■■Mi 1 Revolutionaire vinding van Hamburgse arts SC HO ONHEIDSCH1R U R GIE is in ons land nog altijd een omstreden zaak. In andere landen is het erkend als een normaal medisch specialisme. Daar kan iedereen zich een fraaier uiterlijkof een heter figuur laten aanmetenzonder dat iemand daar aanstoot aan neemt. Een nieuwe neus is tegenwoordig helemaal een klusje-van-niks. Binnen één minuut verandert men in Ham burg uw aardappel- of haakneus in een per fect Grieks reukorgaan, met de injectie spuit Een welgevormde neus, fraaie oren en een gaaf gezicht zijn niet langer het monopolie van de „happy few" die door moeder natuur goed be deeld zijn. Dank zij de moderne techniek ligt uiterlijk schoon (overi gens een subjectief be grip) thans binnen ieders bereik. Die techniek, plastische chirurgie, is in feite al eeuwenoud. Haar sterkste impuls kreeg zij echter pas door de twee wereldoorlogen, toen honderdduizenden ver minkte soldaten en bur gers aan een nieuw ge zicht geholpen moesten worden, eenvoudig om dat zij anders door hun medemensen niet meer geaccepteerd zouden wor den. Dat is sociaal en me disch verantwoord. êk 5*; mmmm - - EEN NIEUWE NEUS IN VIJFTIG SECONDEN ANDERS wordt het, wan neer een vermeende lelij kerd alleen uit ijdelheids overwegingen de hulp van een chirurg zoekt. De offi ciële medische wetenschap ziet althans in ons land nog altijd misprijzend neer op collegae-artsen die zich „lenen" tot het uitvoeren van „kosmetische" ingre pen. Zij worden beschouwd als schenners van de be roepsethiek. Alleen bij ern stige (aangeboren of ver worven) misvormingen die de fysieke en psychische ge zondheid in de weg staan, mag de arts corrigerend in grijpen, zo luidt deze strenge opvatting. Is er geen medi sche indicatie dan dient hij zich te onthouden. Dat is een hard gelag voor allen die lij den onder echte of ver meende schoonheidsfoutjes. Een haakneus, een hangend ooglid of een lelijke mond kunnen voor gevoelige men sen een ernstige handicap vormen, hun huwelijkskan sen of maatschappelijke car rière in de weg staan en hen tot verzuurde mensenhaters maken. TOCH zou de kosmetische chirurgie hen allen kunnen helpen en in het buiten land gebeurt dat dan ook op grote schaal. In ons land zijn er slechts enkele chirur gen die zich het lot van deze mensen aangetrokken heb ben. Zij riskeren daardoor de verguizing van hun col lega's, maar dat schijnt hen koud te laten. Zij achten het hun plicht, ook deze cate gorie van „lijdende" mensen te helpen en duizenden zijn 1. De vloeibare pavste wordt onder de neushuid ingespoten MÉIIÉMCMÉÉ 2. De pasta is aangebracht, de wipneus is al verdwenen 'M Intuintmm {tCtuuuiddétUiïiv 3. De chirurg kneedt de nieuwe neus in de juiste vorm 4. De pasta is verhard een fraaie Romeinse neus is klaar hen daar dankbaar voor. Duizenden die dankzij het lancet van de kosmetische chirurg een mooiere neus, een gaaf gezicht, een vol lere (of minder volle) buste, een paar keurige oren ge kregen hebben en daar mee een kans op meer „le vensgeluk", wat zij daaron der dan ook gelieven te ver staan. Wat hun echter meest al wel een paar lieve centjes pleegt te kosten, want der gelijke ingrepen zijn, inclu sief de vaak vrij langdurige nabehandeling, verre van goedkoop. Een vrij eenvou dige „face lifting" komt u vandaag-de-dag al gauw op een drie- tot vijfhonderd gulden te staan en dat impliceert dat de kleine man (of vrouw) voor een wat in grijpender schoonheidscor rectie meestal de middelen ontbreken. In enkele landen bv. Engeland verleent de overheid via het National Health Schema financiële steun voor sommige kosme tische operaties. In de mees te landen, ook in Nederland, gebeurt dat alleen (bij hoge uitzondering) als er zeer dui delijke medische en/of psy chische noodzaken kunnen worden aangetoond. Lukt dat niet dan moet de patiënt alles zelf betalen. EEN operatieve neuscor rectie (de meest voorkomen de ingreep) was tot voor kort een kostbare, langduri ge en pijnlijke affaire. Suc ces stond bij voorbaat vast en de littekens werden op den duur onzichtbaar. Toch was het voor de patiënt al tijd een grote beslissing, vooral omdat hij tijdens het helingsproces geruime tijd van zijn werk moest weg blijven. EEN revolutionaire vin ding van een Hamburgse chirurg heeft dat alles ver anderd. Deze arts, die zijn naam vanwege de medische ethiek niet genoemd wil hebben, cureert bepaalde soorten misvormde neuzen binnen vijftig seconden. Hij werkt zonder lancet, er vloeit geen bloed en er zijn geen littekens. Zijn „won- derkuur" heet „Palavit" en is een derivaat van „Pala- don", een substantie die ge bruikt wordt in de tandart senpraktijk en door deze nieuwe „nasale" toepassing ontwikkeld werd door een researchlaboratorium in Frankfort. De vloeibare Pa lavit wordt onder de huid van de neus geïnjecteerd, blijft enkele seconden kneedbaar en verhardt dan tot een beenachtige massa. Voordat de Hamburgse arts zijn vinding wereld kundig maakte, heeft hij twaalf jaar geëxperimen teerd onder andere op proef dieren en op zijn eigen neus. Voordien had hij al neusprothesen van Paladon geïmplanteerd, maar dit maakte incisies en daar mee littekens onvermijde lijk. Het inspuiten van Pa lavit heeft de procedure aan zienlijk vereenvoudigd. OP DE FOTO'S is te zien hoe de operatie in zijn werk gaat. Hier krijgt een han delsreiziger met een wip neus een Griekse „voorge vel". Een assistente toont met behulp van een eier wekker hoe snel alles in zijn werk gaat. Plastische chirur gen uit diverse landen ex perimenteren met da Palavit-methode, maar de nieuwe techniek staat nog in haar kinderschoenen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13