Voorzitter van NKV neemt minister Veldkamp in bescherming Critiek op nota raad van bestuur in arbeidszaken Regering loonstop wil verplichte voor Britten OESO daling van verwacht lichte de expansie De Beurs Brazilië kiest vandaag zijn geprefabriceerde" president Castello Branco blijft in ieder geval de sterke man Sterke economische groei in OESO Pensioenfracties Z.-Afr. Handelshuis hoopt dividend te kunnen handhaven Samengaan Hoesch- DHHU van kracht Zwanenberg op beurs in Genève Weinig verschil in stoken bij gashaarden Bod op Verenigde Bankbedrijven gaat door Daggeld rente weer hoger SCHEEPVAARTBERICHTEN PCB-wegvervoer protesteert POSTSPAARBANK RENTE TOT MAANDAG 3 OKTOBER 1966 8 Demonstraties tegen Wilson tijdens een kerkdienst Geen samenwerking Blaauwhoed- Thomsen Opnieuw fusie van uitgeverijen Indonesië opnieuw in IMF en Wereldbank Beroepsmilitair De voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, heeft op de bondsvergadering van de Nederlandse katholieke bond van leidinggevend en toezichthoudend perso neel in Utrecht felle critiek geuit op de nota van de raad van bestuur in arbeids zaken over de kostenstijging voor de so ciale verzekeringen. De raad, waarin de centrale werkgevers-, middenstands- en landbouworganisaties samenwerken, heeft deze nota zoals bekend is enkele dagen geleden toegezonden aan de leden van de Tweede Kamer. De heer Mertens zei dat de raad door de wijze van presentatie van de nota en de bewust gewilde suggesties die ervan uitgaan het gehele Nederlandse volk in paniek schijnt te willen brengen voor een rampsituatie die ons allen boven het hoofd zou hangen. Het is niet zo moeilijk om met cijfer - gegoochel ten aanzien van de ingewikkel de materie der sociale zekerheid vrijwel iedereen in onzekerheid te brengen, aldus de N.K.V.-voorzitter, die de nota „een frontale aanval" op het kabinet noemde. Bijzonder grof vindt hij het, dat de raad Vijf jaar geleden besloten de leden- landen van de organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikkeling (OESO) hun nationale produktie tussen 1960 en 1970 met vijftig percent te ver groten. Halverwege die periode rechtvaar digt de tot dusverre bereikte algemeen economische expansie in de OESO de ver onderstelling dat aan het eind van de pe riode van tien jaar het gestelde doel niet alleen zal zijn bereikt, maar zelfs over schreden, zo luidt de conclusie van het rapport dat de tweede werkgroep van de OESO-commissie voor de economische politiek heeft opgesteld. In 1965 is het bruto nationaal produkt van alle leden-landen te zamen ruim 1250 miljard dollar groot geweest, wat inhoudt dat het' BNP uitgaande van constante prijzen in de periode van 1960 tot 1965 met 27 percent is toegenomen, overeen komende met een gemiddelde groei van 4.9 percent per jaar tegen 3.5 percent per jaar in de voorafgaande vijf jaar en 5.2 percent in de periode 1950-1955. In Neder land was de gemiddelde groei in 1960- 1965 4.8 percent per jaar vergeleken met 4.2 percent in de vijf jaren daarvoor en 5.5. percent in 1950-1955. De vereniging „Pensioen-risico", levens verzekeringsinstelling uitsluitend voor pensioenverzekering (jaarlijks premie-in komen f 60 mnl. belegd vermogen f 600 min) heeft in een buitengewone algeme ne ledenvergadering besloten met ingang van 10 oktober 1966 over te gaan tot het invoeren van fractieverzekeringen. De fractie heeft de naam pensioenfrac tie. Hiermede wordt tot uitdrukking ge bracht dat uitsluitend pensioenen wor den verzekerd. In het voor de pensioen- fractieverzekering te vormen beleggings depot wordt een aandelenpakket ter waar de van één miljoen gulden ingebracht. De vereniging „Pensioen-risico" is aan gesloten bij centraal beheer. De resultaten van de n.v. Zuid-Afri- kaansch Handelshuis over de eerste acht maanden van dit jaar zijn beter dan die in dezelfde periode van 1965. De direc teur, de heer K. Ratelband, zei in de jaarvergadering geen onderbreking in de lijn der uitgekeerde dividenden te ver wachten, als er zich in de laatste maan den van dit jaar geen teleurstellingen voordoen en de onderneming in staat is ongestoord en normaal te blijven door werken. Dan zal het dividend over 1966 ook weer geheel uit de winst komen. Zoals bekend is betaalt het Zuid-Afri- kaansch Handelshuis over 1965 een onver anderd dividend van acht percent. De uit kering over het afgelopen jaar is echter voor een belangrijk deel niet verdiend: vier percent moest uit de dividendreser ve worden geput. In tegenstelling tot wat de naam van de vennootschap aangeeft, werkt het ZAH voornamelijk in de Portugese Afrikaanse gebieden. Het samengaan van de Duitse ijzer- en staalbedrijven Dortmund-Hörder Hütten- union A.G. en Hoesch A.G. in Dortmund is thans voltooid, zo delen de beide direc ties mede. Intussen is meer dan 95 per cent van het uitstaande aandelenkapitaal van de D.H.H.U. door omwisseling in han den van het Hoeschconcern gekomen. Zoals bekend is hadden de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken in IJmuiden een belang van ca. 43 percent bij D.H.H.U. Hoogovens zal een rol blijven spelen in de combinatie D. H.H.U.-Hoesch. Van 1 oktober af zijn de ijzer- en staal fabrieken van de fusiepartners samenge voegd onder de firmanaam Hoesch A.G. Hüttenwerke, welke combinatie 31.000 personeelsleden in dienst heeft. Door deze fusie wordt het gezamenlijke produktie- programma van de verenigde ijzer- en staalfabrieken afgerond. De jaarlijkse omzet van de Hoesch- groep bedraagt na de fusie vijf miljard mark. minister Veldkamp in de schoenen pro beert te schuiven dat hij bewust onjuiste en onvolledige voorlichting heeft gege ven. Dit is zelfs zo grof, dat het een dui delijke onderschatting inhoudt van het bevattingsvermogen van de leden der volksvertegenwoordiging, zo voegde de heer Mertens hieraan toe. Volgens hem hoeven de Tweede Ka merleden van de regeringspartijen maar een vergelijking te maken tussen de so ciale zekerheidspunten uit hun verkie zingsprogramma's en datgene wat minis ter Veldkamp heeft doen realiseren en op stapel heeft staan, om hem dankbaar te zijn. Minister Veldkamp heeft in naam van de economisch zwakken niet verdiend zo bejegend te worden, aldus de heer Mer tens. De raad van bestuur in arbeidszaken vreest dat de politiek die de afgelopen jaren ten aanzien van de sociale verzeke ringen is gevoerd op korte termijn moet vastlopen. Als motief voert hij daarvoor aan dat van de bevolking thans heffingen worden gevraagd van meer dan tien mil jard gulden, hetgeen overeenkomt met de helft van de rijksbegroting. ..Alsof," zo zei de heer Mertens „deze cijfers in een bepaalde afgebakende re latie met elkaar zouden moeten staan." De nota suggereert volgens hem dat de bevolking een grote bestedingsdwang wordt opgelegd. Nog erger vindt hij het dat in de nota in negatieve zin wordt ge sproken over een groei van het nationale inkomen in de periode Veldkamp (1961- 1967) met 85 percent en van de sociale verzekeringen met 190 percent. In wezen, aldus de heer Mertens, is het constateren van het percentuele verschil een duidelijke pluim voor het gevoerde sociale beleid: uit de stijging van het na tionaal inkomen hebben we aan de so ciaal zwakken een extra verhoogde uit kering gegeven en gegarandeerd dank zij minister Veldkamp. Vandaag worden op de beurs te Gêneve de gewone aandelen geïntroduceerd van de N.V. koninklijke Zwanenberg-Organon te Oss. Het totaal thans uitstaande aandelen- 60.602.740 nominaal, zal tot de officiële notering ter beurze van Genève worden toegelaten. Met de introductie is belast de firma Pictet et Cie., bankiers te Genève. Aandelen van het Zwanenberg-Organon concern werden in 1947 voor het eerst aan de Amsterdamse beurs genoteerd. In december vorig jaar vond de intro ductie plaats op de beurzen te Brussel en Antwerpen. (Van onze correspondent) BRIGHTON. Sterke geruchten doen in Brighton de ronde dat de loonstop, die nog steeds niet kan worden afgedwongen, deze dagen wettig zal worden verplicht. De regering, die ter gelegenheid van het Labour partijcongres in Brighton is, heeft in een speciale kabinetszitting in haar ho tel de vertegenwoorditers van de vakbon den en werkgevers hierover geraad pleegd. Zaterdag hebben de dagbladeigenaren besloten zich niet aan de loonstop te hou den en een rechter heeft vorige week uit gemaakt dat de loonstop een werkgever niet ontslaat van zijn plicht de overeen komsten over een loonsverhoging na te komen. Ook de leiding van de Labour- partij heeft zich nu officieel achter een verplichte loonstop gesteld, als de rege- ring dit noodzakelijk zou vinden. Maar meerdere vakbonden, die de loonstop op vrijwillige basis al nauwelijks accepteer den, zullen een verplichte loonstop niet wensen te aanvaarden. De vakbonden zijn in de Labour-partij zeer machtig. Men is het er echter algemeen over eens dat nu ook de dagbladeigenaren zich niet aan de loonstop houden de regering wel verplichtzal zijn om in te grijpen om dat er anders van de loonstop niets meer terecht zou komen. Na een onderzoek van tien gashaarden concludeert de Nederlandse Consumenten bond dat er maar weinig verschil is in stookkwaliteit („met alle haarden viel behoorlijk te stoken"), maar dat er wel verschil is in afwerking en bediening. Deze verschillen zijn niet altijd terug te vinden in de prijs. De Consumentgids noemt drie haarden in verband met zuinigheid. Eén haard is wat de prijs en kwaliteit tezamen betreft niet aan te bevelen. Uit metingen van de netto-capaciteit blijkt, aldus de Consumentengids, dat het rendement gemiddeld niet veel hoger ligt dan 75 percent. Op de lagere standen was het rendement ongunstiger dan op maxi mum. De globale stookkosten per seizoen lopen ook niet zoveel uiteen: van 167 gul den tot 196 gulden. Uitgangspunt bij de berekening was een prijs per m3 van tien cent, vastrecht buiten beschouwing ge laten. Het onderzoek betreft alleen de gasconvectors. De directie van de Nederlandsche Mid- denstandsbank n.v. deelt mede dat de overgrote meerderheid van de aandelen Verenigde Bankbedrijven n.v. ter omwis seling in aandelen Middenstandsbank is aangemeld. De NMB zal dientengevolge haar aanbod tot omwisseling in de ver houding 1/1 gestand doen. Nog niet ter verwisseling aangemelde aandelen zullen tot nader order alsnog ter omwisseling kunnen worden aangeboden. Zoals reeds in het bericht over het aan bod is gepubliceerd zullen de kantoren in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam van de VBB, nadat hiertoe de nodige voorbe reidingen zijn getroffen, worden omgezet in kantoren van de NMB. Het kantoor Utrecht van de WB. de vroegere Crediet- en Effectenbank. zal onder haar oude naam optreden als een binnen het kader van het geheel van de NMB zelfstandig opererende bank. De directies van Blaauhoed in Amster dam en Thomsens verenigde bedrijven in Rotterdam berichten dat de in april overeengekomen en gepubliceerde bedoe ling tot uitwisseling van belangen niet uitvoerbaar zijn gebleken wegens het daaruit voortvloeiende bezwaar van mo gelijke eenzijdige overheersing. De onder handelingen zijn beëindigd. De Britse premier Harold Wilson neemt er zijn gemak van tijdens een gesprekje met de Labour- minister Ray Gunter (boven links), Sir Frederick Elwyn Jones, de pro cureur-generaal en zijn vader Her- bert Wilson (rechts). Naast deze de zoon van de premier, Giles Wilson. Vandaag is het tarief van call money (daggeld) opnieuw met een half percent verhoogd en gebracht op vier percent. Aanleiding hiertoe was een verdere ver- krapping van de geldmarkt ingevolge zware belastingbetalingen. Op 30 septem ber was het tarief verhoogd van drie op 3>/« percent. (Van onze correspondent) PARIJS. De secretaris-generaal van de organisstie van economische samen werking en ontwikkeling Thorkil Kristen- sen heeft ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van dit instituut in Parijs een redelijk optimistisch beeld opgehan gen van de huidige toestand en de ko mende perspectieven vanuit zijn hoge post beschouwd. De OESO nam vijf jaar geleden de er fenis over van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking en ont wikkeling. die na de oorlog de Marshall hulp in Europa had verdeeld. Bij die transformatie werd de familie van Euro pese landen met de Verenigde Staten, Canada en Japan als gelijkberechtigde leden uitgebreid om zo een gezelschap van 21 merendeels welvarende landen te vormen. Onderlinge coördinatie der na tionale economieën en gezamenlijke hulp aan de ex-koloniale en achtergebleven landen waren wel de twee voornaamste doelstellingen die OESO op haar pro gramma van actie schreef. Ten aanzien van die onderlinge coördi natie zijn de vorderingen aanzienlijk ge weest en ook het doel de economische ex pansie der 21 landen binnen tien jaren met vijftig percent te verhogen is tot dus ver wel bereikt. Niettemin zal in de ko mende vijf jaren vermoedelijk een klei ne teruggang worden geregistreerd. Tot de landen die tot dusver de sterkste eco nomische groei vertoonden behoren Ja pan, Spanje en Griekenland. ADVERTENTIE De uitgeversmaatschappijen „De Boe kerij" n.v. en „De n.v. Uitgeverij De Ver kenner" te Baarn alsmede „G. B. van Goor Zn" te Den Haag hebben besloten tot een toekomstige zeer nauwe samen werking. Het aandelenkapitaal van de Baarnse Maatschappijen wordt geheel door Van Goor Zn. overgenomen, deels door ruil van aandelen. De overname wordt geëffec tueerd op 1 oktober. Voor deze uitgeverijen speelt bij de fu sies de gebruikelijke overweging ds ver groting van het potentieel, verder scha kering van mogelijkheden en risico's, grotere doelmatigheid bij produktie, ver koop en administratie een belangrijke rol. Aan de hulpverlening aan de arme lan den kan internationaal echter veel meer worden gedaan, want gemiddeld besteden ook de OESO-landen niet meer dan een percent van hun nationale inkomen aan die bijstand, waaraan natuurlijk ook poli tiek een bijzonder hoog gewicht moet worden toegekend. Van de zijde van de Nederlandse dele gatie bij de OESO heeft men ons nog eens gewezen op het hoge aandeel dat ons land bijdraagt aan de interne werkzaamheden van de organisutie. Meer dan een kwart van de ongeveer honderd commissies en werkgroepen wordt door Nederlanders gepresideerd, waarbij mensen als jhr. mr. E. van Lennep en de professoren Van den Tempel, Tinbergen, De Wolff en oud minister Zijlstra internationale reputaties genieten of in die functies hebben opge bouwd. Achilles 1 v. La Libertad n. Cutuco. Alcor 30 te Rotterdam. Algorab 1 v. Santos n. Salvador. Alkmaar 2 te Porta Cardon. Almkerk 2 te Hamburg. 1 v. Rotterdam. Alnati 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Aludra 1 v. Vitoria n. Las Palmas. Ammon 1 v. La Guaira n. Port of Spain. Anco Spray 1 v. Port Arthur n. New Orleans. Archimedes 1 te Nickerie. Argos 3 te Rotterdam. Aristoteles 2 te Curagao. Barendrecht 3 te Wilhelmshaven. Boissevain 1 v. Mauritius n. Penang. Caltex Amsterdam 2 te Bahrein. Caltex Pernis 2 te Dumai. Camphuys 4 te Abadan verw. Celebes 1 v. Marseille n. Casablanca. Ceres 1 v. Buena Ventura n. Balboa. Colytto 1 te Belfast. Congokust 1 te Rotterdam. Crania 2 v. Rotterdam n. Houston. Daphnis 1 v. Hamburg n. Antwerpen. Delft 3 te Paramaribo. De Hoop 1 te Cork. Diemerdijk 1 v. San Francisco n. Portland. Doel wijk 1 te Genua. Dorestad 2 v. Stanlow n. Old Kilpatrick. Eemland 2 te Santos. Eos 1 v. Volos n. Catania. Esso Amsterdam 29 te Rotterdam. Forest HUI 4 te Auckland verw. Geeststar 2 te Barbados. Grebbedijk 30 v. Rotterdam n. New Orleans. Hagno 2 te Rotterdam. Hector 1 te Tripoli. Hermes 1 v. Talcahuano n. Antofagasta. Hilversum 2 te Bremen. Ilias 1 v. Rotterdam n. Cadiz. Ivoorkust 1 v. Takoradi n. Freetown. James Benedict 2 v. Port Arthur n. Bahamas. Kaap Hoorn I v. Danang n. Nhratrang. Kabylia 1 v. Durban n. Walvisbaai. Kalydon 1 v. PortaCardon n. Curagao. Kamperdijk 1 te Antwerpen. Karachi 1 v. Penang n. Port Swettenham. Katelysia 3 te Hamburg. Kennemerland 1 v. Paranagua n. Cabedelo. Kinderdijk 1 v. Rotterdam n. Los Angeles. Koningswaard 1 te Point Fortin. Korenia 1 v. Rotterdam n. Berre. Koudekerk 1 te Antwerpen. Loosdrecht 2 v. Calcahuano n. Balboa. Maas Lloyd 1 v. Port Tahsis n. Kittimat. Main Lloyd 1 v. Rotterdam n. Port Said. Marathon 30 v. Charleston n. Baltimore. Mataram 2 te Penang. Mentor 1 v. Rotterdam n. Piraeus. Montferland 1 v. Savannah n. Le Havre. Musi Lloyd 3 v. Rasalkafji n. Kuwait. Naess Tiger 3 v. Bahrein n. La Plata. Neder Eems 1 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Neder Rhone 1 v. Rotterdam n. Bremen Palamedes 3 te Santander. Peperkust 1 te Lobito. Prins Philips Willem 1 v. Antwerpen n. Ham burg. Prins Willem-5 1 te Glasgow. Roggeveen 1 v. Mogadiscio n. Zanzibar. Sabang 3 te Bangkok. Siberoet 3 te Singapore Sinoutskerk 1 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Slamat 1 v. Aqaba n. Suez. Soestdijk 2 te Hamburg. Solon 30 v. Rotterdam n Amsterdam Stad Kampen 30 v. Rotterdam n. Napels Straat Frazer 2 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Straat Johore 3 te Sydney. Straat Magelhaen 4 te Yokohama verw. Straat Mozambique 1 v. Luanda n. Pointe Noire. Straat Van Diemen 4 te Bumie verw. Telamon 2 v. Kingston n. Porto Cortez. Tero 1 v. New York n. Cristobal. Theano 1 v. Rotterdam n. Dublin. De gouverneurs van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) hebben op de jaarvergadering van dit fonds in Was hington een besluit genomen tot herope- ming van Indonesië in het IMF en tot een nieuwe regeling van de schuld van het land aan het fonds van 64 miljoen dollar. De aflossing van deze schuld, in goud of converteerbare deviezen, is als volgt ge regeld. Voor 17 februari 1967 moet een bedrag gelijk aan 6,4 miljoen dollar wor den afgelost, voor 17 augustus 1967 nog eenzelfde bedrag. Een bedrag van 50,7 miljoen dollar zal moeten worden afgelost op nog nader door het fonds vast te stellen data. Het besluit hiertoe moet genomen worden na 17 augustus 1967, maar binnen twaalf maanden na de heropneming van Indonesië in het fonds. Bovendien zal Indonesië als verplichte bijdrage 207 miljoen dollar in het fonds moeten storten en in goud of devie zen moeten betalen al hetgeen het land tussen 17 augustus 1965, toen Indo nesië uit het IMF trad, en de datum van heropneming in het fonds verschuldigd is geworden uit hoofde van zijn schuld. Verder is op de vergadering een be sluit genomen om Indonesië opnieuw toe te laten als lid van de wereldbank. Theron 30 v. New York n. Oranjestad. Tjipanas 3 v. Shanghai n. Hongkong. Tjitarum 3 te Hongkong. Tjiwangi 3 te Brisbane. Triton 2 v. Port of Spain n. Charleston. Ulysses 2 te Pisco. Van Linschoten 1 v. Hongkong n. Singapore. Waterland 1 v. Recife n. Hamburg. SLEEPVAART Cycloop. 3 oktober werkzaam te Marsa el Brega Libye Friesland, 3 oktober bij gestrande tanker Mare Nostrum in Kuria Muria Archipel voor kust van Oman. Gelderland. 2 oktober aangekomen te IJmuiden. Groningen 14 sept. vertrokken van Manilla. Jacob van Heemskerck, 3 oktober gestationeerd nabij Landsend. Noord-Holland, 2 oktober vertrokken van Port of Spain met sleep naar Atchafalaya Rivier. Sepiola, 3 oktober werkzaam op Noordzee. Titan, 2 oktober vertrokken van Plymouth met sleep naar Terneuzen. Utrecht, 1 oktober aangekomen te Lissabon met Prins der Nederlanden. Willem Barendsz, 2 oktober 40 mijl ten zuiden van Las Palmas, met 2 walvisjagers naar San tander van Kaapstad. In hel zaterdag verschenen nummer van ..De Vrije Vervoerder", het orgaan van de Nederlandse Bond van Protestants Chris telijke Beroepsgoederenvervoerders, wordt met klem stelling genomen tegen de voor gestelde belastingverzwaring op het ge motoriseerde wegvervoer. De PCB-wegvervoer acht het verbijste rend dat het kabinet geen oog blijkt te hebben voor de noodzaak om het beroeps vervoer niet zwaarder te belasten dan thans reeds het geval is. De regering wordt verweten bij de keuze van belastingheffingen op volstrekt wille keurige wijze te werk te gaan en daarbij te vergeten dat het motorvoertuig voor de beroepsvervoerder het onmisbaar en enige produktiemiddel is om het dagelijks brood te verdienen. Uit een opsomming van de sinds 1947 van kracht geworden verhogingen, blijkt dat het gemotoriseerde wegverkeer steeds op nieuw als bijzonder belastingobject wordt uitgekozen. Indien deze belastingvoorstellen door het parlement worden aanvaard, dan wordt, aldus de PCB-wegvervoer,aan onze par lementaire geschiedenis een zwarte blad zijde toegevoegd. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 65.30 121-121.30 87.70-88 85.70-86.20 478-479 2de tijdv. 120.80 87.60 85.40 777 Castelo Branco (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Brazilië kiest van daag een nieuwe president, oud-minister van Oorlog maarschalk Arthur Costa e Silva. Een „geprefabriceerd" president is hij in de Zuidamerikaanse pers genoemd, want van werkelijk kiezen is geen sprake. Zelfs de katholieke studenten zijn nu in het geweer gekomen tegen de gebeurte nissen in Brasilia. Herhaaldelijk zijn zij de laatste dagen in botsing gekomen met de politie, wanneer de leuze „weg met de dictatuur" door de straten werd ge dragen. De „provisorische president", maarschalk Castelo Branko, heeft name lijk de partijen door een grondwetsdecreet uitgeschakeld en indirecte verkiezingen ingevoerd. De zogenaamde „regerings partij", Arena, stemt op Costa e Silva. De zogenaamde „oppositiepartij", MDB, neemt aan de verkiezingen omdat dat zinloos zou zijn niet deel. De uitslag van de „verkiezingen" is de enige zekerheid die in het veranderlijke klimaat van de Braziliaanse politiek be staat. Veel waarnemers vragen zich af, of Castelo Branco werkelijk op de vast gestelde datum, vijftien maart 1967, de macht zal overdragen aan zijn volgende week te kiezen opvolger. De volgende Braziliaanse president ver toont in afkomst, type en gezindheid een verbazingwekkende overeenkomst met zijn Argentijnse collega, de voormalige minister van Oorlog en huidige dictator Ongania. Ook hij is een wat barse, pas de laatste tijd als een soort „jonge groot vader" zo nu en dan glimlachende man, een generaalstype zonder politiek gezicht. Het blad „O Estade de S. Paulo" schreef onlangs: „men weet over hem heel wei nig en over zijn ideeën vrijwel niets. In derdaad heeft Costa e Silva de laatste weken wel veel redevoeringen gehouden, maar weinig gezegd. Nu is in zijn positie enige terughoudend heid wel aan te bevelen. Begin juli kon men in een interview met de president van-straks nog lezen: „ik wil geen mili tair in het presidentsambt zijn. Voor mi litarisme is in Brazilië geen plaats. Ik wens een op de Grondwet steunende pre sident te zijn, op de hoogste post geko men door de wil van het volk". Als men nu, in september, 1966, over „Grondwet" of „volkswil" spreekt, wordt er geglim lacht. Op 1 december zal het parlement een nieuwe Grondwet worden voorgelegd. Is die omstreeks 21 januari nog niet aange nomen, dan zal Castelo Branco hem bij decreet invoeren. Omdat Branco tot vijf tien maart met één enkele pennesteek iedereen voor tien jaar van zijn politieke rechten ontheffen kan, zullen veel parle mentariërs er zich wel vopr wachten „nee" te zeggen tegen de nieuwe Grondwet. Overigens is Castelo Branco zelf met het ontwerp, uitgewerkt door een com missie van juristen uit zijn omgeving, niet tevreden. Hij wenst aan het roer van de staat een „sterke man" met een „sterke partij". Of hij de hoofdrol heeft toegedacht aan de president of aan de partijleider, is nog niet duidelijk. Het zou echter niemand verbazen, wanneer hij zichzelf de gelegenheid wil geven de leiding van de regeringspartij in handen te nemen. In deze situatie lijkt voor Costa e Silva slechts de keus te bestaan uit voerder van de bevelen van zijn voorgan ger of uitvoerder van de volkswil en dus „contra-revolutionair" te worden. Wat de oppositie tegen Branco heeft: da ultra-rechtse, impulsieve oud-gouverneur Carlos Lacerda en de oud-presidenten Kubitschek en Goular thans emigran ten in Lissabon en Montevideo die elkaar jarenlang fanatiek hebben bestre den, zijn door hun gemeenschappelijke af keer van het huidige regime tot elkaar gekomen. Nadat Lacerda zijn „oproep tot geweld" heeft ingetrokken, lijkt het „de mocratische eenheidsfront" werkelijkheid te kunnen worden. Ook namens beide oud-presidenten heeft Lacerda, Costa e Silva medewerking be loofd, wanneer deze terugkeert tot het vroegere economische beleid, weer direc te verkiezingen mogelijk maakt en de maatregelen, waarmee Castelo Branco zijn tegenstanders heeft uitgeschakeld, opheft Zou Costa e Silva op dat aanbod in gaan, dan wordt bij dus „contra-revolu tionair". Tot dusver heeft hij altijd ver klaard achter de doeleinden van de revo lutie te staan en die te zullen verweze- lijken. Zodra hij dat standpunt naar de mening van Castelo Branco „verraadt", zal deze hem ongetwijfeld aan de dijk zet ten. Het is onbegrijpelijk dat de opposi tie nog serieus goede hoop heeft voor de (directe) parlementsverkiezingen die vijftien november worden gehouden. De „provisorische president" heeft vaak ge noeg bewezen dat hij de volkswil slechts respecteert zolang die zijn eigen plan nen dekt. En de huidige president zal, al wordt volgende week zijn opvolger gekozen, in ieder geval tot vijftien maart en door een wettelijke manoeuvre mogelijk zelfs nog langer, de macht in handen houden. Want het officierskorps beraamt ondanks het systematische bruskeren van de be velvoerende generaals geen nieuwe putsch. En de oppositie streeft niet naar een geweldadige verandering, maar naar een „vreedzame democratisering". Daar praat ook Costa e Silva over, maar voor hem betekent het een vereeuwiging van de revolutie, terwijl de politici juist aan uitschakeling van die revolutie den ken. Zo blijft de onzekerheid over Brazi- liës politieke toekomst bestaan.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 8