REGERING STELT IN ZEEHAVEN-NOTA: In de Nederlandse havens nog grote uitbreidingen mogelijk Maar in het IJ mag men niet te ver gaan HET WEER Samenvatting Ajax-Besiktas op televisie H. Koekoek is niet van plan voor de oppositie van de noodraad te buigen Bankoverval in Den Haag morris Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken op bezoek in IJmond Rover verdween met 8000,- Weer één V ervoersstaking in Italië 51e JAARGANG NUMMER 278 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 Breuk in Boerenpartij lijkt onvermijdelijk In alle Nederlandse havengebieden zijn nog grote uitbreidingsmogelijk heden aanwezig. Dat is ook wel noodzakelijk omdat de aan de zeehavens verbonden activiteiten van het bedrijfsleven van essentieel belang zijn voor de nationale economie. In de vandaag verschenen „zeehavennota" beklem toont de Nederlandse regering dat het van grote betekenis is dat de Neder landse positie op dit gebied gehandhaafd blijft en zo mogelijk nog verder verstevigd zal worden. Daartoe zullen de toeneming van het goederen vervoer en de ontwikkeling van de aan grootscheepsvaarwater gebonden industrieën ook in de toekomst op verantwoorde wijze moeten kunnen worden opgevangen. Het beleid van de regering is er op gericht een ge zonde ontwikkeling van het zeehavenareaal in Nederland zoveel mogelijk te bevorderen. Belangrijke rol advertentie Linnenkasten...? Huren van f 300 p. m. straks gewoon pagina 23 KRANT DEZE IN Beperkte uitbreiding W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11, 17 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 11, 17 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8, 9 In de vishal en op zee6 Kennemer Kruimels7 Topsy 12, 24 Radio en tv 19 Kunst19 Feuilleton21 Beeldverhalen21 Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Beurs 23 Sport 25 Ferdinand26 Luidsprekers J3 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Morgen zon Ruimtelijke ordening Goederenverkeer Het woord is aan DAALDEROP-TIEL LAATSTE NIEUWS LAMSVA CHTJASJES FRANS JANSSEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. (Van een onzer verslaggevers) I stad Holland en van de andere delen van het land, waar aan een stimulering van de economische groei een grote behoefte is, gaan hier hand in hand. De regering stelt in de nota onder meer dat de Amsterdamse havenagglomeratie voor industrieën, die op een aan diep vaarwater gelegen grote havenagglome ratie zijn aangewezen, goede mogelijkhe den biedt. De in uitvoering zijnde verbe tering aan de haventoegang te IJmuiden en het Noordzeekanaal zullen het moge lijk maken hier mettertijd de grootste Makkelijk is 't zo'n extra bergruimte om kleren in op te hangen, of 't speelgoed van de kinderen in op te bergen.. Wij kunnen u 'deze kasten laten zien in 1-, 2- en 3-deurs uit voering in limba of afro- teak, v.a. f 110.—; in de maat: 59 cm breed, 60 cm diep Ruime keuze vindt U bij leubefen S«d«rt 104» BOOT Til. 1204* /Gierstraat* V52-54-30# HAARLEM 's Maandags gesloten. ertstankers en bulkcarriers te ontvan gen. Slechts mammoettankers voor de aanvoer van ruwe olie zullen dit gebied niet kunnen bereiken. In de nota wijst de regering op de pijp leiding, die nu van de Nieuwe Waterweg naar het Noordzeekanaal wordt aangelegd om toch in deze aanvoer te voorzien. „De regering beschouwt deze aanleg als een noodzakelijke voorziening om het Noord zeekanaalgebied in staat te stellen op de zelfde voet als het Rijnmondhavengebied gebruik te maken van de voor Nederland unieke werken in Europoort. „Het gunstige effect hiervan is tweeër lei. Enerzijds zal de met de aanleg van de pijpleiding samenhangende vestiging van een raffinaderij met aanverwante in dustrieën in het IJmondhavengebied voor de ontwikkeling van dit gebied en het economische leven in de hoofdstad een zeer waardevolle stimulans opleveren, waardoor ook van de verbetering van de haventoegang te IJmuiden en de aanslui tende vaarverbindingen meer profijt zal worden getrokken, anderzijds wordt het rendement van de investeringen in Euro poort hierdoor vergroot". Onbeperkt zal de uitbreiding in het IJmondgebied niet kunnen zijn, zo zegt de regering. „Zoals bij de totstandkoming van de bovengenoemde wet (voor de pijp leiding) uit het door de regering gemaak te voorbehoud ten aanzien van een ver antwoorde regeling van het vraagstuk der lucht- en waterverontreiniging en de aanpassing van streek- en uitbreidings plannen genoegzaam moge zijn gebleken ontveinst de regering zich niet, dat ook de uitbreidingsmogelijkheden langs het Noordzeekanaal beperkt zijn. Zij heeft er dan ook naar gestreefd voor zeehavenindustrieën, die niet aan diep tot zeer diep vaarwater of om andere redenen aan de beide eerdergenoemden grote havenaggiomeraties gebonden zijn, in het kader van haar spreidingsbeleid el ders in den lande aantrekkelijke vesti gingsmogelijkheden te scheppen. De belangen van de reeds zo volle rand- Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Droog weer met enkele wolken velden, maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Koudere nacht met hier en daar mist. Mor gen overdag iets hogere tempera turen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. In de nota beklemtoont de regering dat van het totale internationale goederenver keer via de EEG-havens de Nederlandse havens met meer dan 140 miljoen ton bijna dertig percent voor hun rekening namen. In Duitsland was dit 18 percent, in Italië twintig, in België elf en in Frankrijk ruim twintig percent. De regering legt er in de nota de na druk op dat naast de direct aan de ont wikkeling van zeehavengebieden verbon den haventechnische, nautische en water bouwkundige aspecten uit een oogpunt van doelmatig bodemgebruik en leefbaarheid in ons dichtbevolkte land ook vraagstuk- ken van ruimtelijke ordening steeds meer aandacht verdienen. Er is dan ook nauw contact geweest tussen de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. In ons overzicht van de nota over de ruimtelijke ordening hebben we al enkele passages kunnen afdrukken uit deze zeehavennota, waarin gesproken werd over de noodzaak van verdere spreiding. Na afloop van het KRO-tv-programma geeft de NTS filmbeelden van de Europa- Cup-voetbalwedstrijd AjaxBesiktas. De ze ontmoeting wordt gespeeld in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Com mentaar bij deze samenvatting geeft Herman Kuiphof. De Zeehavennota wordt vergezeld van een bijlage over het te verwachten goe derenverkeer in 1980, samengesteld door de Rijks Planologische Dienst. Uit deze studie blijkt onder meer dat de goederen beweging in onze havens in deze twintig jarige periode met bijna honderdvijftig percent zal kunnen toenemen, hetgeen een royale verdubbeling van de terreinen voor op- en overslag van bijna zeshonderd naar bijna dertienhonderd hectare betekent en dat daarnaast de industrieterreinen, die in 1960 in de havens omstreeks drieduizend hectare in beslag namen, in 1980 zullen kunnen zijn uitgebreid tot bijna achtdui zend hectare. Voegt men bij deze geschetste netto behoeften de oppervlakte, nodig voor de havens, vaarwegen, wegen en dergelijke, dan blijkt dat in 1980 een totale opper vlakte zeehavenareaal van achttiendui zend hectare bruto nodig zal zijn (in 1960 bruto ongeveer zevenduizend hectare). (Vervolg op pagina 17) Het aangekondigde bezoek van staats secretaris drs. Th. Westerhout aan de ge meenten Beverwijk. Heemskerk en Velsen zal op donderdag 20 oktober plaatsvinden. De bewindsman brengt dit bezoek naar het verluidt om in een persoonlijk on derhoud met de colleges van de drie IJ- mondgemeenten en eventueel de voltal lige raden van gedachten te wisselen over de vorming van een nieuwe gemeen te IJmuiden. De staatssecretaris zal zich die dag laten voorlichten over afwijkende standpunten inzake de opheffing van de zelfstandigheid van de drie gemeenten. Zoals bekend zijn de raden van Bever wijk en Heemskerk voorstanders van een agglomeratiebestuur. De plannen van drs. Westerhout worden alleen gesteund door de raad van Velsen. Ter zake van het wetsontwerp nog het volgende. De staatssecretaris moet nog het advies inwinnen van de Raad van Staten, die de techniek van het wetsont werp onder de loep zal nemen. Hiermee zullen drie weken gemoeid zijn. Dan is no dig de machtiging van de regering tot indiening van het wetsontwerp. Als in de memorie van toelichting de minister zegt, dat hij nog dit jaar het wetsontwerp zal indienen, dan vraagt men zich af, welk doel de staatssecre taris voor ogen heeft met zijn bezoek aan de IJmondgemeenten. Het zou dan hoog stens nog om details kunnen gaan. La Rochefoucauld: Gezond verstand schrijven we slechts toe aan hen, die het met ons eens zijn. ADVERTENTIE ELEKTRISCHE BOILERS De heer M. Leeuwin kwam met een ordner vol bewijsmateriaal over allerlei zaken. Hij werd echter niet tot de vergadering toegelaten en kon toen zijn hart slechts uitstorten ten overstaan van luisterende journa listen. (Van onze correspondenten) DEN HAAG/BLARICUM. De breuk in de Boerenpartij tussen de burgerlijke leden en de aanhangers van Koekoek lijkt niet meer te ver mijden. Leden van de party uit de provincies Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland hebben gisteravond tijdens een rumoerige bijeenkomst in Blaricum een motie aangenomen waarin het hoofdbestuur wordt uit genodigd te verklaren dat elementen met een besmet politiek verleden niet in de Boerenpartij thuis horen. Boer Koekoek heeft de opposanten bin nen zijn partij echter afgeschilderd als een groep muiters, waar hij zich niet druk om wil maken. „Het is gewoon een zweer die wij even moeten uitsnijden", zo heeft hij verklaard. Het ziet er dan ook niet naar uit dat het hoofdbestuur zich vrijdag, wanneer het op een gehei me plaats bijeenkomt, naar de wensen van de noodraad zal schikken. De noodraad, die is samengesteld uit een vijftiental fractievoorzitters, heeft reeds laten weten in dat geval te zullen ingrijpen om het gezicht van de Boeren partij te redden. De vergadering in Blaricum verliep niet geheel vlekkeloos. Een door ir. H. Stam uit Bakkum ingediende motie, waarin de verwijdering van alle oud-NSB-ers uit de partij werd geëist, werd verworpen. Dat was voor ir. Stam, auteur van het boek je „De Boerenpartij", reden de verga dering op staande voet te verlaten. Hij werd gevolgd door de Rijswijkse fractievoorzitter, de heer J. Looman, die ondermeer met de opmerking kwam, dat de heer Koekoek met ex-NSB-ers deel heeft uitgemaakt van de Nederlandse Op positie Unie en gepleit heeft voor herstel van de politieke rechten van voormalige politieke delinquenten. Voor hem en anderen bleek dit alles onverteerbaar. De Boerenpartij wordt hiermee in diskrediet gebracht, aldus de heer Looman en zelfs dreigen afgevaar digden van de partij hiervan maatschap pelijk nadeel te ondervinden. Hoewel verschillende anwezigen pro testeerden tegen zijn uitspraak, liet de vergadering toe dat een van de leden, de heer De Bruin, verklaarde, „alle men- De noodraad in zitting bijeen. Links voor de Haarlemse heer Daudey en achter hem staande {met strikje) de heer F. Schregardus, voorzitter van de fractie van de Boerenpartij in de Haarlemse raad. sen kunnen goed zijn voor God, ook oost frontstrijders". Tot het soms emotionele debat droegen een enkele keer ook bij de ongenuanceerde opmerkin van een robuuste agrariër, die openlijk wenste te verklaren dat ook ex-SS-ers „goede vaderlanders" waren en dat het platteland heel wat minder streng over politieke delinquenten oordeelt. Het Utrechtse raadslid, de heer Hessels, herinnerde er aan dat de heer Koekoek in zijn aanwezigheid heeft verklaard dat in de Boerenpartij geen plaats is voor foute politieke figuren. Hij verlangde dat de leider van de Boerenpartij thans zou worden gehouden aan die uitspraak. (Vervolg op pagina 2) Vanmorgen om kwart voor elf heeft een naar schatting 28-jarige man een overval gepleegd op het bijkantoor van de Raiffeisenbank in de Zuider- parklaan in Den Haag. Hij verdween met ongeveer 8.000 in een auto, die met een andere man achter het stuur voor het kantoor stond te wachten Op het moment van de overval was alleen de kassier, de 27-jarige heer A. Kopmels, in het kantoor aanwezig. De onbekende, die Nederlands met een ac cent sprak, bedreigde hem met een pis tool en sommeerde hem geld te geven. Daarop heeft de kassier hem twee bank biljetten van f 1.000 en een aantal bil jetten van f 25 en f 10, een zakje met 500 guldens en een met 250 guldens, to taal ongeveer f 8.000, gegeven. De rover stopte het geld in een akten- tas en terwijl hij naar de uitgang liep, riep hij de kassier toe: „Denk eraan, rus tig blijven tot ik in de.auto weg ben!" Zodra de man was verdwenen, heeft de kassier de politie gebeld. Deze heeft direct de uitvalswegen van Den Haag afgezet. Volgens ooggetuigen is de auto in de rich ting Delft verdwenen. Een agent in burger, die een vrije dag had en toevallig passeerde, heeft met een auto van een omstander meteen de ach tervolging ingezet, echter zonder resul taat. De auto van de rovers was een grijs- kleurige Citroën ID met het kenteken ML 84-46. De wagen behoorde toe aan een bewoner van de Segbroeklaan in Den Haag en is verdwenen tussen gistermid dag vijf uur en vanochtend negen uur De wagen was op slot en in de tank be vond zich ongeveer 40 liter benzine. De overvaller droeg een donkerblauwe regenjas, een zwarte alpinopet en bruine handschoenen. Hij had een donkere ge laatskleur en is vermoedelijk geen Neder lander. Hij droeg een bril met een donker montuur. De bank heeft geen alarmsysteem. Deze bankoverval is de elfde in ons land sinds 16 augustus 1965. De fractieleider van de Boerenpar tij in de Utrechtse raad, de heer J. D. Severiens, is tien jaar ontzet ge weest uit actief en passief kiesrecht op grond van zijn gedragingen in de twee de wereldoorlog. Hij heeft tien maan den gediend bij de Duitse Kriegsmari- ne, en daardoor zijn Nederlanderschap verloren. In 1947 werd hij voor tien jaar uit beide keisrechten ontzet. Hij heeft sindsdien zijn Nederlanderschap weer herkregen, aldus het Utrechtsch Nieuwsblad. De heer Severiens is de man, die vorige week als commentaar op de kwestie-Adams zei: „Als het allemaal waar is wat over Adams in de Eerste Kamer is gezegd, moeten ze ook zijn andere oog dichtslaan". ROME (AP) Tienduizenden Italianen zijn vandaag te laat op hun werk gekomen en duizenden zijn gewoon thuisgebleven, nadat 150.000 werknemers van busdien stenen tramlijnen aan een nationale sta king van 48 uur zijn begonnen. Het verkeer in de steden Rome, Milaan, Genua en Napels was nog chaotischer dan anders, nu velen met hun eigen vervoer middel op straat kwamen. De voorsteden hebben het meest te lijden van de sta king. ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 3596 Amsterdam ADVERTENTIE AUTOPLAATWERKERIJ Gespecialiseerd in UITDEUKEN en SPUITEN Snelle reparatie - gratis advies JAMES WATTSTRAAT 7, bij het Industrie terrein tussen Dokweg en Kaplanstraat, IJmuiden - Telefoon 2011. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1