Eenzame zonderling in Spandau kost overwinnaars 700.000 DM schut NN0CCBI0 schut Verbouwing vraagt ruimteVandaar onze TAPIJTEN LINOLEUM MEUBELEN GORDIJNEN MATRASSEN DEKENS Zo'n verbouwingsopruiming is „anders" bij Bezorgdheid in de Sovjet-Unie over Indonesië Londen waarschuwt premier Ian Smith West-Irian krijgt een nieuwe hoofdstad Woninginrichting - 250 modelkamers - Breestraat 82 Beverwijk tel. 02510 - 23641 17 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 maak uw kinderen gelukkig, geef hen SCHOENEN „Dokter, hoor 's even Spijt of berouw? Contactpunt Wassen I «ftTA I Doorsmeren lTÜJ. B RIJ S Examens Minister Diah mocht het Merdeka-paleis niet in We moeten ruimte maken voor de metselaars, de timmerlieden, de vei bouwei s. Daarom gaf de Kamer van Koophandel toestemming om op te ruimen. Eerste klas goed tegen sterk verlaagde prijzen. Veel tapijten, veel meubelen, veel gordijnstoffen en matrassen. U kunt hiervan profiteren als u er vlug bij bent. De verbouwingsopruiming duurt namelijk (gelukkig voor on-s) maar kort! 11.90 105.00 169.50 (Van onze correspondent) MOSKOU. Moskou heeft officieus] zijn bezorgdheid uitgesproken over de ontwikkeling in Indonesië. „De nationale onafhankelijkheid en de democratische toekomst van het vrijheidslievende Indo nesische volk zijn door de activiteiten van reactionaire kringen in gevaar gekomen". Zo staat te lezen in een niet ondertekend en dus als officieus te beschouwen com mentaar, dat gisteren werd afgedrukt in de „Pravda", het officiële orgaan van de Russische Communistische Partij. Onder verwijzing naar de berichten die de Westelijke persagentschappen vanuit- Indonesië verspreiden, wordt in het artikel gewaarschuwd voor een herhaling van de 1 anti-communistische terreurdaden ter ge legenheid van de 30-ste september, de dag waarop een jaftr geleden de commu nistische opstand plaatsvond. „Reactio naire elementen uit vroeger verboden partijen en religieuze organisaties waar achter imperialistische kringen staan", be reiden een nieuw bloedbad onder de voor uitstrevende gelederen voor, aldus vreest de commentator van de Pravda. Achter deze woorden, die een duidelijk Ideologisch karakter hebben, schuilt ver moedelijk de bedoeling in het bijzonder de in gevaar verkerende president Soe- kamo moreel een duwtje in de rug te geven. LONDEN, (AP) Groot-Brittannië heeft Rhodesië gewaarschuwd dat er nog slechts vijf of zes weken tijd zal worden gegeven om een oplossing te vinden voor het onafhankelijkheidsgeschil, voordat de Verenigde Naties zich er mee zuilen gaan bemoeien. De waarschuwing werd door minister voor het Gemenebest, Herbert Bowden bij zijn vertrek aan premier Smith gegeven. Bowden keerde gisteren na zijn bespre kingen met Smith terug in Londen waar hij onmiddellijk verslag aan het kabinet uitbracht. Een overzicht van zijn opmer kingen werd gisteravond verstrekt, kenne lijk als een politieke zet. Bowden is tot de conclusie gekomen dat Smith aan geweldige druk binnen zijn eigen partij, het Rhodesische Front, bloot staat, maar dat een harde kern van ver moedelijk dertig leden een compromis verhindert. ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) Vannacht, precies om twaalf uur, geen minuut eerder en geen minuut later, gaat de grijze deur van de geallieerde gevangenis Spandau in West- Berlijn open voor twee mannen, die twintig jaar geleden roemloos uit de geschiedenis zijn geschrapt: Albert Speer, eens Hitiers minister voor Be wapening en Munitie en Baldur von Schirach, ex-jeugdleider van het duizendjarige rijk, ex-rijksstadhouder van Weneh. Hun in Neurenberg opgelegde straf zal dan ten einde zijn. Eén man blijft achter in het zwaar be waakte, door muren, draadversperringen en wachttorens omgeven Spandau: de 72-jarige Rudolf Hess, Hitiers plaatsver vanger tot 10 mei 1941, toen hij met een vliegtuig naar Groot-Brittannië vloog om de Britten tot een pact met Duitsland te bewegen en deswege prompt door zijn Führer voor gek verklaard. Hess kreeg in Neurenberg levenslang. Hij zei des tijds alleen maar zich niets meer te kun nen herinneren en hield verder zijn mond dicht. Gevangenispsychiaters stonden er voor in, dat hij weliswaar schizofreen, maar stellig toerekeningsvatbaar was in die beginjaren van de tweede wereldoor log. GROTE HOUTSTRAAT 153. (t.o. Proveniershuis) Fil. te Amsterdam, Amstelveen, Hil versum en Bussum. NEW YORK (AFP) „Amerikaan se artsen zijn, voor het merendeel om hun onbekwaamheid, verantwoordelijk voor de dood van honderd- tot twee honderdduizend mensen per jaar.' Tot deze slotsom komt de schrijver Martin M. Gross in zijn pas gepubli ceerde boek „De artsen.' Hij vindt dat de Amerikaanse arts in het algemeen noch op wetenschap pelijk gebied, noch in intellectuele zin, noch op het menselijke vlak de kwaliteiten bezit om de geneeskunst te beoefenen. Volgens Gross vormen de artsen m de V.S. één van de voornaamste oor zaken van ziekte en dood. De 1,6 mil joen operaties die jaarlijks aan de amandelen worden uitgevoerd, zijn volgens de schrijver niets anders dan een moderne vorm van aderlating. De behandeling in de Amerikaanse zieken huizen acht hij in minstens de helft van de gevallen, slecht. Voorts^ be schouwt hij het medisch onderwijs in de V.S. als onvoldoende. Gross baseert zijn kritiek op vraag gesprekken met enige honderden art sen. op onderzoekingen in spreekka mers en ziekenhuizen en op rapporten van de dienst voor volksgezondheid en artikelen in medische tijdschriften. -minister van Bewapening Munitie, Albert Speer. Hess, Speer en Von Schirach. Mensen, die hun straf verdienden. Wat hebben twintig jaar cellulair in 's werelds duur ste gevangenis voor invloed op hen ge had? Is er alleen maar spijt, alleen maar „pech gehad" of is er inkeer, berouw? Niemand weet het. Niemand kan in de ziel van de zieke psychopaat Hess kij ken. Niemand, behalve misschien de Franse predikant, die elke zaterdagmor gen vrijwillig door de poort van Spandau gaat, kan weten, waaraan Speer en Von Schirach denken als de nachten lang zijn en herinneringen kwellen. „Als je het mij vraagt", zegt een verpleger in Spandau, „dan zien ze er een beetje tegen op straks met één klap buiten te staan. Begrijp me goed, ze willen natuurlijk graag vrij, maar weten niet goed wat vrij zijn pre cies inhoudt." De Wilhelmstrasse wordt afgezet, vrij dagnacht. Alleen pers en radio mogen er bij als de grijze gevangenisdeur open gaat. Er is een plaats voor de mensen van krant en televisie gereserveerd op de stoep tegenover de gevangenisuitgang, T V# «v ux--- |P Us 3 .lirfJÉÊP Vrijdagnacht om twaalf uur gaan de poorten van Spandau open. een meter of vijftig van de poort. Er wor den er véél verwacht, uit Engeland, Ame rika, Finland, zelfs Japan. Niemand denkt, dat Von Schirach en Speer een praatje komen maken. Ze worden door familieleden in auto's opgehaald, rijden zonder stoppen de poort uit en verdwijnen in het donker. Zo zal het wel gaan, is de verwachting. Zaterdagochtend vroeg rest voor de Amerikanen, Russen, Fransen en Engel sen alleen nog Rudolf Hess, de gek van Spandau. Voor hém alleen het gebouwen complex, de artsen, de koks, de Neder landse verpleger, de burgerambtenaren en de 32 militairen. Kosten: 700.000 DM per jaar. De Westelijke geallieerden willen er wel van af. Wat hen betreft kan Hess naar een inrichting voor geesteszieken, des noods wel naar een particuliere inrich ting, maar de Russen dénken er niet aan. Er is overleg geweest over de toe komst van Hess, vertelt een Ameri kaanse voorlichtingsman, maar dat heeft niet tot resultaat geleid. De Westelijke ge allieerden zijn er van overtuigd, dat zo lang Hess leeft Spandau zijn gevangenis zal zijn. Spandau is namelijk mét de con- trole-toren van het Berlijnse vliegveld Tempelhof uniek in het Berlijn-van-van- daag, omdat de Russen er nog dagelijks contacten met vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden hebben. ADVERTENTIE TOTAL QUICKSERVICE Zijlweg 39-41 - Haarlem - Tel. 11803 Geopend van 7.0024.00 uur. ADVERTENTIE Rudolf Hess, Hitiers plaatsvervanger tot mei 1941. Ex-Hitlerjugend-leider, Baldur von Schirach. Amsterdam, (Gem. Un.). Kandidaats tweede gedeelte geneeskunde: C. A. G. J. Bonarius (Bloemenüaal), W. T. Bos (Sant poort-Zuid), J. H. v. Kolstee en J. A. Otten (Santpoort-Noord). DJAKARTA (A.N.P.) De Indone sische minister van Voorlichting, Boerha- noeddin Diah, kreeg maandag geen toe gang tot het Merdeka-paleis in Djakarta waar hij aanwezig wilde zijn bij de over handiging van de geloofsbrieven door de nieuwe Guinese ambassadeur aan de pre sident. Diah zo meldt het legerblad Berita Yoedha, die tijdens Maliks verblijf in het buitenland tevens optreedt als waarne mend minister van Buitenlandse Zaken, werd eerst aan het hek tegengehouden door schildwachten die hem naar zijn identiteitspapieren vroegen. Na veel ge praat over en weer mocht hij naar bin nen, maar even verder versperden op- I nieuw leden van de paleiswacht hem de weg. Zij zeiden dat ze hem niet herken den. De minister liep woedend weg en I vertrok naar Bandoeng, waar hij op een bijeenkomst zou spreken. De minister hééft geen genoegen geno men met een schriftelijk excuus van de commandant van de paleiswacht en offi- I cieel protest ingediend. DJAKARTA Soekarnapoera, het voor malige Hollandia, zal in de toekomst niet meer hoofdstad van West-Irian zijn, om dat het ongunstig is gelegen. Dat heeft het Indonesische persbureau Antara ge meld. Waarschijnlijk wordt het in de Vogel kop gelegen Sorong hoofdstad. Er is geen datum voor de verandering vastgesteld. Antara meldt echter dat het hoofdkwar tier van het regionale militaire opperbe vel volgend jaar naar Sorong zal verhui- zen. Soekarnapoera ligt in het uiterste noord oosten van West-Irian, dicht bij de grens met Australisch Nieuw-Guinea. Het heeft geen vliegveld dat geschikt is voor straal vliegtuigen, Sorong heeft dat wel. verbouwings opruiming Kijk! De mooiste tapijten in onze verbouwingsopruiming 185 mtr. NYLON Frisé tapijt 370 cm breed. Vast tapijt voor woon- en slaapkamers. Slijtvast en gemakkelijk te reinigen. Van f 149.00 per mtr. Nu voor 119.00 930 mtr. ACRYL tapijt. Een spe ciale veerkrachtige tapijtvezel; slijtvast en gemakkelijk in onder- boud op 130 cm breed in 11 mooie kleuren van naturel tot koningblauw. Zeer vast geweven. Van 49.50 per mtr. Nu voor 38.00 163 mtr. LUSPOOL tapijt van vierdraads wollen garen. Kleur: goudbruin/geel gemêleerd op 130 cm breed. Van 58.50 per mtr. Nu voor 46.00 382 mtr. Tweed tapijt. Een solied woonkamer tapijt, zeer dichtge- weven van driedraadsgaren 50% wol/50% haar op 130 cm breed per mtr. Van 48.00 per mtr. Nu voor 36.00 Marmoleum de onverslij febare vloerbedekking in 12 kleuren op 200 cm breed. Grote coupons. Van 15.00 per mtr. Nu voor Linofeit Linoleum met gebitu mineerde rug op 200 cm breed in 5 kleuren. Grote coupons. Van 8.70 per mtr. Nu voor 6.75 Conchita balatred vinyflor confetti floorance vinylcork. Plasticvloerbedekking 200 cm breed tegen sterk verlaagde prijzen. 140 mtr. Jabo tapijt op 380 cm breed in drie kleuren. Grote cou pons van 4-10 mtr. Van 3-1.75 per mtr. Nu voor 25.90 240 mtr. 100 cm breed Jabo tapijt in drie kleuren Van 7.75 per mtr. Nu voor 6.75 Kijk! Eksk-lusieve meubelen m onze verbouwingsopruiming! Uw kans om iets van TGP KLASSE aan te schaffen voor een middenprijsklasse. Meubelen van klassiek tot modern in alle prijsklassen waaronder veel bankstellen moeten er uit voor prijzen van 25 tot 50% onder nor maal. Kijk! Alle soorten gordijnstoffen in onze verbouwingsopruiming! 900 mtr. zware gordijnvelours; effen en streepdessins in prach tige pasteltinten, zoals goud, fraise, lindengroen, geel, rood, Sahara etc. Officiële prijs f 17.75 per mtr. Nu voor 9.95 500 mtr. Boussac stof in diverse prachtige dessins en kleuren: 20-30% onder de officiële prijs. Ook diverse mooie drukstoffen en dralons. Vol schuimrubber matrassen, dus aan twee kanten te gebruiken, prima kwaliteit met zware luxe damast overtrek: 1 persoons NU 2 persoons 1'30 em breed NU Uitstekende kwaliteit Polyether matras 13 cm dik met zeer aparte overtrek. 1 persoons NU fr9.50 2 persoons 130 cm breed NU ƒ115.00 250 zuiver wollen en draion dekens. Uitsluitend de prima kwaliteit merk dekens zoals v. Wjjk en Good Night. 20-30% onder de officiële prijs. Eén- en tweepersoons en ook zeer grote lits-jumeaux maten. stoutenb eek

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17