kast naast het fornuis, een handige lade voor het brood en een uitge kiende kast voor flessen. Maar in een Bruynzeel keuken is ook plaats voor mensenVoor mensen die gezellig willen eten én die snel en handig willen werken. Bruynzeel maakt de keuken tot het middel punt van de woning waar met plezier wordt gewerkt en gelééfd. vraag onze nieuwe keukenfolder I B RUYNZEEL-keukenspecialisten staan u gaarne met raad en daad ter zijde bij het inrichten van uw eigen keuken, aangepast aan de eisen die u en uw gezin daar aan stellen. Zij zijn bereikbaar in onze showroom Amsterdam, P.O. Hooftstraat 49-51, Tel. 020-72 67 54 Wenst u onze nieuwe keukenfolder te ontvangen?Een briefkaart naar Bruynzeel Keukens NV Postbus 204, Zaandam is voldoende. Door het hijsen van de Nederlandse vlag op het dak van het herrezen Geel- vinck-gebouw aan de Singel te Amsterdam heeft burgemeester mr. G. van Hall het nieuwe luchtvaartcentrum in het hartje van de stad geopend. Vijf luchtvaartmaatschappijen hebben zich gevestigd in het nieuwe zeven ver diepingen tellende gebouw op de plaats, waar tijdens de laatste oorlog een geal lieerde bommenwerper brandend neer stortte en het oude Geelvinck-huis in een puinhoop veranderde. Beneden de TWA uit de VS, de TAP uit Portugal, de VARIG uit Brazilië en de Garoeda uit Indonesië op de eerste verdieping Aeroflot uit Rus land. Inbrekers hebben in de afgelopen week einde in het kantoor van Vroom en Drees- mann nv Deventer de brandkast gefor ceerd met een snijbrander. Het personeel trof maandagmorgen deze brandkast ver nield aan. Er waren ruim 10.000 uit ver dwenen. Van de daders is nog geen spoor. Mr G. J. Wiarda, raadsheer in de Ho ge Raad der Nederlanden, is maandag door de raadgevende vergadering van de raad van Europa gekozen tot rechter in het Europese hof voor de rechten van de mens. Hij volgt baron Van Asbeck op, die onlangs om gezondheidsredenen als Europees rechter is afgetreden. Mr. Wiarda is zestig jaar en sinds 1950 raadsheer in de Hoge Raad der Neder landen. Van 1947 tot 1950 was hij gewoon hoog leraar in het administratief recht aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In deze tijd was hij lid en plaatsvervangend voorzitter van de raad van beroep voor directe be lastingen in de Domstad, in de Domstad. De nieuwe Nederlandse rechter in het Straatsburgse hof werd gekozen uit een voordracht van drie, die de Nederlandse regering had ingediend. Hij' stond boven aan de voordracht en kreeg 76 stemmen. De andere kandidaten waren: mr. A. D. Belinfante, hoogleraar in het administra tief recht te Amsterdam, die 17 stemmen verwierf en mr. F. Baron van der Feltz, deken van de Nederlandse orde van ad vocaten, op wiens naam negen stemmen werden uitgebracht. ADVERTENTIE NORTH Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45u.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11