Volgende maand conferentie in| Manilla over kwestie-Vietnam Ook president Johnson zou voor^P^d A naar de Philippineti komen UST Vriend van Groningse slager hielp ook vluchtelingen HET WEER morris Ondervraging in een dorp Noodraad Boerenpartij wil vrijdag een beslissing SER geeft advies AOW gaat lonen op de voet volgen Water wordt in N oord-Holland duurder „Meer letten op omzetgroei dan op winstmarges" Zij wisten het niet van elkaar H. Koekoek wacht af I DE LIMBURGSE KOLENHANDEL 51e JAARGANG NUMMER 277 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks WAABBf OPOE&ïOMJSfS DE KENPNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Minister Den Uyl maakt beste kans Nieuw ziekenhuis in Haarlems centrum pagina 5 Medicijnen Vrees voor communistische actie in Griekenland -■m mm Het woord is aan Minister Den Uyl LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Australië en de dienstplicht pagina 7 NKV verwacht 6000 ontslagen pagina 17 Weerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 11 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 7,11 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Ferdinand6 Radio en tv 13 Kunst13 Beeldverhalen 15 Feuilleton15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 1? Topsy13 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Opklaringen SUEDE - NAPPAJASJES m W 3 F. Schregardus tot voorzitter gekozen RUM F E IJ E CPN IJmuider Courant I ■tQUMUWWVW\ft/VW\fl/W>MltJutJutJUUUWW*w<lltlwwW1A' H^HUI#liWWWIAAAAA<mAAIIfliWWWIAAfWlflflfWlfWIA/WWyifWMIA< (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Partij van de Arbeid zal bij de Tweede Kamer verkiezingen in mei volgend jaar met één lijsttrekker uitkomen, zo heeft de partijraad besloten. Drs. Den Uyl, minister van Economische Zaken in het kabinet-Cals, heeft de meeste kans tot lijsttrekker te worden ge kozen. Het is in de geschiedenis van de P.v.d.A slechts één keer voorgekomen, dat de partij met één lijsttrekker uitkwam, dat was dr. Drees. Vrijwel altijd heeft de partij verschillende lijsttrekkers aange wezen voor de verschillende delen van ons land. Een onafhankelijke commissie, die speciaal met het oog op de kandida tenlijst voor de komende verkiezing is ingesteld, bleek niet meer de voorkeur te geven aan verschillende lijsttrekkers. De meerderheid in de partijraad dacht er eveneens zo over. Een van de overwe gingen van de minderheid was, dat de partij met één lijsttrekker de indruk zou wekken het leidersprincipe aan te han gen. De meerderheid was echter van oor deel, dat alleen door met één lijsttrek ker te komen de P.v.d.A. het voor de kiezers aanvardbare en duidelijke „ge zicht" kan krijgen. Dat drs. Den Uyl de voorkeur zou ge nieten stond allang vast, al was het maar omdat de twee mogelijke andere lijsttrek kers, de minister van Financiën, dr. Von deling, en de fractievoorzitter van de par tij in de Tweede Kamer, drs. Nederhorst, op heel wat minder bijval van de kiezers kunnen rekenen. Drs. Den Uyl heeft als minister een goede staat van dienst. Hij heeft alleen met de grote oliemaatschap pijen moeilijkheden gehad, maar dat is in socialistische kring eerder een aanbeve ling dan een bezwaar. Hij stamt uit de linkerhoek van de partij en is in politieke discussies slim, behendig en vindingrijk. Tjdens zijn wethouderschap in Amster dam en zijn ministerschap heeft hij ge toond in staat te zijn tot een soepele rea listische politiek. Bij een eventuele kabi netsformatie na de verkiezingen zal drs- Den Uyl voor de politieke tegenstanders van de P.v.d.A. de meest acceptabele on derhandelaar zijn. HONOLOELOE (Reuter en AP). President Marcos van de Philippijnen heeft gisteren de Verenigde Staten, Zuid-Vietnam, Thailand, Zuid-Korea, Australië en Nieuw-Zeeland uitge nodigd voor een conferentie in Ma nila. Hij wil op deze manier een op lossing zien te vinden voor de oorlog in Vietnam. De conferentie zal mid den oktober beginnen. De Washington Post meldt -vandaag dat president Johnson 18 oktober naar Ma nila zal reizen. De Amerikaanse presi dent zal ook Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Korea bezoeken. Volgens het blad zou het Witte Huis de voorgenomen reis vandaag officieel bekendmaken. noordoosten van Laos lopen. In dat gebied waren tien bataljons Noordvietnamese versterkingen gesignaleerd en in de buurt van Pakse in Zuid-Laos nog drie batal jons. In militaire kringen in Vientian staat men nogal gereserveerd tegenover de schattingen in het communiqué, maar wel is men het erover eens dat de communis tische troepenverplaatsingen de laatste tijd in aantal zijn toegenomen en dat zwa re aanvallen op de rijstoogst kunnen wor den verwacht wanneer deze in november wordt binnengehaald. Volgens de Laotiaanse regering zijn on langs troepen van de Loe-stam uit Zuid China het noorden van Laos binnenge trokken. Deze zouden ten noorden van de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang stellingen hebben betrokken van Noord vietnamese eenheden, die naar elders wa ren vertrokken. De Laotiaanse regering verklaarde gis teren voorts in een communiqué dat zo wel in Laos als in Zuid-Vietnam de laat ste maanden van dit jaar een Noordviet namees offensief wordt verwacht. In di verse delen van Laos waren Noordviet- vietnamese troepenversterkingen waarge nomen. Er heerste grote drukte op de wegen die van Noord-Vietnam naar het Het internationale Rode Kruis heeft gisteren laten weten dat het kortgeleden medicijnen ter waarde van ruim 95.000 naar Noord-Vietnam heeft gezonden. Een deel van de zending werd verzorgd door „sanitaire Suisse", een linkse Zwitserse organisatie. De rest, afkomstig van het laboratorium van het Zwitserse Rode Kruis, werd betaald door de Zwitserse regering, die hiervoor ruim 33.000 be schikbaar stelde. ATHENE (Reuter) De Griekse rege ring heeft de tekst van een geheime le gerorder gepubliceerd, waarin gewaar schuwd wordt voor plannen van de com munisten om officieren te vermoorden of te ontvoeren. Er wordt in meegedeeld dat de communisten in Griekenland zeer goed zijn georganiseerd. William James Het rangschikken van vooroordelen wordt vaak aangezien voor denken. „Het bedrijfsleven moet in de komende jaren rekening houden met een ontwikkeling waarbij niet zozeer de winstmarge als wel de groei van de omzet bepalend is voor de winst. De winstmarge verwachtingen hoeven dus niet onbevredigend te zijn". Dit zegt minister Den Uyl van Econo mische Zaken in een toelichting op de zojuist verschenen begroting voor 1967. Uit de ontslagen en bedrijfssluitingen behoeft niet zonder meer te worden af geleid dat zich een markante ontwikke ling voltrekt, die ons pessimistisch moet stemmen. De winstmarge daalt inderdaad, aldus drs Den Uyl. maar daar staat te genover een stijging van de omzet. Voor meer nieuws over de begroting van eco nomische zaken wordt verwezen naar pagina 11 en 13. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Telefoon 8166 Rustig thuis wacht Boerenpartij leider H. Koekoek in Bennekom de ontwikkelingen in zijn partij af rond de affaire-ir. Adams. Zijn pony's begrijpen er niet veel van. ADVERTENTIE Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Overwegend droog weer met aan vankelijk veel bewolking, later van het noordoosten uit enkele opkla ringen. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) GRONINGEN De 36-jarige leraar Leo Luttmer uit Arnhem heeft op precies dezelfde wijze als slager Tekke Willems uit Groningen een vluchtelingengezin uit Oost-Europa naar het Westen gebracht. Het toeval wilde, dat Luttmer (van oor sprong stad-Groninger) en Willems dikke vrienden werden op een camping in Joegoslavië, dat zij zonder het van el kaar te weten een artsenechtpaar met twee kinderen over de grens smokkel- den en dat Willems in alle onwetend heid bovendien nog medewerking ver leende aan het avontuur van vriend Lutt mer. Deze uitzonderlijke gang van zaken kwam aan het licht, toen de heer Willems de vorige week zijn geheim prijsgaf. De heer Luttmer las het verhaal en kon zich toen ook niet langer stilhouden. Slager Willems kreeg een telefoontje dat hem bijna achterover deed slaan. „Weet je nog wel, dat wij jullie op die zondag (7 augustus) hebben gevraagd op onze kinderen te passen?" vroeg Luttmer. „Wij hebben toen een artsengezin over de grens gesmokkeld!" De heer Luttmer heeft de vluchtelingen niet mee naar huis genomen, zoals Tek ke Willems. Hij heeft ze in Italië afge zet. De ouders waren in de autokoffer ge kropen en de kinderen gingen door voor kinderen van het echtpaar Luttmer. Het lijkt te mooi om waar te zijn, maar toch was het zo: beiden zaten op dezelfde camping en reden in een Ford Taunus naar de Joegoslavische grens met een specialistenechtpaar met twee kin deren. Slager Willems nam een kankerspecia list en een longspecialiste met hun bei de kinderen (10 en 13 jaar) mee. Leraar Leo Luttmer bracht een internist, diens echtgenote (een kinderarts) en hun twee kinderen (8 en 10) naar Italië. 1 Beide vluchtelingengezinnen komen uit hetzelfde communistische land, maar zij kennen elkaar niet persoonlijk. In beide gegvallen is de smeekbede: noem geen land van herkomst met het oog op de veiligheid van achtergebleven familiele- den. Barteljorii*traat - Haarlem - Tel. 15SSI Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 Ï5 96 - Amsterdam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De noodraad, gevormd I door vijftien fractieleiders uit de Boeren partij, neemt geen genoegen met de be slissing van de heer Koekoek dat het lot van ir. Adams wordt bepaald door de uit spraak die de rechter zal doen in het ge schil met de liberale senator ir. Baas. De noodraad, die de partij wil zuiveren van elementen met een oorlogsverleden, heeft de heer Koekoek laten weten dat vrijdag, wanneer het hoofdbestuur bijeenkomt, daden van hem worden verwacht. De oppositie binnen de partij tegen voorzitter Koekoek neemt met de dag toe. De Haarlemse fractievoorzitter F. Schre gardus, die tot voorzitter van de nood raad is gekozen, deelde vanmorgen mee dat de noodraad een congres zal bijeen roepen, waarop langs democratische weg een nieuw bestuur zal worden gekozen. Hij zei dat de noodraad zal ingrijpen als de heer Koekoek vrijdag niet toegeeft en ir. Adams laat vallen. „De kiezers hebben recht op naleving van het beginselpro gramma, waarin staat dat de Boerenpartij tegen dirigisme is", zei hij. „Waar het hier zuiver gaat om dirigisme binnen de partij zullen wij overeenkomstige maatregelen moeten 'nemen", aldus de heer Schregar- (Van onze correspondent) Telkens wanneer de graadmeter, die de loonhoogte van volwassen ar beiders in Nederland aangaaft, met 3 percent zal zijn gestegen, moeten in de toekomst ook de AOW en de andere sociale verzekeringsuitkerin gen worden verhoogd. Deze gelijk matige werkwijze adviseert de Soci aal-Economische Raad aan minister Veldkamp (Sociale Zaken). Het nationale advieslichaam heeft zich tot dusver bij herhaling bezorgd ge maakt om de springerige wijze waarop de minister uitzonderingsmaatregel op uit zonderingsmaatregel stapelde bij de her ziening der uitkeringen. Nu eens gaf hij een voorschot op de verwachte loonont wikkeling, dan weer moest hij een achter stand inhalen. Het probleem zat volgens de SER in het feit dat de loonindex volgens de be staande regels een half jaar lang 3 per cent hoger moest zijn, wilde de minister op normale wijze iets voor de AOW'ers en anderen kunnen doen. Nu kan dit worden ondervangen door de loonontwik keling vrijwel op de voet te volgen. Dat kunnen de betrokken uitkeringsbureaus met hun mechanische administratie wel aan. Een Amerikaanse soldaat zit op zijn hurken tegenover een Vietna- meesje. Hij ondervraagt het kind. Uit het dorp, ergens vlak ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, was op zijn patrouille geschoten. Toen de troep er binnentrok, bleek dat er alleen nog vrouwen en kinderen waren. De mariniers probeerden van hen te weten te komen, waar de mannen waren gebleven. (Telefoto). ADVERTENTIE Voor ie BETERE ANTRACIET Brouwersvaart 106 HAARLEM Telefoon 10748 Met ingang van 1 januari zullen de ta rieven voor waterlevering van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland met gemiddeld vijftien percent worden verhoogd. Ter toelichting deelt de directie mee, dat met de per 1 janu ari 1958 ingevoerde verhoogde tarieven het bedrijf heeft kunnen doorwerken tot 1 januari 1965, cndanks de kostenstijgin gen die in de tussenliggende jaren optra den. Met ingang van 1965 kon echter niet meer aan een tariefsverhoging wor den ontkennen, omdat het jaar 1964 moest worden afgesloten met een nadelig saldo van ruim een miljoen gulden, terwijl 1965 zonder tariefsverhoging een tekort zou hebben opgeleverd van niet minder dan drie miljoen gulden. Deze verhoging had om voor een aantal jaren voldoende te kunnen zijn zelfs rigoureus moeten zijn. In overleg met het ministerie van eco nomische zaken bleek echter, dat de voorkeur werd gegeven aan enkele ver hogingen achter elkaar en dan van be perkte omvang boven een eenmalige forse verhoging. Als uitvloeisel hiervan dienen de tarieven pér 1 januari 1967 wederom te worden verhoogd. Met deze verhoging, die vijftien percent beloopt, hoopt de directie dan weer enige tijd voort te kunnen. Veel hangt hierbij ech ter af van de verdere ontwikkeling van het loon- en prijsniveau en andere nog onbekende factoren. Bij nieuwe percelen moet voor de aan leg van de leiding worden betaald en ook is het de bedoeling de meterput zoveel mogelijk binnenshuis te plaatsen. Tot nu toe was het gebruikelijk de meterput in de tuin te plaatsen. Dit is de heer J. Looman, gemeente raadslid voor de Boerenpartij in Rijswijk, die is begonnen met de actie tegen ir. Adams. dus. „Als wij dat niet doen beschamen wij het vertrouwen dat de kiezers in ons heb ben gesteld." Het hoofdbestuur van de Boerenpartij, waarin onder meer de Kamerleden Koe koek, Voogd en Harmsen zitting hebben, komt vrijdag op een geheime plaats bij een om de kwestie Adams te bespreken. Het ziet er naar uit dat een scheuring in de partij ontstaat als boer Koekoek niet aan de druk toegeeft, maar ir. Adams de hand boven het hoofd blijft houden. De noodraad komt eveneens later in de week bijeen om de koers uit te zetten die de raad zal volgen bij haar pogingen om de partij te zuiveren van elementen met een oorlogsverleden. In Blaricum komen vanavond vertegen woordigers van raadsfracties uit alle de len van het land bijeen om over de crisi» in de Boerenpartij van gedachten te wis selen. Gisteravond hebben de raadsfrac ties uit de Haagse agglomeraties hetzelfde gedaan. De fractievoorzitter van de Boe renpartij in Voorburg, de heer P. C. Jan sen, heeft aangekondigd dat hij zal bedan ken als lid van de partij als het hoofd bestuur vrijdag geen duidelijke uitspraak doet. De heer Looman, fractievoorzitter in Rijswijk, denkt er precies zo over. „Het is een eis van democratie, dat de Boerenpartij uit het politieke leven wordt gebannen en dat de kiezers deze partij uit de Tweede Kamer en andere vertegen woordigende lichamen zullen weren.' Dit is de mening van het partijbestuur van de Communistische Partij Nederland, op genomen in een door dit bestuur uitgege ven communiqué in verband met de ont wikkelingen rond de Boerenpartij. „In de laatste weken," aldus dit com muniqué, „is aan het licht gekomen dat een aantal personen die tijdens de tweede wereldoorlog nationaal-socialistische acti viteit bedreven een vooraanstaande rol in deze partij vervullen. Het is zelfs al zo ver dat iemand naar de Eerste Kamer werd afgevaardigd die zich schuldig heeft gemaakt aan antisemitisme in een nazi schendblad als „De Misthoorn" en daarin ook aanvallen richtte op pro-Engelse Ne derlanders uit de Oxfordbeweging in een tijd dat Duitsland met Engeland in oorlog was."

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1