Immigrantendienstplicht wekt opschudding in Australië Nederlanders omdat Den teleurgesteld Haag geen richtlijnen geeft Resultaten medische studie hangen nauw samen met aard van vooropleiding Overwinning voor het gezin: Moskou krijgt zondagsrust Van nu af aan heet lijm SstiK jühkekv kijk, en zo heeft delana nog veel meer moois! Politie houdt een revolverheld aan Dr. A. A.L. Rutgers overleden Bom was onschuldig paus Paulus Jonge kiezers beïnvloeden Zweedse stembusuitslag Hongarije vreest activiteit van CIA Monnikendam bij Kroon in beroep DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 A f keuring de grote gebreide Den Haag zwijgt Oud-gouverneur van Suriname de nieuwe Engelse superlijm voor ai uw karweitjes Bostikl lijmt hout op glas, glas op staal, op plastic, op hardboard, op papier.... op alles I Bostikl met de handige uitsmeerdop. Met het platte vlak van deze dop smeert u de lijm uit. iM M GRO"^ TVJBR Vooral in grote steden socialistisch verlies Premier Erlander Kerkelijk nieuws over'n béste geiser gesproken...! ADVERTENTIE (Van onze correspondent) SYDNEY. „Nationale dienst plicht voor niet-genaturaliseerde immigranten is in strijd met de begin selen van de universele verklaring van de rechten van de mens, zoals neergelegd in het verdrag van de Verenigde Naties. Vreemdelingen, bijvoorbeeld niet-genaturaliseerde Nederlanders in Australië, bezitten geen burgerrechten gelijk aan die van geboren of genaturaliseerde Austra liërs. Daarom zie ik niet in waarom de Australische regering de hier wo nende buitenlanders nationale dienst plicht kan opleggen en naar het oor logstoneel in Vietnam zenden. Alleen wanneer Australië zelf zou worden aangevallen, bestaat er voor ieder die hier woont genaturaliseerd of niet de fundamentele plicht om mee te werken aan de verdediging van het land". Dit verklaarde de sinds bijna twintig jaar in Australië wonende dr. C. Wouters ons in een vraaggesprek naar aanleiding van de actie van de 40-jarige buschauffeur Bernard Dokter in Brisbane om de in Aus tralië ingevoerde militaire dienstplicht voor vreemdelingen door de Verenigde Naties aan de kaak te laten stellen. Ber nard Dokter heeft zich schriftelijk tot secretaris-generaal Oe Thant gewend om te protesteren tegen de Australische maatregel. Hij heeft de Verenigde Naties gevraagd stappen te ondernemen tegen Australië, omdat die dienstplicht naar zijn mening in strijd is met het internationale protocol. De heer Dokter heeft uit New York bericht ontvangen, dat zijn klacht zou worden doorgegeven aan de commissie voor de rechten van de mens. Hij heeft voorts aan de belangrijkste landen, van waar Australië emigranten ontvangt, ge- vraagdeen klacht in te dienen tegen Australië bij het Internationale Gerechts hof in Den Haag. Dr. Wouters is lid van de coördinatie commissie van de „Raad van Goede Bu ren" in Nieuw-Zuid-Wales, een semi- officiële instelling tot bevordering van de integratie van immigranten. Hij heeft de ze raad verzocht een resolutie tot afkeu ring van de regeringspolitiek voor de dienstplicht ter kennis te willen brengen van de regering. Volgens de voorzitter mist deze raad echter de bevoegdheid d f) rtrip Dr. Wouters heeft de kwestie daarop ter sprake gebracht in de Nederlandse Vereniging in Sydney, waarvan hij be stuurslid is, maar ook deze organisatie mist wettelijk de bevoegdheid om daar over officieel een standpunt naar buiten uit te dragen. Het staat echter anders met de C.D.M.A., de r.k. organisatie van Ne derlandse immigranten. De voorzitter hier van, de heer A. Gosselink, heeft in het orgaan van deze vereniging het stand punt van de organisatie duidelijk ge maakt. In dat orgaan, „Het Kompas", schrijft de heer Gosselink: „de C.D.M.A., ge sticht met het doel om de integratie van Nederlandse immigranten in de Austra lische gemeenschap te bevorderen, is van mening, dat het plan van de Australische regering om niet-genaturaliseerde immi granten voor militaire dienst op te roepen, een onverstandige stap is en dat het desastreuze gevolgen zal hebben voor het immigratie-plan van Australië. Het zou wijs zijn geweest als de regering vooraf de leidende immigranten-organisa ties en instellingen om advies had ge vraagd". Volgens dr. Wouters voelen yele niet- genaturaliseerde Nederlandse immigran- ten in Australië zich teleurgesteld door het feit, dat de Nederlandse regering geen enkele richtlijn heeft gegeven op grond waarvan zij hun houding zouden kunnen bepalen of herzien. Dr. Wouters wees er verder op, dat nog lang niet duidelijk is welke rechten een niet-genaturaliseerde soldaat in Australië heeft „Als de heer Dokter zich niet al tot de Verenigde Naties had gewend, zou ik het hebben gedaan", aldus dr. Wouters, die in de afgelopen vijftien jaren getoond heeft een militante figuur te zijn in de Nederlandse zowel als in de Australische gemeenschap, om de rechten van de im migranten en verbetering van hun rechts positie in het algemeen te verdedigen. Van Australische regeringszijde is dui- delijk gemaakt, dat buitenlanders, die voor militaire dienstplicht in Australië in aanmerking komen, daarvan evenals Australiërs kunnen worden vrijgesteld wanneer zij voordien trouwen of zich vrij willig aansluiten bij de Citizen Militaiy Forces (burgerleger) voor militaire oefe ning, (één avond per week, acht week einden en 14 dagen kamp per jaar gedu rende zes jaarl of op grond van gewe tensbezwaren. Niet-genaturaliseerde im migranten kunnen zich aan eventuele mi- litaire dienstplicht onttrekken door vóór hun 21ste jaar Australië te verlaten, met in beginsel recht tot terugkeer na vijf jaar. Stoeisterk wollen truitje, met nylon versterkt. In rood, groen, wit en blauw. Maat 92 t/m 116, prijs f. 12,95 - f. 15,95. 100% nylon Helanca broek met leuke knoopjes. Licht- bruin-wit, zwart-wit en bleu- wit geblokt. Maat 86 t/m 104, prijs f. 13,95 - f. 16,25. Van de mannelijke studenten, die in de '(4 a 5 pt.Voor de oudste studenten be- Jaren 1954-1957 hun studie in de faculteit draagt het 13 pt. der geneeskunde begonnen, had na zeven De uitkomsten van deze statistische studiejaren 78 percent het kandidaats- studie kunnen volgens het CBS aldus wor- examén met succes doorstaan. Op dat Ljen samengevat: er blijkt een sterke re- moment had 59 percent van de studenten iatie te bestaan tussen de studie bij het tevens het doctoraal examen afgelegd. VHMO (mate van studievertraging door zittenblijven en hoogte van de eindexa- De bezitters van een diploma gymna-1 mencijfers in de exacte vakken) en het sium-B behalen gunstiger studieresulta- succes in de medische studie ten (85 percent na zeven jaar geslaagd voor het kandidaatsexamen) dan zij die het schooldiploma hbs-B bezitten (76 per cent). Verreweg de ongunstigste studiere sultaten werden behaald door de rest groep „andere vooropleidingen" (57 per cent). I Studenten die op hun eindexamen vhmo lage cijfers behaalden voor de vakken- groepen wiskunde en natuurkunde' scheikunde bereiken in de medische stu- die relatief lage studieresultaten. Van de zwakste abituriënten slaagde na zeven jaar slechts 62 percent voor het kandi- daatsexamen, van de beste daarentegen 91 percent. Na vier studiejaren heeft 42 percent van de studenten in de geneeskunde nog geen enkel examen in deze faculteit af gelegd. Na zes jaar is dit percentage weliswaar merkbaar teruggelopen doch het bedraagt nog altijd bijna een kwart (23 percent) van alle studenten. Het percentage van degenen die na zes studiejaren nog geen enkel examen heb- ben afgelegd is voor studenten met lage eindexamencijfers VHMO zeer hoog f41 percent, na vier jaar nog 71 percent), in de middelste niveaus 24 percent en in de beste niveaus 11 percent. Deze en andere gegevens staan ver meld in deel 2 (geneeskunde) van een publikatie van het centraal bureau voor de statistiek, waarin de studieloopbaan van de studentengeneraties 1954-'57 aan een onderzoek is onderworpen. Het onder zoek bevestigt dat studenten die op jeug- dige leeftijd voor hun eindexamen slaag den en dus bij het VHMO niet of slechts eenmaal bleven zitten betere studieresultaten behalen dan studenten die op oudere leeftijd hun VHMO afsloten. De oudste studenten doen er ook langer over. In de eerste studiejaren geeft gemid- deld 11 pt. van de studenten de studie in de geneeskunde op. Dit percentage is zeer hoog voor studenten met zwakke eindexamencijfers VHMO (gemiddeld 21 pet.) en laag voor goede abituriënten De Nederlandse regering heeft over het hier door onze correspondent in Sydney behandelde probleem het laatste woord nog niet gezegd. Gevraagd naar commen taar op de teleurstelling onder de Neder landse immigranten over het uitblijven van richtlijnen uit Den Haag wees een woordvoeder van het ministerie van Buitenlandse Zaken erop dat door de re gering nog schriftelijke vragen over deze zaak van het P.S.P.-Eerste Kamerlid, mr. G. H. Slotemaker de Bruine moeten wor- De Veenendaalse politie heeft een Nij- den beantwoord. Minister Luns heeft eer- kerkenaar aangehouden, die zaterdag tij der deze maand geantwoord op vragen voetbalwedstrijd tussen het Vee van het Eerste Kamerlid de heer S. van ur J Viikerkse den Bergh (V.V.D.). Daarbij is gezegd nendaalse Merinos en het Nijkerk. e dat Den Haag zich niet ontslagen wil ach- Sparta enkele Veenendaalse supporters ten van haar zorg voor alle, al dan nie! met een revolver heeft bedreigd. geëmigreerde, in den vreemde verblijven de Nederlanders. Omdat zij niet tevoren Aanvankelijk dacht de politie dat de van de Australische regeringsplannen op man een alarmpistool op zak had maar de hoogte is geweest, heeft de regering na 0nderZ0ek bleek maandag dat de man emigranten echter niet kunnen waarschu- met een gevaarlijk vuurwapen had ge wen voor de dienstplicht die hun daar dreigd Daarna had hij het pistool in een mogelijk wachtte. In zoverre, aldus het autodus verstopt. Het werd echter ge antwoord van minister Luns, verkeren vonden en met veertien patronen in be de betrokken emigranten in een, byzonde-I ^..p genomen, - I re positie. De bewindsman antwoordde „in begin- jr q U Ui 1 sel bevestigend" op de vraag van 4e heer! JVaiL DdTUl U1J Van den Bergh of Nederlandse emigran- I ten, die zich in een nieuw vaderland gaan vestigen, niet bereid moeten zijn naast de lusten ook de lasten van dat land te dra-1 ,lo gen. Mr. Luns tekende hierbij echter aan De beroemde protestantse theoloog dat immigranten in de periode, vooraf- prof. Karl Barth is Sferen door paus gaand aan hun naturalisatie, niet in ieder Paulus in particuliere audiëntie opzicht dezelfde rechten genieten als gen staatsburgers. "Deze Delana broeken zijn vervaardigd uit kindGflTIOde "SdtaloK' garens. Vraag grote trisse kieurenfolder aan uw leverancieyj^aatyjTelana^^Dedemsvaar^ In Wassenaar is op 82-jarige leeftijd overleden dr. A. A. L. Rutgers, oud-vice- president van de Raad van State en oud gouverneur van Suriname. De heer Rutgers werd op 24 juli 1884 in Amsterdam geboren. Hij studeerde aan beide universiteiten in de hoofdstad en aan de rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij in 1910 promoveerde tot doctor in de botanie. Van 1910 tot 1923 bekleedde dr. Rutgers een aantal functies in het toen-, malige Nederlandsch-Indië. Van 1928 tot 1933 was dr. Rutgers gou verneur van Suriname. Na zijn terugkeer in Nederland werd hij voor de A.R.P. lid van de Tweede Kamer, waarin hij tot 1936 zitting had. Toen werd hij benoemd tot lid van de Raad van State. In 1945 was dr. Rutgers enkele maanden commis saris der koningin in de provincie Zuid- Holland. In 1946 vertrok hij met een re geringsopdracht naar West-Indië om zich daar van de toestand op de hoogte te stel len. In 1956 volgde dr. Rutgers jhr. Bee- laerts van Blokland op als vice-president van de Raad van State, welke functie hij tot 1959 bekleedde. In 1959 verleende de Vrije Universiteit in Amsterdam hem een eredoctoraat. De begrafenis geschiedt vrijdag om 12 uur in Wassenaar. Het projectiel, dat gisteren op het Bin nenhof is gevonden, is gebleken een reeds gebruikte oefengranaat voor een bazooka te zijn. Het gevonden voorwerp was ongevaarlijk. (Van onze correspondent) is nu weer een gewone werkdag ge worden. Deze maatregel van de regering is bij MOSKOU. Menige bewoner v wyze van sprsken een overwinning voor Moskou zal zijn stad op een J>erfjtzondag het gezin Bij de revolutie was met het nauwelijks meer herkennen. Op de Arbat onttronen van de kerk ook de „heilig* of in de Gorkistraat, waar vroeger op de d afgeschaft. eerste dag van de week druk zaken werd Dje jsituatie was gehandhaafd, niet al- gedaan en met tassen en pakjes u«Se- leen in verband met de beroepsactivitei- ruste klanten elkaar in de winkels ver- van dg meeste vr0Uwen op door-de- drongen, ziet men plotseling nog slechts weekse dagerli maar vooral omdat zij in rustige wandelaars. En terwijl dej pro- hgt bel leek van de pr0vincie-bevol- cessie van het metrostation „Leninbiblio- Omdat de winkels op het platteland theek" naar het Rode Plein zich gewoon- Qvev be(. mtnöer te bieden heb- lijk dichtbij dat plein placht te splitsen. bgn dan dje -n dg grQte stad zag men één rij naar het Leninmausoleum. de an- ,g zondags een kiejne volksverhuizing van dere naar het grote Gum-warenhuis, ziel L ooerenkledii gestoken mensen, die men nu nog slechts de rechtse rij pel- ,g ayonds met u;tpuilende tassen en ge- grims naar Lenins graf trekken. vulde koffers de hoofdstad weer per trein Aan dit zondagse beeld zullen de Mos- verliet, kovieten moeten wennen, want met in- Wag dg Qude toestand een deel van de gang van het eerste weekeinde van sep- bev0|king dus zeer welkom, de „slacht ipmhpr moeten in de Sovjet-Unie de win- „f fïTAAri' tember moeten in de Sovjet-Unie de win kels worden gesloten. De maandag, waar op tot dusver alle winkels gesloten waren, ADVERTENTIE Oostikl Geen lijm meer aan uw vinger». BOEDAPEST (Reuter) Hongarije (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Zweden verkeert in een situatie, die ook in de Neder landse politiek aan de orde is. Door het verlagen van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 20 jaar en doordat he^vTer ^Staiigfde naoorlogse geboortegolfTwin- viteit van de Amerikaanse inlichtingen- tig jaar oud is, heeft het land ei piot- dienst in Hongarije en andere Europese seüng 385.000 nieuwe kiezers bij ge landen sterk uit te breiden. Volgens het En uit de VQor de 32 jaar K. ULnde sod.al-democTatische par- tot aan de Russische grens een reeks tij teleurstellende verkiezingsuitslag agenten te ve'stigen. Op een persconfe- van ZOndag, meent men onder meer rentie toonde hij foto's van wat geheime mogen afleiden dat die jongelui lak &enment•SSS-lebben aan de ^bruikte verkiezmgs- zijn slogan: „Denk aan de dertiger jaren. hoe hadden wij het toen en hoe heb- Verscheidene Hongaren hebben ver klaard dat Amerikaanse agenten hen had- ben wij net nu Hpn Betracht te werven voor spionage- werk Volgens de Hongaarse woordvoer- De jeugd van vandaag wordt gecon- der passen de' V S. dezelfde werkwijze toe fronteerd met de hoogste huren, belas- in Oostenrijk, West-Duitsland en Frank- tingen en voedselprijzen ter wei eld en «ui. l schrijft dat op rekening van de regeren de partij, waarvan zij vindt dat die lang genoeg aan het bewind is geweest. Het is een mening die blijkbaar door veel oudere Zweden wordt gedeeld, want de verkiezingen van zondag gaven een terugval van acht procent te_ zien, voor de sociaal-democratische partij. Het ging om provinciale en gemeenteraadsverkie zingen, maar niettemin is de uitslag ver klaard als een blijk van wantrouwen in het regeringsbeleid. De critiek komt in grote trekken hier op neer: de in 1934 gevestigde sociaal democratische regering heeft een econo misch onverantwoorde politiek bedreven. Het duidelijkst heeft het kiezerskorps zijn ongenoegen daarover laten blijken in de grote steden, Stockholm, Gothenburg en Malmö, waar de regeringspartij de zwaarste verliezen leed. De definitieve uitslag van de verkie zingen zal pas eind volgende week be kend zijn, omdat in Zweden veel kiezers per post stemmen. Niettemin heeft men al een betrouwbaar beeld van de huidige verhoudingen: de oppositiepartijen (hier burgerlijke partijen genoemd) verwierven bijna 45, de sociaal-democraten bijna 43 percent van de uitgebrachte stemmen. Minister-president Erlander heeft on- middelijk toegegeven dat zijn partij er Minister-president Erlander van Zweden. niet in is geslaagd het geschokte ver trouwen van de kiezers te herstellen. Hetgeen overigens geen verrassing is, aldus de premier, omdat een opinieon derzoek al tevoren een goed beeld van de verhoudingen heeft gegeven. Gevraagd of komende verkiezingen de laatste zul len zijn waarvoor hij zich als premier zal inzetten, antwoordde Erlander: „Die beslissing heeft de pers al voor mij geno men. Zij stemt ten dele overeen met mijn eigen plannen." offers", vooral de verkoopsters, hebben er met kracht tegen gestreden en met succes. Voor hen betekende het werk op zondag namelijk een verstoring van het laatste restje gezinsleven, dat zich in het Russische gezin, waar man en vrouw werken tot de zondag beperkt. Tijdens de nu afgeschafte legeling kon het voorko men dat het gezin hoogstens bij het avond eten samen was, omdat de vrije dag van de beide kostwinners nu eenmaal nooit samenviel. Bovendien zijn de winkels in de Sowjet-Unie tot acht uur 's avonds geopend (in Leningrad met zijn „witte nachten" 's zomers zelfs tot tien uur). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Alblasserdam-Nieuw- Lekkerland J. v. Dijk te Nagele (NOP) Chr. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam G. J. Buys te Mur- merwoude en P. Roos te Nijkerk. Beroepen te Rotterdam-Zuid H. Biesma te Stadskanaal; - te Werkendam P. Roo* te Nijkerk. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuid wijk P Blok te Dirksland en H. Rijksen te Gouda. Als predikant voor studenten uit refor matorische kerken aan de rooms-katho- lieke universiteit in Nijmegen doet drs. G. W. de Jong uit Emmeloord op zondag 2 oktober zijn intrede bij de gereformeer- I de kerk van Nijmegen. Om gezondheidredenen gaat de Neder- landse gereformeerde predikant van Zwitserland, ds. W. Fijn van Draat, per 1 oktober met emeritaat. Het pastoraat voor de Nederlanders in Zwitserland wordt tijdelijk overgenomen door ds. H. den Boeft, de Nederlandse predikant voor de internationale gemeenschap van het atoomcentrum te Ispra-Varese, vlak bij de Zwitserse grens in Italië. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zevenhuizen (Z.H.) (toez.) De gemeente Monnikendam heeft be- M j Kalvenbaar te Hendrik Ido Am- sloten bij de kroon in beroep te gaan bacht; te Birdaard en Reitsum W. A. tegen een besluit van Gedeputeerde Sta- Koelman te Surhuizum, die bedankte ten van Noord-Holland, inhoudende ver- voor V lagtwedde. Aangenomen naar Marrum en Wester- nietiging van een plan van deze gemeen- nijkerk (t0ez.) G. J. de Vries te Wons. te om in het toekomstige recreatiege- Geref Gemeente bied in de Hemmepolder een rioolwater- Beroepen te Oostkapelle J. Karens t* zuiveringsinstallatie te bouwen. Nieuwerkerk. ADVERTENTIE Veelzijdig in z'n toepassingen, vlot in zijn dienstbetoon. Junkers gasgeisers zorgen voor j (regelbaar) warm water in keuken, werkplaats, bij-keuken ...en metéén I Verwacht u anders van Junkers (al 86 jaar gespe cialiseerd in keukengeisers, badgeisers, cv-geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)?

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7