DOS waarschijnlijk zonder Van der Linden tegen Telstar De opstellingen J. Boot neemt afscheid van KNVB afdeling Haarlem Jeugdige spelers Hemmes en Hordijk naar tennisschool Hoogoventoernooi-directeur H. de Graaf: „Ernst van het schaken moet in Beverwijk hoofdzaak zijn" V TELSTAR 2-F.C. TWENTE 2 Bij IJmuidenaren meespelen van Clement onzeker Coler verwacht dit seizoen wel een sanering Supporters van Ajax maandag al naar Turkije Toto negen was niet moeilijk Schijnwerpers van honkbalstadion misschien naar Haarlem-terrein 41 jaar volop in de voetbalsport Royementen van Limburgse profs SPORTPARK SGH00NENBERG IJMUIDEN ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 11 Koersen op Mereveld ZONDAG 2 OKTOBER - 2.30 UUR Res. 1e divisie Indrukwekkende ruil van Londense clubs Wt Gezellig Geld India leidt tegen Japan in Davis Cup-strijd Maastrichtbeschermt amateur Eddy Reugels (Van onze sportredactie) Telstar zal na de overwinning van af gelopen zondag wellicht iets optimistischer gestemd zijn voor de wedstrijd tegen DOS. Het zal voor de mannen van trai ner De Visser echter niet meevallen het Utrechtse stadion zonder kleerscheuren te verlaten. Ook EDO gaat zondag op reis. Het moet naar het verre Zwolle om daar tegen PEC in het strijdperk te tre den. Na verscheidene weken spelen Haar lem en RCH weer eens een thuiswed strijd en wel tegen Wilhelmina en S.C. Drenthe. Zowel Telstar als DOS, zondag de te genstander van de IJmuidenaren, hebben met blessures te kampen. Clement heeft vorige week tegen Elinkwijk een flink ge kneusde voet opgelopen en Tonny van der Linden is verleden week eveneens ge wond uit de wedstrijd gekomen. Ook Van Egmonds meespelen is onzeker. Telstar heeft de laatste plaats na de overwinning op Elinkwijk weliswaar verlaten, de po sitie van de IJmuidenaren op de rang lijst is nog allerminst rooskleurig. Het is overigens de vraag of Telstar tegen DOS, dat de laatste weken uitstekend draait, kans zal zien zijn positie iets te verbete- Haarlem (thuis tegen Wilhelmina): Paternotte; Wentink, Koster, Peters, Kroon; Smit en Kruyer; Robert, Hoeben, Couperus en Van Haaren. RCH (thuis tegen SC Drente): v. d. Meeren; Croes, Van Wooning, Ko ning, Honout; Franz en Mussche of Maslo; Hendriks, Hansen, De Goede en Meyer. EDO (uit tegen PEC): Amada; Van der Zon, Disselköter, Witkamp, De Looze; Spiers en v. d. Putten; Hup Bosdijk, Koene en Burke. Telstar (uit tegen DOS): Stuy; Kort, André Althoff, Van Essen; Van Wijk en Van Egmond; Cleeren, Bond, Cle ment en Van Straaten. ren. De opstelling van DOS wordt, mede door de blessure van V. d. Linden, zon dag pas bekend gemaakt. (Van onze sportredactie) „Na dit seizoen zal het toch heus ge beuren, dat een aantal betalende clubs op het punt komt, waarop men zich de finitief uit het betaald voetbal dient terug te trekken." Dat is de mening van de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, Jos Coler, die dit kenbaar maakt in een artikel in „Zaken, die ons raken," het blad van de lande lijke bond van amateurvoetbalverenigin- gen. I Redenen voor die veronderstelling geeft hij overigens niet. Jos Coler schrijft voorts, dat de zware competitie voor de tweede-divisieclubs betekent, dat men daarvan dit seizoen niet veel kan verwach ten. „Daar gaat de kwaliteit van het spel nauwelijks vooruit, hetgeen overigens ook weer een gevolg is van het feit, dat de beste spelers door de clubs uit de ere divisie worden gecontracteerd. Bovendien is die afdeling veel te groot. Dit kon ech ter niet anders, en bovendien men wilde het zelf." De Rotterdammer verwacht wel een spelverbetering in de top. „Met elkaar vormen de clubs van de eredivi sie een interessante afdeling, waarin men aantrekkelijke wedstrijden mag verwach ten. Een grondige voorbereiding van het Nederlandse elftal doet hopen, dat ook de betaalde oranjehemden wat meer van zich zullen doen spreken hetgeen niet zal na laten stimulerend te werken op de publie ke belangstelling." Mereveld brengt zondagmiddag een klein, maar bijzonder fraai programma, waarin de af standen van de te houden koersen variëren van 1200 tot 4000 meter. De top der 4-jarigen moet draven over 2600 meter en de goede klasse der oudere paarden over 1700 meter in de befaamde Merevelds Vier kilometer, het langste nummer in ons land. In het sprintnummer starten niet minder dan vier Amerikaanse paarden, waar onder debutant Royal Hanover. De tips: 1. Criterium voor Amateurrijders (finale): 1. Claudy Williams; 2. Chungo Beroona; 3. Com- tesse Terraise; outsider: B. Roi Kinley. 2. Heerewaarden-prijs: 1. Ernie Rita; 2. Dora Harvester D.; 3. Dielytra; outsider: Emoe S. 3. Lienden-prijs: 1 Fernandel; 2. Freya Hol- landia. 3. Fabiana H.; outsider: Fernanda D. 4. Prijs der 4-jarige stayers: 1. Don Faune: 2. Diana R.; 3. Dominca; outsider: Duchesse Mac. 5. Tom Schreurs Memorial 1966: 1. Stal Rotter dam (Lively Rodney, Lex Hanover); 2. Barones Spencer K.; 3. A. Reine Kinley; outsider: Frits Hanover. 6. Merevelds Vier Kilometer: 1. Zilver Kid; 3. Yellow Six; 3. Yonker Hanover; outsider: Arie. Getooid met rood-witte petjes, toeters en spandoeken met opschriften als „Op een slof en een oude voetbalschoen wordt Ajax kampioen", vertrekt maandagmor gen 3 oktober om half tien de eerste groep supporters naar Istanboel. Tegelijk met dit gezelschap stapt dan het elftal van landskampioen Ajax, plus reserves en bestuursleden in de gereedstaande DC-7 van Martin's Air Charter. Dinsdag morgen 4 oktober volgen nog twee toe stellen, eveneens tot de laatste plaats ge vuld met enthousiaste Ajax-supporters, die voor hun wel wat dure geld deze tweede ontmoeting in de eerste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen beslist niet willen missen. Ajax zal deze steun van haar suppor- tersschare, en zoals men weet kunnen de Amsterdammers in Turkije voor de no dige opwinding zorgen, zeer op prijs stel len. Via enkele reisbureaus konden de aanhangers van de „Meerclub" voor deze trip boeken. Wat krijgen zij voor hun f 715? Een vliegreis, zitplaats in het sta dion, vervoer tussen het Hilton Hotel in Istanboel en stadion, uitstapjes in de stad en zwemmen in de Zwarte Zee, plus een luxueuze kamer en ontbijt. De grootste groep aanhangers vertrekt dinsdagmorgen van Schiphol. Een DC-7-C van Martin's Air Charter en van Schrei- ner Airways staan dan gereed voor een 300 mensen. Met deze toestellen reizen eveneens vertegenwoordigers van pers, radio en televisie mee. De NTS brengt donderdag 6 oktober van 19.30 tot 20.00 uur een filmverslag van deze tweede wedstrijd. Herman Kuiphof zal hierbij als commentator optreden. Beide chartermaatschappijen op Schip hol verwachten overigens niet, dat in de komende dagen nog meer supporters en belangstellenden voor deze vluchten naar Turkije zullen boeken. „Ondanks de 20 overwinning van Ajax, waardoor het op het Besiktas-terrein wel eens heel zwaar voor de Amsterdammers zal worden, ge looft men toch niet aan meer boekingen. Als wij toch nog met aanvragen worden bedolven, willen wij met alle plezier nog een toestel inzetten", aldus Martin's Air Charter. ADVERTENTIE RCH heeft twee uitwedstrijden achter de rug. De Heemstedenaren hebben in deze twee wedstrijden een schamele oogst binnengehaald, waardoor zij hun fraaie leiderspositie in de eerste divisie verspeel den. Misschien kan Maslo zondag zijn plaats in het eerste elftal weer innemen, wat zeker een versterking zal betekenen. Bovendien speelt de jeugdspeler Hansen, die de plaats van Van Doesselaar heeft ingenomen Hendriks verhuisde naar „zijn" rechtsbuitenplaats in de voor hoede van de Racing, die nu wellicht meer stootkracht aan de dag zal leggen dan in de voorgaande wedstrijden. Dat zal tegen S.C. Drente ook wel nodig zijn. De Drentenaren verschijnen in de volgende opstelling: Boxem, Springer, Nieborg, De Groote, Meier, Gerdes, Ho- genberg, Schutte, De Jonge, Kracht en Kalder. Het is nu wel gebleken dat Haarlem uit veel minder sterk speelt dan op eigen terrein. De winst van de laatste twee wedstrijden bedroeg dan ook slechts een puntje, waardoor Haarlem drie punten op VVV en Fortuna VI., de clubs die de ranglijst aanvoeren, achter raakte. Mis schien dat Haarlem er deze week in zal slagen van deze achterstand iets weg te werken. Tegen Wilhelmina, dat tot nu toe in de competitie geen al te sterke indruk maakte, lijkt ons dat geen onoverkome lijke opgave. In het Haarlemse elftal is Robert weer op de rechtsbuitenplaats te ruggekeerd. Peters is opnieuw in de ver dediging opgesteld, waar hij beter blijkt te voldoen dan in de spits van de aan val. De opstelling van Wilhelmina is als volgt; Meezen, Verbunt, De Rooy, Kor- mei, Verel, Koning, Burgs, Lenting, Van Dalsum, Harmse en Burg. EDO is door zijn uitstekende prestaties van de afgelopen weken flink op de rang lijst gestegen. Trainer Klijn heeft het elf tal voor de uitwedstrijd tegen PEC dan ook niet gewijzigd. In Zwolle is het ech ter moeilijk winnen en met een gelijk spel zullen de EDO-ers wel tevreden zijn. PEC verschijnt met de volgende spelers in het veld: Wuursink, Brugmans, Seve- rijnse, Abma, Schuurman, V. d. Heide, Ten Brink, Verschoof, Carels, Schuman en Kick. Het Londense Chelsea heeft zijn Schot se binnenspeler George Graham voor een bedrag van 50.000 pond sterling (circa 500.000 gulden) aan stadgenoot Arsenal verkocht. Voor dit bedrag moest Arsenal bovendien nog de binnenspeler Tommy Baldwin aan Chelsea afstaan. De transfer was een van de grootste die tot dusver tussen Londense voetbalclubs heeft plaats gevonden. Tot aan de sluitingstermijn voor mel dingen voor de op 24 en 25 september 1966 gespeelde toto's 9 en 10 is een zeer groot aantal meldingen ontvangen, speci aal van toto nummer 9 Het resultaat der voorlopige tellingen geeft het volgende beeld. Toto 9 le prijs f 144.790,80, aantal ko lomen 1.330; 2e prijs f 78.976,80, aantal kolommen 7.000; 3e prijs f 39.488,40, aan tal kolommen 26.000; extra prijs f 25.000.- vakjes 500. Het bedrag voor de derde prijs komt neer op ongeveer f 1.50 per kolom, zodat daarvoor geen uitkering zal geschieden. Overeenkomstig artikel 12 lid 2 van het sporttotoreglement wordt der halve het bedrag van de derde prijs toe gevoegd aan de derde prijs van de eerst volgende sportprijsvraag, dat is toto 10. Toto 10 le prijs f 92.987,50, géén mel dingen, zodat ingevolge artikel 11 van het sporttotoreglement 2/3 van dit bedrag wordt toegevoegd aan de tweede prijs en 1/3 aan de derde prijs. 2e prijs f 50.720,70 f 61.991,97 f 112.712,67, aantal mel dingen 9. 3e prijs f 25.360,35 f 30.996,98 3e prijs tot 0 f 95.884,73. Aantal mel dingen 202, waarvan 1 met 2 kolommen. Extra prijs f 25.000.-, aantal meldingen 60. (Van onze sportredactie) Het bestuur van de voetbalclub Haar lem heeft het gemeentebestuur van Haar lem verzocht de mogelijkheid te onder zoeken van een tijdelijke verplaatsing van de schijnwerpers van het Pim Muiier- sportpark naar het Haarlem-terrein. Dat onderzoek gebeurt door het gemeentelijk energiebedrijf, dat over enkele weken ad vies zal uitbrengen. Bij een positieve uitslag bestaat de mo gelijkheid, dat de schijnwerpers van het honkbalstadion na 't honkbalseizoen zou den worden overgebracht naar het Haar lem-terrein om lichtwedstrijden voetbal weer mogelijk te maken. Technisch lijkt het tijdelijk overbrengen van de schijn werpers waaarschijnlijk wel mogelijk. Of het ook economisch verantwoord is, is echter nog niet bepaald. Haarlem zou met ingang van dit seizoen al willen profiteren van de tijdelijke ver plaatsing van de schijnwerpers. Dit met het oog op de langdurige voetbalcompe titie van dit seizoen en het besluit van de KNVB dat uitgestelde wedstrijden even tueel moeten worden ingehaald op door- de-weekse avonden, desnoods op een ter rein met lichtinstallatie buiten de eigen gemeente. BOKSEN. Gerard Berkhout, de Ne derlandse kampioen in het bantamge- wickt, bokst vanavond in Duinkerken in een gevecht over acht ronden tegen de Fransman Gerard Macrez. (Van onze sportredactie) Binnen zeer afzienbare tijd zal de Haarlemse Voetbal Bond een van zijn bestuursleden moeten missen. De heer J. Boot neemt namelijk afscheid van de voetbalsport die hij 41 jaar als ak- tief speler en bestuurslid heeft ge diend. In al die tijd vervulde hij ve le functies. Hij was ondermeer 33 jaar voorzitter van Geel Wit en in het begin aanvoerder van het eerste elf tal ook. „Ik was geen grote voetbal ler, hoor, maar omdat ik ook voorzit ter was, bleef ik als back in het eer ste spelen." Na de fusie van de Dio cesane Bonden met de Nederland se Voetbalbond kwam de heer Boot samen met Van Turnhout in het be stuur van de Haarlemse Bond. Hij was daarin o.a. lid van de jeugd- en de strafcommissie. Maar nu vindt hij het toch mooi ge weest. „Er moet nu maar eens een jon gere op mijn stoel gaan zitten. Ten slotte is voetbal hoofdzakelijk een sport voor jonge mensen en daarom moeten bestuursleden ook niet wach ten met weggaan tot zij stokoud ge worden zijn. Er zijn genoeg jongeren die staan te dringen om mijn plaats in te nemen, omdat ze het leuk werk vinden zoals ik het vroeger ook met veel plezier deed. Als je te lang blijft ga je op het laatst denken dat je on misbaar bent en dat wil ik vermij den." Toch is dat niet de enige reden van het afscheid van de heer Boot. „Ik krijg ook hoe langer hoe minder tijd voor dit werk. Mijn zaak eist mij he lemaal op en bovendien wil ik mij nu wel eens wat meer aan mijn andere hobbies wijden." Aan het lijntje bij Geel Wit zal men de heer Boot echter nog geregeld kun nen vinden. „Naar een semi-profwed- strijd ga ik zelden of nooit. Het is vaak zulk slecht voetbal dat daar ge speeld wordt. Misschien zijn we er hier eigenlijk nog niet rijp voor. Een profclub moet bij elke wedstrijd toch minstens 10.000 mensen trekken om behoorlijk te kunnen blijven draaien. Maar vaak hebben sommige amateur clubs meer publiek dan een semi- profteam. Nee, vroeger zag je hier be ter voetbal met een Smit en een Roo- zen bijvoorbeeld. Het was vroeger trou wens ook veel gezelliger. Een voetbal club was tegelijk een vriendenkring. Bij Geel Wit kwamen we zaterdags avonds al bij elkaar en zondags wéér om over de wedstrijd na te kaarten in ons stamcafé: Ik heb geen centje spijt dat ik dat werk zo lang gedaan heb. Zowel bij de Haarlemse Voetbalbond als bij Geel Wit heb ik veel vrienden gemaakt en ik heb er een ontzettend leuke tijd gehad. Alleen wil ik er nu wel eens een punt achter zetten. Ik hoef tensjotte niet bang te zijn dat ik me zal gaan vervelen." Freddy Hemmes en Jan Hordijk, de beide zestienjarigen, die bij de nationale kampioenschappen van dit jaar de derde ronde bereikten, krijgen deze winter een unieke gelegenheid zich verder in tennis te bekwamen. De KNLTB heeft in sa menwerking met het sportfonds Leo van der Kar ervoor gezorgd, dat beide jonge spelers een stage kunnen volgen aan de tennisschool van de Engelse Davic-Cup- captein John Barrett in Wimbledon. Dit instituut werd vorig jaar opgericht en (Van een medewerker) In de kantine van het grote gebouw van de Nederlanden van 1845 in Den Haag zitten twee mannen op een podium. Wedstrijdleider H. de Graaf en assistent-wedstrijdleider H. J. J. Slavekoorde kijken er neer op hun discipelen, die in de arena verwoed schaken om de eer volgend jaar in het interzonale toernooi te mogen uit komen. Terwijl het in de zaal muisstil is springen paarden op de borden heen en weer, zaaien ontketende lopers dood en verderf langs vitale diagonalen en rukken met veel over leg gecreëerde vrijpionnen triomfan telijk op naar de lijn waar zij in een majesteuze koningin worden gemeta morfoseerd. „Heerlijk, zo'n toernooi" zegt de heer De Graaf. „Zo hoort het ook. Ziet u wel, in de arena zijn alleen de mensen, die er wat te maken hebben, de schakers en degenen, die de zetten noteren en op de demonstratieborden overbrengen. De de monstratieborden staan overzichtelijk op gesteld. De toeschouwers kunnen er op studeren zonder de spelers te hinderen". Wedstrijdleider De Graaf zal deze func tie in het aanstaande Hoogoventoernooi in Beverwijk niet meer uitoefenen. Hij is nu toernooidirecteur geworden, ofwel technisch directeur. Hij heeft vastom lijnde ideeën omtrent zijn taak en hij aarzelt niet ze uit te spreken. „Van een prettoernooi moet het een echt toernooi worden" zegt hij heel stel lig. „Weet u wel, dat ze in de hele we reld dat Hoogoventoernooi beschouwen als een gezellige boel, waar ook nog wordt geschaakt?" Het mag best gezellig blijven, vindt de heer De Graaf, maar dan zal die gezel ligheid toch moeten worden onderworpen aan de ernst van het schaken. „Men zegt nu wel: maar die sfeer dan?, maar ik vind dat de echte schaaksfeer juist is wat je hier vindt. Hier heersen de rust en de stilte, waardoor schakers tot grote pres taties kunnen komen. Daarom zullen- we in Beverwijk ook zorgen, dat die bioscoopruimte wat min der druk „bemand" wordt. De dames gaan naar het podium, en dat geeft wel enig soelaas al komen er natuurlijk wat meesters bij, nu hun groep op zestien man wordt gebracht. We willen de zaken daar wat strenger aanpakken. Geen onbevoeg den meer in de speelruimten, geen vlug gertjes meer. Analyseren moet maar in de perskamer gebeuren, juist zoals we het hier doen. Voor de demonstratieborden wil ik ook een andere oplossing zoeken. Feite lijk zou ik het meest voelen voor een se rie demonstratieborden in de foyer, maar of dat te verwezenlijken is moeten we nog zien. De hoofdzaak is in elk geval dat er zulke omstandigheden worden geschapen, dat er grootmeesterlijk kan worden ge schaakt." De heer De Graaf herinnert zich nog hoe hij de eerste keer in Beverwijk kwam. Hij kwam toen (in 1957) van het zone- toernooi in Wageningen, een oase van rust, en belandde prompt in de heksen ketel van Beverwijk. Hij is vast van plan daar nu verandering in te brengen. „De invoering van geldprijzen zal de strijdlust ongetwijfeld doen toenemen" meent hij ook. „Men moet niet denken dat er nu voor het eerst om geld wordt De Graaf gespeeld, want dat gebeurde natuurlijk al lang, alleen toen in de vorm van start- gelden. Maar nu moeten ze erom knokken en dat kan de spanning en het gehalte van de partijen alleen maar ten goede ko men." De kans is er in elk geval, al moet men er wel aan denken, dat Keres twee jaar geleden juist vond dat het ontbre ken van geldprijzen of kwalificatie-eisen het „scheppende schaak" bevorderde. De nieuwe toernooidirecteur is ook van mening, dat de inschrijving voor de tien kampen zal moeten worden beperkt. Daardoor komt er meer ruimte, en kun nen niet alleen de schakers zich beter be wegen, maar ook de wedstrijdleiders. Kin deren beneden veertien jaar krijgen zon der geleide geen toegang meer, zo is ook besloten. Het zal de rust ongetwijfeld ten goede komen. Dat geldt ongetwijfeld ook voor de aanstelling van enkele extra sur veillanten, die nu in de pen is. telde toen acht leerlingen. Met deze jon gens veroverde Engeland de Galea-be- ker. De lichting van dit jaar bestaat uit drie Engelse junioren en de beide Ne derlandse jongeren. Het lesprogramma, dat niet uitsluitend op tennis is gericht, maar ook veel aan dacht besteedt aan karaktervorming en algemene ontwikkeling, doet nogal Spar taans aan. Het dagschema vermeldt drie uur conditietraining, tweeëneenhalf uur slagentraining en het volgen van verplich te cursussen, waarvoor ook een examen moet worden afgelegd. Zowel Freddy Hemnes als Jan Hordijk koos hiervoor het Engels. De cursus duurt voorlopig 14 weken. De jongens vertrekken volgen de week donderdag van Hoek van Hol land en komen de eerste zes weken on der de persoonlijke leiding van Barrett, die dan ook de groep van vorig jaar on der zijn hoede heeft. Daarna vertrekt de Engelse Davic-Cup-captain met deze acht naar Zuid-Afrika en blijven de vijf van deze jaarlichting over. Deze worden acht weken met een onderbreking voor de kerstvakantie getraind door trainer Tony Mottram. De voorlopige einddatum is 3 februari. John Barrett is vorige week naar Ne derland overgekomen om te zien of de beide Nederlanders aan zijn strenge eisen voldeden. Dit „examentje" verliep bevredigend. De KNLTB heeft door deze uitzending in principe de mogelijkheid geschapen dat de twee 16-jarigen zich in de toe komst geheel met tennis bezig zullen hou den. Definitieve plannen hieromtrent be staan echter niet, omdat de KNLTB niet beschikt over een eigen tenniscentrum en bovendien binnenkort geen nationale trai ner meer heeft. De vertrekkende trainer Joop de Mos, die zowel Jan Hordijk als Freddy Hem mes enkele jaren onder zijn hoede heeft gehad, bereidt momenteel zijn beide pu pillen voor op de trip naar Engeland. India heeft na de eerste dag met 1-0 de leiding genomen tegen Japan in de fi nale van de Aziatische zone van het Da- vis-Cuptoernooi. Deze wordt tijdens het weekeinde in de Japanse hoofdstad Tokio gespeeld. Krishnan zegevierde met 6-3, 2-6, 6-2, 10-8 in het eerste enkelspel over Ishiguro. Het tweede enkelspel tussen Lal (India) en Watanabe (Japan) werd bij de stand 3-6, 6-1, 4-6, 6-3, 4-4 wegens in vallende duisternis afgebroken. De professional wielrenners Huub Ba rings, Jan Hugens, Harry Steevens en Wim Schepers zijn als lid van de toer en wielerclub „Maastricht" geroyeerd. Dit besluit werd tijdens een bestuursver gadering van de TWC „Maastricht" ge nomen. Harings, Hugens en Steevens, die wa ren gekozen in de A-ploeg van hun club, die woensdag in Wijk bij Duurstede zou deelnemen aan het nationale clubkam pioenschap, en de als eerste reserve aan gewezen renner Wim Schepers, weiger den aan de start te komen, omdat in de ploeg naast de drie profs de amateur Eddie Beugels gekozen was. Het bestuur besloot verder om de pre mie van 100 die bij een eventuele zege in het kampioenschap aan de renners betaald zou worden, toch uit te keren aan Eddy Beugels.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11