in Bonn wil aandeel „kopen" de Amerikaanse ruimtevaart Johnson en Erh bekijken vandaag Kaap Kennedy Westduitse "CD-slachtoffers" verenigen zich in coöperatie Eichmanns medewerker Novak staat in Wenen weer terecht Kongolees parlement wil breken met Portugal nieuwtjes kijken bij Maranka i Ittaranka I meubelen Baby ontvoerd bij Dortmund Q\Ö\ Gesprek in Salisbury tussen premier Smith en minister Bowden Indonesië wordt weer lid van VN Tsafendas midden \ln doofpot oktober voor zijn rechters Geen nieuwe wet op politieke apartheid in Zuid-Afrika Johnson wil naar Europa komen Westduitse politici ontkennen relaties met extremisten Ju weienrover staat in Dortmund terecht DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 H erèniging IE# ff® i-iin'-ii7 TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN „Om te reorganiseren" De moord op erwoerd (Van onze correspondent) BONN Op initiatief van een da me in Bad Godesberg heeft een aan tal door diplomaten gedupeerden zich in een coöperatie verenigd, om zo te trachten hun recht en, wat belangrij ker is, hun geld, te krijgen. „De ver eniging van CD-slachtoffers" noemt men zich. Iedereen, die zich door een lid van het corps diplomatique bena deeld acht, kan zich bij de belangen groep aansluiten. De club zal geza menlijk een advocaat in de hand ne men, die zich dan wat kan specialise ren in de moeilijke materie, hoe van diplomatiek onschendbare personen toch schadevergoeding te verkrijgen. Alle consulaten zouden gesloten moeten worden KINSJASA (AP, AFP en Reuter). Het parlement van Kongo heeft gisteren een motie goedgekeurd waarin een beroep gedaan wordt op de regering, de diplomatieke betrek kingen met Portugal te verbreken en alle buitenlandse consulaten in Kongo te doen sluiten. In de motie wordt gezegd, dat de voorgestelde maatregelen nodig zijn met het oog op „de steun die door sommige lan den aan de vijanden van het bewind van generaal Mobotoe wordt ver leend". Tsjombe in Madrid De terreur in Zuid- irol Vier jaar voor de steenworp in Belfast amm I de commissie voor buitenlandse zaken van de Amerikaansè senaat vervalt. WASHINGTON (Reuter, DP A en AP) De Westduitse bondskanselier Ludwig Er- hard is gisteren in het Witte Huis in Washington zijn besprekingen met presi dent Johnson begonnen. Het gesprek wordt vandaag voortgezet. De hoofdscho tel is de kwestie van de Westduitse aan kopen van militaire goederen in de Ver enigde Staten ter compensatie van de kos ten van de legering van Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Bondskanselier Erhard zou vastbesloten zijn een wijziging tot stand te brengen van de tegenwoordi ge overeenkomst, die voorziet in Duitse aankopen ten bedrage van 1,35 miljard dollar in een periode van twee jaar die in juni volgend jaar verstrijkt. Bonn denkt, dat het vijftig percent be neden dit bedrag zal blijven en zou gaar ne op de aankoop van uitrusting voor ruimtevaart en andere goederen over gaan. Aan het gesprek tussen Erhard en Johnson waren besprekingen voorafge gaan waaraan ook de ministers van Bui tenlandse Zaken, Schroder en Rusk en de ministers van Defensie, Von Hassel en McNamara, de Amerikaanse minister van Financiën en anderen deelnamen. Voorts zou Erhard president Johnson nog eens op het hart willen drukken, dat West-Duitsland voldoende zeggenschap wenst op het gebied van kernzaken bin nen de NAVO. Verwacht wordt echter, dat een besluit in deze kwestie uitgesteld zal worden. De woordvoerder van het Witte Huis, Bill Moyers, heeft meegedeeld, dat bij het eerste onderhoud tussen Johnson en Er hard gesproken is over NAVO-kwesties, de aankoop van Amerikaans oorlogsmate- rieel door West-Duitsland en mogelijkhe den van samenwerking tussen de V.S. en West-Duitsland op het gebied van het vreedzame gebruik van de ruimte. Johnson en Erhard gingen vandaag naar Kaap Kennedy om de Amerikaanse installaties voor de ruimtevaart te bezich tigen. Het program van Erhard is enigs- zins gewijzigd. Een gesprek met leden van ADVERTENTIE UITNO- DICING I RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA DE HANDEL Geopend van half negen tot half zes. óók zaterdags President Johnson sprak gisteren tijdens een officieel diner dat ter ere van de bondskanselier werd gegeven. Dit diner werd door 180 personen bijgewoond. Johnson zei hier dat er geen twijfel be staan kan over Amerika's aandacht-voor het lot van Europa: „Wij doen onze ver plichtingen in Vietnam en waar ook ter wereld gestand. Met onze bondgenoten in de NAVO staan -wij op de bres voor de gemeenschappelijke defensie. De V.S. de len de vastberadenheid van het Duitse volk voor een vreedzame hereniging in vrijheid," aldus Johnson. „Wij geloven, dat die hereniging zal komen." SALISBURY (AP) De minister voor het Britse Gemenebest, Herbert Bowden en de premier van Rhodesië, Ian Smith zijn gisteravond voor de derde maal bij eengekomen in een nieuwe poging om het geschil tussen Groot-Brittannië en Rhode sië over de onwettige onafhankelijkheid van de kolonie tot oplossing te brengen. Er waren geen adviseurs aanwezig toen de Britse minister en de Rhodesische premier gedurende een uur met elkaar besprekingen voerden. Van Britse zijde werd gisteravond mee gedeeld, dat het onwaarschijnlijk is dat Bowden en Smith nogmaals bijeen zullen komen voordat Bowden naar Londen ver trekt. De woordvoerders weigerden te zeg gen of het feit dat de besprekingen van daag zo kort duurden een aanwijzing is dat de onderhandelingen afgebroken zijn. Zij weigerden eveneens commentaar te geven op berichten dat Bowden in de afgelopen twee dagen Afrikaanse nationa listische afgevaardigden had ontmoet. DJAKARTA (AFP en ANP) Presi dent Soekarno heeft aan zijn minister van Buitenlandse Zaken, Malik, die in New York is, ODdracht gegeven Indone- sië's terugkeer tot de V.N. te regelen om actief deal te nemen aan het stre ven naar reorganisatie van de V.N. In een officiële aankondiging van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat Algerije, Japan, de Philippijnen, Pakistan, Egypte, Thai land en Joegoslavië de Indonesische stap hebben verwelkomd. Indonesië zal woensdag zijn plaats in de Verenigde Naties weer innemen, zo is van welingelichte zijde in New York ver nomen. De Westduitse hoofdstad is waarschijn lijk wel de eerste plaats ter wereld, waar de bevolking zich zó gecoördineerd afzet tegen het euvel, dat diplomaten door po litie en rechters als „boven de wet staan- den" worden geacht, in de praktijk toch allerlei menselijke zouden uithalen als aanrijdingen veroorzaken en zijn schulden niet betalen. Natuurlijk zijn er heel wat ingezetenen in Bonn en Bad Godesberg, die eenvou digweg speculeren op een voordelige transactie, de prijzen opschroefden en toen het lid op de neus kregen. Anderen echter werden volkomen nietsvermoedend op straat of achter de toonbank met de vriendschap der regering voor alle nieu we volkeren geconfronteerd. Voor beide I categorieën zegt de „club der CD-slacht- offers" open te staan. IN BONN en vooral in de residentie Bad Godesberg heeft het kwaad schrik barende vormen aangenomen dankzij de op zichzelf verheugende omstandigheid, dat West-Duitsland met praktisch elke nieuwbakken Afrikaanse staat, volledige KAAPSTAD (Reuter) Het proces te- diplomatieke betrekkingen onderhoudt, gen Dimitri Tsafendas. de moordenaar van de Zuidafrikaanse premier Verwoerd, begint zeventien oktober voor het Hoog gerechtshof in Kaapstad. Dat heeft de openbare aanklager, mr. Willem van den Berg, maandag bekendgemaakt. Rechter A. B. Beyers heeft mr. W. E. Cooper aan gewezen als verdediger van Tsafendas. Enkele dagen geleden hebben betogers dePortugese ambassade in Kinsjasa aangevallen, nadat de Kongolese rege ring de beschuldiging had geuit, dat door ex-premier Tsjombe betaalde huurlin gen in de naburige Portugese kolonie Angola waren gelegerd. Kongo heeft ook de veiligheidsraad verzocht, de Kongole se klachten over Portugal te behande len. De Kongolese minister van Buitenland se Zaken, Bomboko, heeft Spanje een protestnota doen toekomen met het ver zoek een einde te maken aan „de onder mijnende activiteit van Tsjombe vanaf Spaans grondgebied tegen de republiek Kongo". In de nota van Bomboko wordt erop gezinspeeld, dat deze kwestie zou kunnen leiden tot verbreking van de di plomatieke betrekkingen met Spanje. De vroegere Kongolese premier Moise Tsjombe, die op het ogenblik „voorlo pig", zoals hij het noemt, in Madrid woont, heeft sinds zijn komst al herhaal delijk ontkend dat hij plannen beraamt I legen Kongo. Tsjombe woont op de bovenste ver dieping van een flatgebouw in Madrid in een wijk waar veel Amerikanen en ande re buitenlanders wonen. Hij brengt veel tijd door in hotels in het centrum, die I hij met vrienden bezoekt. Spanje onthoudt zich van commentaar op het 'bericht dat de Kongolese regering de betrekkingen met Spanje dreigt te verbreken als Tsjombe in het land mag blijven. In de hoofdstad van de oostelijke Kon golese provincie, Kisangi, is de strijd tussen de Kongolese troepen en rebellen uit Katanga ten einde. Volgens officiële berichten hebben de Kongolese troepen zondag na verbitterde strijd de stad ge heel heroverd. Maar aan de rand van de stad, het voormalige Stanleystad, zou nog hier en daar worden gevochten. Dit betekent een ambassadeur in een Mercedes-250, die geen voorrang geeft, waarop de verzekering het af laat weten omdat de premie niet is voldaan, terwijl zich reeds de garagehouder aandient aan wie de wagen nog niet is betaald, en deze ontmoet een op de stoep de huis eigenaar dan nog geen huur vangt. Zelfs onder omstandigheden, dat elke normale burger onmiddellijk uit huis pleegt te worden gezet, kan de politie niet ingrij- I pen. Veel rekeningen kunnen nog sus send worden vereffend via de ontwikke lingspot, waarbij men dan de overschrij- vingskosten van en naar Afrika meteen vermijdt. Nog vaker echter trachten di plomatie en buitenlandse zaken de vorde ringen zonder meer in de doofpot te stop pen. WENEN (AP) De 53-jarige Franz No- vak, een vroegere medewerker van Adolf Eiehmann, is maandag opnieuw voor de rechtbank verschenen, omdat het Oosten rijkse Hooggerechtshof de uitspraak in het eerste proces tegen hem nietig heeft verklaard. In november 1964 werd hij tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld na bekend te hebben dat hij in opdracht van Eiehmann werkzaam was bij het trans port van joden naar concentratiekampen. I Novak, die kapitein in de S.S. was, be weerde echter niet te weten welk lot de joden in de kampen wachtte. Het nieuwe proces wordt door de Oos tenrijkse pers een aanfluiting van het recht genoemd. Novak werd schuldig be vonden aan „openbare gewelddadigheid" in het eerste proces, maar vrijgesproken van moord. Ondanks deze vrijspraak ver klaarde de jury d'at Novak „met medewe- ten en opzet met Eiehmann samenwerk te." De verdediging wees erop dat dit met elkaar in tegenspraak was. Het Hoogge rechtshof onderschreef dit bezwaar. Novak kan niet opnieuw terecht staan wegens moord, omdat de vrijspraak van die aanklacht bindend is. De nieuwe aan klacht is dezelfde als die waarvoor hij al eerder veroordeeld werd. De zitting in Wenen begon maandag met het voorlezen van de lange aanklacht, waarin herinnerd wordt aan het program ma van de nazi's voor de uitroeiing van de joden dat in 1941 werd opgesteld. De aanklacht stelt dat Novak bekend stond als „deskundige voor transportzaken" en Eichmanns naaste medewerker op dit ge bied werd. Eiehmann en Novak gingen in 1944 naar Hongarije. Van dat ogenblik af werden er duizenden arrestaties verricht en begon het transport van joden naar Auschwitz op gang te komen. Novak ontkende het hem tenlaste ge legde. Hij zei: „Ik was een klein ambte naartje. Ik stelde alleen dienstregelingen voor mijn meerderen op en verrichtte an dere kleine diensten." WASHINGTON. (AFP) President Johnson van de Verenigde Staten heeft maandagavond verklaard te hopen, dat hij in voorjaar 1967 West-Duitsland zal kunnen bezoeken en tevens besprekingen met de regeringsleiders van andere Eu ropese landen zal kunnen voeren. Aan een banket ter ere van bondskanselier Erhard in Washington deelde de presi dent mee dat deze hem voor een bezoek had uitgenodigd. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse minister van Binnenlandse Zaken. Pieter Le Roux, heeft in het parlement gezegd dat het omstreden wetsontwerp voor het verbieden van politiek contact tussen blanken en niet-blanken naar een commissie wordt verwezen. De tweede behandeling van het ontwerp door het parlement gaat niet door. De minister zei [dat het besluit een gevolg is van een akkoord met de oppositie, de Verenigde Partij. Afgesproken is ook, dat de zittingstijd van de vier blanken die in het parlement de 1.600.000 Kaapse kleurlingen vertegen woordigen, met een jaar wordt verlengd. Het wetsontwerp had vooral tot doel te voorkomen dat de progressieve Partij, die tegen apartheid is, een of meer van deze vier zetels zou veroveren bij de ver kiezingen die over enkele weken zouden worden gehouden. Bij en na de aanvaarding van het wets ontwerp in eerste lezing, vorige week dinsdag, is er felle critiek op geleverd [door de oppositie in het parlement en door de Engelstalige pers. Eind vorige week werd gemeld dat zelfs in de rege rende National Partij de meningen ver- Ideeld waren over het wetsontwerp. HAMBURG (Reuter) Verscheidene vooraanstaande Westduitse politici heb ben ontkend dat zij relaties onderhouden met de Duitssprekende extremisten in Al to Adige, het Italiaanse Zuid-Tirol. „La Voce Republicana", het blad van de Italaanse Republikeinse Partij, had Westduitse politici ervan beschuldigd dat zij in verbinding staan met de extremis ten en de extremistische acties finan cieren. Twee van de voornaamste beschuldig den zijn de Westduitse minister van Volkshuisvesting, dr. Ewald Bucher. en de leider van verenigingen van Duitse vluchtelingen, het sociaal-democratische parlementslid Wenzel Jaksch. Bucher zei tegen een verslaggever, dat hij wel lid is van de organisatie „de vrien den van Zuid-Tirol". maar dat hij niets I te maken heeft met de aanslagen van de 1 terroristen. Jaksch deelde de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken. Schro der, mee dat de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen volkomen ongegrond zijn. LONDEN. (AFP) De zeventienjari ge loodgieterslserling John Morgan, die vier juli een stuk beton had gegooid naar de auto, waarin koningin Elisa beth II door Belfast reed, is maandag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De jongen zei voor de rechtbank in Belfast, dat hij impulsief had gehandeld en dat hij het stuk beton alleen maar vóór de auto nad willen gooien. Het stuk kwam terecht op de motorkap van de Rolls Royce die een deuk kreeg. Maandag is in Wenen het tweede proces begonnen tegen Eichmanns naaste medewerker Franz Novak. De ex-SS'er vertelde de rechtbank van mening te zijn dat hij niet- schuldig was aan het organiseren van de dood van tienduizenden joden in Auschwitz door het ver zorgen van de transporten van joden uit Hongarije naar het vergassings kamp. ADVERTENTIE In de Engelse dierentuin in Whip- snade is dit „woud" van flamingo- poten te zien. De ene liggende fla mingo is een unicum in de lang poot"-wereld: flamingo's slapen vrij wel altijd staande op één poot. Uitschuittatel met telescoop systeem. Blad van teak of afror- mosia. Stoelen, in uitgekiende modellen. AiSgang 39-Haarlem Tel16340 I Geopend van 9 6 uur -'s maanciags van 1 6 uur.| DORTMUND (DPA) In het stadje Wickede bij Dortmund is maandag een baby van zeven maanden uit een kinder wagen ontvoerd. De moeder had de wa gen neergezet voor een levensmiddelen zaak, waar ze met haar twee dochtertjes, drie en vier jaar, een kwartier binnen bleef. Toen ze haar portemonnaie uit de wagen wilde halen, was de kleine Frank verdwenen. Er is nog geen spoor van hem gevonden. De vrouw heeft verteld, dat ze op weg naar de winkel vanuit een auto door een man en een vrouw was aangesproken. Die boden de kinderen snoepjes aan. In Dortmund is vanochtend het proces begonnen tegen de 38-jaar oude staatlo ze P. D. die onder meer op zaterdag morgen 26 september 1964 uit een juwe lierszaak aan de Heiligeweg in Amster dam juwelen ter waarde van ongeveer 400.000 gulden heeft geroofd. Behalve hem zaten in de beklaagdenbank negen bendegenoten, onder wie een Essense advokate. De in Litauen geboren D. wordt onder meer schuldig geacht aan dubbele moord, zes pogingen tot moord, talrijke bewa pende roofovervallen en ernstige diefstal len. In totaal wordt de bende van meer dan tachtig misdrijven in Duitsland en Nederland verdacht, waarbij voor een waarde van meer dan een miljoen gul den werd buitgemaakt. Gratie. De 35-jarige Dieter Koniecki is in Tsjechoslovakije op vrije voeten gesteld na vijf jaar gevangenisstraf te hebben uitgezeten van de tien die hij gekregen had, omdat hij gespioneerd zou hebben. Wervelstorm. Het aantal doden dat de wervelstormen in Japan hebben geëist, is tot 214 gestegen. 101 mensen worden vermist. Ruim 90.000 mensen zijn dak loos geworden. Neutrale top. De topconferentie van de Joegoslavische president Tito, presi dent Nasser van Egypte en premier Indira Gandhi van India zal 21 oktober in New Delhi beginnen. Vonnis. Een militaire rechtbank in Athe ne heeft een 45-jarige Griek, George Costouros, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf voor spionage voor Roe menië. Grens. Oostduitse soldaten zijn begonnen nieuwe grensversperringen en een tank gracht te bouwen tegenover het oefen terrein van het Amerikaanse leger in West-Berlijn. Verbrand. Elf negermeisjes zijn dezer da gen levend verbrand doordat de slaap zaal van hun „inwijdingsschool" in Bushbuckridge in Oost-Transvaal tot de grond toe afbrandde. In de school wor den kinderen voorbereid op de over gang naar de volwassenheid. Ongeluk. Bij Platte in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota is maandag een sport- vliegtuig verongelukt, waarbij de vijf inzittenden om het leven kwamen. Het toestel was van een industrieel uit De troit, die met zijn vrouw en zoon en twee employé's van zijn maatschappij het leven verloor. Ingestort. Door het instorten van een ge bouw in de Columbiaanse havenstad Gi- rardot zijn maandag zeker vijftien men sen om het leven gekomen. Drie café's werden onder het puin bedolven. Verkeer. Bij de hoofdstad van Bolivia, La Paz, zijn maandag bij een verkeerson geval 22 mensen om het leven gekomen en 35 gewond. Een geladen tankauto reed op een autobus in. Beiden voertui gen vlogen in brand. Uitlevering. De 29-jarige André Frassati, een voormalig lid van de OAS die in Frankrijk voor medeplichtigheid aan de moord op Kubaziac die in 1962 in Aix- en-Province werd gepleegd tot levens lang was veroordeeld, is maandag uit Zwitserland gezet en aan de Franse autoriteiten uitgeleverd. Hulp. Algerije zou een hulpovereenkomst met China gesloten hebben en nog tien Mig straaljagers gekregen hebben. Al gerije beschikt thans over zeventig Migs. De overeenkomst voorziet, onder andere, in de bouw van een keramische fabriek in Guelma. Wapens. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat Communistisch China wapens aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie le vert. Perschef Robert McCloskey van B.Z. zei echter dat er nog geen bewij zen zijn om dit bericht te staven.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3