Proefteam in Mexico in actie Gligoric kon Donner met remise op afstand houden Besiktas krijgt steun van Turkse arbeiders hoe goed je voor één gulden kunt roken Trainers toto-tips Nederlandse kolonie organiseerde pendeldiensten het is geweldig hoe vlug iedereen ontdekt heeft z. u Zwembad naast m edisch een tru m NOC kreeg ton uit toto-pot Go Ahead verloor van Tsjechen Rangers gelijk met Glentoran Balans van jaar voetbal: 678 beenbreuken Ajax wacht met de opstelling Mulder raakte geblesseerd Drukke dagen voor Suurbier II' i! m s onbegrijpelijk goed! WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1966 25 ill fm NSF keert ƒ314.500 uit voor accommodatie Vonkeman en Van Ham in dames basketbalteam Kwartfinale van de int ertot o-conipetitie Europees clubvoetbal wmmw' imwdxAiinmSi' CK U m Marianne Heemskerk bij Duitse zwembond als trainster weg Herly startte goed in basketbalcompetitie (Van onze speciale verslaggever) „De atleten kunnen een volle nacht uitslapen om het tijdsverschil tussen Nederland en Mexico City in te halen, maar direct daarop beginnen wij met de basisproeven", aldus de leider van de Olympische proefploeg 1966 in de universiteitskliniek van Mexico City, professor Biersteker, vlak voordat de Nederlandse ploeg arriveerde. Hij is dan ook niet van plan alles lang zaam op te bouwen, maar is meteen van start gegaan om het maximale profijt te trekken van de maand, die hem ter beschikking staat. De 34- jarige professor uit Aerdenhout, als fysioloog verbonden aan de universi teit van Utrecht, spaart zichzelf daar bij ook niet. Direct na aankomst in Mexico City, waar hij samen met en kele van zijn assistenten door ver tegenwoordigers van het Olympisch organisatiecomité op het vliegveld werd verwelkomd, begon de profes sor met de werkzaamheden. Uit de DC-8 van de KLM werd een enorme hoeveelheid instrumenten geladen (ruim 3.000 kilo), die moesten worden opgesteld in een vleugel van de uni versiteitskliniek, die de Nederlandse ploeg ter beschikking is gesteld. Pro fessor Biersteker verklaarde, dat hij zich zeer gelukkig voelde met de ruimte, die de directeur van het Nederlandsch Olympisch Comité, ir. A. Paulen, tijdens een vorig bezoek aan Mexico had weten te reserveren. P^'V. Mexico zullen doorbrengen vallen ver schillende belangrijke wedstrijden en voor het wetenschappelijk onderzoek maakt het geen verschil of men de proeven neemt met een absolute topman of iemand die daar net onder zit. In ieder geval is de proefploeg „zwaar" genoeg. De andere groep bestaat uit het weten schappelijk team: professor Biersteker en de internist dr. A. M. van Leeuwen, die de algemene leiding hebben, dr. E. Ger- lings, drs. T. Maas en zeven anderen. De vragen, die de studiegroep Mexico 1966 hoopt te kunnen beantwoorden, zijn onder andere: hoe lang moeten de Nederlan- Op 22 september is de Nederlandse proefploeg op het vliegveld van Mexico City gearriveerd waar zij werd opge wacht door ir. A. Paulen, professor Bier steker, leden van het organisatiecomité en de Mexicaanse pers. Twintig meter van het medische centrum waar de proe ven worden gehouden bevindt zich het Olympische zwembad waar Toti Heukels, Els Hulsebos en Nel Bos hun door prof. Biersteker gecontroleerde baantjes moe ten zwemmen. Achter het zwembad ligt een 400 meter atletiekbaan waar Jannie van Eyk-Vos na enkele weken kan pro beren haar persoonlijk record over de 800 meter te breken. Want dat is het op merkelijke van het gehele onderzoek. De proefpersonen raken in het geheel niet uit conditie, integendeel. Na afloop van de vaak vermoeiende proeven bleken de prestaties vooruit te zijn gegaan. De Nederlandse ploeg is ondergebracht In hotel Geneva in het centrum van de stad. Alle kamers zijn voorzien van air conditioning, die op het moment niet no dig is want het is vrij koud en regenach tig in de Mexicaanse hoofdstad, toiletten, douches etc. Het hotel ligt ongeveer twin tig kilometer van de universiteitskliniek waar de proeven worden gehouden, voor Mexicaanse begrippen geen bijzondere af stand. De Nederlandse kolonie in Mexico heeft er echter voor gezorgd dat er een pendeldienst met een paar busjes in het leven is geroepen, die de atleten in een kwartier over de 32 kilometer lange hoofdstaat, de „Insurgentes" brengt. Maar voor degene die deze pendeldienst mist, rijden er bussen genoeg voor slechts 15 cent de dertig kilometer. De Nederlandse proefploeg bestaat» uit twee groepen. Eén groep bestaat uit ver tegenwoordigers van takken van sport waarbij zeer veel zuurstof wordt ver bruikt: wielrennen, kanoën, zwemmen, midden- en lange-afstandlopers. De ge selecteerde atleten behoren voor een deel tot de nationale top en voor een ander deel onder de categorie van goede sport beoefenaren. Waarom zijn er niet uitslui tend topmensen meegegaan? In de pe riode van vijf weken, die de atleten in Het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie heeft voor de tweede keer in 1966 gelden uit de sporttoto beschikbaar gesteld voor een aantal sportaccommoda ties tot een totaalbedrag van 314.500 gul den. Olympisch zwembad. ders in Mexico verblijven om zonder scha de zware lichamelijke inspanningen te kunnen verrichten? Kan in Mexico het zelfde trainingsschema worden gevolgd zoals de atleten dat in Nederland hebben afgewerkt als voorbereiding voor hun uit zending? Wat zijn de normen voor een eventuele uitzending? Het kan immers zo zijn dat een atleet in Nederland een prestatie van wereldniveau levert maar fysiek niet in staat zal zijn deze presta ties ook in Mexico te leveren. Vooral dit laatste zal voor enige atleten misschien een teleurstelling opleveren: een toppres tatie in Nederland, geen uitzending naar Mexico. Centro Medico. Als een bunker ligt de universiteitskliniek van Mexico verscholen in het bos. Prof. Bier steker verricht hier onderzoekingen. De toto-verdelingscommissie van de Ne derlandse Sport Federatie heeft een inci dentele uitkering uit de toto-opbrengst voor het jaar 1966 van maximaal 100.000 gulden toegewezen aan het Nederlandsch Olympisch Comité voor de uitzending van een proefploeg, de z.g. „studiegroep Mexico 1966", naar Mexico City. Deze ploeg ver blijft op het ogenblik in Mexico. Voor deze uitkering is inmiddels goedkeuring ver kregen van de ministers van Justitie en van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het Nederlandse damesbasketbalteam dat van 1-10 oktober zal deelnemen aan het Europese kampioenschap te Roeme nië, is als volgt samengesteld: Els de Groot en Rie de Roos (Blue Stars), Nine Nol ting en Riekje v. d. Lugt (Herly). Els v.d. Heijden, Wil van Drooge, Jetty Witte en Greet Wink (AMVJ), Hilda van Wijk- Draak (Agon), B. Vonkeman (White Stars), J. van Ham-Westenbrink (HOC) en Th. Hoek (Rtd.-Zuid). Go Ahead heeft dinsdag de eerste wed strijd tegen Inter Bratislava in de kwart finales van de intertotocompetitie met 3-0 verloren. Bij de rust hadden de Tsjechen de stand reeds op 1-0 gebracht. Weiss scoorde in de 22e minuut uit een strafschop en Oblozinsky zorgde in de 50e en 83e minuut voor de andere twee tref fers. De wedstrijd, die in Bratislava werd gespeeld en slechts 2500 toeschouwers trok, werd geleid door de Poolse scheids rechter Panasiuk. De beste spelers in het Deventer team waren doelman Van Zoghei, die met enkele fraaie saves erger voorkwam, Kanselaar, Niehaus en de vleugelspelers Ressel en Adelaar. De eerste ontmoeting tussen het Ierse Glentoran en de Schotse Rangers in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars is in een 1-1 gelijkspel geëindigd. Bij rust had den de Schotten de leiding met 1-0. Burnley, Oergryte Gotenburg en Loko- motiv Leipzig hebben zich dinsdagavond geplaatst voor de tweede ronde van het voetbaltoernooi om de jaarbeursstedenbe- ker. Het Engelse Burnley versloeg op eigen terrein VFB Stuttgart met 2-0, nadat de stand bij de rust nog 0-0 was. De eerste wedstrijd, die vorige week in Stuttgart is gespeeld, eindigde in een 1-1 gelijkspel. In Gotenburg won het Zweedse Oergryte met 2-1 van Nice. De ruststand was 0-0 De vorige week in Nice gespeelde eerste ontmoeting was onbeslist geëindigd: 2-2 Het Oostduitse Lokomotiv Leipzig bereik te de tweede ronde door een 2-1 over winning op Djurgarden. De in augustus in Stockholm gespeelde eerste wedstrijd le verde de Oostduitsers reeds een 3-1 zege op. (Van onze sportredactie) Uit het overzicht van de KNVB-ongeval lenverzekering blijkt, dat zich in het ver zekeringsjaar 1965-1966 bij de amateurs in totaal 9628 ongevallen hebben voorge daan: bij spelers tot en met 11 jaar: 32 bij spelers van 12 tot en met 16 jaar 608, 17 tot en met 20 jaar: 2504, 21 tot en met 25 jaar: 3303, 26 tot en met 30 jaar 2001, 31 tót en met 35 jaar: 773, 36 tot en met 40 jaar: 242, 41 tot en met 50 jaar: 148 en boven 50 jaar 15 ongeval len. Het betrof o.a 678 beenbreuken, 309 armbreuken, 126 sleutelbeenbreuken, 5689 beenletsels, 1144 armletsels, 973 hoofdlet seis, 698 diversen .en 11 gevallen met do delijke afloop. Het belangrijkste duel uit de elfde ron de van het zone-schaaktoernooi was de partij tussen de grootmeesters Jan Hein Donner en Gligoric, die in remise eindig de. Donner, die met wit speelde koos de Joegoslavische variant van het konings- indisch met vroegtijdige dameruil. De Amsterdamse grootmeester deed een po ging om de stelling van zijn tegenstan der onder druk te zetten, maar toen de Joegoslaaf ook de torens afruilde, zat er niet meer dan een deling van het punt in. De beide afgebroken partijen tussen de Engelsman Lee en de Duitser Pfleger en tussen de Hongaar Honfi en de Joego slaaf VelimirQvic, zorgden voor lichte sensatie. In beide partijen hadden de wit- spelers het initiatief en aangezien de zwartspelers tot de kopgroep behoren, werden de remises gunstig voor Donner. De Hongaar Bilek had weinig moeite met zijn Zwitserse tegenstander Roth, terwijl de Ier Littleton de zevende neder laag in successie te verwerken kreeg. De vraag of Kavalek (nog) winstkansen heeft in zijn afgebroken partij tegen Veli mirovic uit de tiende ronde, die opnieuw werd afgebroken, is na veelvuldige ana lyses onbeantwoord gebleven. Donner speelt vandaag met zwart tegen de Portugees Durao. Elfde ronde: Honfi (Hong.)-Velimirovic (Joegosl.) %-%, Boey (Belg.)Mazzoni (Fr.) %-%, Lee (Eng.)—Pfleger (W.-Dld) !&-%, Del Coraal (Sp.)Conrady (Lux. 1-0, Garcia (Sp.)Durao (Port.) Vz-1Jz Donner (Ned.)Gligoric (Joegosl.) Vz-Vz Tringov (Buig.)Littleton (Ierl.) 1-0, Bi lek (Hong.)Roth (Zwit.) 1-0. De stand op kop luidt nu: 1. Gligo ric 8!4, 2. Velimirovic 7% en 1 afgebro ken partij, 3./4. Bilek en Pfleger 7 (10) 5. Kavalek 6 en 1 afgebroken partij 6./7./8. Donner, Del Corral en Tringov 6 (10). (Van onze sportredactie) Ajax heeft de opstelling met een waas van geheimzinnigheid omgeven. Speelt Groot wel en Prins niet voor de Europa- Cup tegen het Turkse Besiktas? Of Prins wel en Groot niet, zoals zondag het geval was tegen Sparta? Die geheimzinnigheid zal waarschijnlijk wel een gevolg zijn van het feit, dat Ajax zoveel mogelijk aan deze wedstrijd in het Olympisch Sta dion wil verdienen. De enige, echte op stelling zal men nu van Ajax in het stadion kunnen kopen. Het maakt overi gens weinig uit, als de Amsterdamse ploeg zo speelt als zondag. Dan kan dit Besiktas, zo is de verwachting (ook van de Turken zelf) Ajax niet stoppen. Ajax weet, dat het met flinke cijfers moet winnen van Besiktas, want de uit wedstrijd zal verre van gemakkelijk zijn. De omstandigheden daar in Istanboel zijn heel anders dan in het 's avonds nu kille Amsterdam. Die weersomstandigheden hier zien de Turken natuurlijk voor hen als een nadeel. Bovendien hebben zij wei nig ervaring met het spelen op gras. Het terrein van Besiktas, een club, die 61 jaar oud is, bestaat uit leem en is bij droog weer zoals momenteel, nu het 25 graden warm is als een betonpla- teau. Daar kwam Real Madrid ook niet verder dan 1-1. Dat was in 1956. Het was de enige keer, dat Besiktas zich geplaatst had voor de Europa-Cup I. Aangezien de Madrilenen in Spanje met (slechts) 2-0 wonnen werd Besiktas toen in de eerste ronde uitgeschakeld. De Turkse club wilde nu wat meer er varing met op gras spelen opdoen en vroeg aan de collega's van Galatasary orrf" op hun veld te mogen oefenen voor de wedstrijd tegen Ajax. Glimlachend wees Galatasaray het verzoek af. De ver houding tussen de clubs is niet zo best Vast staat dat Besiktas vanavond in het stadion veel steun zal krijgen van de Turkse arbeiders in ons land. Ze zullen praktisch allemaal aanwezig zijn, met rode vlaggetjes met de halve maan. Er zijn speciale bussen ingeschakeld om hen naar het stadion te vervoeren. Maar of dit legioen de Amsterdammers zal kun nen overtreffen? Dat zit er niet in. Am sterdam verwacht een grote zege van Ajax. De Anderlecht-speler Jan Mulder, die dinsdagavond in Utrecht met het Neder landse militaire voetbalelftal tegen Bel gië speelde, moest reeds na acht minuten van het veld worden gedragen. Bij een ongelukkige botsing met de Belgische achterspeler Serks kreeg Mulder een schoen tegen de knie? waardoor een lange en diepe vleeswond ontstond. Hoewel de blessure minder ernstig is dan men aan vankelijk dacht, is het nu definitief uitge sloten, dat Jan Mulder vanavond met An- derlecht mee kan spelen in de returnwed strijd voor de Europese beker voor landskampioenen tegen het Finse Haka Valkeakosven. Het Nederlandse team nam, na een aarzelend begin, snel het initiatief. In de 18e minuut nam Nederland verdiend de leiding, toen Houwaart de goede Belgische doelman Fransen kansloos liet: 1-0. Na rust was België aanvankelijk iets sterker doch het speelde te veel in de breedte om gevaarlijk te kunnen worden. Een aarze ling in de Nederlandse achterhoede stelde Nicolay in de 21ste minuut in staat van grote afstand hard in te schieten: 1-1. In de 30ste minuut namen de Nederlanders echter weer een voorsprong dankzij de voor Jansen ingevallen De Vroet, die een voorzet van Van der Kuylen goed benut te. De opbrengst van de wedstrijd, die is be stemd voor de bond van Nederlandse mi litaire oorlogsslachtoffers, bedroeg ƒ12.000. Boksen. De Spaans-Marokkaanse bok ser Mimoun Ben Ali heeft in Barcelona met succes zijn Europese titel bantam gewicht verdedigd. In een gevecht over de volle vijftien ronden behaalde Ben Ali een ruime puntenoverwinning op de Spanjaard Jose Arranz. ADVERTENTIE ''l'5:6i6L' (Wii'E SINCE 17 8 2 GOLD SPUR w>. W'im Suurbier heeft een druk pro gramma. Zondag speelde hjj met Ajax tegen Sparta. Gisteravond 25 minuten met de Nederlandse militaire ploeg te gen België. Vanavond met Ajax tegen Besiktas. Morgen én vrijdag moeten twee wedstrijden worden gespeeld in verband met het kampioenschap van de luchtmacht. Zaterdag moet hjj dan weer met Ajax tegen Sittardia aantre den, waarna hjj volgende week maan dag mee mag naar Istanboel voor de return tegen Besiktas. Marianne Oudkerk-Heemskerk, train ster van de Duitse zwembond, heeft per 1 november haar ontslag aan deze bond aangeboden. Marianne, die onlangs met de Nederlandse wielrenner Jaap Oudkerk in het huwelijk trad, verklaarde haar plichten als huisvrouw serieus op te vat ten. Deze kwamen echter in het gedrang door de vele reizen, die zij uit hoofde van haar beroep moest maken. Mocht het echtpaar Oudkerk in Wiesbaden een huil toegewezen krijgen, dan wil zij naast haar huishoudelijke werkzaamheden het team van de zwemvereniging „SC Wiesbaden 1911" en de Duitse kampioen Folkert Meeuw blijven trainen. De competitie basketbal heren is in d« eredivisie gisteravond begonnen. Herly, landskampioen, speelde tegen Agon en won met 96-72, na bij de rust al met 47-29 voor te hebben gestaan. GEWICHTHEFFEN. Nederland heeft de drielandenwedstrijd gewichtheffen, die zaterdag in de sporthal van Venlo werd gehouden, gewonnen met 15 punten voor België met 13 en Luxemburg met 12 pun ten. (Van onze sportredactie) Trainer Piet de Visser van Tel star is in de winning mood. De tech nische leider van de Velsense club, die de moed niet verloor na vijf achtereenvolgende nederlagen van Telstar, heeft zondag na veel ner veuze momenten, opgelucht kunnen ademen. De eerste winst van zijn team was binnen. „Het was eigen lijk onbegrijpelijk", aldus De Vis ser, „dat juist de ouderen in de ploeg in paniek raakten, toen het wat minder goed ging na de voor sprong van 3-0. Maar goed, we kun nen winnen. We zijn op de goede weg". De Visser bleek niet alleen gelukkig op Schoonenberg, hij be haalde ook de meeste punten (12) in de beide toto's van vorige week, zodat hij dicht bij Gosen van Haar lem is gekomen. De Haarlem-be stuurder deed het trouwens ook niet zo slecht, want hij veroverde 11 punten. Opvallend was, dat de eer ste pool aanmerkelijk gemakkelij ker bleek te zijn dan de tweede. De cijfers van de deelnemers varen nl. Gosen 7 en 4, De Visser 7 en 5, De Vos 8 en 3, Klijn 8 en 3. De to taalstand is momenteel: 1. Gosen (Haarlem) 66 punten, 2 De Visser (Telstar) 65, 3. De Vos (RCH) 63, 4. Klijn (EDO) 62. De prognoses (resp. van Gosen, De Visser, De Vos en Klijn) zijn: DOS—Telstar 1 3 1 1 Willem IIGo Ahead 2 2 2 2 PSV—Feijenoord 2 3 3 2 SittardiaAjax3 3 2 3 Sparta—GVAV 1 1 3 1 MVV—Fortuna 1 3 3 3 DWS—ADO3 1 2 3 FC TwenteXerxes1 3 1 1 NAC—Elinkwijk 1 1 1 1 RCH—SC Drente 3 1 1 1 Holl. SportZaanstreek 113 1 AlkmaarVolendam ..1313 CambuurHeracles 3 3 1 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 25