Ex-bioscoop in Soest nu pension voor 80 Turken en Marokkanen Wintersport en Winterreizen naar zonnige en boeiende bestemmingen RUYS&CO I helpt u nu nog sneller van uw pijn af! 9 Vice-voorzitter van NVV: „CAO-keuring heeft averechts gewerkt" r HOE IS HET ONTSTAAN -s V. J Mannen wanen zich in paradijs Wonderen REISAGENTOH Koningin gaat met prinses Margriet naar Londen ^'pSrijke Mededeling Wanti'ASPRO'is nu-microfined! 2 ASPRO'5 &i... tttiertuïeebfit: 1 11 - 1 I Hoofdpijn, ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 7 Paradijs Vraag de volledige winterprogram- ma's van Railtour-Holland, Airtour- Holland, Hotelplan en anderen bij ons aan. Meer nog: laat ons adviseren bij Uw keuze. Eén telefoontje of een be zoek aan een der volgende Ruys Co.-kantoren is voldoende. Zelf koken In kraambed Geld naar Turkije Hfl Dezelfde zuivere 'ASPRO-tabletjes, maar nu 'microfined'. Door een nieuwe bewerkingsme thode 30 x fijner samengesteld. Zie hoeveel sneller fèn microscopisch fijn)microfined'ASPRO' in water uit eenvalt daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nog sneller herstel 'ASPRO' - nü 'microfined'- verdrijft uw pijn nóg sneller. FEBRUARI Dit woord: TANTE Dit woord: ALT Dit woord: AETHER 'n felle (0-80 km in 14 sec.) snelle (125 km/u) sterke (kooiconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime vierdeursauto voor 'n schappelijke prijs inclusief verwarming, rolhoes, ruitesproeiers, passeerlicht, parkeerlicht, stuurslot, kindersloten, zonnekleppen, kleer- haakjes, 3 asbakjes, slaapbanken, laadvloer, radiale banden, gereedschap, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie.' Vraag nadere inlichtingen of gratis proefrit aan bij: Verbeek N.V., Bloemend.weg 1/9, Bloemenriaal. tel. 52301 Vietnam-resolutie Humanistisch Verbond SOEST. De verhalen over Turken in mensenpakhuizen zouden ons bijna doen geloven dat deze gastarbeiders van alle kanten worden uitgebuit en onmenswaardig behandeld. Gelukkig is dit niet zo. In honderden pen sions genieten de buitenlandse arbeiders de zorgzaamheid en de hulp van vriendelijke mensen. Zo ook in een tehuis in Soest, een vroegere bioscoop, waarin tachtig Turken en Marokkanen een uitstekend onderdak vinden. Er zijn daar vol-automatische wasmachines, douches en vaste wastafels. Zeer tevreden gastarbeiders vinden het een paradijs. „Patroon goed, vrouw goed, ik schop- werker, goed. Hard werken, veel geld Holland goed, Holland mooi. Alles goed. Ik een vrouw, zes kinderen in Turkei. Regen jammer. Rolland goed". Een op geruimde, vrolijke Turk zei dit ons in het voormalige Soester Citytheater, dat vorig jaar zijn deuren sloot. Nu wonen Turken en Marokkanen in de voormalige bioscoop. De douchecellen, de warmwa tergeisers en de fauteuils in de recreatie zaal zijn wonderen voor hen. De orde, tucht en regelmaat, waaraan de pen sionhouder, de heer Rasch en zijn vrouw streng de hand houden, aanvaarden zij als behorend bij dit paradijs. De meesten van de tachtig gasten ko men uit het achtergebleven gebied van Turkije. Zij schrokken van het water, dat zomaar uit een kraan kwam en van een gasfornuis, dat zomaar brandde zonder zichtbare brandstof. Iedere dag schoon ondergoed aantrekken en iedere week je bed van schone lakens voorzien, dat wa ren enorme ervaringen voor deze man nen, die bij hun komst van de ene verba zing in de andere vielen. Zij hebben een diep ontzag voor de heer Rasch, die zij patroon noemen. Dat je niet een kip op bed kan slachten en de lakens kan gebruiken om de gevolgen van de slacht te verdonkeremanen, is hun met vaste hand bijgebracht. Een geslachte kip in de winkel kopen, dat nooit. Kip eten is goed, maar zelf slach ten. Zaterdags trekken de Turken en Ma rokkanen naar een boerderij. Daar zoe ken ze hun kippen uit en slachten ze daar zelf. Dat er dan een machine aan te pas komt om de kippen van hun veren te ont doen, hebben zij aanvaard als één van die vele wonderen van het Hollandse paradijs. Waar een op het witte doek Brigitte Bardot de Soestenaren vermaakte en waar zondags de tieners gretig keken naar de revolvergevechten in het wtlde westen, huizen nu Turken. De voormali- ADVERTENTIE AMSTERDAM DEN HAAG EINDHOVEN HAARLEM HELMOND ROTTERDAM-C ROTTERDAM-Z TILBURG UTRECHT VLAARDINGEN ZWOLLE van Baerle8traat 56 tel. 73 77 55 Korte Vijverberg 5 tel. 18 40 70 Dommelstraat 34 tel. 2 8913 Kruisstraat 43 tel. 1 53 04 Veestraat 59 tel. 5131 Veerhaven 4 tel. 1148 00 Zuidplein 114 tel. 17 37 61 Spoorlaan 126 tel. 31070 Lange Jansstraat 16 tel. 1 90 09 Liesveld 143 lel. 95 22 Emmawijk 14 tel. 1 57 99 Koningin Juliana zal van 19 tot 22 ok tober een onofficieel bezoek aan Londen brengen, waar zij een aantal instellingen zal bezoeken, waartoe in juni van dit jaar, toen zij eveneens in Londen was, geen gelegenheid bestond. Op 1 9 oktober gaat de koningin naar het Nederlandse Koopvaardij centrum, op 20 oktober zal de vorstin aanzitten aan een lunch van het Carpenter's Guild, waarvan zij ere lid is. Op het programma staat verder een bezoek aan het Netherlands House, een tehuis voor werkende meisjes. De ko ningin zal vergezeld worden door prinses Margriet. Zij zullen de gast zijn van prinses Alice, gravin van Athlone. ge bioscoopzaal is na verdeeld in afde lingen voor telkens zes of acht Turken die uit dezelfde landstreek komen. De heer Rasch heeft ondervonden, dat streek- bij-streek een goede gang van zaken waarborgt. De afdelingen hebben geen plafonds. De vele meters ruimte boven deze slaapzaaltjes waarborgen een goede luchtverversing via luchtkokers in het dak. Anderen slapen boven in vier ka mers van het gebouw, waar ook douches en keukens Zijn. De tachtig gasten betalen voor het wo nen en voor de bewassing. Voor hun maaltijden zorgen zij zelf. In vier keu kens koken zij hun eigen potje. Behalve tijdens het weekeinde zijn zij nooit alle maal tegelijk thuis, want zij werken meestal in ploegendiensten. Om twaalf uur 's nachts gaat de heer Rasch naar zijn eigen huis tot de volgen de morgen acht uur. „Dat gaat best. Zij weten, dat er niets moet gebeuren wat niet in de haak is. Wie tegen de draad wil ingaan, gaat eruit. Dat weten ze. Het is één keer gebeurd en dat maakte veel indruk op de anderen". Na hun Werk, ook in de weekeinden, blijven de Turken thuis. Wandelen en fietsen en de omtrek verkènnen is er niet bij. De heer Rasch beschouwen zij als een vader, zoals zij in Turkije ge wend zijn. Al deze mensen zijn inge- trouwd bij vader en moeder, het geld dat zij meestal wekelijks overmaken, gaat naar hun vader. Een hele familie wordt ermee onderhouden, want ook hun broers wonen met hun vrouwen bij vader en moeder. In Turkije is 30 per week een hoog loon. Een postwissel van 100.- is voor deze mensen een enorme som. Zij geven hun geld aan de heer Rasch, die het voor hen naar de bank brengt of het met een postwissel naar Turkije stuurt. De patroon is overal goed voor. Hij geeft ze een aspirientje als ze zich ziek voelen. Onlangs bleef een Turk, die uit een zeer achtergebleven gebied af komstig was, 's morgens in- bed liggen. Hij klaagde over pijn in zijn buik. Hij had een brief van zijn vrouw gehad: er was een zoon geboren. Volgens de zeden van zijn landstreek moest hij in het kraambed liggen. Maar de patroon zei kort en bondig: „Naar je werk!" En de Turk ging, niets begrijpend van zo'n bar baarse behandeling in het paradijselijke Holland. Het heeft veel moeite gekost de Turken en Marokkanen aan hun verstand te bren gen, dat een vrouw in Holland geen lijf eigene of een voetveeg is. Zoals thuis leegden de pas-aangekomenen volle as bakken op de vloer. „Vrouw moet vegen" zeiden zij. Dat is hun afgeleerd. Eén van de werksters heeft hun ook duidelijk ge maakt dat zij zelf de afvalemmers uit de keukens naar beneden moeten sjouwen. Zij beklaagden zich bij de heer Rasch. Grote ogen zetten zij op toen zij hoorden dat zwaar werk door de mannen en niet door de vrouwen gedaan moet worden. Met vijf werkkrachten wordt iedere morgen het gehele gebouw schoonge maakt, gestoft en gedweild. Ieder ver trek krijgt per week een extra-beurt. Zo leren deze vreemdelingen properheid, die zij van huis uit niet hebben meegekregen, en ook zorg voor hun lichamelijke rein heid. De douches en vaste wastafels ge bruiken zij iedere dag, nadat zij eerst hadden geleerd, dat een gasgeiser geen kacheltje is w*aarin je kranten moet ver branden. Ter bescherming van eventuele heet hoofdigen zijn zakmessen en stiletto's verboden in dit pension. Het is geen gemakkelijk karwei voor het echtpaar Rasch een pension voor tachtig man goed te exploiteren. De ad ministratie met de vele vreemde namen (zij staan te boek met pasfoto) is iets waaraan de politie grote waarde hecht. De heer Rasch heeft zijn gasten verder allemaal' in één ziekenfonds onderge bracht met één huisarts, één apotheek en één tandarts- Zijn pensiongasten dragen hem op de handen. „Ik sta achter hen, dat weten ze. Er kwam er een hier uit een Baarns pension. Hij zei, dat hij 400 had gegeven aan de pensionhoud ster om naar Turkije over te maken. Maar vandaar kwam later het bericht, dat er slechts 100 was ontvangen. Ik vroeg de huilende Turk zijn vrouw te vragen het reguutje van de postwissel op te zenden. Daarmee ging ik naar de poli tie. De Baarnse pensionhoudster viel door de mand. Zij had 100.- gestort en later het stortingsbewijs veranderd in ƒ400." De Turk kreeg zijn 300 terug. De heer Rasch hielp ook een Turk, die door een Nederlandse collega was bedro gen. De Turk werkte in de bouw en kreeg vakantiebonnen. Wist hij veel, wat dat voor papiertjes waren? Een Holland se arbeider zei hem, dat deze vakantie bonnen alleen voor Hollanders waren. De Turk gaf ze weg in ruil voor een pakje sigaretten. De heer Rasch haalde de bon nen terug en zo kreeg Abidin zijn vakan tiegeld. Daarmee kon hij een groot deel van zijn reis naar huis betalen, meer dan vijfduizend kilometer van Soest. Drie da gen in de trein en dan twee dagen per ezel De voormalige bioscoopzaal in Soest is slaapzaal geworden voor Turkse arbeiders. De ruimte is door schot ten verdeeld in een aantal slaap kamertjes voor zes personen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Na het aantrekken van de noodrem in juni door de regering, die verontrust was door de loonkosten stijging, die tot dan toe in de CAO's gemiddeld 7.5 percent had bedragen, is de gemiddelde loonkostenstijging onder het wakend oog van het college van rijksbemiddelaars niet gedaald maar in tegendeel omhoog gegaan. Volgens twee de voorzitter De Boon van het NVV be droeg de stijging in de daarna goedge keurde CAO's gemiddeld negen percent, ADVERTENTIE In vroegere tijden begon het jaar niet op 1 januari, maar op 1 maart. Dat blijkt nog duidelijk uit de namen der maanden oktober, november en december, die immers betekenen: de achtste, de negende en de tiende, ter wijl ze voor ons de tiende, de elfde en de twaalfde maand zijn. Oudtijds was februari dus de laatste maand van het jaar. Zij was menen sommigen, gewijd aan de oud-Italische god der lijkoffers Februus en in deze maand herdacht men de in het voorbije jaar gestorvenen. Anderen brengen de naam van de maand in verband met woord februa dat: reinigingsmiddel beteken de en in het bijzonder: geselriem, waarmee men op 15 februari elkaar tij dens het reinigings- en verzoeningsfeest placht te slaan. Rein ging men dan het nieuwe jaar in. (Herplaatsing). In vroeger tijd noemde men de zuster van vader of moeder: moei. Later werd dit ook de naam die men aan de vrouw van de oom gaf. Het was een woord uit de kindertaal dat niets anders betekent dan: moedertje. In de volkstaal komt moei nog wel eens voor, maar verder is het geheel en al verdrongen door tante. Een aantal talen, bijvoorbeeld het Deens, het Zweeds, het Duits en het Nederlands hebben dit woord tante aan het Frans ontleend. Daar luidde het echter vroeger: ante, een vorm die het Engelse aunt verklaart. Het Franse ante vindt zijn oorsprong in het Latijnse amita: vaders zuster, dat verwant is met het werkwoord amare: liefhebben. Amita is dus eigenlijk: de beminde, de geliefde. Een alt is een lage vrouwestem. Dit is wat eigenaardig, want het Italiaanse woord alto, waaraan ons woord alt evenals vele andere muziektermen is ontleend, stamt van het Latijnse altus dat: hoog betekent en dat verwant is met het werkwoord alere: opvoeden, grootbrengen. Maar in vroeger tijd be zigde men het woord alt voor: hoge mannestem. De betekenisovergang van hoge mannestem naar lage vrouwestem was pas mogelijk, toen vrouwen in kerkelijke muziek en in opera's als zan geres optraden en de voordien door mannen gezongen, tnaar voor de nor male mannestem te hoog liggende par tijen overnamen. De oude Grieken meenden dat de lucht om de aarde uit twee lagen be stond: de onderste, die zich kenmerkte door wolken en nevels en de bovenste, gevuld met uiterst dunne lucht. Zij noemden de eerste aër, een woord dat wij nog kennen in aeroplaan, aërodyna mica enz. De tweede heette aither. Dit woord hangt samen met het werkwoord aithein: in brand steken, dat voortleeft in het Latijnse aestas, Frans été: zomer, warm jaargetijde. Aither is dus eigen lijk: het brandende, het gloeiende. Via het Latijn wordt dit woord in verschil lende talen gebruikt voor het firma ment, de sterrenhemel, de lucht en met een wat eigenaardige overgang ook voor vluchtige stoffen. Men spreekt van aetherische oliën. Deze hebben dus het ijle, verfijnde met de aether gemeen. In radiokringen is het woord aether heel gewoon. SK0DA1000MB NU 5695 wat de loonkostenstijging over dit jaar tot dusver op gemiddeld ongeveer 8 per cent heeft gebracht. Het college van rijksbemiddelaars, aldus de heer De Boon op de in Rotterdam ge houden hoofdbesturenvergadering van het NVV, is hoofdzakelijk als „kruideniers winkel" opgetreden door de CAO-partners heen en weer te laten lopen met telkens nieuwe formuleringen van dezelfde loon stijgingen. Vijfentwintig CAO's keurde het college af, maar daarvan betrof meer dan de helft minder dan honderd werkne mers. De andere schommelden tussen de honderd en duizend weknemers. De NVV-hoofdbestuurder acht het uitge sloten dat er voor volgend jaar een'loon stijging kan worden gerealiseerd die niet ten minste een prijsstijging van 4.5 per cent plus een reële verbetering voor de werknemers dekt. Hij gelooft overigens dat de werkgevers die nu zeggen te wach ten op het SER-rapport over de mogelijk heden voor volgend jaar, ook na dat rap port de beslissing aan de regering zullen overlaten in plaats van te onderhandelen. NVV-voorzitter Kloos sloot zich in een toespraak" aan bij de bezwaren van de bouwvakbonden tegen de beperkingen in de bouw. Hij sprak van een „Hik en hijg- stijl" in het bouwbeleid. Voorts vindt hij voor economische steun het noorden in dezelfde mate in aanmerking komen als Limburg. De recente nota van de werkgeveror- ganisaties over de sociale verzekerings- politiek noemde hij een doelbewuste aan val om de politieke positie van minister Veldkamp aan het wankelen te brengen. De vakbeweging zal niet toestaan dat er stenen worden losgebroken uit het bouw sel van sociale zekerheden. Wel wil zij de financiering van de sociale verzekering in overleg bekijken in het licht van de mo gelijkheden tot loonsverbetering voor 1967 aldus- de heer Kloos. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond heeft een resolutie aanvaard, waarin aangedrongen wordt op een sta ken van het vuren zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam, onderhandelingen over ge schilpunten door alle gevechtspartijen on der internationaal auspiciën, naleving door alle partijen van de Geneefse Con ventie van 1949 betreffende krijgsgevan genen en burgerbevolkingen en de ver vanging van buitenlandse strijdkrachten, welke dan ook, door een internationale politiemacht totdat een door het Vietna mese volk gekozen regering stevig ge vestigd is.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7