KNVTO acht voorrang voor bussen bij haltes noodzakelijk Woonkanst moms HET WEER Oppositie Boerenpartij in noodraad gebundeld ELZER's In 1910 heeft Nederland zestig auto's per vierkante kilometer Eerste bres in de Britse loonstop V eiligheidsraad vraagt Oe Thant te blijven MAARTEN OTTO WEER THUIS Chieftain-tank Protest tegen dam naar Ameland Gasten voor het Grand Gala Politieke activiteit van vreemdelingen Daggeld verhoogd Boer Koekoek: „Wij hebben niets tegen oud-NSB'ers ANWB gaat weer autoverlichting controleren Pam verhoogt prijzen 51e JAARGANG NUMMER 280 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Chef van de redactiet H. Landre Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE advertentie CAMEL TWEED JASSEN Het woord is aan Na maandenlange zwerftocht Grote uitbreiding van Esso pagina 25 Weerrapporten 1> 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17, 19 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 17, 19 Medische verzorging5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 9, 11 Topsy In de vishal en op zee7 Films7.21 Ferdinand 10, 22 Radio en tv 21 Uitgaan in Haarlem 21 Kunst21 Feuilleton23 Beeldverhalen23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Sport 27 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Kans op regen Roomboter - spritsen Heerlijke moccagebakjes Grote gezinsboterkoek hazenberg mmmheerlijk HOEDEN IJmuider Courant Allerlei maatregelen ter bevordering van het openbaar vervoer, waarvan ste den als Haarlem, Den Haag, Maastricht en Nijmegen reeds goede voorbeelden heb ben gegeven, kunnen slechts weinig effect sorteren, zolang onvoldoende wordt ge waarborgd dat het openbare vervoer zo min mogelijk hinder ondervindt van het overige verkeer. Dit heeft mr. D. van Setten vandaag ge zegd tijdens de algemene vergadering van de Koninklijke Vereniging van Transport- Ondernemingen in Deventer. Mr. van Setten stelde als een van de oplossingen voor dit probleem voor om bussen van het openbaar vervoer die een halte aandoen of van een halte wegrijden een zekere voorrang te geven. Verheu- ADVERTENTIE Q INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem auto's gaat gepaard met een daling van het gemiddeld jaarlijks gebruik van de personenauto's, uitgedrukt in kilometers. Bovendien is het blijkens conclusies van de rijks planologische dienst ruimtelijk noch financieel mogelijk de verkeersont- wikkeling geheel op te vangen door een verruiming van het wegennnet", zo zei mr. I Van Setten. gend vond hij dat het nieuwe reglement „Ook naar de mening van de KNVTO verkeersregels en verkeerstekens de mo- zou een ongebreidelde groei van het par- gelijkheid heeft geopend een aparte rij- ticulier vervoer met gelijktijdige verwaar- baan voor autobussen aan te wijzen. On- iozing van het openbaar vervoer tot on gunstig voor het openbaar vervoer achtte oplosbare problemen leiden. Er moet dus daarentegen bepalingen in het regie- I ..v,oamoncnoi tusspn nnpn- ment, welke het voorsorteren op de tram baan en het stoppen bij bushaltes toe- Mr.' van Setten lichtte in zijn jaarrede zeventien punten toe. die de KNVTO in mei in een memorandum aan de staats secretaris van Verkeer en Waterstaat on der diens aandacht heeft gebracht en waarin wordt uiteengezet, waarom het openbare vervoer moet worden bevorderd en wat daartoe nodig is. In het memorandum wordt onder meer gesteld, dat het intensiever gebruik van de taxi eveneens een belangrijke bijdrage tot de vermindering van de verkeerscon- gesties zou kunnen leveren. „Er hapert in ons land echter iets aan de ontwikke ling van het taxi-vervoer", zei mr. Van Setten, „de taxi is hier niet zo populair als in vele andere landen het geval is." Als belangrijkste voorziening voor het taxi-verkeer zag mr. Van Setten het hand haven of inrichten van voldoende taxi standplaatsen zo dicht mogelijk bij de zaken-, winkel- en uitgaanscentra in de binnenstad, alsmede bij eindpunten van openbare-vervoersdiensten en bij eventu- ADVERTENTIE een evenwichtig samenspel tussen open baar en particulier vervoer tot stand wor den gebracht." Werknemer wint proces Een Engelse vakvereniging heeft don- In het memorandum wordt onder meer derdag de eerste civiele actie gewonnen gesteld, dat het intensiever ge"ruik van waarjn de wettigheid werd betwist van de door de Britse regering afgekondigde loonstop. Een rechter heeft uitspraak gedaan ten gunste van de 36-jarige Leonard Allen, die, gesteund door zijn bond, een uit spraak uitlokte, dat zijn werkgevers rech tens gehouden zijn loonsverhogingen te I verlenen, waarover vóór de officiële lon- stop overeenstemming is bereikt. De werkgevers in kwestie, „Thorn Elec- trical Industries", hadden geweigerd een overeenkomst (van voor juli) na te ko- openbare-vervoersdiensten en bij eventu- mgn waarbij de lonen van de heer Allen eel aan te leggen parkeergelegen en zijn mede-werknemers met vijf per- aan de rand van de stadDaarnaast zouden worden verhoogd en wel met pleitte hij voor een onderzoek naar de terugwerkende kracht tot april 1966. Voorts beste structuur van het taxi-bedrijf. De heer Van Setten zei ook dat Neder land bezig is een van de landen met de grootste autodichtheid per vierkante kilo meter te worden. In 1970 zullen er ruim zestig auto's per vierkante kilometer zijn. De personenauto zal echter steeds een ge ringer nuttig rendement opleveren. „De sterke aanwas van het aantal personen- BARTELJORISSTRAAT 5 - HAARLEM BREESTRAAT 138 - BEVERWIJK ■arteljonsstrsat - Haarlem - Tel. 15SS-2 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam terugwerkende kracht tot april 1966. Voorts was (indertijd) overeengekomen dat de betrokken werknemers nogmaals vijf per cent zouden krijgen in april 1967. De heer Allen heeft het pleit gewonnen en heeft 21 pond sterling achterstallig loon toegewezen gekregen. De kosten van het geding tegen zijn werkgever komen niet voor zijn rekening. Verwacht wordt thans dat talrijke der gelijke zaken aanhangig gemaakt zullen worden door vakverenigingen die tegen de loonstoppolitiek van de regering gekant zijn. De Britse regering beschouwt het on derhavige geval als een proefgeval en zal, aldus verluidt uit zeer bevoegde bron, de uitvoering van haar loonstoppolitiek ook verder op basis van vrijwilligheid laten geschieden. Zij zal in elk geval eerst af wachten hoe de onderhavige kwestie uit eindelijk (in beroep) geregeld wordt alvo rens eventueel gebruik te maken van haar Erasmus Heerlijk lijkt een oorlog voor hen, die er geen ervaring in hebben. De 16-jarige Maarten Otto uit Haarlem is terug. Gisteren is hij liftend aangetrof fen in Arnhem. De Arnhemse politie heert de sinds 7 juli verdwenen Haarlemse scholier aangehouden. Vandaag wordt de jongen naar huis gebracht. Het bericht, dat de jongen in Arnhem was aangetroffen, werd vannacht om kwart voor één bekend. De ouders van Maarten Otto zijn toen direct gewaar schuwd. Gisteren nog had de familie Otto een envelop ontvangen van hun zoon, waaruit bleek, dat hij zich in Tunis-Bel- védère bevond. De ouders maakten toen plannen om naar Tunis te gaan om hun zoon te zoeken. Maarten vertrok op 7 juli uit Haarlem voor een trektocht door Zuid-Europa. Zijn ouders ontvingen op 3 augustus een kaart uit Tunis en hoorden sindsdien niets meer van hun zoon. P*C m» Aan de abonnees die per maand betalen. Binnenkort wordt U de nota aangeboden van het abonnementsgeld over oktober. Deze nota bedraagt 4,50. een bedrag dat hoger is dan dat van de september- nota, die 3,40 bedroeg. De verklaring van dit aanzienlijke prijs verschil is als volgt: de maandnota s verschillen, naarmate er vier of vijf maan dagen in de maand zijn. In september is U berekend viermaal 85 cent, in oktober is dit vijfmaal 90 cent (de nieuwe prijs van het weekabonnement met ingang van 1 oktober a.s.) DE DIRECTIE In de Engelse plaats Chertsey zijn demonstraties gehouden van de nieuwe Chieftain-tank. Het gevaar te, speciaal uitgerust met een hoge commandotoren, kan watergebieden doorkruisen. (Telefoto). NEW YORK (AFP en Reuter) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren secretaris-generaal Oe i a- Thant van de Verenigde Naties verzocht, middelen om een loonstop af te dwingen. niet af te treden. De leden van de Raad stelden op een besloten bijeenkomst een verklaring op waarin ze hun vertrouwen in Oe Thant uitspreken en zijn besluit toejuichen om in ieder geval nog tot het einde van dit jaar aan te blijven. Er wordt aan toe-1 Waddenzee''heeftlzïch in een adres gevoegd: „Het zou volledig de wens van I van Gedeputeerde Staten en Provinciale de Veiligheidsraad zijn wanneer Oe I Friesland fel gekeerd tegen het Thans zich bereid verklaarde vefkeers- ambtstermijn als secretaiis-generaal naar Ameland. In het adres wordt aanvaarden I cm/pp-H dat sestreefd moet worden naar De landelijke vereniging tot behoud blijven ernstig zal bestuderen. Verwachting van het K.N.M.I geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt le 11.15 uur: Over het algemeen bewolkt weer met plaatselijk enige regen en ook hier en daar mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Op Schiphol komen de gasten aan voor het Grand Gala du Disgue dat zaterdag in het RAI-gebouw zal worden gehouden. Robert Stolz. de operette-dirigent uit Wenen, had gisteren een hartelijke ontmoeting met de Japanse tweeling de ..Pea nuts". tuurlijke staat en van 't. onvervangbare en unieke karakter van het Waddenzeege bied. De vereniging meent dat een be slissing over deze zaak niet voorbehouden mag blijven aan het provinciaal bestuur, maar behoort te worden genomen op na tionaal en internationaal niveau. Juist door de komende generaties zal het on gerept behoud van de Waddenzee en de Waddeneilanden als veel groter en waar devoller worden gezien dan het economisch gewin dat tegenwoordige bestuurders menen te verwachten van gehele of ge deeltelijke inpoldering van enig deel van de Waddenzee, waarop dit plan vooruit loopt. Op vragen van het Tweede-Kamerlid jhr. Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) hebben de ministers van justitie en van Onderwijs en wetenschappen geantwoord, dat vreemdelingen zich in ons land van ongewenste politieke activiteit behoren 'te onthouden. Het is onjuist dat door in ons land verblijvende vreemdelingen een bij eenkomst wordt uitgeschreven over poli tieke onderwerpen, die door de inhoud van de ter vergadering uit te spreken redevoeringen mogelijk grievend kan zijn voor een bevriende staat en eventueel ook voor een deel van de Nederlandse bevolking. Het Kamerlid had vragen gesteld over een in het „Instituut of Social Studies in Den Haag op 15 mei gehouden verga dering, georganiseerd door de „Nederland se Vereniging van Arabische Studenten. De leiding van het instituut had geen bemoeienis met de voorbereiding van de bijeenkomst. I Nadat wegens verruiming van de geld markt geleidelijk in de laatste weken het daggeld van 414 tot drie percent was ver laagd, is vandaag weer een lichte ver- krapping opgetreden. Het tarief voor call money (daggeld) is daarom met een half percent ver hoogd tot 314 percent (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De oppositie in de Boerenpartij heeft zich gisteren ge bundeld. De noodraad, waarvan al een paar dagen sprake was, is gisteren tijdens een in Utrecht gehouden ver gadering van verontruste boeren op gericht. Zijn doel is een landelijke democratische verkiezing van een nieuwe bestuursorganisatie. Een van de voornaamste ideologen van de Boerenpartij, ir. W. Stam uit Castri- cum, die de vergadering meemaakte, wil echter verder gaan. Hij is uit de partij gestapt en zoekt medestanders onder „alle integere raadsleden" die er net zo over denken. Hij wil de stoot geven voor de oprichting van een nieuwe rechtse partij. Boerenleider Koekoek doet nog steeds of zijn neus bloedt. Na een vergeefs geheim gehouden hoofdbestuursvergade- ft De ANWB gaat de komende maanden opnieuw in grote delen van ons land de verlichting van personenauto's controle ren. De actie begint in de vier grote steden, waarna tot eind maart drie groe pen mobiele specialisten zuid-, west- en midden-Nederland zullen bezoeken. Automobilisten kunnen gratis de ver lichting van hun personenauto's laten con troleren. Gebleken is dat aan de verlich ting van personenauto's ontstellend veel ontbreekt. Veertig percent van de auto's, die jaarlijks door de ANWB worden ge keurd, hebben gebreken aan de verlich ting. Tijdens de verlichtingscontroleacties in 1964-65 en in 1965-66 was de verlich ting van respectievelijk 88 percent en van 94 percent van de voor controle aan geboden auto's niet in orde. Naast controle van de algehele ver lichting kunnen kleine reparaties gratis worden uitgevoerd. Lampjes worden te gen kostprijs gemonteerd. Per week kun nen ongeveer 2000 personenauto's worden gecontroleerd. De dagprijzen voor Pam-produkten worden verhoogd. Bij dunne stookolie en huisbrandolie II komen er 0.25 per hon derd liter bij. Bij huisbrandolie I, diesel olie en gasolie dertig cent ring in Ede liet hij de secretaris van de Boerenpartij, de Apeldoornse wethouder Harmsen, zeggen dat het hoofdbestuur de noodraad niet erkent. Over de affaire- Adams heeft het hoofdbestuur geen be slissing genomen. Deze is pas te ver wachten nadat ir. Adams volgende week dinsdag in de Eerste Kamer zijn verde diging heeft gehouden. Ir. Stam, fractievoorzitter van de Boe renpartij in de gemeenteraad van Castri- cum, is er vast van overtuigd dat Koekoek heeft afgedaan. „De Boerenpartij van Koe koek is overleden", zei hij na afloop van de vergadering in Utrecht. „Iemand die een Jodenhater als Adams de hand boven het hoofd houdt, heeft het bij het Nederlandse volk verspeeld. Daarvoor ken ik ons volk te goed". Ir. Stam wilde zich uitdrukkelijk van de partij en „het dictatoriaal optredende lid Koekoek" dis tantiëren, omdat het hoofdbestuur onwil lig is besmette figuren uit de partij te zetten. Hij is er van overtuigd hiermee te handelen in overeenstemming met de wil van de overgrote meerderheid van de kiezers, die dit jaar op de Boerenpartij hebben gestemd. De oprichting van de noodraad is ver haast nadat de heer Koekoek via de TV heeft laten weten dat hij de verontrusten beschouwt als „mannetjes zonder enige betekenis, die zullen worden wegge vaagd". (Vervolg op pagina 6) ADVERTENTIE DEZE ZATERDAG smelten op uw tong. Probeert u ze ook eens I 12 stuks 1.85 TIJDELIJKE PRIJS 1.70 nogmaals wegens enorm succes. Doosje met 6 stuks 2.40 gemakkelijk om steeds in huis te hebben 2.15 ADVERTENTIE HEREN MODEHUIS KEN N EM ERLAAN 108

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1