en Kunsthandel in Londen bloeit ondanks crisis in de economie RenniesjL POLLE, PELLI EN PINGO Sotheby" en verwachten Christie's recordomzet RECHTER TIE KRAMMETJE FOK K PANDA EN DE MEESTER KRISTAL- Otfs' 'vervolgverhaal Mi v\,r I W MAANDAG 3 OKTOBER 196 6 7 Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsari Vlucht in de kunst Ronde cijfers Brandend maagzuur? helpen direkt! i Oud is goed MWWMWWWMMVWM 128) Ze haalde even de schouders op. „Och, verdrietneen. Maar ik heb het ook niet leuk. Ik had me wat anders voorgesteld dan allerlei ver velende grieten de haren wassen en kappen." Ze stak haar tong uit. „De hele dag in zo'n zaak en maar mooi weer spelen tegen die rotmeiden." „Maar je gaat toch wel 'es uit?" „Och ja, ik heb altijd mannen ach ter me an. Ouwe en jonge. Als ik wou kon ik het heel anders hebben- Maar ik wil trouwen." „Natuurlijk", zei hij ernstig, „en dat zal ook gebeuren. Je bent een mooi meisje. Je was als kind al mooi." „Maar jij liep altijd met andere meisjes", zei ze, „je duwde me weg als ik je wou aanhalen." Hij lachte. „Ja, je was voor mij zo'n beetje een zuster." „Nu nog?" Hij keek naar haar fel roodgeverfde zinnelijke mond, de spits uitstekende borsten en loog: „Nu nog." Toen begon hij druk te vertellen. Over meneer Zeiler, die terug was met zijn dochters. Over „Kees Does" die het had klaargespeeld dik te blij ven. Over zijn moeder, die zo beang stigend mager was geworden, over zijn grootmoeder, vroeger een stati ge, gezette vrouw en nu een tenger gerimpeld oudje, dat hij op straat niet herkend zou hebben, over Mademoi selle in wie de hongertijd een obsessie voor eten scheen te hebben gewekt. Marjolein nam de schijn aan, met belangstelling te luisteren, maar in nerlijk was zij teleurgesteld. Zij had zich deze avond heel anders voorge steld- Hier zat een jongeman alleen met haar, in een kamer en stak geen vinger naar haar uit. Hij krenkte haar. Er was een tijd geweest, dat het snelle, gretige toegrijpen van mannen, hun brute begeerte, haar verschrikte en beledigde. Maar die tijd was voorbij. Dit teugelloos be geren, dit snel en heftig ontwaken van zinnelijke verlangens, kende zij nu zelf en zij voelde het nu als belache lijk en krenkend, dat een man hier al leen zat te praten en te praten zo dichtbij haar. Tenslotte stond hij op om afscheid te nemen. Hij voelde heel goed de broeiende atmosfeer, de drang in haar, in zichzelf, naar wat hij niet wilde. Niet met Marjolein. Maar toen hij haar hand drukte, kwam zij dicht voor hem staan en zei: „Je mag je zusje wel een zoen ge ven". Haar mond was bij de zijne en een ogenblik voelde zij tussen hen wat zij voortdurend verlangd had. Maar hij kuste even haar wang en ging weg. Hij ergerde zich. Al de ellende, die hij doorleden had in het sanatorium, kwam weer boven. De kwelling van zijn ontwakende ver langens. Een korte tijd, toen hij in Zürich was, kreeg hij rust, had zich verbeten geconcentreerd op zijn doel: de verloren jaren inhalen, was ver lost geweest van zwoele gedachten en dromen en lichamelijke kwellin gen. Studeren, hardnekkig en volko- Charles Charlotte men overgegeven, had hem bevrijd daarvan en hielp hem de onrust ver geten om zijn moeder, van wie hij niets meer kon horen. Maar na een jaar begon het opnieuw en het werd hem te gemakkelijk gemaakt om zijn begeerte eindelijk te bevredigen. De vrouwen liepen hem na en hij begon een verhouding met een winkelmeis je, waaraan na een half jaar zijn pleegvader een bruusk einde maakte. Hij was woedend en gekrenkt, zo behandeld te worden als een kleine jongen, maar toen hij een tijd later die vrouw terug zag was hij dank baar. Kort voor zijn vertrek werd hij opnieuw zo sterk getrokken naar een vrouw, dat hij zijn gevoelens voor liefde aanzag, maar hij begreep snel genoeg, dat zij niets voor hem betekende dan haar vrouw-zijn. Nu vervulde het hem met schaamte en weerzin, dat hij zulke dingen had gedacht en gevoeld, ook tegenover Marjolein, die bijna zijn zuster was. Misschien was het toch beter, dat Marjolein niet meer bij hen thuis kwam. Als zijn moeder ooit iets merkte van zulke gevoelens tegen over haar.Zij was heel modern in haar opvattingen daarover. Zoals zij vroeger zijn jongensverliefdheden glimlachend had gadegeslagen, zo leek het hem bijna, of het haar ge noegen deed toen hij, een beetje trots toch, iets liet doorblinken over die avontuurtjes in Zürich. Maar Marjo lein. als hij er ooit toe kwam met Marjolein zoiets te doen, zou zij het niet licht opnemen en hij zelf zou zich schamen. Een tijd lang probeerde hij elke gedachte aan Marjolein uit het hoofd te zetten. Maar toen zijn opwinding bedaard was, vroeg hij zich af, of het fair was tegenover het meisje, haar op te offeren aan zijn zwakheid. Zij stond alleen en zou zoveel steun kunnen hebben aan zijn moeder. Bovendien ging hij nu binnenkort naar Delft. Op een avond, toen hij samen zat met zijn moeder, nam hij plotseling een besluit en zei: „Je raadt nooit, wie ik laatst heb ontmoet". Zij keek op van haar boek. „Wie dan?" „Marjolein. Hij keek haar oplet tend aan, maar zag alleen verwon dering in haar blik". „Is ze hier? Met haar moeder?" „Neen, alleen. Haar moeder is dood". Charlotte keek voor zich. „Arme Maya". „Al een tijd. Marjo heeft haar ne gen maanden verpleegd, ze was al ziek toen ze aankwam". Charlotte verzonk in gedachten. Een gevoel van schuld had haar be vangen. Marjolein had dus niet meer laten horen, omdat zij te zeer in be slag was genomen door de zieke en zij had gedacht, „Weet je haar adres?" vroeg zij. „ik zal haar schrijven dat ze me eens moet komen opzoeken". „Ze durft niet goed, ze denkt dat je boos bent". (Wordt vervolgd.) LONDEN (AP). Ondanks de economische moeilijkheden in Groot-Brittannië verwachten de Londense kunstveilingen uitbrei ding van hun zaken als het nieuwe seizoen, in deze eerste week van oktober, begint. Een zegsman van het vermaarde „veilinghuis So- theby zei: „Onze ervaring doet ons verwachten, dat de economische crisis, tezamen met algemene be zorgdheid over de toekomst an het pond sterling, waarschynlijk zal leiden tot een verhoogde activi teit op de kunstmarkt. Het nieuwe seizoen belooft heel levendig te worden". EEN ZEGSMAN van het al even be roemde Christie's: „We verwachten niet, dat de economische situatie de markt nadelig zal beïnvloeden. Het kan ge beuren, dat verzamelaars zich als ge volg van de regeringsmaatregelen ge dwongen zien om meer van hun bezit tingen te verkopen dan anders het ge val zou zijn. Dit is de naoorlogse ten dens in Engeland geweest als gevolg van de belastingdruk. In elk geval is het te verwachten, dat de prijzen ver der zullen stijgen, aangezien er de laat ste zes maanden in geen enkel land aanwijzingen voor geldtekorten zijn ge weest bij kunsthandelaren, musea en verzamelaars, het tegendeel is eerder het geval!" De Sunday Telegraph schrijft: „Een overzicht van de laatste tien jaar toont aan dat de dreiging van een economi sche rampspoed gewoonlijk de kunst markt niet drukt, maar eerder stimu leert. In 1957, toen Wall Street zijn grootste teruggang beleefde sinds de krach van 1929. constateerden New- yorkse kunsthandelaren een invasie van effectenmakelaars die schilderijen wil den kopen." HET SEIZOEN 1965-'66 is bij Sothe- by en Christie's bijzonder goed ge- ADVERTENT1E COP. KAKTEN TOONOiK 61. De rechter was even te verbluft door de plotse linge verschijning om de juiste woorden te vinden. Hij staarde verbijsterd naar de Ster van Puthra-Puthra die onverstoorbaar in zijn kristallen bol keek, toen even slikte en vervolgens met zijn vuist dreunend op de ta fel sloeg. Arresteer deze man!" kreet hij. „Hij ver stoort de sfeer in deze rechtszaal en hindert me in m'n uitspraak!" ,Ah!" prevelde Joris. „Het beeld wordt duidelijk! Een treinwagon vol goud! Merkwaar dig!. wat moet ik daar nu mee!" „De goudwagon!" riep de bankdirecteur, opgewonden opspringend. „Mijn goud! Waar zie ie dat rijtuig staan?" De Ster van Puthra-Puthra schudde moeilijk het hoofd. Hij was in tussen door een politie-agent in de kraag gevat, en dat belemmerde hem in zijn bewegingen en in zijn ademhaling. „Huchekuchte hij. „Ik zou u graag willen antwoorden, maar de grofheid hier vertroebelt een juist inzicht in mijn bol! Uche!.En bovendien voel ik duidelijk dat hier onrecht dreigt! Wat doet mijn assistent Panda in dit beklaagdenbankje? Neen, een Swano Biblionanda als ik kan hier niet werken!" IK MOET 1/ 1/U6 NAAR HET STATION OM MIJN NICHTJE AF TE HALEN v 2222-A. ZE SCHIJNT ER6 NETJESTE2IJN, WANT IK BEN VAN TOPTOTTEEN ^GEWASSEN ...J ...EN IK MOET ME HEEL ERG BE 16EFD EN BESCHAAFD GE* /TT PI B COPENHAGEN IK WIST HELEMAAL NIET, VAT KV 14 ZO'N NETTE FAMILIE HADDEN... 99 weest. .De bruto-verkopen van Sotheby bedroegen ruim 130 miljoen gulden, de omzet van Christie's beliep 72 mil joen. Bovendien had Parke-Bemet een filiaal van Sotheby in New York, een omzet van 94 miljoen, een record voor Noord-Amerika, en een stijging van 30 miljoen vergeleken met het seizoen 1964-'65. Peter Wilson, de directeur van Sothe by, merkt hierbij op: „Ondanks de stijging van de verkopen bij Parke-Ber- net, is de waarde van boeken en kunst werken die uit Noord-Amerika ter ver koop naar Londen werden gestuurd nog steeds vrijwel onveranderd 25 percent van de totale Londense ontvangsten. Amerikaanse kopers op onze Londense veilingen blijven nog even actief en zij vormen, na de Britse kopers, het groot ste koperscontingent van boeken en kunstwerken. Ook Christie's is tevreden over het af gelopen seizoen, hoewel de omzet lager was dan van het seizoen 1964-'65. Op 5 december 1966 viert Christie's zijn 200-jarig bestaan. De eerste veiling van James Christie bracht 174 pond op. De veilingen van 1965-'66 hielden twee geweldig kostbare verzamelingen in - de Cook- en Spencer-Churchill-col lecties. De verkoop van deze twee col lecties bracht meer dan 30 miljoen op. De betekenis van Londen op ae inter nationale kunstmarkt onderstrepend, zei de zegsman: „Londen heeft een jaaromzet aan schilderijen, zilver, ju welen, meubelen, porselein en andere kunstwerken van 500 miljoen en ver reweg het grootste deel hiervan komt van de veilingen." Behalve Sotheby en Christie's zijn er nog andere veilingen, maar deze twee zijn verreweg de grootste. Ook de klei ne veilingzalen hebben een bijzonder goed jaar gehad. TEKENEND voor de tegenwoordige verering van oude kunst is de uitlating van Philips, Son and Neale: „We kun nen vrijwel alles wat oud is verkopen.' De prijzen schieten omhoog. Een schilderwerk van Utrillo, voor het eerst in 1920 geveild bij Christie's, bracht dit jaar 10.000 percent meer op. Een schil derij van Raoul Dufy, ook voor het eerst verkocht door Christie's in 1920, ging in 1965-'66 voor 23.000 percent meer van de hand. De eerste veiling in het nieuwe sei zoen van Sotheby vindt 6 oktober plaats en bestaat uit meer dan 200 litogra- fieën en tekeningen van Toulouse-Lau trec. De verzameling komt uit de V.S en is de mooiste collectie Lautrecs in particulier bezit. Verder komt er uit New York een tot nu toe onbekende Goya. Zes jaar geleden veilde Sotheby Frans Hals' „Onbekende Cavalier" op ver zoek van een particuliere Britse ver zamelaar. Het doek bracht 1.820.000 gulden op, de hoogste prijs die ooit voor een Hals is neergeteld. Geen record echter voor Sotheby, dat een jaar tevoren een schilderij van Rubens veilde voor de ronde som van drie miljoen gulden. Christie's opent 5 oktober met een veiling van modelstoommachines. Als het maar oud is, dan lijkt niets te tri viaal om te veilen. Het afgelopen sei zoen verkocht Sotheby knopen, cricket bats en politie-wapenstokken-uit-het- ver leden. Wanneer zijn paperclips aan de beurt? INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedare week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. 21. Bij de tuinpoort vindt Rechter Tie nog steeds de gerechtsdienaars op post staan. „Jullie kunnen wel inrukken" zegt hij. „Nu het lijk is weggehaald valt er niets meer te bewaken". De Rechter neemt afscheid van de apotheker en de theehandelaar en wandelt met Tsjiao Tai terug naar het gerechtsgebouw. „Jij moet maar eens op pad gaan om het een en ander uit te vinden, Tsjiao Tai", zegt de Rechter tot zijn trouwe helper. „Aller eerst ga je naar de Zeven Wilgen en con troleert de verhalen van Wen en Yuan Kai. Je hebt daar geloof ik nog een vrien dinnetje, dus zal het je niet moeilijk val len om aan de nodige inlichtingen te ko men". „Ze zal vreemd opkijken als ze me zo vroeg op de dag ziet verschijnen" zegt Tsjiao Tai. De Rechter gaat er niet op in en vervolgt: „Je gaat ook een be zoek brengen aan de vader van Meng's huisjongen. Dat is de tuinman Hoe en hij woont naast de westelijke stadspoort. Ik heb de indruk dat de jongen iets verbergt. Misschien zal hij mededeelzamer worden als je het vertrouwen van zijn vader kunt winnen" De Rechter strijkt eens over zijn baard en besluit: „Tenslotte ga je terug naar het bos en volgt de sporen van de rovers die de Bode van de Schat kist overvallen hebben. Ik heb wel niet veel hoop dat dat iets zal opleveren, maar we mogen niet vergeten dat we met twee misdaden bezig zijn". 641. Op de grote, wijde watervlakte was het goede schip Kokanje natuurlijk niet groter dan een blokje hout in de ri vier. Het was dan ook maar bij toeval, dat Tutu het schip ontdekte. Twee Schotten zaten achterin. Eén van hen had een bedaard gezicht, dat goed bij zijn Schotse ruit kleurde. Maar de an dere was een man met een vale huids kleur en een schampere uitdrukking op zijn gezicht. Hij stond dan ook in wijde kring bekend onder de naam Baron Schampschot. Viezer dan ooit keek hij, toen hij enkele klanken ten gehore bracht op de doedel zak, die erg veel op de gestolen Mac-Stra- divarius leek. „Hoor je het nu?" vroeg hij boos. Hoor je nu, hoe lelijk dat klinkt? Kan je nu begrijpen dat ik er niet tegen kan. en dat ik er tureluurs van word, als ze me iedere nacht op het eiland uit mijn slaap houden door het oefenen voor het festival? Maar nu is het uit. Nu heb ik de hardste doedelzak, die er bestaat. en nu is het mijn beurt, makker. nu is het mijn beurt". Tutu luisterde, zittend op de ankerket ting, alles af. Helemaal begrijpen deed hij het niet, maar hij miste geen woord. V

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7