Op-art mode was van korte duur Strop voor enkele fabrieken bender Voormalige Johnson nu Critiek concentreert zich op de oorlog in Vietnam assistenten van de oppositie in Produktschap gaat door met „bloemproef" in Frankrijk SU BENZINE GULDENS CENTEN Vragenlijst voor Pompidou en Frey Tsjombe beschuldigd van hoogverraad Ontvoerde" baby was reeds dood Gemini-12 midden november omhoog Ontslag van drie vlieginstructeurs gehandhaafd Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Vechtstraat VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 15 jaar! **oneh Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 Oostduitse grenswacht vlucht naar Westen 11 N.V. VERENIGDE BENZINE MIJ VOORDELIGER PER LITER PER TANKVULLING SERVICE STATION SUPERBENZINE NORMAALBENZINE DIESELOLIE MENGSMERING MOTOROLIE Examens De op-art-mode, die het vorig jaar op grootscheepse wijze in ons land werd ge lanceerd, blijkt maar van zeer korte duur te zijn geweest. Het werd een rage van slechts enkele maanden. De modehuizen en ook de schoen- en lederwarenindustrie hebben goed verkocht, maar een enkele is toch met de op-art-brokken blijven zit ten. Eén van de gedupeerden is de N.V. Schoenen- en Lederwarenfabriek Bata uit Best. waar men van de 5000 paar ver vaardigde op-art schoenen nu met 1000 paar is blijven zitten. Overigens blijken de grote modehuizen hun voorraden op-art kleding bijna geheel aan de man te heb ben gebracht met uitzondering van een aantal kleinere zaken. De op-art-mode heeft zich geopenbaard in drie verschijnselen: de grillige zwart witte patronen, de Mondriaanstijl met de zwart-witte vlakverdeling en de Courrège stijl, die een zwart-witte blokverdeling D i t heeft. De heer L. Ploeger, secretaris van L)e nlJCflKOt'J de Stichting Lederwarenmode in Amster dam, is van mening, dat ons land op het ogenblik in een dieptepunt van de zoge naamde textielcyclus verkeert. „Uit on derzoekingen is gebleken", aldus de heer Ploeger, „dat schoeisel en kleding dit jaar over het algemeen moeilijker ver kocht worden dan voorheen het geval was en bovendien is er dit jaar nog geen groei in de lederwarenmode te bespeuren". De lederwarenindustrie is volgens de heer Ploeger direkt ingehaakt op de op- art-mode- Er kwamen zwart-witte tassen op de markt, maar het publiek was er snel op uitgekeken. Maar, zo zegt hij. de op-art-mode moest wel een rage worden, omdat deze kleding veel te opvallend was. De grote klappen zijn vermoedelijk bij de kleinere modezaken gevallen, aldus de Nederlands Economische Vereniging van Confectie-industrie in Amsterdam (NE- VEC). Dat de op-art-mode geen blijvertje werd, vindt de NEVEC niet verwonder lijk: „De kleding deed gewoon pijn aan je ogen". Volgens de NEVEC zijn er in ons land enkele tienduizenden op-art blouses, japonnen, tassen en schoenen verkocht. De grote winkelbedrijven ontkennen, dat zij met grote hoeveelheden op-art kleding zijn blijven zitten. Overigens wel logisch, zó vindt de NEVEC, omdat deze zaken zeer deskundige inkopers hebben, die pre cies weten of een modeverschijnsel „in" blijft of niet. De kleinere zaken zullen veel eerder met onverkochte voorraden blijven zitten, aangezien men vaak grote partijen inkoopt om later niet achter het net te vissen. ADVERTENTIE ONZE ZAAK BESTAAT Wie voor 35.- of hoger koopt krijgt een waarde vol geschenk. kleding De Bijenkorf meent, dat dit opvallende op-art dessin nooit bij het publiek kon aanslaan. Het verschijnsel werd boven dien te veel gepopulariseerd. Reeds in het najaar van 1965 werd met de inkopen ge stopt en een half jaar later waren de voorraden uitgeput. Ook bij Vroom en Dreesmann is geen onverkochte op-art kle ding blijven hangen. Er is het vorig jaar goed verkocht? maar wij zijn er tijdig mee gestopt, aldus een V. en D.-functio naris. Dezelfde mening is men toegedaan bij C. en A. Gerzon heeft nog een kleine voorraad, maar het meeste is verkocht. De periode van oktober 1965 tot maart 1966 was de meest gunstige tijd van de op-art kleding, zegt men bij Gerzon. Bata in Best is met ongeveer 1000 paar op-art schonen blijven zitten. De levering aan Bata-winkels en particulieren begon pas dit voorjaar, omdat, zo zegt Bata, eerst de kat uit de boom werd gekeken en de produktietijd enige maanden in be slag nam. In mei van dit jaar was er reeds geen vraag meer naar de op-art schoenen. Bij de N.V. Ivo van Harens schoenfabriek in Waalwijk zijn slechts geringe hoeveelheden op-art schoenen niet verkocht. De 94 Van Haren-winkels, waar aan uitsluitend wordt geleverd, zijn vol gens de schoenfabriek volledig door hun voorraden heen. Kortstondig was de op-art-droom van vele fabrikanten. Gone with the wind. PARIJS (AP) Advocaten voor de I familie van Ben Barka hebben een lijst met elf vragen ingediend voor de Fran se premier Pompidou. I)e Franse minis ter van Binnenlandse Zaken, Roger Frey,| kreeg een lijst met 22 vragen. Bijna al de vragen hebben tot dpel vast te stellen, wanneer zij in kennis ge steld werden van de ontvoering van Ben Berka en de daarop volgende ontwikke lingen in deze zaak en wat gedaan werd om de activiteiten van de Marokkaanse minister van Binnenlandse Zaken, Oufkir en zijn medewerkers te controleren tij dens hun verblijf in Parijs tijdens de ontvoering. Jean Perez, president van de recht bank, zal vandaag beslissen, of de vra genlijsten aan de ministers zullen worden gezonden. De Franse regering heeft verklaard, dat Oufkir de ontvoering van Ben Barka georganiseerd heeft. De Marokkaanse mi nister heeft dit ontkend- Een van de vragen aan premier Pom pidou luidt: „op welke dag en welk uur werd de heer Pompidou op de hoogte gesteld van de gebeurtenissen door gene raal Jacquier, toen hoofd van de docu mentatiedienst en contra-spionage? Wan neer deelde de heer Frey hem mee, dat Oufkir en zijn ondergeschikten verdacht werden?" Een van de vragen voor Frey is: „was het op initiatief van de heer Frey, of met zijn toestemming, dat de politie Oufkir niet ondervroeg, die toen in Parijs was en niet viel. onder de diplomatieke on- gchendbaarheid? ADVERTENTIE (Van onze correspondent) WASHINGTON. Richard Good win en Arthur Schlesinger jr., twee vroeger belangrijke assistenten van wijlen president Kennedy in het Witte Huis, die nu nauw verbonden zyn met senator Robert Kennedy, hebben zich onlangs critisch gedistantieerd van president Johnsons Vietnampoli- tiek. Allebei keerden zij zich tegen de politiek van voortdurende uitbrei ding van de strijd, die, aldus de woor den van Schlesinger, „steeds sneller lijkt te leiden naar een grote en on nodige catastrofe". Goodwin lanceer de tijdens een lunch met het bestuur van de ..ADA" (Americans for Demo cratie Action) een oproep tot het vor men van een nationaal comité tegen het uitbreiden van de oorlog. Goldwater Vraag naar onze spaarregeling. BERLIJN (DPA) Een Oostduitse grenswacht en twee van zijn vrienden zijn er woensdag in geslaagd in het noordwesten van Berlijn door de prikkel draadversperring naar het Westen te vluchten. Op een andere plaats in Berlijn werd ten man aangehouden door de Oostduit- •ers, r.adat hij er reeds in was geslaagd twee prikkeldraadversperringen te pas teren. Dit comité zou, volgens Goodwin, niet gekleurd moeten zijn door een speciale politieke overtuiging, maar open moeten staan voor iedereen, die verdere escala tie van de strijd, vooral in Noord-Viet- nam, verwerpt. „Het huidige beleid al dus Goodwin, „zou ertoe kunnen leiden dat de Chinezen in de oorlog worden be trokken, precies zo stap voor stap als de Amerikanen zelf daar ook in terecht kwa men". Goodwin, die niet alleen onder pre sident Kennedy een van de voornaamste assistenten op het terrein van de buiten landse politiek was, maar die tot een jaar geleden nog voor president Johnson werk te, zei ook. dat volgens hem de huidige politiek de kansen op een vreedzame over eenkomst alleen maar verkleint. Hij kri tiseerde verder de geloofwaardigheid van de regering en, wat hij noemde, „de slech te adviezen aan, zowel als de foute be slissingen van president Johnson." ALS SLOGAN voor het door hem voor de verkiezingskreet van de democraten uit 1960: „Geen grotere oorlog". Deze suggestie was uiteraard geladen met iro nie. want zij herinnerde er weer eens aan, dat president Johnson twee jaar geleden de verkiezingen tegen Goldwater zo glo rieus won, mede omdat hij Goldwater s Vietnam-politiek als gevaarlijk en oor logszuchtig aan de kaak stelde. Intussen heeft Johnson echter precies dat in Vietnam gedaan, wat hij destijds zei niet te zullen doen en waarom hij Goldwater zo kritiseerde: het sturen van een grote Amerikaanse troepenmacht, het ontbladeren en met napalm bestoken van de wildernis waar doorheen Noord- Vietnamezen in Zuid-Vietnam infiltreren, het bombarderen van Noord-Vietnam, enzovoorts. Schlesinger luchtte zijn hart over het Vietnam-beleid in de „New York Times magazine". De bekende schrijver van het boek over president Kennedy „A thou sand Days", die ruim een jaar geleden nog optrad als verdediger van president Johnsons politiek op een nationale teach schrijft daarin: „Onze strategie in Vietnam lijkt op het wieden van een tuin met een bulldozer. Af en toe halen we wel wat onkruid naar boven, maar het grootste deel van het gazon gaat er ook aan. Het effect van onze politiek is, dat wij het politieke en maatschappelijke bestel verpulveren, dat alleen bij machte is een Zuid-V ietname- se staat die hoop op onafhankelijk voort bestaan te geven, waarvoor wij geloven te vechten. Onze middelen, met andere woorden, verijdelen het bereiken van ons doel". Het beste wat Washington nog doen kan, zo vindt Schleslinger, is de ogen openen voor de Vietnamese werkelijkheid en inzien dat er geen duivelse agressie naar Hitleriaans patroon aan de gang is, waarin communistische guerrilla's, zwaar geholpen door Noord-Vietnam. proberen Zuid-Vietnam in hun greep te krijgen. In deze situatie zal Washington de commu nisten duidelijk moeten maken dat hun plannetjes militair niet haalbaar zijn. Daartoe hoeven de Amerikanen, aldus Schlesinger, de oorlog niet permanent uit te breiden, maar zou het genoeg zijn de huidige situatie militair te bevriezen. Bombardementen op Noord-Vietnam, die de communisten noch murw hebben ge maakt, noch de infiltraties hebben ge stopt, zouden daarbij gereduceerd moe ten worden. Amnestie zou verleend moe ten worden aan communisten, die de wa pens neerleggen. Meer ernst zou voorts gemaakt moeten worden met Washing- tons bereidheid tot onderhandelen, die volgens een aantal serieuze waarnemers meer te wensen overlaat dan naar bui ten blijkt, aldus Schlesinger. En tenslotte zou Washington de bons moeten geven aan generaal Ngoeyeu Cao Ky en zijn met steun van de bevolking in Saigon tot leven moeten wekken. DIT PROGRAMMA van Schlesinger is niet nieuw. Het is een extract van tót nu toe door de regering nimmer serieus ge nomen alternatieven, die door prominen te figuren zoals senator Fulbright, de oud ambassadeurs Kennan en Galbraith, de generaals Ridgway en Gavin en duizenden in de intellectuele gemeenschap naar vo ren zijn gebracht. Hij verwerpt nog eens ten overvloede het argument van de regering-Johnson, dat de critici van het Vietnam-beleid geen alternatief voor haar politiek van con stante uitbreiding der oorlogsinspanning zouden weten. En het is wellicht ook een aanwijzing in welke richting de Kennedy- democraten, wier positie in gewicht stijgt naarmate president Johnsons populari teit daalt (en die is nu tot 48 percent naar beneden) hopen het Amerikaanse Vietnam-beleid te sturen. KINSJASA (Reuter) President Mo- boetoe en premier Moelamba van Kongo hebben een aanklacht wegens hoogver raad ingediend tegen de Kongolese oud premier Tsjombe. Zij hebben de zaak aanhangig gemaakt bij het speciale mili taire tribunaal dat in mei jl. de vroegere premier, Evariste Kimba, ter dood ver oordeelde. De aanklacht is ook onderte kend door de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken en spreekt van aan slagen op de interne en externe veiligheid van de staat. DORTMUND (DPA) De „ontvoerde" zeven maanden oude Frank Landermann uit Dortmund, was in de nacht van zon dag op maandag reeds in zijn bed bij het braken gestikt. Dat heeft het openbaar ministerie woensdag meegedeeld. De moeder van het kind had maandag de DOlitie gemeld, dat het kind ontvoerd was, toen zij in een winkel inkopen deed. Deze moeder, de 26-jarige Edith Lan dermann, heeft nu bekend, dat zij haar zoon in de nacht van zondag op maandag dood in zijn bed gevonden heeft. Aan vankelijk had zij het lijk willen verbran den, maar ze was later met het lijkje in de kinderwagen naar een eenzame weg in Dortmund gereden en had het in een bosje verstopt. Als motief voor haar vreemd gedrag heeft ze opgegeven dat zij vreesde voor verwijten van haar man. Het Openbaar Ministerie gelooft niet, dat nalatigheid van de moeder de dood van het kind ver oorzaakt heeft. Het echtpaar heeft nog drie kinderen, allen dochters. KAAP KENNEDY (Reuter) De vol gende Amerikaanse ruimtevlucht van twee astronauten met de Gemini-12 is uit gesteld tot vijftien november. Ze zou aan vankelijk 31 oktober plaatsvinden. Ook heeft men het plan laten vallen tijdens deze vier dagen durende vlucht ruimte vaarder Edwin Aldrin met een nieuw soort rugzak met raketjes een lange zweeftocht te laten maken. Hij krijgt dit pak niet mee, omdat ruimtevaarder Gor don bij zijn zweeftocht buiten de Gemi- ni-11, begin deze maand, buitengewoon vermoeid raakte. In plaats van door de ruimte te suizen met een zware raketeen heid op zijn rug moet Aldrin andere, minder vermoeiende, taken uitvoeren. De vlucht is uitgesteld, omdat meer tijd nodig blijkt te zijn om de manoeuvre eenheid uit de bevestiging achter in het ruimteschip te verwijderen. Aldrin, die met James Lovell vliegt, heeft ook meer tijd nodig om zich in te werken in de nieuwe taken die hij tijdens de ruimte- vlucht moet uitvoeren. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft drie voormalige vliegin structeurs van de Rijksluchtvaartschool in het ongelijk gesteld. Zij waren met ingang van 1 maart 1963 eervol ontsla gen wegens verandering in de inrichting van de afdeling rijksluchtvaartschool in Eelde. Tegen dit ontslag waren zij in beroep gegaan bij het Ambtenarengerecht in Groningen. Dit college besliste dat de ont slagen nietig waren, omdat zij niet uit een van te voren vastgesteld reorganisa tieplan voortvloeiden. Tegen deze beslis sing tekende de minister van Verkeer en Waterstaat op zijn beurt beroep aan. De Centrale Raad van Beroep stelde de minister in het gelijk, verklaarde de beroepen van de vlieginstructeurs tegen hun ontslag ongegrond en vernietigde de uitspraak van het Ambtenarengerecht in Groningen. Naar het oordeel van de Centrale Raad bestond er wel degelijk een reorganisatieplan dat in de afvloeiing voorzag van een groot deel van het per soneel van de Rijksluchtvaartdienst, waaronder de Rijksluchtvaartschool res sorteert. De vlieginstructeurs waren van het bestaan van dit plan op de hoogte gesteld door een brief en een mondelinge toelichting. Een markttest met Nederlandse bloe men, door het Produktschap voor Sierge wassen opgezet in Noord-Frankrijk, is on der een wat ongelukkig gesternte gestart. De actie, die in een elftal warenhuizen wordt gevoerd, kon pas in mei beginnen, in plaats van in februari zoals het plan ADVERTENTIE uuui lici uw. gestelde comité suggereerde Goodwin militaire junta en een civiele regering (in pand v.h. Van Oosten) was. Dat kwam doordat Frankrijk juist in die eerste maanden van het jaar door middel van het minimum-invoerprijzen- stelsel de invoer van Nederlandse bolbloe- men stopte. En toen de bloemen er wel weer in mochten gingen de Fransen en Francaises juist met vakantie en Heten hun huizen, waar ze toch al niet zo gauw een bloemetje in plegen te zetten, zonder enig commercieel perspectief achter. Het bleek verder nodig te zijn de vitrines in de warenhuizen te voorzien van het bij schrift „fleurs naturelles", omdat verwar ring met kunstbloemen dreigde. Tot eind juli werd er voor zeventigdui zend Franse franken verkocht en er werd een verlies van zo'n twintigduizend Ne derlandse guldens geleden. Wel ging het beter toen de potentiële klanten van hun maand op het land waren terugge keerd. De vakantiemaand augustus was nog slecht, maar nu in september gaat het in stijgende lijn. „Doorgaan" zei het bestuur van het pro duktschap gisteren, en het stelde 136.600 (over twee begrotingsjaren te verdelen) beschikbaar opdat de proef een vol jaar kan worden volgehouden. 30.000 was al eerder genoteerd en van het totale bedrag van 166.600 wordt 56.600 in ieder geval uigegeven, ter wijl 110.000 bestemd is als garantie voor de dekking van verliezen. Een twijfelaar kreeg van waarnemend voorzitter J. H. Hylkema te horen dat de proef, ook als hij mis gaat, nog wat zal opleveren, na melijk de wetenschap dat men het zo niet moet doen. Met een soortgelijke markttest in Oosten rijk heeft het produktschap heel wat be tere resultaten geboekt. In Oostenrijk, en ook in Duitsland en Zwitserland, heeft men blijkbaar heel wat meer met bloemen op dan in Frankrijk. Een proef, die nu aan de gang is in supermarkets in Enge land, geeft ook verheugende resultaten, zo werd in de produktschapsvergadering meegedeeld. EINDHOVEN ir. K. J. de Vos is gepro moveerd tot doctor in de technische we tenschappen. Zijn proefschrift had als ti tel „The relationship between microstruc- ture and magnetic properties of alnico alloys". Promotor was prof. dr. J. J. Fast te Eindhoven.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11