morris HET WEER Ontslag voor 25 man in V roomshoop Gevechten in Djakarta tussen stoottroepen en scholieren Heftige demonstraties tegen president Soekarno Op Haiti zeker duizend doden door orkaan Inez Nieuwe onteigeningswet gaat grondprijzen sterk verlagen Met 80 km over de Kennemerlaan Soebandrio „onthult" internationaal komplot Topconferentie over Vietnam uitgesteld Wervelstorm treft kust Oost-Pakistan Al procedures ingetrokken ten gunste van een schikking Wegpiraat veroorzaakt botsing met veel schade Provoraadslid wil hekken weg bij Dammonument regenkleding Superslagerij De Umond 51e JAARGANG NUMMER 282 MAANDAG 3 OKTOBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Photokina pagina 6 NKV achter Veldkamp pagina 8 Vrij warm Ë3IÉÉÜ Éfl ütl Met woord is aan Stenen IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye DJAKARTA (ANP, AP en Reuter). Toen dr. Soebandrio nog In- donesië's minister van Buitenlandse Zaken was, zou hij een anonieme brief hebben gekregen. Hierin werd hij gewaarschuwd voor een „Brits- Amerikaans complot tegen het land". Dat vertelde Soebandrio, die sinds zaterdag in Djakarta terechtstaat, de militaire rechtbank. De ex-minister, die een vermoeide en terneergeslagen indruk maakt, zei vaste te geloven dat die anonieme brief hem was gestuurd door de toenmalige Britse am bassadeur in Djakarta, Andrew Gilchist. Soebandrio wordt beschuldigd van on dermijnende activiteit en poging tot op stand. Op deze misdrijven staat de dood straf. Er is hem geen rechtstreekse deel neming aan de mislukte staatsgreep van oktober 1965 ten laste gelegd. De verdach te ontkende schuldig te zijn. Soebandrio heeft toegegeven berichten te hebben ontvangen over een plan van militairen om de regering ten val te brengen. Ook had hij gehoord van een plan van de Indonesische Communis tische Partij om een greep naar de macht te doen. Hij zei die berichten niet ernstig genomen te hebben. De 51-jarige verdachte onthulde dat hij president Soekarno niet op de hoogt had gesteld van die berichten over een voor bereiding van een communistische staats greep. „Ik dacht dat de president er reeds alles van zou weten." Hij gaf toe op de hoogte te zijn ge weest van het bestaan van „een raad van generaals". Ook daarover had hij Soekar no niet ingelicht, omdat „die meer wist dan de inlichtingendienst". Soebandrio zei te hebben geweten dat de Communistische Partij van Indonesië geld uit China ontving en nauwe betrek kingen met Peking onderhield. Hij erken de ook zelf toenadering tot Peking te heb ben gezocht. Op de dag van de staatsgreep was Soebandrio op Sumatra. Toen hij daar hoorde dat er op Java generaals waren vermoord, had hij dat niet willen geloven. Daarom was hij ook niet dadelijk naar Djakarta teruggekeerd. Hij had nooit ver wacht voordeel uit een staatsgreep door de PKI te kunnen trekken. Pas na zijn terugkeer van een bezoek aan China, in 1965, had hij ontdekt dat de PKI plannen had voor de oprichting van een vijfde ko- lonne van 100.000 man. „In november vo rig jaar wist ik pas dat de staatsgreep van oktober door de PKI op touw was gezet." Het militairs gerechtshof dat Soebam drio berecht, telt negen leden. President is Ali Said. De openbare aanklager is mr. Achmed. Hij wordt bijgestaan door luite nant-kolonel Wismojo. Soebandrio heeft twee verdedigers. ADVERTENTIE Itrteljoriutraat - Haarlem - Tel- t$I52 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 94 - Amslerdam W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Ferdinand10 Sport11-15 Topsy 17 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zwaar bewolkt en tijdelijk regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij de houtindustrie in Vroomshoop is aan totaal 25 man ontslag aangezegd. Bij n.v. De Groots Houtbouw zijn twin tig man ontslagen. De oorzaak is gedeel telijk gelegen in het feit dat een aantal werken is voltooid, bijvoorbeeld in Leeu warden en Hoogeveen. Anderzijds is een aantal opdrachten als gevolg van de be stedingsbeperking uitgebleven. Bij de be drijven van De Groot werken in totaal 342 man. Bij de Houtindustrie Priviko n.v. te Vroomshoop zijn vijf van de tachtig per soneelsleden ontslagen. Van de zijde van de directie vernemen wij dat de winter tijd altijd minder werk met zich mee brengt. „In het komende voorjaar hopen wij weer op volle toeren te gaan draaien," aldus de directie. *gil HÉs H g v. De scholieren-demonstraties voor het paleis van president Soekarno in Djakarta begonnen zaterdag. De jongelui droegen spandoeken met leuzen tegen het staatshoofd. Zij eisten zijn berechting voor een mili tair tribunaal voor de rol die hij zou hebben gespeeld in de mislukte oktober-revolutie. (Telefoto). DJAKARTA (AFP, AP en Reuter). De spanning in Djakarta neemt met het uur toe. Duizenden studenten demonstreren sinds zaterdag met steeds grotere felheid tegen president Soekarno. Zij eisen zijn aftreden en be rechting. Ze kamperen op het Merdekaplein voor bet paleis. Vanochtend raakten zij slaags met leden van de bereden militaire politie en de strijdkrachten die een kordon om het paleis hebben getrokken. Met de bajonet op het geweer en met gummistokken werden zij uiteen gejaagd, toen zij het paleis wilden bestormen. Tientallen demonstranten werden gestoken en tegen de grond ge slagen door stoottroepen. De aanval werd gedaan door duizenden studenten. Enkele gewonden zouden er ern stig aan toe zijn. President Soekarno is in Bogor, zestig kilometer van de Indonesische hoofdstad. Hij is daar heen zaterdag vertrokken, voordat het proces tegen oud minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio begon. Er is vanochtend meegedeeld dat hij voorlopig niet naar de hoofdstad zal terugkeren. Bij de gevechten zijn ook een journa list van het studentenblad KAMI en een fotograaf gewond. Eerstgenoemde werd met een bajonet in de rug gestoken. Hij zou in levensgevaar verkeren. In de omgeving van het paleis, in het hart van Djakarta, patrouilleren pantser wagens. De demonstranten schreeuwen leuzen tegen de president. Zondagavond is een demonstratiever bod uitgevaardigd door de militaire com- Zaterdag is in Djakarta het proces begonnen tegen de oud-minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe bandrio. De verdachte werd naar de rechtszaal gebracht door een groep militaire politiemannen. Hij maakte een vermoeide en moedeloze indruk. (Telefoto). Rudolf Haas: Het lachen is het liefste kind des levens. MANILA (AFP en Reuter) Presi dent Marcos van de Philippijnen heeft meegedeeld dat de topconferentie van ze ven landen over Vietnam, die achttien oktober in Manila zou beginnen, is uit gesteld tot het eind van de maand. Enkele van de deelnemende landen de V.S., Zuid-Vietnam, Zuid-Korea, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Thailand en de Phi lippijnen hebben om dit uitstel ge vraagd. Het gesprek zal worden gevoerd door de staatshoofden van de zeven lan den. Tevoren zullen de ministers van buitenlandse zaken een of twee dagen ver gaderen. mandant van de Indonesische hoofdstad, generaal Amir Machmoed. Hij gaf op dracht streng tegen overtreders Van het verbod op te treden, maar geen wapenge weld te gebruiken. Een studentenleider heeft gedreigd dat Djakarta dinsdag „tot een dode stad" ge maakt zal worden, als politie en stoot troepen doorgaan geweld te gebruiken te gen demonstrerende jongeren. Hij zei niet wat de studentenleiding van plan is. Men wijst er op dat er in de Indonesische hoofdstad zeker 50.000 scholieren en stu denten zijp. Als ze massaal de straat op f trekken, kunnen ze het hele verkeer lam- leggen. Zaterdag en zondag demonstreerden zeker 10.000 scholieren en studenten uren achtereen voor het paleis. Ondanks het de monstratie-verbod stroomden vanochtend opnieuw duizenden naar het paleis. Ze wierpen stenen en flessen naar de geharde parate troepen die het paleis ver dedigen. Toen die een charge uitvoerden, brak er paniek uit onder de opmarcheren de massa. Demonstranten braken door de afzetting en renden de oprijlaan van het paleis op. Er deden zich afsqhuwelijke to nelen voor. Verschillende betogers die met bajonetten werden gestoken, bleven bloe dend en schreeuwend liggen. De demonstranten hergroepeerden zich herhaaldelijk en voerden voortdurend aanvallen uit op het paleis. Tegenaanval len beletten hun in de paleistuin door te dringen. MIAMI (AFP, AP en Reuter). De orkaan Inez die in het Caribisch gebied heeft gewoed, heeft zeker meer dan elfhonderd mensenlevens geëist. De meeste slachtoffers schij nen op Haiti gevallen te zijn. Berich ten maken melding van duizend do den op het eiland. De verbindingen zijn er verbroken, zodat het niet mo gelijk is een duidelijk beeld te krijgen van de gevolgen van de ramp die Haiti heeft getroffen. De orkaan heeft achtereenvolgens ge woed op Guadeloupe, Haiti, in de Domi nicaanse republiek en op Cuba. Vanoch tend trof hij de Bahama-eilanden. Volgens voorlopige berichten zou Inez de volgende verwoestingen hebben aange richt: GUADELOUPE 26 doden en honder den gewonden. De materiële schade wordt geraamd op twintig miljoen gulden. Sui ker- en bananenplantages werden ver woest. Ongeveer 30.000 mensen zijn dak loos; DOMINICAANSE REPUBLIEK 67 do den en 25 gewonden. Aan de katoen-, bananen-, koffie en suikerplantages is een schade van zeven miljoen gulden aangericht; HAITI zeker duizend doden. Grote ADVERTENTIE ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE per 500 gram J 2.48 SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK 250 gram 1.98 N. RES - PLEIN 1945 no. 53 De minister van Financiën heeft aan een aantal belanghebbende deskundigen een voorontwerp voor de nieuwe onteige ningswet toegezonden, waarin een bepa ling is opgenomen dat de rechtbankdes kundigen die adviseren over onteigenings zaken bij hun advies er van uit moeten gaan dat de onteigenende overheid de eni ge gegadigde voor de grond is. De consequentie van deze bepaling is duidelijk. Wordt deze regeling inder daad in de definitieve wet opgenomen, dan zal dat de prijzen van de te onteige nen gronden drukken. De deskundige mag immers geen rekening houden met wat eventuele andere gegadigden zouden wil len oetalen. Naar verhouding zal overigens de strop voor de onteigenden groter zijn dan het extra voordeel voor de onteigenende in stantie: rijk, provincie of gemeente. Wanneer bij voorbeeld de prijs zou zak ken van 3,5 gulden tot 80 cent per vier kante meter zal de onteigende nog geen kwart krijgen van wat hij anders had ge kregen. Het bouwrijp maken van gronden kost de gemeenten echter zoveel, dat in een prijs voor bouwgrond van bij voor beeld veertig gulden per vierkante meter de oorspronkelijke grondprijs niet zoveel uitmaakt. Niettemin zal voor de gemeen ten de winst groter zijn dan thans. Het laat zich denken dat deze voorge stelde regeling bij de betrokkenen op ver zet zal stuiten. Een andere wijziging in de onteigeningswet wekt minder weer stand. De regering wil voorkomen, dat één partij bij onteigeningen de zaak kan traineren door het rekken van de procedu re. De onteigeningsprocedure zal daarom worden vergemakkelijkt, een zaak die in het algemeen billijk en menselijk wordt geacht. Naar verluidt zijn in verband met het voorstel om de deskundigen alleen te la ten uitgaan van de onteigenende overheid als enige liefhebber van de grond al ont eigeningsprocedures teruggetrokken. De met onteigening bedreigde eigenaren voe len meer voor een schikking, omdat ze an ders de kans zouden lopen onder de nieu we regeling een lagere prijs .te maken. Het is te verwachten dat over dit ont werp, zo de regering doorzet, in de po litieke arena nog een en ander te doen zal zijn. ADVERTENTIE UTTER IEDT 'T ESTE DINSDAG VOORDEEL Magere Speklappen 500 gram 1.58 Haché-vlees 300 gram 1.48 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 schade, waarvan de omvang bij benade ring nog niet is te schatten; CUBA één dode en dertien gewon den. Jn de provincie Oriente zijn honder den huizen verwoest. Enorme schade aan suiker-, koffie- en tabaksplantages. DACCA (Reuter) De Oostpakistaan- se kust is in de nacht van zaterdag op zondag door een wervelstorm geteisterd. Zeker 1000.000 mensen zijn dakloos. De ha venstad Chittagong staat half onder water. Er is enorme schade aangericht op de eilanden voor de kust. Men meent dat het dodencijfer tot in de honderden zal stij gen als meer o^er de omvang van de ramp bekend wordt. Op twee eilandjes, Sandwip en Hatia, zouden zeker 350 men sen zijn omgekomen. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft op de Kennemerlaan in IJmui den een ernstige botsing plaats ge had tussen twee personenauto's, res pectievelijk bestuurd door een 22- jarige varensgezel en een 22-jarige vertegenwoordiger, beiden in IJmui den woonachtig. Eerstgenoemde reed hier met een snelheid van ongeveer 80 km per uur in de richting van het Marktplein, waarbij hij verzuimde voorrang te verlenen aan de tweede auto welke, komende uit de Edison- straat, de Kennemerlaan wilde over steken. Een hevige botsing volgde, waarbij een der auto's op het trottoir werd gedrukt. Hiervan vloog de motorkap in de lucht, terwijl de accu tegen een muur in stukken werd ge slagen. De andere auto draaide een halve slag in de rondte en gleed door haar snelheid nog bijna dertig meter door, om tegen de achterzijde van een geparkeerde auto tot stilstand te komen. De tweede auto werd totaal vernield, terwijl van de derde aangereden wagen het kofferdeksel en de bumper werden beschadigd. Bij het politie-onderzoek werd ontdekt dat de varensgezel vier glazen bier had gedronken, waarbij na een onderzoek van de auto drie gladde banden werden geconstateerd. De bestuurder werd voor het nemen van een bloedproef naar het hoofdbureau van politie overgebracht, om na het gebruikelijke proces-verbaal naar huis te worden gezonden. Dit was de ernstigste aanrijding van de zestien, welke tijdens het afgelopen week einde in Velsen hebben plaatsgehad. Van de overige bleven de gevolgen beperkt tot lichte materiële schade, behalve vrij dag, toen om half vijf een zesjarig jonge tje op zijn kinderfietsje bij de Iepenstraat bij net onverwacht oversteken van de Velserduinweg in aanraking kwam met de achterzijde van een vrachtauto. Het kinderfietsje werd totaal vernield, terwijl het jongetje met een hersenschudding en enige schaafwonden door de ongevallen- dienst naar het Antoniusziekenhuis werd overgebracht. Het Amsterdamse gemeenteraadslid Bernard de Vries heeft het college van B. en W. gevraagd de „politiehekken" rond het nationale monument op de Dam te doen weghalen. Hij merkt op dat het de bedoeling van de ontwerper van het monument was, dat zijn werk een inte grerend deel van het Amsterdamse stads leven zou uitmaken en vraagt B. en W. de situatie in overeenstemming te bren gen met de bedoeling van de ontwerper van het monument.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1