Werkgevers willen uitgaven voor sociale zekerheid matigen UST morris Ouders vragen om heengaan yan curatorium en rector Morgen vrij HET WEER Havenautoriteiten critiseren zeehavennota in Amsterdam „Evenwicht, gebaseerd op vrees is verleden tijd K Nota aan Tweede Kamer Lijnkoekenfabriek door brand stilgelegd Luchtverstekeling Trein botst tegen auto en ontspoort: één slachtoffer Twee maanden geëist wegens dood door schuld Jongelui belegeren Soekarno's paleis Wervelstorm Inez teistert Guadeloupe Mysterieuze dood van zestienjarige in Ingen Boeken tot 5,- voortaan in alle winkels In Beverwijk nu ook orchideeën uit Indonesië regenkleding endules Herman Mulder Ie JAARGANG NUMMER 279 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519 Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, f 12,95 franco per post, 85 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der M«e Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur; Jos L. Lodewgks Heffingen m Het woord is aan LANGE N1EUWSTR. 471 - IJMUIDEN ADVERTENTIE Minister zal de studietoelagen nog eens nader bekijken pagina 2 v-i 'v;- v Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Black power3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Langs sluizen en havens7 Topsy 3 Weg en Wiel9 In de vishal en op zee9 Radio en tv 13 Kunst73 Feuilleton 75 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 77 Sport 19, 21 Ferdinand20 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Kans op mist PARIJS (Reuter). Het Franse tijdschrift „l'Express" meldt dat de Amerikanen onlangs van Russische raketproeven in de Stille Oceaan gebruik hebben gemaakt om de doeltreffend heid van hun onderscheppingsraketten te demonstreren. adriaan bakker IJmuider Courant In een vandaag verzonden nota aan de leden van de Tweede Kamer komt de Raad van Bestuur in Arbeidszaken tot de conclusie, dat als de door de regering voorgestelde maatregelen in 1967 worden doorgevoerd de kosten van de sociale verzekering zo zeer zullen stijgen, dat van een naar zijn oordeel zorgwekkende ontwikkeling moet worden gesproken. De Raad, waarin de centrale organisaties van werkgevers, middenstand en land bouw samenwerken, voorziet voor volgend jaar aanzienlijke kostenstij gingen. Onjuist wordt bij voorbeeld geacht de indruk dat de kosten slechts met één percent zullen omhoog gaan. Het premie percentage voor de Interimwet Invalidi- teitstrekkers bij voorbeeld zal van 2.4 tot minstens drie percent moeten stijgen, evenzo de ziekenfondspremie van 5.8 tot 7 percent. „De ervaring heeft bovendien geleerd, dat bij de invoering van nieuwe wetten meestal met te lage premies wordt ge start", aldus de nota. Voorts wordt door ingrijpende verhogingen van de premie- grenzen bij diverse sociale wetten een aanzienlijk groter deel van het loon of in komen aan premieheffing onderworpen. „Ook indien een premiepercentage onge wijzigd kan blijven, betekent dit, dat de desbetreffende verzekering aanzienlijk meer inkomsten ontvangt en dus aan merkelijk duurder is dan men geneigd ADVERTENTIE DAMESKAPSALON zou zijn uit het gelijkblijvend percentage op te maken". De raad merkt verder op, dat de bere kende stijging van de uitgaven met 1.260 miljoen per jaar slechts een glo- bale benadering van de nominale kosten stijging is. Niet uitgesloten wordt ge acht, dat dit bedrag nog belangrijk hoger zal uitvallen onder meer als gevolg van de automatische verhoging van de pre miegrens van de volksverzekeringen. si- list Seneca: Het geluk komt zelden in de ouder dom. De Stichtse olie- en lijnkoekenfabriek in de Utrechtse wijk Oog en Al, die een vijf de deel van de Nederlandse lijnkoeken- produktie verzorgt, is vannacht door een korte hevige brand gedeeltelijk voor en kele maanden stilgelegd. Telefoon 8166 Barteljorisstraat - Haarlem - Te!. T5TS4 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 5B 96 - ADVERTENTIE Horloger - Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 De raad vreest ook, dat de politiek, die in de afgelopen jaren ten aanzien van de sociale verzekering is gevoerd op be trekkelijk korte termijn vast moet lopen. De geschetste ontwikkeling zou dan ook aanleiding voor de volksvertegenwoordi ging moeten zijn zich meer dan voorheen rekenschap te geven niet alleen van de sociale wenselijkheid, maar vooral ook van de economische mogelijkheden van de sociale verzekeringen, zo wordt in de nota geschreven. „Van de bevolking wor den thans immers heffingen gevraagd van meer dan 10 miljard gulden, in to taal overeenkomende met de helft van de rijksbegroting. De uitgaven voor de wet telijke sociale verzekeringen en enige aanvullende sociale voorzieningen, zijn veel sneller gestegen dan de toeneming van het nationaal inkomen". Terwijl het nationaal inkomen van 1961-1967 is geste gen met 85 percent, stegen de kosten van de sociale verzekeringen met ongeveer 190 percent, zo werd berekend. De door de raad gevreesde ontwikke lingen zullen naar zijn oordeel slechts kunnen worden voorkomen door in de be staande en komende wettelijke voorzie ningen waar mogelijk beperkingen aan te brengen, die een meer verantwoorde kos tenontwikkeling waarborgen. Dit zal uiter aard niet tot een vermindering van aan spraken op noodzakelijke voorzieningen mogen leiden. Een zeventienjarige jongen, Fran cisco Cuevas Garcia, is ter obser vatie in een ziekenhuis opgenomen nadat hij als verstekeling in de ruimte voor het landingsgestel van een straalverkeersvliegtuig de 3.200 kilometer lange vlucht van Bogota naar Mexico City had ge maakt. (T elefoto). r - v f Affaire Haarlems lyceum Tijdens een zeer druk bezochte bijeen komst van de oudervereniging van het Haarlemse r.k.meisjeslyceum „Sancta Maria" hebben 245 ouders zich achter het bestuur geschaard dat van mening is dat de moeilijkheden op deze school alleen kunnen worden opgelost door het heen gaan van het curatorium. Tevens waren 187 ouders van mening dat ook de rector zou moeten vertrekken. Nog dezelfde avond zijn telegrammen met het resultaat van deze vergadering als inhoud verzonden aan de bisschop van Haarlem, het curatorium en de rector, de heer P. Merkx. Al geruime tijd waren er moeilijkheden op het „Sancta Maria"-lyceum, die in de openbaarheid kwamen toen de voorzitter van het curatorium, de heer W. van Liemt, zijn functie neerlegde. Hij en en kele andere leden konden zich niet ver enigen met het besluit van de meerder heid van het curatorium de conrector, de conrectrix en de dekaan, die als stafdo centen samen met de rector leiding aan de school moesten geven, per 1 septem ber 1967 uit hun functie te ontslaan. Morgen worden twee Duitse oor logsmisdadigers vrijgelaten uit de Spandau-gevangenis in Berlijn. Het zijn Albert Speer en Baldur von Schirach. De eigendommen van Von Schirach worden op de foto in de auto geladen van Klaus von Schi rach. (Telefoto). Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog en tamelijk zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist of lage wolken. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij Boxtel is vanochtend een treinont sporing veroorzaakt door een vracht wagen, die de met automatische knipper lichten beveiligde overweg aan de Kapel laan bij Boxtel opreed en toen in botsing kwam met de personentrein Rotterdam- Venlo. De chauffeur van de vrachtwagen vond hierbij de dood. Op de plaats van het ongeluk werden vijf bovenleidingsportalen ernstig bescha digd. Van de trein zelf ontspoorde één truckstel. De treinreizigers worden thans tussen Boxtel en Tilburg met bussen ver voerd. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over eventuele gewonde trein reizigers. Aanvaring Noordzeekanaal De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft vanmiddag tegen een 19 jarige schippersknecht uit Hattum wegens dood door schuld twee maanden gevange nisstraf geëist. Op 22 november van het vorig jaar was de schippersknecht betrokken bij een aan varing in het Noorzeekanaal in Velsen. Het binnenschip, de „Noord-Holland", waarvan hij het roer hield, zonk na de aanvaring met de „IJstroom". De 21-jarige schipper van de „Noord-Holland" en zijn vrouw verdronken. De rechtbank zal op 13 oktober uit spraak doen. DJARKARTA Tienduizenden jonge Indonesiërs belegeren sinds vanochtend het presidentiële paleis in Djarkarta. Zij eisen het aftreden van president Soekar- no.Pantserwagens hebben een kordon om het paleis getrokken. De betogers schreeuwen leuzen als „Boeng Karno, een huwelijksmaniak" en „Boeng Karno. een blaaskaak". Zij wil den aanvankelijk een betoging houden bij het nationale monument op het grote plein voor het paleis. Dit werd echter door soldaten afgezet. De betogers dron gen toen op naar het paleis, dat zwaar bewaakt werd. PARIJS (AFP en Reuter) De wer velstorm Inez, die dinsdag Guadeloupe heeft geteisterd, heeft er tussen de zes tot tienduizend mensen dakloos gemaakt. Talrijke huizen zijn vernield. Er zijn vijf tien mensen gedood en 72 gewond. De gemeentelijke havenautoriteiten in Amsterdam, bij monde van ir. J. den Toom, directeur van de dienst der ha vens en handelsinrichtingen, zijn, met al le waardering voor de arbeid die is ver richt, niet onverdeeld gelukkig met de zee havennota, welke door het ministerie van Verkeer en Waterstaat is gepubliceerd. Ten eerste is duidelijk dat de rijkspla nologische dienst een sterk stempel op deze nota heeft gedrukt, waardoor de vraag rijst of wel voldoende recht is ge daan aan de commerciële ontwikkeling, aldus ir. den Toom. Ten tweede is het zeer de vraag of met deze uitgebreide uiteenzetting over de stand van zaken de Nederlandse zeeha vens een dienst wordt bewezen. De con currentie met de buitenlandse havens in Europa is nogal fel, en deze nota geeft de concurrentie wapens in handen, die weieens duidelijk tegen met name Amsterdam en Rotterdam gebruikt zou den kunnen worden. Vooral in die alinea's, waarin de nota „voorzichtig" blijkt te zijn met het noe men van getallen wordt de Nederland se havens een slechte dienst bewezen Als er bijvoorbeeld gesproken wordt over een toegankelijkheid van de Amsterdam se haven van 42 a 43 voet, zal men in het buitenland geneigd zijn de maximale diep te van de toegang op 42 voet te stellen in plaats van op 43 voet, wat ruim dertien meter is. Er is lang aan de nota gewerkt al dus de heer Den Toom waarbij het rijk zich tegenover de gemeenten Am sterdam en Rotterdam in nevelen hulde. Het zeehavenbeleid is echter tot nog toe in feite gevoerd door twee gemeenten Rotterdam en Amsterdam, en met groot economisch succes. Of deze nota, die van weinig commercieel inzicht doet blijken, tot dit succes zal bijdragen, wordt in Am sterdam betwijfeld. Het is beslist geen (Van onze correspondent) INGEN In het Betuwse dorpje Ingen, gemeente Lienden, stelt de rijkspolitie een onderzoek in naar de oorzaak van de dood van een zestienjarige jongen. De jongen moet volgens de politie zondag ochtend zijn overleden, maar zijn moeder heeft dit overlijden pas dinsdagmorgen ter kennis van de huisarts gebracht. Toen de arts geen doodsoorzaak kon vaststellen is er sectie op het stoffelijk overschot verricht. Het resultaat van de sectie was gisteren nog niet bekend. De jongen stond gunstig bekend en hielp zijn moeder in de groentewinkel, nadat zijn vader een jaar geleden vrij plotseling was overleden. Tijdens het verhoor heeft zijn moeder verklaard dat haar zoon (enig kind) zondagmorgen op bed was gebleven omdat hij verkouden zou zijn geweest. Zij zelf was zondag middag om twaalf uur weer naar bed gegaan en had tot maandagavond laat doorgeslapen. Pas dinsdagmorgen was zij tot de ontdekking gekomen dat de jongen was overleden. De gewaarschuwde huisarts kon echter geen doodsoorzaak vinden, waarop de po litie sectie gelastte. Volgens de politie is de mogelijkheid niet uitgesloten dat ook sectie verricht zal worden op het stoffelijk overschot van zijn vader. Er zijn tot op heden nog geen arrestaties verricht. bijdrage aan de propaganda, die tot nog toe is gevoerd voor Nederland als het ha- venland van Europa bij uitstek. Ook kan men in Amsterdam niet erg enthousiast zijn over die alineas die han delen over de verdeling der kosten. Waar het rijk wel alle kosten draagt voor de landwegen rijst de vraag waarom een andere financiële politiek moet worden gevoerd ten aanzien van de waterwegen. In Rotterdam was nog geen commen taar te krijgen op de zeehavennota. Het gemeentelijke voorlichtingsbureau liet we ten dat de gemeente Rotterdam, de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Rot terdam en de scheepvaartvereniging-zuid zich gezamenlijk zullen gaan beraden over een voorlopig standpunt betreffende de zeehavennota. Volgende week zal de houding van de drie instanties ten opzich te van de nota bekend worden gemaakt. Met ingang van 1 november zullen boeken tot de prijs van f 5 ook buiten de boekhandel om verkocht kunnen worden. Dit is het belangrijkste be sluit, dat de onderhandelingen tussen de organisaties van uitgevers en boek verkopers hebben genomen om te ko men tot de door de uitgevers zo zeer gewenste marktverruiming. Het be sluit moet nog worden goedgekeurd door de beide bonden. Het Konink lijk Nederlands Uitgeversverbond vergadert daarover op 11 oktober, het Nederlandse Boekverkopersverbond op 14 oktober. Het voorstel is de verkoop van boe ken tot 5 toe te laten in alle onderne mingen, die ingeschreven staan bij de Kamers van Koophandel. In de praktijk zal dit neerkomen op kantoorboekhandels, zelfbedieningszaken, supermarkten, siga renwinkels e.d. De prijs van 5 wordt gekoppeld aan het prijsindexcijfer. Ieder verkoop jaar zal worden getoetst of de prijsgrens verhoogd moet worden aan de hand van deze index. 99 Amerikaanse anti-raketraketten die in een oorlog eventueel de Russische raketten in de lucht zouden moeten vernietigen, werden zo op hun doelen ge richt dat zij die op het laatste ogenblik misten, aldus IWWWWWWWWUWnWAItlWWMlIVMWWVWWllWWWWWWWM „l'Express". Het blad geeft geen bron voor het ver haal, maar zegt dat het ministerie van Buitenlandse Zaken bijzonderheden over het incident heeft mee gedeeld aan verscheidene militaire attachés. Enkele weken geleden, zo schrijft „l'Express", werden twee reusachtige Russische raketten, na een waarschuwing vooraf, afgeschoten van een proef- terrein in Siberië. Negenentwintig seconden later had een Amerikaanse computer de snelheid van de raketten en het vermoedelijke „punt van inslag" be rekend. Dit lag 200 kilometer ten westen van Hawaii. Vijftien minuten na de lancering van de Russische raketten werden Amerikaanse Nike-raketten afge vuurd van de basis Kwajalein op de Marshall eilanden. „De Russische raketten werden theoretisch ver nietigd twaalf minuten en vijftien seconden voor zij hun doel hadden bereikt. De toestand van evenwicht, gebaseerd op vrees, waarin de wereld nu al twintig jaar heeft geleefd, bestaat niet meer. Er is maar één supermogendheid en dat is Amerika", aldus „l'Ex press". Het Amerikaanse ministerie van Defensie ver klaarde „geen kennis van proeven met Amerikaanse raketbestrijdingsraketten tegen Russische interconti nentale raketten te dragen". Het oude voorstel van A- en B-boeken, waarover de boekverkopers, het niet eens konden worden met de uitgevers, is ge heel van de baan. Wordt het nieuwe plan aangenomen, dan blijft het handelsver keer tussen uitgever en boekverkoper, als geregeld in het boekenkartel verder van kracht. Op de bloemenveiling Het Centrum in Beverwijk komen thans naast bloemen uit een groot deel van Noord-Holland ook orchideeën uit Djakarta, die eens per week door de lucht uit Indonesië worden aangevoerd. Deze orchideeën komen van een kweke rij in de Indonesische hoofdstad, die ze elke zondagmiddag om twee uur met het vliegtuig naar Nederland meegeeft. Reeds maandag zijn de orchideeën dan op Schip hol. Daar wordt de verdere verzorging toevertrouwd aan een firma uit Heems kerk. Woensdag werd op de Beverwijkse bloe menveiling 50 tot 80 cent per bloem be taald. Een tak orchideeën heeft vijf tot tien bloemen. Er waren gisteren niet min der dan driehonderd takken orchidee uit Indonesië. ADVERTENTIE vlees- en vleesprodukten Wijk aan Zee - Tel. 207 (02517) de leverancier voor het goede horeca bedrijf

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1