AJACIEDEN WANDELDEN IN ZEIST KNVB lanceert voorstel om amateurregels te wijzigen Castricum favoriet in de provinciale schaakstrijd TRAINDE Donner na zege op Littleton weer dichter bij de kopgroep SPOOT J Wielerclubs leveren morgen slag om de nationale titels Commissie gaat grootte vergoedingen vaststellen Schoten speelt tegen oud-RCH Strafbankje voor voetbalzondaars 't Oosten wees Santpoort terug TOG debuteert in overgangsklas Maastricht weer favoriet Dukel overtroefde Tonny Sybrands 19 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 '1 :.a Schoten-junioren honkbalkampioen van Nederland Volleybalseizoen startte met instuif-toernooi voor nieuwe tribune - Op Duindigt harde strijd verwacht bij tweejarigen F. Heemskerk in het kandidatentoernooi T afeltenniscom petitie gaat weer beginnen VAN OVERAL Verrassend verlies van jonge damcrack Oefenwedstrijd voor bondshockeyploeg (Van onze correspondent) Op de 12 november in het KNVB- sportcentrum te Zeist te houden bonds vergadering van de KNVB zullen voor stellen om de amateurbepalingen te ver anderen, aan de orde komen. In die voor stellen worden o.a. de kostenvergoedin gen voor amateurs vastgelegd. Van die voorgestelde nieuwe bepalingen noemen wij de volgende: Tot de amateurklasse behoren zij, die het spel beoefenen uitsluitend ter wille van het nut en genoegen dat het spel zelf hun oplevert, terwijl zij bij de keuze van de club, waarin zij het spel wensen te spelen, slechts geleid worden door persoonlijke voorkeur, zonder bij- overwegingen en voorts zij, die zich be langeloos met de voetbalsport bemoeien Een amateur mag uit de kas van degene, voor wie hij in wedstrijden uit komt of aan oefeningen deelneemt, de noodzakelijk gemaakte kosten van ver voer en verblijf volgens jaarlijks door de commissie voor amateurisme vast te stellen normen ontvangen. Het afkopen van wachten of diensten, alsmede het vergoeden van werkver zuim is geoorloofd, indien daartoe vooraf toestemming is verleend door de com missie voor amateurisme. Gehele of gedeeltelijke vrijstelling van betaling van verenigingscontributie kan alleen worden verleend aan een lid, |dat voor de vervulling van de eerste oefening in militaire dienst verblijft. *Het is een amateur verboden, behaalde prijzen of huldeblijken te verkopen, te verpanden of te trachten op andere wij ze daaruit voordeel te trekken. Voorts is het hem verboden, toegangsbewijzen voor wedstrijden, al dan niet tegen betaling verkregen, voor een hogere prijs dan die, waarvoor hij deze heeft verkregen, te verkopen, te verhandelen of op andere wijze te trachten daaruit voordeel te trekken. Hij, die op de beroepslijst is ge plaatst, kan door het bondsbestuur, op advies van de commissie voor amateuris me, weer tot amateur worden verklaard, waarbij het voorwaarden kan stellen als mede een termijn. Hij, die voor de twee de maal op de beroepslijst is geplaatst, kan niet meer tot amateur worden ver- kls&rd Indien het bondsbestuur ervan over tuigd is, dat een lid niet langer tot de amateurklasse behoort, heeft het het recht dit lid op advies van de commissie voor amateurisme op de beroepslijst te plaatsen. (Van onze honkbalmedewerker) Het juniorenteam van Schoten heeft zon dag in Rotterdam het kampioenschap van Nederland behaald. De Schoten-junioren, die onder leiding van de coaches Teun de Groot en Ferry Beringen VUC, O VVO, HCAW en Sparta moesten bestrijden, ble ven ongeslagen. In de beslissende wedstrijd werd met 5-0 van Sparta gewonnen, nadat de stand na vijf innings 0-0 was. KNHB- voorzitter Versteeden reikte na afloop de Norman McPhailbeker uit. Schoten 2 promoveerde na twee over winningen op HCK 2 naar de reserve eer ste klasse. Ajax en Besiktas hfebben zich gis teren niet al te druk gemaakt. De Nederlandse en Turkse spelers be reiden zich rustig voor op de Euro pa-cupwedstrijd van morgen in het Olympisch stadion. Ajax maakte een stevige wandeling in de bossen rond het KNVB-centrum in Zeist, waarbij af en toe enkele hinder nissen moesten worden genomen. Daarna was het voetballers eigen kaarten geblazen. De spe lers van Besiktas trainden gister avond licht in het Olympisch sta dion onder leiding van de Joego slavische coach Spajic. Ze moesten aan het kunstlicht wennen. Prins Bernhard en prins Claus zullen de wedstrijd bijwonen. afg; Roth (Zwits) - Tringov (Buig) 0-1; Littleton (lerl) - Donner (Ned) 0-1; Gligoric (Joegosl) - Garcia (Sp) remise; Durao (Port) - Del Corral (Sp) 0-1; Con- rady (Lux) - Lee (G-B) remise; Pfleger (W-Dld) - Boey (Belg) 1-0; Mazzoni (Fr) - Honfi (Hong) 1-0; Bilek was vrij. De stand na de tiende ronde: 1. Gligoric 8, 2. Velimirovic 7 en 1 afg, 3. Pfleger 6>/i (9), 4. Bilek 6 (9), 5. Ka- valek 6 en 1 afg, 6. Donner 5(9)), 7/8. Del Corral en Tringov 5 (9), 9/10. Garcia en Honfi 4(9); 11/12/13. Lee, Mazzoni en Boey 3Vï (9), 14/15. Durao en Roth 3y2, 16 Conrady 2, 17. Littleton l'/i. (Van onze volleybalmedewerker) In het Krelagehuis in Haarlem hebben de volleyballers gisteravond het seizoen geopend met het „instuif-toernooi". Het waren de tweede-, derde- en vierde-klas- sers die aantraden. Woensdagavond komen de hoger geklasseerde teams aan de beurt, zoals de hoofdklasser HVS en de over- gangsklassers Alliance, VCIJ en die Raeck- se. Bovendien worden dan vrijwel alle finales gespeeld. In de tweede klasse eindigden bij de he ren gisteravond als poule-winnaars Triumph, VCIJ 2 en Gios, in de derde klas se PWN 2 en Rapiditas en in de vierde klasse FES 2 en HSVC 3. PWN 2 en Rapi ditas speelden reeds de finale en hier won PWN 2 met 12-10 de beker. Bij de dames werd PSVH, waarin Kittie Hoevens was teruggekeerd, eerste in de tweede klasse, eindigden VCM en HVS 2 als poule-winnaars in de derde klasse en spelen Ruys en VCIJ 3 om de eerste prijs in de vierde klasse. De kansen van de Nederlandse groot meester Donner bij het FIDE-zoneschaak- toernooi op een van de eerste drie plaat sen, die recht geven op deelneming aan het interzonale toernooi, te eindigen, zijn na de maandag gespeelde tiende ronde gestegen. Donner won met zwart een nogal spectaculair gevecht tegen de Ier Littleton en behaalde hiermee voor de derde maal in successie de volle winst. De kans dat Velimirovic een veer zal moeten laten is niet denkbeeldig. Hij zal wonderen moeten verrichten om half of heel verlies tegen Kavalek te ontlopen. De Joegoslavische kampioen Gligoric, wiens positie onaantastbaar lijkt, speelde een vrij lusteloze remise tegen de Span jaard Garcia, doch de Westduitser Pfle ger vocht zich hardhandig naar de kop groep door een zege op Boey. Het was de vijfde achtereenvolgende winstpartij van de jonge Duitse meester. Het lijkt, op grond van de ranglijst en het nog af te werken programma, redelijk te beweren, dat slechts de nrs 1-6 nog kansen hebben op de hoogste plaatsen. Aparte vermelding verdient uit de ronde van maandag de met een dame-offer in geleide matcombinatie van de Spanjaard Del Corral ten koste van de Portugese kampioen Durao en de totaal ineenstor ting van de Zwitser Roth, die nu liefst voor de vijfde achtereenvolgende maal verloor. Vandaag heeft Donner wit tegen Gligo ric. De uitslagen: Velimirovic (Joegosl) - Kavalek (Tsj) De nieuwe zittribune van de Haarlem se voetbalvereniging Schoten, uitkomend in de vierde klas van de KNVB, is bijna klaar en wordt zaterdagmiddag 8 okto ber officieel in gebruik genomen. Het ligt in de bedoeling om de openstelling te laten verrichten door wethouder P. W. Voskuilen van sport- en jeugdzaken. Bo vendien zal het eerste elftal van Schoten een vriendschappelijke voetbalwedstrijd spelen tegen oud-RCII (Wille, Biesbrouck, Willemink, Koster, Van Ek, Romviel) en versterkt met de oud-internationals Abe Lenstra en Rinus Schaap. Als gastspeler zal in een van de twee elftallen ook de wereldkampioen schaatsen Kees Ver kerk meespelen. De nieuwe tribune wordt met zelfwerk zaamheid van de leden opgebouwd. Vrij wel dagelijks zijn vijf oudgedienden in leeftijd variërend van 65 tot 73 jaar op het terrein aan de Geusevesperstraat be zig. Zaterdags steken ook andere leden flink de handen uit de mouwen om voor 8 oktober met de bouw klaar te kunnen komen. (Van onze paardesportmedewerker) Met drie goed bezette rennen en zeven drave- rijen brengt Duindigt woensdagmiddag een goed programma, waarin de tweejarige dravers de hoofdrollen zullen vervullen. Het zal op een harde strijd uitdraaien tussen Fouquet en Fer- nandel. die tot nu toe de snelsten zijn geweest. De tips luiden: DRAVERIJEN 1. Diana Norton-prijs: 1. Eraldo Con Dios; 2 Ella Mariezak: 3. Edel Signal; outsider: Duke Hollywood. 2. Kesse-prijs: 1. Detra: 2. Caruso; 3. Diamant Dear; outsider: Discovery. 4. Revanche der Produktendraverij: 1. Fouquet; 2. Fernandel; 3. Fabiana H.; outsider: Freva Hollandia. 5 Intrepid-prijs: 1 Ellen Tinga: 2. Dorothea, 3. Cisca Scotch; outsider: Stal Marion (Diamant- vink S., Emberiza S.). 7. Epona-prijs: 1. Bento Kitty; 2. Cyrano Silk; 3. Zanto; outsider; Amigo. 9. Flying Guy-prijs: 1. Edelpapegaai S.; 2 Do- rus van Rood en Noot; 3. Elfine; outsider: David v. d. Lente. 10. Draisine Scott-prljs: 1. Duchesse Mac; 2 Caracara S.; 3. Bento Hollandia; outsider. Brasilia. RENNEN 3. Duchess-prijs: 1. Indian Cress; 2. Soloa; 3. Bluesette; outsider: Don Camillo. 6. Marwim-prijs: 1. Amigo; 2. Flokann; 3. Beautiful Girl; outsider: Magmaspic. 8. Lucky Boy-prijs: 1. Kokette Katinka; 2. Wimborn Winnifred; 3. Rolanda; outsider: Cherokee. (Van onze schaakmedewerker) De competitie in de Noordhollandse Schaakbond begint de komende week met de wedstrijden in de overgangsklasse. De ze hoogste afdeling van de NHSB vormt de springplank tot de KNSB-coinpetitie, waarvan de competitie op zaterdag 8 ok tober zal beginnen. In de overgangsklasse spelen zeven ploe gen, Heemstede, Castricum, Purmerend, Pat Mat (Beverwijk), Santpoort, Het Oos ten 2 (Haarlem) en ZSC (Zaandam). Als favoriet gaat de ploeg van Castri cum van start. Met P. de Rooi, H. Mo lenbroek en J. Verhoeff aan de eerste drie borden lijkt geen der andere vereni gingen in staat daar iets van gelijke sterkte tegenover te stellen. De enige con currentie van belang kan misschien uit de hoek van ZSC komen dat vorig seizoen met een enorme eindsprint nog de twee de plaats in de eindrangschikking opeis te. Onderaan zullen vooral Santpoort (dit maal zonder eerste bordspeler G. Kroone) en Pat Mat (ook verzwakt door het ver- trek van G. van Manen) het moeilijk krij gen. In de eerste klasse A moet Het Witte Paard (Koog a. d. Zaan) in staat zijn de titel in de wacht te slepen welke het vorig seizoen net werd gemist. Het gede- (Van onze sportredactie) Het bestuur van de afdeling Limburg van de KNVB heeft na ingewonnen ad vies van diverse commissies, in het jeugdvoetbal een geheel nieuwe maat regel ingevoerd: het strafbankje. Zowel de scheidsrechter als de jeugdleider bij een jeugdwedstrijd kan een speler ge durende 5 minuten uit het veld zenden bij met name genoemde overtredingen. Alleen de scheidsrechter bepaalt wan neer de straftijd om is en de speler weer het veld mag betreden. Wanneer een speler tijdens een wedstrijd op het strafbankje heeft gezeten en wederom tijdelijk uit het veld zou moeten wor den gestuurd, dient definitieve ver wijdering van het veld plaats te vinden. De Joegoslavische schaakster Vera Ne- deljkovic heeft het zesde FIDE-zone- schaaktoernooi voor dames, dat in Spanje is gehouden, gewonnen. Van de Neder landse deelneemsters legde mevr. F. Heemskerk beslag op een gedeelde tweede plaats (samen met de Joegoslavische Stadler). De Nederlandse kampioene me vrouw Vreeken eindigde op de zesde plaats. Mevr. Heemskerk en Nedeljkovic en Stadler hebben zich door dit resultaat ge plaatst voor het kandidatentoernooi, dat in 1967 zal worden gehouden. De winna res van dit toernooi krijgt het recht de huidige wereldkampioene, de Russin Ga- prinda Schwili, tot een tweekamp uit te dagen. gradeerde Kijk Uit 2 (IJmuiden) is de I sterkste troef in 1B waar wellicht Bloe- mendaal als naaste belager op de loer zal liggen. De tweede klasse-afdelingen bieden goe de kansen voor Edam (afd. A) VVV 2 Alkmaar (afd. B); De Pion—Wormerveer (afd. C) en Rolland—Haarlem (afd. D). Bergen (3A); ExcelsiorBeverwijk (3B); Bloemendaal 3 (3C) en KSCHaar lem (3D) zijn de kanshebbers een klasse lager. In de vierde klasse, waar door mutaties in de verenigingen de speelsterk- I ten van jaar tot jaar nogal uiteen lopen moeten MSC 3—Den Helder (afd. A); ZaanstreekNoord 2 (afd. B); HWP 3 Haarlem (afd. C) en HWP 2Haarlem (afd. D) in staat worden geacht een voor aanstaande rol te spelen. De schaakclub Vennep uit Nieuw-Ven- nep is in 4 D een nieuwe vereniging. De eerste duels in de overgangsklasse zijn: SantpoortPat Mat; Het Oosten 2 j Purmerend en ZSCCastricum. Damcompetitie Kennemerland De damcompetitie eerste klasse van het district Kennemerland van de Koninklijke Nederlandse Dambond is van start ge gaan met de ontmoeting 't Oosten-Sant poort, twee van de teams die als kans hebbers voor de titel moeten worden be- schouwd. Het werd een spannend duel, dat na vier uur spelen, bij descore 8-8, nog alle mo gelijkheden boöd. H. v. d. Vossen en J. Sjoerdema, beiden van 't Oosten, maakten tenslotte aan alle onzekerheid een einde door hun tegenstanders tot overgave te dwingen. De wedstrijd werd gespeeld in de onlangs verbouwde zaal van het Nuts- gebouw, welke nu aan 't Oosten een ruime en prettige speelgelegenheid biedt. De gedetailleerde uitslag luidde: 't Oosten- Santpoort: W. de, Jong-T. Hoek 2-0; F. Slot-A. Koster 2-0; J. Poppen-P. de Kort 1-1; A. G. de Zwart-J. v. Buren 0-2; H, Mast-T. Wouda 0-2; R. Smit-A. Douma 1-1; H. v. d. Vossen-H. de Groot 2-0; H. Die- mel-G. Zuiderduin 1-1; J. Sjoerdema-S. Vlasveld 2-0; W. Roest-W. Middendorp 1-1. Totaal 12-8. Heemstede II, kampioen 1965, moest de strijd aanbinden met zijn jongere broer, Heemstede III, in 1965 ge promoveerd. Het werd een geanimeerde ontmoeting, welke zoals verwacht werd door Heemstede II werd gewonnen en wel met 15-5. H.D.C. II had weinig moeite met K.N.C., dat door invallers verzwakt met 14-6 ten onder ging. V.K.D. moest in een thuiswedstrijd zijn meerdere erken nen in damclub Sportief, die met een 13-7 zege huiswaarts keerde. (Van onze tafeltennismedewerker) Zaterdag start de landelijke tafeltennis- competitie en komen dus ook de over- gangsklassers weer in aktie. Deze compe titie start met voor de afdeling Kenne merland een plezierige verrassing. TOG, dat vorig jaar de promotie met enkele punten miste, is door het terugtrekken van één van de teams, alsnog bij keuze ge plaatst en zal zaterdag zijn debuut dus maken. Het team is ongewijzigd en be staat uit Bert Duits, Eef v. Abbevé en Harm Huidekoper. Ongetwijfeld gaan de Haarlemmers een moeilijk seizoen tege moet met dit ervaren, maar wat de eer- ■te twee spelers betreft, bepaald toch niet jeugdig team. De eerste wedstrijd wordt gespeeld in Den Haag tegen de reserves van Gossima. Prowano is de tweede debutant. Ook dit team liet zijn ploeg ongewijzigd en speelt dus met Cees Schoof, Flip Visser en Jan v. d. Dries. Prowano begint ook met een uit-wedstrijd en wel tegen het tweede team van Victory '55 in Volendam. Togido moest zijn team nogal wat wijzigen en gaat het dit maal proberen met Jan Carel Luining, Joop Huybens en Rob Koeken- heim. Togido trekt naar het Hilversumse Quick en moet daar een zeer redelijke kans hebben de eerste winst te vergaren. Zaalhandbal. De Nederlandse zaalhand balkampioen heren, Sittardia, zal haar wedstrijden in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen het Belgische Schaarbeek spelen op woensdag 2 novem ber te Wilrijk en op zaterdag 12 novem ber te Geleen. Speedway. De Nieuw-zeelander Barry Briggs heeft voor de vierde maal het wereldkampioenschap speedway op zijn naam gebracht door in de finale vijftien mededingers in het Ullevi-stadion in Gothenburg (Zw) achter zich te laten. HOCKEY. De interlandhockeywedstrijd tussen Pakistan en West-Duitsland, die zondagmiddag in Lahore werd gespeeld is geëindigd in een 2—0 overwinning voor de Pakistani. Het was de eerste wedstrijd van een serie van vijf, die beide ploegen tegen elkaar zullen spelen. AUTOSPORT. Wereldkampioen Jack Brabham heeft zondag de grote prijs van Albi voor formule 2-renwagens gewonnen met een gemiddelde van 161,907 km per uur. De Fransman Schlesser finishte met zijn Matra Cosworth als tweede. (Van onze wielermedewerker) Eens per jaar komen de vaderlandse beroepsrenners in actie zonder daarvoor een cent vergoeding of startgeld te ont vangen. En dat is in het nationale club kampioenschap op de weg- .Met overgave en enthousiasme werpen de profs zich dan met jonge amateurs in de strijd om de clubkleuren te verdedigen. Morgen, woensdag 28 september, is het weer zo ver en komen de wielermensen van heinde en verre met auto's en bussen naar Wijk bij Duurstede om hun favorie te ploeg in de wedren met de tijd aan te moedigen. Sinds de KNWU het clubkampioenschap in drie delen heeft gesplitst, zijn de animo en belangstelling nog toegenomen. De deelnemers in de A-categorie profs met amateurs) en de B-categorie (amateurs) rijden weliswaar gescheiden, maar de af te leggen afstand (75 km en 750 meter) is gelijk en het team dat dan ook de snelste tijd verwezenlijkt, mag zich algemeen clubkampioen van Nederland noemen. Het vorige jaar was dat de A-ploeg van „Maastricht" en ook nu weer hebben de Limburgers volop winstkansen met een Steevens, Hugens, Schepers, Harings, Beugels en Schroder. Twee van deze fa vorieten moeten afvallen, want elke ploeg mag slechts vier man sterk zijn. Andere kandidaten voor de titel zijn het Leidse „Swift" met Karstens, Zoet, Klooster man en Zoetemelk, het hoofdstedelijke „Olympia" met Post, Schuuring en Cap- tein of „Fortuna" uit Zundert met Haast en Nijdam als gangmakers. Van de clubs uit deze contreien kun nen ook het Beverwijkse „Kennemer land" met Cees Lute, Gé v.d. Winden en Jan Serpenti of „De Kampioen" uit Haarlem met prof Henk Peters, de natio nale wegkampioen Jan v.d. Horst, Ted Blom en Roel Snijder tot een goede klas sering komen. Door een blessure aan de knie kan Ab Geldermans niet voor „Ken nemerland" uitkomen in de clubtitel strijd. Hij wordt vermoedelijk vervangen door Chris Duyker, die aanvankelijk in de B-ploeg was opgesteld en zondag in het „Zilveren Molen"-toernooi zeer goed reed Het team van de Haarlemse Raceclub „Excelsior" wordt aangevoerd door Piet Steenvoorden en bestaat verder uit Leen Kreuger, Martin Wigehart en Jan Philips. In de B-klasse moet het Zaanse DTS met zijn wereldkampioenen Tiemen Groen en Piet de Wit de amateun-clubti- tel verdedigen. De grootste tegenstand kunnen de DTS'ers daarbij verwachten van „De IJsselstreek", „Maastricht", „Apollo" met wereldkampioen op de weg Eef Dolman; „Olympia" of het Halfweg- se „De Bataaf", dat met Schouten, Zo mer, Jongkind en Zantingh goed voor de dag kan komen. In de A-ploeg van „De Bataaf" zijn Koopmans, Fransen, Albert Jongkind en Fred Zomer opgenomen. Er hebben voor de strijd in de B-categorie alles bijeen 67 ploegen ingeschreven. Een record aantal. Aan het clubkampioenschap van de nieu welingen in de C-klasse zullen maar liefst 72 clubploegen deelnemen. De afstand bedraagt voor de nieuwelingen overigens maar 27 km. Het Halfwegse „De Bataaf' twee keer eerder de snelste, moet op nieuw de titel verdedigen en doet dat met Pennings, Haayer, Buis en De Vos. De IJmuidenaar B. Dukel heeft aan het toernooi om het persoonlijk damkampioen schap van Noord-Holland een verrassende wending gegeven door Ton Sybrands te kloppen. Een fraaie prestatie van deze ge routineerde DCIJ-speler. Overigens zat het Ton Sybrands deze week bepaald niet mee want ook zijn inhaalpartij tegen P. van Heerde moest hij na een foutieve bereke ning gewonnen geven. In de zesde ronde, welke zondag werd gespeeld, werkte Sybrands iets van zijn achterstand weg, door de hoog geklasseer de J. de Boer te verslaan. B. Dukel moest zijn meerdere erkennen in W. v. d. Sluis, die in een uitstekende vorm verkeert. Ook W. de Jong haalde de volle winst binnen in zijn partij met Ch. Schelfaut. J. de Ruyter en W. Verhey deelden de punten een resultaat dat ook tot stand kwam in de partij tussen J. Grooteman en J. H. Beeke. R. Palmer bracht het tot een ver dienstelijke overwinning op P. v. Heerde. Na zes ronden berust de leiding bij W. de Jong en W. v. d. Sluis met elk 9 pun ten. De Boer, Beeke en De Ruyter, vol gen met elk 7 punten. Dukel, Palmer en Sybrands delen met elk 6 punten de zes de tot en met de achtste plaats. Zaterdag 1 en zondag 2 oktober wordt het toernooi te Uitgeest voortgezet met o.a. de belang rijke ontmoeting SybrandsDe Jong. Het Nederlands bondselftal zal op zater dag 8 oktober op het terrein van Laren een oefenwedstrijd spelen tegen een elf tal van de Batavieren. Voor de bonds- hockeyploeg zijn de volgende spelers uit genodigd: A. Brederode, Th. Terlingen. E. Temmerman, T. de Lanoy Meyer, J. Fok ker, J. Elffers, K. Thole, O. ter Haar, F. Zweerts, F. van 't Hooft en A. de I Keyzer.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19